صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب در ديدار رئيس جمهور و هيأت دولت:
دولت از حواشي فاصله بگيرد

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيأت دولت، با‎اشاره به لزوم قدرشناسي مسؤولين از فرصت خدمت به مردم و ضرورت همكاري و هم‎افزايي قواي سه‎گانه، «اقتصاد» و «فرهنگ» را دو مساله مهم كشور خواندند و با تأكيد بر توجه كامل مسؤولان به «توليد داخلي» به‎عنوان «كليد اصلي حل مشكلات موجود» نكات مهمي را درباره «رهايي كشور از وابستگي به درآمد نفت»، «توجه ويژه به بخش‎هاي پيشران اقتصادي نظير مسكن، كشاورزي و شركت‎هاي دانش‎بنيان»، «ضرورت تغيير نگاه به توليدكننده به‎عنوان رزمنده جنگ اقتصادي» و «لزوم جهت‎گيري و هدف‎گذاري پيشرفت اقتصادي به سمت تأمين عدالت و ريشه‎كن كردن فقر» بيان كردند و مسؤولان وزارتخانه‎ها و دستگاه‎هاي مرتبط با مقوله فرهنگ را به حساسيت بيش‎تر و مقابله جدي و هوشمندانه با هجوم همه‎جانبه دشمن به مباني ديني، انقلابي و اخلاقي فراخواندند.

رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار با‎اشاره به گذشت شش سال از عمر دولت، تأكيد كردند: دو سال باقيمانده از دوران دولت، مدت زمان كمي نيست و بايد به دور از گرفتار شدن در برخي آفات، مسائل مهم كشور را «اولويت‎بندي»، و اولويت‎ها را يك‎به‎يك پيگيري كرد.

رهبر انقلاب اسلامي يكي ديگر از آفات دولت‎ها در طول سال‎هاي مختلف را «گرفتار شدن به فروع و حواشي» دانستند و گفتند: دولت در اين دو سال باقيمانده، از حواشي و مسائل فرعي كه متأسفانه با ظهور فضاي مجازي، امكان آن بيش‎تر هم شده است، فاصله بگيرد و مسائل اصلي را در اولويت كاري خود قرار دهد.

ايشان دو اولويت اصلي كشور را «اقتصاد» و «فرهنگ» برشمردند و در سخنانشان درباره موضوع اقتصاد با‎اشاره به تأثيرگذاري مشكلات موجود بر طبقات ضعيف و متوسط، توليد داخلي را كليد اصلي حل اين مشكلات خواندند و افزودند: البته به‎دست آوردن و چرخاندن اين كليد در قفل مشكلات اقتصادي آسان نيست اما بايد اين كار را انجام داد.

حضرت آيت‎الله العظمي خامنه‎اي علت نام‎گذاري امسال به نام «رونق توليد» را توجه به پيش‎بيني‎ها درباره افزايش كارشكني‎هاي بيگانگان برشمردند و خاطرنشان كردند: بهترين مقابله با اين دشمني‎ها، رونق توليد است كه به فضل الهي در اين زمينه حركتي در بخش‎هاي مختلف ديده مي‎شود كه به‎نوبه خود نشان‎دهنده ظرفيت‎هاي بالقوه در سراسر كشور است، بنابراين مسؤولان بايد توليد داخلي را اساس كار قرار دهند.

آيت‎الله رئيسي:
امنيت اقتصادي بدون مبارزه قاطع با فساد امكانپذير نيست

به گزارش خبرگزاري رسا، آيت‎الله سيدابراهيم رئيسي در جلسه شوراي عالي قوه قضاييه با بزرگداشت ياد و خاطره شهداي دولت به‎ويژه شهيدان رجايي و باهنر، هفته دولت را به همه خدمتگزاران در دولت جمهوري اسلامي تبريك گفت و افزود: بايد از همه كساني كه در دولت براي گره گشايي از زندگي مردم شهرها و روستاها حركت جهادي و مخلصانه دارند، قدرداني كنيم.

رئيس قوه قضاييه با بيان اين‎كه مردم عزيز از دولتمردان، كارمندان و همه مسؤولان كشور انتظار يك نظام اداري سالم را دارند، اظهار كرد: بايد تلاش شود كه نظام اداري كشور از هر گونه پارتي بازي، رشوه، فساد و روابط ناسالم دور باشد تا بتوانيم آن را يك نظام اداري كارآمد و در تراز انقلاب اسلامي بدانيم و از اين طريق در جهت افزايش اعتماد عمومي گام برداريم.

آيت‎الله رئيسي با تاكيد بر لزوم حمايت تمام قد از مديراني كه به‎ويژه در شراط تحريم، شجاعانه، مبتكرانه، مدبرانه و جسورانه تدبير مي‎كنند، تصميم مي‎گيرند و دست به اقدام مي‎زنند، خاطرنشان كرد: مدير جسوري كه براي پشت پا زدن به تحريمها با يك حركت خلاقانه تلاش مي‎كند مشكلات مردم رفع شود، شايسته حمايت و قدرداني است.

رئيس قوه قضاييه در ادامه، مبارزه با فساد را لازمه كار اقتصادي سالم دانست و با بيان اين‎كه امنيت اقتصادي بدون مبارزه با فساد امكان پذير نيست، اظهار كرد: اگر به هر دليلي در يك كارخانه يا كارگاه، افرادي مورد اتهام قرار گرفتند، بايد پيگيري منصفانه، مدبرانه و عادلانه صورت گيرد و نكته مهم اين است كه پيگيري قضايي نبايد توليد در يك كارگاه و كارخانه را با كوچك‎ترين وقفه‎اي مواجه كند يا آن را به تعطيلي بكشاند.

سردار تقي‎زاده:
ايران جزو ۶ كشور برتر سازنده موشك هاي ضدتانك است

سردار قاسم تقي‎زاده، جانشين وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، در همايش بزرگداشت خانواده‎هاي وزيران شهيد و خانواده‎هاي شهداي كارمند اظهار داشت: امروز به فضل الهي موشك‎هاي نقطه زن بسيار دقيق و نقطه‎زني توليد شده كه در هدف قرار دادن پايگاه‎هاي داعش همگان شاهد توان موشكي ما بودند.

وي افزود: در بعد بُرد موشكي متناسب با شعاع تهديدات تا ۱۸۰۰ كيلومتر موشك‎هاي بالستيك و كروز توليد كرده‎ايم كه موشك‎هاي كروز توليد ايران بسيار دقيق‎تر از موشك نمونه آمريكايي است.

سردار تقي زاده افزود: البته موشك‎هاي بسياري توليد كرده‎ايم كه بنابر مصالح و ملاحظات امنيتي رسانه‎اي نمي‎شود اما در صورت حماقت آمريكا و رژيم صهيونيستي آن‎ها را شگفت‎زده خواهيم كرد.

جانشين وزير دفاع ادامه داد: امروز ايران اسلامي جزو ۶ كشور برتر سازنده موشك‎هاي ضد‎تانك است و در حوزه تانك نيز جزو چهارمين كشور سازنده تانك پيشرفته در سطح جهان هستيم؛ امروز تانك «كرار» ما در برابر موشك‎هاي ضد‎تانك مقاوم است و اين قابليت بسيار مهمي‎است كه به آن دست يافته‎ايم.

وي گفت: در حوزه رزم انفرادي سلاح مسلسل توليد ايران نسبت به نمونه آمريكايي آن ۲۰ درصد قدرت تخريب و دقت بيش‎تر دارد. در حوزه رادار نيز توانسته‎ايم رادار كاووش را كه از قابليت‎هاي بسياري برخوردار است بسازيم و در سيستم پيشرفته پدافندي باور ۳۷۳ از آن استفاده مي‎كنيم.

يك روزنامه حامي دولت:
دولت اگر ماليات را جدي مي گرفت 2/6 ميليون خانه خالي احتكار نمي شد

روزنامه هفت صبح نوشت: در اين چند ماه كلي طرح و لايحه به گوشمان خورده كه اميدهايمان را براي پيدا كردن سقف بالاي سر زياد كرده است. ماليات‎هاي مختلفي كه قرار است براي سرمايه‎دارهايي كه خانه‎هايشان را خالي گذاشته‎اند، وضع شود و دلال‎هايي كه سودشان در بالا رفتن قيمت مسكن است؛ طرح‎هاي عجيب و غريب تام كاد، تام فاز و تام اج كه دست‎كم در انتخاب اسامي موفق عمل نكرده‎اند. طرح جامع اقدام ملي مسكن كه تفاوت زيادي با مسكن مهر ندارد. طرح اعطاي وام‎هاي رنگارنگ براي رونق بازار رهن و اجاره و طرح تامين مصالح ساختماني، هركدام از يك طرف بازار مسكن را نشانه رفته‎اند. با اين وجود تقريبا همه اين طرح‎ها نيمه‎كاره مانده و با وجود گذشت چند ماه همچنان خبري از اجرايي شدن آن‎ها نيست. دو طرح مالياتي تا اين جاي كار بازار مسكن را نشانه گرفته اما هيچ‎كدام به هدف نخورده‎اند، يكي طرح ماليات بر عايدي مسكن و ديگري طرح ماليات بر خانه‎هاي خالي. آخرين آمار نشان مي‎دهد، حدود 2/6 ميليون واحد مسكن خالي از سكنه در كشور وجود دارد.

طرح ماليات بر عايدي مسكن يكي از آن حربه‎هايي است كه خيلي از كشورها براي جلوگيري از دلالي در بازار مسكن پياده كرده‎اند. اين طرح از هر نظر كه ببينيد طرح مثبتي به نظر مي‎رسد. همچنين ماليات بر خانه‎هاي خالي هم شرايط مشابهي دارد، اما اشكال اصلي سختي اجراي آن‎ها است. در حال حاضر سامانه فراگيري براي پيدا كردن خانه‎هاي خالي وجود ندارد. يكي از دلايل اصرار فعالان بازار مسكن به جدي گرفته شدن سامانه كد رهگيري همين مورد است. حتي اجرا شدن طرح ماليات بر عايدي مسكن به نظر عملي‎تر است و تاثير بسزايي هم دارد، اما حيف كه اين طرح در راهروهاي وزارت اقتصاد گير افتاده و هنوز راه زيادي تا تصويب مجلس در پيش دارد.

برجام با 28 شرط تصميم نظام است نه بدون آن

يك نماينده مقصر در تصويب برجام در مجلس مدعي شد نكوهش امضاي برجام توسط دبير شوراي عالي امنيت ملي، موضع شخصي است!

اخيراً علي شمخاني در مصاحبه‎اي تصريح كرد امضاي برجام اشتباه بود و نبايد آن را امضا مي‎كرديم.

علي مطهري در واكنش به اين اظهارات - آن هم از سوي چهره‎اي كه در گذشته جزو مدافعان برجام بوده - به انصاف‎نيوز گفت: به‎نظر من اين اظهارنظر آقاي شمخاني مصرف خارجي داشته و براي به انفعال‎كشاندن طرف آمريكايي اين سخن را گفته‎اند و خواسته‎اند آن‎ها را تهديد كنند كه خروج ما از برجام محتمل است.

وي مي‎افزايد: به هرحال موضع ايشان يك موضع شخصي است و با موضع نظام فاصله دارد. برجام تصميم كل نظام از جمله مقام رهبري بود و به نفع نظام بود و با وضع فعلي هم به نفع نظام است و اساساً آمريكا به‎خاطر اين‎كه برجام به نفع ايران بود از آن خارج شد. اگر برجام ادامه پيدا كند بسياري از محدوديت‎هاي ايران مثل غني‎سازي اورانيوم و خريد و فروش سلاح برداشته مي‎شود.

اظهارات مطهري در حالي است كه اولاً برجام با 28 شرط و به شكل مشروط، اجازه اجرا پيدا كرد اما متأسفانه بدون رعايت آن ضوابط تعيين شده از سوي رهبري، مجلس و شوراي عالي امنيت ملي اجرا شده است.

ثانياً كسي كه زماني مدعي شده بود 20 دقيقه هم براي تصويب برجام زياد بود، منطقاً فاقد صلاحيت اظهارنظر درباره مسائل مهم و كارشناسي است.

ثالثاً آقاي شمخاني از موضع دبير شوراي عالي امنيت ملي اظهارنظر كرده است، ضمن اين‎كه معلوم است برجام به‎خاطر فقدان ضمانت اجراي تعهدات طرف مقابل، درواقع از حالت يك توافق دوجانبه خارج شده و نقش حكم محكوميت عليه ايران را پيدا كرده است. كدام عقل سليمي مي‎تواند بگويد چنين و چنان توافقي اشتباه نيست و درست است؟!

معاون روحاني:
اصلاح طلبان اصلاحات را با هرج و مرج اشتباه گرفته اند

عيسي كلانتري در گفت‎وگو با روزنامه آرمان ضمن ستايش از عملكرد دولت روحاني در 3 سال اول، درباره ضعف عملكرد دولت در سال‎هاي اخير مي‎گويد: واقعيت اين است كه همه به دنبال سهم‎خواهي بودند. هماهنگي دولتي كه از گروه‎هاي سياسي مختلف تشكيل شده دشوار است.

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان محيط‎زيست مي‎افزايد: اصلاح‎طلبان در مجلس قافيه را باختند نه در دولت. جريان اصلاحات در انتخابات مجلس هزينه سنگيني انجام داد اما در نهايت به نتيجه مطلوب نرسيد. جاي تاسف است كه شخصيتي مانند دكتر عارف به‎دليل اين‎كه احتمال مي‎داد راي كافي ندارد كانديداي رياست كميسيون هم نشد. اصلاح‎طلبان به هر اندازه كه از آقاي روحاني حمايت كردند به همان اندازه در قدرت سهم پيدا كردند.

كلانتري مي‎گويد: اصلاح‎طلبان در دولت اصلاحات كه از گروه‎هاي صد درصد اصلاح‎طلب تشكيل شده بود نيز به اجماع نرسيدند. اين در حالي است كه آقاي روحاني مدعي اصلاح‎طلبي نبود و در شرايط كنوني نيز نيست. قرار است كشورداري كنيم. كشورداري با سهم‎خواهي امكان‎پذير نيست. در دولت اصلاحات مجلس اصلاح‎طلب دست به تحصن زد. اين‎گونه اقدامات نيز پيامدهاي منفي زيادي به همراه داشت. برخي از دوستان هرج و مرج را با اصلاحات اشتباه گرفته‎اند. برخي مسائل به مرور زمان اصلاح مي‎شود. متاسفانه برخي اصلاح‎طلبان درباره آقاي روحاني بي‎انصافي مي‎كنند. اصلاح‎طلبان نبايد از آقاي روحاني انتظار معجزه داشته باشند.

مدير ستاد انتخاباتي روحاني چگونه خصوصي سازي را منحرف كرد؟!

رئيس دستگير شده سازمان خصوصي‎سازي، با تخلفات گسترده، خصوصي‎سازي را منحرف كرد.

روزنامه جام‎جم با اشاره به بازداشت پوري‎حسيني مي‎نويسد: اتهام او، اخلال در نظام اقتصادي و تضييع گسترده اموال عمومي و دلالي عنوان شده است.

بر اساس گزارش ديوان محاسبات، قيمت كارشناسي شركت پالايش نفت كرمانشاه، حدود 617 ميليارد تومان بوده كه با تصويب هيأت واگذاري 70 درصد زير قيمت واقعي و به مبلغ 199 ميليارد تومان واگذار شده است.

بهمن سال گذشته رئيس ديوان محاسبات گزارش تعدادي از تخلفات در زمينه خصوصي‎سازي شركت‎هاي دولتي را در صحن علني مجلس قرائت كرد كه تاييدكننده گزارش‎هاي رسانه‎اي درباره ارزان‎فروشي برخي شركت‎هاي دولتي به افراد خاص در چند سال اخير بود. در گزارش ديوان محاسبات، برخي تخلفات در واگذاري‎ها همچون ارزش‎گذاري كم شركت‎ها و همچنين اهليت نداشتن متقاضي خريد به‎ويژه در شركت‎هايي همچون هپكو اراك، ماشين‎سازي تبريز، پالايش نفت كرمانشاه، كشت و صنعت مغان و شركت المهدي و هرمزال و همچنين شركت توسعه گردشگري ذكر شده بود. ديوان محاسبات در اين گزارش، جزئيات تخلفات در واگذاري شركت آلومينيوم المهدي و طرح هرمزال، مجتمع كشت و صنعت و دامپروري مغان، شركت‎هاي ماشين‎سازي تبريز، ريخته‎گري ماشين‎سازي تبريز و املاك ائل‎گلي و شركت توسعه گردشگري را افشا كرده بود.

واگذاري شركت آلومينيوم المهدي و طرح هرمزال - كه تقريبا توليد نيمي از آلومينيوم مورد نياز كشور را به عهده دارند - به مبلغ 914 ميليارد تومان صورت پذيرفت. در حالي كه بررسي ديوان محاسبات نشان داد بخشي اعظمي از دارايي‎هاي اين شركت به ارزش تقريبي 500 ميليارد تومان در واگذاري لحاظ نشده بود؛ يعني اين شركت 500 ميليارد تومان زير قيمت فروخته شده بود.

همچنين با توجه به بررسي‎هاي صورت گرفته توسط ديوان محاسبات، برآورد ارزش واقعي سهام مجتمع كشت و صنعت و دامپروري مغان بيش از 4000 ميليارد تومان بوده، اما سازمان خصوصي‎سازي اين شركت را به ارزش 1850 ميليارد تومان واگذار كرد كه موجب بروز ضرر 2150 ميليارد توماني به بيت‎المال شده است.

يادآور مي‎شود پوري‎حسيني رئيس ستاد انتخاباتي روحاني در استان آذربايجان شرقي بود.

رئيس سازمان بسيج خبر داد
ساخت ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد مسكوني سيل زدگان

سردار غلامرضا سليماني در همايش اساتيد بسيجي حوزه‎هاي علميه قم، تهران، خراسان رضوي و اصفهان اظهار داشت: ما هيچ خلأ تئوري در بسيج نداريم و تمام تئوري‎ها راهگشا هستند، آن‎ها بايد شاه‎بيت مسير قرار گيرند، همچنين نقشه راه بسيج تا دو ماه آينده تعيين مي‎شود و در اختيار تمامي اقشار بسيج قرار مي‎گيرد تا هر بسيجي بتواند براي برنامه‎ريزي به اين نقشه مراجعه كند و با توجه به راهبردهاي موجود در نقشه موفقيت‎هاي لازم را براي بسيج رقم بزند.

سليماني ادامه داد: خدمت‎رساني و محروميت‎زدايي از ديگر اقدامات بسيج بوده كه از اين مورد مي‎توان به تعمير و ساخت 11 هزار و 500 واحد مسكوني سيل‎زدگان اعم از تخريبي و يا تعميري اشاره كرد، واحدهاي تعميري تا پايان شهريورماه به مالكان تحويل داده مي‎شود و بخش قابل توجهي از واحدهاي احداثي به زودي به اتمام مي‎رسد.

وي گفت: ساخت 40 هزار واحد محروميت‎زدايي پايگاه بسيج در سال گذشته برنامه‎ريزي شد كه حدود 20 هزار واحد از آن‎ها به بهره‎برداري رسيده است، اين نيز رويكردي قابل اعتناست.

رئيس سازمان بسيج مستضعفين تصريح كرد: مطالبه‎گري، مبارزه با ظلم و فساد و رانت نيز بايد به دست حكومت‎هاي انقلابي بسيجي صورت پذيرد.

به گزارش تسنيم وي افزود: ظرفيت‎هاي ما بسيار متناوب بوده كه قابليت به ظهور رسيدن دارند، در رابطه با ظرفيت‎سازي براي بسيج اساتيد، طلاب و روحانيون هيچ محدوديتي نداريم و به‎زودي طي جلسات متعدد اتخاذ تدبير مي‎شود، قدم‎برداشتن در اين مسير از افتخارات ماست.

اگر تصميم هاي ارزي دولت را غيركارشناسي مي دانستيد، چرا اجرا كرديد؟!

سايت الف با اشاره به برگزاري دادگاه احمد عراقچي و توجيهات وي كه تقصيرهاي سوء‎مديريت ارزي را گردن دولت انداخته بود، نوشت: در زمان انتصاب عراقچي به معاونت ارزي بانك مركزي نيز حرف و حديث‎هاي زيادي بر سر سياسي‎بودن اين انتصاب به‎دليل نداشتن سوابق مؤثر وي در اين جايگاه مطرح بود.

اظهارات اخير او چنين تفسير شد كه يكي از متهمان سعي در انداختن تقصير به گردن ديگران دارد. الف در ادامه مي‎پرسد:

1- آقاي احمد عراقچي درزمان انتصاب خود به چنين سمت مهمي، نپرسيد علت اين انتصاب چيست؟ براساس كدامين ويژگي برجسته، خود را براي پذيرش چنين امانت مهمي مناسب ديد؟

2- ايشان حتماً توانايي لازم براي پذيرش اين پست را در خود حس كرده است. از ملزومات اين توانايي آن است كه دستورات صحيح و غلط را بتواند تمييز دهد و شجاعت ايستادگي در مقابل دستورات غلط را داشته باشد.

3- آيا ايشان دستوري كه از جانب مافوق داده شد را مطابق مصالح عمومي مي‎دانست يا خير؟

4- اگر ايشان اين دستور را مطابق مصالح عمومي مي‎دانست پس در دادگاه بايد از آن دستور دفاع كند و در اين حالت موضوع بحث، دستور مافوق نيست بلكه تأييد كارشناسي ايشان هم همين بوده است و بايد پاسخگوي نظر خود باشد و اگر به‎دليل تشخيص اشتباه، خسارتي ايجاد شده است مطابق موازين جوابگو باشد.

5- اگر اين دستور را مطابق مصالح عمومي‎نمي‎دانست، چرا در مقابل آن ايستادگي نكرد يا استعفا نداد؟

قطع كن دوباره مي گيرم!

كيهان نوشت:

گفت: آقاي ظريف مي‎گويد؛ پيشنهادات رئيس جمهور فرانسه درباره كاهش تنش‎ها در توافق هسته‎اي در مسير صحيحي به پيش مي‎رود!

گفتم: ولي ماكرون با صراحت اعلام كرده كه منظور آن‎ها از «كاهش تنش» كنترل برنامه موشكي ايران است. كجاي اين پيشنهاد در «مسير صحيح»! پيش مي‎رود؟!

گفت: ماكرون پيشنهاد كرده كه فرانسه ۵ ميليارد دلار و باقي اعضاي برجام ۱۰ ميليارد دلار نقدينگي اينستكس را تأمين مي‎كنند و در مقابل، ايران بايد برنامه موشكي و قدرت منطقه‎اي خود را متوقف كند!

گفتم: يعني به يك لقمه راحت براي بلعيدن از سوي آمريكا و اروپا تبديل شويم!

گفت: درخواست اروپا با آمريكا چه فرقي دارد كه آقايان هنوز از تحميل فاجعه برجام به ملت عبرت نگرفته و حالا به اروپا دخيل بسته‎اند؟! يعني نمي‎دانند كه با تغيير واژه‎ها اصل ماجرا عوض نمي‎شود؟!

گفتم: چه عرض كنم؟! يارو به يكي تلفن كرد. طرف پرسيد؛ چرا اين‎قدر لهجه داري؟ و يارو گفت؛ خب، قطع كن دوباره مي‎گيرم!

اين روزنامه همچنين نوشت:

گفت: چي شده كه آمريكا ظريف را تحريم مي‎كند ولي اروپا ايشان را تحويل مي‎گيرد؟!

گفتم: آمريكا تحريم مي‎كند چون مي‎داند از مذاكره و كلاهبرداري ديگري مثل برجام خبري نيست و اروپا تحويل مي‎گيرد تا به نمايندگي از آمريكا كلاه گشاد دوم را بر سرمان بگذارد!

گفت: ولي دولتي‎ها مي‎گويند تحويل گرفتن اروپا نشانه بي‎اعتنايي آن‎ها به تحريم ظريف از سوي آمريكاست!

گفتم: مگر آمريكا از ايران چه مي‎خواست كه اروپا نمي‎خواهد؟! آمريكا خواهان باقي‎ماندن ايران در برجام، توقف صنعت موشكي كشورمان و عدم حضورمان در منطقه بود كه اروپا هم دقيقا و بي‎كم و كاست همين را مطالبه مي‎كند!

گفت: دولتي‎ها كه مي‎گويند مذاكره آن‎ها با اروپا، ضربه‎زدن به آمريكاست!

گفتم: اي عوام! مثل اين‎كه براي شكستن گردو آن را زير پايت بگذاري و بعد با سنگ رو سرت بكوبي!

روزنامه انگليسي فايننشال تايمز
مردم ايران آزادي نفتكش را مديون قدرت سپاه مي دانند

فايننشال تايمز نوشت: رهايي نفتكش حامل نفت ايران، موفقيت براي ايران است و موجب تقويت روحيه پيروزي در ميان ايراني‎ها مي‎شود.

نفتكش حامل نفت ايران پس از شش هفته توقيف به‎دست نيروهاي ويژه انگليس آزاد شد و روحيه پيروزمندانه ايران را تقويت كرد. اين نشريه افزود: موضوع مقاومت، راهبردي است كه سپاه پاسداران ايران سال‎هاست براي توجيه گسترش قدرت نظامي خود و نيروهاي نيابتي‎اش در منطقه استفاده مي‎كند تا امكان بيش‎تري براي ايران به منظور غلبه بر دشمنانش فراهم كند، موضوعي كه مردم ايران معتقدند با موفقيت‎هاي سپاه پاسداران و افزايش توان نظامي و دفاعي كشور احساس امنيت بيش‎تري مي‎كنند.

ديپلمات فرانسوي:
آمريكا ديگر ژاندارم جهان نيست

سفير سابق فرانسه در واشنگتن اعلام كرد، فارغ از اين‎كه در انتخابات رياست‎جمهوري آينده آمريكا چه كسي پيروز شود، اين كشور ديگر نقش ژاندارم جهان را ايفا نخواهد كرد.

«ژرارد آرو» كه به بيان صريح ديدگاه‎هايش در مورد روابط اروپا و آمريكا معروف است، اعلام كرد واشنگتن ديگر ژاندارم جهان نخواهد بود، چه «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريكا باقي بماند و چه فرد ديگري در انتخابات آينده پيروز شود.

به گزارش خبرگزاري فارس، اين ديپلمات فرانسوي با اشاره به يك مطالب نشريه «فارين افرز»، تاكيد كرد كه شكاف ميان اتحاديه اروپا و آمريكا، موضوعي دنباله‎دار خواهد بود.

در اين مطلب فارين افرز اشاره شده است كه اختلاف ميان اتحاديه اروپا و آمريكا با ترامپ آغاز نشده و با ترامپ نيز به پايان نمي‎رسد. اين مطلب، تأكيد كرده است كه پايان جنگ سرد و ظهور چين موجب شده تا اولويت‎هاي آمريكا به مرور تغيير كرده و اروپا تنها بماند.

 اخبار ويژه

آزمايش موشك انداز غول پيكر در كره شمالي تحت نظارت كيم جونگ اون

پيونگ يانگ خبر از يك آزمايش موشكي جديد و متفاوت را رسانه‎اي كرد. در اين آزمايش كه شخص «كيم جونگ اون» رهبر كره شمالي بر آن نظارت داشته، يك «موشك‎انداز چندگانه غول پيكر» مورد آزمايش قرار گرفته است.
اين آزمايش به قدري متفاوت و موفقيت آميز بوده كه شادي و رضايت رهبر كره شمالي را به دنبال داشته است. بسياري از سربازان كره شمالي هم از اين آزمايش موفق و شادي جونگ اون ذوق زده شدند و ابراز شادماني كردند. شنبه هم كره شمالي دو موشك بالستيك كوتاه برد را آزمايش كرده بود. مقامات پيونگ يانگ از برگزاري رزمايش مشترك توسط كره جنوبي و آمريكا در مرزهاي آبي كره شمالي به شدت عصباني هستند. اما «دونالد ترامپ» طي هفته‎هاي اخير به اين آزمايش‎ها اعتناي خاصي نكرده و گفته كه كشورش «واقعا» روابط خوبي با كره شمالي دارد!

اميل لحود:
اگر مقاومت نباشد لبنان از دست مي رود

اميل لحود، رئيس جمهور پيشين لبنان، گفت: مقاومت، كامل‎كننده ارتش لبنان است و اگر مقاومت سلاح نداشته باشد، لبنان حاكميت خود را از دست مي‎دهد.
به گزارش فارس، وي تاكيد كرد كه رژيم صهيونيستي نمي‎خواهد لبنان ارتشي با روحيه بالا داشته باشد و رسيدن به اين موضوع يك دستورالعمل اسرائيلي - آمريكايي است.
لحود ادامه داد: اسرائيل صهيونيستي با پول كساني كه بر جهان حاكم هستند، ايجاد شده است.
اميل لحود از سال 1998 تا 2007 رياست جمهوري لبنان را بر عهده داشت و حمايت وي از مقاومت اسلامي لبنان، نقش ارزنده‎اي در پيروزي‎هاي اين كشور مقابل رژيم صهيونيستي داشته است.
لحود ضمن اشاره به اين‎كه رژيم صهيونيستي مي‎خواهد لبنان ضعيف باقي بماند، بر ضرورت همكاري سياسي در اين كشور تاكيد كرد.

نفوذي هاي وزارت نفت زمينه ساز توقيف «گريس 1» بودند

ابوالفضل ابوترابي، نماينده مردم نجف‎آباد و تيران و كرون در مجلس شوراي اسلامي گفت: از 17 نفري كه اداره اطلاعات در بحث جاسوسي اخيرا دستگير كرد، 5 نفر از آن‎ها در وزارتخانه مهمي‎مشغول فعاليت بودند كه اين‎ها هم از مسير دوتابعيتي و قولي كه در مورد تابعيت داده، جذب شدند.
وي در ادامه تأكيد كرد: در اين شرايط حساس وزارت نفت پاشنه‎آشيل كشور است و دشمن روي اين وزارتخانه سرمايه‎گذاري زيادي انجام داده است؛ در اين 17 نفري هم كه وزارت اطلاعات دستگير كرده، برخي از جاسوسان، اطلاعات مشتري‎ها و فروش نفت ما را به دشمن مي‎دادند.
ابوترابي در گفت‎وگو با فارس افزود: دو پرونده‎اي كه اخيرا براي اين وزارتخانه باز شد يكي همان دستگاه كارتخواني بود كه در دفتر وزير پيدا شد و پرونده ديگري كه نهاد‎هاي امنيتي آن را مطرح كردند، دستگيري خانمي بود كه از طريق مديران نفتي اطلاعات مشتريان ما در اين شرايط تحريمي را به دشمن مي‎فروختند.
عضو فراكسيون ولايي مجلس دهم عنوان داشت: نفتكش‎گريس1(آدريان دريا) هم كه در جبل‎الطارق توقيف شد از طريق لو رفتن اطلاعات آن از سوي نفوذي‎هاي وزارت نفت بود و از همين رو دشمن‎اشراف كامل بر روي اين وزارتخانه پيدا كرده است.
وي ادامه داد: محكوميت چند تن از معاونين در پرونده كرسنت و بازگشت برخي از بازنشستگان كه با عنوان مشاور به كار بازگشته‎اند و برخي از آن‎ها هم جزو محكومان پرونده كرسنت هستند، از ديگر تخلفات وزارت نفت است.

آسمان ريسمان به هم بافتن براي كمرنگ كردن عزاداري!

روزنامه سازندگي در بخشي از يادداشتي با عنوان «نقش صداوسيما در ايجاد «نشاط اجتماعي» آورده است: «نبايد از ياد برد كه فضاي غم‎زده هميشه بستر مناسبي براي فرار مغزها است. نمايش سازها و دستگاه‎هاي موسيقي در رسانه‎هاي تصويري و نمايشي خصوصاًً رسانه ملي و عدم ايجاد قبح فرهنگي و عقده اجتماعي در اين خصوص الزامي به‎نظر مي‎رسد. زمان آن رسيده كه با احترام به قوانين در اين مسائل و رويه‎هاي تصميم‎گيري بازنگري‎هاي جدي صورت بگيرد. كاهش برنامه‎هاي حزن‎انگيز و مراسم عزاداري در صداوسيما و تقويت برنامه‎هاي شادي‎آفرين در آن. بر اساس نظارت برخي مخاطبان و كارشناسان حجم و دوز برنامه‎هاي شادي‎آفرين و بها دادن به اعياد مذهبي كمرنگ است.»
شايان ذكر است كه مدعيان اصلاحات طي سال‎هاي اخير و در ايام نزديك به ماه محرم، تلاش كرده‎اند با آسمان ريسمان به هم بافتن و طرح ادعاهايي مانند افسردگي مردم در اثر كثرت عزاداري‎ها و حتي شكل‎گيري حزن و يا فرار مغزها!! در پي آن، ماهيت و مفهوم عزاداري را مخدوش و هيأت‎ها و نوحه‎خواني را محدود كنند.
ماه پيش بود كه اظهارات نسنجيده سعيد نمكي، وزير بهداشت درخصوص گريه و عزاداري براي اهل‎بيت(ع)، واكنش انتقادي و تند افكارعمومي را در پي داشت.