صفحه اخبار

رهبر انقلاب:
هزينه تسليم شدن به مراتب بيش تر از هزينه مقاومت است

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي در اجتماع پرشور قشرهاي مختلف ملت در سالروز رحلت حضرت امام(ره) در حرم ايشان با تأكيد بر اين‎كه اقدام امام راحل در انتخاب مسير و انديشه مقاومت، داراي پشتوانه قوي منطقي، عقلاني، علمي و ديني است، در تبيين عناصر و اجزاي منطق انديشه مقاومت امام گفتند: يكي از اجزاي منطقِ مقاومت، «شرف و هويت و انسانيت هر ملت» است كه هرگاه با تهديد و زورگويي و تحميل مواجه مي‎شود، در مقابل آن مي‎ايستد.

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي واقعيت «عقب نشيني دشمن در مقابل مقاومت و ايستادگي» را يكي ديگر از اجزاي منطق و انديشه مقاومت دانستند و افزودند: تسليم شدن در مقابل دشمن موجب پيشروي او مي‎شود، اما اگر در مقابل زياده خواهي و باج خواهي دشمن، مقاومت شود، پيشروي او متوقف خواهد شد، بنابراين از اين زاويه نيز «صرفه با مقاومت» است.

ايشان افزودند: تجربه جمهوري اسلامي در چهل سال گذشته نيز مؤيد همين مطلب است؛ زيرا هر جا كه ايستادگي كرديم، موفقيت و پيشرفت نصيب ما شده است و هرجا كه بر اساس ميل طرف مقابل حركت كرديم، ضربه خورديم.

رهبر انقلاب اسلامي در بيان سومين جزء از اجزاي منطق مقاومت خاطرنشان كردند: مقاومت و ايستادگي هزينه دارد، اما هزينه تسليم شدن به مراتب بيش‎تر از هزينه مقاومت است.

ايشان مباني ديني و آيات قرآني را يكي ديگر از اجزاي منطق انديشه مقاومت امام دانستند و خاطرنشان كردند: آيات متعددي در قرآن وجود دارد كه به جبهه حق و مقاومت، وعده پيروزي مي‎دهد و تأكيد مي‎كند كه جبهه حق ممكن است قرباني بدهد، اما شكست نخواهد خورد.

حضرت آيت‎ا... خامنه اي، همچنين موضوع «امكان پذير بودن مقاومت در برابر قدرت ها» را بخشي از اجزاي منطق مقاومت در انديشه امام برشمردند و گفتند: امام بزرگوار برخلاف تفكر غلطي كه مي‎گويد «فايده‎اي ندارد» و يا «نمي توانيم»، مقاومت در برابر گردن كُلفت‎هاي دنيا را امري ممكن مي‎دانست و بر اساس همين مبنا، در دوران نهضت اسلامي و همچنين بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در برابر فشارها، ايستادگي كرد.

خاطره اي تأمل برانگيز از انتقاد دكتر جليلي به اشرافي گري

علي جعفري از فعالان سابق جنبش دانشجويي در صفحه اينستاگرام خود نوشت: با يكي از دوستان راجع به انتخابات مجلس صحبت مي‎كردم. به ايشان گفتم در چارچوب انديشه سياسي اسلام، يك سياستمدار مسلمان و انقلابي نمي‎تواند در طول سال يك جور زندگي كند و زمان انتخابات يا چند ماه مانده به آن جور ديگري. چند وقت قبل اجلاسي بين‎المللي در تهران برگزار شد. محل برگزاري اجلاس يكي از لوكس‎ترين هتل‎هاي تهران بود. قبل از سخنراني، دكتر جليلي را دعوت مي‎كنند به يكي از سالن‎هاي هتل جهت پذيرايي. از قضا يكي از روحانيون معروف كه در آن نهاد مربوطه مسؤوليت دارد نيز حضور داشت. مهمانداران هتل چاي و شيريني مي‎آورند. جليلي با اين‎كه قوت غالبش چاي است و خيلي كم پيش مي‎آيد كه از آن بگذرد!

اين بار در كمال تعجب از خوردن آن امتناع مي‎كند. بعد هم بلافاصله شروع مي‎كند به انتقاد از مسؤولين برنامه و آن روحاني محترم كه اين چه وضعي است و حالا اگر مجبوريد ميهمانان را در هتل اسكان دهيد چرا برنامه‎هايتان را در هتل مي‎گيريد. مي‎دانيد هر چايي و شيريني هتل چقدر پاي بيت‎المال آب مي‎خورد؟ البته اين انتقاد دكتر به مذاق دوستان انقلابي ما هم خوش نيامد و كلي دلخور شدند. بعد از اين ماجرا روزي جليلي در جمع دوستان در توضيح اين‎كه چرا مردم عين ناكارآمدي دولت به جريان مقابل اعتماد نمي‎كنند، به همين ماجرا اشاره كرد و گفت اگر مي‎بينيد مردم از اشرافيگري خسته‎اند اما به ما هم اعتماد نمي‎كنند، يكي از دلايلش همين رفتارهاست. مردم اين تناقضات را مي‎بينند. آن خدمتكار هتل، آن مدير و مهماندار و كاركنان همه جزو مردمند. مي‎گويند اين‎ها هم مثل بقيه فقط دستشان نمي‎رسد. نمي‎شود تمام سال را جور ديگري رفتار كنيم، بعد توقع داشته باشيم مردم در انتخابات شعارهاي ما را باور كنند.

رئيس قوه قضائيه در جمع مسؤولان عالي قضايي:
دشمن به دنبال چندقطبي كردن جامعه است

به گزارش خبرگزاري «حوزه»، آيت‎الله سيدابراهيم رئيسي، در جلسه مسؤولان عالي قضايي با اشاره به راهبرد امروزه دشمنان گفت: چند قطبي كردن جامعه در خصوص مسائل و سياست‎هاي بنيادين نظام مانند پيشبرد توان دفاعي و موشكي و همچنين حضور مقتدرانه ايران در منطقه، ايجاد بحران اجتماعي و در كنار اين‎ها كوبيدن بر طبل مذاكره، سه راهبرد اساسي دشمن است كه بايد همه مردم و مسؤولان در اين زمينه هوشيار باشند.

رئيس قوه قضائيه افزود: بحمدالله امروز مسؤولان نظام در خصوص سياست‎هاي كلان كشور، منسجم، يكپارچه و همصدا هستند و در خصوص مقاومت و عدم مذاكره نيز موضع واحدي دارند. ترديد نكنيم كه مقاومت ما دشمن را وادار به عقب نشيني مي‎كند و با اقدام، عمل و پيگيري مسائل مهم كشور مي‎توانيم دشمن را در رسيدن به اهداف شومش ناكام بگذاريم.

آيت‎ا... رئيسي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تلاش برخي افراد در جهت رواج بي‎عفتي و ناهنجاري در جامعه تاكيد كرد: دولت، نيروي انتظامي و دستگاه قضايي مسؤوليت دارند كه از امنيت رواني و اخلاقي جامعه صيانت كنند و اجازه ندهند كوچك‎ترين بي‎عفتي و ناهنجاري، جامعه را تهديد كند. از طرفي امر به معروف و نهي از منكر به موجب موازين شرعي و قانون اساسي جمهوري اسلامي، امري عمومي و وظيفه همه مردم است و دستگاه‎هاي انتظامي و قضايي نيز به موجب شرع و قانون، موظفند از آمران به معروف و ناهيان از منكر حمايت كنند.

يك كارشناس امنيتي:
مدعيان حمايت از محمدعلي نجفي به زودي بيش تر رسوا مي شوند

به گزارش جهان نيوز، درحالي كه قاطبه اصولگرايان در ماجراي رسوايي اخير شهردار اسبق تهران به جهت رعايت ملاحظات شرعي و اخلاقي سكوت كرده‎اند، بخشي از جريان اصلاحات با طرح ادعاهاي عجيب تلاش دارند مطابق رويه اين جريان، براي رسوايي اخير شريك جرم پيدا كرده يا حتي المقدور آن را به جريان رقيبشان نسبت دهند.

در همين رابطه يك كارشناس مسائل امنيتي با اشاره به شواهد موجود پرونده به فارس گفت: ادعاهاي عجيب برخي افراد و جريان‎ها كه در ظاهر قصد حمايت از نجفي را دارند، به زودي به رسوايي بيش‎تر اين افراد منجر خواهد شد. طرح مسائلي مانند دام گذاشتن براي سياسيون توسط يك زن با معيارهاي شرعي، حرفه‎اي و اخلاقي دستگاه‎هاي اطلاعاتي جمهوري اسلامي مغاير است و چنين سناريوهايي توسط ذهن بيمار ضدانقلاب مطرح مي‎شود.

وي با اشاره با شيوه‎هاي غيرانساني سرويس‎هاي جاسوسي و اطلاعاتي صهيونيست‎ها و برخي كشورهاي غربي گفت: متاسفانه در مواردي مشاهده شده كه اين سرويس‎ها با اجير كردن زنان، سعي در سوء استفاده و تخليه اطلاعاتي يا باج گيري از سياسيون كرده‌اند. اما اين روش‎هاي ناصواب با مباني فكري جمهوري اسلامي در تضاد است و به هيچ عنوان دستگاه‎هاي اطلاعاتي جمهوري اسلامي از اين روش‎ها حتي براي دشمنان خود نيز استفاده نمي‎كند.

اين كارشناس حوزه امنيتي افزود: اگر مسؤولين ذيربط به پاسخ استعلام‎هاي دستگاه‎هاي اطلاعاتي توجه مي‎كردند شايد امروز شاهد اين اتفاقات تلخ نبوديم.

وي اخذ استعلام دستگاه‎هاي اجرايي از نهادهاي قانوني براي واگذاري و به كارگيري مسؤوليت‎هاي مهم را با هدف صيانت از دستگاه‎ها و نهادهاي دولتي و مسؤولين لازم دانست و ابراز اميدواري كرد در آينده كم‎تر شاهد مقاومت‎هاي دولتمردان در اين زمينه باشيم.

شهادت مظلومانه روحاني شيعه به وسيله داعش

اين نكته كه عناصر داعش محبوس در اين زندان چرا در بخش مربوط به شيعيان نگهداري مي‎شدند و چگونه توانسته‎اند به سلاح سرد دست پيدا كنند و روحانيون شيعه را به گروگان بگيرند، از جمله ابهامات اين اقدام است.

سيد قيام الدين غازي معروف به «ايشان قيام الدين» رهبر و مؤسس حزب نهضت اسلامي تاجيكستان در اقدامي عجيب در شب ۲۹ ارديبهشت در آشوب مبهم صورت گرفته در زندان شهرستان وحدت، توسط تروريست‎هاي داعش با زبان روزه به شهادت رسيد.

ايجاد آشوب در زندان امنيتي تاجيكستان كه زير نظر دولت اين كشور اداره مي‎شود، و شهادت تعدادي از عناصر مخالف دولت لائيك اين كشور از جمله يك روحاني شيعه و دو تن از اعضاي حزب اسلام گراي آن از ابهامات موجود در اين درگيري‎ها است.

علاوه بر اينها سكوت رسانه‎هاي خبري جهان در مورد اين واقعه مهم را نيز مي‎توان از ابهامات موجود در اين حادثه دانست. حادثه‎اي كه از نظر اهميت خبري، سطحي كمتر از ترور جمال خاشقجي روزنامه نگار منتقد سعودي ندارد، اما حتي در رسانه‎هاي منطقه‎اي و خبرگزاري‎هاي بين‎المللي نيز كاملاً مغفول نگه داشته شد.

تغيير 3 وزير آموزش و پرورش در 6 سال!

يك روزنامه حامي دولت از بي‎ثباتي در وزارت آموزش و پرورش طي 5-6 سال گذشته انتقاد كرد.

روزنامه جمهوري اسلامي نوشت: سومين وزير آموزش و پرورش دولت آقاي روحاني هم كنار رفت. علت كنار رفتن‎ها هر چه باشد، براي آموزش و پرورش كشور اين يك خسران بزرگ است كه در كم‎تر از 6 سال سه وزير به خود ببيند و البته با اين روند معلوم نيست وزير چهارم دولت روحاني چه سرنوشتي پيدا كند.

آموزش و پرورش، بنيادي‎ترين وزارتخانه و تأثيرگذارترين نهاد آموزشي و فرهنگي كشور است. با اين حال متأسفانه همواره مورد بي‎مهري قرار مي‎گيرد. در دولت آقاي روحاني، اين اولين وزارتخانه‎اي نيست كه سازمان برنامه و بودجه به وظيفه خود در قبال آن عمل نمي‎كند و بودجه لازم را به‎موقع در اختيار قرار نمي‎دهد و وزير ناچار به كناره‎گيري مي‎شود. به همين دليل، لازم مي‎دانيم پيشنهاداتي به رئيس جمهور محترم داشته باشيم تا چنين وضعيتي به ويژه در مورد آموزش و پرورش تكرار نشود.

اول آن‎كه در مديريت سازمان برنامه و بودجه تجديدنظر نمائيد و كاري كنيد كه بودجه‎ها براساس فشارها و رفاقت‎ها توزيع نشوند بلكه عدالت و قانون و اولويت‎هاي واقعي معيار و ملاك توزيع آن باشند.

دوم آن‎كه وزارت آموزش و پرورش را در اولويت جذب بودجه قرار دهيد. معلمان كه قشر تأثيرگذار در تربيت نسل‎ها هستند بايد در رفاه باشند تا بتوانند فارغ از مشكلات مادي و تأثيرپذيري به وظيفه خطير خود عمل نمايند.

و سوم آن‎كه در انتخاب وزير جديد آموزش و پرورش عجله نكنيد. فردي را براي اين مسؤوليت خطير در نظر بگيريد كه علاوه بر برخورداري از ويژگي‎هاي حرفه‎اي، واجد قدرت لازم براي استيفاي حقوق معلمان و فرهنگيان و مقاومت در برابر ويژه‎خواران و ويژه‎خواهان باشد. آموزش و پرورش را جدي بگيريد آقاي رئيس جمهور.

رئيس‎كميسيون اقتصادي مجلس:
فرار مالياتي بسيار بيش تر از 40 هزار ميليارد تومان است!

به گزارش خبرگزاري تسنيم، محمدرضا پورابراهيمي در مراسم توديع و معارفه رئيس‎سازمان مالياتي با بيان اين‎كه رقم فرار مالياتي بسيار بيش‎تر از 40 هزار ميليارد تومان است، اظهار داشت: طرح كليات ماليات بر عايدي مسكن در اين كميسيون تصويب شد.

وي افزود: اصلاح ماليات بر عملكرد، تسريع تصويب ماليات بر عايدي سرمايه، نهايي شدن طرح صندوق‎هاي مكانيزه فروش و همچنين قانون ماليات بر ارزش افزوده در اين كميسيون پيگيري و در برخي موارد طرح‎ها نهايي شده و منتظر نظر نهايي شوراي نگهبان هستيم.

رئيس‎كميسيون اقتصادي مجلس ادامه داد: اخيراً سرپرست سازمان مالياتي به مجلس اعلام كرده كه دولت طرح جامعي براي بحث ماليات بر عايدي سرمايه در دستور كار قرار دارد كه ما در مجلس به ايشان گفتيم اگر در بازه زماني كوتاه اين لايحه به مجلس برسد، طرح عايدي ماليات مسكن را با آن هماهنگ مي‎كنيم.

پور ابراهيمي اصلاح قانون ماليات بر ارزش افزوده را يكي از مهم‎ترين پيگيري‎هاي كميسيون اقتصادي مجلس در سال جاري دانست و گفت: بخش خصوصي و تعاون از همراهان مجلس در بررسي قانون ماليات بر ارزش افزوده بودند و اميدوارم به‎زودي در صحن علني وارد بررسي جزييات قانون شويم.

وي با‎اشاره به اين‎كه ايجاد پايه‎هاي جديد مالياتي امروز يك ضرورت در كشور است، بيان كرد: موضوع ماليات بر مجموع درآمد خانوار سال‎هاست به فراموشي سپرده شده و پيشنهاد اين است كه مي‎توان آن را به‎عنوان يك پايه مالياتي اجرا كرد مانند كاري كه در زمينه تراكنش‎هاي بانكي اتفاق افتاد و به راحتي مي‎توان آن را اجرايي كرد.

رئيس‎كميسيون اقتصادي مجلس بيان كرد: مجموع اقداماتي كه عنوان شد، مي‎تواند رويكرد جديدي را در سازمان مالياتي ايجاد و به ارتقاء در جايگاه نظام مالياتي منجر شود. يكي از مباحث تحريم‎ها اين است كه درآمد كشور را كاهش دهد و نظام مالياتي مي‎تواند در راستاي كاهش درآمدهاي نفتي وارد شده و به اقتدار كشور در مقابله با تحريم‎ها كمك كند؛ به گفته پورابراهيمي، دولت سه ماه از فرصت چهار ماهه‎اي كه خواسته بود براي اصلاح بودجه را از دست داده و بايد متناسب با مقابله با تحريم‎ها تنظيم شود.

همشهري:
به جاي وعده خالي آمار اشتغال ايجاد شده را منتشر كنيد

روزنامه همشهري نوشت: آيين‎نامه اجرايي تسهيلات 25 هزار ميليارد توماني اشتغال با هدف ايجاد يك ميليون و 90 هزار فرصت شغلي در سال 98 از سوي دولت دوازدهم ابلاغ شد.

چند سالي مي‎شود كه دولت در لايحه بودجه كل كشور، ايجاد حدود يك ميليون شغل در سال را پيش‎بيني مي‎كند و بعد به مدد منابع صندوق توسعه ملي و مكلف‎كردن بانك‎ها به پرداخت تسهيلات تكليفي، منابع كلاني را به اين كار اختصاص مي‎دهد. آخر كار هم رئيس سازمان برنامه و بودجه گزارشي از ايجاد يك ميليون و اندي شغل جديد در كشور مي‎دهد كه در سايه آن برنامه‎ريزي‎ها و اين منابع ايجاد شده‎اند. امسال هم طبق همين سنت، 25 هزار ميليارد تومان براي ايجاد يك ميليون و 90 هزار شغل(هر شغل 23 ميليون تومان) اختصاص پيدا كرده و 16 وزارتخانه، دستگاه و نهاد مكلف شده‎اند برنامه‎هاي اشتغال‎زايي خود را اعلام كنند تا بعدتر ضمن انعقاد تفاهم‎نامه هر دستگاه با سازمان برنامه و بودجه و تخصيص اعتبار، زمينه براي ايجاد اشتغال مورد ادعا فراهم شود. فارغ از اين‎كه پول‎پاشي، در هيچ دوره‎اي به ايجاد اشتغال پايدار منجر نشده، متأسفانه گزارش عملكرد دستگاه‎ها در اين برنامه‎هاي اشتغال‎زايي نيز به‎صورت شفاف و عمومي منتشر نمي‎شود. دولت به وزارتخانه‎ها و همچنين سازمان‎ها و نهادهاي ميراث فرهنگي، معاونت علمي رياست جمهوري و كميته امداد امام خميني(ره)، بهزيستي، بنياد شهيد و بنياد مسكن تكليف كرده است برنامه‎هاي خود را براي اشتغال‎زايي با اولويت ايجاد اشتغال جديد و تثبيت اشتغال موجود پس از تأييد وزارت كار براي تأييد نهايي به سازمان برنامه و بودجه ارسال كنند.

انتظار مي‎رود هم‎راستا با تأييد برنامه‎هاي اشتغال‎زايي امسال، سازمان برنامه عملكرد اشتغال‎زايي گذشته را به‎صورت عمومي منتشر كند تا اگر توجيهي در تخصيص اين اعتبارات وجود دارد، بر همه عيان شود.

ديپلمات ارشد دولت اصلاحات:
اگر سپاه نبود، داعش در خيابان هاي تهران رژه مي رفت

صادق خرازي از ديپلمات‎هاي ارشد دولت اصلاحات، به روزنامه سازندگي گفت: فراكسيون اميد مي‎توانست به گونه‎اي عمل كند كه اقتدار و موقعيت اصلاحات تضعيف نشود، اما نكرد. چرا؟ آيا نگذاشتند؟ نه اين طور نيست. حاكميت و نظام سياسي دستشان را باز گذاشته بود. نماينده‎هاي اصلاح‎طلب آسيبي در اين دوره نديدند اما واقعيت نشان مي‎دهد كه آقايان برنامه‎اي نداشتند و ندارند و وقتي برنامه‎اي وجود نداشته باشد، شاهد يك آنارشيسم خواهيم بود.

وي تصريح كرد: واقعيت اين است كه ستون فقرات اعتماد مردم به اصلاح‎طلبان آسيب‎ديده است. نااميدي، بي‎اعتمادي و افزايش فاصله مردم با اصلاحات، دستاوردهاي دوستان ماست.

خرازي در بخش ديگري از اين مصاحبه گفت: افرادي بگويند مقصر كيست كه شعار مي‎دادند و مي‎گفتند نبايد بدون وضو اسم برجام را آورد! مگر آقاي روحاني آب و محيط زيست اين كشور را به برجام وصل نكرده بود؟ حالا بايد پاسخگو باشد كه از سال گذشته چقدر ارز وارد كشور شده و با اين ارز چه كردند.

خرازي گفت: درصد عمده‎اي از مشكلات اقتصادي به‎دليل ضعف مديريت اقتصادي است.دولت در همين دو سال زمان باقي مانده، مي‎تواند شرايط را بهبود ببخشد اما نه با اين روشي كه پيش مي‎رود. نياز به برنامه‎اي هدفمند و منسجم با پيگيري و مديريت كلان است. الان همه در دولت شاكي هستند، معاون اول شاكي، رئيس دفتر رئيس جمهور شاكي، وزراي دولت شاكي، نهادهاي دولتي شاكي. پس چه كسي در حال كار و مديريت است؟ بايد بدانيم نمي‎توان با توهين به نيروي نظامي و قوه قضائيه كاري از پيش برد. سپاه پاسداران ستون فقرات امنيت ملي ماست. اگر سپاه نبود، داعش در خيابان‎هاي تهران رژه مي‎رفت. مشكل اين‎جاست كه هر چه مي‎شود، مي‎خواهيم تقصير را گردن قانون و حدود اختيارات بيندازيم.

مركز پژوهش‎هاي مجلس:
امكان اداره كشور بدون صادرات نفت وجود دارد

مركز پژوهش‎هاي مجلس شوراي اسلامي با انتشار گزارشي با عنوان «برنامه اداره كشور بدون نفت» با تاكيد بر اين‎كه خلع سلاح طرف مقابل از بازي تسليحاتي‎سازي نفت عليه كشورمان راه اصلي پيروزي در نبرد تحريمي و فرصتي بزرگ براي اصلاح ساختار اقتصاد ايران است، اعلام كرد: «حتي در صورت صفر شدن صادرات نفت، امكان مديريت تراز پرداخت‎ها و بازار ارز با ايجاد اصلاحاتي وجود دارد».

در بخش «خلاصه مديريتي» گزارش بازوي كارشناسي مجلس آمده است: «موثرترين و پايدارترين راه مقابله با استفاده از اهرم نفت عليه ايران، اداره ارادي كشور بدون نفت است. برنامه اداره كشور بدون نفت، از دو بخش تشكيل شده است. در بخش اول، برنامه ارادي و فعالانه براي صفر كردن منابع نفتي از بودجه عمومي دولت(نه صفر كردن صادرات آن) ارائه شده و در بخش دوم، برنامه لازم براي خنثي كردن اثرات كاهش احتمالي تحميلي صادرات نفت- ولو تا مرز فرضي صفر- در ترازپرداخت‎ها و بازارهاي مرتبط توضيح داده شده است.

در بخش «جزئيات عمليات مرتبط با بودجه» گزارش بازوي كارشناسي مجلس آمده است: «بر اساس محاسبات و پس از انجام عمليات تخصيص، بدون در نظر گرفتن اوراق درنظر گرفته شده براي سال جاري، حدود ۱۰۰ هزار ميليارد تومان بايد از محلي غير از نفت تأمين شود.

در ادامه گزارش نيز «برنامه‎هاي ۱۰ گانه سالم‎سازي و پاك‎سازي بودجه از نفت به‎طوري كه هركدام به‎طور متوسط 10 هزار ميليارد تومان درآمد غيرنفتي ايجاد مي‎كنند، با در نظرگرفتن مصلحت سنجي‎هاي متعارف دولت و مجلس ارائه شده است».

صندوق بين‎المللي پول:
۴۵ ميليون آمريكايي در فقر زندگي مي كنند

صندوق بين‎المللي پول در گزارشي اعلام كرد كه ۴۵ ميليون آمريكايي امروز در خط فقر زندگي مي‎كنند.

به گزارش ايسنا، اقتصاد آمريكا كه از ژوئن ۲۰۰۹ همواره رشد مثبت داشته است در شرايطي طولاني‎ترين دوره رشد تاريخ خود را جشن مي‎گيرد كه اكنون در معرض آسيب‎هاي داخلي و خارجي زيادي قرار گرفته است. صندوق بين‎المللي پول نرخ رشد اقتصادي امسال آمريكا را ۲.۶ درصد پيش‎بيني كرده و افزوده است با كند شدن آهنگ رشد در سال آينده، بزرگ‎ترين اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ رشد دو درصدي را تجربه خواهد كرد.

صندوق با اشاره به جنگ تجاري و شرايط بازارهاي مالي آمريكا به مقامات اين كشور توصيه كرده است كه به دنبال متنوع سازي بيش‎تر منابع رشد باشند. با وجود يك دهه رشد مثبت اقتصادي و رسيدن سرانه ناخالص داخلي به بالاترين سطح خود در تاريخ آمريكا، نابرابري در توزيع درآمد يكي از مشكلات جدي اقتصاد اين كشور عنوان شده است.به گفته صندوق بين‎المللي پول، متوسط درآمد خانوارهاي طبقه متوسط آمريكايي در مقايسه با دهه ۱۹۹۰ ميلادي تنها ۲.۲ درصد بيش‎تر شده است و اين در حالي است كه ميزان توليد ناخالص داخلي اين كشور طي همين بازه زماني ۲۳ درصد افزايش يافته است. چهار دهك پايين درآمدي آمريكا امروز درآمدي كم‎تر از همتايان خود در سال ۱۹۸۳ دارند و شمار كساني كه كم‎تر از نصف متوسط درآمد در آمريكا درآمد دارند رو به افزايش است.

به گفته اين نهاد بين‎المللي، ۴۵ ميليون آمريكايي در خط فقر زندگي مي‎كنند و با وجود سهم بالاي بودجه آموزشي از توليد ناخالص داخلي، دانش‎آموزان آمريكايي در مقطع دبيرستان پايين‎ترين نمرات را در بين هفت كشور پيشرفته جهان دارند.

 اخبار ويژه

اين همه مشاور روحاني چه مي كنند؟!

«پاسخ حسن روحاني، رئيس جمهور به سؤالي درباره عيدي به مردم، واكنش گسترده كاربران شبكه‎هاي اجتماعي را به دنبال داشته است.»
سايت انتخاب از سايت‎هاي حامي دولت، ضمن درج مطلب فوق نوشت: روحاني در پايان مراسم نماز عيد سعيد فطر در پاسخ به سؤال خبرنگار صدا و سيما كه پرسيده بود عيدي شما به مردم چيست، گفته بود: عيدي امسال ما به مردم اين است كه مردم توانستند با ايستادگي، تصميمات آمريكا را به سمت ديگري هدايت كنند؛ خواهش مي‎كنيم، همين را ادامه دهند.
كاربران شبكه‎هاي اجتماعي اين سخن روحاني را در كنار سخن مشابهي از او در سال گذشته قرار داده‎اند كه در آن‎جا نيز درباره عيدي خود به مردم گفته بود: عيدي ما همين است كه مردم ما تلاش كنند، ما بتوانيم به اهدافمان برسيم.
انتخاب مي‎افزايد: بيش از همه، اين مشاوران و نزديكان حسن روحاني هستند كه بايد به مضحكه شدن و تمسخر رئيس جمهور در فضاي مجازي پاسخ دهند.
اين‎كه پاسخ روحاني بي‎ربط‎ترين پاسخ ممكن به سؤال خبرنگار بوده و اساساً با تعريف ساده «عيدي» به معناي هديه‎اي كه اعطا مي‎شود نه اين‎كه دريافت شود، در تعارض است، ترديدي وجود ندارد و بحثي روي آن نيست. آن‎چه پذيرفتني نيست آن است كه چطور پس از مضحكه سال گذشته، مشاوران روحاني فكري به حال امسال نكرده بودند و يك پاسخ ساده براي چنين سؤالي را به رئيس جمهور پيشنهاد نداده بودند؟
پس وظيفه مشاوران روحاني چيست؟ آيا آن‎ها حتي در اين حد هم براي خود وظيفه قائل نيستند؟

پشت پرده استعفاي وزير آموزش و پرورش

روزنامه آفتاب يزد در مطلبي با عنوان «چرا دولت آسمان و ريسمان مي‎بافد؟» نوشت: با اين‎كه مسؤولين دولتي بر شركت‎كردن بطحائي در انتخابات مجلس تأكيد دارند، اين موضوع به‎هيچ عنوان قانع‎كننده به‎نظر نمي‎رسد! براي بررسي اين موضوع با يك منبع آگاه در روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به گفت‎وگو نشستيم، اين شخص كه نخواست نام او فاش شود از استعفاي برخي مديران در وزارت آموزش و پرورش طي 10 روز گذشته پرده برداشت و گفت: «يكي از دلايل استعفاي آقاي بطحايي موضوع مطالبات معلمان و طرح رتبه‎بندي كه قرار بود پيش از اين اجرا شود اما در حال حاضر مخالفت‎هايي با اجراي آن شده بود. البته اين‎ها يكي از دلايل استعفاي وزير بود و اين استعفا دلايل ديگري نيز داشته، اما اين‎كه مي‎گويند وزير به‎دليل شركت در انتخابات مجلس از وزارت استعفا داده كذب محض است چرا كه هيچ‎كس وزارت را براي مجلس رها نمي‎كند!»
با اين وجود دليل استعفاي وزير هنوز هم در پاره‎اي از ابهام به‎سر مي‎برد و برخورد شتابزده دولت براي توجيه اين موضوع نشان‎دهنده اختلافات موجود در دولت است.
عليرضا سليمي دبير كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در گفت‎وگو با آفتاب يزد درباره اين موضوع مي‎گويد: «مشخص است كه توجيحات دولت در رابطه با استعفاي بطحايي رد گم‎كردن است؛ چرا كه تاكنون سابقه نداشته وزيري براي شركت در انتخابات مجلس استعفا بدهد!»
او تأكيدكرد: «خيلي روشن است كه دولت بهانه خوبي پيدا كرده تا استعفاي وزير را توجيه كند! اما آنچه به‎نظر مي‎رسد اين است كه اين استعفا وابسته به اختلافات داخلي دولت است و عمده مشكلات بطحايي با دولت در رابطه با معوقات معلمان و معلمان بازنشسته بوده است.

رئيس اسبق سيا:
سياست ترامپ در برابر ايران به بن بست رسيده است

«جان برنان»، رئيس‎اسبق سازمان اطلاعات مركزي آمريكا(سيا) و از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا در گفت‎وگويي تاكيد كرد با شخصيت و عدم صداقت ترامپ مشكل دارد.
برنان كه با روزنامه «آيريش تايمز» گفت‎وگو مي‎كرد، همچنين در ارتباط با سياست‎هاي دولت ترامپ در قبال ايران اظهار داشت: آمريكا با اين تصور اشتباه كه ايران تغيير خواهد كرد بر ايران فشار آورده اما اين مساله باعث ايجاد بن‎بست شده چرا كه در ايران فرهنگ مقاومت وجود دارد.
به گفته رئيس اسبق سيا بسياري از سياست‎هاي ترامپ به‎طور كلي ناقص و اقداماتي كاملاً سياسي در راستاي ارتقاي موقعيت فردي است.
جان برنان افزود: ترامپ صداقت ندارد و فاقد اخلاقيات و اصول شخصيتي است و نه تنها مردم آمريكا بلكه دنيا را گمراه مي‎كند.
رئيس اسبق سيا در ادامه اظهار داشت: ترامپ چيزي را پنهان مي‎كند. ترامپ تلاش مي‎كند تا از شهادت‎دادن در مقابل كنگره خودداري بكند. من نمي‎دانم كه آن چيز دقيقاً چيست، اما فكر مي‎كنم مردم آمريكا اين شايستگي را دارند كه بدانند رئيس جمهورشان آيا مورد يك سوء‎استفاده خارجي و يا عمل جنايي قرار گرفته است يا خير؟
به گزارش مهر، جان برنان كه از سال ۲۰۱۳ الي ۲۰۱۷ ميلادي رئيس سازمان اطلاعات مركزي آمريكا موسوم به سيا بود، با روي كار آمدن ترامپ و بالاگرفتن اختلافات با رئيس جمهور آمريكا از مقام خود استعفا داد. او در حال حاضر از منتقدان سرسخت ترامپ به شمار مي‎رود.