صفحه اول

ديپلماسي كشور تمام گفتمان خود را روي مفهوم «مقاومت» متمركز كند

 محمد كاظم انبارلويي

«محمدكاظم انبارلويي» در يادداشتي نوشت:

خداوند در قرآن كساني را كه كارشان خرّاصي، خراطي، دروغ، فريب و نيرنگ است نفرين مي‎كند و در سوره ذاريات مي‎فرمايد: قتل الخراصون الذين هم في غَمرهٍ ساهون (ذاريات آيه 10 و 11) مرگ بر دروغ زنان و دروغ‎پردازان؛ آنان كه در بي‎خبري و غفلت غرقند خرّاص از خرص مي‎آيد به سخني گفته مي‎شود كه پايه علمي و منطقي ندارد و براساس گمان، تخمين و حدس گفته مي‎شود. غمره به آب فراواني گفته مي‎شود كه عمق آن پيدا نيست. مراد جهل و ناداني عميقي است كه انسان را فرا مي‎گيرد و عمقي بر آن متصور نيست.

دشمن كارش دروغ‎سازي و شايعه‎پردازي است. دشمن دروغ را سفارش مي‎دهد. منافقين خط توليد آن را راه مي‎اندازند و افراد ساده لوح هم آن را مي‎پذيرند. آمريكا و غرب در مورد دانش و توان هسته‎اي ايران به اندازه كافي دروغ‎پردازي كرده‎اند و حالا‎حالاها هم دست‎بردار نيستند. ما امروز گرفتار يك رئيس جمهور دروغگو و كذاب در آمريكا هستيم كه ركورد دورغگويي را در جهان چندبار شكسته است.

كشور نزديك 20 سال است گرفتار يك دروغ، فريب و نيرنگي است كه آمريكايي‎ها توليد كرده‎اند تا ما را از پيشرفت‎‎هاي علمي در حوزه دانش و فناوري هسته‎اي محروم كنند. آن‎ها دو دهه است كه دستگاه ديپلماسي كشور را سركار گذاشته‎اند و ميلياردها دلار هزينه روي دست نظام گذاشته‎‎اند و كشور را گرفتار گردابي كرده‎اند كه هنوز در آن دست و پا مي‎زند. قرآن مي‎‎فرمايد مرگ بر اين جماعت. دروغ‎پرداز ملت ما هم به پيروي از قرآن مي‎گويد: مرگ بر آمريكا. اين وسط چرا دستگاه ديپلماسي نمي‎خواهد از اين دور بسته خارج شود، براي نخبگان سياسي جامعه معلوم نيست.

برجام قرارداد بدي بود. به‎دليل اين كه شروط رهبري، مجلس و شوراي‎عالي امنيت ملي رعايت نشد. برجام قرارداد مطلوبي نبود چون «نامتوازن»، «ناهمزمان»، «برگشت‎ناپذير»، «فاقد ضمانت اجرا» و «فاقد امكان مطالبه و خسارت» بود. برجام قرارداد مقبولي هم نبود چون به‎راحتي از همان روز اول از طرف غربي‎ها مورد قبول واقع نشد و نقض گرديد بدون اين كه ما در برابر اين نقض تضمين‎هاي لازم را بگيريم. امتيازات بزرگي به‎صورت نقد داديم و هيچ امتيازي نتوانستيم اخذ كنيم.

برجام يك قرارداد اجباري بود. آن‎ها ما را مجبور كردند تمام امتيازات را يكجا و نقد پرداخت كنيم بي‎آن كه به قول و قرار خود مبني بر اين پرداخت عمل كنند.

با اين همه آن‎ها به برجام عمل نكردند و فهرستي از مطالبات جديد را روي ميز گذاشته‎اند. در اين معركه چه راهي جز بازگشت به نقطه صفر برايمان باقي‎مانده است؟

با آن كه هيچ اميدي در عمل به تعهدات برجامي نداريم، ديپلماسي كشور دلش را خوش كرده به «مكر» ماكرون، رئيس جمهور فرانسه. رفت و آمد به پاريس و رد و بدل پيغام و پسغام در اين وادي چه ثمري دارد؟

بسته پيشنهادي ماكرون حاوي هيچ مطلبي كه متضمن اجراي تعهدات برجامي و حتي غير برجامي باشد نيست.

اين بيان ماكرون شرم‎آور و حيرت‎انگيز و در عين حال توهين به ملت ايران است كه گفته؛ به ترامپ پيشنهاد داده است كه به تهران اجازه دهد صادرات نفت خود را به‎صورت محدود و براي مدت زمان معيني ادامه دهد اما به شرط اين كه ايران نيز دست از غني‎سازي اورانيوم بيش از سقف تعيين شده در برجام بردارد. اكنون نشست گروه 7 در بيارتيز فرانسه در حال برگزاري است. اشرار عالم در اين نشست روي تقسيم سود خود از غارت جهاني در حال توافق و گفت‎وگو هستند. ضمناً يك نگاهي هم به ايران و برجام و مسائل في مابين در اين نشست دارند كه اين نگاه را جناب ماكرون نمايندگي مي‎كند. او چند روز پيش با ظريف ملاقات داشته و وزير خارجه ما هم مباحث خود را با رئيس جمهور فرانسه خوب و سازنده توصيف كرده است! واقعاً از مجموع مواضع فرانسه در طول مذاكرات هسته‎اي در سه دولت گذشته در جمهوري اسلامي ما چه چيزي را كشف مي‎كنيم؟ آيا واژه «خوب» و «سازنده» را مي‎توان بر سياست مكر، فريب، دروغ و نيرنگ فرانسوي‎ها بار كرد؟ چرا عوض اين سفرهاي بي‎نتيجه و گفت وگوهاي بي‎حاصل، كاهش تعهدات برجامي را به سمت صفر با سرعت طي نمي‎كنيم؟ برجام از نظر طرف غربي مرده و باطل است و به هيچ يك از مفاد آن در باب تعهدات عمل نمي‎كنند. چرا دستگاه ديپلماسي ما خود را معطل آن كرده است؟

آمريكايي‎ها يك دروغ را مدام تكرار مي‎كنند و مي‎گويند ايران مي‎خواهد بمب اتمي بسازد و صدها تضمين در هزاران صفحه گفت‎وگو‎هاي تودرتوي ديپلماسي از ايران گرفته‎اند تا بمب نسازيم اما هنوز ما را رها نمي‎كنند و يك فهرست جديد هم به آن اضافه كرده‎اند. خلع سلاح موشكي و خلع قدرت از نفوذ منطقه‎اي! معلوم نيست اگر اين را هم به آن‎ها بدهيم فردا چه فهرستي از مطالبات را روي ميز خواهند گذاشت؟ به نظر من زدن پهپاد پيشرفته آن‎ها، دادن يك علامت بزرگ به غرب بود كه بس كنيد و زياده‎خواهي را متوقف كنيد. اكنون نوبت آن است دو تا ناو آن‎ها را به قعر آب‎هاي خليج‎فارس، درياي عمان و اقيانوس هند بفرستيم تا بفهمند اگر زياده خواهي‎ها را متوقف نكنند بايد خود را آماده كنند تا در دامي كه با دست خود مهيا كرده‎اند و از آن مي‎گريختند، بيفتند.

اجلاس گروه 7 يك‎زماني با عنوان گروه 8 برگزار مي‎شد. روس‎ها در اين نشست شركت مي‎كردند اما با اختلافات راهبردي كه با آمريكايي‎ها به‎ويژه پس از ضميمه شدن شبه‎جزيره كريمه به خاك روسيه پيدا كردند. روسيه را از گروه 8 اخراج كردند. آمريكايي‎ها به محض اين كه در دامي كه در خليج‎فارس براي خود پهن كرده‎اند بيفتند معلوم نيست اثري از گروه 7 باقي بماند، چون هيچ دولت غربي جز آمريكا و انگليس حاضر نيست مرتكب اين حماقت بشود و در اين دام گرفتار آيد. ديپلماسي كشور بايد ادبيات سياسي خود را تغيير دهد. گفتمان مقاومت، كارآمدي خود را تاكنون نشان داده است.

ديپلماسي كشور بايد تمام گفتمان خود را روي مفهوم «مقاومت» متمركز كند و از گفت‎وگوهاي بي‎حاصل و بي‎ثمر با دستاورد تقريبا هيچ بپرهيزد. اگر آقاي ظريف نصف هزينه سفرهاي خود به آمريكا و اروپا براي وصله‎پينه كردن برجام، اختصاص سفر به پكن، مسكو و همسايه‎هاي اطراف ايران مي‎داد تحريم‎هاي آمريكا را بارها دور مي‎زديم و اثري از آن در اقتصاد ملي هم ديده نمي‎شد.

سناريوي استكبار جهاني براي تسليم ايران و راه هاي مقابله با آن

 دكتر قاسم روان‌بخش

1.چند روز تا ضرب الاجل ايران براي سومين مرحله كاهش تعهدات كه برداشتن سقف غني سازي است باقي مانده است. برداشتن سقف يعني آغاز غني سازي اورانيوم 20 درصد به بالا كه براي آن‎ها احساس خطر جدي است.

2.دشمن مي‎داند اين يك دستور از موضع قدرت رهبري ايران است و در صورت عدم تسليم اتحاديه اروپا مبني بر اجراي تعهدات برجامي اجرا خواهد شد

3.تشكيل گروه G8 با اشراف آمريكا در راستاي چاره انديشي براي مقابله با تصميم‎هاي ايران است.

4.اين بار آمريكا و اروپا در قالب گروه G8 و با ماموريت به رئيس جمهور فرانسه و دعوت از ظريف و ابلاغ تصميم‎هاي اين گروه به وي مي‎خواهند اهدافشان را جلو ببرند و امتياز بگيرند. آن‎ها مي‎خواهند اين تهديدها از زبان آقاي ظريف به مسوولان ايراني منتقل شود.

5. يكي از مهم‎ترين اهداف آمريكا و اروپا اين است كه كشورهاي عضو اين گروه را براي فشار بيش‎تر عليه ايران از جمله تهديد نظامي متحد كنند و ايران را بترسانند تا تسليم خواست آن‎ها شود. در واقع آمريكا در صدد جبران شكست ماموريت آبه به ايران است.

6.يكي از دلايل حملات هوايي اسرائيل به حشدالشعبي در عراق و مقاومت در سوريه و لبنان هنگام برگزاري اجلاس فوق، شاخ و شانه كشيدن براي ايران است.

7.تشديد حملات موشكي و پهبادي يمن عليه عربستان و رونمايي از موشك‎هاي جديد ضدهوايي يمن و سخنراني سيد حسن نصرالله و پاسخ كوبنده به صهيونيست‎ها و رونمايي از موشك‎هاي فوق پيشرفته باور 373 كه در نوع خود بي‎نظير است پاسخ كوبنده ايران به تهديدات احتمالي است.

8.ديپلماسي فعال امام خامنه‎اي در تقابل ميان روسيه با سران قدرت‎هاي بزرگ غربي عملا حلقه G8 را شكسته است بخصوص كه چين نيز در جنگ اقتصادي با آمريكا به مواضع روسيه نزديك شده است.

9. بي‎ترديد مقاومت ايران بر كاهش تعهدات در اين شرائط مي‎تواند ما را به اهدافمان برساند و ميان آن جبهه شكاف عميق بيندازد.

10. انتظار از مجلس و مسوولان اين است كه در اين تصميم گيري تاريخي دچار اشتباه نشوند و نگذارند ملت ايران از قله به دامنه برده شود.

 سرمقاله

نتايج مقاومت و نمايش اقتدار

 دكتر محمد ملك زاده

با انتخاب گزينه مقاومت در برابر دشمنان، اكنون ثمره‎هاي اين مقاومت يكي پس از ديگري در منطقه براي ملت ايران و جريان مقاومت در حال آشكار شدن است. امروز طليعه‎هاي پيروزي در حالي آشكار مي‎گردد كه درستي نكته كليدي رهبر فرزانه انقلاب مبني بر اين‎كه «هزينه سازش و تسليم در برابر دشمن بسيار سنگين‎تر از هزينه مقاومت است»، بار ديگر براي ملت ايران و تمام ملت‎هاي ازاده جهان به اثبات رسيده است. تجربه الگوي مقاومت نشان داد اين الگو هيچ نقطه سياه و تاريكي ندارد و برخلاف پيش بيني جريان سازشكار، مقاومت و نمايش اقتدار جمهوري اسلامي هم اينك نه تنها سايه جنگ را بر سر ايران نگسترانيد بلكه در عمل حتي جرات اغاز يك جنگ كم شدت از سوي دشمنان را نيز كه در برابر نمايش اقتدار ايران قرار گرفته‎اند از ايشان سلب نموده است. اكنون دشمنان ملت ايران چنان نااميد و مرعوب گرديده‎اند كه چاره‎اي جز تجديدنظر در محاسبات اشتباه خود در منطقه ندارند. متحدان منطقه‎اي امريكا به‎ويژه عربستان و امارات متحده به وضوح احساس مي‎كنند براي بازگرداندن اعتبار خويش چاره‎اي جز دست برداشتن از خصومت آشكار با جمهوري اسلامي و بازگشت به سمت ايران ندارند. تحليل گران سياسي موج اقدامات غير منتظره دو هم پيمان مهم آمريكا در منطقه در روزهاي اخير را در راستاي همين سياست تحليل نموده‎اند. امارات متحده عربي با خارج كردن شمار زيادي از نيروهاي خود از يمن، هيأت امنيتي بلند پايه‎اي را به تهران مي‎فرستد و به‎طور آشكار تلاش مي‎كند خود را به ايران يعني همان كشوري كه تا ديروز آن را در صدر ليست خطرناك‎ترين دشمنان خود و مخل امنيت و ثبات در منطقه معرفي مي‎كرد، نزديك كند؛ زيرا به تعبير بسياري از تحليل گران سياسي، حاكمان امارات به اين اعتقاد محكم رسيده‎اند كه از جنگ در يمن كه وارد پنجمين سال خود شده هرگز پيروز خارج نخواهند شد و علاوه بر ان با وقوع هر جنگي در منطقه عليه ايران، امارات به‎عنوان كشوري كه پايگاه‎هاي مهم نظامي آمريكا در آن واقع شده است، هدف حملات تلافي جويانه ايران قرار خواهد گرفت و از مهم‎ترين قربانيان جنگ خواهد بود؛ بخصوص كه آنان در رخدادهاي اخير شاهد روحيه شجاعانه و مقتدرانه ايران در سرنگوني پهپاد متجاوز آمريكايي و يا توقيف نفتكش انگليسي به‎عنوان يك پاسخ تلافي جويانه براي بازداشت يك تانكر نفت ايراني در تنگه جبل طارق بوده‎اند و يا جدي بودن ايران در كاهش تعهدات برجامي به رغم تهديدهاي مكرر آمريكا را مشاهده كردند و به درستي دريافتند قدرت‎هايي كه تاكنون با پنهان شدن پشت آنان به ابراز دشمني با جمهوري اسلامي مي‎پرداختند، در برابر اقتدار جمهوري اسلامي و عزم قاطع آن براي دفاع از منافع ملي و نظام اسلامي حرفي براي گفتن نداشتند.
عربستان سعودي نيز كه اكنون با فرار متحد اصلي خود از جنگ يمن به شدت احساس تنهايي مي‎كند و پس از پنج سال جنگ عليه ملت مظلوم يمن كه وعده پيروزي چند هفته‎اي آن را داده بود؛ اما اكنون پس از 5 سال بايد عمق خاك خويش را در معرض موشك‎ها و پهپادهاي حوثي‎ها ببيند، چاره‎اي جز تغيير خط مشي خود در تشديد تنش‎ها عليه ايران نمي‎بيند و به شكلي بي‎سابقه درصدد ارتباط گرفتن با تهران برآمده است. اين كشور كه همواره بدترين رفتارهاي توهين‎آميز را عليه حجاج ايراني نشان مي‎داد و حجاج ايراني همواره شكايت‎هاي متعددي از برخورد موهن مسؤولان سعودي با حجاج داشتند، به يكباره تغيير جهت داده و در حج امسال هيأت وزارت حج و اوقاف عربستان با گل و شيريني به استقبال حجاج ايراني مي‎رود و...! در كنار اين رخدادها اين روزها شاهد آرامش بازار و روند نزولي قيمت ارز نيز مي‎باشيم يعني قدرت مقاومت علاوه بر عرصه‎هاي سياسي و نظامي در عرصه اقتصادي هم تاثيرگذار است.
اين همه نشانه‎هايي از كارآمدي نظريه مقاومت است؛ نظريه‎اي كه كارايي خود را پيش از اين در مقاطع و مكان‎هاي گوناگون ديگري نيز به اثبات رسانده و عزت و افتخار را براي جريان مقاومت به ارمغان آورده است.
با وجود اين اتفاق‎ها در آستانه انتخابات پيش روي مجلس شوراي اسلامي به رغم آشكار شدن طليعه‎هاي پيروزي كه بدون شك از نتايج مقاومت و نمايش اقتدار جمهوري اسلامي ايران است، جريان كوچك سازشكار همچنان تلاش مي‎كند ملت ايران را به انتخاب راه تسليم و سازش در برابر دشمن و يا به اصطلاح «صلح با ترامپ!» دعوت نمايد. به راستي چه اتفاق ديگري بايد بيفتد تا براي اين جريان ثابت شود كه دولت آمريكا خيرخواه ملت ايران نيست و هرگز خواستار صلح و آرامش براي اين ملت و يا ساير ملتهاي آزاده جهان نبوده و نخواهد بود؟ اتفاق‎هاي روزهاي اخير به وضوح نشان داد مسير مقاومت مطمئن‎ترين مسير در ميان مسيرهاي منتهي به جنگ و سازش و يا مذاكره ذلت‎بار با دشمن است؛ مسيري كه با انتخاب آن در تمام عرصه‎هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و نظامي مي‎توان دشمن را از رسيدن به اهداف خود در اين عرصه‎ها مايوس ساخت.