صفحه بين الملل

مصاحبه‎اي خواندني با تنها كسي كه توانست به ملاقات شيخ زكزاكي برود
شيخ زكزاكي مي گويد اگر در راه امام خميني(ره) حركت نكنيم در قيامت دچار مشكل مي شويم

كساني كه فعاليت‎هاي حقوق بشري در دفاع از حقوق مستضعفين و مسلمانان مي‎كنند نام او را شنيده‎اند؛ دكتر مسعود شجره رئيس مركز حقوق بشر اسلامي كه اخيرا موفق شد تا با سفر به نيجريه وضعيت شيخ زكزاكي را از نزديك بررسي كند. همين باعث شد تا مقدمات يك مصاحبه با ايشان را اماده كنيم و از آخرين وضعيت رهبر شيعيان نيجريه آگاه شويم؛ وضعيت وخيم جسمي خود و همسرشان و وضعيت روحي باورنكردني‎شان! او ابايي ندارد كه بگويد در نبرد حقوقي با ظالمان دنيا در فاجعه ميانمار «موفق كه نشديم هيچ، حتي كشتار مردم هم روز به روز وسعت پيدا كرد» و از طرفي هم وقتي چگونگي موفقيت او و همكارانش در كمك درماني به شيخ زكزاكي را مي‎پرسيديم آن را «لطف الهي» معرفي كند. او از خاطره آشنايي 35 سال پيش خود با شيخ زكزاكي هم گفت، يعني روزهايي كه شيخ در مذهب اهل سنت بوده و در كنار انقلاب اسلامي ايستاده است. گزيده گفت و گوي رجانيوز با دكتر مسعود شجره را در ادامه بخوانيد؛

*آقاي دكتر شجره! بسياري از مردم نگاه مثبتي به نهادهاي حقوق بشري ندارند. به اين صورت كه يا نهادهاي حقوق بشري را ناكارآمد در مقابل قدرت‎ها مي‎بينند يا آن‎ها را وابسته به قدرت‎هاي ستمگر مي‎دانند. براي اين مساله به جنايت‎هاي سعودي‎ها و صهيونيست‎ها اشاره مي‎كنند و عضويت عربستان در شوراي حقوق بشر را مثال مي‎زنند. نظر شما در خصوص اين ديدگاه چيست؟

اين يك حقيقت است. اگر انجمن‎هاي حقوق بشري كارهاي مثبت و دور از سياسي بازي انجام مي‎دادند ماهم بيست سال قبل به دنبال تشكيل انجمن حقوق بشر اسلامي نمي‎رفتيم. بحث حقوق بشر وسيله‎اي شده است كه دولت‎ها و ابرقدرت‎ها كساني را كه مي‎خواهند، تحت فشار بگذارند. مثلا در مساله فلسطين. در حقيقت فلسطيني‎هاي مسلمان در حال قتل عام شدن هستند، آن‎ها هستند كه از خانه‎هاي بيرون رانده شده اند، آن‎ها هستند كه در موردشان ظلم شده، آن‎ها هستند كه غذا و مواداوليه هم نمي‎توانند به دست بياورند و خانه هايشان زندان آن‎ها شده است ولي دنيا آن‎ها را به عنوان تروريست معرفي مي‎كند و كمك مي‎كند تا دولت خبيث صهيونيستي فشارها را بيش‎تر كند.

در عراق و افغانستان بعد از يازده سپتامبر ميليون‎ها بي‎گناه كشته شدند براي اين‎كه لفظا مي‎گفتند مي‎خواهيم صدام و تروريست‎هارا از بين ببريم و ظلم را نابود كنيم. در حقيقت ظلمي كه به اسم جلوگيري از ظلم پياده شد در منطقه و حتي در ليبي و بعد سوريه خيلي عظيم‎تر از ظلمي است كه آن‎ها بهانه كردند و وارد اين مناطق شدند.

*در مساله ميانمار هم همين مساله ديده شد. برخي نهادهاي حقوق بشري وارد شدند اما سوال اين است كه آيا نهادهاي حقوق بشري در فاجعه ميانمار توانستند از ظلم دولت آن‎جا كم كنند؟

ما اولين گزارشي كه در مورد ميانمار داديم 15 سال قبل بود تا نشان دهيم در حق مردم بي‎گناه چه ظلم‎هايي مي‎شود. به آن‎ها حتي اجازه ازدواج نمي‎دادند، برنامه تجاوز دسته جمعي به آن‎ها را ريختند. ظلم‎هاي عجيب و غريبي انجام مي‎شد اما هيچ كس هيچ حركتي نكرده بود. آن موقع با كشورهاي اسلامي تماس گرفتيم و گفتيم حداقل عده‎اي از اين‎ها را در كشور خود بورس كنيد تا تحصيل كنند. اين‎ها امكان تحصيل هم در كشور خود نداشتند! متاسفانه موفق كه نشديم هيچ، حتي كشتار مردم هم روز به روز وسعت پيدا كرد و بيش‎تر دولت ميانمار به سمت غرب رفت. توجيه غرب هم اين بود كه مي‎گفت ميانمار در راه رسيدن به دموكراسي بالاخره يكسري خلاف‎هايي انجام مي‎دهد. حتي به عامل جنايت آن‎جا جايزه صلح نوبل دادند!

*آيا دولت‎هاي اروپايي هم مثل برخي دولت‎هاي منطقه حقوق مسلمانان در كشور خود را ناديده مي‎گيرند يا مسلمانان در اين كشورها وضعيت بهتري دارند؟

در سه سال اولي كه فعاليت حقوق بشر اسلامي را شروع كرديم 80درصد از فعاليت‎هاي ما در خارج از غرب بود. بعد از چند سال اوضاع به صورتي عوض شد كه مردم از خود اروپا و آمريكا با ما تماس مي‎گرفتند و مي‎گفتند چرا شما فعاليت هايتان را در غرب بيش‎تر نمي‎كنيد؟ چون تمام مشكلاتي كه براي مسلمانان در جاهاي مختلف مي‎گوييد را در غرب هم داريم! حالا ديگر اين وضعيت 50، 50 شده است و ما در خصوص پايه‎ها و شيوه‎هاي اسلام هراسي و تنفرپراكني پژوهش‎هاي زيادي انجام داديم. ما به اين نتيجه رسديم كه تنفرسازي‎ها عليه مسلمين توسط سياست مداران و رسانه‎ها پيگيري مي‎شود و روز به روز بيش‎تر مي‎شود.

*چرا اين‎ها اين قدر با قدرت پروژه اسلام هراسي را پي مي‎گيرند؟

چون غرب از اسلام مي‎ترسد؛ چون اسلام ناب محمدي از هر جنبه اسلام عدالت خواه است. از هر جنبه براي غرب خطرناك است؛ زيرا غرب صفت استكباري دارد كه مي‎خواهد از اشخاص سوءاستفاده كند و چون تعداد مسلمان‎ها روز به روز بالاتر مي‎رود، برنامه دارند تا مسلمان‎ها را از اسلام ناب محمدي جدا كنند و اسلام اروپايي يا به تعبير امام راحل اسلام آمريكايي را جايگزين آن كنند. اسلامي كه هيچ حساسيتي نسبت به ظلم و مساله عدالت نداشته باشد، اسلامي كه نماز بخوانند و روزه بگيرند اما دنبال پياده كردن سيستمي عدالت‎خواه نباشند. اسلام هراسي، چماقي است براي كنار زدن مسلمان‎ها از اسلام محمدي و تشويق به سمت اسلام استكباري. اگر مردم اسلام را كنار بگذارند و اسلام مورد نظر آن‎ها را بپذيرند حتي تشويق هم مي‎شوند، آن موقع مي‎شوند شهردار لندن يا وزير كشورِانگليس.

*نمونه‎هايي از محدوديت‎هايي را كه در غرب عليه مسلمانان اعمال مي‎شود، براي ما بگوييد.

مثلا در مساله حجاب يا تربيت جوان‎ها يا مساله قوانين ضدتروريستي. شما ببينيد غرب چقدر آدم كشته. چه كسي تروريست است؟ حالا مي‎گويند داعش مسلمان است. خب داعش را خودشان اعتراف كردند كه درست كرده اند! گذشته از اين؛ داعش مسلمان‎ها را بيش‎تر كشته يا مسيحيان را؟ غربي‎ها در عراق و افغانستان چه تعداد مسلمان را كشتند؟ در كشمير و فلسطين چه كساني كشته مي‎شوند؟ اما با اين وجود قوانين ضدتروريستي آن‎ها براي جلوگيري از «اسلام» است نه تروريسم.

الان قانوني در انگليس براي تربيت در مدارس وضع شده كه از سال ديگر اجباري مي‎شود. قانون اين است كه كودك 5 و6 ساله بايد همجنسبازي و روابط جنسي خارج از ازدواج را ياد بگيرد! به آن‎ها موضوع انشا مي‎دهند كه يك پادشاه همجنس باز هست كه به نوكرش علاقه دارد و شما بايد از زبان پادشاه به نوكرش نامه بنويسيد! اجازه نمي‎دهند پدر و مادر خارج از اين قوانين تربيت شود. اين كار اگر پياده شود دو نسل بعد ديگر اثري از اسلام محمدي نمي‎ماند. يا مثلا در مورد كار پيدا كردن اگر يك مسلمان اسم مسيحي بگذارد راحت‎تر كار گير مي‎آورد. يا سر مسائلي كه در سيستم دادگاهي رخ مي‎دهد. كساني كه با نام مسلماني در اين سيستم وارد شوند درصدي كه مجرم شناخته شوند بيش‎تر است. آمارها واضح است. در آخرين آماري كه داريم 25درصد مسلمان‎ها مورد حمله نژادپراست‎ها قرار گرفته‎اند.

*اخيرا تصويري از ملاقات شما با شيخ زكزاكي رهبر شيعيان نيجريه منتشر شد. شنيده شده شما اولين نهاد حقوق بشري هستيد كه موفق به اين ديدار شديد. چگونه توانستيد به نيجريه برويد؟

نزديك چهار سال(سه سال و هفت ماه) است كه شيخ زكزاكي در حبس هستند و دست كم 1300تن از ياران ايشان شهيد و هزاران نفر از آن‎ها زخمي شده‎اند. هنوز افرادي داريم كه گلوله در بدنشان است و ما در تلاش براي مداواي آن‎ها هستيم. ما در تلاش هستيم كه از نظر حقوقي و بهداشتي و درماني به آن‎ها رسيدگي كنيم. پرونده شيخ زكزاكي را به دادگاه لاهه برديم و آن‎جا الان در حال نظارت هستند تا از نظر حقوقي حركتي عليه اين كشور انجام شود.

شيخ زكزاكي در حمله دولت نيجريه سه تن از فرزندان خود را از دست دادند، خواهرشان را زنده زنده در آن ساختمان آتش زدند، خانه آن‎ها را خراب كردند. خود شيخ زكزاكي 5گلوله خورده، يكي از چشمانشان در اثر اين حمله‎ها كور شد و حتي خانم ايشان هم چندين گلوله خوردند و نمي‎توانند راه بروند. ما فشار آورديم كه بتوانيم ايشان را ببينيم و پزشك برايشان ببريم. دادگاه دو ماه قبل اعلام كرد كه بايد اجازه داده شود تا حتي پزشك از خارج از نيجريه براي او برده شود.

شما پرسيديد چطور موفق شديد كه به ديدار شيخ برويد. مي‎خواهم بگويم دوستان خيلي براي اين كار تلاش كردند اما اين موفقيت يك لطف الهي بود. من شيخ را نزديك 35 سال است مي‎شناسم. ما 35 سال قبل كه فعاليت مي‎كرديم از ايشان دعوت مي‎كرديم تا در دانشگاه كمبريج انگليس در مورد انقلاب اسلامي و حضرت امام سخنراني كنند. شيخ آن موقع از جماعت اهل تسنن بودند و به حضرت امام ارادت داشتند و انقلابي بودند. ايشان يك شخصيت كم نظير است.

من با ايشان صحبت مي‎كردم. مي‎گفتند كاري كه ما در آفريقا مي‎كنيم با ديگران متفاوت است. يك عده مدرسه و دانشگاه باز مي‎كنند وكمك به تدريس مردم مي‎كنند و كار خير هم مي‎كنند. اما ما چون به روز قيامت اعتقاد داريم اگر در راه حق و راه حضرت امام نايستيم و اسلام را پياده نكنيم روز قيامت مساله خواهيم داشت. ايشان واقعا اعتقاد دارد كه آوردن اسلام و ايستادن در مقابل طاغوت يك وظيفه اصلي وشرعي است. همان طور كه امام به اين مساله توجه داشتند براي ايشان هم همين است. ايشان در بيست سال حركتي راه انداختند كه الان 15ميليون يار دارند، آن هم چه ياراني! ياراني كه جلوي گلوله مي‎ايستند، وقتي در آن‎جا بودم فهميدم 5روز كاري در هفته را تظاهرات دارند به مدت سه سال و نيم! در اين مدت 170 شهيد داده‎اند. جلوي چشم خودم ديدم كه جوان‎هاي آن‎ها به ارتشي‎هاي نيجريه مي‎گفتند ما با نيت شهادت براي گلوله‎هاي شما آمده ايم! اين را هم بگويم كه ياران شيخ به مساجد عمومي اهل سنت مي‎روند و مسجد خصوصي ندارند، شيخ هم اين را تاكيد كرده است.

*روحيه شيخ زكزاكي چگونه است؟

روحيه ايشان واقعا عجيب است. وقتي آن‎جا بودم مي‎ديدم ايشان با خيال راحت و بدون استرس نشسته بودند درحالي كه اطراف ايشان را نيروهاي امنيتي نيجريه با صورت‎هاي بسته گرفته بودند. وقتي اين صحنه را ديدم ياد خاطره معروف حضرت امام افتادم كه وقتي ساواكي‎ها امام را از قم مي‎بردند ايشان خيال‎شان راحت بود ولي ساواكي‎ها مي‎ترسيدند. اين صحنه هم دقيقا همين گونه بود. امنيتي‎ها با اين‎كه با اسلحه بودند به شدت نگران بودند اما شيخ در كمال آرامش بود.

 بين الملل

عامل انفجارهاي نفتكش هاي غول پيكر امارات كيست؟

«عبدالباري عطوان» تحليلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‎اي «راي اليوم» نوشت: ناگهان و بدون مقدمه‎اي،(اقدام) ممنوع يا يكي از جوانب آن امضا شد و حلقه نخست آن، به صورت ناگهاني با انفجارهايي كه هفت نفتكش غول‎پيكر در بندر «الفجيره» امارات را هدف قرار داد، آشكار شد. اين انفجارها تحولي است كه شايد «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريكا را به اقدام براي يافتن شماره تلفن «حسن روحاني» رئيس جمهوري ايران وادار كند تا او را براي مذاكره در مكاني بي‎طرف دعوت كند تا از آسيب‎ها و وقوع جنگ جلوگيري كنند و يا اين‎كه(ترامپ) نشست فوق‎العاده‎اي براي فرماندهان نظامي خود جهت بررسي نحوه پاسخ، برگزار كند.
وزارت خارجه امارات در بيانيه‎اي رسمي، كه خبرگزاري رسمي اين كشور(وام) آن را منتشر كرد، تأكيد كرد كه چهار كشتي تجاري، صبح يكشنبه نزديك آب‎هاي منطقه‎اي امارات هدف عمليات خرابكارانه‎اي قرار گرفتند ولي اين حملات هيچ‎گونه تلفات جاني بر جاي نگذاشته است.
بيانيه وزارت خارجه امارات هويت عوامل اين انفجار را اعلام نكرده ولي خبرها حاكي از آن بود كه انفجارهاي شديدي در صبح يكشنبه بندر نفتي الفجيره را به لرزه درآورد كه طي آن ها، هفت نفتكش از جمله نفتكش غول‎پيكر «المرزوقه»، «الميراج»، «المجد»، «الاميجال» و «خمس 10» را هدف قرار گرفتن و بسياري از آن‎ها در آتش سوختند.
در اين جا، سوالات مهمي درباره اين انفجارها مطرح مي‎شود، نخست درباره عاملان آن است و اين سوال، كه آيا اين انفجارها در نتيجه بمباران موشكي بود يا حمله هوايي يا مين‎هاي دريايي، از سوي يگان‎هاي غواصان دريايي بود كه ان‎ها را در بدنه كشتي‎هاي مذكور نصب كردند؟
زمان‎بندي اين انفجار از درجه بالايي از اهميت برخودار است؛ زيرا روز شنبه اداره دريانوردي آمريكا هشدار داد كه ايران شايد كشتي‎هاي تجاري آمريكا، از جمله نفتكش‎ها را هدف قرار دهد. «جيم مالوي» معاون فرمانده ناوگان پنجم آمريكا مستقر در بحرين نيز اعلام كرد نيروهاي آمريكايي در وضعيت آماده‎باش هستند.
به نظر مي‎رسد مقام‎هاي ايراني، كه اين روزها با چالش‎هاي بي‎سابقه‎اي روبه‎رو هستند- به عقيده نويسنده- به تهديدهاي تحريك‎آميز آمريكا، از جمله ارسال ناو هواپيمابر «آبراهام لينكلن» به آب‎هاي خليج‎فارس در كنار بمب‎افكن‎هاي «بي 52»، هيچ وقعي نمي‎نهند.
خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) نوشت آيت‎الله «سيد يوسف طباطبايي‎نژاد» امان جمعه اصفهان در خطبه‎هاي نماز جمعه گفت: «ناوگان ميلياردي آمريكايي‎ها با يك موشك نابود مي‎شود.» اين موضع را سردار «امير علي حاجي‎زاده» فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه پاسداران نيز تقويت كرد، زماني‎كه او درباره هدف قرار دادن ناو هواپيمابر لينكلن گفته بود: «اين ناو هواپيمابر، كه مشتمل بر 50 جنگنده و 6 هزار نظامي است در گذشته تهديدي براي ايران بود ولي امروز با موشك‎ها و قايق‎هاي ما هدف قرار خواهد گرفت، امروز آن‎ها فرصتي براي ما و همچون تكه گوشتي بين دندان‎هاي ما هستند.»
پيش از آن‎كه نحوه واكنش آمريكا به انفجارهاي بندر الفجيره واقع در درياي عمان، را بررسي كنيم بايد منتظر بمانيم اطلاعات بيش‎تري درباره اين انفجارها و نوع آن و عوامل پشت پرده آن به دست بيايد كه آيا ايراني يا يمني‎هاي وابسته به جنبش «انصار الله» هستند، كه رهبرانش بارها به بمباران ابوظبي و دبي به عنوان پاسخي به مداخله امارات در جنگ يمن، تهديد كرده‎اند، و يا اين‎كه اين انفجارها از سوي هسته‎هاي خفته‎اي در منطقه يا نيروهاي اسرائيلي انجام شده كه مي‎خواهند از آب گل‎آلود خليج‎فارس ماهي بگيرند و آغاز درگيري‎هاي نظامي را باعث شوند.
منطقه در وضعيت تنش بي‎سابقه‎اي به‎سر مي‎برد و احتمال وقوع جنگ بسيار بيش‎تر از احتمالات آتش‎بس و توسل به مذاكره براي حل و فصل درگيري‎هاي فزاينده ايران و آمريكا است و بعيد نمي‎دانيم كه اين انفجارهاي «نامشخص» در بندر الفجيره شراره آتش جنگ باشد، مگر اين‎كه عقل و خرد حاكم شود و گاو وحشي ترامپي و نيز بولتون آرام گيرند.
چيزي كه ترامپ از آن بي‎اطلاع است اين است كه ملت‎هاي منطقه خاورميانه به چيزي به نام كرامت ملي و عزت نفس ايمان دارند و از تسليم شدن در برابر باج‎خواهي‎ها، منبعش هر طرف باشد، خودداري مي‎كنند و اين ارزش‎ها بر هرگونه ملاحظات مالي اولويت دارد كه در راس همه اين ها، ملت ايران است كه داراي تمدني طولاني، يعني بيش از 8 هزار سال قبل از كشف آمريكا، است.
مذاكره، تنها راه خروج از اين بحران و جلوگيري از جنگ ويرانگر است و كسي كه از توافق هسته‎اي خارج شده و تعهدات قانوني و اخلاقي خود را نقض كرده است و از سوي ديگر، تحريم‎هاي ظالمانه‎اي براي طرف ديگر، كه به توافق پايبند بوده، اعمال كرده است بايد زمام امور را به دست بگيرد و اين تحريم‎ها را لغو كند و بار ديگر به توافق بازگردد، در اين صورت، مهم نيست چه كسي گوشي را برمي‎دارد و با طرف ديگر تماس تلفني مي‎گيرد.