صفحه آخر

علامه مصباح يزدي:
عده اي با حسن نيت، تحول در حوزه را انحراف حوزه از مسير اصلي خود مي دانند!

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در جمع اساتيد مدرسه علميه رشد، با اشاره به نعمت‎هاي فراوان الهي اظهار داشت: امروز برخي نعمت‎ها در اختيار ما قرار دارد كه در گذشته وجود نداشته و يا نهايتا مرتبه ضعيفي از آن وجود داشته است؛ از اين‎رو بايد قدردان اين نعمت‎ها باشيم و توجه داشته باشيم تكاليف ما نيز متناسب با نعمت‎هايي است كه خداوند متعال در اختيار ما قرار داده است.

آيت‎ا... محمد تقي مصباح يزدي با طرح اين سؤال كه آيا تكاليف امروز و آينده ما، همان تكاليف سابق است و يا افزايش يافته است؟ ادامه داد: احساس مي‎كنم كه بر من واجب است در اواخر عمرم اين مساله را به شما گوشزد كنم: هم‎چنان كه امروز عوامل مختلف فردي و اجتماعي، روحي و رواني و حتي رشد استعداد‎ها، سبب فراهم شدن زمينه رشد و پيشرفت و تعليم شده است، بلاها و آفت‎ها نيز افزايش يافته است؛ از جمله اين آفت‎ها اين است كه نسل آينده، با خطراتي مواجه است كه اين خطرات در دوران ما نبوده است.

ايشان ادامه داد: خطر عمده براي ما ايجاد انحراف در دين و مثلا گرايش از مذهب حقه به مذهب ديگر بود كه زمينه آن در محيط خانه، مدرسه و اجتماع، بسيار اندك بود؛ از طرفي زمينه رشد فساد فكري و اخلاقي نيز بسيار كم‎تر از امروز بود. اما امروز زمينه‎هاي گسترش فساد، ده‎ها برابر شده است. از زمينه‎هاي آفات فسادهاي اجتماعي و اخلاقي گرفته تا آفت كفر و الحاد.

استاد اخلاق حوزه علميه قم افزايش زمينه‎هاي فساد را مساله مهمي دانست كه از آن غفلت شده و در برنامه‎ريزي‎ها مورد توجه قرار نگرفته است، و افزود: امروز خطرات بسياري نسل آينده –از بچه‎هاي خودمان گرفته تا كل بشريت– را تهديد مي‎كند؛ خطراتي كه براي نسل گذشته وجود نداشته است.

ايشان ادامه داد: علي‎رغم ارتباط محدودم با جامعه، متوجه مي‎شوم كه وضع بسيار خطرناك است، هم‎چنين امروز از طريق فضاي مجازي، سؤالاتي از ما پرسيده مي‎شود كه نشان از تأثير اين شبهات بر فرد سؤال‎كننده دارد؛ سؤال‎كنندگاني كه گاه، خودشان اهل علم و از خانواده‎هاي متدين هستند.

آيت‎ا... مصباح يزدي با اشاره به نمونه‎هايي گفت: امروز دسترسي به فضاي مجازي براي هر كودك و نوجواني فراهم است و سيل شبهات آن‎ها را احاطه كرده است؛ نمي‎توان از آن‎ها انتظار داشت كه كتاب‎هاي اعتقادي كه در گذشته نوشته شده را بخوانند و خودشان پاسخ را دريابند. اين فضا وضعيت را نسبت به آينده بسيار نگران‎كننده مي‎كند.

ايشان خاطر نشان كرد: به حكم عقل و نقل بايد در اين زمينه‎ها، فكر، كارتشكيلاتي و برنامه‎ريزي كرد و راهي براي اجراي آن يافت. البته قدم اول، هميشه با مشكلات بيش‎تري همراه است و مانند گام برداشتن در مسير سنگلاخ و با موانع متعدد است؛ اما اين مساله وظيفه را ساقط نمي‎كند؛ احيانا تهمت‎ها و كارشكني‎ها را بايد به جان خريد و تحمل كرد تا كم‎كم توجه ديگران نيز به اين مسايل، جلب شود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: امروز برخي از افراد – با حسن نيت – خواهان حفظ روال سنتي حوزه و پيمودن راه سلف صالح گذشته هستند و چه بسا در نظر آنان، اگر كسي قصد ايجاد تحول در حوزه را داشته باشد، در حال منحرف كردن حوزه از مسير اصلي است!

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) افزود: براي گام برداشتن در اين مسير و انجام وظيفه الهي و رفع نيازهاي جامعه، در وهله اول بايد خودمان عميقا روح دين را بشناسيم و شناخت خودمان از دين، دقيق باشد؛ در شناخت دين، به صرف اين‎كه گذشتگان چنين كردند و ما هم بايد راه آنان را ادامه دهيم، اكتفا نكنيم؛ بعد از شناخت دين، مساله مهم بصيرت سياسي و اجتماعي، شناخت نيازهاي جامعه و شناخت راه‎هاي حل اين نياز‎هاست.

استاد اخلاق حوزه علميه قم در پايان با اشاره به اين‎كه خودمان بايد باور داشته باشيم كه واقعا در اين زمينه وظيفه داريم، ادامه داد: توسل به حضرت معصومه‎سلام‎الله‎عليها و حضرات معصومين‎عليهم‎السلام و توجه قلبي به امام زمان(عج) را فراموش نكنيم و خالصانه از آن‎ها گدايي كنيم؛ در اين صورت آن‎ها نيز ما را در انجام وظيفه ياري مي‎كنند.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق(ع):
كسي كه منتظر امام دوازدهم باشد مانند كسي است كه در كنار رسول خدا(ص) و براي دفاع از آن حضرت شمشير مي‎زند
غيبت نعماني، ص 41

 راه امام

تهديد جنگ، حيله دشمن

[دشمنان] دائماً مشغول نقشه‎كشى هستند و دائماً مشغول توطئه هستند براى اين كه، آن سيلى‎اى كه از اسلام خورده‎اند اين ها، به اين زودى جبران‎پذير نيست. اين‎ها مى‎خواهند و مى‎دانند كه با زور نمى‎شود اين كار را انجام داد. اگر هم يك وقتى مى‎گويند كه ما با زور و نظامى مى‎كنيم، اين بيخود مى‎گويند. خودشان هم مى‎فهمند كه بيخود مى‎گويند. آن‎ها اگر بخواهند كارى بكنند همين از ناحيه خود مردم، از ناحيه دانشگاه، از ناحيه بازار، از ناحيه كارگرها، از ناحيه كارخانه‎ها، از اين جاها مى‎خواهند صدمه بزنند.
صحيفه امام، ج 18، ص 369

 در پرتو خورشيد

دقت جالب رهبري

روزي مقام معظم رهبري به بهشت زهرا(س) رفته بودند. وقتي بالاي سر مزار شهيد علي تهراني مقدم رسيدند، فرمودند: سال 58 در سوسنگرد اتفاقي افتاده كه علي آقا آن‎جا شهيد شدند؟ بنده عرض كردم خير آقا! علي سال 59 شهيد شده. بعد كه نگاه كردم ديدم اشتباها روي سنگ قبر علي به‎جاي سال 59، سال 58 درج شده كه آقا فرمودند اين را درست كنيد. حدود يك ماه بعد حضرت آقا براي زيارت حرم امام(ره) به بهشت زهرا شرف ياب شدند، مجددا آقا به قطعه 24 رفتند و وقتي بالاي سر مزار علي رسيدند، فرمودند: محمدآقا! چرا هنوز اين تاريخ را درست نكرده‎ايد؟!
محمد تهراني مقدم برادر شهيد علي تهراني مقدم، خبرگزاري تسنيم