صفحه فرهنگي-اجتماعي

به كلاه گيس ارز مي دهند، به چادر نه!

اسدا... سليماني، عضو هيئت‎مديره انجمن توليدكنندگان محصولات حجاب و مدير طرح نذر حجاب(طرح فردوس)، در گفت‎و‎گو با ايكنا؛ در پاسخ به اين سؤال كه آيا در نمايشگاه قرآن امسال شاهد عرضه چادرهايي با قيمت مناسب خواهيم بود؟ گفت: من خوش‎بين نيستم.

كارگاه‎هاي توليد‎كنندگان محصولات حجاب در حال تعطيل شدن هستند

توليدكنندگان محصولات حجاب به شدت تحت فشارند و از آنان در خصوص تأمين مواد اوليه و نقدينگي هيچ حمايتي نمي‎شود. پس از آشفتگي‎هايي كه در اقتصاد و ارز رخ داد، كارگاه‎هاي توليد‎كنندگان محصولات حجاب در حال تعطيل شدن هستند و حتي بيش از ۳۵ درصد توليدي‎ها تعطيل شده‎اند.

مواد اوليه بسيار گران است. فقط مساله گراني پارچه و اختصاص ندادن ارز به پارچه چادري نيست؛ همان نخي كه قبلاً به قيمت دو هزار و ۵۰۰ تومان خريداري مي‎شد، اكنون به قيمت ۱۸ هزار تومان خريد مي‎شود. نگهداري و تعمير ماشين‎آلات نيز بسيار هزينه‎بر است.

وقتي از توليدكنندگان حمايت نمي‎شود و براي مقوله عفاف و حجاب هيچ متولي و حامي‎اي وجود ندارد، چه كار مي‎توان انجام داد؟

توليدكنندگان اميدوار بودند كه با حضور در نمايشگاه قرآن فرصتي براي فروش و عرضه محصولات خود داشته باشند، اما مديريت بخش نمايشگاه قرآن از ابتدا غلط بوده است.ادعا داريم مي‎خواهيم كارها را به بخش خصوصي بسپاريم، اما بخش دولتي در حال برگزاري نمايشگاه است و بخش خصوصي و توليدكنندگان صرفاً به عنوان غرفه‎دار مطرح هستند و هيچ نظري را نمي‎توانند اعمال كنند. وقتي دولت براي برگزاري يك نمايشگاه دو هفته‎اي به بخش خصوصي اعتماد نمي‎كند، آيا حاضر مي‎شود كارخانه‎هاي بزرگ نساجي را به بخش خصوصي بسپارد؟

كار فرهنگي در عرصه حجاب با شعار كاسبي امكان‎پذير نيست

افرادي كه توليد‎كننده نيستند و صرفاً به عنوان فروشنده به نمايشگاه بهاره مي‎آيند، در نمايشگاه قرآن هم حضور دارند و هيچ نظارتي در اين باره وجود ندارد. انجمن توليد‎كنندگان حجاب سال ۹۴ نمايشگاه برگزار كرد و همه راضي بودند. چندين سال است نامه‎نگاري مي‎كنيم كه توليد محصولات عفاف و حجاب تخصص ماست و مي‎دانيم چه كسي واقعاً توليد‎كننده است، چه كسي چادر چيني را به جاي چادر ژاپني نمي‎دهد و... پس مي‎توانيم بخش عفاف و حجاب را خودمان برگزار كنيم، اما كسي به ما توجهي نمي‎كند.

براي برپايي طرح نذرحجاب در نمايشگاه قرآن اعلام آمادگي كرده‎ايم، اما هنوز هيچ پاسخي داده نشده است. البته نظر برخي از اعضاي هيئت مديره اين بود كه در نمايشگاه شركت نكنيم، اما با توجه به اين‎كه هر روز كارگاه‎هاي بيش‎تري در حال تعطيل شدن هستند، ترجيح داديم در نمايشگاه حضور داشته باشيم. شايد اين حضور به توليدي‎ها كمك كند و فرجي شود و محصولات حجاب هم مثل كلاه‎گيس، بيل، كلنگ، فرغون و... كه ارز دولتي دريافت كرده‎اند ارز دولتي بگيرند.

آيا حفظ ۲۰ تا ۲۵ هزار شغل ارزش اين را ندارد كه ۱۰۰ ميليون دلار ارز دولتي در اختيار پارچه چادري بگذاريم؟ با ۵۰ ميليون متر پارچه مي‎توانيم توليد يك سال محصولات توليدكنندگان حجاب را تضمين كنيم و قيمت چادر هم كاهش پيدا كند، اما اراده‎اي براي انجام اين كار نيست.

باوركردني نيست كه خانم‎ها در كشور ما بايد براي حجابشان جريمه بپردازند. حتي اگر نخواهيم در حوزه فرهنگي و ديني هم صحبت كنيم، در حوزه اشتغال ۲۵ هزار نفر در حوزه توليد محصولات حجاب شاغل‎اند كه در حال بيكار شدن هستند. خانم‎ها نيز بدانند پول بيش‎تري كه بابت حجاب مي‎دهند، جاي ديگري خرج مي‎شود. كساني كه چادر ۱۰۰ هزار توماني را ۴۰۰ هزار تومان خريداري مي‎كنند، مطالبه كنند كه اين ۳۰۰ هزار تومان كجا مي‎رود؟

چادر در طرح نذر حجاب در سال اول با قيمت ۴۴ هزار تومان و با سود حدود سه هزار تومان به مردم ارائه شد و در سال دوم ۶۳ هزار تومان و امسال با همان سود زير ۱۰ درصد با پارچه ايراني ۱۱۰ هزار تومان، با پارچه چيني ۹۰ هزار تومان و با پارچه كره‎اي ۱۳۸ هزار تومان عرضه مي‎شود؛ همين چادرها در بازار زير ۲۰۰ هزار تومان عرضه نمي‎شود. البته اگر فضاي مناسبي داده و همكاري لازم انجام شود.

مسؤولان كشور به سراغ غرفه‎داران نمايشگاه قرآن بروند و بپرسند كه سال گذشته چند كارگر داشته‎اند و امسال چند كارگر دارند؟ سال گذشته چه تعداد مشتري داشته‎اند و امسال چه تعداد؟چه كسي بايد به داد توليد‎كنندگان محصولات حجاب برسد؟

توصيه هاي تغديه اي به روزه داران

همزمان با ماه مبارك رمضان، عادت‎هاي غذايي روزه داران نيز دستخوش تغيير مي‎شود كه اين مساله بعضا با پر خوري نيز همراه است. اما، متخصصين تغذيه بر رعايت دستور غذايي در افطار و سحر تاكيد دارند.

به گزارش مشرق، چند ساعت روزه داري باعث مي‎شود كه وضعيت جسمي نيز تا حدودي تحليل رود، همين مساله بعضاً با افراط در پرخوري به هنگام افطار، همراه است. اين در حالي است كه اين نوع عادت غذايي، مي‎تواند با مشكلاتي براي فرد همراه باشد. از اين رو لازم است، در هنگام افطار و سحر، نكات تغذيه‎اي را جدي بگيريم.

غذاي افطاري در يك وعده ميل شود

در وعده سحر از آشاميدن آب زياد بايد پرهيز كرد، هنگام افطار از آغاز كردن تغذيه با آب سرد خودداري شود به جاي آن مي‎توان از مقداري آب جوش، آب گرم و عسل يا شير گرم استفاده كرد.

مصرف بعضي از غذاها كه در هنگام افطار متداول است مثل‎اش رشته با روغن فراوان، زولبيا و باميه مناسب نيست. به جاي آن روزه داران با توجه به مزاج خود مي‎توانند از آش‎ها و سوپ‎ها، حريره‎ها، مرباها و شيريني‎جات طبيعي مثل عسل، كشمش، مويز، خرما و...، استفاده كنند.

استفاده از غذاهاي تند و پر ادويه، شور و سرخ كرده، غذاهاي آماده و بسته بندي، غذاهاي خميري مثل ماكاروني، الويه، قارچ، انواع فست فودها، يخ، چاي پررنگ، قهوه و كاكائو، انواع نوشابه‎ها و آبميوه‎هاي صنعتي در اين ماه توصيه نمي‎شود.

در زماني كه روزه هستيم بايد از خون دادن، حجامت و ساير اعمالي كه موجب ايجاد ضعف مي‎شوند، پرهيز نمود.

افرادي كه در طول روزه داري به علت كاهش قند خون دچار سردرد مي‎شوند بايد وعده سحري را حتماً ميل كنند؛ اما در اين وعده از مصرف غذاها و نوشيدني‎هاي حاوي مواد قندي فرآوري شده و شكر به مقدار زياد بپرهيزند.

مصرف ميوه‎هايي مثل خيار، هندوانه، خربزه، انگور، گلابي، انار، سيب، به، آلبالو و زردآلو در فاصله بين افطار و سحر توصيه مي‎شود.

براي جلوگيري از بوي بد دهان در ماه رمضان بايد از غذاهاي بسيار داغ، تند و ادويه دار و چاي پررنگ پرهيز نمود، همچنين بايد وعده سحري طوري برنامه ريزي شود كه فرصت كافي براي مسواك زدن و استفاده از نخ يا خلال دندان وجود داشته باشد.

راهكار جلوگيري از تشنگي در طول روزه داري

در وعده سحري از مصرف غذاهاي خشك و پر ادويه و تند، غذاهاي سرخ شده و پرچرب و شيرين و از مصرف زياد از حد گوشت پرهيز شود.

مصرف آب در بين وعده‎هاي غذايي كار صحيحي نيست.

در اين ماه مصرف قهوه، كاكائو و چاي پر رنگ تشنگي را تشديد مي‎كند.

از غذاهايي مانند حليم، كله پاچه، كباب و ماهي بخصوص در وعده سحر بايد پرهيز نمود.

مصرف آب يخ، تشنگي را تشديد مي‎كند.

غذاهايي كه در آن‎ها مقدار زيادي سير به كار رفته باعث افزايش تشنگي مي‎شود.

براي رفع تشنگي پس از افطار آب سرد را به يكباره نبايد نوشيد بلكه بايد مزه مزه كرده و جرعه جرعه بنوشند.

شروع افطار بهتر است با خرما و آب ولرم يا شير ولرم باشد، به عنوان غذاي ابتداي افطار مصرف انواع سوپ‎ها توصيه مي‎گردد.

از جمله بهترين شربت‎ها براي رفع تشنگي در اين ماه عبارتند از: ماءالشعير، شربت ليمو، شربت نارنج يا بالنگ، شربت سكنجبين ساده، آب انواع ميوه‎ها از جمله انار، سيب، به و گلابي علاوه بر تقويت معده در رفع تشنگي در اين ماه بسيار كارآمد هستند.

بهتر است از سبزيجاتي از جمله كاهو در اين ماه در رژيم غذايي استفاده شود.

منبع: مهر

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

پس شيطان آن دو را به لغزش انداخت وآنان را از باغى كه در آن بودند، خارج ساخت و(در اين هنگام به آن ها) گفتيم: فرود آييد در حالى كه بعضى شما دشمن برخى ديگر است و براى شما در زمين قرارگاه و تا وقتى معين بهره و برخوردارى است.
نكته‎ها
از آيه «انّى جاعل فى الارض خليفة» كه قبلاً خوانديم، استفاده مى‎شود كه غرض اصلى از خلقت آدم اين بود كه وى در زمين زندگى كند، ولى زندگى در زمين نيازمند يك نوع آمادگى بود و بايد آدم بداند كه:
1- آزاد مطلق نيست. در زندگى او، امر و نهى و تكليف وجود دارد.
2- ابليس دشمن اوست وچه بسا با سوگند و وعده‎هاى دروغ، انسان را فريب دهد.
3- اطاعت از شيطان، عامل سقوط اوست.
4- توبه، وسيله جبران است.
امام رضا عليه السلام مى‎فرمايد: ماجراى لغزش آدم، قبل از رسيدن به مقام نبوّت بوده و از لغزش‎هاى كوچكى بوده كه قابل عفو است[تفسير نورالثقلين، ج‎1، ص‎50]
شيطان براى ايجاد لغزش، دست به هر نوع تاكتيك روانى وتبليغاتى زد، از جمله:
الف) براى آدم و حوّا سوگند ياد كرد. «قاسمهما [اعراف، 21]
ب) قيافه خيرخواهانه به خود گرفت و گفت: من از خيرخواهان شما هستم. «انّى لكما لمن النّاصحين» [همان]
ج) وعده ابديت داد، كه اگر اين گياه را بخوريد، زندگى و حكومت ابدى خواهيد داشت. «شجرة الخلد و ملك لا يبلى» [طه، 120]
د) دروغ گفت و به ذات حقّ تهمت زد. «مانهيكما ربّكما عن هذه الشجرة الا ان تكونا ملكين او تكونا من الخالدين [اعراف، 20] يعنى پروردگارتان شما را نهى نكرد مگر از ترس اين كه شما فرشته شويد يا به زندگى ابدى برسيد.

 پرتوي از حكمت

علي الدوام مشغول ذكر خدا بود

ايشان[آيت‎ا... سيد جمال‎الدين گلپايگاني] دائم مشغول دعا و ذكر بود. در كوچه و بازار هم كه مي‎ديدم و با ايشان برخورد مي‎كرديم ايشان عبا بر سرش بود و مشغول نماز بود و به طرف حرم به مسجد بالاسر مي‎رفتند؛ چون در مسجد بالا سر، ايشان اقامه نماز مي‎كردند.
ايشان را در همان حالات هم مي‎ديدم مشغول نماز و ذكر هستند. حالات هم نافله ظهر و عصر بود يا نماز مستحبي ديگر يا غيره... علي الدوام ايشان مشغول به ذكر خدا بود مگر آن جايي كه سوال و پرسشي مي‎كردند كه ايشان بخواهند جوابي بدهند و يا در مقام درسش بود؛ و امثال ذلك و الا در غير اين مواقع ايشان دائم الذكر بود و واقعاً مرد خواستني بود. خيلي وجهه نوراني داشت. جاذب و جالب بود. عمر با كفايتي هم كرد و مفيد بود.
آيت‎ا... شيخ نصرا... شاه‎آبادي

 بوستان حكايت

انسان واقعي

يك روز از مرحوم حاج ملا آقا جان سؤال شد:
شما از علم كيميا و علوم غريبه هم اطلاع داريد؟
با يك نگاه تأسف آوري گفت: اگر انسان براي اين گونه از امور خلق شده بود،خيلي كم بود،انسان بيش‎تر از اين ارزش دارد كه حتي درباره اين گونه از مطالب فكر كند. اگر انسان،انسان بشود همه اين علوم و فضائل خود به خود به سراغش مي‎آيد و او به آن‎ها اعتنايي نمي‎كند.
پرواز روح