صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب:
زمينه را براي روي كارآمدن دولت جوان و حزب اللهي فراهم كنيد

مقام معظم رهبري در ديدار جمعي كثيري از دانشجويان تأكيد كردند: برنامه ريزي و ارائه راهكار براي هدايت حركت عظيم ملت بر عهده جريان‎ها و حلقه‎هاي مياني از جمله تشكل‎هاي دانشجويي است كه غالباً مجموعه‎هاي جوان، خوشفكر و فعال هستند و مي‎توانند نقش و شأن محور بودن حركت عمومي جامعه را برعهده بگيرند.

ايشان با اشاره به تأثيرگذاري عميق گروه‎هاي فرهنگي از اول انقلاب تاكنون خاطرنشان كردند: هر جا گروهي جوان با ذهن فعال و پويا شكل بگيرد، مي‎تواند با تأثيرگذاري در محيط اطراف و ديگر مجموعه‎ها در «عزم و حركت و بينايي و پيشرفت حركت عمومي ملت» مؤثر باشد.

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي «تشكيل گروه‎هاي سياسي» را از ديگر روش‎هاي ورود و حضور مؤثر جوانان در عرصه حركت عمومي كشور دانستند. «تشكيل ميزگردها و كرسي‎هاي آزاد انديشي در دانشگاه ها» راهكار ديگر رهبر انقلاب براي حضور مؤثر جوانان در صحنه بود.حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي «تشكيل گروه‎هاي علمي و همكاري با مراكز و شركتهاي دانش بنيان» را نيز شيوه‎اي مؤثر خواندند و افزودند: ارائه خدمات از جمله حضور گروه‎هاي جهادي در مناطق مختلف راهكار بسيار مهم ديگري است كه هر قدر تقويت و هدفدار شود مي‎تواند ميزان نقش آفريني جوانان را در صحنه افزايش دهد.

«فعاليت‎هاي اطلاعاتي مردمي» به مفهوم اطلاع رساني صحيح درباره مسائلي نظير سوءاستفاده ها، قاچاق و مسائل مشابه و «حضور در مسائل اجتماعي صنوف مختلف» دو روش ديگري بود كه رهبر انقلاب در بحث چگونگي ورود و تأثيرگذاري جوانان در عرصه حركت عمومي كشور بيان كردند.

ايشان افزودند: البته همه اين راهكارها بايد با الهام از جهت گيري كلي كشور يعني «رسيدن به جامعه اسلامي و تمدن پيشرفته اسلامي» صورت گيرد.

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي در نوعي جمع بندي از اين بخش سخنانشان افزودند: اين فعاليت‎ها به ورود نسل جوان متعهد به عرصه مديريت كشور منجر خواهد شد و طبعاً هنگامي كه جوانان متعهد و حزب اللهي به معناي حقيقي كلمه، جزو مديران ارشد كشور شدند، حركت عمومي شتاب و رونق بيش‎تري خواهد گرفت.

معظم له خاطر نشان كردند: اگر چنان‎چه ان‎شاءا... شما جوان‎ها با اين حركت‎ها پيش برويد و زمينه را براي روي كار آوردن يك دولت جوان و حزب‎اللهي آماده كنيد، بنده معتقدم كه بسياري از اين نگراني‎هاي شما و دغدغه‎هاي شما و غصّه‎هاي شما پايان خواهد پذيرفت؛ اين غصّه‎ها هم البتّه فقط مخصوص شماها نيست.

ايشان افزودند: شما جوانان اطمينان داشته باشيد كه زوال دشمنان بشريت يعني تمدن منحط امريكايي و زوال اسرائيل را شاهد خواهيد بود.

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي:
جناح بازي ها كنار رود اوضاع اقتصادي تغيير مي كند

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در آيين احياي شب بيست و يكم ماه مبارك رمضان كه با حضور گسترده اقشار مختلف مردم در مسجد مدرسه علميه امام موسي كاظم(ع) برگزار شد، با تسليت سالروز شهادت مولاي متقيان حضرت علي(ع) شب قدر را شب تقدير مقدرات يكسال انسان دانست.

ايشان با بيان اين‎كه تعيين مقدرات انسان بر اساس لياقت و شايستگي‎ها است، خاطرنشان كرد: اگر متخلق به اخلاق حسنه و فضائل باشيم خداي متعال نيز تقدير شايسته‎اي براي ما رقم مي‎زند، عكس اين مساله نيز صادق است.

اين مرجع تقليد با بيان اين‎كه گام نخست را در تقديرات خود انسان برمي دارد، يادآورشد: به عنوان مثال در مسائل مربوط به كشور اگر مساله جناح بندي كنار برود و تيم اقتصادي قوي و نيرومندي انتخاب شوند و سركار بيايند اوضاع عوض مي‎شود.

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي غرق شدن در ماديات را عامل فراموشي بسياري از سنت‎هاي حسنه دانست و گفت: نتيجه زندگي مادي كه از غرب به ما رسيده اين است كه همسايه از همسايه خبر ندارد.

ايشان پرهيز از اختلافات را سفارش مولا علي(ع) دانست و با بيان اين‎كه جامعه امروز به اين اصل مهم نياز مبرم دارد، گفت: مولا جامعه اسلامي را از دوري ها، اختلافات و كينه‎ها پرهيز مي‎دهند و امت اسلام را به همدلي و اتحاد توصيه مي‎كنند.

اين مرجع تقليد افزود: مي‎شنويم در فلان مدرسه سرود مبتذلي خوانده و دانش آموزان وادار به رقص مي‎شوند! اين‎جا كشوري اسلامي است و همه از جمله اولياي دانش آموزان نيز مسؤوليت دارند نسبت به نهي از منكر اقدام كنند و نبايد در برابر اين رخدادها ساكت باشند.

ايشان سند 2030 را سندي استعماري دانست و گفت: اين‎ها از اين طريق مي‎خواهند ما را تحت سيطره قرار دهند، آيا نبايد در برابر اينها نهي از منكر كرد؟ آيا نبايد در برابر گراني‎هاي افسار گسيخته‎اي كه برخي از تجار و كسبه به مردم تحميل مي‎كنند نهي از منكر كرد؟

انتقاد حضرت آيت ا... سبحاني از وضعيت شهرسازي در قم

حضرت آيت‎ا... جعفر سبحاني از مراجع تقليد در هفدهمين جلسه از سلسله مباحث تفسير قران كريم كه در مدرسه علميه حجتيه برگزار شد، از وضعيت معماري و شهرسازي در قم انتقاد كرد و اظهار داشت: اين‎كه ساختمان‎هاي بلند در شهر ساخته شود، درست نيست؛ زيرا نواميس مردم در حياط خانه‎هاي خود نيز مجبور مي‎شوند با چادر تردد كنند.

ايشان با بيان اين‎كه وضعيت شهرسازي و معماري امروزي شهر قم، در شأن اين شهر مقدس نيست، خاطرنشان كرد: از ديدگاه اسلام، خانه‎ها نبايد به يكديگر اشراف داشته باشند.

اين مرجع تقليد با اشاره به اين‎كه بندگان شايسته خداوند نه تنها در برابر مشكلات صبر پيشه مي‎كنند، بلكه از مصيبت‎هايي كه به آن‎ها مي‎رسد، رضايت داشته و خوشحال مي‎شوند، خاطرنشان كرد: انسان‎هاي صابر مشكلات را براي رضاي خداوند تحمل مي‎كنند، اما انسان‎هايي كه در مرتبه بالاتر قرار دارند، همه مصيبت‎ها را نوعي احسان از سوي خداوند تلقي كرده و نسبت به آن رضايت دارند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه نامه اميرمؤمنان(ع) به مالك اشتر از سوي سازمان ملل به رسميت شناخته شده و مبناي سياست قرار گرفته است، گفت: نهج البلاغه بخش بسيار كوچكي از علم اميرمؤمنان(ع) است.

به گزارش خبرگزاري رسا،اين مرجع تقليد با بيان اين‎كه در حال حاضر نيز بخش‎هاي بسياري از زندگاني نوراني اميرمؤمنان(ع) و شخصيت ممتاز ايشان براي مردم روشن نشده است، مطرح كرد: امروز بايد در سراسر كشور علم، تقوا، سياست و ادب اميرمؤمنان(ع) را براي مردم تبيين كنيم.

هشدار سرلشكر رشيد:
اشتباه محاسباتي دشمن براي آن ها پر هزينه خواهد بود

به گزارش خبرگزاري دانشجو، سرلشكر غلامعلي رشيد فرمانده قرارگاه مركزي خاتم‎الانبياء(ص) در ابتداي جلسه علني شنبه مجلس شوراي اسلامي به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر به ايراد سخن پرداخت.

وي با بيان اين‎كه ما با بازتوليد قدرت دفاعي و ثبات سياسي، قدرت كنوني را به دست آورديم، گفت: ما خسارت‎هاي حاصل از عدم آمادگي و غافلگيري در آغاز جنگ را امروز به هوشياري دائمي و برخورداري از آمادگي دفاعي و بازدارنده تبديل كرديم.

فرمانده قرارگاه مركزي خاتم‎الانبياء(ص) افزود: آسيب‎پذيري مردم در برابر تهاجم موشكي و هوايي دشمن را به شهر‎ها و مردم بي‎دفاع به قدرت موشكي و پدافند هوايي تبديل كرديم. نگراني و فشار دشمن و بهانه‎جويي در برابر موشك‎هاي دقيق، نقطه‎زن و ناوزن ما، به اين دليل است كه مي‎بيند ايران صاحب قدرت موشكي به صورت مستقل است.

وي همچنين تأكيد كرد: ايران سياست‎هاي دفاعي خود را مستقل از قدرت منافع بيگانه و سلطه‎گر تعريف مي‎كند و در چارچوب منافع ملت ايران و كشور انجام مي‎دهد.

سرلشكر رشيد اظهار داشت: دشمن از اين سياست‎ها و قدرت تحقق آن نگران است؛ نه حجم و شكل موشك يا شعار‎هايي كه بر روي آن نوشته مي‎شود كه البته آن هم مهم است. ضعف در برابر حملات دشمن به نفتكش‎ها و كشتي‎ها براي صادرات و واردات را با برخورداري از قدرت دريايي به برتري ايران و ضعف تحقيرآميز دشمن تبديل كرده‎ايم.

فرمانده قرارگاه مركزي خاتم‎الانبياء(ص) با بيان اين‎كه امروز بحث بر روي امنيت و ثبات در خليج‎فارس و تنگه هرمز بدون در نظر گرفتن منافع ملت ايران از جمله صدور نفت، امكان پذير نيست، اظهار داشت: به دشمن هشدار مي‎دهيم درباره قدرت و اراده ملت ايران، دچار اشتباه در محاسبه نشود كه پرهزينه خواهد بود.

مشاور رئيس دولت اصلاحات:
مشكل روحاني اين است كه از اختيارات موجود داخلي هم استفاده نمي كند

علي صوفي، فعال سياسي اصلاح‎طلب و از مشاوران خاتمي در گفت وگو با روزنامه اصلاح طلب آرمان در پاسخ به پرسشي درباره درخواست روحاني براي «اختيارات ويژه» گفت:

من فكر مي‎كنم منظور آقاي روحاني از اعطاي اختيارات ويژه در حوزه بين‎الملل است كه مبسوط‎اليد باشد و بتواند در مواجهه با ساير دولت‎ها در سطح دنيا ابتكار عمل را در دست داشته و به سرعت تصميم بگيرد. من فكر مي‎كنم بيش‎تر منظور رئيس‎جمهور ناظر بر اين حوزه است. اما در حوزه داخلي اين بحث از گذشته مطرح بوده و ساير روساي جمهور چون مرحوم آيت‎ا... هاشمي، رئيس دولت اصلاحات و حتي آقاي احمدي‎نژاد به نوعي خود را محدود مي‎ديدند و انتظار داشتند كه اختيارات بيش‎تري به آن‎ها داده شود.

به گزارش جهان نيوز، وي افزوده است: مشكل آقاي روحاني اين است كه از اختيارات موجود به شكل كامل و موثر استفاده نكرده و دولت در زمينه‎هايي فشل نشان مي‎دهد. اين نشان مي‎دهد كه دولت يا از اختيارات خود استفاده نمي‎كند يا اختياراتش به هم‎ريخته است. از طرف ديگر مدت‎هاست كه شاهد تشكيل نهاد جديدي تحت عنوان شوراي عالي هماهنگي اقتصادي متشكل از سران قوا و به رياست رئيس‎جمهور با اختيارات بسيار بالا و فراقانوني هستيم. بدين نحو كه اگر چيزي را مصلحت ديدند كه در قانون وجود نداشته مي‎توانند اجرا كنند و بعدا به مجلس مراجعه كرده و آن را قانون كند. آقاي رئيس‎جمهور در اين حد اختيارات دارد اما اتفاق خاصي نيفتاده است.

افروغ:
رئيس جمهور كلي گويي نكند

عماد افروغ، استاد دانشگاه و نماينده ادوار مجلس، در گفت و گو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، اظهار داشت: افزايش اختيارات رئيس جمهور منوط به شرايط غيرعادي است كه مجموعه نظام، دست اندركاران و مقامات بايد به اين نتيجه برسند كه الان شرايط خاصي است و در شرايط خاص، اختيارات قوه مجريه افزايش يابد؛ طبيعي است كه در زمان جنگ هم شاهد بوديم و پس از جنگ امام راحل فرمودند كه به روال قانوني برگرديم.

وي بيان كرد: اتفاقاتي كه در شرايط بحراني رخ مي‎دهد، اختيارات را بالا مي‎برد، اما اختيارات بايد تعريف، تشخيص و تعيين شود كه چه اختياراتي افزايش يابد. حتما بايد نوع اختيارات تعيين شود.

اين كارشناس مسائل سياسي تصريح كرد: رئيس جمهور در شرايط عادي تا چه حدي از اختياراتش برخوردار بوده و در چه حدي از جايگاه خود با مديريت و برنامه ريزي خوب استفاده كرده است كه در شرايط بحراني اين اطمينان را داشته باشيم كه مي‎تواند به احسن وجه از اين اختيارات افزايشي خود استفاده كند.

وي اظهارات رئيس جمهور درخصوص كم بودن اختياراتش را كلي گويي دانست و گفت: ايشان بايد به صورت جزئي اشاره كند كه در كدام قسمت از اختياراتش با محدوديت‎هايي مواجه است و مي‎خواهد در چه عرصه‎هايي اختياراتش افزايش يابد. اين نوع كلي گويي شائبه‎هاي سياسي را ايجاد مي‎كند.

نماينده اسبق مجلس تصريح كرد: دولت براي شرايط كنوني جامعه كه دچار مشكلات اقتصادي شده، چه كرده است؟ اين مشكلات به مديريت داخلي، عدم كنترل ها، عدم تعديل‎ها و شكاف‎هاي درآمدي مربوط مي‎شود. در اين چند سال نه ناوي بوده و نه توپ و تشري بوده كه بگوييم مشكلات مان از اين است. البته ما از ناوها و توپ و تشر دشمن هم نمي‎هراسيم؛ چراكه همه آن‎ها توخالي است.

عضو شوراي مركزي جبهه پايداري:
اروپايي ها دلال امتياز موشكي براي آمريكا هستند

دكتر قاسم روانبخش، عضو شوراي مركزي جبهه پايداري انقلاب اسلامي، در گفت‎وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاري فارس به تقسيم كار آمريكا و اروپا پس از امضاي برجام اشاره كرد و گفت: به نظر مي‎رسد سناريوي آن‎ها اين است كه آمريكا از برجام خارج شود تا هيچ تعهدي هم نسبت به اجراي برجام نداشته باشد. از آن طرف هم قرار شده اروپايي‎ها در برجام بمانند تا برجام حفظ شود و ايران در آن باقي بماند.

روانبخش ادامه داد: هدف آن‎ها اين بود كه ايران با ماندن در برجام، فعاليت‎هاي هسته‎اي‎اش را شروع نكند و بازار رفت‎وآمد اروپايي‎ها و ايران گرم باشد تا از اين طريق، زمان بگيرند. در اين مدت كه آن‎ها زمان مي‎خرند، دست آمريكا باز مي‎شود تا فشارهاي مضاعفي به ايران وارد كند تا اروپايي‎ها در مذاكراتي كه با ما دارند با توسل به آن فشارها از ايران امتياز بگيرند. اين‎كه دائم در يكسال گذشته سخن از مذاكرات موشكي از سوي آلمان و فرانسه و انگليس مطرح مي‎شود براي همين است.

دبير سياسي هفته نامه پرتو با بيان اين‎كه اروپايي‎ها مي‎گويند اگر از موشكي كوتاه بياييد به آمريكا مي‎گوييم كم‎تر فشار بياورد تا مشكل اقتصاد شما حل شود، گفت: آن‎ها در يكسال و نيم اخير فكر مي‎كردند به دليل فشار اقتصادي ايران حاضر به دادن امتياز موشكي مي‎شود و اين همان چيزي است كه آمريكا مي‎خواهد و اروپا دلال اين موضوع است؛ يعني موشكي را براي آمريكا بگيرد؛ در قبال كانال بي‎اعتبار اينستكس.

عضو شوراي مركزي جبهه پايداري با بيان اين‎كه معطل شدن پاي وعده اروپايي‎ها روزبه‎روز به ضرر ما خواهد بود، اظهار داشت: هر روزي كه ما زودتراز برجام خارج شويم و دست به اقدام عملي بزنيم آن‎ها زودتر پاي كار مي‎آيند؛ چون آن‎ها از اورانيوم بالاي بيست درصد به شدت هراس دارند.

جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران:
ناو هاي آمريكايي به طور كامل تحت كنترل هستند

سردار دريادار پاسدار علي فدوي، جانشين فرمانده كل سپاه، در گفت‎وگو با باشگاه خبرنگاران، درباره حضور ناو‎هاي آمريكايي در منطقه خاطرنشان كرد: در زمان حاضر كم‎ترين تعداد ناو‎هاي آمريكا و هم‎پيمانانش در خليج فارس مستقر هستند. اين در حالي است كه در گذشته بيش از ۳۰۰ فروند ناو آمريكايي و از ۹ فروند ناو هواپيمابر ۵ فروند ناو هواپيمابر در خليج‎فارس مستقر بودند.

وي ادامه داد: در آن شرايط نه تنها رزمندگان ما خوف به دل راه نمي‎دادند بلكه باعث خوف و هراس آن‎ها مي‎شدند. مساله حضور ناو‎هاي آمريكايي در دوران كنوني هم مساله مهمي نيست و اين ناو‎ها قابليت عملياتي ندارند و كاملا در كنترل نيرو‎هاي عملياتي ارتش و سپاه هستند.

سردار فدوي با اشاره به احاطه نيرو‎هاي مسلح كشورمان در خليج فارس تاكيد كرد: سال‎هاست كه اين احاطه وجود دارد به نحوي كه آن‎ها براي حركت در خليج فارس و تنگه هرمز حتما بايد با نيرو‎هاي مستقر كشورمان در شمال تنگه هرمز مكالمه كرده و اجازه عبور بگيرند و توانايي نزديك شدن به آب‎هاي ساحلي ما را ندارند.

وي افزود: چند سال قبل ايده‎اي به ذهن دوستان رسيد كه اين‎جا خليج‎فارس است و هر كسي كه قصد عبور از آن را دارد بايد به زبان فارسي صحبت كند. اكنون تمام ناوهايي كه در منطقه هستند به زبان فارسي صحبت مي‎كنند و اين به معناي اقتدار است؛ البته اين مكالمات هم چندين بار در تلويزيون پخش شد.

جانشين فرمانده كل سپاه در پاسخ به سؤالي مبني بر برگزاري رزمايش در سال جاري تاكيد كرد: نيرو‎هاي مسلح طبق برنامه هر سال رزمايش‎هاي مختلف را برنامه‎ريزي و اجرا مي‎كنند.

متخصص مطالعات آمريكا:
كوچك ترين تعرض به ايران اقتصاد جهان را با فاجعه مواجه مي كند

سيدمحمد مرندي، تحليل گرسياسي و متخصص مطالعات آمريكا، در گفت وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجو، در خصوص اصابت يك راكت به منطقه سبز بغداد و در نزديكي سفارت آمريكا در عراق و تهديد توئيتري ترامپ عليه كشورمان گفت: اين اتفاق قطعا كار داعش يا گروه‎هاي القاعده و يا حتي گروه‎هاي وهابي منطقه است كه با سعودي‎ها و اسرائيلي‎ها و سرويس‎هاي امنيتي غرب سال هاست كه در تعامل هستند.

وي در تشريح اين ادعا گفت: آمريكايي‎ها به خوبي اين موضوع را مي‎دانند و تهديدات ترامپ عليه جمهوري اسلامي در حقيقت كوبيدن بر طبل توخالي است و قطعا ترامپ دنبال جنگيدن با ايران نيست، چون جنگ با ايران جنگي نيست كه پيروز آن آمريكايي‎ها باشند.

مرندي در پاسخ به اين سوال كه علت واكنش‎هاي اين روز‎هاي آمريكايي‎ها كه سعي مي‎كنند هر موضوع و تنشي در منطقه را متوجه ايران بدانند، چيست؟ گفت: آمريكايي‎ها بيش‎تر به دنبال ايجاد رعب و وحشت و ترساندن مردم ايران هستند و اين اقدامات در حقيقت بخشي از جنگ رواني آن‎ها عليه جمهوري اسلامي است.

اين تحليل گرمسائل سياسي تصريح كرد: آمريكايي‎ها نتوانستند بر حاكميت ملي ايران خللي وارد كنند و از اين منظر سعي مي‎كنند با امتحان روش‎هاي ديگر ترس و ناامني را ترويج دهند.

اين متخصص مطالعات آمريكا در خصوص عدم وجود قوه عاقله در حاكمان آمريكايي و احتمال وجود جنگ با همان منطقي كه در سال ۲۰۰۳ آمريكايي‎ها به عراق تحميل كردند، گفت: ايران بسيار قدرتمندتر از عراق ۲۰۰۳ است. جمهوري اسلامي متحدين منطقه‎اي قدرتمندي دارد و از همه مهم‎تر ايران در خليج فارس و درياي عمان شرايطي ايجاد كرده كه اگر كوچك‎ترين درگيري ايجاد شود نه تنها اقتصاد منطقه، بلكه اقتصاد جهان با فاجعه روبه رو خواهد شد.

وي ادامه داد:همان طور كه پيش‎تر هم گفتم، اگر جنگي بين ايران و آمريكا رخ دهد آمريكايي‎ها بازنده خواهند بود و اين باخت براي آمريكايي‎ها فاجعه بار است.

قديري ابيانه:
روحاني مسؤوليت شكست برجام را نمي پذيرد!

محمدحسن قديري ابيانه ديپلمات ايراني و كارشناس مسائل بين‎الملل درباره صحبت‎هاي اخير رهبر معظم انقلاب درباره برجام در ديدار دانشجويان، با بيان اين‎كه من معتقدم رهبري از ابتدا اعتقاد داشتند مذاكره با آمريكا نتيجه ندارد اما براي اين‎كه راه مذاكره بسته نشود بر عدم خوش‎بيني به آمريكا تاكيد مي‎كردند، اظهار داشت: متاسفانه نه رئيس‎جمهور و نه هيئت ديپلماتيك خطوط قرمز را رعايت نكردند. آن‎ها رسالت تاريخي خود مي‎پنداشتند كه بايد با آمريكا به تعامل رسيد و اين افتخار به ظاهر بزرگ را نصيب خود كنند. براي رسيدن به تعامل از بسياري از حقوق ايران گذشتند و در طول مذاكرات مواضعي اتخاذ كردند كه به ضرر ايران بود.

قديري ابيانه ادامه داد: وقتي رئيس‎جمهور مي‎گويد آب خوردن ما هم به برجام ربط دارد و وزير خارجه مي‎گويد هر توافقي بهتر از عدم توافق است اين شائبه را در ذهن دشمن و 5+1 ايجاد كرد كه ايران چاره‎اي جز تن دادن به توافق به هر قيمتي ندارد. اين موضع‎گيري موجب تضعيف جايگاه ايران در مذاكرات شد در حالي‎كه مواضع رهبري كمك به هيئت مذاكره‎كننده تقويت‎كننده موضع ايران بود.

به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنيم، وي با بيان اين‎كه برجام با كوتاه آمدن از حقوق مسلم ايران به امضا رسيد و دولت اصرار بر آن داشت و مجلس هم آن را تصويب كرد اما هردو هشدارهاي مقام معظم رهبري را ناديده گرفتند و هشدارهاي نمايندگان دلسوز در مجلس هم راه به‎جايي نبرد، گفت: برجام همينك جسم مرده‎اي است كه نه دولت حاضر است مسؤوليت آن را بپذيرد و نه غربي‎ها حاضرند به عدم تعهداتشان در برجام اعتراف كرده و مسؤوليت آن را بپذيرند.

 اخبار ويژه

90 درصد لوازم آرايشي قاچاق، تقلبي است

حميد مقيمي، دبير انجمن لوازم آرايشى و بهداشتي، در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، خاطرنشان كرد: ۶۰ تا ۷۰ درصد از لوازم آرايشي و بهداشتي موجود در بازار خارجي و به عبارتي وارداتي است كه بيش‎تر از كشور‎هاي اروپايي از جمله آلمان، فرانسه، سوئيس، ايتاليا و اسپانيا وارد مي‎شود.
وي با بيان اين‎كه كالا‎هايي كه از مبادي رسمي وارد كشور مي‎شود توسط سازمان غذا و دارو آزمايش مي‎شود، تصريح كرد: ۹۰ درصد لوازم آرايشي و بهداشتي كه به صورت قاچاق به كشور وارد مي‎شود تقلبي و بي‎كيفيت است(به دليل نبود نظارت بر كيفيت آن، اين اجناس را مي‎توان جزء كالاهاي تقلبي و بي‎كيفيت دانست) و عمده كالاهاي قاچاق در اين صنف مي‎تواند سلامت افراد را به خطر بيندازد كه البته اين اجناس با قيمت كم‎تر هم در بازار عرضه مي‎شوند.

روزنامه معروف مصري:
آمريكا نمي تواند با ايران بجنگد

روزنامه الاهرام نوشت: جنگي ميان آمريكا و ايران رخ نمي‎دهد؛ زيرا تهران داراي قدرت نظامي و موشك‎هايي با برد متوسط و سامانه دفاع هوايي است و مي‎تواند تهديدهايش براي بستن تنگه هرمز را عملي و سوخت‎رساني به بيش‎تر كشورهاي جهان را با مشكل مواجه كند. جهان در حال حاضر به منطقه خليج فارس و تشديد تنش‎ها و تهديدهاي متقابل ميان آمريكا و ايران چشم دوخته است. ايران قدرت نظامي خود را به نمايش گذاشته است. واقعيت آن است كه آمريكا به دلايل راهبردي مهم، جنگي عليه ايران به راه نخواهد انداخت. نيروهاي آمريكايي با اين‎كه از تكنولوژي تسليحاتي برخوردار هستند اما وارد جنگ با يك قدرت نظامي(مانند ايران) نمي‎شوند. واشنگتن وقتي جنگ عليه عراق را در سال 2003 به‎راه انداخت، قبلش وارد جنگي فرسايشي به مدت 12 سال شد و توانست عراق را از پاي درآورد. اين مساله درباره ايران صدق نمي‎كند؛ چرا كه اين كشور داراي قدرت نظامي و موشك‎هايي با برد متوسط و سامانه دفاع هوايي است. همچنين مي‎تواند تهديدهايش براي بستن تنگه هرمز به روي كشتيراني را عملي و سوخت‎رساني به بيش‎تر كشورهاي جهان را با مشكل مواجه كند.

انتقاد سناتور جمهوري خواه از فروش تسليحات به عربستان

به گزارش ايسنا، ليدنسي گراهام، سناتور جمهوري‎خواه آمريكايي در گفت‎وگو با شبكه فاكس نيوز اظهار كرد: من واقعاً با از سرگيري تجارت معمول با عربستان مشكل دارم.
وي افزود: اردن يك متحد عالي است. امارات در يمن مشكل ساز بوده اما متحد خوبي است. عربستان متحدي استراتژيك است اما محمد بن سلمان، وليعهد عربستان به نظر من در قتل جمال خاشقجي، روزنامه‎نگار منتقد سعودي نقش داشته و كارهاي مخرب زياد ديگري هم انجام داده است. بنابراين من اكنون از فروش سلاح به عربستان حمايت نمي‎كنم.
به گزارش پايگاه خبري هيل، دولت دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا روز جمعه با مطرح كردن ماده اضطراري قانون فروش تسليحات، فروش فوري سلاح به عربستان و ديگر متحدان حاشيه خليج فارس را بدون نياز به تاييد كنگره مجاز اعلام كرد.

تغيير لحن ترامپ در قبال ايران؛
«دنبال تغيير نظام ايران نيستيم»

به گزارش گروه بين الملل خبرگزاري تسنيم به نقل از خبرگزاري فرانسه، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا پيش از آغاز مذاكرات رسمي با شينزو آبه نخست وزير ژاپن، گفت: بر اين باورم كه ايران مايل به مذاكره و گفت وگو است و اگر آن‎ها مايل به مذاكره باشند، ما نيز حاضر هستيم مذاكره كنيم. خواهيم ديد كه چه اتفاقاتي خواهد افتاد ولي يك واقعيت را مي‎دانم و آن اين است كه نخست وزير ژاپن روابط بسيار نزديكي با رهبري ايران دارد، كسي نمي‎خواهد شاهد رخ دادن اتفاقات هولناك باشد، بخصوص من.
وي در بخش ديگري از سخنانش گفت كه درباره آينده مذاكره با ايران خوش‎بين است و به دنبال تغيير نظام اين كشور نيست.
ترامپ گفت: «اصلاً به دنبال صدمه زدن به ايران نيستم. دنبال ايران هستم كه ايران بگويد «اصلاً سلاح هسته‎اي نمي‎خواهيم.»
وي همچنين گفت: «فكر مي‎كنم به توافق مي‎رسيم. فكر مي‎كنم ايران پتانسيل اقتصادي بالايي دارد. دنبال تغيير نظام ايران نيستيم. فقط مي‎خواهم اين روشن بشود. ما دنبال اين هستيم كه سلاح هسته‎اي نداشته باشند.»