صفحه اخبار

واكنش حضرت آيت‎ا... مكارم به مسائل اخير در برخي مدارس؛
فضاي مجازي به بلاي مجازي تبديل شده است

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، حضرت آيت‎ا... ناصر مكارم شيرازي در مراسم افتتاح ساختمان جديد دارالقرآن علامه طباطبايي، با اشاره به اتفاق‎هاي اخير در برخي مدارس تهران تصريح كرد: اين‎كه سرودي سخيف و ركيك در مدارس توسط بچه‎ها و نونهالان خوانده شود و آهنگي پخش و همه با هم برقصند مشخص مي‎شود خطر تا كجا نفوذ كرده است.

ايشان گفت: اگر در مقابل اين مسائل سكوت كنيم فردا شرايط بدتر خواهد شد؛ فضاي مجازي به بلاي مجازي تبديل شده است.

اين مرجع تقليد با بيان اين‎كه در فضاي مجازي سه چيز آمارش در حال افزايش است كه شامل كلاهبرداري، مسائل فرهنگي و اخلاقي و سياسي است خاطرنشان كرد: در اين مسائل طبق آمار مسؤولان وضعيت چندين برابر افزايش داشته است؛ دروغ‎هاي زيادي در مورد مسائل سياسي در فضاي مجازي مطرح مي‎شود كه كساني كه آن‎ها را مي‎گويند نه شرف دارند، نه انسانيت دارند نه اعتقاد دارند و بايد در برابر اين مسائل گام برداشته شود.

ايشان با اشاره به برخي مسائل مطرح شده در خصوص بخت آزمايي‎ها در صدا و سيما گفت: بعد از بررسي‎ها مشخص شد كه يك ميليارد درآمد به دست مي‎آيد و 50 ميليون را جايزه مي‎دهند كه دستور داده شد جلوي آن گرفته شود.

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي با تاكيد بر اين‎كه نگاه مردم به حوزه‎هاي علميه و طلاب و فضلا است افزود: بايد هرچه در توانمان هست را به كار بگيريم تا بتوانيم به نيازهاي جامعه پاسخ دهيم.

حضرت آيت‎ا... سبحاني:
منافقان به دنبال ايجاد نااميدي در جامعه هستند

به گزارش خبرگزاري «حوزه»، حضرت آيت‎ا... سبحاني در سلسله دروس تفسير خود در مدرسه حجتيه قم با بيان اين‎كه در سوره بقره دو آيه پيرامون كفار بيان شده است گفت: اين درحالي است كه 11 آيه نيز در خصوص منافقين است.

ايشان افزود: همين مقايسه كافي است تا به اين نكته توجه كنيم كه ضرر منافقان براي جامعه اسلامي تا چه حد است؛ در حقيقت اين نكته قرآني به دست مي‎آيد كه ضرر منافق بيش از كافر است.

اين مرجع تقليد ادامه داد: كافر دشمن شناخته شده است و دشمن شناخته شده نيز كم‎تر مي‎تواند به انسان ضربه بزند، ولي منافق، دشمن ناشناس است كه با لباس دوست به انسان ضربه مي‎زند و به همين جهت بايد از منافقان هراس بيشتري داشته باشيم.

ايشان با ذكر اين مطلب كه در جمهوري اسلامي ايران به حدي كه از منافقان ضرر كرديم از دشمنان خود ضرر و خسارت نديده‎ايم يادآورشد: يكي از متفكران در مصر از وجود 2 هزار آيه پيرامون منافقان سخن مي‎گويد؛ اگر اين رقم نيز صحيح نباشد، قطعا آيات بسياري در قرآن كريم پيرامون نفاق بيان شده است؛ به حدي كه يك سوره مستقل به نام منافقون وجود دارد.

حضرت آيت‎ا... سبحاني يادآورشد: منافقان براي فتنه گري در بين مسلمانان ظاهر مي‎شوند و به دنبال ايجاد ياس هستند.

معاون وزير و مديركل مهمان افطار سفارت انگليس شدند!

حجت‎الاسلام سليمي نماينده مردم محلات در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به حضور برخي از مديران دولتي در افطاري سفارت انگليس در تهران گفت: روزگاري مردم در ايام افطار مي‎كوشيدند از لقمه حلال فردي پارسا، عالم، اهل دل و عارف استفاده كنند اما متأسفانه روزگار گويا براي برخي مديران دولتي تغيير پيدا كرده و مي‎كوشند اين عده خودباخته سفره روباه پير را براي خود انتخاب كنند.

وي افزود: در افطاري سفارت انگليس در تهران كه از قضا معاون وزير، مديركل و برخي ديگر از دولتي‎ها بر سفره ارباب و كدخداي‎شان نشسته بودند مطلع نبودند كه اين روباه پير سفره با چه نيتي انداخته است.

نماينده مردم محلات در مجلس تصريح كرد: بيخود نيست كه اين افراد خودباخته از تشر رؤساي غربي خود قافيه را مي‎بازند و به همين جهت است كه اسرار كشور به ناگاه از ناكجاآباد سر در مي‎آورد.

سليمي گفت: متأسفانه در شرايط فعلي با جماعتي انگليسي‎زده و غرب‎پرست كه متأسفانه در لايه‎هاي حاكميت نفوذ كرده‎اند روبه‎رو هستيم.

سليمي با اشاره به اعتراضش به مديركل پارلماني وزارت خارجه در مورد اين اقدام گفت: وي در پاسخ به اين اعتراضم گفت كه سال‎هاي قبل هم چنين سفره‎هاي افطاري هم برپا بوده اما قضيه امسال لو رفته است و براساس اين اعتراف اين فرد متوجه شدم كه چرا سرنوشت مملكت به اين‎جا رسيده زيرا موضوعات مهم كشور به دست چنين افرادي كه نگاه‎شان به نگاه غرب گره خورده، سپرده شده است.

بانوي بودايي در حرم امام رضا(ع) مسلمان شد

در مراسمي كه در دفتر مديريت امور زائران غيرايراني آستان قدس رضوي برگزار شد، بانوي 32 ساله از كشور تايلند پس از سال‎ها تحقيق و مطالعه به دين اسلام مشرف شد و مذهب تشيع را برگزيد.

اين بانوي تازه مسلمان در حاشيه اين مراسم گفت: 11 سال پيش با همكارم كه مسلمان بود آشنا شدم و زماني كه رفتارها و دعا و مناجات او را ديدم، گرايش زيادي براي درك بيش‎تر اين دين پيدا كردم.

به گزارش جهان نيوز به نقل از آستان نيوز، «اوراپان روياميال» افزود: سال‎ها تحقيق و پژوهش درباره اديان و فرقه‎هاي مختلف داشتم و در نهايت به دليل وجود كمبودهايي در اين اديان، اسلام و تشيع را برترين و كامل‎ترين دين و مذهب يافتم و تصميم گرفتم مسلمان شوم.

وي تصريح كرد: هر دين و مذهبي را كه مطالعه كردم، مطالب ارزنده‎اي را به‎صورت پراكنده يافتم، اما تشيع مذهبي بود كه جامع‎ترين اصول در آن به تفصيل پرداخته شده بود و مسلمانان با تلاش مي‎توانند به اوج معنويت و كمال برسند.

اين بانوي تازه مسلمان با تأكيد بر اين‎كه نماز زيباترين عبادت در اسلام است، گفت: نماز از جايگاه والا و پراهميتي در اين دين برخوردار است و مي‎توان با جرأت گفت برجسته‎ترين و سرآمد ساير عبادت‎ها محسوب مي‎شود.

روياميال افزود: بارگاه منور رضوي و ماه مبارك رمضان بهترين مكان و زمان براي آغاز تولد دوباره من است و از اين انتخاب خوشحال هستم و اميدوارم حقايق اين دين را دريابم و در اين مسير به كمال برسم.

گفتني است، در پايان اين مراسم از سوي مديريت امور زائران غيرايراني آستان قدس رضوي، يك جلد كلام‎ا... مجيد به زبان انگليسي، جانماز و چادر، كتاب و هداياي فرهنگي به اين بانوي تازه مسلمان اهدا شد.

تاكيد حكيم بر اخراج فوري نظاميان آمريكا از عراق

سيد عمار حكيم، رهبر «جريان حكمت ملي عراق» با ارائه يك نقشه راه سياسي براي اين كشور، در يكي از بندهاي آن بر خروج نيروهاي خارجي از عراق تاكيد كرد.

شكستن معادله ظالمانه(در تقسيم قدرت و پست‎هاي حكومتي) و پي‎ريزي معادله‎اي اطمينان‎بخش براي مردم عراق بر اساس برابري فرصت‎ها ميان همگان، و پايبندي به قانون اساسي به عنوان «پايه و اساسي كه امور ديگر حول محور آن مي‎چرخد»، از محورهاي مطرح شده در نقشه راه سياسي حكيم است.

مردم عراق نيز مثل افغانستان، خواستار خروج هرچه سريع‎تر نظاميان خارجي از كشورشان هستند. به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، حكيم در نقشه راه خود همچنين بر بازيابي حاكميت عراق، برون‎رفت از قيموميت بين‎المللي، مطالبه خروج نيروهاي نظامي خارجي از خاك عراق، يكپارچگي ملي، انسجام داخلي مردم عراق، محدودسازي حساسيت‎هاي مذهبي، منطقه‎اي و نژادي، تمركززدايي مديريتي و توزيع مسؤوليت‎ها و اختيارات در ميان تمامي استان‎ها در راستاي ارتقاي وضعيت خدماتي و توسعه كشور تاكيد كرد. در حال حاضر به جز نيروهاي ارتش تركيه كه به بهانه مبارزه با پ.ك.ك در شمال عراق حضور دارند، نيروهاي ائتلاف بين‎المللي به اصطلاح ضد داعش به سركردگي آمريكا در عراق حضور دارند. مردم و احزاب سياسي عراق ماه‎هاست كه به طور جدي خواستار خروج نظاميان آمريكايي از عراق هستند.

سردبير پرسابقه روزنامه رأي‎اليوم:
8 هزار نظامي آمريكا زير پنجه ايرانند

سردبير پرسابقه روزنامه رأي‎اليوم در ارزيابي تهديدهاي ترامپ عليه ايران نوشت ترامپ ترسوتر از آن است كه وارد جنگ با ايران شود.

عبدالباري عطوان مي‎نويسد: ترامپ تاجري ترسو است. طي كم‎تر از دو روز، دومين‎بار است كه ملتمسانه از ايراني‎ها مي‎خواهد پاي ميز مذاكره حاضر شوند. شبكه تلويزيوني «سي.ان.ان» فاش كرد كه كاخ سفيد شماره تلفن ويژه‎اي را به دولت سوئيس به‎عنوان حافظ منافع ايران در آمريكا داده است تا ايراني‎ها در صورت تمايل با ترامپ تماس بگيرند، اما مقامات سوئيس اين ماموريت را انجام ندادند؛ زيرا ايراني‎ها پيگير اين مساله نبوده‎اند.

تصور نمي‎كنيم كه مقامات ايران براي گفت وگو با ترامپ نيازي به شماره تلفن او داشته باشند؛ آن‎ها شروط مشخصي را مطرح كرده‎اند: نخست، لغو تحريم‎هاي آمريكا عليه ايران و دوم، بازگشت آمريكا به توافق هسته‎اي است كه يكسال پيش از آن خارج شد.

مسؤولان ايران در اين باره، تجربه‎هايي اندوخته‎اند. تجربه ليبي و اعتماد به وعده‎هاي آمريكا و در نتيجه نابودي برنامه هسته‎اي و شيميايي آن و سپس واگذار كردن انبارهاي خود(مواد شيميايي) به دولت آمريكا و پرداخت تاوان سنگين آن تا تجربه عراق و گشودن درهاي خود به روي تيم‎هاي بازرسي و سپس نابودي سلاح‎هاي ميكروبي و شيميايي آن‎كه به حمله و اشغال آن منجر شد از جمله اين تجارب است.

ترامپ به‎عنوان يك تاجر(دلال) بزدل‎تر از آن است كه عليه ايران وارد جنگ شود، فكر نمي‎كنم ايران در برابر تهديدهاي باج‎خواهانه آمريكا تسليم شود. ايران به شروط خود پايبند خواهد بود. غني‎سازي اورانيوم را در درجات بالاتر از سر خواهد گرفت همچنين، بمباران پايگا‎ه‎ها، ناوهاي هواپيمابر و كشتي‎هاي آمريكا، مين‎گذاري تنگه هرمز و باب‎المندب و نيز گشودن درهاي زرادخانه‎هاي موشكي نمونه‎اي از اين توانمندي‎هاي ايران در صورت درگيري نظامي است. 6 هزار نظامي آمريكايي در عراق زير تيغ نيروهاي بسيج مردمي هستند و همين سرنوشت در انتظار 2 هزار نظامي ديگر آن در شرق فرات است. كار اسرائيل را هم موشك‎هاي حزب‎ا... و جهاد اسلامي تمام مي‎كند.

تنها نتيجه دلار 4200 توماني گسترش فساد و ناكارآمدي بود

روزنامه دنياي اقتصاد در مطلبي نوشت:«يكي از تصميمات زيانباري كه قريب يك سال پيش گرفته شد و لطمات شديدي به اقتصاد ايران وارد كرد اعلام دلار ۴۲۰۰ توماني بود كه در جلسه‎اي پشت درهاي بسته توسط مقامات مسؤول گرفته شد. اكنون خود همين مقامات كم و بيش اذعان دارند كه اين تصميم درست نبود و برخلاف ادعاهاي اوليه مطرح شده نتوانست مانع تلاطم‎هاي نرخ ارز و نيز افزايش نرخ تورم شود و عملا تنها نتيجه آن اتلاف منابع كمياب ارزي و گسترش فساد و ناكارآمدي بود».

در فروردين ۹۷ «اسحاق جهانگيري» معاون اول رئيس جمهور از دلار ۴۲۰۰ توماني رونمايي كرد. يك تصميم غير كارشناسي كه قيمت دلار را تا ۱۹ هزار تومان افزايش داد و ۱۸ ميليارد دلار از منابع ارزي كشور را در كشاكش جنگ سخت اقتصادي هدر داد.

در سال گذشته و به هنگام اعلام بسته ارزي توسط جهانگيري، روزنامه‎هاي زنجيره‎اي تصوير سوپرمن را با تيترهاي «بازگشت اسحاق» و «بازگشت جهانگيري» منتشر كردند و از «حضور مقتدرانه جهانگيري در حل بحران ارزي» خبر دادند!

حال پس از خسارت بسيار بزرگ اين تصميم نسنجيده، رسانه‎هاي زنجيره‎اي در نقد آن از يكديگر سبقت مي‎گيرند.

الجزيره:
آمريكا نمي تواند پيامدهاي جنگ با ايران را تحمل كند

هشام جابر، كارشناس مسائل نظامي و استراتژيك، گفت: پيام‎هايي كه واشنگتن سعي مي‎كند از طريق تحركات ديپلماتيك و نظامي خود در منطقه خليج فارس و عراق ارسال كند، چيزي فراتر از جنگ رواني نيست؛ آمريكا قصد دارد به اين شكل تهران را وادار به تسليم و محدود كردن نفوذ آن كند؛ بي‎آن كه شرايط ايران را بپذيرد.

جابر در ضمن صحبت‎هاي خود در برنامه «فراتر از خبر» گفت آمريكا وارد جنگ با ايران نمي‎شود؛ به اين دليل كه نمي‎تواند پيامدهاي چنين جنگي را تحمل كند. واشنگتن به دنبال قدرت‎نمايي است بي‎آن كه واقعاً قصد استفاده از آن را داشته باشد.

كارشناس الجزيره تأكيد كرد جنگ منطقه‎اي، منافع آمريكا را به خطر مي‎اندازد؛ چرا كه افزايش تهديدها و تحريم‎ها باعث مي‎شود معارضان داخلي نظام نيز براي دفاع از كشور خود صف‎آرايي كنند.

جابر معتقد است ايران به صراحت از اين‎كه قصد جنگ با آمريكا را ندارد سخن گفته است، اما ممكن است با بستن تنگه هرمز دريانوردي بين‎المللي را دچار مشكل كند.

پراختيارترين رئيس جمهور تاريخ كشور طلبكار شد!

حسين شريعتمداري با اشاره به ادعاي اخير رئيس جمهور درباره نداشتن اختيارات كافي نوشت:

۱- انتظار اين بود- و هنوز هم هست- كه آقاي رئيس جمهور به جاي كلي‎گويي، دقيقا مي‎فرمودند كه كدام اقدام را براي حل كدام مشكل انجام داده و يا در دست اقدام داشته‎اند كه نبود اختيارات لازم مانع از انجام آن شده است؟! مثلا كدام لايحه را براي حل و فصل فلان مشكل موجود به مجلس ارائه داده و يا كدام تصميم را اتخاذ كرده بودند كه فقدان اختيارات كافي باعث توقف آن شده است؟! يافتن اين موارد در كارنامه دولت كار دشواري نيست، بسم‎الله! حداقل چند نمونه از آن را براي افكار عمومي توضيح بدهيد! مثلا براي مقابله با گراني لجام گسيخته، تورم، بيكاري و... كدام گام را برداشته بوديد؟!

وي افزوده است: جناب روحاني در تمامي طول چهل سال گذشته يكي از مسؤولان بلند‎پايه نظام بوده‎اند، بنابراين نمي‎توانند ادعا كنند كه از ساز و كارهاي قانوني جمهوري اسلامي ايران بي‎خبر بوده‎اند و سؤال اين است كه وقتي مي‎دانستيد رئيس جمهور- به قول خودتان- براي انجام وظايفي كه قانون اساسي بر عهده او گذارده است، اختيارات لازم و كافي ندارد! چرا براي تصدي پست رياست جمهوري نامزد شديد؟!

شريعتمداري خطاب به روحاني افزوده است: مگر جنابعالي نبوديد كه در تبليغات انتخاباتي مي‎فرموديد: «والله‎العلي العظيم(قسم جلاله) اگر مشكلات اين كشور كه بسيار و بسيار و بسيار پيچيده است، راه‎حل نداشت كانديدا نمي‎شدم. بدانيد برادران و خواهران عزيز، همه آن‎هايي كه كليد را تكان داديد، واقعاً براي اين قفل‎ها كليد وجود دارد»!

آن قسم جلاله با اظهارات شنبه شب شما كه ريشه مشكلات را در نبود اختيارات كافي مي‎دانيد چگونه قابل جمع است؟! فرض مي‎كنيم كه جنابعالي با وجود چند دهه مسؤوليت مطرح در جمهوري اسلامي و علي‎رغم قسم جلاله‎اي كه ياد كرده بوديد، بعد از حضور در جايگاه رياست جمهوري، تازه متوجه شديد كه رئيس جمهور براي حل مشكلات، اختيارات كافي ندارد! خب، چرا براي بار دوم هم نامزد شديد و باز هم براي حل مشكلات موجود همان وعده‎هاي غليظ و پر رنگ را تكرار كرديد؟!

ديگ پلوي سفارت انگليس به عضو حلقه انحرافي ساخت!

عضو دوزيست حلقه انحرافي از افطاري سفارت انگليس استقبال كرد.

به نوشته كيهان، «عبدالرضا- د» در توئيتر نوشت: «توسعه ارتباط ايرانيان با همه كشورها از جمله بريتانيا و آمريكا حتما مفيد است به‎شرطي كه ارتباطي عادلانه و مبتني بر احترام و حفظ منافع متقابل باشد. ان‎شاءا... ميز افطاري سفارت بريتانيا در تهران هم با چنين هدفي چيده شده است.»

يادآور مي‎شود اخيراً سفارت انگليس براي عده‎اي كه هويت آن‎ها نامعلوم است، به بهانه افطار مهماني ترتيب داد. سابقه سفارت انگليس در اين زمينه خراب است، چنان‎كه در بحبوحه نهضت عدالت‎خواهي و انحراف آن به مشروطه‎خواهي، سفارت انگليس ديگ‎هاي غذاي بسياري را بار گذاشته بود و ضمن انحراف در راهبرد نهضت، از حضار در سفارت پذيرايي مي‎كرد. اما آن چه در اين ميان جالب است، توئيت عضو حلقه انحرافي است، برخي اعضاي حلقه انحرافي از طريق برخي واسطه‎ها، با محافلي در انگليس مرتبط بوده‎اند.

همچنين درباره «عبدالرضا- د» شايان ذكر است كه وي ابتدا تظاهر به اصلاح‎طلبي مي‎كرد و سپس در سال 84 و در مقابل احمدي‎نژاد، از مرحوم هاشمي حمايت كرد. اما به تدريج خود را به اطرافيان احمدي‎نژاد، نزديك كرد. او اخيرا نيز در ماجراي بدگويي مشترك سرافراز و شهرزاد ميرقلي‎خان عليه سپاه پاسداران، نقش‎آفريني مي‎كرد.

گفتني است راب مك اير سفير انگليس در تهران در صفحه توييتر خود نوشت: باعث افتخار بود كه اين سفارتخانه چهارشنبه شب(۱۸ ارديبهشت) ميزبان تعدادي از همكاران دولت، فعالان بخش خصوصي ايران و ديگر ديپلمات‎ها براي صرف افطار بود.

واكنش بانك مركزي به شرايط غيرقانوني بانك‎ها:
يارانه زوجين براي وام ازدواج كافي است

به گزارش خبرگزاري تسنيم، تسهيلات قرض‎الحسنه ازدواج براي هريك از زوج‎ها در سال 1398 بالغ بر 300 ميليون(300/000/000) ريال با دوره بازپرداخت پنج‎ساله با اخذ يك ضامن معتبر و سفته است. بانك مركزي مي‎تواند يارانه پرداختي به اشخاص را به‎عنوان تضمين در اين زمينه بپذيرد.

هرچند وام 30 ميليوني در شرايط فعلي اقتصاد كشور و گراني لحظه‎اي كالاها نمي‎تواند گره‎گشاي ازدواج جوانان باشد ولي بازهم براي زوجين اهميت دارد.

در هفته‎هاي اخير بسياري از جوانان كه به منظور دريافت وام ازدواج راهي شعب بانكي شده‎اند با بخشنامه‎هاي عجيب و غريبي رو به رو شده‎اند كه كار را براي دريافت وام 30 ميليوني ازدواج سخت كرده است.

نكته مهم و شايد اولين سنگ پيش پاي جوانان براي دريافت وام ازدواج تعداد ضامن‎هايي است كه بانك‎ها به انتخاب خودشان تعيين كرده‎اند.

برخي از بانك‎ها دو ضامن كارمند رسمي دولت و برخي ديگر سه ضامن از هر يك از زوجين مي‎خواهند اين درحالي است كه طبق مصوبه مجلس وام 30 ميليوني بايد با دوره بازپرداخت پنج‎ساله و اخذ يك ضامن معتبر و سفته پرداخت شود. البته مجلس اين را هم مصوب كرده كه اگر زوجين ضامن كارمند نداشته باشند، يارانه پرداختي را به عنوان ضمانت در بانك قرار دهند.

با اين حال بانك‎ها كار خودشان را مي‎كنند و ضوابط باب ميل خود را براي پرداخت وام ازدواج تعيين كرده‎اند. يكي از بانك‎ها گواهي اشتغال به كار زوجين را شرط پرداخت وام ازدواج اعلام كرده است!

سؤال اين جاست اگر زوجي شاغل نباشد نمي‎تواند از اين بانك وام ازدواج بگيرد؟ يا اگر شغل آزاد داشته باشد از كدام سازمان بايد گواهي اشتغال به كار دريافت كند؟

مديركل اعتبارات بانك مركزي درباره سخت‎گيري‎هاي بانك‎ها براي پرداخت وام ازدواج گفت: بانك مركزي متن مصوب قانون را به تمامي بانك‎ها ابلاغ كرده است. حتي تاكيد كرده‎ايم كه يا يك ضامن معتبر يا يارانه زوجين را قبول كنيد.

رئيس‎كانون انجمن‎هاي صنايع غذايي:
گوشت وارداتي ۵ دلاري ۱۰۰ هزار تومان فروخته مي شود

محمدرضا مرتضوي در گفت‎وگو با ايسنا، خاطرنشان كرد: افزايش قيمت برخي از كالاهاي توليد داخل در شرايط فعلي اجتناب ناپذير است، چراكه توليدكنندگان براي تأمين مواد اوليه خود از داخل و خارج كشور با افزايش قيمت مواجه هستند. براي مثال قيمت گندم براي واحدهاي صنعتي معادل هزار و 800 تومان در نظر گرفته شده كه در نتيجه آن قيمت آرد گندم نيز از هزار و 100 به دو هزار و 300 تومان رسيده است.

وي ادامه داد: دولت مي‎گويد كه ۱۴ ميليارد دلار براي كالاهاي اساسي هزينه كرده كه بايد بررسي شود چرا سوبسيد دولتي به دست مردم نرسيده است.

رئيس‎كانون انجمن‎هاي صنايع غذايي همچنين عملكرد وزارت جهاد كشاورزي را در زراعت خوب، اما در تجارت ضعيف توصيف كرد و گفت: بايد مشخص شود كه چرا گوشتي كه به قيمت كيلويي پنج دلار وارد كشور مي‎شود در بازار به قيمت كيلويي ۱۰۰ هزار تومان فروخته مي‎شود.

مرتضوي با ادعاي اين‎كه رشته نظارت و تنظيم بازار از دست دولت خارج شده، توضيح داد: راه‎حل خروج از مشكلات اين است كه دولت طي جلسه‎اي با كارشناسان، روشي را كه براي واردات كالاهاي اساسي در نظر گرفته بررسي كند.

وي افزود: اگر قرار است با روش متمركز در اقتصاد عمل شود، بايد يك سيستم متمركز و پاسخگو تشكيل شود، اما در حال حاضر كسي پاسخگو نيست. از طرف ديگر در شرايط فعلي همه چيز با سيستم‎هاي كامپيوتري قابل كنترل است كه مي‎توان در يك سيستم متمركز از آن‎ها استفاده كرد.

پايين آمدن كه يادت نرفته!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: دولت در مقابل گراني‎هاي افسارگسيخته گفته است

«همين قدر مي‎توانيم بر بازار نظارت كنيم»!

گفتم: ولي نظارت بر بازار و كنترل قيمت‎ها وظيفه دولت است و نمي‎تواند از انجام اين وظيفه قانوني خود شانه خالي كند.

گفت: خب، فعلا كه مي‎گويند توان دولت براي مقابله با گراني‎ها همين‎قدر است كه مي‎بينيد!

گفتم: يعني تنها هنرشان اين است كه مردم را در چنگال دلالان و مفسدان اقتصادي رها كنند؟! پس آن همه شعار و وعده و وعيد براي گشايش اقتصادي و چرخش چرخ معيشت مردم و... چه شده؟!

گفت: تقصيري ندارند! يادشان رفته!

گفتم: يارو را براي سخنراني دعوت كرده بودند ولي وقتي بالاي سِن و پشت تريبون رفت ساكت ايستاده و چيزي نمي‎گفت! يكي يواشكي پرسيد چرا حرفي نمي‎زني؟ جواب داد؛ همه حرف‎ها از يادم رفته! گفت پايين آمدن كه يادت نرفته!

 اخبار ويژه

كشف دانشمند ژاپني؛
«روزه داري» باعث از بين رفتن سلول هاي معيوب و سرطاني مي شود

به گزارش گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران پويا؛ دبير فيزيولوژي و پزشكي كميته نوبل مي‎گويد: «كميته نوبل در انستيتو كارولينسكا تصميم گرفت تا نوبل فيزيولوژي و پزشكي سال 2016 را به يوشينوري اُسومي براي كشف مكانيسم اتوفاژ عطا كند.»
«مكانيسم اتوفاژي» يا خودخواري سلولي، تخريب و بازيافت اجزاي سلول توسط خود سلول است كه به دليل كمك به شناخت و درمان بيماري‎هايي همچون سرطان، ديابت، پاركينسون و بيماري‎هاي سلسله اعصاب بسيار مهم است.
مكانيسم اتوفاژي يا خودخواري سلولي زماني روي مي‎دهد كه اجزاي سلول با مركز بازيافت سلول يا لايزوزوم در هم مي‎آميزد تا آنزيم‎هاي لايزوم بتوانند مواد حمله‎كننده يا مخرب را از بين ببرند.
اين اتفاق روند سم‎زدايي سلول و خود‎درماني و در واقع مكانيسم دفاعي سلول است؛ زماني كه مواد غذايي به اندازه كافي به سلول نمي‎رسد يا اين‎كه سلول وظيفه از بين بردن مهاجمي مثل باكتري و ويروس را دارد، اتوفاژي براي زدودن مواد زائد و كم كردن مصرف سلول به كمك آن مي‎آيد و سلول مواد زائدي را كه توليد كرده يا سلول‎هايي را كه پير شده‎اند تخريب كرده و از مواد اوليه آن‎ها براي توليد اجزا و مواد جديد استفاده مي‎كند!
ماريا ماسوچي، استاد ويروس‎شناسي مؤسسه زيست شناسي سلولي دانشكده كارولينسكا در اين باره مي‎گويد: «اتوفاژ يعني حذف پروتئين‎هاي آسيب‎ديده از طريق اندامك‎ها و بازسازي سلول؛ كشف ارتباط ميان اتوفاژي و سلول‎هاي پير و ارتباط اين مكانيسم در شناخت بيماري‎هاي سالخوردگان نظير آلزايمر و ديابت نوع دو بسيار مهم است؛ در نهايت شناخت عوارض اتوفاژ بيش از اندازه بر روي سلول‎ها به طور مثال در مورد سرطان‎ها نيز اهميت بسزايي دارد؛ اتوفاژ بيش از اندازه مي‎تواند منجر به مقاومت در برابر داروهاي ضد سرطان شود.»
پروفسور يوشينوري اُسومي 71 ساله در دهه 90 ميلادي، گروهي از ژن‎ها را شناسايي كرد كه باعث اتوفاژي در مخمر نان مي‎شدند؛ او با استفاده از اين يافته به كشف مكانيسم اتوفاژ در سلول‎هاي انسان روي مي‎دهد.
در رابطه با اين يافته دانشمند ژاپني مي‎توان گفت مكانيسم اتوفاژي يا خودخواري سلولي، تخريب و بازيافت اجزا سلول توسط خود سلول است كه در هنگام «روزه گرفتن» و گرسنگي طولاني رخ مي‎دهد.
در واقع زماني كه انسان بيش از مثلا 8 ساعت گرسنگي را تحمل كند، سلول‎هاي سالم براي كسب انرژي و جبران كمبود غذا از سلول‎هاي معيوب و توده‎هاي مستعد سرطان تغذيه مي‎كنند! و به نوعي اتوفاژي عاملي در راستاي پيشگيري از ابتلا به بسياري از بيماري‎ها و سرطان‎ها است.

«يوسف پيامبر(ع)» همچنان محبوب در جهان

با گذشت 11 سال از پخش سريال فاخر «يوسف پيامبر(ع)» در داخل كشور، اين سريال همچنان در سطح جهان با استقبال مواجه است.
همزمان با آغاز ماه مبارك رمضان، برخي از شبكه‎هاي تلويزيوني براي بار چندم اقدام به بازپخش «يوسف پيامبر» به كارگرداني مرحوم فرج الله سلحشور نمودند.
ازجمله مي‎توان به «كانال 7» تلويزيون تركيه اشاره كرد كه بارها اين سريال ايراني را نمايش داده و امسال نيز به خاطر استقبال مخاطبانش، اقدام به بازپخش آن نموده است.
سريال «يوسف پيامبر(ع)» در ماه رمضان امسال هم مهمان خانه‎هاي مردم بوسني و هرزگوين است.
از ابتداي ماه رمضان امسال پخش سريال يوسف پيامبر(ع) براي چندمين بار از چند شبكه تلويزيوني اروپايي آغاز مي‎شود. اين سريال كه زيرنويس بوسنيايي آن در كانال بالكان شبكه جهاني سحر انجام شده است در شبكه‎هاي محلي با لوگوي سحر بالكان به روي آنتن مي‎رود.
پخش سريال يوسف پيامبر(ع) از تلويزيون‎هاي كانتون سارايوو پايتخت بوسني و هرزگوين در قلب اروپا براي چندمين بار صورت گرفته و مورد استقبال مسلمانان و پيروان ساير اديان قرار گرفته است. به نحوي كه طي سال‎هاي گذشته مديران شبكه‎هاي مختلف منطقه بالكان با تماس با دفتر نمايندگي سازمان صداوسيما در اين كشور خواستار دريافت نسخه اچ‎دي اين سريال براي پخش از تلويزيون‎هاي دولتي جمهوري مقدونيه و مونته‎نگرو و تلويزيون‎هاي محلي منطقه مسلمان‎نشين نووي‎پازار در جنوب صربستان بوده‎اند.
با پخش سريال «يوسف پيامبر» در ماه رمضان امسال و با توجه به اين‎كه تلويزيون‎هاي اين كانتون، از قبيل تلويزيون ووگوشچا، تلويزيون كاكاني، تلويزيون ايگمن و تلويزيون بوسنيا در شبكه كابلي و ديجيتالي كشور بوسني و هرزگوين قرار دارد، عموم مردم اين كشور، مخاطبان نسخه زيرنويس شده سريال يوسف پيامبر(ع) توسط سحربالكان و با لوگوي اين كانال هستند.
تلويزيون تونس نيز از ديگر مشتريان «يوسف پيامبر» در ماه رمضان امسال است. البته سريال «يوسف پيامبر» قبلا در كشور تونس به نمايش درآمده بود؛ اما به گفته «ايمان خضر» مدير روابط عمومي شبكه «كارتاژ پلاس‎تي‎وي»، به‎دليل علاقه بسيار زياد مردم آن كشور به اين سريال، بار ديگر در ماه رمضان پخش مي‎شود. اين شبكه نيز از اول ماه رمضان، پخش «يوسف پيامبر» را از سر گرفت.