صفحه كلبه سبز

والدين با ديدن اين علائم در فرزندشان احتمال اعتياد بدهند

اعتياد، مشكل اجتماعي و پديده مخربي است كه باارزش‎ترين سرمايه كشور يعني نوجوانان و جوانان را به نابودي مي‎كشاند و در حال حاضر مصرف موادمخدر ميان جوانان و نوجوانان يكي از معضلات بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي جهان امروز به شمار مي‎رود، به طوري كه طبق آمارهاي پزشكي قانوني طي سال‎هاي ۸۸ تا ۹۰ مرگ ناشي از مصرف مواد مخدر دومين عامل مرگ غيرطبيعي بوده است. همچنين براساس گزارش معاونت پيشگيري سازمان بهزيستي، حدود چهار درصد معتادان، مصرف خود را از ۱۵ تا ۱۹ سالگي آغاز كرده‎اند.

كمبود امكانات آموزشي، فرهنگي، تفريحي مي‎تواند عاملي در افزايش ميزان رشد و بروز مصرف مواد مخدر در سال‎هاي آتي باشد.

پيش از هر مساله‎اي بايد اقدامات پيشگيرانه انجام شود. از ديدگاه اكثر پژوهشگران، مهم‎ترين عواملي كه نوجوانان را به سمت اعتياد هدايت مي‎كند احساس ناامني، فشار، آشفتگي، حقارت، طردشدگي و تعارض با والدين است.

سرقت، قتل، فحشا، خشونت، بيكاري، كاهش وزن، سوء تغذيه، اختلالات كبدي، بيماري‎هاي مزمن، بيماري‎هاي تنفسي، شيوع عفونت‎هايي مانند ايدز، ناتواني‎هاي جنسي، آسيب‎هاي عضلاني، اختلالات خواب، افسردگي، پرخاشگري، مشكلات شديد تحصيلي، اختلالات رواني شديد مانند بدبيني، خودكشي و از بين رفتن مكانيسم خانواده از معضلات و مشكلات اصلي اعتياد ميان نوجوانان به شمار مي‎رود.

مصرف مواد مخدر در دوران نوجواني به عوامل متعددي مانند تلاش براي كسب هويت فردي و اجتماعي، لذت جويي، نداشتن اعتماد به نفس و كسب مهارت‎هاي اجتماعي نوجوانان بستگي دارد. رفتارهاي مخاطره آميز در برخي نوجوانان از طريق ويژگي‎هاي فردي مانند ناتواني در تعويق انداختن لذت‎ها، عدم تحمل محروميت و تمايل به رفتارهاي مخاطره آميز مشهود است و خودكنترلي به تنهايي عامل پيشگيري كننده بسيار قوي براي مصرف مشروبات الكلي، استعمال سيگار و سوء مصرف مواد به شمار مي‎رود، لذا افراد با خودكنترلي كم تمايل زيادي براي تجربه اين هيجانات، بدون توجه به عواقب طولاني مدت آن دارند.

عوامل موثر در گرايش نوجوانان به مصرف مواد وابسته به عوامل اجتماعي، خانوادگي، فردي و رواني بوده و در دسترس بودن مواد مخدر، دوستان معتاد، طردشدگي از سوي خانواده و معلمان، تقليد، كمبود امكانات تفريحي، عدم آشنايي با پيامدهاي رفتاري و بيكاري از عوامل اجتماعي علت گرايش نوجوانان به مصرف مواد مخدر به شمار مي‎رود، حال آن‎كه مصرف مواد توسط والدين، عدم نظارت دقيق والدين، عدم اطلاع و آگاهي والدين از مهارت‎هاي فرزندپروري، مقايسه و تحقير كردن فرزندان، عدم ارضاء نيازهاي والدين در فضاي خانواده، اختلافات والدين، عدم درك دوران بلوغ و آگاهي پايين والدين در رابطه با بلوغ، طلاق و اختلالات رواني والدين از علوامل موثر خانوادگي است. همچنين اختلالات شخصيتي از عوامل موثر رواني است كه زمينه‎ساز ورود به مصرف مواد مخدر در نوجوانان به شمار مي‎رود.

بيش‎ترين گرايش نوجوانان به مصرف مواد مخدر ميان والدين سهل‎گير شيوع دارد، لذا والدين بايد مهارت‎هايي مانند آموزش مهارت‎هاي خودكنترلي، يادگيري رفتار جرات‎مند، افزايش اعتماد به نفس، كاهش كمال‎گرايي، يادگيري مهارت حل مساله، كنترل خشم و استرس و.... را بياموزند و اين مهارت‎ها را نيز به فرزندان خود آموزش دهند.(در اين مورد نياز است والدين با متخصصين روانشناس مشورت كنند تا مهارت‎هاي لازم را به صورت كاربردي فرا گيرند).

چنان چه والدين علائمي مانند تغيير ساعت خواب و بيداري، كابوس‎هاي شبانه، گوشه‎گيري، دوستي‎هاي مشكوك، تغيير خلق‎وخو، پنهان‎كاري، كاهش يا افزايش وزن ناگهاني، بي‎توجهي به ظاهر، فرار از مسؤوليت، خشم و پرخاشگري، قانون‎شكني، تغيير عادات غذايي، بي‎توجهي به مسائل نظافتي، گشادي يا تنگي مردمك چشم، قرمزي چشم و... را در فرزندانشان مشاهده كردند سريع به روانشناس متخصص مراجعه كنند.

در حال حاضر جامعه به سمت تخصصي شدن پيش مي‎رود و نياز است با جامعه همسو گام برداريم تا جامعه‎اي ايمن داشته باشيم. باتوجه به اين‎كه پيشگيري مهم‎تر از درمان است و متاسفانه در اعتياد درمان قطعي وجود ندارد و تنها فرد بهبود مي‎يابد و اعتياد بر تمام زندگي او اثر گذار است، والدين بايد با يادگيري مهارت‎هاي زندگي و نحوه درست زيستن و گام برداشتن مناسب در زندگي بتوانند اقدامات پيشگيرانه را شروع كرده و فرزندان خود را ايمن كنند.

گوهريسنا انزاني روانشناس در گفت وگو با ايسنا

كدام مواد غذايي را در فصل بهار مصرف كنيم؟

نعمت ا... مسعودي، متخصص طب سنتي درباره «مواد غذايي مناسب براي مصرف در فصل بهار»، اظهار داشت: حكماي طب سنتي مي‎گويند در فصل بهار بايد كم خوردن را شروع كنيم، خوردن گوشت را كم كرده و انواع كباب‎ها، حليم، شيريني و ادويه‎جات كم مصرف شود.

وي با اشاره به مواد غذايي مناسب براي مصرف در فصل بهار، افزود: بايد بيش‎تر انواع آش‎ها مصرف شود؛ ضمن اين‎كه مصرف زرشك، سماق، رب انار و شربت سكنجبين توصيه مي‎شود.

اين متخصص طب سنتي يادآور شد: حكماي طب سنتي معتقد هستند بايد در فصل بهار ورزش كم‎تري انجام دهيم؛ ضمن اين‎كه بايد لباس‎هاي پنبه‎اي و خنك مورد استفاده قرار گيرد.

وي درباره «سستي و خواب‎آلودگي افراد در فصل بهار»، خاطرنشان كرد: ذوب شدن اخلاط موجود در بدن سبب كوفتگي، خواب‎آلودگي و آبريزش بيني مي‎شود؛ در نتيجه بايد خروجي بدن را بيش‎تر كنيم و بايد اخلاط ذوب‎شده كه در بدن پخش مي‎شوند، خارج شوند.

مسعودي اضافه كرد: بايد به فكر روش‎هاي دفعي سالم مانند حجامت و فصد باشيم، كم‎تر غذا بخوريم و بيش‎تر غذاهاي ملين، آلو، خاكشير و انواع آش‎ها را مصرف كنيم تا باعث دفع شدن اخلاط اضافه بدن شود.

۵ ميليون نفر در ايران مبتلا به «ديابت» هستند

به گزارش گروه سلامت خبرگزاري فارس، كامران نيكو سخن، رئيس انجمن ديابت ايران در حاشيه همايش ديابت گفت: حدود ۵ ميليون نفر در ايران به ديابت مبتلا هستند كه البته طبق تحقيقات جهاني نيمي از مبتلايان به ديابت از بيماري خود اطلاعي ندارند و به يقين آمار مبتلايان بسيار بيش‎تر از اين است.

وي ادامه داد: بسياري از افراد در جامعه، ديابت را تنها به عنوان يك بيماري ساده اختلال در قند خون مي‎شناسند كه فرد مي‎تواند پس از ابتلا به آن تا آخر عمر از طريق مصرف قرص‎هاي كاهنده قند خون و در نوع شديد‎ترش تزريق انسولين به زندگي عادي‎اش ادامه دهد.

رئيس انجمن ديابت ايران بيان داشت: واقعيت اين است كه وجود اختلال در قند خون تنها يك بيماري ساده نيست بلكه در صورت عدم شناسايي و مراقبت مي‎تواند منشأ بسياري از بيماري‎هاي غير واگير شده و اعضاي مهم و اساسي بدن از جمله قلب، كليه و چشم‎ها را از بين ببرد.

نيكو سخن افزود: سن افراد يكي از مهم‎ترين عوامل خطر ابتلا به ديابت است و توصيه مي‎شود افراد بالاي ۴۵ سال از لحاظ ديابت غربالگري شوند و آزمايش قند انجام دهند؛ در صورتي كه مشكلي نداشتند بايد هر ۳ سال يكبار اين آزمايش را تكرار كنند.

وي گفت: عدم كسب دانش وآگاهي كم در رابطه با بيماري مزمني چون ديابت، مشكلي رايج در بين افراد مبتلا به اين بيماري است. اين امر مي‎تواند منجر به عوارض جدي در بيماران شود و هزينه‎هاي سنگيني رابه نظام سلامت تحميل كند؛ بنابراين ضروري است كه كاركنان بهداشتي از روش‎هاي موثر انتقال اطلاعات براي اين افراد استفاده كنند.

رئيس انجمن ديابت ايران تصريح كرد: اضافه وزن، سابقه خانوادگي و كم تحركي از ديگر عوامل مهم ابتلا به ديابت هستند كه متأسفانه در برخي استانها اين موارد بسيار بيش‎تر به چشم مي‎خورد.

وي افزود: مصرف شيريني جات ما را به ديابت مبتلا نمي‎كند بلكه اين اضافه وزن است كه نقش اصلي را دارد؛ به طوري كه هر يك كيلوگرم اضافه وزن، ۵ درصد خطر ابتلا به ديابت را افزايش مي‎دهد.

نيكو سخن تاكيد كرد: برخلاف گذشته كه فقط افراد مسن به بيماري ديابت مبتلا مي‎شدند، امروز به دليل شيوه زندگي و تغذيه‎اي ديابت ديگر متعلق به يك سن و سال نيست و حتي كودكان و نوجوانان نيز به آن مبتلا مي‎شوند.

 كلبه سبز

كنار هر مادر شاد، يك پدر آگاه است

اولين لحظه‎اي كه صداي گريه بچه از پشت در اتاق زايمان شنيده مي‎شود، درست همان لحظه‎اي ا‎ست كه بيش‎تر پدرها، تازه شور و شوق پدر بودن در وجودشان لبريز مي‎شود. بعضي از آقايان در مدت نه ماه بارداري همسرشان، نمي‎دانند چگونه و از چه راه‎هايي بايد از همسر خود حمايت كنند. حتي گاهي با اين‎كه خيلي دوست دارند براي كم‎تر شدن مشكلات همسرشان كاري انجام بدهند، كاملا سردرگم هستند چون اطلاعات كافي در اين موارد ندارند. اين در حالي است كه يك خانم در دوران بارداري، بيش‎ترين همراهي و كمك را از سمت همسرش نياز دارد و حتي يك مرد مي‎تواند پدر بودن را از همان روزهاي اول شروع كند و پا به پاي او تا زمان زايمان، همراهي‎اش كند تا هم سختي‎هاي اين دوران را براي او كم‎تر كند و هم احساس نزديكي عاطفي بيش‎تر با همسر و فرزندش داشته باشد. در مورد چگونگي همراهي آقايان با همسر خود در دوره بارداري و تأثيراتي كه روي همسر، فرزند و خود او دارد، خبرگزاري فارس با مريم فخار، مامايي كه حدود ۲۶ سال است در زمينه زنان و زايمان فعاليت دارد گفت و گويي انجام شده كه در ادامه مي‎خوانيد.
شناخت بهتر، آرامش بيش تر
بخش عمده استرس‎هايي كه مادران در دوران بارداري تحمل مي‎كنند، به خاطر ناآگاهي از فرايند طبيعي بارداري است. در واقع چون اغلب خانم‎ها از فرآيند اين دوران تصوري مبهم دارند، ترس‎هاي مختلفي به سراغ آن‎ها مي‎آيد. مثلاً ترس از اين‎كه نوزادشان بيمار يا معلول باشد و مجبور بشوند او را سقط كنند و يا نتوانند از عهده زايمان بربيايند. ناشناخته بودن اين فرايند باعث مي‎شود هر چيزي كه خانم‎هاي باردار مي‎شنوند به آن‎ها استرس بدهد.
متأسفانه يكي از مشكلات جامعه ما اين است كه وقتي افراد يك زن باردار را مي‎بينند هر تجربه‎اي را به هر شكلي كه داشته‎اند به او انتقال مي‎دهند؛ بخصوص تجربه‎هاي منفي. تمام اين‎ها سبب مي‎شود مادر، اين دوران را با نگراني و استرس پشت سر بگذارد. پس آقايان مي‎توانند با بالابردن اطلاعات مفيد نسبت به بارداري و زايمان به كم شدن اين نگراني‎ها به همسر خودشان كمك كنند. اين شناخت و اطلاعات هم مي‎تواند از طريق مطالعه كتاب‎ها به دست بيايد هم از طريق كلاس‎هايي كه در كلينيك‎هاي بارداري برگزار مي‎شود.
مسير آسان‎تر با حضور يك همراه مهربان
يكي از مهم‎ترين و اساسي‎ترين نيازهاي زنان در دوران بارداري، همراهي آگاهانه همسرشان در تمام مراحل است. به‎عنوان مثال اين‎كه در دوران بارداري، چه تغييراتي در بدن زن اتفاق مي‎افتد و اين‎كه اگر يك خانم در دوران بارداري خلقش كمي تنگ است، جاي نگراني ندارد و اين اتفاق طبيعي است. وقتي آقايان اين موضوع را متوجه مي‎شوند، تغييرات خلقي همسر خود را درك مي‎كنند و اين تصور برايشان پيش نمي‎آيد كه به خاطر مساله‎اي ديگر، همسرشان از آن‎ها روي‎گردان شده است. به تجربه ديده‎ايم كه اطلاع از اين فرآيند كه منجر به درك بيش‎تر از طرف مرد مي‎شود، روحيه حمايت‎گري او را نسبت به خانم باردار بالا مي‎برد.
حتي آموزش‎هايي كه مي‎تواند درد و مشكلات دوران بارداري را براي زن كم‎تر كند، بسيار كمك كننده است. در كل همراهي و حضور مرد در مراحل مختلف بارداري و زايمان، به آرامش و احساس امنيت زن بسيار كمك مي‎كند. چون خانم مي‎بيند كه اين مسير را به تنهايي طي نمي‎كند و يك همراه مهربان در كنارش حضور دارد كه مي‎تواند حركت در اين مسير را برايش راحت‎تر كند.
الآن نوبت من است
بنابراين بسيار ضروري است كه مرد در مدت بارداري همسرش آموزش بينند كه چطور بايد با او همراهي كند. چطور استرس او را كنترل كند يا به كم شدن دردهايش كمك كند.