صفحه اخبار

دستور رئيس قوه قضائيه به سازمان بازرسي در خصوص قانون عفاف و حجاب

آيت‎الله سيدابراهيم رئيسي در جلسه شوراي عالي قضايي، با بيان اين‎كه در تاريخ تمدني كشور ما موضوع حجاب، حيا و عفاف در بين زنان و مردان يك مساله كاملا ريشه دار است و مردم ما همواره در طول تاريخ تمدن خود عفيفانه زندگي كرده اند، خاطرنشان كرد: حجاب يك فريضه مسلم شرعي الهي است اما همچنان كه مقام معظم رهبري در يكي از سخنراني‎هاي خود در خراسان شمالي فرمودند، نبايد تصور كنيم كسي كه نسبت به حجاب غفلت يا بي‎دقتي دارد، لزوما مخالف ارزش‎هاي نظام، اسلام و انقلاب است.

به گزارش ايسنا، رئيس قوه قضاييه با اشاره به تصويب سند عفاف و حجاب از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال ۸۴ و تعيين وظايف هر يك از دستگاه‎هاي اجرايي، فرهنگي، اجتماعي، انتظامي و قضايي در اين زمينه، يادآور شد: در اين سند براي ۲۶ دستگاه وظايفي تعيين شده است. اكنون بعد از گذشت ۱۴ سال بايد همه اين دستگاه‎ها بازنگاهي به عملكرد خود داشته باشند تا ببينند آيا به وظايف قانوني خود عمل كرده‎اند يا خير كه البته به اعتقاد ما به اين وظايف عمل نشده است. بر همين مبنا از سازمان بازرسي كل كشور در اجراي وظيفه نظارت بر حسن جريان امور و اجراي صحيح قانون مي‎خواهم كه ضمن نظارت بر عملكرد دستگاه‎ها در اين زمينه، گزارش لازم را ارائه كند.

جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران:
آمريكا در مقابله با نيروي دريايي سپاه، بازنده تمام عيار است

سردار دريادار علي فدوي جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در بازديد از روابط عمومي كل سپاه، در جمع مديران اين مجموعه با اشاره به اهميت و حساسيت جايگاه، نقش و ماموريت روابط عمومي سپاه در خنثي سازي جنگ رسانه‎اي و عمليات رواني همه جانبه امپراطوري رسانه‎اي سلطه عليه ملت ايران به ويژه نهاد مردمي و انقلابي سپاه، گفت: آرايش رسانه‎اي پيچيده، متنوع، متكثر، كارآمد، فني و پيشرفته دشمن ضد ملت ايران تمركز ويژه‎اي را معطوف به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و كاركردهاي اقتدار آفرين و امنيت ساز آن براي كشور ساخته است كه نيازمند شناخت عميق، دقيق و واقعي است.

وي افزود: موضوع كليدي امروز ما تحول قدرت دفاعي و دستاوردهاي عظيم انقلاب اسلامي و گفتمان مقاومت محور و استكبار ستيز آن است كه ايران اسلامي را از مرحله بازدارندگي عبور داده و دشمن را منفعلانه به تلاش جدي و در عين حال هراسناك براي ايجاد بازدارندگي برابر اين اقتدار واداشته است.

به گزارش خبرگزاري مهر، جانشين فرمانده كل سپاه با اشاره به سابقه‎اي از رويارويي نيروي دريايي سپاه با آمريكايي‎ها در خليج فارس و استيصال و درماندگي آن‎ها طي چهل سال گذشته برابر ملت ايران، تصريح كرد: خداي بزرگ را شاكريم كه امريكايي‎ها در صحنه‎هاي رويارويي با فرزندان مومن، انقلابي، جهادي، غيور و ولايت‎مدار ملت ايران در نيروي دريايي سپاه، مغلوب محض و بازنده تمام عيار بوده‎اند كه به ويژه مي‎توان رخدادهاي ۲۵ فروردين ماه سال ۶۷ و ۲۲ ديماه سال ۹۴ و همچنين انهدام پهپاد متجاوز آنان در ماه گذشته را به آن‎ها يادآوري كرد.

نايب رئيس مجلس:
هيچ دولتي به اندازه دولت فعلي اختيارات نداشته است

عبدالرضا مصري نائب رئيس‎دوم مجلس شوراي اسلامي كه مهمان اين هفته برنامه دست خط بود، در پاسخ به سؤالي درخصوص اختيارات اجرايي دولت و اين‎كه گفته مي‎شود اختيارات دولت 25 درصد است، اظهار داشت: چه اختياراتي ندارند؟ از ابتداي انقلاب تاكنون در اين 40 سال هيچ دولتي حتي دولتي كه مقام معظم رهبري رئيس جمهور آن بود، اين جور اختياري نداشته كه فراقوه‎اي و فراقانوني سه رئيس‎قوه آن‎جا جمع شوند [شوراي عالي هماهنگي اقتصادي] و جالب است كه براي اولين بار است كه هر مجوزي اين سه سران مي‎دهند، حق نظارت از دستگاه‎هاي نظارتي هم سلب مي‎شود.

مصري افزود: شخص رئيس جمهور رئيس‎اين جلسه [شوراي عالي هماهنگي اقتصادي] است و عرض مي‎كنم كه همه درخواست‎ها براي قوه مجريه است و تصويب مي‎شود. من اعتقاد دارم هيچ دولتي به اندازه اين دولت از ابتدا تا الان از اختيار برخوردار نبوده است و مجلس هم خيلي همراه بوده است. كما اين‎كه عكس آن اتفاقي نمي‎افتد. مثلاً دولت مي‎گويد از فردا وزير آموزش و پرورش نيست؛ قرار است براي انتخابات مجلس برود. بعد مي‎فهميد براي انتخابات مجلس هم نيست و پست در دانشگاه آزاد گرفته است، پس قرار نيست در مجلس حضور داشته باشد. دولت خودش اين را مي‎گويد. اگر همين وزير را مجلس استيضاح مي‎كرد. فردا جنجالي در كشور راه مي‎انداختند كه آقا نمي‎توان كار كرد و ما اختيار نداريم.

معاون قوه قضائيه:
تحصيل فرزندان مسؤولان در خارج از كشور بايد ممنوع شود

حجت‎الاسلام محمد مصدق، معاون حقوقي قوه قضائيه، در گردهمايي ملي نقش حقوقدانان، وكلا و كارشناسان رسمي دادگستري در گام دوم انقلاب با رويكرد احياي عدالت و مبارزه با فساد بيان كرد: هم اينك چند درصد فرزندان مسؤولان نظام در خارج از كشور تحصيل مي‎كنند؟ برخي افراد مي‎گويند بچه‎ها آزادند هر جا تحصيل كنند! چرا اين فرصت و آزادي براي ديگر اقشار جامعه مهيا نيست؟ آيا نظام اسلامي دنبال اين اهداف بود؟

وي تأكيد كرد: نماينده‎هاي انقلابي خانه ملت طرحي براي تصويب در صحن مجلس ارائه بدهند تا بر اساس آن فرزندان مسؤولان نظام مجاز به تحصيل در خارج از كشور نباشند.

حجت‎الاسلام مصدق اضافه كرد: شايد عده‎اي بگويند تحصيل در خارج از كشور حق افراد است، ايرادي ندارد، پس پدرش نبايد مسؤوليتي داشته باشد.

حجت‎الاسلام صديق برخورد قهري دولت با كشورهاي مستكبر جهان را ستود و اضافه كرد: براي اين نوع برخورد و واكنش‎ها كمي‎دير شده است و اگر چهار سال پيش مسؤولان با توجه به منويات رهبر معظم انقلاب اين‎گونه اظهارنظر مي‎كردند وضعيت كنوني كشور اين نبود.

حجت‎الاسلام صديق گفت: برخي مدعي مبارزه با فساد هستند اما وقتي به منطقه فشم و دماوند سر مي‎زنيم از دور ويلاهاي غيرمجاز را مي‎بينيم، خب اين‎ها مال كيست؟ چگونه با وجود اين ويلاها مي‎توان گفت دنبال مبارزه با فساد هستيم؟

ساقط شدن پهپاد آمريكايي محاسبات امارات را به هم ريخت

خبرگزاري «آناتولي» در گزارشي اختصاصي، به نقل از منابع مطلع نوشت كه هدف قرار گرفتن پهپاد متجاوز آمريكايي توسط ايران، به تغيير محاسبات امارات و اصلاح رويكردهاي سياست خارجي اين كشور منجر شده است.

در اين گزارش آمده است: آناتولي از منابع نزديك به افراد مطلع در امارات، به اطلاعاتي دست يافته كه دلايل بروز نشانه‎هاي اخير از تغيير در سياست خارجي امارات و عزم اين كشور براي بهبود روابط با ايران را روشن مي‎كند.

به گفته اين منبع كه خواسته نامش فاش نشود، روز ۲۰ ژوئن(۳۰ خرداد) پس از آن‎كه اعلام شد ايران يك هواپيماي [بدون سرنشين] آمريكايي را ساقط كرده است، شاهزاده‎هاي امارات نشستي سري برگزار كردند. در اين نشست، «محمد بن‎زايد» ولي‎عهد ابوظبي و «شيخ محمد بن راشد آل مكتوم» حاكم دوبي و نخست‎وزير امارات، حضور داشتند.

اين منبع مطلع گفت در اين نشست، آل مكتوم از سياست خارجي كشور انتقاد و بر لزوم بازنگري در آن، تأكيد كرد. منبع توضيح داد كه آل مكتوم در اين نشست گفته است: «ما بايد سياست خارجي خود را مورد بازنگري كامل قرار دهيم. ما روزانه صدها ميليون دلار هزينه مي‎كنيم، بي‎آن كه در ازاي آن چيزي به دست آوريم. ما بايد سياست مداخله مستقيم در امور ديگر كشورها را كه براي ما هزينه بسياري داشته، اما هيچ دستاوردي به همراه نياورده، كنار بگذاريم.»

او گفته است: «اميدواريم كه شايد ايالات متحده عليه تهران اقدام نظامي‎انجام دهد، اما [دونالد]‎ترامپ [رئيس جمهور آمريكا] خواستار گفت‎وگو با ايران شده است، حتي بعد از آن‎كه اين كشور هواپيماي ايالات متحده را ساقط كرد. اگر واشنگتن تهران را بمباران كند، در آن صورت ايراني‎ها احتمالا در پاسخ امارات را هدف قرار مي‎دهند؛ يا مستقيم يا به‎صورت غيرمستقيم از طريق حوثي‎ها.»

معاون ستادكل نيروهاي مسلح:
بُرد موشك هايمان روزبه روز افزايش مي يابد

به گزارش خبرگزاري تسنيم، سردار مهدي رباني در مراسم بزرگداشت 22 شهيد تيپ فاطميون شهرستان شهريار با اشاره به دستاوردهاي دوران 8 سال دفاع مقدس گفت: يكي از دستاوردهاي دفاع مقدس اين بود كه يك وجب از كشور را از دست نداديم و علاوه بر اين امروز ملت ايران به دستاوردهاي بسياري دست پيدا كرده و روز به روز قدرتمندتر نيز مي‎شود به‎گونه‎اي كه هيچ يك از كشورهاي منطقه و فرامنطقه‎اي در يك نبرد زميني قادر به مقابله با كشور ما نيستند و قدرت موشكي ما نيز نقش بازدارنده براي هرگونه تعدي منطقه‎اي و فرامنطقه‎اي دارد و روز به روز هم بر بُرد موشك‎ها افزوده مي‎شود.

رباني ادامه داد: دستاورد بزرگ ديگر عمق تأثيرگذاري ما بر سواحل مديترانه بود و جبهه ما به‎واسطه تأثيرپذيري كشورهاي مسلمان تا مرزهاي رژيم صهيونيستي محور مقاومت را باز كرد، امروز حزب‎الله و حماس قدرت بسياري پيدا كرده‎اند و ديگر نيازي به كمك ما ندارند و حزب‎الله لبنان دسترسي كاملي به تمام نقاط آن‎ها دارد.

معاون عمليات ستاد كل نيروهاي مسلح ادامه داد: امروز نيروهاي مسلح انصارالله در يمن، حزب‎الله در لبنان و حشدالشعبي در عراق شكل گرفته و در سوريه نيز نيروها براي برون‎رفت از اين ايستادگي‎ها تشكيل جبهه مقاومت داده‎اند.

وي در پايان با اشاره به قدرت پهپادي جمهوري اسلامي خاطرنشان كرد: پرنده‎اي كه هيچ قدرتي نمي‎توانست آن را دنبال كند و از بين ببرد و بالغ بر 220 ميليون دلار قيمت داشت با يك موشك بومي‎ساز به‎نام سوم خرداد از فاصله 100كيلومتري نشانه‎گيري و ساقط شد، اين يك موازنه قدرت در سيستم پدافند هوايي كشور است و اقتدار جمهوري اسلامي را نشان مي‎دهد.

عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس:
مقامات بين مسؤوليت و زندگي فرزندانشان در خارج يكي را انتخاب كنند

محمدعلي پورمختار، عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس، در گفت وگو با خبرنگار مهر، در خصوص اظهارات اخير معاون حقوقي قوه قضاييه درباره لزوم ارائه طرحي مبني بر اين‎كه اگر فرزندان مقامات عالي رتبه نظام در خارج از كشور تحصيل مي‎كنند پدران آن‎ها از سمت خود استعفا دهند، اظهار داشت: تهيه اين طرح در مجلس امكان‎پذير و در صورت تصويب و تبديل به قانون، بازدارنده است.

وي با اشاره به اين‎كه متاسفانه در شرايط فعلي برابري و عدالت در اعزام دانشجويان به خارج از كشور براي تحصيل وجود ندارد و در اين زمينه تبعيضي آشكار حاكم است، گفت: برخي از مسؤولان به واسطه ارتباطاتي كه دارند فرزندانشان را به خارج از كشور اعزام مي‎كنند؛ اين اقدام اصل عدالت را تحت الشعاع قرار مي‎دهد.

عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس خاطرنشان كرد: ذكر اين نكته هم حائز اهميت است كه تهديدات امنيتي نسبت به فرزندان مسؤولان نظام مقيم در خارج از كشور وجود دارد؛ چرا كه اين افراد شناخته شده هستند و برخي از سرويس‎هاي جاسوسي به‎طور مستقيم و غيرمستقيم آنان را رصد مي‎كنند تا اطلاعاتي را از طريق آن‎ها كسب كنند.

مبالغه گويي‎هاي آشنا:
ظريف موفق ترين، معتبرترين و متخصص ترين وزير خارجه ايران در قبل و بعد از انقلاب است!

حسام‎الدين آشنا مشاور رئيس جمهور در گفت‎وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تحريم محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ايران، گفت: محمدجواد ظريف موفق‎ترين، معتبرترين و متخصص‎ترين وزير امور خارجه ايران از زمان شكل‎گيري اين وزارت خانه تاكنون است.

آشنا گفت: محمدجواد ظريف نه تنها وزير امور خارجه بلكه معمار سياست خارجي نوين ايران هم محسوب مي‎شود. ترس وزارت خارجه آمريكا از ظريف نه‎تنها به خاطر تسلط او بر زبان انگليسي يا توان بالاي او در مذاكره بلكه به خاطر انديشه‎هاي بلند، جهان شمول و توانايي كم‎نظير ظريف در استدلال به نفع مصالح ملي ايران است.

رئيس مركز بررسي‎هاي استراتژيك در ادامه افزود: كساني كه فكر مي‎كنند ظريف فقط سخنگوي ايران در خارج است، سخت در اشتباه هستند؛ چرا كه او بالاترين مسؤول و قوي‎ترين تصميم‎ساز و فرمانده ميدان در سياست خارجي ايران است. ايران تنها يك رهبر، يك دولت و يك وزير امور خارجه دارد.

به نوشته جهان نيوز، هرچند جنس مواضع آشنا در طول شش سال گذشته در اغلب موارد حاشيه ساز بوده اما به آقاي مشاور رسانه‎اي رئيس جمهور توصيه مي‎شود ناراحتي و تاسف خود از تحريم خبيثانه وزير امور خارجه را همچون ساير فعالان سياسي با ادبيات منطقي مطرح كنند و از ادبيات تملق آميز براي توصيف آقاي ظريف خودداري كنند. مواضع و اعمال سوال برانگيز آقاي ظريف در شش سال گذشته و همچنين اصلي‎ترين خروجي كارنامه ايشان يعني سند پر نقص و بدون دستاورد برجام در مقابل ديدگان مردم قرار دارد و قضاوت درباره استفاده از عباراتي نظير موفق ترين، متخصص‎ترين و همچنين تبحر ايشان در استدلال به نفع منافع ايران بايد به عهده مردم واگذار شود.

نشريه تخصصي فارين پاليسي:
ايران تسليم آمريكا نمي شود

فارين پاليسي در نامه‎اي به قلم استفان والت و خطاب به ترامپ نوشت:

سياست شما با عنوان «فشار حداكثري» آن گونه كه مشاورانت مي‎گفتند جواب نمي‎دهد. من مطمئن نيستم هدف اصلي اين سياست چيست، آيا مي‎خواهي به يك توافق هسته‎اي جديد برسي، رژيم را سرنگون كني يا صرفاً فعاليت‎هاي منطقه‎اي ايران را مهار كني؟ اما به نظر مي‎رسد در هر صورت به هيچ كدام از اين اهداف نزديك نشده‎ايم.

بر اساس يك گزارش جديد از مركز مطالعات راهبردي و بين‎الملل، فعاليت‎هاي منطقه‎اي ايران كم‎تر نشده و ايرانيان به تدريج از تعهدات برجامي مي‎كاهند. از آن‎جا كه اول آمريكا از توافق خارج شد، شما عملاً نمي‎تواني آن‎ها را متهم كني.

رهبر ايران نيز به نظر نمي‎رسد رويكردش را عوض كرده است؛ او به شما نشان مي‎دهد آن‎ها تحت تاثير ارعاب، اجبار، نهيب و تسليم قرار نمي‎گيرند.

آقاي رئيس جمهور! مهم است بفهمي كه چرا اين تقابل به اين صورت پيش رفت. پاسخ ايران شايد گيج‎كننده به نظر برسد؛ زيرا اساساً قدرت آمريكا بسيار بيش‎تر است و تحريم‎هاي بيش‎تر بدون شك مشكلات زيادي براي آن‎ها ايجاد مي‎كند. پس چرا تهران نرم نمي‎شود و با هر آن‎چه كه شما و بولتون و پمپئو مي‎خواهيد موافقت نمي‎كند؟ آيا به اين دليل است كه رهبرانش مذهبي‎هاي يكدنده و متعصبي هستند كه منطق سرشان نمي‎شود؟

جواب منفي است. واقعيت را من به شما مي‎گويم: اگر يك كشور مثل ايران به شما اجازه دهد يك بار قلدري كنيد، ممكن است شما به اين جمع‎بندي برسيد كه مي‎توانيد دوباره نيز به آن‎ها زور بگوييد و باز هم دوباره. اصلاً هر وقت كه دلتان بخواهد. بنابراين به نفع آن كشور است به شما نشان دهد نمي‎توان آن را ترساند.

يك نشريه آمريكايي:
سپاه پاسداران كابوس آمريكا و نفوذش در منطقه فوق تصور است

«سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران، تبديل به كابوس شبانه براي آمريكا شده است. اين نيرو، مهم‎ترين سلاح ايران است.»

نشريه آمريكايي نشنال‎اينترست، ضمن انتشار تحليل فوق تصريح كرد: كاخ سفيد در اوايل سال جاري، در اقدامي بي‎سابقه سپاه پاسداران را در ليست گروه‎هاي تروريستي قرار داد و بعد از اين بود كه در خليج فارس و تنگه هرمز با پاسخ قاطع اين نيرو رو‎به‎رو شد به‎طوري‎كه يكي از پيشرفته‎ترين پهپادهاي خود را از دست داد.

به‎طور كلي سپاه پاسداران بخش قابل توجهي از نيروهاي مسلح ايران را تشكيل مي‎دهد، اما نفوذ آن‎ها، هم در داخل ايران و هم در منطقه خاورميانه، به مراتب فراتر از حد تصور است.

ايران در سيستم رتبه‎بندي GlobalFirePower جزو ارتش‎هاي قدرتمند جهان به‎حساب مي‎آيد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، با توانايي خود براي جنگ‎هاي نامتقارن و غيرمتعارف در سراسر منطقه مهم‎ترين و مخوف‎ترين سلاح جمهوري اسلامي است كه تبديل به كابوس شبانه آمريكايي‎ها شده است.

نايب‎رئيس‎كميسيون كشاورزي مجلس:
گوشت هاي يارانه اي از رستوران هاي شمال تهران سر درآورد!

عباس پاپي‎زاده درخصوص تأثير واردات گوشت با ارز 4200 توماني در بازار، اظهار داشت: زماني كه هنوز بازار ارز دچار نوسان نشده بود گوشت نرخ مشخصي داشت و در آن زمان نيز با ارز دولتي واردات گوشت صورت مي‎گرفت، بالا رفتن نرخ ارز قيمت كالاهاي وارداتي را هم افزايش داد.

وي افزود: تصميم گرفته شد براي واردات گوشت ارز دولتي 4200 توماني اختصاص يابد و با توجه به اين‎كه نرخ اين محصول در بازار جهاني تغييري نكرد بايد گوشت وارداتي به‎عنوان تنظيم‎كننده بازار به‎نرخ گذشته به دست مصرف‎كننده مي‎رسيد.

به گزارش خبرگزاري خانه ملت، اين نماينده مجلس با تأكيد بر اين‎كه در شرايطي كه گوشت ارزان‎قيمت وارد كشور مي‎شود نبايد قيمت توليد داخل اين محصول نيز افزايش پيدا كند، بيان كرد: متقاضيان موجود بازار ميان گوشت وارداتي و توليد داخل محصول ارزان‎قيمت را خريداري مي‎كنند، اما در بازار واقعي با توجه به شرايط موجود قيمت گوشت توليد داخل تا سه برابر افزايش پيدا كرد.

پاپي زاده با بيان اين‎كه عدم كاهش قيمت گوشت توليد داخل به‎دليل توزيع گوشت وارداتي با ارز 4200 توماني با نرخ ارز آزاد بود، گفت: گوشت‎هاي وارداتي بايد به دست مصرف‎كننده كم‎درآمد مي‎رسيد اما شاهد بوديم كه بسياري از رستوران‎هاي شمال تهران نيز از گوشت‎هاي وارداتي استفاده مي‎كنند.

گفتني است، طي چند روز گذشته، دادگاه جانشين رئيس‎جهاد كشاورزي استان تهران و برخي ديگر به اتهام اخلال در نظام توزيع مايحتاج عمومي به ميزان ۱۱۴ هزار كيلو گوشت تنظيم بازار در شعبه چهارم دادگاه ويژه رسيدگي به پرونده اخلالگران و مفسدان اقتصادي تشكيل شد.

متهمان اين پرونده با حواله‎هاي صوري و سندسازي و تخصيص غيرقانوني سهميه، 114 تن گوشت منجمد وارداتي با ارز دولتي را به جاي عرضه به مردم روانه بازار آزاد كرده و موجب تضييع بيت‎المال به مبلغ ۷۵ ميليارد و ۲۴۰ ميليون ريال شده‎اند.

يك كارشناس مسائل غرب آسيا:
عربستان و امارات مي خواهند با كمك ايران آبرومندانه از يمن خارج شوند

جعفر قنادباشي، كارشناس مسائل غرب آسيا در گفت وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجو، در خصوص ادعاي وبگاهي اسرائيلي مبني بر تماس‎هاي مخفيانه عربستان و امارات با ايران گفت: چندين مساله مهم در ارتباط با اين موضوع سبب تلاش‎هاي عربستان و امارات براي نزديكي به ايران شده است.

وي با بيان اين‎كه اين دو كشور پيوسته مترصد تماس با ايران بوده اند، افزود: تلاش براي اين تماس وجود داشت، اما تا زماني كه آمريكايي‎ها آن‎ها را براي تلاش‎هاي منطقه‎اي و وعده‎هايي براي تامين ظاهري امنيت منطقه اميدوار مي‎كردند عربستان و امارات دست نگاه مي‎داشتند، اما همين كه متوجه شدند آمريكايي‎ها چيزي در چنته ندارند و اقدامي عملياتي از دست شان برنمي‎ايد از جهت امنيت خود دچار نگراني شدند.

قنادباشي مساله ديگر در خصوص نزديكي عربستان و امارات به ايران را وا ماندگي اين دو كشور در مديريت جنگ يمن دانست و افزود: در مساله جنگ يمن به ويژه امارات نمي‎تواند هزينه‎هاي پيش آمده را تامين كند و احساس رسيدن به بن بست مي‎كند و اين دو كشور تصور مي‎كنند ايران بتواند زمينه خروج آبرومندانه آن‎ها از يمن را فراهم كند.

 اخبار ويژه

ذخاير نفت و گاز كشور در مقايسه با ۴۰ سال قبل افزايش يافته است

سيدصالح هندي، مدير اكتشاف شركت ملي نفت ايران با بيان اين كه «ميزان ذخاير نفت درجاي كشور با ميزان اين ذخاير در 40 سال قبل برابري مي‎كند و ذخاير درجاي كنوني گاز نيز هشت برابر ميزان اين ذخاير در سال 57 است»، افزود: پيش از پيروزي انقلاب اسلامي رايج بود كه نفت و گاز مملكت 20 سال ديگر تمام مي‎شود، اما يك مقايسه ساده نشان مي‎دهد ذخاير در جاي نفت و گاز كشور نه تنها نسبت به 40 سال پيش كاهش نيافته، بلكه حتي ذخاير گازي ما نسبت به آن زمان هشت برابر است.
به گزارش خبرگزاري تسنيم، هندي دستيابي به اين ميزان ذخاير را مرهون فعاليت‎هاي اكتشافي دانست كه در اين سال‎ها در كشور انجام شده و اظهار كرد: نكته حائز اهميت، توجه به برداشت و مصرف مستمر نفت و گاز در سال‎هاي گذشته است. به عبارت ديگر، ما در شرايطي درباره ذخاير قابل توجه گاز درجا در كشور حرف مي‎زنيم كه با گازرساني‎هاي گسترده پس از انقلاب، امروز معدود روستاهايي هستند كه هنوز از نعمت گاز برخوردار نشده‎اند، حال آن كه پيش از انقلاب يك روستا هم گازرساني نشده بود.

پرچم انگليس از نفتكش هاي شركت شل در خليج فارس پايين كشيده شد

شركت انگليسي- هلندي شل اعلام كرد تا اطلاع ثانوي، از نصب پرچم انگليس بر نفتكش‎هاي خود هنگام عبور از خليج فارس خودداري مي‎كند.
رسانه‎هاي انگليس ضمن انتشار اين خبر، علت ماجرا را ترس از توقيف نفتكش‎هاي خود توسط ايران(به تلافي اقدام انگليس در تنگه جبل‎الطارق) عنوان كرده‎اند. انگليس نفتكش گريس 1 حامل نفت ايران را پنجشنبه 13 تير در آب‎هاي جبل‎الطارق به اتهام نقض قوانين اتحاديه اروپا و انتقال نفت به سوريه توقيف كرد.
تهديد ايران به واكنش متقابل موجب شده بود كشتي‎هاي انگليسي تا مدت‎ها براي عبور از تنگه هرمز معطل شوند و ريسك عبور از تنگه را به جان نخرند. ايران اخيرا نفتكش استنا ايمپرو را با وجود اسكورت شدن توسط ناو جنگي انگليس توقيف كرد.

هشدار برادر ملك سلمان درباره پيوستن رياض به ائتلاف دريايي آمريكا

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از ميدل ايست مونيتور، «احمد بن عبدالعزيز» برادر پادشاه عربستان اعلام كرده كه اگر «محمدبن سلمان» وليعهد اين كشور قصد پيوستن به ائتلاف آمريكايي -انگليسي براي مواجهه نظامي با ايران را داشته باشد، با اين مساله مخالفت خواهد كرد.
احمد بن عبدالعزيز همچنين خواستار وحدت در شوراي همكاري خليج فارس به جاي همراهي با پروژه‎هاي دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا شد.
اين شاهزاده سعودي تاكيد مي‎كند كه كسي نمي‎تواند او را از هشدار دادن نسبت به نتايج جنگ ويرانگر با ايران بخصوص كه رياض اكنون درگير جنگ يمن است، باز دارد.

مدير حوزه‎هاي علميه خبر داد
۳۰۰ پروژه براي رقم زدن تحولات ۲۰ سال آينده در حوزه

مدير حوزه‎هاي علميه در جمع دانشجويان متقاضي ورود به حوزه‎هاي علميه حاضر در دوره ميثاق طلبگي حوزه علميه قم، گفت: حوزه داراي تاريخ 1000 ساله پيوسته است و زنجيره متصل فقه و ساير علوم حوزوي از دوران اهل‎بيت(ع) تاكنون قطع نشده است. البته در طول دوره تاريخ قطب‎هاي اصلي حوزه جابجا شده‎اند، اما تاريخ به لحاظ آثار، متون، منابع، اساتيد و سنن علمي و پژوهشي تاريخي به هم پيوسته و غيرمنقطع است.
وي خاطرنشان كرد: علاوه‎بر تحولات فراوان در طول اين چند قرن، يك نخ تسبيح مشترك و تاريخ پيوسته در ميان حوزه‎ها وجود دارد، در اين تاريخ پيوسته و گذر زمان، سلسله استادي و شاگردي، زنجيره متون و منابع و زنجيره سنن و آداب عالمي و اخلاقي و اجتماعي و سياسي ثابت مانده و ذاتيات حوزه از ثبات بالايي برخوردار است.
آيت‎الله اعرافي در بخش ديگري از سخنان خود، گفت: 300 پروژه مهم است كه تحولات 20 سال آينده حوزه را رقم مي‎زند. جلسه شوراي گسترش در تصويب درختواره‎هاي رشته‎هاي حوزه انجام شد و در مدت 2 سال تعداد 500 نفر بر روي آن كار كردند. 300 رشته گرايش و مقطع در 19 حوزه دانشي طراحي شده و با اين نگاه، يك تمدن ديده شده است.
عضو شوراي عالي حوزه‎هاي علميه در مورد تعامل ميان حوزه و دانشگاه، بيان داشت: 45 رشته علوم حوزوي در دانشگاه تدريس مي‎شود، 200 هزار نفر در اين رشته‎ها فارغ‎التحصيل شده‎اند، 15 هزار دانشجو نيز وارد حوزه شده‎اند و 10 هزار طلبه در سطوح عالي در حال تحصيل هستند، پس جاده بين دانشگاه و حوزه يكطرفه نيست، ضمن اين‎كه در دهه 60 دفتر همكاري‎هاي حوزه و دانشگاه راه‎اندازي و اموري پيگيري شد و تداوم يافت.