صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب در ديدار نخست‎وزير ژاپن:
كدام فرد عاقلي است كه دوباره با كشوري كه زير تمام توافق ها زده، مذاكره كند؟

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در ديدار نخست‎وزير ژاپن و هيئت همراه گفتند: من شخص ترامپ را شايسته مبادله هيچ پيامي نمي‎دانم و هيچ پاسخي هم به او ندارم و نخواهم داد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اين‎كه ترامپ مي‎گويد قصد تغيير رژيم را ندارد يك دروغ است؛ زيرا اگر مي‎توانست اين كار را انجام دهد، انجام مي‎داد اما نمي‎تواند.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با اشاره به صحبت‎هاي نخست‎وزير ژاپن مبني بر درخواست آمريكا براي مذاكره درباره موضوع هسته‎اي، گفتند: جمهوري اسلامي ايران به مدت پنج، شش سال در موضوع هسته‎اي با آمريكا و اروپايي‎ها در قالب ۱ + ۵ مذاكره كرد و به يك نتيجه هم رسيد، اما آمريكا زير اين توافق و قرارداد قطعي زد، بنابراين كدام فرد عاقلي است كه دوباره با كشوري كه زير تمام توافق‎ها زده، مذاكره كند؟

رهبر انقلاب اسلامي به بخش ديگري از صحبت‎هاي نخست‎وزير ژاپن مبني بر عزم آمريكا براي جلوگيري از ساخت سلاح هسته‎اي به وسيله ايران‎اشاره كردند و افزودند: ما با سلاح هسته‎اي مخالفيم و فتواي شرعي من حرام بودن ساخت سلاح هسته‎اي است اما اين را بدانيد كه اگر ما قصد ساخت سلاح هسته‎اي داشتيم، آمريكا هيچ كاري نمي‎توانست بكند و اجازه ندادن آمريكا، هيچ مانعي ايجاد نمي‎كرد.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با تأكيد بر اين‎كه انباشت سلاح هسته‎اي نيز اقدامي خلاف عقل است، خاطرنشان كردند: آمريكا به هيچ وجه صلاحيت حرف زدن درباره اين‎كه كدام كشور سلاح هسته‎اي داشته باشد يا نداشته باشد، ندارد؛ زيرا آمريكا، چند هزار كلاهك هسته‎اي در انبارهاي خود دارد.

ايشان با اشاره به سخنان نخست‎وزير ژاپن مبني بر اين‎كه آمريكا آماده مذاكرات صادقانه با ايران است، گفتند: ما اين حرف را اصلاً باور نمي‎كنيم؛ زيرا مذاكرات صادقانه از جانب شخصي همچون ترامپ، صادر نمي‎شود.

رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: صداقت در ميان مقامات آمريكايي بسيار كمياب است.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي خطاب به نخست‎وزير ژاپن افزودند: رئيس جمهور آمريكا چند روز پيش با جنابعالي ديدار و گفت‎وگو و درباره ايران هم صحبت كرد، اما بعد از بازگشت از ژاپن، بلافاصله تحريم صنايع پتروشيمي ايران را اعلام كرد، آيا اين پيام صداقت است؟ آيا اين نشان مي‎دهد كه او قصد مذاكره صادقانه دارد؟

ايشان تأكيد كردند: ما به هيچ وجه تجربه تلخ مذاكره چند سال اخير با آمريكا را تكرار نخواهيم كرد.

رئيس قوه قضائيه:
پاسخ رهبر انقلاب به نخست وزير ژاپن تركيب خردمندي ديپلماتيك و رفتار انقلابي بود

آيت‎الله سيد ابراهيم رئيسي در جلسه مسؤولان عالي قضايي با اشاره به ديدار اخير نخست وزير ژاپن با رهبر معظم انقلاب اسلامي و پاسخ مقام معظم رهبري به ميانجيگري وي براي رساندن پيام دونالد ترامپ رئيس جمهوري ايالات متحده آمريكا تصريح كرد: پاسخ مقتدرانه و عزتمندانه مقام معظم رهبري به نخست وزير ژاپن، تركيبي از خردمندي ديپلماتيك و رفتار انقلابي بود و بيانات ايشان، همان پاسخ صريح ملت بزرگ ايران بود كه باعث بالندگي و افتخار است.

رئيس قوه قضاييه در ادامه سخنان خود، يكي از مهم‎ترين مطالبات امروز مردم از دولت، نيروي انتظامي و دستگاه قضايي را برخورد با ناهنجاري‎هاي اجتماعي و مفاسد به‎ويژه در فضاي مجازي برشمرد و اظهار كرد: وظيفه شرعي و قانوني همه ما اين است كه با سوءاستفاده كنندگان از فضاي مجازي، متجاسرين به قانون و مرتكبان جرايم سازمان يافته كه اين عرصه را جولانگاه و حياط خلوت خود براي قانون شكني و تعرض به حريم خصوصي و امنيت اخلاقي مردم مي‎دانند، برخورد جدي كنيم.

وي در ادامه با اشاره به مطالبه مردم از دولت و دستگاه‎هاي امنيتي و قضايي براي برخورد جدي با مفاسد اقتصادي، تاكيد كرد: مفاسد اقتصادي، چه كم باشد و چه زياد، امروز به هيچ عنوان از سوي جامعه تحمل نمي‎شود و ما هم مصمم هستيم كه ضمن رسيدگي دقيق و سريع به پرونده‎ها و موضوعاتي كه امروز دغدغه مردم هستند، اطلاع رساني مطلوب را در خصوص اين پرونده‎ها انجام دهيم تا علاوه بر اجراي قانون و مجازات مجرمان، موجبات امنيت خاطر شهروندان بيش از پيش فراهم شود.

استقبال از پاسخ عزتمندانه رهبر ايران؛ از شهروندان كويت تا مردم ژاپن

پاسخ حكيمانه و عزتمندانه رهبر انقلاب به پيغام فريبكارانه ترامپ، بازتاب وسيعي در ميان ملت‎ها داشته است.

رهبر انقلاب در ديدار نخست‎وزير ژاپن تصريح كردند: «من شخص ترامپ را شايسته مبادله هيچ پيامي نمي‎دانم و هيچ پاسخي هم به او ندارم و نخواهم داد.»

يك شهروند ژاپني به نام «ماكوتي» در منشني در توييتر و ذيل توئيت سخنان حضرت آيت‎الله خامنه‎اي نوشت: «براي او(رهبر ايران) احترام قائلم. ايران غروري دارد كه ما در ژاپن باخته‎ايم. رهبر قدرتمند ايران، حسرت برانگيز(رشك برانگيز) است.»

همچنين فيصل الدويسان عضو پيشين پارلمان كويت، در همين زمينه در توييتر نوشت: ديروز عبيدا... ابن زياد به امام حسين(ع) در كربلا نامه نوشت و به عمرسعد داد تا امام جوابش را بدهد، و امام فرمود جواب نمي‎دهم. و حالا تاريخ تكرار مي‎شود؛ خامنه‎اي: جوابي به او نمي‎دهم.»

به‎نظر مي‎رسد نوع پاسخ حضرت آيت‎الله خامنه‎اي، تأثيري كم‎نظير در ميان ملت‎هاي منطقه و جهان گذاشته كه از رفتارهاي مستكبرانه آمريكا احساس توهين و تحقير مي‎كنند.

مشاور موگريني:
من هم اگر جاي ايران بودم از برجام خارج مي شدم

مشاور ويژه مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپا، عملي شدن تهديد ايران در خصوص برجام بعد از پايان مهلت ۶۰ روزه را حق تهران دانست.

به گزارش خبرگزاري مهر، «ناتالي توچي» مشاور ويژه فدريكا موگريني در مصاحبه با راشاتودي با بيان اين مطلب، در پاسخ به پرسشي در خصوص احتمال خروج ايران از برجام بعد از پايان مهلت ۶۰ روزه تهران به اروپا، گفت: اگر به‎جاي تصميم گيرندگان ايراني بودم اين تهديد را عملي مي‎كردم.

وي افزود: منظور من اين است كه كاملاً روشن است اگر يك طرف قرارداد عمل به تعهدات خود را رها كند به آن معناست كه ايران و طرف‎هاي ديگر يعني كشورهاي اروپايي و همچنين روسيه منصفانه است كه به طرف بگويند صبر كن اگر تو به اين روش ادامه بدهي من نيز از توافق جدا مي‎شوم. اكنون اين جمله گفته شده است.

وي در ادامه گفت: فكر مي‎كنم غير منطقي خواهد بود اگر ايران قبل از سال ۲۰۲۰ از برجام خارج شود؛ زيرا فقط يك سال و چند ماه زمان براي تغيير احتمالي در آمريكا(احتمال تغيير رئيس جمهور) زمان باقي مانده است.

وي در مورد مشروعيت اقدامات ايران نيز گفت: انتظارات تهران از اتحاديه اروپا كاملاً مشروع است.

مشكلات كشور ناشي از سوءمديريت در دولت است

روزنامه آرمان در مطلبي نوشت: «اگر در عرصه‎هاي مختلف فرصت‎ها را از دست مي‎دهيم يا نمي‎توانيم كارها را به درستي انجام دهيم همه به سوء مديريت باز مي‎گردد. وقتي در بالاي سازماني سوء مديريت وجود داشته باشد اين مساله تسري پيدا كرده و نيروهايي كه خلاق، فعال و متخصص هستند آرام آرام منزوي مي‎شوند و ناكارآمدي شكل خود را نشان مي‎دهد. امروز اگر مي‎بينيم كه در دولت انسجامي وجود ندارد بدين دليل است كه نتوانستند نوعي هماهنگي و هارموني در مجموعه مديريتي دولت ايجاد كنند. لذا مجموعه دولت بايد تلاش كند انسجام مديريتي ايجاد كند و اگر قصد خانه تكاني دارد در انتخاب وزرا و مديرانش خارج از نگاه سياسي عمل كند. اگر همين رويه ادامه داشته باشد هيچ اتفاق مثبتي را شاهد نخواهيم بود».

اين روزنامه در ادامه نوشت: «روساي‎جمهور وقتي در چارچوب اختيارات مديريتي خود ضعف مديريتي دارند و كارشناسان چه اصلاح‎طلب و چه اصولگرا همه به ضعف مديريت دولت اذعان مي‎كنند بحث افزايش اختيارات دولت معنايي ندارد».

بولتون:
ايران از توانمندي هاي آمريكا هراسي ندارد

به گزارش خبرگزاري فارس، «جان بولتون» مشاور امنيت ملي كاخ سفيد در مصاحبه با روزنامه آمريكايي «واشنگتن فري بيكن» از ابراز تمايل واشنگتن براي گفت‎وگو با ايران خبر داد.

با اين‎حال، بولتون كه مواضع جنگ‎طلبانه و تندي در قبال ايران دارد، ادعاهاي ديگر مقامات آمريكا عليه ايران تكرار كرد و گفت كه گزارش‎هاي اطلاعاتي در ماه گذشته، در خصوص حملات پنهاني نواب ايران در غرب آسيا و جنوب آسيا هشدار داده بود.

بولتون در خصوص تنش‎هاي ميان آمريكا و ايران تصريح كرد: «وضعيت بسيار پرمخاطره‎اي وجود دارد».

وي ضمن دفاع از سياست‎هاي دولت ترامپ در قبال ايران تأكيد كرد، ايراني‎ها «طوري رفتار مي‎كنند كه گويي دوران دولت اوباما است و در حقيقت هراسي از توانمندي‎هاي آمريكا ندارند.»

رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح:
اگر اراده كنيم، صادرات نفت خليج فارس را با قدرت، كامل و آشكارا قطع مي كنيم

سردار سرلشكر محمد باقري رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در مراسم تجليل از برترين‎هاي آموزش نيروهاي مسلح در دانشگاه تربيت پاسداري امام حسين(ع)، گفت: جمهوري اسلامي ايران امروز با يك صدام جديد به نام ترامپ با روش‎هاي پيچيده‎تر و خطرناك‎تر و عوام فريبان‎تر روبه روست كه به اذعان مسؤولان آمريكايي در جنگ اقتصادي و جنگ رواني در طول تاريخ چنين فشاري به هيچ كشوري وارد نكرده‎اند و اين فشار با هدف قرار دادن ايران بين دو گزينه جنگ و مذاكره است كه نتيجه آن مي‎تواند تسليم ايران باشد، لذا به اين دليل جمهوري اسلامي گزينه مقاومت و دفاع انقلابي و فعال را انتخاب كرد و محكم پاي آن نيز خواهد ايستاد.

به گزارش خبرگزاري فارس، رئيس ستادكل نيروهاي مسلح با اشاره به حوادث اخير در خليج فارس، خاطرنشان كرد: آمريكا و اذنابش فرافكني‎هايي مرتبط با حوادث اخير در خليج فارس(انفجار در بندر الفجيره امارات و انفجار دو كشتي نفتكش در درياي عمان) را مبناي اتهام به ايران قرار داده‎اند. آن‎ها بدانند كه جمهوري اسلامي ايران چنان‎چه اراده‎اي مبني بر جلوگيري از صدور نفت از خليج فارس داشته باشد، به‎دليل قدرتمندي كشور و نيروهاي مسلح آن اراده را به‎طور كامل محقق و به‎طور علني و آشكار اعلام خواهد كرد و همچون آمريكايي تروريست، فريبكار و نا امن كننده جهان و اذناب منطقه‎اي و بين‎المللي آن فريب كاري و پنهان كاري نخواهد كرد.

تظلم خواهي بورسيه ها از رئيس دستگاه قضا

دانشجويان بورسيه در دومين نامه به رئيس قوه قضائيه، مطالبات جدي براي احقاق حقوق نقض‎شده خود در سال‎هاي اخير توسط دولت را مطرح كرده‎اند.

به گزارش وطن امروز، در بخش‎هايي از اين نامه خطاب به آيت‎الله رئيسي آمده است: حدود 7 سال است تعدادي از فرزندان علمي - ارزشي مظلوم انقلاب اسير ظلم و جور سياسي برخي صاحب نفوذان در وزارت علوم، سازمان امور دانشجويان و دانشگاه‎هاي كشور شده‎اند. ابعاد وسيع ظلم مشهود موجب جريحه‎دار شدن افكار عمومي شد تا آن‎جايي كه رهبر فرزانه انقلاب با ورود به مساله چندين بار خواستار رفع فوري ظلم و ستم شده و با صدور حكم حكومتي مبني بر لغو مصوبه 630 شوراي عالي انقلاب فرهنگي و دستور موكد به مسؤولان قضايي وقت، شرايط را براي ثبت شكايت ايشان در ديوان عدالت اداري و تظلم‎خواهي و احقاق حقوق تضييع شده ايشان فراهم كردند و خواستار رسيدگي فوري و با اولويت به اين پرونده‎ها شدند، اما به‎رغم ثبت شكايت مظلومان از 3 تا 4 سال پيش در دستگاه قضا و تلاش‎هاي مسؤولان و قضات محترم ديوان عدالت اداري، تاييديه‎هاي معظم‎له و تمام دستگاه‎هاي نظارتي كشور شامل ديوان عدالت اداري، ديوان محاسبات كشور، سازمان بازرسي كل كشور، كميسيون‎هاي اصل 90 و آموزش مجلس شوراي اسلامي و اثبات سياسي و واهي بودن مساله، «بي‎ادبي» برخي مسؤولان مجموعه وزارت علوم و در نتيجه مشكلات، ظلم و جور همچنان پابرجاست و به نظر مي‎رسد مماشات بيش از حد دستگاه قضا موجب جري‎شدن ظالمان و ادامه ظلم بر مظلومان شده است. لذا «بورسيه‎هاي علمي ارزشي شاكي در ديوان عدالت اداري» با توجه به سوابق درخشاني كه از شما در اعاده حق و مبارزه قاطعانه با ظلم و ظالم سراغ دارند، از جنابعالي انتظار دارند با ورود جدي به موضوع، موجبات: 1- تسريع در رسيدگي به معدود پرونده‎هاي باقيمانده در ديوان عدالت اداري كه حدود 3 سال از زمان ثبت آن‎ها مي‎گذرد، 2- اجراي صحيح و كامل احكام قطعي صادره در اين مرجع قضايي كه بيش از يك سال از صدور آن‎ها مي‎گذرد و 3- شرايط محاكمه قاطعانه خاطيان در دادگاه‎هاي كيفري را فراهم كرده و بر اين ظلم و فتنه سياسي تاريخي خاتمه دهيد.

يك نشريه آمريكايي:
ترامپ سقوط آمريكا را سرعت مي بخشد

«فريد زكريا» در «فارين افرز» نوشت، دوسال است كه هژموني آمريكا مرده و علت اين مرگ نيز عادت‎ها و رفتارهاي نادرست خارجي اين كشور بوده است. هر چند علت اين مرگ را بعدها تاريخ‎دانان بايد مورد بحث و بررسي قرار بدهند، ولي از هم اكنون ما مي‎توانيم برخي از ديدگاه‎ها را مطرح كنيم.

در اين تحليل فارين افرز آمده است: علائمي كه در بسياري از(قدرت‎هاي در حال) افول مشاهده مي‎شود، در مورد آمريكا هم ديده مي‎شود...آمريكا هژموني خودش را به شكل نادرست اعمال و از قدرت خود نيز سوء‎استفاده كرده است.

زكريا سپس، به دوره كنوني آمريكا و دولت «دونالد ترامپ» اشاره مي‎كند و مي‎نويسد: در دوره ترامپ، آمريكا منافع خودش را و در واقع، ايمان(به آمريكا) را از دست داده است؛ ايمان و اعتقاد به ايده‎ها و اهدافي كه به حضور بين‎المللي آمريكا طي سه چهارم قرن جان مي‎بخشيد.

منظور اين تحليلگر آمريكايي از جملات فوق، همان روياي آمريكايي است، كه اكنون ديگر كسي به آن اعتقادي ندارد.

مقام معظم رهبري نيز اخيرا ظهور ترامپ را يكي از نشانه‎هاي افول آمريكا ذكر كرده بودند. ايشان در حرم امام خميني(ره) اظهار داشته‎اند: «برخي از صاحبنظران و انديشمندان آمريكايي، در توصيف اوضاع سياسي، اجتماعي و اقتصادي اين كشور، از تعبير «افول موريانه‎وار» استفاده كرده‎اند.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با اشاره به آمارهاي رسمي كه نشانگر افول اقتصادي آمريكا و كاهش عجيب تأثيرگذاري آمريكا در اقتصاد جهاني است، خاطرنشان كردند: «در عرصه سياسي نيز اقتدار آمريكا افول كرده كه انتخاب فردي با مختصات آقاي دونالد ترامپ، واضح‎ترين و بهترين نشانه براي افول سياست آمريكا ست.»

سردار وحيدي:
شكست رژيم صهيونيستي در دوران آيت الله خامنه اي رقم خورد

سردار وحيدي، رئيس دانشگاه عالي دفاعي ملي در گفت‎وگو با فارس با اشاره به نقش رهبري در هدايت محور مقاومت گفت: تلاش‎هاي زيادي از سوي رژيم صهيونيستي صورت گرفت تا با استفاده از ترفندهاي مختلفي مانند ايجاد اختلافات داخلي و جنگ بين جريانات مقاومت، سد راه اين جريان شوند؛ اما همه اين توطئه‎ها با تدبير مقام معظم رهبري و همچنين عزيزان فعال در محور مقاومت خنثي شد و ما امروز شاهد درخت تناوري مانند حزب‎ا... هستيم.

سردار وحيدي افزود: به‎طور كلي صد درصد آن‎چه را امروز در بحث مقاومت داريم مرهون تدابير حضرت آقاست و شكست اسرائيل در جنگ‎هاي ۳۳ روزه، ۲۲ روزه، ۸ روزه و اخيرا ۲ روزه نيز در دوره زعامت ايشان اتفاق افتاد.

وي با اشاره به پيشرفت‎هاي دفاعي كشورمان گفت: تمام پيشرفت‎هاي ما از نظر فني و تكنولوژي مرهون حمايت‎هاي حضرت آقاست؛ اگر مي‎بينيد كه امروز صنعت دفاعي در نقطه اوج قدرت ايستاده مرهون تدابير رهبري است كه بعضا به جزئيات فرموده‎اند چه كاري را انجام دهيد.

سردار وحيدي افزود: مثلا زماني كه ما مي‎خواستيم اس-۳۰۰ را از روسيه بخريم، روس‎ها در آن دوره اين سامانه را به ما نمي‎دادند؛ در اين‎جا حضرت آقا در يك جمله براي ما نوشتند كه «خودتان بسازيد» و اين شروع شد در وزارت دفاع و من امروز اين را اعلام مي‎كنم آن چيزي كه امروز جمهوري اسلامي از نظر فني قادر به ساختش است به مراتب توانمندي بيش‎تري از اس-۳۰۰ دارد و يا در حوزه هوايي هم ان‎شاءا... در آينده نزديك هواپيماي جديد آموزشي جمهوري اسلامي ايران توسط وزارت دفاع به پرواز درخواهد آمد و اين خواست شخص حضرت آقا از ما بود كه حتي ايشان پيگيري كردند اين طرح به كجا رسيد.

سفير سابق ايران در اسپانيا:
قاطعيت هوشمندانه رهبر انقلاب پروژه ترامپ را به شكست كشاند

سيدداود صالحي، سفير سابق ايران در اسپانيا و كوبا، در گفت‎وگو با «ديپلماسي ايراني» با اشاره به مواضع رهبري در ديدار نخست‎وزير ژاپن اظهار داشت: سخنان رهبري از يك سو هم صريح، قاطع و دربردارنده عزت جمهوري اسلامي ايران بود و هم از آن سو، پاسخ تهران به‎گونه‎اي ارائه شد كه اجازه هيچ‎گونه بهره‎برداري، سوء‎برداشت و سوء‎تعبيري را نداد. اما نكته مهم‎تر در اين‎خصوص اين بود كه تهران علي‎رغم اين‎كه پاسخ «نه» قاطعي را به مذاكرات پيشنهادي آمريكا و شخص دونالد ترامپ داد، درهاي ديپلماسي را نبست و اين نشان مي‎دهد كه اكنون تهران در يك هوشمندي از يك سو، تلاش‎ها و برنامه‎هاي آمريكا به‎منظور پاي ميز مذاكره كشاندن ايران، آن هم از موضع ضعف را به شكست كشانده است و از طرف ديگر به‎نحوي شرايط را مديريت كرده كه تهران متهم به‎عنوان بازيگر مخرب در حوزه مذاكره و ديپلماسي در سطح جهاني و رسانه‎اي مطرح نشود. يعني پاسخ تهران به‎گونه‎اي بود كه اجازه هيچ‎گونه شانتاژ و جوسازي رسانه‎اي را به آمريكايي‎ها نداد.

شما در اين مدت شاهد هستيد كه رسانه‎هاي خارجي نتوانستند از متن اين سفر خوراك رسانه‎اي مدنظر خود را تهيه كنند.

وي افزود: آمريكا و شخص دونالد ترامپ نتوانستند از دل اين نشست و ديدار بهره‎برداري خود را داشته باشند.

زبان دراز نتانياهو را 150 هزار فروند موشك حزب ا... كوتاه كرده است

عبدالباري عطوان سردبير روزنامه راي‎اليوم در تحليلي نوشت: چرا نتانياهو اين روزها سكوت كرده و زبانش را قورت داده، در حالي كه او پرچمدار تهديد و نابودي ايران بود؟ آيا از ترس موشك‎هايي است كه از شمال، جنوب و شرق به جانبش سرازير مي‎شود؟ سرنوشت گنبدهاي آهنين چه شد؟ اسطوره پاتريوت چگونه به‎دليل موشك‎هاي كروز يمني كه از كوه‎هاي صعده شليك شد، در هم شكست؟

سكوت بنيامين نتانياهو نخست‎وزير اسرائيل نشانه وضعيت دشواري است كه اين رژيم در آن به سر مي‎برد و اهميت و نقش منطقه‎اي آن را به‎عنوان حامي برخي كشورهاي عربي كاهش داده است؛ همان‎طور كه رعب و وحشت اين رژيم را منعكس مي‎كند، چون مي‎داند يكي از اهداف اصلي مورد انتظار در هر گونه پاسخ تلافي‎جويانه نظامي ايران يا متحدانش نظير حزب‎ا... و حماس و جهاد اسلامي است.

عطوان با اشاره به اين‎كه نتانياهو خوب مي‎داند كه حمله موشكي يمن به عمق خاك سعودي و اصابت آن به(برج مراقبت) فرودگاه بين‎المللي أب‎ها پيامي بسيار مهم داشت، افزود: اين پيام مي‎گويد فرودگاه تل‎آويو در جنگ آتي هدف قرار خواهد گرفت چه با موشك‎هاي حزب‎ا... از شمال سرزمين اشغالي، چه با موشك‎هاي فلسطين از جنوب سرزمين‎هاي اشغالي؛ موضوعي كه شوك رواني را ايجاد خواهد كرد كه از زمان تاسيس رژيم صهيونيستي در هفتاد سال پيش در نوع خود بي‎سابقه است.

نتانياهو كه در حال حاضر سرپرستي وزارت دفاع رژيم صهيونيستي را هم عهده‎دار است اين روزها جرات ندارد دهانش را باز كرده و شروع به تهديدهايي كند كه در آن مهارت داشت، چون پاسخ‎هاي تلافي‎جويانه‎اي را كه در انتظارش است، مي‎شناسد.

يكصد و پنجاه هزار موشك در عمق ارتفاعات سر به فلك كشيده لبنان به سمت اسرائيل نشانه رفته است. علاوه بر اين‎كه اسرائيل مي‎داند گنبدهاي آهنيني كه آمريكا بيش از ده ميليارد دلار براي ارتقاي آن هزينه كرده است هرگز از آن و شهرك‎نشينانش حفاظت نمي‎كند.

 اخبار ويژه

بطحايي قرباني سهم خواهي حزب اعتدال و توسعه شد

يك روزنامه اصلاح‎طلب و همسو با دولت تصريح كرد وزير مستعفي آموزش و پرورش تحت فشار برخي دولتمردان براي تحميل مديران به وي بوده است.
آرمان به قلم محمود صادقي نوشت: سيدمحمد بطحايي شخصيتي بود كه سال‎ها در حوزه ستادي وزارت آموزش و پرورش بوده و انتظار مي‎رفت بتواند بر مشكلات فايق آيد، اما چنين نشد به‎نظر مي‎رسد رياست جمهوري براي جايگزيني بايد از نيروهاي تراز اول و كارآمد استفاده كرده و بر ملاحظات سياسي فايق آيد. برخي گزينه‎هايي كه براي تصدي پست وزارت آموزش و پرورش مطرح مي‎شوند، نشان از ملاحظات كساني دارد كه ديدگاه حزبي اعتدال و توسعه‎اي دارند و به‎نظر مي‎رسد چنين نگاهي خطرزا باشد. از اين زاويه كه افراد بعضاً ضعيف هم در بين اين گزينه‎ها ديده مي‎شوند كه وابستگي حزبي آن‎ها روشن است و از جانب برخي اين افراد به سيدمحمد بطحايي تحميل شده بودند شگفت‎آور است كه اين افراد جزو گزينه‎هاي جايگزين مطرح مي‎شوند. اگر اين رويكرد براي جايگزيني وزير غلبه كند، نه تنها وزارت آموزش و پرورش بلكه كليت دولت را در معرض مخاطره قرار مي‎دهد. مسأله معلمان مسأله‎اي سياسي نيست، مسأله معلمان و آموزش و پرورش مسأله‎اي مديريتي، صنفي و گره‎خورده با مطالبات فرهنگيان است. اشخاصي كه در سيستم نه‎چندان كارآمد فعلي بتوانند تحول‎آفرين بوده و نگاه توسعه‎گرايانه داشته و از خلاقيت برخوردار باشند و در لاك محافظه‎كاري نباشند، ارجحيت تمام دارند.

دوباره از اول مي شمارم!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: مگه ترامپ آن‎همه ايران را تهديد نمي‎كرد كه فلان مي‎كنم و بهمان مي‎كنم و اگر پاي ميز مذاكره نيايند هرچه ديدند از چشم خودشان ديده‎اند و...؟!
گفتم: خب، آره! حالا مگه چي شده‎؟!
گفت: مرد حسابي، بعد از آن همه تهديد حالا نخست‎وزير ژاپن را فرستاده از ايران التماس كند كه پاي ميز مذاكره بيايد‎!
گفتم: يارو كه خيلي قمپز در مي‎كرد و زور بازويش را به رخ اين و آن مي‎كشيد، وسط رجز‎خواني متوجه شد كه پهلواني داره زير چشمي نگاهش مي‎كنه. براي اين‎كه خودشو از تك و تا نندازه گفت تا شماره ده مي‎شمارم كه بياي اين‎جا. پهلوان گفت اگر نيام چي‎؟ و يارو گفت دوباره از اول مي‎شمارم‎!
اين روزنامه همچنين نوشت:
گفت: سناتور «ليندسي گراهام» براي مقابله با جمهوري اسلامي ايران پيشنهاد تازه‎اي به ترامپ داده است!
گفتم: خونه خرس و باديه مس؟! حالا چه پيشنهادي داده است؟!
گفت: پيشنهاد كرده كه آمريكا به ونزوئلا حمله كند تا ايران بترسد و حاضر به مذاكره شود!
گفتم: اولاً كه آمريكا به قول نيويورك تايمز توان هيچ حمله‎اي را ندارد. ثانياً ونزوئلاي كنوني، ونزوئلاي ده سال پيش نيست و ثالثاً مگر همين چند ماه قبل «خوان گوايدو» را به صحنه نياوردند و شكست خوردند!
گفت: چه عرض كنم؟! درباره ايران هم كه مگر جرج بوش رسما اعلام نكرده بود كه هدف اصلي آمريكا از حمله به عراق و افغانستان مقابله با ايران است؟! خب، وقتي در دو سوي كشورمان آمدند چه غلطي كردند كه حالا با حمله به ونزوئلا در آن سوي كره زمين دنبال آن باشند؟! مثل اين‎كه يادشان رفته در منطقه چه بلايي به سرشان آمده است؟!
گفتم: از پشه‎ها پرسيدند چرا زمستون‎ها پيداتون نمي‎شه؟ گفتند؛ نه اين‎كه تابستون‎ها خيلي تحويلمون مي‎گيريد؟!

آمارهاي وزارت اقتصاد نشان داد
افزايش ۳ درصدي شكاف طبقاتي در سال ۹۷

به گزارش خبرگزاري فارس، وزارت امور اقتصادي و دارايي در بسته رونق توليد براي سال ۹۸ به عوامل متعدد و مشكلات پيش روي رونق توليد و رشد اقتصادي‎اشاره كرده است. در بخش كاهش رفاه مردم و افزايش نابرابري آمده است: علاوه‎بر متغيرهاي كلان اقتصادي خصوصيات فردي و اجتماعي خانوارها نيز مي‎تواند بر نابرابري موثر باشد. بررسي روند ضريب جيني به‎عنوان مهم‎ترين شاخص نابرابري بيانگر آن است كه از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ اين شاخص افزايش يافت سپس در سال ۱۳۹۴ با كاهش مواجه شده و در سال ۹۵ افزايش يافته است.
اين ضريب در سال ۹۶ نسبت به سال قبل با اندكي بهبود مواجه شده است به‎گونه‎اي كه از 0.4045 در سال ۹۵ به 0.4008 در سال ۹۶ رسيده است. براساس پيش‎بيني‎هاي صورت گرفته و ضريب جيني در سال ۹۷ نسبت به سال قبل با 3.1 درصد رشد معادل 0.4131 خواهد شد و اين روند افزايشي در سال ۹۸ نيز ادامه خواهد يافت.
گفتني است، «ضريب جيني» شاخصي اقتصادي براي محاسبه توزيع ثروت در ميان مردم به شمار مي‎رود؛ بالا بودن اين ضريب در يك كشور معمولاً به‎عنوان شاخصي از بالا بودن اختلاف طبقاتي و نابرابري درآمدي در اين كشور در نظر گرفته مي‎شود، هرچقدر اين شاخص به عدد يك نزديك‎تر باشد، نشان دهنده بيش‎تر بودن نابرابري مي‎باشد.
متاسفانه در طول شش سالي كه از دولت روحاني گذشته و شكاف طبقاتي سال به سال افزايش يافته، شاهد هيچ‎گونه موضع‎گيري از سوي رئيس جمهور و يا دولتمردان در اين زمينه نبوده‎ايم. افزايش شكاف طبقاتي در اين دوره در شرايطي رخ داده كه در دولت قبلي(سال 1384 تا 1391) شاهد پايين آمدن ضريب جيني از 0.424 به 0.365 رسيده بوديم كه در نوع خود كاهش محسوس و چشمگيري محسوب مي‎شود.