صفحه بين الملل

ذوق زدگي رسانه هاي زنجيره اي از ورود واسطه هاي بدنامِ آمريكا

هفته گذشته رسانه‎هاي خبري اعلام كردند كه «شينزو آبه» نخست‎وزير ژاپن ۱۲ تا ۱۴ ژوئن سال جاري(۲۲ تا ۲۴ خرداد ماه) به منظور ديدار با مقامات ايران راهي تهران مي‎شود. روزنامه «ماينيچي» ژاپن به نقل از مقامات آگاه در دولت ژاپن در اين خصوص ادعا كرد كه هدف از اين سفر كمك به كاهش تنش ميان آمريكا و ايران و تشويق تهران به مذاكره با واشنگتن خواهد بود.در آستانه سفر نخست‎وزير ژاپن و وزير خارجه آلمان به تهران، رسانه‎هاي دولتي و زنجيره‎اي در داخل، به فضاسازي و بزرگنمايي آن پرداختند.

آفتاب تابان!

در همين رابطه روزنامه ايران- ارگان دولت- در گزارشي با عنوان «ترافيك سفرهاي ديپلماتيك به تهران» با اشاره به سفر مقامات ژاپني و آلماني به تهران نوشت: «ايران بار ديگر در كانون مذاكرات ديپلماتيك قرار گرفته است. در شرايطي كه كمپين فشار حداكثري واشنگتن عليه ايران، تأخير در به جريان افتادن سازوكار مالي اروپايي‎ها و نخستين واكنش تلافي‎جويانه ايران مبني بر متوقف كردن بخشي از تعهداتش در چارچوب برجام اين توافق بين‎المللي را بيش از گذشته در معرض خطر فروپاشي قرار داده است، مقام‎هاي عالي‎رتبه اروپايي و آسيايي راه چاره را در به جريان انداختن كانال مذاكره مؤثر براي تعديل فضا جست وجو مي‎كنند.»

ارگان دولت در ادامه نوشت: «بسياري از ناظران بين‎المللي حضور نخست‎وزير ژاپن در تهران را فارغ از رابطه دوجانبه، از منظر كاهش تنش ديپلماتيك ايران و آمريكا ارزيابي مي‎كنند. وجه ديگر اين سفرها را بايد در لزوم يافتن راهكارهاي مؤثر جهت تحقق بخشيدن به منافع اقتصادي تهران در چارچوب برجام جست‎وجو كرد... سفر هايكو ماس، وزير خارجه آلمان، به تهران را نيز نبايد فارغ از تلاش براي حفظ برجام و در عين حال كاستن از جدال‎هاي پيش روي ايران و آمريكا ارزيابي كرد. سفر ماس به تهران در شرايطي كه ايران و شركاي اروپايي برجام براي به جريان انداختن سازوكار مالي موسوم به اينستكس مي‎كوشند، حائز اهميت است.»

روزنامه زنجيره‎اي آرمان نيز در گزارشي با عنوان «واسطه‎اي از سرزمين آفتاب تابان» نوشت: «هفته پيش‎رو هفته‎اي شلوغ و حساس از نظر رفت و آمد ديپلماتيك مقامات ديگر كشورها به تهران براي دستگاه سياست خارجي كشور خواهد بود، چنان‎كه تهران در اين هفته ميزبان هيئت‎هايي از شرق آسيا و غرب اروپا خواهد بود... تاكنون در مورد سفر نخست‎وزير ژاپن به تهران نظرات مختلفي از سوي كارشناسان مطرح شده و همگي بر اهميت فوق‎العاده اين سفر تاكيد كرده‎اند... همچنين سفر وزير خارجه آلمان به تهران در حالي صورت مي‎گيرد كه ايران از بيش از يك ماه پيش با كاهش تعهدات برجامي خود به كشورهاي عضو برجام فرصت ۶۰ روزه‎اي داد كه به تعهدات خود در مقابل ايران كه در اين توافق بين‎المللي منعقد شده، عمل كنند.»

برخي دولتمردان و رسانه‎هاي زنجيره‎اي پيش از اين نيز برجام را «آفتاب تابان» ناميده بودند و مدعي بودند كه اين آفتاب تابان، تمامي تحريم‎هاي ضدايراني را لغو كرده و مشكل ركود و بيكاري و گراني را هم حل مي‎كند. اما پس از تحميل خسارت محض و فرصت‎سوزي در بهره‎مندي از ظرفيت‎هاي عظيم داخلي، اذعان كردند كه دستاورد برجام تقريبا هيچ و نزديك به صفر است.

اعتدال به سبك ژاپني!

روزنامه زنجيره‎اي ابتكار نيز در مطلبي نوشت: «ژاپن، علي‎رغم نزديكي به آمريكا همواره در مسائل مربوط به آسياي غربي(خاورميانه) جانب اعتدال را حفظ كرده است... تنش‎زدايي ميان ايران و آمريكا تاثير جدي و ملموسي بر ثبات اقتصاد ژاپن دارد و اين امر باعث مي‎شود ژاپن در پي يك راه‎حل پايدار و منصفانه باشد».

روزنامه زنجيره‎اي اعتماد هم در مطلبي نوشت: «آخرين سفر يك نخست‎وزير ژاپن به تهران، چهل و يك سال پيش و قبل از انقلاب ايران انجام شد. ژاپن بدون مجوز آمريكا وارد اين بازي نشده است... خطر از دست رفتن بازارهاي نفتي ايران تحت فشار تحريم‎ها جدي است».

روزنامه زنجيره‎اي هفت صبح نيز در گزارشي با عنوان «تويوتا در ايران، رهاورد سفر آقاي آبه؟» نوشت: «بعد از يك شايعه توئيتري، اخباري موثق از عقد قرارداد بزرگ‎ترين خودروساز ژاپن با نماينده رسمي اين شركت در ايران به گوش مي‎رسد».

طيف مدعي اصلاحات كه ديروز براي بزك توافق با آمريكا، اوباما -رئيس جمهور سابق آمريكا- را فردي مودب! و باهوش! جا زده بود، حالا براي جاده صاف‎كني مذاكره با ترامپ، واسطه‎گري ژاپن را مبتني بر اعتدال و تنش زدايي جا زده است. اوباماي مودب! و باهوش!، نماينده ويژه دولت روحاني در سازمان ملل را تروريست! ناميد و تحريم آيسا و قانون وضعيت اضطراري عليه ايران و قانون محدوديت ويزا را تمديد و تصويب كرد.

در حال حاضر نيز نخست‎وزير ژاپن تنها در نقش «پيام‎رسان ترامپ» به ايران سفر مي‎كند و هدف وي صرفا دلالي براي پياده‎سازي خواسته‎هاي زياده‎خواهانه رئيس جمهور آمريكا است و نه سفري با هدف ارتقاي روابط دوجانبه.

عذرخواهي تويوتا!

رسانه‎هاي زنجيره‎اي در دوره برجام مدعي بودند كه به واسطه توافق هسته‎اي، سرمايه خارجي به كشور سرازير شده و شركت‎هاي خارجي براي ورود به ايران صف بسته‎اند و آن‎قدر صف شده كه در هتل‎هاي تهران جا نيست! پس از آن اما نهادهاي رسمي بين‎المللي از كاهش سرمايه‎گذاري خارجي در ايران در پسابرجام خبر دادند.

حالا اين طيف ادعاي عقد قرارداد بزرگ‎ترين خودروساز ژاپن با ايران را مطرح كرده است. اين ادعا در حالي است كه شركت تويوتاي ژاپن در رابطه با ايران، سابقه خوبي ندارد.

براي نمونه، در آبان 96، شركت تويوتا موتورز ژاپن، از رگولاتور بازار اوراق بهادار آمريكا به‎دليل فروش يك دستگاه خودروي تويوتا به سفارت ايران در هند توسط شعبه هندي اين شركت عذرخواهي كرد.

وقاحت آلماني!

رسانه‎هاي زنجيره‎اي در كنار بزرگ‎نمايي سفر مقام ژاپني، با آب و تاب خبر سفر قريب‎الوقوع وزير خارجه آلمان به ايران را پوشش داده و آن را اتفاقي عظيم جلوه مي‎دهند! اين اقدام تأمل‎برانگيز در حالي است كه وزارت خارجه آلمان در بيانيه‎اي گستاخانه و وقيحانه كه روز شنبه منتشر شد، تاكيد كرد: ««هايكو ماس» وزير خارجه آلمان بر لزوم تلاش‎ها براي حفظ توافق هسته‎اي و اجراي كامل آن از جانب ايران تاكيد كرد و آن را عاملي كليدي براي ثبات منطقه برشمرد».

مقامات اروپايي بارها اعلام كرده‎اند كه براي حفظ توافق هسته‎اي تلاش مي‎كنند. اما ظاهرا از نظر طرف اروپايي، حفظ برجام يعني اجراي يك‎طرفه توافق هسته‎اي از سوي ايران! اكنون بيش از يك‎ماه از فرصت ۶۰ روزه ايران به اعضاي باقيمانده برجام براي اجراي تعهدات مالي و بانكي‎شان مي‎گذرد و در اين مدت تروئيكاي اروپايي(آلمان، فرانسه، انگليس) هيچ اقدامي در راستاي اجراي تعهدات برجامي خود انجام نداده‎اند.

آلمان كه سابقه اقدام جنايت‎آميز در تجهيز رژيم صدام به سلاح‎هاي شيميايي در جنگ تحميلي عليه ايران را در كارنامه خود ثبت كرده است، در سال‎هاي اخير نيز اقدامات گستاخانه‎اي عليه كشورمان انجام داده است. در اسفند 96 كشور آلمان در توهيني آشكار و اقدامي گستاخانه از تأمين سوخت هواپيماي حامل محمدجواد ظريف، وزير خارجه كشورمان امتناع كرد.

در تير ۹۷، آلمان در اقدامي غيرقانوني و با دلايل واهي، آقاي «اسدالله اسدي» ديپلمات ايراني را كه از مصونيت ديپلماتيك برخوردار بود، بازداشت كرد.تابستان ۹۷، بعد از خروج آمريكا از برجام، شركت‎هاي اروپايي از جمله چند شركت آلماني بدون توجه به تعهدات خود براي خروج از ايران صف كشيدند.

مهر ۹۷، «هايكو ماس» وزير خارجه آلمان گفت: با آمريكا اهداف مشتركي را درقبال ايران دنبال مي‎كنيم. ما فقط از نظر مسيرهايي كه دنبال مي‎كنيم با يكديگر اختلاف داريم. در آذر 97 نيز همزمان با ادعاي اروپا مبني بر گشايش كانال مالي، شركت مخابرات آلمان در اقدامي گستاخانه خطوط تلفن و اينترنت بانك‎هاي ايراني مستقر در اين كشور را قطع كرد.

كلاه گشاد آمريكا

برخلاف فضاسازي كاذب رسانه‎هاي دولتي و زنجيره اي، مقامات ژاپن و آلمان براي ميانجيگري و حفظ برجام و ارتقاي روابط اقتصادي به ايران نمي‎آيند، بلكه اين‎ها تنها در نقش «پيام‎رسان‎هاي ترامپ» به ايران سفر مي‎كنند و هدف اصلي صرفا دلالي براي پياده‎سازي خواسته‎هاي زياده‎خواهانه رئيس جمهور آمريكا است.

نقش اين واسطه‎ها اين است كه به خيال خام خود با دادن وعده‎هاي نسيه، مسير امتيازگيري يك‎طرفه آمريكا از ايران را هموار كنند. در حقيقت ژاپن و آلمان ميانجي نيستند، بلكه با كلاه گشاد آمريكا مي‎آيند.

پيش از اين مقامات اروپايي و آمريكايي اعلام كرده بودند كه به دنبال توافق تكميلي با ايران هستند؛ توافقي كه در آن محدوديت‎هاي برجامي ايران دائمي شده و موضوع موشكي و منطقه‎اي نيز به آن اضافه شود. پس هدف اصلي، تعميم خسارت محض برجام به ديگر مولفه‎هاي قدرت‎ساز ايران است.

ذوق‎زدگي رسانه‎هاي دولتي و زنجيره‎اي از مذاكره ايران با واسطه‎ها در حالي است كه ما پيش از اين با رئيسِ اين واسطه‎ها يعني دولت آمريكا مذاكره كرده‎ايم؛ مذاكره‎اي كه به برجام ختم شد. به استناد گزارش‎هاي آژانس، ايران به تمامي تعهدات خود عمل كرد وليكن آمريكا هم در دولت اوباما و هم در دولت ترامپ، به‎صورت فاحش برجام را نقض كرد.

اگر هدف پيام‎رسان‎ها، كاهش تنش و حفظ برجام است، مخاطب اصلي اين پيام، آمريكاست. ژاپن و آلمان به‎جاي ارائه وعده‎هاي سرِخرمن به ايران، بايد از آمريكا بابت عهدشكني در برجام سؤال كنند و واشنگتن را به اجراي تعهدات برجامي‎اش فرابخوانند.

شرطي‎سازي مردم!

متاسفانه برخي دولتمردان در كنار رسانه‎هاي دولتي و زنجيره‎اي همچنان در پي شرطي‎سازي مردم هستند. يك روز با گره‎زدن معيشت مردم به برجام، روز ديگر با معطل كردن اقتصاد كشور به بسته اروپايي و ديگر روز با گره‎زدن اقتصاد كشور به وعده‎هاي نسيه پيام‎رسان‎هاي ترامپ.

متاسفانه كم‎توجهي دولت به اجراي اقتصاد مقاومتي و دلخوشي به بهبود اقتصاد كشور از آن سوي مرزها موجب شده است تا ظرفيت‎هاي عظيم داخلي مورد غفلت قرار بگيرد. غفلتي 6ساله كه در اثر آن، فرصت‎هاي بسياري از دست رفته است.

 بين الملل

بايد اسرائيل را به رسميت بشناسيم تا سايه جنگ دور شود!

«فريدون مجلسي» ديپلمات پيشين و از فعالين اصلاح‎طلب در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «علت اصلي تقابل ايران و آمريكا در منطقه خاورميانه تقابل دو شعار متضاد با همديگر است؛ نخست تهديد ماهيت اسرائيل توسط ايران و دوم تضمين آمريكا براي حفظ اسرائيل و بقاي اين كشور. بدون شك تا زماني كه اين دو شعار متضاد وجود داشته باشد و هر دو كشور روي شعارهاي خود پافشاري كنند مذاكره به‎جايي نخواهد رسيد. با ادامه اين وضعيت آمريكا سياست خود را حتي با جنگ نظامي ادامه خواهد داد و در عين حال به خيال خود به تضعيف ايران مي‎انديشد».
به گزارش جهان نيوز، مجلسي در ادامه گفت: «بدون شك سفر نخست وزير ژاپن به ايران داراي اهميت زيادي است. ژاپن هم روابط خوبي با آمريكا دارد و هم اين‎كه همواره نگاهي راهبردي نسبت به ايران داشته است…خطر بزرگي كه منافع ژاپن را نيز تهديد مي‎كند جنگ بزرگي است كه خطر آن جدي‎تر از گذشته شده است. يك سوءتفاهم يا يك اتفاق مي‎تواند منطقه خاورميانه را به آتش بكشد».
«فريدون مجلسي» در روزهاي گذشته در مطلبي تأمل برانگيز در روزنامه شرق نوشته بود: «اين ديدگاه مطرح است كه منازعه ايران و آمريكا با توجه به حضور اسرائيل، كش‎دار و فرسايشي خواهد بود و از سوي ديگر احتمال به‎كارگرفته‎شدن سلاح‎هاي ويرانگر هسته‎اي وجود دارد».
وي پيش از اين در مطلبي ديگر مدعي شده بود كه بي‎دستاوردي برجام به‎خاطر شعار «مرگ بر آمريكا» و «مرگ بر اسرائيل» است!
اصلاح‎طلبان هيچ گاه به عاقبت عبرت آموز افرادي همچون «قذافي» و همچنين وضعيت اسفناك و عبرت آموز رژيم آل سعود- گاو شيرده ترامپ- كه به سازش در مقابل آمريكا مشهور هستند، توجه نمي‎كنند. چندي پيش «ليندسي گراهام» سناتور آمريكايي خطاب به سران آل سعود گفته بود: «اگر آمريكا نبود، سعودي‎ها ظرف يك هفته فارسي صحبت مي‎كردند».
در نيمه ارديبهشت سال جاري، نوار غزه بار ديگرشاهد تجاوز رژيم صهيونيستي بود اما اين بار نيز همانند جنگ دو روزه در آبان ۹۷ تجاوز رژيم كودك‎كش صهيونيستي بيش‎تر از دو روز طول نكشيد و اين رژيم با ذلت مجبور به عقب‎نشيني و قبول آتش بس شد. رژيم صهيونيستي حتي توان مقابله با بادبادك‎هاي آتش زايي كه از نوارغزه فرستاده مي‎شود را ندارد.
نسخه‎هاي حقارت آميز جريان اصلاحات هيچ گاه سايه جنگ را از كشور دور نمي‎كند بلكه آن اقتدار جمهوري اسلامي و توان دفاعي و نظامي و ايثار مدافعان حرم و حافظان امنيت كشور است كه سايه جنگ را از كشور دور كرده است.