صفحه اقتصاد

شاهكاري ديگر از مدعيان تسلط به زبان ديپلماسي؛
حاميان FATF (اسفند ۹۷): اگر به FATF نپيونديم ترامپ خوشحال مي شود / (خرداد ۹۸): عصبانيت وزير خارجه آمريكا از نپيوستن ايران به FATF

«مايك پمپئو» وزير امور خارجه آمريكا- ۱۲ خرداد- در كنفرانس خبري مشترك با «هايكو ماس» همتاي آلماني خود گفت: «ايران به‎طور كامل نتوانسته است تعهدات خود ذيل برنامه اقدام FATF كه در سال ۲۰۱۶ پذيرفته است را تكميل كند. به‎عنوان بخشي از برنامه اقدام، ايران تعهد داده است كه دو كنوانسيون پالرمو(مقابله با جرائم سازمان يافته فراملي) و كنوانسيون CFT(مقابله با تأمين مالي تروريسم) را تصويب كند. اما همان‎طور كه ما از اصلي‎ترين كشور حامي تروريسم در جهان انتظار داشتيم، آن‎ها تصميم گرفته‎اند كه اين كار را انجام ندهند. امروز من از ايران مي‎خواهم كه هر دو معاهده را بدون تأخير و بدون هيچ گونه حق شرطي به تصويب برساند».

به گزارش مشرق، اظهارنظر وزير امور خارجه آمريكا از چند منظر قابل بررسي است.

پمپئو در اين اظهارنظر، حداقل سه ادعاي حاميان FATF در ايران را زير سؤال برده است. اولين ادعا اين بود كه «آمريكا به شدت تلاش مي‎كند كه ما با FATF همكاري نداشته باشيم». دومين ادعا نيز اين بود كه «ايران به راحتي مي‎تواند براي پيوستن به CFT و پالرمو از حق شرط استفاده كند». سومين ادعا هم اين بود كه «قراردادن نام سپاه در ليست گروه‎هاي تروريستي توسط آمريكا با موضوع FATF ارتباطي ندارد».

به اين اظهارات توجه كنيد:

- حسن روحاني، رئيس جمهور: خوشبختانه دولت و مجلس با همكاري هم اقدامات خوبي راجع به لوايح ۴ گانه(مرتبط با FATF) به انجام رسانده‎اند و اميدواريم نهادهاي ديگري هم كه در اين زمينه بايد اقداماتي را در مراحل نهايي انجام دهند با سرعت بيش‎تر تلاش كرده تا بتوانيم اين لوايح را به تصويب رسانده و اين اميد آمريكا را نااميد و توطئه آن‎ها را در موضوع مالي و بانكي خنثي كنيم.(بهمن ۹۷)

- محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه: كنوانسيون پالرمو(مقابله با جرائم سازمان يافته فراملي) با تحفظ‎هايي كه در مراحل مختلف و از جمله در شوراي عالي امنيت ملي تصويب شد، تأييد شد و صريحاً اعلام كرديم كه منافع ملي از اين طريق حتماً حراست مي‎شود و بهانه‎ها از دست امريكا و ديگران گرفته مي‎شود.(خرداد ۹۷)

- عباس عراقچي، معاون سياسي وزارت خارجه: برجام تنها يك چهارم مشكلات بانكي ما را حل كرد و سه چهارم باقيمانده به FATF و خودمان باز مي‎گردد.(خرداد ۹۷)

- لعيا جنيدي، معاون حقوقي رئيس جمهور: بدون شك مصوبات FATF براي كشور فايده دارد.(دي ۹۷)

- حسينعلي اميري، معاون پارلماني رئيس جمهور: لوايح چهارگانه FATF براي ما بسيار حياتي است.(تير ۹۷)

- محمد صدر، ديپلمات پيشين و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام: اگر به FATF نپيونديم، ترامپ را خوشحال كرده و كمك مي‎كنيم تا تحريم‎ها گسترش پيدا كند.(اسفند ۹۷)

- مجيد انصاري، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام: لوايح FATF ارتباطي با آمريكا ندارد.(فروردين ۹۸)

- محمدرضا عارف، نماينده اصلاح‎طلب مجلس: فراكسيون اميد از لوايح چهارگانه FATF حمايت مي‎كند.(تير ۹۷)

- حشمت الله فلاحت پيشه، رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس: موضوع قرار دادن نام سپاه در ليست گروه‎هاي تروريستي توسط آمريكا با بررسي و لوايح مرتبط با FATF مقوله‎هاي جداگانه‎اي هستند.(فروردين ۹۸)

- پروانه مافي، عضو فراكسيون اميد مجلس: لوايح چهارگانه كه در حال تصويب در مجلس است و FATF يكي از آن هاست مي‎تواند تبادلات پولي بين‎المللي ما را تسهيل كرده و از دستاورد اين اتفاق ضمن ثبات در بازار ارز مي‎توان قيمت آن را حتي به ميزان ۵۰ درصد قيمت فعلي كاهش داد.(مهر ۹۷)

- علي مطهري، نماينده مجلس و عضو ليست اميد: اين‎كه مخالفان FATF مي‎گويند حق تحفظ‎ها مثلاً درباره تعريف تروريسم به رسميت شناخته نمي‎شود، صحيح نيست.(مهر ۹۷)

- محمود صادقي، عضو فراكسيون اميد مجلس: تروريستي ناميدن سپاه از سوي آمريكا، ارتباطي به FATF ندارد

موارد فوق تنها بخشي از اظهارات حاميان FATF است. در اين ميان تحليل رسانه‎هاي دولتي و اصلاح‎طلب درباره FATF نيز قابل تأمل است. به اين موارد دقت كنيد:

تسلط حاميان FATF به زبان ديپلماسي!

- خبرگزاري دولتي ايسنا: آمريكا نمي‎خواهد ايران به FATF بپيوندد.

- روزنامه ايران -ارگان دولت-: آمريكا به شدت تلاش مي‎كند كه ما با FATF همكاري نداشته باشيم.

- خبرگزاري دولتي ايسنا: رويكرد مثبت ايران به FATF برنامه‎هاي ترامپ را به هم ريخت.

- خبرگزاري دولتي ايرنا: FATF مي‎تواند عليه آمريكا به كار رود.

متاسفانه عليرغم ادعاهاي فراوان برخي دولتمردان و همچنين فعالين اصلاح‎طلب درباره «تسلط به زبان ديپلماسي»، اين طيف به حوزه روابط بين‎الملل و سياست خارجي ناآشناست.

وزير خارجه آمريكا از نپيوستن ايران به FATF عصباني است. اما اين اولين بار نيست كه يك مقام آمريكايي از اين اقدام ايران آشفته شده است.

پيش از اين «سيگال مندلكر» معاون خزانه‎داري آمريكا- اتاق جنگ اقتصادي واشنگتن- جزئيات درخواست‎هاي FATF از ايران را مطرح كرده و نسبت به طولاني شدن روند تصويب لوايح مرتبط با FATF از جمله كنوانسيون مبارزه با تأمين مالي تروريسم(CFT) در نهادهاي تصميم‎گير ايران معترض شده بود.

همچنين «خوان زاراته» معاون سابق مديريت مبارزه با تروريسم و جرائم مالي در وزارت خزانه‎داري آمريكا چندي پيش گفته بود: «براي قرار دادن ايران در تنگنا و سخت‎تر كردن شرايط براي اين كشور، به حضور كامل FATF نياز است. براي اين‎كه ايران از نظام مالي منزوي شود، لازم است FATF براي تأييد قضاوت‎هايي پيرامون نظام مالي ضد پولشويي و مبارزه با تروريسم مداخله كند».

«ماتيو لويت» مدير برنامه مقابله با تروريسم و جاسوسي در «مؤسسه واشنگتن در امور خاور نزديك» نيز چندي پيش گفته بود: «نظارت‎هاي FATF بر فعاليت‎هاي بين‎المللي ايران بايد افزايش يابد. يكي از روش‎هاي تضعيف محور مقاومت و قدرت‎افزائي جنگ‎هاي نيابتي، گسترش نظارت بر فعاليت‎هاي بانكي ايران است».

از تضمين امضاي كري تا خوشحالي ترامپ!

همان طيفي كه «امضاي وزير خارجه دولت اوباما» را تضمين اجراي برجام ناميده بود، بدون عبرت گرفتن از نتايج اين رويكرد اشتباه، در مرحله بعد مدعي شد كه «آمريكا نمي‎خواهد ايران به FATF بپيوندد» و پيوستن ايران به FATF نقشه‎هاي دولت ترامپ را نقش بر آب مي‎كند.

اظهارنظر پمپئو بيش از پيش ثابت كرد كه هدف اصلي FATF فشار بر ايران و هوشمندسازي تحريم‎هاست و اقدام هوشمندانه ايران در نپيوستن به اين سازمان بين دولتي، مقامات آمريكايي را عصبي كرده است.

همان طور كه پيش از اين نيز ذكر شد، كارويژه FATF هوشمندسازي تحريم‎هاي ضد ايراني است. FATF مجري پياده سازي ليست تحريمي وزارت خزانه داري آمريكاست. در اين ليست، مقامات ارشد نظامي از جمله سرلشكر حاج قاسم سليماني و دانشمندان ايراني از جمله دكتر فريدون عباسي و شركت‎هاي دانش بنيان در حوزه‎هاي مختلف علمي و فناوري حضور دارند.

اظهارات عصبي پمپئو آب پاكي را روي دست حاميان FATF ريخت و حجت را براي رد لوايح مرتبط با FATF تمام كرد.

 اقتصاد

بازي جديد املاكي ها براي جوش دادن معاملات!

افزايش قيمت مسكن و پايين آمدن قدرت خريد از يك سو و كمبود واحدهاي آپارتماني با قيمت مناسب از سوي ديگر باعث شده تا معاملات مسكن در چند ماه اخير با روند كاهشي روبه رو شود.
به گزارش مشرق به نقل از ميزان، در اين بين يكي از صنوفي كه به واسطه كاهش معاملات متضرر مي‎شوند مشاورين املاك هستند كه با توجه به تعداد زياد آن‎ها در سطح شهر ممكن است در ماه تعداد معاملات كمي را به سرانجام برسانند. از اين رو مشاورين املاكي با ترفندهايي توانسته‎اند بدون اين‎كه معاملات را به مراحل نهايي برسانند حق الزحمه خود را دريافت كنند كه اين مورد مشكلاتي را براي خريداران و همچنين فروشندگان ايجاد مي‎كند.
يكي از ترفندهايي كه براي جوش دادن معاملات از سوي مشاور املاكي‎ها در نشست بين خريدار و فروشنده مطرح مي‎شود بحث دريافت بيعانه براي انجام معاملات است كه ممكن است اين مورد را از مشاور املاكي‎ها شنيده باشيد. اين موضوع در آشفته بازار مسكن در مدت اخير بيش‎تر از سوي مشاورين املاك‎ها مطرح مي‎شود و شايد دليل آن نوسان بالاي قيمت‎ها باشد.
اين روزها مشاورين املاك با هر ترفندي كه شده خريدار و فروشنده را به ميز معامله مي‎كشانند و با عنوان اين موضوع كه مي‎توانند مبايعه نامه را امضا كنند و اگرشرايطشان جور نبود بدون هيچ هزينه‎اي فسخ قرارداد را انجام دهند بيعانه‎اي از خريدار ملك طلب مي‎كنند و به قول خودشان يك مبايعه نامه شرطي را به امضاي خريدار و فروشنده مي‎رسانند.
اما موضوع به همين جا ختم نمي‎شود و چون تمام حرف‎ها بدون ثبت شدن در مبايعه نامه مطرح شده و خريدار و فروشنده صرفاً با اطمينان كردن به مشاور املاك مبايعه نامه را امضا كرده‎اند مشكلاتي را به بار مي‎آورد.
حال اگر خريدار ملك روز بعد براي تعيين تكليف خريد خود به مشاور املاك مراجعه كند و از جور نبودن شرايطش خبر دهد اين جاست كه با حرف‎هاي تازه‎اي روبه رو مي‎شود و، چون تمام حرف‎هاي مطرح شده در نشست بدون ثبت در مبايعه نامه بوده دست خريدار و فروشنده به‎جايي بند نيست.
اين درحالي است كه خريدار با اطمينان از موضوع فسخ بدون ضرر و زيان و ترس از افزايش قيمت ملك يا منصرف شدن خريدار مبايعه نامه را امضا كرده و از هدف مشاور املاك در اين موضوع بي‎خبر بوده است.
در اين معامله فروشنده نيز بدون اطلاع از هدف مشاور املاك مبايعه نامه را امضا كرده و در صورت دريافت پول ملك در روزهاي آينده معامله را تمام شده مي‎داند و به گفته مشاور املاك اگر پولي از خريدار به حسابش واريز نشد به اين معناست كه شرايط خريدار جور نشده و معامله بدون دريافت ضرر و زيان فسخ است.
با اين حال در اين معامله خريدار ملك بدون هيچ اطلاع از پرداخت حق كميسيون بايد حق و حقوق مشاور املاك را پرداخت كند و اين درحالي است كه قبل از امضاي مبايعه نامه حرفي از پرداخت اين هزينه به ميان نيامده است.
در اين بين بيعانه‎اي كه براي جاري شدن معامله از خريدار دريافت شده و قرار بود در زمان فسخ قرار داد به خريدار برگردانده شود به جيب مشاور املاك رفته و دست خريدار به‎جايي بند نيست.
از طرفي فروشنده نيز بدون اطلاع از حواشي پيش آمده بين خريدار و مشاور املاك براي فروش ملك خود اقدام مي‎كند.
با اين تفاسير خريدار به‎دليل تجربه كم در اين بازار اسير بازي جديد املاكي‎ها مي‎شود و بدون نهايي شدن معامله بايد هزينه‎اي مازاد پرداخت كند كه در اين بين نظارت بيش‎تر مي‎تواند از وقوع چنين مسائلي جلوگيري كند.