صفحه آخر

هشدار علامه مصباح يزدي:
دشمن ريشه هاي اعتقادي نوجوانان را هدف گرفته است

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با دانش‎آموزان و مسؤولان اتحاديه انجمن‎هاي اسلامي دانش‎آموزان با اشاره به اين‎كه يكي از روش‎هاي كارآمد تربيتي، استفاده از تمثيلات است، ادامه داد: خداوند متعال در آيه‎اي از قرآن كريم درخت ريشه‎دار نيرومندي را مثال مي‎زند كه شاخه‎هاي آن رو به آسمان بالا مي‎رود و در فرصت‎هاي مناسب، ميوه مي‎دهد؛ اين مثال را خداوند ذكر مي‎كند تا انسان بداند كه ساختار او نيز مانند اين درخت است؛ لذا اساس آن، ريشه است كه اگر نباشد، درخت، به زودي مي‎خشكد. در انسان هم ريشه‎اي وجود دارد كه در دل او نهفته است؛ آن‎چه در عمل او ظاهر مي‎شود، ميوه‎هاي درخت است كه از همان ريشه تغذيه شده و نشأت مي‎گيرند.

علامه مصباح يزدي ادامه داد: به عبارت بهتر اگر ريشه‎اي كه در دل نهفته است، تقويت و ثابت شود تا نقش خودش را درست ايفا كند، همواره ميوه‎ها و ثمره‎هاي خوبي نيز به بار خواهد آورد. ثمر داشتن انسان در گرو استحكام ريشه در دل است كه همان افكار و اعتقادات قلبي است. بنابراين اولا بايد ارزش آن ريشه را در دل و قلب خود، درك كنيم و ثانيا به دنبال تقويت و استحكام آن باشيم و از آن مراقبت كنيم تا فاسد نشوند.

ايشان با اشاره به اين‎كه شيطان، دشمن انسان است، ادامه داد: انسان همواره در دوراهي‎ها و بين دو دسته عوامل سعادت و شقاوت قرار مي‎گيرد و بايد با انتخاب خود، يكي از آن راه‎ها را انتخاب كند و همين امر وجه تمايز انسان با ساير موجودات ديگر است. اگر راه سعادت را انتخاب كند، مي‎تواند از ساير مخلوقات بالاتر رود و اگر راه شقاوت را انتخاب كند، مي‎تواند از ساير موجودات پست‎تر شود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به وجود انواع شياطين مختلف جن و انس اظهار داشت: اين‎كه امام(ره)، آمريكا را شيطان بزرگ ناميد، در واقع از قرآن استفاده كرده بود؛ چون اين افراد، دشمن بشريت‎اند و تنها به دنبال لذات و منافع خودشان هستند، حتي اگر همه بشريت از بين برود.

آيت‎الله مصباح يزدي با اشاره به اين‎كه بزرگ‎ترين دام‎هاي شيطان، فاسد كردن ريشه‎هاي فكري و اعتقادي است، افزود: چون اگر ريشه را فاسد كرد، ديگر نيازي به زدن برگ و شاخه‎ها نخواهد بود و بعد از چندي، تمام درخت، از بين خواهد رفت.

ايشان با اشاره به مثالي اظهار داشت: وقتي بذر در زمين كاشته مي‎شود، در ابتدا يك جوانه كوچكي مي‎زند كه قادر به حفاظت از خود نيست و نياز به مراقبت باغبان دارد تا آفت نزند. كم كم تبديل به نهالي مي‎شود كه نازك و ظريف است و حتي اگر ميوه‎اي هم بياورد، بسيار اندك است تا كم كم رشد كرده و ريشه‎هايش قوي شود و به مرور تبديل به درختي شود كه ميوه‎هاي فراواني بدهد. انسان هم، همين گونه است؛ وقتي متولد مي‎شود، هيچ تواني ندارد و فقط مي‎تواند از مادرش تغذيه كند؛ كم‎كم راه مي‎رود و كم كم درك بهتري مي‎يابد تا به حدي مي‎رسد كه تبديل به درختي مي‎شود كه مي‎تواند ثمره بدهد. از نظر اسلام، رسيدن به بلوغ، دوره‎اي است كه فرد تازه به ثمردهي رسيده است، اما هنوز اول راه است و چنين نيست كه ميوه‎هايش بسيار فراوان باشد، بلكه اگر باغبان زمينه تعليم و تربيت را برايش فراهم كند، مي‎تواند رشد كند و ثمرات فراواني بدهد.

آيت‎الله مصباح افزود: اگر يك نهال به حدي برسد كه نوبرانه‎اي داشته باشد، اميد مي‎رود كه در آينده ريشه‎هايش قوي گشته و ثمره دهد؛ اما تا قبل از آن، اميد چنداني به ثمردهي و باروري آن وجود ندارد؛ انسان نيز چنين است و از زماني كه به بلوغ مي‎رسد اميد نسبت به ثمره داشتن آن نيز بيش‎تر مي‎شود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اهتمام و توجه ويژه رهبري به جوانان اظهار داشت: جوانان، مانند درختي هستند كه تازه به بار نشسته‎اند و ظرفيت اين را دارند كه در آينده ثمرات فراواني بدهند؛ لذا بيش‎ترين اهتمام را بايد در سنين نوجواني نسبت به افراد داشت،؛ چون زمينه ثمره دادن در آن‎ها به فعليت رسيده و ابتداي راه هستند و مي‎توانند سال‎هاي سال، ثمردهي داشته باشند؛ اهتمام رهبري به جوانان نيز از همين روست.

آيت‎الله مصباح يزدي خاطر نشان كرد: البته بايد توجه داشت، همان‎طور كه زمينه ثمردهي نوجوان، بسيار فراهم است، دشمني و زمينه‎هاي دشمني عليه آنان نيز بسيار بيش‎تر است؛ چون دشمنان مي‎دانند اگر در اين سن بتوانند ريشه را بخشكانند، در آينده هيچ ثمري نخواهند داد و البته همان طور كه گفته شد، افكار و عقائد، همان ريشه هستند.

ايشان افزود: دشمن مي‎داند كه اگر بتواند اين گونه به نوجوانان و جوانان القا كنند كه شما آفريده شده‎ايد تا بخوريد و بخوابيد و لذت ببريد، به هدف خود رسيده‎اند؛ معناي واقعي چنين سخني اين است كه شما با حيوانات فرقي نداريد و بايد صرفا مانند حيوانات، به دنبال تأمين غريزه و نيازهاي خود باشيد و بعد از چندي هم مي‎ميريد. اما انبيا در مقابل اين دشمنان، آمده‎اند تا به انسان بفهمانند كه اين دوران، دوران رشد و شكوفايي شماست و اگر توانستيد با تلاش و زحمت، به اين شكوفايي برسيد، نتيجه‎اي ابدي خواهيد گرفت.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه اولين فايده دين، شناساندن حقيقت وجودي انسان به او و بالا بردن ارزش وجودي انسان تا بي‎نهايت است، ادامه داد: هيچ مكتبي به جز دين، نمي‎تواند به بشر بفهماند كه موجودي ابدي و بي‎نهايت است.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه همه ما در كليات، بد و خوب را با عقل خود، مي‎فهميم، اما در جزئيات و ريز مسايل، گاهي دچار اشتباه مي‎شويم، ادامه داد: خداوند متعال در كنار عقل، راه ديگري براي شناخت حق و باطل، براي ما قرار داده است و آن وحي است. بنابراين اگر دين را بپذيريم، باب وسيع‎تري از معرفت، پيش روي ما باز مي‎شود.

ايشان اعتقاد به خدا، قيامت و وحي(نبوت) را ريشه‎هاي اعتقادي دانست كه بايد تقويت شوند و افزود: طبيعتا تقويت اين ريشه‎ها به اين است كه معرفت خود را نسبت به خداوند، معاد و دستورات دين، بيش‎تر كنيم؛ هر چقدر اين ريشه‎ها، تقويت و آبياري شود، ميوه و ثمره بيش‎تري خواهند داد.

آيت‎الله مصباح خاطر نشان كرد: نتيجه اين‎كه با توجه به اهميت دوره نوجواني، بايد به نوجوانان بيش‎تر اهتمام داشت و زمينه تكامل و تعليم و تربيت آن‎ها را بيش‎تر فراهم كرد تا بتوانند از امكانات و فرصت‎هاي بيروني استفاده كرده و ثمره بدهند؛ اما اگر ريشه خراب شده و زمينه رشد فراهم نشد، شرايط بيروني، هرچقدر هم كه مساعد باشد، تأثيرگذار نخواهد بود؛ هواي خوب و باران مناسب براي چوبي كه ريشه ندارد، فايده‎اي ندارد.

اين فيلسوف و متفكر اسلامي افزود: بايد بيش‎ترين اهميت را به عقايد بدهيم؛ همان‎طور كه دشمنان نيز بيش‎ترين تلاش‎شان را در جهت تضعيف عقايد دارند و سيل شبهات را از طرق مختلف به ذهن نوجوانان و جوانان وارد مي‎كنند. بايد اعتقادات را تقويت كرده و شبهات ذهني آن‎ها را سريع پاسخ دهيم؛ آن هم پاسخ‎هايي كه براي آن‎ها، روان و قابل فهم باشد تا ريشه‎هاي فكري آن‎ها تقويت شده و آسيب نبيند و در آينده به ريشه‎هاي مستحكمي تبديل شود كه در هر زماني بتواند ثمره دهد. از سوي ديگر بايد رفتارهايي كه برآمده از اين ريشه‎هاي فكري و آماده كننده ثمرات هستند را مراقبت كرد تا اين ثمرات و ميوه‎ها، حداكثري باشند.

ايشان با اشاره به اين‎كه ميوه‎هاي نوبرانه يك نهال جوان، سبب تشويق و ترغيب باغبان براي همت و رسيدگي بيش‎تر او به نهال مي‎شود، افزود: نخبگاني كه در بين جوانان پيدا مي‎شوند، حكم ميوه نوبر را دارند و توجه ديگران را جلب مي‎كنند و لذا ميوه نوبرانه، در بازار، ارزشي بيش از ميوه‎هاي ديگر دارد. بر همين اساس، شما نخبگان دانش‎آموز، ميوه‎هاي نوبر اين باغ هستيد؛ اولا بايد قدردان اين نعمت الهي باشيد و ثانيا كمكي براي مسؤولان و مربيانتان براي هدايت ديگران باشيد.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام جواد عليه السلام:
«قائم» ما خاندان وحي و رسالت، حضرت مهدي است هموست كه در دوران غيبتش بايد مردم انتظار ظهورش را برند و پس از ظهورش فرمان او را به جان بخرند و سومين فرزند از نسل من است.
بحارالانوار، ج 52، ص 285

 راه امام

عبرت مشروطه

همه دست در دست يكديگر بدهند تا انقلاب محفوظ بماند؛ و مثل زمان مشروطيت نشود كه آن‎ها كه اهل كار بودند مأيوس بشوند و كنار بروند- كه در زمان مشروطيت همين كار را كردند، و مستبدين آمدند و مشروطه‎خواه شدند و مشروطه خواهان را كنار زدند- و عده‎اى كه با اسلام سروكار ندارند به نام اسلام و پيروى از آداب اسلامى روى كار بيايند.
صحيفه امام، ج 18، ص 196

 در پرتو خورشيد

با لباس رزم و كلاشينكف بر دوش

آقا به‎عنوان نماينده حضرت امام(ره) در شوراي عالي دفاع همواره در جلسات شوراي عالي دفاع حضور داشتند و مسائل مربوط به جنگ را با دقت و ظرافت و با حضورشان در خطوط مقدم جبهه‎هاي نبرد، پيگيري مي‎كردند. حضرت آقا لباس رزم مي‎پوشيدند، يك تفنگ كلاشينكف قنداق تاشو به شانه‎شان مي‎انداختند و از خود خرمشهر بازديدشان را آغاز مي‎كردند تا بالا. ايشان در حالي از خط مقدم خرمشهر بازديد مي‎كردند كه قسمت غربي خرمشهر سقوط كرده بود و قسمت شرقي شهر به سمت آبادان، اين طرف پل و اين طرف رودخانه تا خانه‎هاي كنار رودخانه كارون را ايشان مي‎آمدند و با بچه‎هاي خرمشهر و با بچه‎هاي رزمنده از نزديك ديدار مي‎كردند يا اين‎كه در جبهه‎هاي سوسنگرد حضور مي‎يافتند. ايشان حتي در منطقه‎اي به اسم «دُبّ حَردان» نزديك اهواز كه نزديك‎ترين فاصله‎اي بود كه دشمن به اهواز رسيده بود، حضور پيدا مي‎كردند. حضور حضرت آقا در خطوط مقدم جبهه تأثير بسياري در رزمندگان خطوط مقدم داشت؛ از ارتش گرفته تا بسيج نيروهاي مردمي و ديگران. وقتي كه آقا را با آن هيبت به‎عنوان نماينده امام(ره) مي‎ديدند، اصلاً قوت قلبي مي‎گرفتند.
سرلشكر رحيم صفوي