صفحه كلبه سبز

آموزه هاي اقتصاد مقاومتي در خانواده علوي(ع) و فاطمي(س) - بخش نخست

 مريم خاكي نژاد

در شرايطي كه كشور ما در شرايط سخت اقتصادي به سر مي‎برد، الگو برداري آموزه‎هاي اقتصادي در خانواده مولاي متقيان(ع) و فاطمه زهرا(س) ضرورت خانوارهاي ايراني است. زن وشوهر هردو در اقتصاد خانواده نقش اساسي دارند و بايد با حسن تدبير در سامان هر چه بهتر اقتصاد خانواده ايفاي نقش كنند. در ادامه به برخي از مهم‎ترين مولفه‎هاي رفتار اقتصادي در خانواده علوي فاطمي كه به كم هزينه سازي اقتصادي اداره خانواده منجر مي‎شود مي‎پردازيم:

الف. ازدواج با مخارج كم و آسان

آسان‌گيري در اقتصاد از همان ابتداي زندگي بايد مبناي رفتار و تعاملات زن و مرد باشد؛ يعني مهريه و جهيزيه كه امروزه به‎عنوان عرف در تشكيل خانواده‎ها پذيرفته شده است. هميشه «مهريه» و «جهيزيه» و «تشريفات عروسى» سه مشكل بزرگ بر سر راه خانواده‎ها در مساله ازدواج بوده است. چه سرمايه هايى كه بر اثر چشم و هم چشمي‎ها و رقابت‎هاى زشت و كودكانه در اين راه از بين رفته است و متاسفانه اين رسوبات افكار جاهلى در كسانى كه دم از اسلام و علي(ع) و فاطمه(س) مى‎زنند هم كم نيست. در حالي كه زندگي اين دو انسان بزرگ با مهريه و جهيزيه‎اي شروع شد كه تا هميشه بايد الگوي زنان مردان مسلمان باشد.

1. سادگي در مهريه

وقتي علي(ع) به خواستگاري فاطمه(س) آمد پيامبر(ص) رو به اميرمؤمنان على(ع) كرد و فرمود: چيزى دارى كه مهريه همسرت قرار دهى؟

عرض كرد: پدر و مادرم به فدايت، تو از زندگى من به خوبى آگاهى كه جز «شمشير» و «زره» و «شتر» چيز ديگرى ندارم.

پيامبر(ص) فرمود: درست است، شمشيرت به هنگام كارزار با دشمنان اسلام مورد نياز است و بايد با شتر، نخلستان را آب دهى، و در مسافرت‎ها از آن استفاده كنى. بنابراين تنها زره را مى‎توانى مهريه همسرت بنمايى و من دخترم فاطمه را در برابر همين زره به عقد تو درآوردم. (1)

شايد بيش‎ترين قيمتى كه در تواريخ درباره اين زره نوشته شده، پانصد درهم است. آرى! اين‎گونه بايد ارزش‎هاى غلط درهم بشكند، و ارزش‎هاى اصيل جانشين آن گردد، و اين‎گونه است راه و رسم مردان و زنان با ايمان، و اين چنين است برنامه زندگى رهبران راستين بندگان خدا.

2. جهيزيه

بايد جهيزيه بانوى اسلام همچون مهريه‎اش الگويى براى همگان باشد. پيامبر(ص) دستور داد زره اميرمؤمنان على(ع) را بفروشند و پولش را كه حدود پانصد درهم بود نزد او آوردند.

ايشان آن را سه قسمت كرد، قسمتى را به بلال داد، تا از آن عطرى خوشبو تهيه كند، و دو قسمت ديگر را براى تهيه وسائل زندگى و لباس تعيين فرمود.

در تاريخ آمده كه هيجده قلم جهيزيه، با آن پول تهيه شد كه قلم‎هاى مهم آن چنين بود:

يكعدد روسرى بزرگ به چهار درهم - يك قواره پيراهن به هفت درهم - يك تخت كه با چوب و برگ خرما تهيه شده بود - چهار عدد بالش از پوست گوسفند كه از گياه خوشبوى «اذخر» پر شده بود - يك پرده پشمى - يك قطعه حصير - يك عدد دستاس «آسياب كوچك دستى» - يك مشك چرمى - يك طشت مسى - يك ظرف بزرگ براى دوشيدن شير - يك سبوى گلى سبزرنگ... و مانند اين‎ها.

آرى! چنين بود جهيزيه بانوى زنان جهان.(2)

3. سادگي مراسم ازدواج

مراسم ازدواج نيز جلوه و جايگاه ديگري از سادگي در سيره علوي و فاطمي است. اين مراسم آن‎قدر آسان برگزار شد كه درتاريخ ماندگار شده است. «ام سلمه» و «ام ايمن» خدمت پيامبر(ص) آمدند و چنين گفتند:

«اى پيامبر گرامى خدا، راستى اگر خديجه زنده بود با تشكيل مراسم جشن عروسى فاطمه چشمانش روشن مى‎شد؛ چنين نيست؟

رسول خدا(ص) از شنيدن نام آن بانوى فداكار، اشك در چشمانش حلقه زد، و به ياد آن همه مهرباني‎ها و ايثارگري‎هاى خديجه افتاد و گفت: كجا مانند خديجه زنى پيدا مى‎شود؟.... ام سلمه عرض كرد: اى رسول خدا! پدر و مادرم فدايت باد. شما هر قدر درباره خديجه بگويى عين حقيقت است...ولى مطلبى را كه به‎خاطر آن به محضر مباركت آمدم چيز ديگرى بود و آن اين كه برادر و پسر عمويت على دوست دارد اجازه دهيد همسرش فاطمه را به خانه خود ببرد، و از اين راه به زندگى خويش سر و سامانى بخشد.

پيامبر(ص) فرمود:

چرا على شخصاً اين پيشنهاد را با من در ميان نگذاشت؟

ام سلمه عرض كرد: شرم و حيا مانع بود.

پيامبر(ص) به‎ام ايمن فرمود: على را خبر كن.

اميرمؤمنان على(ع) آمد و در مقابل پيامبر(ص) نشست. اما سر خود را از شرم به زير افكنده بود.

پيامبر(ص) فرمود:آيا ميل دارى همسرت را به خانه برى؟

اميرمؤمنان على(ص) در حالى كه سرش را به زير انداخته بود، عرض كرد: آرى! پدرم و مادرم به قربانت باد.

جالب اين‎كه بر خلاف رسم مردم تجمل پرست، پيامبر(ص) با خوشحالى فرمود: همين امشب يا فردا شب ترتيب كار را خواهم داد. و همان‎جا دستور فراهم ساختن مقدمات جشن بسيار ساده‎اى كه مملو از روحانيت و معنويت بود صادر فرمود.

اين جشن ملكوتى و مراسم مربوط به آن، آن‎قدر بى تكلف و ساده برگزار شد كه شنيدنش امروز براى ما تعجب آور است.

اميرمؤمنان على(ع) مى‎گويد: پيامبر(ص) مقدارى از پول همان زرهى را كه قبلا فروخته بودم نزد ام سلمه به امانت گذاشته بود، و به هنگام مراسم زفاف ده درهم از آن را از وى گرفت، و به من داد و فرمود: مقدارى روغن و خرما و كشك با اين پول خريدارى كن، من اين كار را انجام دادم. سپس پيامبر(ص) شخصاً آستين را بالا زد و سفره تميزى طلبيد و آن‎ها را با دست خود مخلوط كرد و غذايى تهيه نمود و با همان غذا از مردم پذيرايى به عمل آورد.

امير مؤمنان(ع) شخصاً مأمور شد به مسجد بيايد و اصحاب را دعوت كند، هنگامى كه به مسجد آمد خواست فقط برخى را دعوت كند حيا مانع شد، از اين رو صداى خود را بلند كرد و فرمود:

«اجيبوا الى وليمة فاطمة» شما را به ميهمانى عروسى فاطمه دعوت مى‎كنم!

حضرت مى‎گويد: مردم دسته دسته به راه افتادند و من از كثرت جمعيت و كمى غذا شرمنده شدم، همين‎كه پيامبر(ص) از ماجرا آگاه شد، به من فرمود: غصه مخور، من دعا مى‎كنم تا خداوند غذا را بركت دهد و چنين شد، همگى از آن غذاى كم خوردند و سير شدند.

دنيا پرستان مادى و مؤمنان ضعيف الايمانى كه تحت تأثير زرق و برق مادى اين جهانند و آبرو و شخصيت و عظمت يك خانواده و مباركى و شكوه مراسم عروسى را در آن تشريفات و تجملات كمرشكن و طاقت فرسا مى‎دانند ببينند و از اين برنامه انسان ساز كه مايه خوشبختى همه پسران و دختران جوان است الهام بگيرند، و نمونه تعليمات اسلام را به‎صورت زنده و عملى در ماجراى «خواستگارى»، «مهريه»، «جهيزيه» و «مراسم جشن عروسى» فاطمه زهرا(س) با چشم خود در صفحات تاريخ مشاهده كنند.(3)

ادامه دارد

پي نوشت‎ها

1. رك. كنوز الحقايق، صفحه .124

2. ابن الجوزي، يوسف‎بن قزاوغلي، تذكرةالخواص من الامة بذكر خصائص الائمة: صفحه .306

3. برترين بانوى جهان فاطمه زهرا(س)، آيت‎الله مكارم شيرازى

مشاور عالي وزير بهداشت:
نان سفيد، بد است

محمد اسماعيل اكبري در نشست خبري به‎مناسبت اجراي پويش ملي كنترل فشار خون بالا گفت: 21 درصد ايرانيان فشار خون بالا دارند و 8 درصد امسال فشار خون پيدا كردند و به‎طور كلي 50 درصد افرادي كه از قبل فشار خون داشتند، فشار خون خود را كنترل نمي‎كنند.

مشاور عالي وزير بهداشت ادامه داد: سال‎ها تحت نظر گرفتن بيماران فشار خوني كار بسيار دشواري است، اما نبايد بعد از ابتلا به فشار خون بالا، آن را رها كرد؛ فشار خون از ايجاد خستگي تا بيماري‎هاي قلبي و سكته را سبب مي‎شود و بايد مردم را براي كنترل فشار خون تشويق كرد.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، وي افزود: يكي از مواردي كه در ايجاد بيماري فشار خون بالا مؤثر است، نمك است؛ مصرف نمك در كشور ما بالاست و منظور از نمك، سديم است؛ نان‎هايي كه در فرآيند توليد از دستورالعمل‎هاي وزارت بهداشت پيروي نكرده باشند، جوش شيرين دارند و در جوش شيرين، سديم وجود دارد، تقريباً هيچ غذاي فرآوري‎شده در بازار نيست كه نمك بيش از حد نداشته باشد.

اكبري تصريح كرد: موضوع نان پيچيدگي‎هاي فراواني دارد؛ به‎طور مثال بيش از يك‎سوم گندم در سيلوها نگهداري نمي‎شود و حدود سه ماه اين گندم‎ها در فضاي باز و زير برزنت نگهداري مي‎شود.

مشاور عالي وزير بهداشت گفت: جدا كردن سبوس از نان به اين علت صورت مي‎گيرد كه نان سفيد شود و اين در شرايطي است كه نان با سبوس بهتر است؛ در گذشته جلسه‎هاي فراواني داشتيم كه بالاخره توانستيم جوش شيرين را به‎صورت قانوني از نان حذف كنيم؛ از لحاظ قانوني نمي‎توان مصرف پفك نمكي را ممنوع كرد، اين محصول داراي نمك زياد به‎علاوه نشاسته است؛ مي‎گوييم نبايد اين محصول را به كودكان داد، اما وقتي توليد شد، بايد مجوز آن داده شود، اين مشكل به‎خاطر قدرتمند بودن تجارت است.

اكبري ادامه داد: اگر مردم به نانوايي‎ها بگويند "نان سفيد نمي‎خواهيم"، نانوايي‎ها هم فكري به حال اين موضوع مي‎كنند؛ مردم بايد بدانند نان سفيد بد است و تقريباً تمام شيريني‎ها بكينگ پودر و جوش شيرين دارند.

مشاور عالي وزير بهداشت گفت: بايد به مردم گفته شود كه امكان ندارد با ويتامينD روغن، مشكل كمبود اين ويتامين حل شود؛ در بسياري از برنامه‎هاي پخت غذاي تلويزيون اين نوع روغن‎ها تبليغ مي‎شوند و اين در حالي است كه اين ويتامينD تأثيري ندارد؛ آيا مردم بايد چربي و كالري بالا بگيرند تا حتماً ويتامينD بدن تأمين شود؟ در حالي كه راه‎هاي بهتري براي تأمين اين ويتامين وجود دارد.

وي افزود: مردم حتي اگر روغن سالم هم مي‎خرند، نبايد خيلي مصرف كنند و فقط يك درصد كالري بايد از روغن تأمين شود؛ ريختن روغن روي سالاد و برنج صد در صد اشتباه است، هر گرم روغن 9 كالري انرژي مي‎دهد؛ كار اسيد چرب اشباع اين است كه قدرت متابوليسم بالايي دارد و در ديواره عروق باقي مي‎ماند، اسيد چرب اشباع‎شده به‎سمت ايجاد بيماري‎هاي قلبي و عروقي مي‎رود؛ ميزان ترانس موجود در روغن بايد صفر و ميزان اسيد چرب اشباع موجود در روغن‎ها بايد حدود 10 درصد باشد.

 كلبه سبز

نكات ريز خانه داري
رسوب شيرآلات را چگونه تميز كنيم؟

رسوب شيرآلات باعث خواهد شد تا جريان آب به طرز محسوسي كم شود. اين اتفاق به‎ويژه برروي دوش حمام بيش از هر شير ديگري براي اعضاي خانواده آزار دهنده است. خوشبختانه براي برطرف كردن رسوب شيرآلات، كار بسيار ساده‎اي پيش رو داريم و به زمان كمي هم نياز دارد.
حتي اگر شيرآلات منزل را به تازگي خريداري كرده ايد، اين مشكل ممكن است برايتان ايجاد شود ودليل آن آب سخت و رسوب دار منطقه شماست. معمولا اين رسوبات از جنس كلسيم يا منيزيم هستند.
اگر جريان وفشار آب شيرهاي منزل شما كند شده است، پيش از آن‎كه سريع به فكر تعويض شيرها و يا اقدامات پرهزينه بيفتيد، براي برطرف كردن رسوب شيرآلات دست به كار شويد. اگر پاك كردن رسوب شيرآلات جواب نداد، مي‎توانيد احتمالات ديگري را بررسي كرده و اقدامات ديگري انجام دهيد.
بهترين موادي كه رسوب شيرآلات را از بين مي‎برند
بهترين سلاح شما در مبارزه با رسوب شيرآلات، مايعات اسيدي هستند.اسيدها خيلي راحت رسوبات كلسيمي و رسوبات معدني را كه بر رو و دور شيرها و دوش حمام تشكيل مي‎شوند از بين مي‎برند؛شما مي‎توانيد از اين مواد براي برطرف كردن مشكلتان استفاده كنيد:
• آب ليمو:
اگر رسوبات روي شير از جنس آهك هستند، به راحتي مي‎توانيد با استفاده از يك ليموي نصف شده يا آبليمو شير را تميز كنيد. اسيد سيتريك موجود در ليمو به راحتي مواد معدني را از بين مي‎برد. مي‎توانيد از ليمو يا آب ليمو برروي شيرهاي كرومي، برنجي يا مسي استفاده كنيد. بعد از انجام اين كار، شير يا دوش را بشوئيد وبا پارچه خشك كنيد.
• سركه سفيد:
كمي سركه گرم شده مي‎تواند معجزه كند. شما نبايد معجزه سركه را دست كم بگيريد.
• مواد تميزكننده حاوي اسيد فسفريك
• مواد تميزكننده حاوي اسيد سولفوريك
توجه كنيد كه در هنگام استفاده از اين مواد، سيستم تهويه اتاق يا دستشويي و حمام روشن باشد. به‎ويژه اگر از مواد شيميايي استفاده مي‎كنيد.بهتر است درهنگام استفاده از اين مواد، از دستكش استفاده كنيد؛چرا كه ممكن است باعث آسيب رسيدن به پوست دستهاي شما شوند.