صفحه آخر

علامه مصباح يزدي:
براي ترويج فساد، به ويژه در شهر مقدس قم، دست هايي در كار است

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با شهردار قم و همراهان، اظهار داشت: برخي از مشكلات، در شهرداري‎ها وجود دارد كه براي همه شهرداري‎هاي دنيا، مشترك است؛ يكي از آن مشكلات، كسب رضايت همه مردم است؛ چرا كه كم‎تر نهادي مانند شهرداري وجود دارد كه با طبقات مختلف مردم و فرهنگ‎هاي متعدد و نيازهاي مختلف مردم سر و كار دارد و طبعا چنين نهادي، شانس اندكي براي تأمين رضايت همگان دارد و خواه ناخواه كساني كه خواسته‎شان برآورده نشود – به حق يا ناحق- گله‎مند خواهند شد.

علامه مصباح يزدي، با اشاره به اين‎كه در ايران نهاد شهرداري از بدو تأسيس، خوشنام نبوده است، افزود: از اين‎رو علي‎رغم اين‎كه بعد از انقلاب تحولات بسيار مطلوبي به وسيله شهرداري‎ها انجام شده است كه حتي نمونه آن قبل انقلاب وجود نداشت و حتي خدمات آن را مردم كاملا مشاهده مي‎كنند، باز هم برخي تصورات و نگاه‎هاي بدبينانه وجود دارد. از همين رو، براي اصلاح اين نگاه و خوشبين كردن مردم به اين نهاد خدمتگزار، بايد كارهاي فرهنگي صحيح صورت بگيرد.

ايشان با بيان اين‎كه تقريبا همه شهرداري‎ها در مقابل توقعات مردم و مراجعه كنندگان با كمبودهايي مواجه هستند، ادامه داد: با توجه به وسعت شهر و افزايش جمعيت، نيازها روز به روز افزايش مي‎يابند و اين خود، بخشي از مشكلات شهرداري‎هاست.

آيت‎الله مصباح با اشاره به دشوارتر شدن وظيفه شهرداري‎ها بعد از انقلاب و بخصوص سنگين‎تر بودن وظيفه شهرداري قم اظهار داشت: غير از وظيفه عمران و آبادي شهرها كه شهرداري براي آن‎ها با كمبودهايي مواجه است، يكسري وظايف جديد نيز بعد از انقلاب به وجود آمده است و بخصوص در قم كه مركز انقلاب است، تكاليف سنگين‎تر است؛ اين شهرداري به غير از عمران و آبادي و آسايش مردم، وظيفه ديني هم بر عهده دارد.

وي افزود: چه بسا كسي بگويد شهرداري چه ربطي به مسايل ديني دارد، وظيفه او، عمران و تأمين آسايش مردم است، اما حقيقت اين است كه بعد از انقلاب همه آن تكاليف قبلي در باب عمران و آسايش مردم وجود دارد؛ البته همراه با رعايت فرهنگ و ارزش‎هاي اسلامي و زمينه سازي براي رشد فرهنگ كه سبب سنگين‎تر شدن وظيفه مي‎شود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه اگر كار فرهنگي لازم صورت بگيرد، شهرداري در بقيه اهداف نيز به نتيجه‎هاي بهتري مي‎رسد و رضايت مردم نيز بدون صرف بودجه اضافه، بيش‎تر تأمين خواهد شد، ادامه داد: به‎عنوان نمونه اين‎كه قبل از ساخت بوستان، فضايي به‎عنوان نمازخانه يا مركز فرهنگي، در نظر گرفته شود كه تأمين هزينه آن نيز نسبت به ديگر هزينه‎ها، زياد نيست. اين كار از طرفي رضايت مردم را هم در پي دارد.

آيت‎الله مصباح با تأكيد بر اصلاح انديشه‎ها و مباني ديني افراد، اظهار داشت: از طرف ديگر سعي شود با برنامه‎ريزي، سطح فرهنگ ديني كارمندان شهرداري نيز ارتقا يابد؛ البته براي اين كار، نياز به كارهاي علمي و فني عميق نيست كه هزينه زيادي داشته باشد، بلكه دوره‎هاي كوتاه مدت يا پراكنده در طول سال، مي‎تواند مؤثر باشد؛ بايد با مشورت با كساني كه در اين زمينه فعاليت‎هايي داشته‎اند، آموزش‎هايي متناسب با سطح مخاطبين برنامه‎ريزي شود كه البته هم نشاط‎آور و هم كاربردي باشد؛ يعني كارمندان حس كنند اين آگاهي‎ها، در زندگي فردي و اجتماعي‎شان مؤثر بوده است. حتي براي تأمين هزينه اين كارها مي‎توان از خيرين نيز استفاده كرد.

ايشان با بيان اين‎كه طرح و برنامه‎ريزي براي ارتقاي فرهنگي كارمندان، اگر حساب شده و با برنامه‎ريزي دقيق باشد، افزون بر كارمندان موجب توحل شهر نيز مي‎شود، ادامه داد: اين مساله دور از ذهن نيست؛ به‎عنوان نمونه دو دانشجوي يكي از شهرهاي كشور در طرح ولايت شركت كردند و بعد از بازگشت به شهرشان، در تمام شهر تأثيرات مثبتي گذاشتند.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه نبايد توقع داشت كه همه كارها يك شبه‎صورت بگيرد، بلكه بايد به تدريج انجام گيرد، افزود: نمي‎توان همه امور را يكجا كه سبب سختي و ايجاد مشكلات شود، انجام داد؛ بلكه بايد كارها به تدريج انجام شود و به مرور وسعت و عمق بيش‎تري يابد.

آيت‎الله مصباح خاطر نشان كرد: لذت بخش‎ترين كارها، كاري است كه هم خداوند از آن راضي باشد و هم مردم نسبت به آن خوشبين و خوشحال باشند.

ايشان با اشاره به توطئه‎هاي دشمنان براي نااميدكردن مردم از نظام اسلامي و لزوم آگاه‎سازي و اميدبخشي و فراهم كردن زمينه نشاط اجتماعي، فعاليت‎هاي شهرداري قم در پارك‎هاي شهر را با ارزش دانست و افزود: در حال حاضر با چند برابر شدن توطئه‎هاي دشمنان، اين فعاليت‎هاي شما نيز بايد وسعت و عمق بيش‎تري بگيرد. مشهود است كه دست‎هايي در كار است كه مظاهر فساد را بخصوص در شهر مقدس قم، ترويج كنند؛ از اين‎رو، چنين فعاليت‎هايي اهميت بيش‎تري پيدا مي‎كند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به اهميت توسل و توجه به اهل‎بيت‎عليهم‎السلام و بخصوص حضرت معصومه‎سلام‎الله‎عليها در قم اظهار داشت: اگر توسل و ارتباط قلبي خود را با ايشان حفظ كنيم، قطعا بركات كار بيش‎تر خواهد شد و البته عنايت هم داشته باشيم كه اين توجه در همه پرسنل و كارمندان ترويج شود.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق(ع):
آن هنگام كه قائم ما اهل بيت(عج) به پا خيزد، زمين به نور پروردگارش روشن گردد، و مردم از نور خورشيد بي‎نياز شوند، عمر مردم در سلطنت آن حضرت به درازا كشد.
بحارالانوار ج 52، ص 320

 راه امام

ايران را بسازيم

ناچاريم كه به ملت متوجه بشويم براى سازندگى؛ براى اين‎كه ترميم كنيم اين خرابي‎ها كه در طول مدت حكومت جائر پهلوى در مملكت ما حاصل شده است... دانشجوهاى عزيز، متخصصين، مهندسين و بازارى، كشاورز، همه قشرهاى ملت، داوطلب براى اين است كه ايرانى كه به‎طور مخروبه به دست ما آمده است بسازند. از اين جهت، بايد ما بگوييم يك جهاد سازندگى، موسوم كنيم اين جهاد را به «جهاد سازندگى» كه همه قشرهاى ملت، زن و مرد، پير و جوان، دانشگاهى و دانشجو، مهندسين و متخصصين، شهرى و دهاتى، همه با هم بايد تشريك مساعى كنند و اين ايران را كه خراب شده است بسازند.
صحيفه امام، ج 8، ص 179

 در پرتو خورشيد

كتابخواني حرفه اي

در ميان رجال سياسي نامدار ايران دو تن را، به‎رغم مشغله‎هاي فراوان‎شان، كتابخوان حرفه‎اي و كاملاً آشنا با فضاي فرهنگي روز يافته‎ام؛ يكي از آن‎ها رهبر معظم انقلاب است. زماني خدمت رهبري رسيدم. در همان آغاز پرسيدند: سفرنامه رضاقلي ميرزا نايب‎الاياله را خوانده‎ايد؟
اين كتاب را، كه به‎تازگي چاپ جديد آن به بازار عرضه شده بود، نخوانده بودم ولي ماجراي رضاقلي ميرزا و سفر او و برادرانش، پسران حسينعلي ميرزا فرمانفرما، به انگلستان را مي‎دانستم.
به‎طور مشروح درباره اين كتاب سخن گفتند و توصيه كردند مرا به خواندنش. شرمنده شدم و حيران؛ از آن رو كه من تاريخ نگار، كه تنها مشغله‎ام خواندن و نوشتن بود، نخوانده‎ام و ايشان با آن همه اشتغال خوانده‎اند!
عبدا... شهبازي