صفحه جوان

چگونه در جلسه امتحان تمركز داشته باشيم؟

براي موفقيت در تحصيل، داشتن اطلاعات علمي كافي نيست.استفاده از مهارت‎هايي كه بتواند ميزان بهره وري ما از اين اطلاعات را افزايش دهد نيز امري بسيار مهم است. يكي از مهم‎ترين فاكتورهاي لازم براي موفقيت در امتحات، تمركز و دقت در سر جلسه امتحان است. دقت به معني توجه غيرارادي از طريق حواس پنجگانه است.

تمركز در جلسه آزمون

يكي از مشكلات و گلايه‎هاي رايج والدين، عدم‎تمركز دانش‎آموز سر جلسه امتحان است. بخش عمده‎اي از كم‎شدن نمرات بچه‎ها به‎علت بي‎دقتي و كاهش تمركز است. البته بايد بدانيد كه براي تقويت تمركز در كودك بايد به‎طور اصولي و در يك دوره طولاني‎مدت كار شود تا به‎تدريج بهبود مورد انتظار رخ دهد. والديني كه دوست دارند فرزندشان كم‎تر با اين مشكل روبه‎رو شود، بايد راهكارهاي تمركزي را از دوران نوزادي فرزند خود آغاز كنند تا در دوران مدرسه و بزرگسالي كم‎تر به مشكل بر‎بخورند.

بي دقتي در جلسه آزمون

بي دقتي در جلسه آزمون، به سه دليل رخ مي‎دهد:

عجله كردن:

ممكن است با توجه به زمان كم آزمون حجم سوالات از نظر فرد زياد بيايد. بنابراين دانش آموز براي رسيدن به همه سوالات و كم نياوردن زمان، سريع جواب سوالات را داده و امتحانش را به پايان برساند؛ همين مورد سبب سريع گذر كردن فرد از سوال شده و ممكن است مفهوم سوال را اشتباه متوجه شده و يا سوال را كامل نخواند. براي حذف اين مورد در امتحان‎ها با استفاده از «تكنيك‎هاي مديريت زمان» وقت خود را تنظيم كنيد.

ساده انگاشتن آزمون:

تحقيق‎ها نشان مي‎دهد بيش‎ترين بي‎دقتي‎ها در جلسه آزمون مربوط به سوال‎هاي ساده است.اين موضوع اشاره به كاهش ناآگاهانه توجه دارد. در جلسه آزمون، زماني كه ما با يك نسبت(سوال) ساده مواجه مي‎شويم، احساس خوشايند موفقيت و رضايت دروني سبب مي‎شود تا تصور كنيم پاسخ دادن به اين سوال، بسيار ساده است. اين فرآيند پيچيده ذهني حتي گاهي سبب مي‎شود تا ما سوال بعدي را بخوانيم. در اصل، ضمير ناخودآگاه ما با خود مي‎گويد: «اين سوال كه ساده است؛ سوال بعدي را هم مي‎توانم جواب دهم» بنابراين ميزان توجه ما كاهش مي‎يابد.

درگيري‎هاي ذهني:

سرگرداني چشم بين خط‎ها و برگشت‎هاي غيرارادي چشم به عقب. به طور حتم در هنگام مطالعه يا آزمون، براي شما اتفاق افتاده است كه خط‎ها را گم كرده‎ايد و حتي گاهي چشم‎هاي شما چند كلمه عقب‎تر را نگاه كرده است. اين اتفاق زماني مي‎افتد كه ذهن شما درگير مشغله‎ها، اتفاقاتي كه برايتان پيش آمده و يا نگران آينده آن هستيد باشد.

راهكارهاي افزايش تمركز در جلسه امتحان

افزايش هوشياري:

هنگام رويارويي با سوال‎هاي ساده، هوشيار باشيد؛ عمده‎ترين دليل بي‎دقتي، كاهش غيرارادي توجه در هنگام حل سوال‎هاي ساده است.موثرترين راه حل مقابله با اين مورد، افزايش هوشياري هنگام روبه رو شدن با سوال‎هاي ساده است.بسيار ساده است؛ كافي است هر وقت كه سوال ساده ديديد، حالت جسماني تان تغيير كند؛ گويي موضوع بسيار مهم و خطرناكي را ديده ايد؛ چرا كه در اين لحظه ها، احتمال بي‎دقتي بسيار زياد وجود دارد و شما در خطر آن قرار داريد.

خواندن كامل همه جزئيات:

يكي ديگر از دليل‎هاي بي‎دقتي در مطالعه و آزمون، توجه نكردن به جزئيات و هماهنگ نبودن سرعت چشم با ذهن است.براي رفع اين مشكل بايد از روش خط بر استفاده كنيد؛ در اين روش مداد يا انگشت اشاره خود را زير خط‎هايي كه مطالعه مي‎كنيد، حركت داده و هماهنگ با آن، چشم‎هاي خود را حركت دهيد. در امتحان‎ها سعي كنيد زير كلمه‎هاي مهم مانند(نيست، ندارد و...) در صورت سوال خط بكشيد.

آزمون خانگي:

پيش از حضور در جلسه امتحان(چند روز يا شب قبل از آزمون)، بخصوص در دروسي كه دانش‎آموز احساس ضعف مي‎كند، امتحاني شبيه‎سازي‎شده برگزار كنيد. سؤالاتي را روي يك برگه (ترجيحا تايپ‎شده) بنويسيد و از او در شرايطي مشابه امتحان اصلي(صندلي، پوشش مدرسه، وسايل لازم براي امتحان و...)، آزمون بگيريد. كودك نبايد در هنگام اين امتحان از جاي خود بلند شود يا حرف بزند. همچنين بايد در مدت‎زمان تعيين‎شده براي آزمون نيز برگه خود را تحويل دهد.

شرايط روز امتحان:

در دوره امتحانات به لباس‎پوشيدن فرزندتان دقت كنيد. لباس‎هاي نامناسب(بيش از حد گشاد يا تنگ)، كفش، جوراب و... هر كدام به‎تنهايي مي‎تواند باعث كاهش تمركز فرزندتان شود. پوشيدن لباس‎هاي ناراحت، كفش‎هاي تنگ يا جوراب‎هايي كه كش سفتي دارند، بخشي از ذهن كودك را در طول امتحان درگير مي‎كند و همين امر باعث افزايش بي‎دقتي در دانش‎آموز مي‎شود. پيش از شروع امتحانات، لباس‎هاي مناسب را انتخاب و آماده كنيد؛ زيرا روز امتحان زمان مناسبي براي تست‎كردن لباس نيست!

اضطراب امتحان:

كودكاني كه در طول سال تحصيلي تحت فشار دائمي والدين كمال‎گرا براي دريافت نمره 20 بوده‎اند، بيش از ديگر بچه‎ها سر جلسه امتحان دچار استرس مي‎شوند. اين بچه‎ها سر جلسه امتحان مدام در فكر برآورده‎كردن انتظارات والدين خود هستند و در مواجهه با نخستين سؤالي كه پاسخ آن را نمي‎دانند دچار اضطراب مي‎شوند به‎گونه‎اي كه تمركز كافي براي پاسخ‎دادن به ديگر سؤالات را نيز نخواهند داشت. همچنين والديني كه مدام به كودك نسبت به فرا‎رسيدن زمان امتحان هشدار دهند، از گرفتن نمره كم بترسانند يا حتي براي نمره20 پاداش‎هاي سنگين بگذارند، به‎طور ناخواسته او را به سمت اضطراب امتحان و كاهش تمركز در جلسه امتحان سوق مي‎دهند.

تغذيه مناسب:

بخشي از مشكلات عدم‎تمركز دانش‎آموزان در جلسه امتحان به احساس گرسنگي يا تشنگي بر‎مي‎گردد كه مانعي براي خوب‎امتحان‎دادن است. هر پدر و مادري بهتر از ديگران با شرايط فرزند خود آشناست. برخي از بچه‎ها در هنگام امتحان دچار اضطراب شده و گرسنه يا تشنه مي‎شوند. بهتر است براي اين بچه‎ها، چند خوراكي كوچك كه بدون ايجاد سر‎و‎صداي اضافي قابل خوردن باشد بگذاريدو پيش از شروع امتحانات، اين مساله را با كادر مدرسه در‎ميان بگذاريد تا مشكلي نيز از اين لحاظ پيش نيايد. خوراكي‎هاي مناسب براي اين دانش‎آموزان، آب ميوه طبيعي، خرما، آبنبات، كشمش، مويز و... است. البته دقت كنيد كه ميزان خوراكي‎ها نبايد زياد باشد(چند عدد كافي است) زيرا در اين صورت، ممكن است دانش‎آموز بخش عمده وقت خود را صرف خوردن كند!

منبع: بيتوته

 جوان

حديث جوان
پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله:

پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد.
كنزالفوائد ج 2، ص 11

ولايت و جوانان
مساله جوان ها؛ عرصه هاي اختلاف بين جمهوري اسلامي و استكبار

يكي از عرصه‎هاي اختلاف و درگيري بين جمهوري اسلامي و استكبار مساله جوان‎ها است. امروز سرِ قضيه جوان ها، يك جنگ نرمِ زيرپوستي بسيار فراگيري بين جمهوري اسلامي و آمريكا و همدستان آمريكا و صهيونيست‎ها برقرار است. من چند سال پيش خطاب به جوان‎هاي دانشجو گفتم: «شماها افسران جنگ نرم هستيد»؛ شما هم هستيد، شماها هم همه‎تان افسران جنگ نرم هستيد. وقتي جوان، انگيزه دارد و اعتماد به نفس دارد و قدرت انديشيدن دارد و شجاعت دارد، افسر است -افسر در درگيري‎هاي رزمِ نرم، جنگ نرم- خصوصيت جوان اين است.
بيانات در ديدار اعضاي انجمن‎هاي اسلامي دانش‎آموزان،۱ / ارديبهشت / ۱۳۹۵

حكايت
درمان چاقي

پادشاهى باعدالت به مرضى دچار شد كه بدنش گوشت زيادى آورد و بى حد چاق شد، به حدى كه قادر به حركت نبود. روزى وزرا و امراي كشور براى معالجه او به نزد پزشكان و حكيمان رفتند و آن‎ها را آوردند ولى آن‎ها از معالجه عاجز ماندند تا آن كه شخص خردمند و حكيمى به آنان گفت: داروى سلطان نزد من است. همگى خوشحال شدند، و او را به خدمت سلطان بردند. چون نظرش به سلطان افتاد و نبض او را گرفت، گفت: سلطان تا چهل روز ديگر مى ميرد، اگر سلطان بعد از چهل روز زنده بود او را معالجه مى كنم.
سلطان اين كلام را شنيد، لرزه بر تن او افتاد و هر روز به خاطر اين غم و ترس از مرگ، لاغر و ضعيف مى شد تا آن كه مدت چهل روز به پايان رسيد و بدنش مانند مردم معمولى و متعادل شد.
آن خردمند را آوردند و عرض كرد: من در استنباط خود خطا كرده بودم و حكم درست نبود؛ آن گاه رو به وزرا نمود و گفت: اين دستور، تمهيد و مقدمه اى بود براى رفع بيمارى سلطان و هيچ نسخه اى در ميان نيست. پس او را جايزه بسيار عطا كردند.

پند و اندرز
از زندگي تجملي پرهيز كنيد

قرآن مي‎فرمايد آن كساني كه زندگي تجملي دارند، زندگي مصرفي و زندگي كه در آن اسراف و تبذير است، اين‎ها در روز قيامت خيلي شومند. قرآن مي‎فرمايد زير دود جهنم و زير هُرم جهنم بايد حساب و كتاب پس دهند. مي‎فرمايد اين زندگي مصرفي و اين زندگي تجملي موجب مي‎شود گناهان بزرگ بزرگ از آن‎ها سر زده است. مي‎فرمايد دست چپي‎ها در روز قيامت چقدر شومند. رسوايي و نامۀ عملشان به دست چپشان و بالاخره در صف كفار و منافقين و فجّار. مي‎فرمايد زير دود و هُرم جهنم، و آن دود و هُرم جهنمي كه در دنيا به واسطۀ اين زندگي مصرفي براي خود تهيه كردند. دود و هُرم جهنم كه به واسطۀ تجمل گرايي‎ها كه منجر به گناهان بزرگ بزرگ شده است، براي خود تهيه كردند.
قرآن راجع به آن ملتي كه تجمل گرا باشد مي‎فرمايد اين ملّت نابود است. مي‎فرمايد وقتي كه تجمل گرايي در ميان مردم زياد شد، اين‎ها استحقاق عقوبت پيدا مي‎كنند و بالاخره نابود مي‎شوند. وقتي كه زندگي تجملي شد. وقتي ملت تجمل گرا شد، مي‎فرمايد گناه هم در اين ملت زياد مي‎شود. لازمۀ تجمل گرايي گناه است. لازمۀ تجملي گرايي، حق الناس است. لازمۀ تجمل گرايي اين‎كه به حق خود قانع نيست و مي‎خواهد از هر راهي كه بشود بچابد براي اين‎كه اين زندگي تجملي را ادامه دهد. زندگي تجملي است كه در آن مجالس گناهان بزرگ هست. تجمل گرايي است كه اختلاف بين زن و مرد مي‎آورد. تجمل‎گرايي بدحجابي‎ها و بي‎حجابي‎ها و نكبت فساد اخلاقي مي‎آورد. مي‎فرمايد ملت تجمل گرا مستحق عذاب مي‎شود و اين ملت نابود است. در اثر فقر و فلاكت اين ملت نابود است. در اثر گناهان بزرگ در مجالسشان اين ملت نابود است و بالاخره در اثر گناه اين ملت ساقط مي‎شود. سقوط در اثر زندگي تجمل گرايي و زندگي مصرفي و زندگي كه در آن اسراف و تبذير باشد. و ما در قرآن اگر آيه‎اي نداشتيم جز همين آيه، بس بود كه مواظب باشيم تا زندگي ما در حد متوسط باشد. نه آن زندگي كه پيغمبر خدا و پيامبرهاي خدا و اوصياي خدا و ائمه و اهل بيت(عليهم السلام) داشتند، نه، اين را نه خواستند و نه مي‎توانيم، بلكه از آن‎ها سرمشق بگيريم. و لَكُمْ فِي رَسُولِ ا... أُسْوَةٌ حَسَنَة لمن كان يرجو ا... بل يوم الآخر؛(سوره مباركه احزاب، آيه 21) هركه خدا مي‎خواهد و بهشت و هركه رضايت خدا مي‎خواهد و اين‎كه روز قيامت در رفاه باشد، بايد از اهل بيت(عليهم السلام) الگو و سرمشق بگيرد. ببينيم زندگي آن‎ها چطور بوده، نه مثل آن‎ها اما شباهت با آن‎ها باشد. آن‎ها از ضروريات هم پرهيز مي‎كردند براي اين‎كه در بلا نيفتند و براي اين‎كه به ديگران كمك كنند. اما ما زندگي رفاهي داشته باشيم.
آيت‎ا... مظاهري