صفحه آخر

پنهان كاري دولت در خصوص اختيارات جديد رئيس جمهور

آقاي حسن روحاني اين‎بار در ديداري يك طرفه با اهالي رسانه‎اي كه جريان غالب آن را اصلاح‎طلبان و حاميان دولت تشكيل ميدادند مدعي شد كه اختيارات لازم را ندارد! وي گفت:

«اگر قانون اساسي اجرا شود دولت اختيارات كافي را دارد اما شرايط جنگ با شرايط عادي متفاوت است. ما چرا در شرايط جنگ 8ساله تمام اختيارات كشور را در يك شورا جمع كرديم، شوراي عالي پشتيباني جنگ كه تمام اختيارات با او بود قانون را مي‎توانست اصلاح كند، دستور مي‎توانست بدهد، امام تمام اختيارات را به اين شورا داد. آن چه من مي‎گويم اين‎كه ما در شرايط فعلي نياز به سازوكار روان‎تري داريم. اين را من به صراحت از اولين روزي كه تحريم جديد آغاز شد خدمت رهبري گفتم كه امروز كشور فرمانده مي‎خواهد، امروز جنگ است و اين جنگ فرمانده مي‎خواهد و من گفتم بهترين فرمانده شما هستيد؛ فرماندهي را برعهده بگيريد؛ ما هم همه مطيع هستيم. ايشان فرمودند نه. شما فرماندهي را خودتان برعهده بگيريد. اشكال ندارد هر كه مي‎خواهد فرمانده باشد مهم نيست اما اختيارات فرمانده مهم است و الا من فرمانده. نتيجه؟ به جايي نمي‎رسيم كه! اختيارات فرماندهي مهم است»

صحبت‎هاي فوق نشان مي‎دهد روحاني به اعتراف خودش بعد از نقض برجام متوجه جنگ اقتصادي و نياز به فرماندهي اقتصاد براي كشور شده است و تا آن زمان برخلاف هشدارهاي مقام معظم رهبري به اين مهم بي‎توجه بوده است! روحاني اما حاضر نشده در سخنراني خود در خصوص اختيارات ويژه‎اي كه به وي واگذار شده صحبت كند و گزارش كار بدهد. روحاني در حالي مي‎گويد كه در جنگ 8ساله اختيارات جنگ به يك شورا داده شد كه حاضر نيست به اختيارات شوراي هماهنگي اقتصادي كه اتفاقا فرماندهي آن را برعهده دارد و اختيارات فراوان آن صحبت كند.

پنهان‎كاري روحاني در خصوص فرماندهي شوراي هماهنگي اقتصادي قوا

به گزارش رجانيوز، رئيس جمهور و اتاق عمليات رواني آن در حالي پروژه فرافكني را براي سلب مسؤوليت از خود در بي‎تدبيري‎هاي اخير اقتصادي مطرح مي‎كنند كه رهبر انقلاب، در هشتم ارديبهشت‎ماه سال گذشته، در جلسه‎اي محرمانه با مسؤولان سه قوه، بر ضرورت تشكيل اتاق جنگ اقتصادي تأكيد كرده بودند. در آن جلسه، رهبر انقلاب مطرح كردند كه رئيس‎جمهور و قوه مجريه، مسؤول شوراي هماهنگي اقتصادي قوا هستند، و به همين دليل دبير آن از سوي رئيس‎جمهور انتخاب شده و جايگاه دبيرخانه آن نيز در معاونت اقتصادي رياست جمهوري قرار گرفت.

كم‎تر از يك‎ماه بعد يعني در دوم خردادماه 97، رهبر انقلاب در ديدار با مسؤولان نظام، صراحتاً مطالبه جديد خود از مسؤولين و اختيارات داده شده به دولت را اعلام كردند: «دشمن ما اتاق جنگ را برده است در وزارت خزانه‎داري؛ [اتاق] جنگ عليه ما به جاي وزارت دفاع، وزارت خزانه‎داري آن‎ها است، به شكل فعّال هم مشغولند... من عرض مي‎كنم اين‎جا هم بايست ستاد مقابله با شرارتِ اين دشمن در مجموعه اقتصادي تشكيل بشود؛ وزارت خارجه بايد پشتيباني كند، بايد به‎صورت همراه كمك كند لكن بايست در مركز اقتصادي دولت اين ستاد تشكيل بشود و اين كار را دنبال كنند.»

اين شورا كه تاكنون چندين جلسه با رياست دولت تشكيل داده، اختيارات وسيعي در تمام شؤون اقتصادي كشور را داراست و اتفاقا شباهت زيادي با آن چه روحاني آن را شوراي عالي پشتيباني جنگ مي‎گويد دارد. حمايت رهبر انقلاب براي تسريع امور در اين خصوص تا حدي است كه پورابراهيمي، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس، در اين خصوص مي‎گويد:

«رهبر انقلاب در اولين جلسه اين شورا تأكيد كردند كه اگر در اين جلسات به حمايت بنده نيازي است، تأييد مصوبات مورد توافق جلسات قوا توسط رهبري صورت مي‎گيرد و ايشان نيز به عنوان پشتيبان از اين مصوبات براي اجرايي شدن حمايت مي‎كنند.»

در همين مورد وزير كشور دولت روحاني ضمن مبارك خواندن تشكيل شوراي عالي هماهنگي اقتصادي قواي سه‎گانه، از اين تدبير مقام معظم رهبري تشكر كرده و از ابلاغ شدن مصوبات اين شورا در كم‎تر از 24 ساعت خبرداد.

قدرت بالاي اين شوراي تشكيل شده و اختيارات آن‎كه اتفاقا رئيس جمهور، معاون اول، رئيس سازمان برنامه و بودجه، معاون اقتصادي رئيس‎جمهور و.. در آن حضور دارند را بايد در پيامي ديد كه رهبرانقلاب به حسن روحاني داده است. پورابراهيمي در اين خصوص مي‎گويد:

«رهبر انقلاب نيز در پيام خود به رئيس‎جمهور بر اين نكته تأكيد فرمودند كه هرجا مصوبه‎اي در اين شورا به تصويب رسيد، ديگر معطل موافقت ايشان نشده و كارها را سريع‎تر آغاز كنند.»

سرمايه و اختيارات بزرگي كه امروز حسن روحاني دارد به واقع فقط با اختيارات شوراي عالي پشتيباني جنگ در دهه اول انقلاب قابل قياس است و اگر دولت نمي‎تواند و يا برنامه‎اي براي ارائه به شوراي هماهنگي اقتصادي سران قوا ندارد ديگر ارتباطي به كمبود اختيارات ندارد! البته اين موضوع نافي وظايف و اختيارات دولت در قانون اساسي هم نيست، به همين دليل هر جايي كه خود دولت مي‎تواند تصميم بگيرد، نيازي به برگزاري اين جلسات هم نمي‎باشد.

اما اين سخنان تكراري كه از به تنگ آمدن قافيه در اداره كشور توسط غرب گراياني كه همه چيز را در رابطه با غرب جست‎وجو مي‎كردند حكايت دارد قبلا هم تكرار شده بود. حسن روحاني در ديدار با فعالان سياسي در همين ماه رمضان نيز به اين موضوع پرداخت و گفت: «وقتي از دولت سوال و مطالبه‎اي مي‎شود، بايد از طرف ديگر بررسي شود كه دولت چه مقدار در حوزه‎هاي مورد سوال داراي اختيار بوده است. به‎طور مثال، اگر درخصوص سياست خارجي، فرهنگ يا فضاي مجازي از دولت سوال و مطالبه‎اي مي‎شود، بايد ببينيم دولت چقدر در اين حوزه‎ها اختيار دارد. بايد در حد توان و در حوزه اختيارات رئيس‎جمهور از دولت مطالبه داشت.»

چند روز بعد او در ديدار جمعي از طلاب و روحانيون، مجدد به اين موضوع اشاره كرد و اين بار با شاهد مثال آوردن از دوران جنگ گفت: «در دوران جنگ تحميلي نيز در مقطعي كه با مشكل مواجه شديم، شوراي عالي پشتيباني جنگ ايجاد شد و همه اختيارات در دست اين شورا بود و حتي مجلس شوراي اسلامي و قوه قضائيه نيز در تصميم‎گيري آن شورا دخالتي نداشتند و امروز هم در شرايط جنگ اقتصادي قرار داريم. همان‎گونه كه در جنگ هشت‎ساله اختيارات ويژه‎اي را از امام راحل گرفته و توانستيم جنگ را اداره كنيم و حتي موفقيت‎هاي بسياري را به دست آوريم، امروز هم به چنين اختياراتي نياز داريم.»

وي در حالي اين صحبت‎ها را مي‎كند كه وظايف قانوني خود در قانون اساسي را هم به درستي انجام نمي‎دهد. روحاني نه حاضر به تشكيل جلسات شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و نه درجلسات مجمع تشخيص شركت مي‎كند! او همچنين با تدبير رهبر انقلاب در شوراي هماهنگي فعاليت‎هاي اقتصادي اختياراتي دارد كه برخي كارشناسان آن را در حد حكم حكومتي مي‎دانند كه حتي مي‎تواند قانون گذاري كند و خود نيز براي اجراي آن دست به كار شود!

اما حرف درماني و شعارهاي توخالي گويا با خون غرب گرايان عجين شده است. آن‎ها نه تنها حاضر به پاسخگويي در خصوص اعمال خسارت بار خود در ماجراي برجام، فروش ارز، تاراج منابع طلاي كشور، گراني افسارگسيخته در بازار معيشت، مسكن و خودرو و... نيستند كه از اختياراتي فراقانوني داده شده خود نيز سخن نمي‎گويند.

بسياري معتقدند حسن روحاني بعد از حضور 40 ساله در ساختار سياسي و اداري كشور، حضور چندين و چندساله در مجلس و سپس ايفاي نقش به‎عنوان دبير شوراي عالي امنيت ملي اساسا نمي‎تواند اين سخنان را بگويد و حالا كه 6 سال از رياستش بر قوه مجريه گذشته، با اين ادعا باب گلايه‎گذاري و رفع مسؤوليت را بگذارد.

پيش بيني شش سال قبل رهبرانقلاب در خصوص بهانه آوردن تكنوكرات‎هاي غرب زده

رهبر معظم انقلاب۶ سال قبل، بهانه جويي‎هاي اين روزهاي حسن روحاني را پيش بيني كرده بودند. ايشان در ايام انتخابات سال ۹۲ در حرم امام خميني(ره) پاسخ اين بهانه جويي‎ها را چنين دادند:

«من به نامزدهاي گوناگون عرض ميكنم جوري حرف بزنيد كه اگر در خرداد سال آينده نوار امروز شما را جلوي خودتان گذاشتند يا پخش كردند، شرمنده نشويد؛ جوري وعده بدهيد كه اگر چنان‎چه آن وعده را بعداً به رخ شما كشيدند، مجبور نباشيد تقصير را گردن اين و آن بگذاريد كه نگذاشتند، نشد. كاري را كه مي‎توانيد انجام دهيد، وعده بدهيد. رئيس جمهور در كشور ما و طبق قانون اساسي ما، امكانات فوق‎العاده زيادي در اختيار دارد. رئيس جمهور امكاناتش در قانون اساسي، امكانات وسيعي است؛ رئيس جمهور بودجه كشور را در اختيار دارد، همه‎ي اركان اجرايي كشور را در اختيار دارد، ترتيب اجراي قوانين را در اختيار دارد، توانايي استفاده از همه افراد صاحب نظر را در سراسر كشور در اختيار دارد؛ رئيس جمهور در همه مسائل گوناگون دستش باز است...»

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام حسين(ع):
قيام كنندة اين امت، فرزند نهم من است كه غيبتي طولاني دارد.
الزام النواصب، ص 67

 راه امام

دولت تابع اميرالمؤمنين(ع) بايد براي محرومان دل بسوزاند

دولت واقعاً بايد با تمام قدرت آن طورى كه على(ع) براى محرومين دل مى‎سوزاند، اين هم با تمام قدرت دل بسوزاند براى محرومين، مثل يك پدرى كه بچه‎هايش اگر گرسنه بمانند، چطور با دل افسرده دنبال اين مى‎رود كه آن‎ها را سير بكند، يك دولت تابع اميرالمؤمنين بايد اين‎طور باشد.
صحيفه امام، ج 18، ص 159

 در پرتو خورشيد

زندگي ما با اين چيزها سازگار نيست

يكي از شاگردان مقام معظم رهبري، تعريف مي‎كرد:
«رهبر عزيز، چند سال قبل از پيروزي انقلاب، در خانه خود جلسه تشكيل مي‎دادند و ما در آن جلسه شركت مي‎كرديم. خانه ايشان فرش مناسبي نداشت. يك روز به اين فكر افتاديم كه فرشي برايشان تهيه كنيم».
بنابراين به بازار رفتيم. دو قالي خريديم و بدون اين كه به ايشان بگوييم، قالي‎ها را در خانه ايشان فرش كرديم. ايشان در آن ساعت در خانه نبودند.
وقتي آمدند، از ديدن قالي‎ها خيلي ناراحت شدند و گفتند:
«خوب بود اول از من راهنمايي مي‎خواستيد و بعد اين قالي‎ها را مي‎خريديد. زندگي ما با اين چيزها سازگار نيست. اگر مي‎خواستيد فرشي بخريد گليم مي‎خريديد.»
بنابراين ما مجبور شديم قالي‎ها را بفروشيم و براي خانه ايشان گليم بخريم.
حسن صدري مازندراني، حكايت نامه سلاله زهرا(س)