صفحه سياسي

بيانات رهبرانقلاب در ديدار جمعي از زوج‎هاي جوان
شكرِ نعمتِ همسرِ خوب، رعايت اخلاق اسلامي در خانواده است

به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علي عليه‎السلام و حضرت زهرا سلام‎الله‎عليها، پايگاه اطلاع‎رساني KHAMENEI.IR بيانات حضرت آيت‎الله خامنه‎اي را كه در ديدار جمعي از زوج‎هاي جوان در فروردين ۱۳۹۸ ايراد شده، منتشر كرد:

بسم الله الرّحمن الرّحيم

يك جمله‎اي من عرض كنم. اوّلاً نعمت ازدواج -چه براي پسر، چه براي دختر- نعمت بزرگي است كه خيلي‎ها توجّه ندارند. اين‎كه خداي متعال به شما توفيق بدهد و كمك كند كه همسر خوبي پيدا كنيد، يكي از بزرگ‎ترين نعمت‎هاي الهي است؛ اين نعمت را بايد شكر بكنيد. شكر اين نعمت هم به اين است كه آن شكلي را كه خداي متعال براي خانواده‎ها، براي زن، براي شوهر تعيين كرده و اخلاق خانوادگي‎اي را كه در اسلام مقرّر شده، به‎طور كامل رعايت كنيد. و قدر اين زندگي را بدانيد؛ سعي كنيد ان‎شاءاللّه هر چه بيش‎تر اين زندگي را اسلامي كنيد. اين يك نكته است.

مطلب دوم؛ اين حديثي كه من خواندم از قول پيغمبر اكرم كه «تَناكَحوا تَناسَلوا تَكثُروا»(۱)، خداي متعال از مسلمان‎ها خواسته كه زياد بشوند، افزايش پيدا كنند. واقعاً هم اين جور است كه اگر چنان‎چه عدد ملّت مسلمان -حالا در يك كشور اسلامي مثل كشور ايران يا در فضاي اسلامي مثل امّت اسلامي- زياد باشد، اين زمينه و امكان براي رشد و تعالي در آن‎ها وجود دارد؛ يعني وقتي كه عدّه زياد است، افراد صالح در آن قهراً زيادترند، توانايي‎ها قهراً بيش‎تر است، نيروي انساني قهراً راقي‎تر(۳) است؛ اين چون طبيعي است اگر چنان‎چه جمعيت زياد باشد. جمعيت كم، مقهور(۲) واقع مي‎شود. امروز در دنيا آن كشورهايي كه جمعيت‎هاي زيادي دارند، به بركت آن به خيلي امكانات دست يافته‎اند؛ چين يك نمونه است، هند يك نمونه است؛ با اين‎كه مشكلاتي هم دارند امّا در عين حال خود اين جمعيت زياد به‎عنوان يك ارزش اجتماعي، ارزش سياسي، يك ارزش بين‎المللي براي آن‎ها توانسته موفّقيت‎هايي را به وجود بياورد. بنا بر اين نسل بايد افزايش پيدا كند؛ اين‎كه من تكرار مي‎كنم، تأكيد مي‎كنم، به خاطر اين است.

و البتّه امروز در كشور ما مردم گوش مي‎كنند، حرفي ندارند؛ آن كساني كه اين حرف به آن‎ها مي‎رسد، حرفي ندارند و گوش مي‎كنند منتها مسؤوليني كه بايستي عملاً دنبال كنند و زمينه‎ها را فراهم كنند، آن كار لازم را انجام نمي‎دهند. البتّه مسؤولين [رده] بالا مي‎گويند قبول داريم امّا مسؤولين مياني درست عمل نمي‎كنند؛ به هر حال افزايش فرزند بايد به صورت يك فرهنگ دربيايد. شما ببينيد، در بعضي از كشورهاي غربي ــ مثلاً در آمريكا ــ خانواده‎اي پانزده تا بچّه دارند، بيست تا بچّه دارند و از اين قبيل، تشويق [هم] مي‎شوند و هيچ كس مذمّتشان نمي‎كند. امّا نوبت به كشور ما كه مي‎رسد، اين طرف قضيه تشويق مي‎شود، [يعني] كم‎فرزندي و مانند اين ها. بنابراين اين هم يك نكته است كه ان‎شاءاللّه بايد مورد توجّه باشد.

نكته آخر اين است كه زن و شوهر در صراط حق و راه حق به همديگر كمك كنيد. زن مي‎تواند كمك كند به شوهرش براي اين‎كه در صراط حق پايدار باشد، ثابت‎قدم باشد و پيش برود؛ مرد مي‎تواند همين كمك را به زن بكند. مثل دو شريك، مثل دو هم‎سنگر با هم زندگي كنيد. عملاً، هم در شريعت، هم در واقعيت خارجي، زن و شوهر نزديك‎ترين افراد به هم هستند؛ هر چه ميتوانيد صميميت را، صفا را، محبّت را بين خودتان افزايش بدهيد. محبّت مايه اصلي زندگي شيرين خانوادگي است؛ سعي كنيد محبّت را روز‎به‎روز افزايش بدهيد كه به دست خود انسان هم هست و انسان مي‎تواند اين كار را بكند.

ان‎شاءاللّه كه خداوند بر شما مبارك كند به بركت اين بقعه مبارك امام رضا و اين ايام متبرّك و مبارك.

پي نوشت ها

۱) جامع‎الاخبار، ص ۱۰۱

۲) ترقّي‎كننده

۳) مغلوب، شكست‎خورده‎

آقاي ظريف! رندپال نماينده مردم آمريكا بود يا نماينده ترامپ؟ !

رجانيوز در مطلبي نوشت: ديدارهاي محرمانه‎اي كه پشت درهاي بسته انجام مي‎شود و هيچ كس حاضر نيست در خصوص آن صحبت كند. بدتر اين‎كه وزير خارجه ايران در اين خصوص خلاف واقع مي‎گويد و نماينده تندرو و جمهوري خواه آمريكايي كه با هماهنگي شخص ترامپ به مذاكره با ظريف رفته را نماينده مردم معرفي مي‎كند.

رجانيوز قبلا خبر داده بود كه ديداري محرمانه بين فرستاده ويژه ترامپ و ظريف در سفر اخير او به نيويورك صورت گرفته كه دولتمردان حاضر به انتشار جزئيات اين ديدار نشدند. حتي ظريف مدعي شده بود كه «رند پال» نماينده رئيس جمهور آمريكا نبوده بلكه نماينده مردم آمريكا بوده است! بعدا روزنامه آمريكايي نيويوركر خبر داد كه رندپال از وزيرخارجه ايران خواسته تا در كاخ سفيد با ترامپ ديدار كند.

به گزارش رجانيوز، جواد ظريف در يك نشست مطبوعاتي در خصوص تحريمِ خود گفت: در سفر اخيرم به نيويورك به من گفتند ظرف دو هفته تحريم مي‎شوم كه من پيشنهاد حضور در كاخ سفيد را نپذيرفتم و تحريم شدم.

شمخاني هم روز قبل يعني 13مرداد98 راز تحريم شدن ظريف را درخواست ترامپ براي ديدار با وزيرخارجه ايران توصيف كرده بود؛ ديداري كه البته بر همه روشن است كه براي ترامپ مصرف تبليغاتي و انتخاباتي داشته است. دبير شوراي عالي امنيت ملي در اين خصوص طي يادداشتي پيشنهاد ترامپ براي ديدار با ظريف را تاييد كرد و تحريم ظريف را بعد از رخداد اين موقعيت دانست. او نوشت: «تحريم وزير محترم امورخارجه ايران پس از مخالفت با پيشنهاد ترامپ براي گفت وگوي حضوري با ايشان، نشان داد كه قطار “فشار حداكثري” در “ايستگاه ناكامي” متوقف شده و سرنشينان آن چاره‎اي جز تغيير ريل به سمت اجراي تعهدات و احترام به حقوق قانوني جمهوري اسلامي ايران ندارند.»

آيا ظريف ديدار با ترامپ را رد كرده است؟

ظريف مدعي است كه ديدار با ترامپ را رد كرده است: «در سفر من به نيويورك به من گفته شد كه ظرف دو هفته ديگر تحريم مي‎شوم مگر آن‎كه آن پيشنهاد را بپذيرم كه خوشبختانه قبول نكردم» اما رسانه‎هاي آمريكايي چيز ديگري مي‎گويند. رسانه‎هاي خارجي كه از ابتداي اين ديدار خبرهاي آن و حتي برخي جزئيات را نقل كرده‎اند در سايه سكوت و مخفي كاري دستگاه ديپلماسي كشورمان منبع بسياري از اين اخبار شده‎اند.نيويوركر كه پيش از اين خبر داده بود درخواست ديدار ترامپ با ظريف را رند پال براي وزيرخارجه برده است مي‎گويد ظريف اين ديدار را بي‎فايده مي‎خواند اما آن را رد نكرده است.

نيويوركر مي‎گويد رند پال از وزير خارجه ايران مي‎خواهد كه با حضور در كاخ سفيد، شخصا پيشنهادات خود را با ترامپ در ميان بگذارد. وي مي‎گويد كه ترامپ به او اين اجازه را داده تا وزير خارجه ايران را به اتاق بيضي‎شكل كاخ سفيد دعوت كند اما ظريف اين دعوت را نمي‎پذيرد و با بيان اين‎كه تصميم‎گيري در اين باره تنها برعهده او نيست و او ابتدا بايد با تهران مشورت كند، خطاب به سناتور آمريكايي مي‎گويد كه دستاورد چنين ديداري از نظر او چيزي فراتر از چند عكس [يادگاري] نخواهد بود.

گزارش اين روزنامه امريكايي نشان مي‎دهد كه ظريف علي رغم علم به اين موضوع كه اين ديدار هيچ دستاوردي نخواهد داشت، ديدار را مشروط به نظر تهران مي‎كند. او به اين دليل دعوت ترامپ را نمي‎پذيرد كه تصميم گيري در اين موضوع را بايد با مشورت تهران انجام دهد. اين درحالي است كه به اعتقاد كارشناسان، خواسته زياده خواهانه ترامپ بايد به سرعت رد مي‎شد و رهبر انقلاب بارها مذاكره با آمريكا و بخصوص مذاكره با شخص ترامپ را ممنوع اعلام كرده بودند. اين خبر نيويوركر و تحريم ظريف چند هفته بعد از بازگشت وي از آمريكا اين گمانه زني را تقويت مي‎كند كه او براي چانه زني در خصوص اين ديدار به تهران بازگشته اما پس از چند روز كه نتيجه منفي آن به آمريكا منتقل مي‎شود با فهرست سياه تحريم رو به رو مي‎گردد.

ظريف: با نماينده مردم آمريكا ديدار دارم نه با نماينده كاخ سفيد!

ظريف در نيويورك و در جمع خبرنگاران گفته بود كه وي ديدارهايي با برخي مقامات كنگره داشته است اما با مقامات دولت آمريكا يا نمايندگان آن‎ها ديدار نداشته است.

وزير امور خارجه درباره خبرهاي منتشر شده مبني بر ديدار سناتور راند پال اما حاضر نشد اين ديدار را تكذيب كند. وي بدون اشاره به روابط نزديك اين سناتور جمهوري خواه با ترامپ گفت: «من در سفرهايي كه به نيويورك دارم با نمايندگان كنگره كه نمايندگان مردم آمريكا و نه فرستاده دولت اين كشور گفت وگو كردم و باز هم انجام مي‎دهم اما اين‎كه با چه كساني گفت وگو مي‎كنم را به خودشان واگذار مي‎كنم تا اعلام كنند.»

كارشناسان معتقدند كاخ سفيد به سناتورهايي كه با مواضع خود همراه نباشد به هيچ عنوان اجازه ديدار با مقامات ايراني را نخواهند داد؛ چنان كه قبلا دونالد ترامپ و پمپئو به دليل گفت و گوي جان كري در حاشيه چند اجلاس با جواد ظريف به شدت وي را مورد حمله قرار دادند؛ تا جايي كه گفته مي‎شود جان كري مجبور به عذرخواهي از دولت شد. بنابراين نمي‎توان انتظار داشت كه دولت آمريكا موافقت خود را با ديدار رندپال با وزيرخارجه دولت روحاني اعلام نكرده باشد.

ظريف: نمي‎گويم چه گفتيم!/ رندپال: ترامپ خواهان معاهده موشكي و هسته‎اي است

ظريف مي‎گويد: «بارها گفته‎ام كه من در زمان حضور در نيويورك، براي شركت در جلسات مجمع عمومي يا ديگر جلسات سازمان ملل مي‎روم، در حقيقت سفر من به آمريكا نيست.» اين درحالي است كه او در اين سفر با مقامات متعدد آمريكايي صحبت مي‎كند. وي درخصوص اشخاص و محتواي مذاكرات هميشه مخفي كاري مي‎كند اما مي‎گويد طرف مقابل مي‎تواند اين محتوا را فاش كند. وي گفته است: «اگر گروه‎هاي نخبگي و سناتورها خودشان خواستند مي‎توانند بگويند كه با من ديدار كرده‎اند و چه گفته‎اند ولي روش ما نيست كه اعلام كنيم با چه كساني ديدار مي‎كنيم.»

نماينده ترامپ در خصوص چه موضوعي با ظريف مذاكره كرده است؟/ رند پال: گفت و گوها فوق محرمانه بود اما در مورد مسائل موشكي!

حالا و در سايه سكوت وزارت خارجه «رند پال» هم در يك مصاحبه، ديدار اخيرش با محمد جواد ظريف در نيويورك را «فوق محرمانه» خوانده و گفته است: «نمي‎توانم هيچ حرفي در اين باره بزنم»

مجري برنامه تلويزيوني فري د پيپل از رند پال درباره ديدار اخير او با محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران در نيويورك سوال كرد و گفت: «شما با رئيس جمهور ترامپ صحبت‎هايي داشتيد و او به اميد اجتناب از جنگ، به شما اجازه برقراري ارتباط با مقام‎هاي ايراني را داد. شما درباره اين موضوع چه چيزي مي‎توانيد به ما بگوييد و شما آيا مي‎توانيد به ما بگوييد كه شما با اين كار در تلاش براي دستيابي به چه چيزي هستيد؟»

رند پال با مزاح جواب داد: «قطعا هيچ چيزي درباره اين موضوع نمي‎توانم بگويم و اگر بگويم، بايد شما را بكشم؛ چرا كه اين يك موضوع فوق محرمانه است، خوب اگر به شما بگويم، آيا اين موضوع مي‎تواند محرمانه بماند؟»

با اين وجود اين سناتور آمريكايي محور اصلي گفت و گوي خود با ظريف را مساله موشكي مي‎داند و با اشاره به عقب نشيني دولت روحاني در حوزه هسته‎اي اميدوار است كه ايران در حوزه موشكي و دفاعي نيز عقب نشيني كند. وي در اين خصوص به بيان صحبت‎هايي پرداخت كه نشان مي‎دهد محور عمده مذاكرات قدرت دفاعي ايران بوده است. او گفت:

«من به‎طور كلي درباره اين موضوع كه اهداف ما در رابطه با ديپلماسي چيست و اين‎كه ما بايد درباره چه چيزي حرف بزنيم، صحبت مي‎كنم. به نظر من، همان طوري كه توافق(هسته‎اي) ايران كه ما قبلا داشتيم نشان داد، ايراني‎ها به محدود كردن برنامه غني‎سازي هسته‎اي‎شان تمايل دارند و واقعا آماده صحبت كردن درباره اين موضوع هستند كه آن‎ها هرگز سلاح هسته‎اي نداشته باشند، به نظر من آن‎ها واقعا در اين نقطه قرار دارند و مي‎تواند امكان يك توافق ديگري وجود داشته باشد. موضوع سخت‎تر(توافق با ايران)، توافق بر سر موشك بالستيك است و اين موضوع بخشي از توافق هسته‎اي ايران نبود و رئيس جمهور و بسياري ديگر از افراد گفته بودند كه اين يك نقص بزرگ در توافق(برجام) بود و آن‎ها(ترامپ و اطرافيان او) خواهان يك معاهده درباره موشك بالستيك هستند»

گفتني است سه هفته قبل بود كه پايگاه پاليتيكو خبر داد «رند پال» كه نماينده مجلس سنا و يك جمهوري خواه نزديك به كاخ سفيد است، در جريان يك جلسه بازي گلف به ترامپ پيشنهاد كرد با «محمد جواد ظريف» ديدار و درباره كاهش تنش‎ها ميان ايران و آمريكا گفت‎وگو كند. ترامپ اين پيشنهاد را پذيرفت.

بعدا نيويوركر در اين خصوص خبر داد كه رند پال، با حمايت ترامپ از چند هفته قبل مشغول كار بر روي اين پيشنهاد بود و در خصوص آن با كاخ سفيد و وزارت خارجه آمريكا مشورت كرده بود. ابتدا سه هفته قبل از عزيمت ظريف به نيويورك فردي به نيابت از رند پال با ايراني‎ها تماس برقرار كرد. روز ۱۴ جولاي، يك روز قبل از سفر ظريف، پال هنگام بازي گلف با ترامپ با او درباره ايران صحبت كرد. نهايتا نيز اين ديدار علي رغم انتقادات فراوان انجام شد.

ترامپ هم در تاييد اقدام رند پال از واژه «negotiation process» استفاده مي‎كند و آن را قسمتي از «پروسه يا روند مذاكراتي با ايران» مي‎خواند. ترامپ به صراحت اين ديدار را مشاركت سناتورهاي جمهوري خواه در مذاكره با ايران معرفي مي‎كند و اعلام مي‎دارد كه سناتورهاي ديگر هم كه با ديدگاه‎هاي ترامپ همراه باشند مي‎توانند در اين پروژه او را ياري رسانند. اما با اين وجود وزيرخارجه كشورمان حاضر نمي‎شود اسم نمايندگان ترامپ را هم به زبان بياورد و در اين خصوص به مردم توضيح بدهد.

كوتاه و گويا

 دكتر قاسم روان‌بخش

در حاشيه ديدار قاليباف با احمدي نژاد

آقاي قاليباف به بهانه بيماري رئيس جمهور سابق به ديدارش رفته و پشت درهاي بسته صحبت‎هايي رد و بدل شده است!

اما چند نكته:

1.آيا جريان انحرافي ديگر جريان انحرافي نيست يا قاليباف تغيير كرده؟!

2. قاليباف چند دوره نامزد شده ولي راي ندارد و البته دلش مي‎خواهد رئيس جمهور شود. گويا مدتي است ستادهايش را راه اندازي كرده و حالا با اين راهبرد جلو مي‎رود، يك روز برجام را به‎طور كامل تاييد مي‎كند و يك روز جريان انحرافي را تبرئه!

3. اگر يك عنصر دست چندم وابسته به جبهه پايداري با احمدي نژاد ديدار مي‎كرد امروز سايت‎هاي طرفدار قاليباف و اصلاح‎طلبان و اصولگرايان با جبهه چه مي‎كردند؟!

***

اثبات درستي مسير دكتر جليلي

اين روزها مسير صحيح مذاكرات هسته‎اي دكتر جليلي آشكارتر شده است.

او در عمل اثبات كرد، زبان گفت وگو با دنيا را بلد است و هسته‎اي 20درصد دستاورد آن دوران بود و وضعيت معيشت مردم در آن دوران، علي رغم تحريم‎ها قابل تحمل بود.همچنين مسير مذاكرات ايشان در چارچوپ گفتمان مقاومت و عدم اعتماد به غرب بود.

اما روحاني و ظريف و طيف آنان آيا از تجربه خسارت بار برجام درس عبرت گرفتند؟! يا به دنبال مذاكرات جديد با اروپايي‎ها با پشت صحنه‎اي آمريكايي‎ها هستند؟! شش سال فرصت سوزي در عرصه اقتصاد كشور و ويراني معيشت مردم چيز كمي است؟! بايد چه اتفاقي براي كشور بيفتد كه براي برخي آقايان قابل اعتماد نبودن غرب روشن شود؟!

***

جشن شكستن قلم منتقدان!

همواره يكي از شعارهاي دولت اصلاحات و اعتدال مبارزه با اختناق و سانسور و حمايت از آزادي بيان و نقد و اعتراض بوده است به‎طوري كه اين شعار را در يك جمله كوتاه تلخيص كرده‎اند «زنده بادمخالف من» ولي عملكرد دو دهه حاكميت آن‎ها نشان مي‎دهد كه اظهاراتشان تنها در همان حد شعار است. البته بايد با تدبير به گونه‎اي عمل كنند كه متهم به بستن دهان منتقدان نشوند؛ يعني زمينه چنان فراهم مي‎شود كه مخالفان و منتقدان خودشان عرصه نقد و انتقاد را رها مي‎كنند و صداهاي معترضان خاموش مي‎شود. به‎عنوان نمونه: به رسانه‎هاي موافق و مداحان دولت، يارانه‎هاي ميلياردي داده مي‎شود ولي به نشريات و سايت‎هاي منتقد بي‎اعتنايي مي‎شود و البته از طرف ديگر در سايه تدبير دلار 15 هزار توماني قيمت كاغذ را چندين برابر افزايش مي‎دهند و نتيجه اين مي‎شود كه نشريات مستقل و منتقد يك به يك تعطيل مي‎شوند و عرصه را ترك مي‎كنند و خيال دولت محترم هم از منتقدان راحت مي‎شود. يك روز پرتو سخن تعطيل مي‎شود و روز ديگر وطن امروز و فردا هم ممكن است اين سريال تعطيلي به كيهان برسد؛ آن وقت زمان برگزاري جشن شكستن آخرين قلم منتقدان است!

ولي زهي خيال باطل! چنان‎چه نشريات منتقد بسته شوند نمي‎توانند زبان منتقدان را ببندند، عرصه‎هاي ديگري براي روشنگري گشوده خواهد شد.

 يادداشت هفته

آخرين نفس هاي دشمني دشمنان!

 علي اكبر عالميان

«نَفَس‎هاي آخر دشمني دشمنان با جمهوري اسلامي»! اين جمله مهم و راهبردي از فرمايشات چند ماه قبل رهبر معظم انقلاب اسلامي است كه در توصيف دشمني‎هاي ايالات متحده و متحدان آن با نظام جمهوري اسلامي بيان گرديده است. قرائن و شواهد نيز حكايت از اين دارد كه دشمنان ما هرچه در چنته داشته‎اند بروز داده‎اند و اكنون به وضوح مي‎توان صداي نفس‎هاي آخر آنان را نيز شنيد.
دولت جمهوري‎خواه ترامپ دست به بازي خطرناكي زده است كه اين بازي اكنون در پايان راه قرار گرفته است. او تمام توان خود را بر ضد نظام و ملت ايران به كاربرده و با وضع سخت‎ترين تحريم‎هاي تاريخ، اوج خباثت خود و هيئت حاكمه آمريكا را به نمايش گذاشته است. آخرين مورد از اقدامات انتحاري ترامپ و مشاورانش بر ضد ايران، تحريم وزير خارجه كشورمان است كه بازتاب‎هاي منفي فراواني داشته است؛ چرا كه آمريكايي‎ها از يك سو لاف مذاكره و اقدامات مبتني بر ديپلماسي را مي‎زنند و از سوي ديگر مسؤول ديپلماسي كشورمان را تحريم مي‎كنند! پيش از اين نيز دولت آمريكا در اقدامي نابخردانه و غير اصولي، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را يك نهاد تروريستي اعلام كرد و در ادامه رهبر معظم انقلاب اسلامي را هم در رديف تحريم شدگان قرار داد. تحريم مقام معظم رهبري به قدري غير اصولي و مضحك بود كه حتي داد خود آمريكايي‎ها را نيز در آورد. به‎عنوان نمونه«جان يارموث» نماينده دموكرات آمريكايي، دونالد ترامپ را يك آدم كم‎عقل و نادان توصيف و ارزيابي كرد.روزنامه لبناني الاخبار نيز تحريم‎هاي آمريكا بر ضد مقام معظم رهبري را نمادين توصيف كرد و نوشت: اين گام نمادين ترامپ، عمق تنگنايي را نشان مي‎دهد كه آمريكا در آن گرفتار شده است. بنابراين تنها چاره‎اي كه براي اين مرد باقي مانده، تحريم‎هايي است كه اين بار و براي نخستين بار شامل شخص رهبر ايران [آيت‎الله] علي خامنه‎اي، دفترش و هشت فرمانده سپاه پاسداران هم شده است.» اكنون چيزي حدود چهل روز پس از تحريم مقام معظم رهبري، آمريكايي‎ها وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران را نيز در ليست تحريمي‎ها قرار داده‎اند تا بلكه آخرين تلاش‎هاي خود را براي تسليم ايران به كار بندند. اين اقدام آنان دراصطلاح «به سيم آخر زدن» ناميده مي‎شود. ايالات متحده هر چه در توان داشت به كار بست و تحريم وزيرخارجه، از آخرين تلاش‎هاي كاخ سفيد حكايت داشته و نَفَس‎هاي آخر دشمني دشمنان با جمهوري اسلامي به شمار مي‎آيد. ترامپ بازي بدي را آغاز كرد و شايد به سرانجام آن فكر نكرده بود. او مي‎پنداشت آن‎گونه كه بازي را به ميل خود آغاز كرده است، به ميل خود نيز پايان خواهد داد. او اما در اين محاسبات، خطايي راهبردي را مرتكب شده بود. ترامپ تصور نمي‎كرد كه گرفتار تدابير حساب شده جمهوري اسلامي شود.
ايران با دو استراتژي صبر هوشمندانه و مقاومت مدبرانه ترامپ را در زمين خودش به زمين زده است. اين اما به معناي بي‎تاثير بودن اقدامات رئيس جمهور ايالات متحده نيست. تحريم‎هاي او آثار سوئي را در زندگي بخش زيادي از اقشار آسيب پذير جامعه گذاشته و نظام جمهوري اسلامي را در مسائل اقتصادي با تنگناهايي مواجه ساخته است. اما بايد دانست عليرغم اين مسائل، به هدف اصلي خود كه همانا به زانو در آوردن نظام جمهوري اسلامي و تسليم ملت ايران بود نرسيد و اين خود يك پيروزي بزرگ براي جمهوري اسلامي و تدابير هوشمندانه نظام در عرصه تقابل با قدرت‎هاي بزرگ به شمار مي‎آيد. از آن سو هم بايد در نظر داشت بر خلاف برخي تحليل‎ها كه به اعتقاد نگارنده، از عمق و پشتوانه علمي خالي بوده و سطحي به نظر مي‎رسد، جمهوري اسلامي هيچ گاه به دنبال اتلاف وقت تا پايان دوره اول رياست جمهوري ترامپ به اميد تك دوره‎اي بودن دوره رياست جمهوري وي نيست؛ زيرا آن‎گونه كه از قرائن بر مي‎آيد، به احتمال بسيار زياد، دونالد ترامپ براي دور دوم نيز به‎عنوان رئيس جمهور ايالات متحده برگزيده خواهد شد. از اين گذشته از نگاه ايران، هيچ فرقي بين روساي جمهور آمريكا در دشمني با جمهوري اسلامي وجود ندارد. همه آنان چه دولت‎هاي جمهوري خواه و چه دولت‎هاي دموكرات در دشمني با جمهوري اسلامي متفق هستند هرچند شيوه دشمني‎هاي آنان با هم فرق مي‎كند. به اصطلاح، هدفشان مشترك و تاكتيكشان متفاوت است. يكي ظاهري جنگ طلب دارد و ديگري نيز در زير دستكش مخملين، دست‎هاي چدني دارد. مگر غير از اين است كه دولت‎هاي دموكرات نيز انواع و اقسام تحريم‎هاي ظالمانه را بر جمهوري اسلامي تحميل كرده اند؟دولت دموكرات جيمي كارتر تحريم‎هايي نظير تحريم واردات نفت و فرآورده‎هاي نفتي از ايران، بلوكه كردن دارايي‎هاي دولت ايران و ممنوعيت معاملات(تراكنش‎هاي) مشخص با ايران را عليه كشورمان تصويب كرده بود.دولت دموكرات ديگر آمريكا يعني بيل كلينتون نيز در مجموع ۶ دور تحريم عليه ايران تصويب كرد. قانون ظالمانه «داماتو»، مهم‎ترين تحريم آمريكا در دولت كلينتون بود كه بر ممنوعيت سرمايه‎گذاري شركت‎هاي بين‎المللي در بخش نفت ايران تاكيد داشت. در دولت اوباما هم جمهوري اسلامي در مجموع ۱۵ بار از سوي دولت يا كنگره اين كشور تحريم شده بود.
در مجموع بايد گفت تحريم‎هاي چند ماهه اخير كه شامل تحريم سپاه، رهبر انقلاب و اين اواخر نيز تحريم وزير امور خارجه مي‎شود، به روشني نشان مي‎دهد كه آمريكايي‎ها تمام داشته‎هاي خود را به ميدان آورده‎اند و ديگر چيز خاصي در چنته ندارند. به تعبير رهبر معظم انقلاب«نَفَس‎هاي آخر دشمني دشمنان با جمهوري اسلامي» را مي‎توان به وضوح شنيد.