صفحه حوزه و دانشگاه

حافظه تاريخي حوزه
مواجهه ميرزاي شيرازي با مقوله مرجعيت و رياست ديني

درباره مرحوم ميرزاى بزرگ حاج ميرزا محمّد حسن شيرازى أعلى‎ا... مقامه نقل شده كه ايشان فرموده است: من براى رياست يك‎قدم برنداشتم؛ و اين مطلبى بود كه خود به خود پيش آمد و آستان ما را گرفت در حالتي كه من راضى هم نبودم.

و نقل مي‎كنند: بعد از مرحوم شيخ أنصارى(ره) بزرگان از شاگردان ايشان كه ظاهراً هفده نفر بودند؛ أمثال آقاى ميرزا حسن طهرانى نجم آبادى، حاج ميرزا حسين، حاج ميرزا خليل و... كه تمام آن‎ها از بزرگان بودند، مجلسى تشكيل دادند و أعاظم تلامذۀ شيخ را در آن مجلس دعوت كردند؛ غير از آقا سيدحسين كوه كمره‎اى كه وى را به اين مجلس فرا نخواندند، به جهت اين كه او يك مرد مستبدّ به رأى و غير متغيرى بود، با اين كه علميتش بسيار بود وليكن چون از جهت رياست امور مسلمين و حتّى مشورت او را نپسنديده بودند، در اين مجلس دعوت ننمودند.

بالاخره اين هفده نفر از شاگردان مرحوم شيخ كه در درجۀ أعلاى از تقوى بودند، با هم جمع شدند و در آن مجلس همه اتّفاق كردند بر اين كه: آقا ميرزا محمّد حسن شيرازى بايستى كه جلو برود و كارها را در دست بگيرد و مرجع امور مسلمين گردد.

أمّا ميرزا محمّد حسن شيرازى در آن مجلس نه تنها خوشحال نشد، بلكه گريه كرد؛ يعنى گريۀ بلند كرد كه چرا عهدۀ اين أمر را بر گردن من مى‎اندازيد؟! من أهل اين كار نيستم، من وظيفه‎ام اين نيست، من از عهده‎ام بر نمى‎آيد، و چنين و چنان!

و بعد به آقا ميرزا حسن طهرانى نجم آبادى كه از شاگردان معروف شيخ بود گفت: من شهادت مى‎دهم: تو أعلم از من هستى! تو چگونه مرا معين مي‎كنى؟

آقا ميرزا حسن طهرانى گفت: بله! من هم خودم را از تو أعلم مي‎دانم، وليكن من به درد رياست نمى‎خورم؛ رياست علاوه بر أعلميت، يك دماغ و فكر و تحمّل و سعه‎اى مي‎خواهد كه اين بار را بر دوش بگيرد و من آن را ندارم؛ و تو دارى! و لذا تو را به اين سِمَت منصوب مى‎كنيم؛ و ما هم از أطراف تو را كمك مى كنيم، و رهايت نمى‎كنيم، و تنهايت نمى‎گذاريم؛

و خلاصه مرجعيت را با گريه و عدم رضايت بر گردن آقا ميرزا محمّد حسن شيرازى رضوان ا... عليه گذاشتند.

(ولايت فقيه در حكومت اسلام، ج ‎2، ص ۱۰۶ ۱۰۵)

معاون وزير علوم خبر داد:
استخراج اسامي دانشجويان سفارش دهنده پايان نامه

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت علوم با اشاره به پلمب ۲۵ واحد فروش پايان نامه گفت: در حال استخراج اسامي دانشجويان سفارش دهنده و عرضه كنندگان هستيم تا به بازپرس ارائه دهيم.

حسين سيمايي صراف در گفت وگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرين وضعيت اجراي آيين نامه «قانون پيشگيري و مقابله با تقلب در تهيه آثار علمي» و مقابله با پايان نامه فروشي‎ها گفت: همان طور كه پيش از اين اعلام كردم، پس از چند ماه پيگيري و پيرو پرونده‎هاي قضايي كه عليه عرضه‎كنندگان پايان‎نامه تشكيل شده بود، ۲۵ واحد صنفي عرضه و فروش پايان‎نامه پلمب شد.

وي ادامه داد: از اين مؤسسات صدها پايان نامه و قرارداد كشف شده است و اكنون در حال استخراج اطلاعات آن هستيم هم اسامي سفارش دهندگان و هم اسامي عرضه كنندگان استخراج شده و به بازپرس ارائه مي‎شود.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت علوم افزود: با عرضه كنندگان و هم مصرف كنندگان برخورد مي‎شود و ممكن است منجر به ابطال مدرك آن‎ها شود.

وي در مورد مبلغ قراردادهاي پايان‎نامه‎هاي مذكور گفت: از ۲ ميليون تومان آغاز مي‎شد و تا ۵ ميليون نيز مي‎رسد.

سيمايي صراف افزود: برخوردها علاوه بر تهران در شهرستان‎ها نيز آغاز شده و در مشهد مقدس با چند مؤسسه كه صدها مدرك جعلي توليد كرده است برخورد شده و پرونده آن در بازپرسي مطرح بوده و در حال رسيدگي است، مسؤول مؤسسه هم بازداشت شده است.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت علوم افزود: برخوردها از اين پس به قوت بيش‎تري ادامه خواهد داشت، برنامه‎هايي داريم كه با اين افراد كه اين بازار نامشروع را راه اندازي كرده‎اند برخورد سخت‎تري شود.

معاون علمي و فناوري رياست جمهوري:
تمام دانشگاه هاي كشور مركز نوآوري راه اندازي مي كنند

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاري در افتتاحيه هشتمين نمايشگاه فناوري و نوآوري اينوتكس ۲۰۱۹ خاطرنشان كرد: ارزشمندترين چيزي كه باعث مي‎شود جامعه‎اي به سمت نوآوري برود و نيروهاي انساني خود را حفظ كند، اكوسيستم نوآوري است.

وي با بيان اين‎كه پول خوشبختي نمي‎آورد، گفت: با پول نمي‎شود جامعه‎اي را كه دانش بنيان است خريد اما مي‎توان با نوآوري جامعه‎اي مبتني بر دانش داشته باشيم.

ستاري با تأكيد بر اين‎كه دانشگاه‎ها اكنون به سمت دانشگاه‎هاي نسل سه و چهار رفته‎اند، گفت: تمام دانشگاه‎هاي كشور زير نظر وزارت علوم، آزاد، علوم پزشكي در حال راه اندازي مراكز نوآوري هستند كه بعضي از آن‎ها سابقه فعاليت طولاني دارند.

به گفته معاون علمي و فناوري رياست جمهوري اين نشان مي‎دهد كه اتفاق‎هاي خوبي در دانشگاه‎ها و در كنار دانشگاه‎ها در حال رخ دادن است.

وي افزود: در حال حاضر ۷۴ شتاب دهنده در كشور توسط بخش خصوصي براي حمايت از استارت آپ‎ها تأسيس شده‎اند؛ همچنين بخش سرمايه گذاري‎هاي خطرپذير به موضوعي مهم در كشور تبديل شده است.

ستاري اظهار داشت: اميدواريم امسال سالي باشد كه به‎صورت متحد و با اعتماد به نفس بالا در كنار هم تلاش كنيم تا اقتصادي بر پايه دانش داشته باشيم.

وي تأكيد كرد: بايد به كسب و كارهاي جديد بر پايه دانش اعتماد كنيم. كسب و كارهاي سنتي نيز بايد به اين كسب و كارهاي جديد اعتماد كنند. بايد ثابت كنيم كه محيط كسب و كار جديد شده است و بايد براي آن‎ها سرمايه گذاري كنيم تا به نتيجه خوب و مثبت برسيم.

 حوزه و دانشگاه

فرمانده تيپ امام جعفر صادق(ع) مطرح كرد؛
ضرورت همكاري و هم افزايي نهادهاي مرتبط با شهداي روحاني

حجت الاسلام عزت ا... معتمد، فرمانده تيپ امام جعفر صادق(ع)، در حاشيه همايش ملي پرچم‎داران انقلاب و دفاع مقدس كه در سالن همايش‎هاي غدير دفتر تبليغات اسلامي قم برگزار شد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري رسا، اظهار داشت: حفظ ارتباط و پيوند معنوي پيشكسوتان دفاع مقدس با نسل جوان و حوزه‎هاي علميه منوط به ترويج و تبليغ روحيه جهاد و شهادت و رشادت‎هايي است كه روحانيت در دفاع مقدس داشتند.
وي روحانيت را يكي از پايه‎هاي اصلي معنويت، معرفت و بصيرت رزمندگان در دوران دفاع مقدس ذكر كرد و افزود: امروز براي اين‎كه ارتباط بين پيشكسوتان دفاع مقدس بيش‎تر شود و در فرهنگ مقاومت گسستي صورت نگيرد بايد رشادت‎ها و خاطرات دوران دفاع مقدس بازگو شود.
حجت الاسلام معتمد در ادامه با بيان اين‎كه همايش پرچم داران انقلاب و دفاع مقدس از آذرماه 97 مورد بررسي قرار گرفت و ستادي در معاونت دانش آموختگان حوزه علميه تشكيل شد، خاطرنشان كرد: دبيري اين ستاد به عهده تيپ امام جعفر صادق(ع) گذاشته شد و اعضاي اين جلسه؛ معاونت دانش آموختگان مركز مديريت حوزه علميه، تيپ امام صادق(ع)، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه، مركز خدمات حوزه علميه، سازمان نشر آثار و ارزش‎هاي دفاع مقدس، مركز مديريت حوزه علميه خواهران، جامعه المصطفي و برخي ديگر از نهادهاي حوزوي بودند.
فرمانده تيپ امام جعفر صادق(ع) افزود: اركان اجرايي و عملياتي اين دبيرخانه در تيپ امام جعفر صادق(ع) در قالب چهار كميته رسانه و تبليغات، امنيت و حفاظت فيزيكي، كميته پشتيباني و مالي و كميته دعوت و مدعوين شكل گرفت.
حجت الاسلام معتمد حفظ ارتباط معنوي پيشكسوتان روحاني، انتقال فرهنگ ايثار و شهادت به نسل‎هاي امروزي، تبيين نقش پرچم داري و پيشتازي پيشكسوتان روحاني دوران دفاع مقدس در بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي و نقش آفريني در عرصه‎هاي علمي و فرهنگي در جامعه اسلامي را از اهداف برگزاري همايش ملي پرچم داران انقلاب و دفاع مقدس برشمرد.
وي بر ضرورت همكاري و هم افزايي نهادهاي مرتبط با شهداي روحاني تأكيد كرد و گفت: برخي كارها در عرصه شهداي روحاني موازي كاري است و هزينه‎هاي مشابهي مصرف مي‎شود كه اين موضوع بايد حل شود.
فرمانده تيپ امام جعفر صادق(ع) به ارائه راه حل براي چنين مشكلاتي پرداخت و ابراز كرد: اگر همه مجموعه‎هاي مرتبط با شهداي روحاني داده‎ها و اطلاعات خود را در اختيار كنگره شهداي روحاني قرار دهند زودتر به نتيجه خواهيم رسيد.
حجت الاسلام معتمد ادامه داد: تيپ امام جعفر صادق(ع) حجم زيادي از خاطرات و دست نوشته‎هاي شهداي روحاني را در اختيار كنگره شهداي روحاني گذاشته و اگر مجموعه‎هاي ديگر نيز اسناد خود را به كنگره بدهند اميدواريم به زودي بتوانيم كنگره بزرگي را براي شهداي روحاني برگزار كنيم.