صفحه بين الملل

سخنان مهم فرمانده سپاه قدس درباره احتمال جنگ آمريكا با ايران؛
ترامپ گفته «نبايد با ايران درگير شد»

چندي است در فضاي رسانه‎اي و سياسي كشور مساله جنگ آمريكا با ايران بزرگ نمايي شده است. رسانه‎ها از آن مي‎گويند و حتي برخي افراد غيرمتخصص زمان هم براي آن تعيين كرده اند! اما آن چه اهميت دارد تحليل‎هاي واقع بينانه و اخبار موثق است كه بايد از نظاميون و مسؤولان كشور شنيد.

به گزارش رجانيوز، سردار سرلشكر قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس درباره احتمال جنگ آمريكا با ايران سخن گفت و با بيان ترس دشمن از قدرت ملت ايران به افشاگري در مورد پشت پرده‎هاي سازمان سيا(CIA) پرداخت.

فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با اشاره به احتمال درگيري نظامي آمريكا با جمهوري اسلامي ايران، تأكيد كرد: «دشمن مي‎گويد ما نبايد اقدامي انجام بدهيم، چون هرگونه اقدام نظامي در اين مقطع ممكن است ما را به يك جنگ بي‎پاياني بكشاند و همه منافع ما را به خطر بيندازد.» وي در ادامه تصريح مي‎كند كه: «اين اطلاعات است كه مي‎گويم؛ نه تحليل.»

سردار سرلشكر قاسم سليماني با اقتدا به حضرت ولي عصر(عج) و رهبر معظم انقلاب، خود و همه نيروهاي مسلح كشور را آماده مقابله با هرگونه توطئه دشمن دانست. او در يكي از سخنراني‎هايش خطاب به سياست مزدوران آمريكايي در منطقه گفت: «ما شبي را نمي‎خوابيم مگر به دشمن فكر كنيم»

فرمانده سپاه قدس ضمن پرده برداري از سياست‎هاي پشت پرده سازمان سيا، گفت: «سازمان‎هاي امنيتي آمريكا به ترامپ گفته‎اند هرگونه جنگ نظامي با ايران خطرناك و نابود كننده است و ما را به جنگ بي‎پاياني مي‎كشاند و همه منافع ما را به خطر مي‎اندازد. مردم ما نبايد بدون شناخت از دشمن از آن بترسند و قدرت نظامي آن‎ها را بزرگ كنند.»

سردار سليماني كه تجربه‎هاي موفق در خصوص مديريت جنگ دارد و پنجه در پنجه شدن با آمريكايي‎ها را از نزديك تجربه كرده است نه تنها حمله آمريكا را رد مي‎كند كه قدرت نظامي آن‎ها در برابر ايران را ناتوان ارزيابي مي‎كند.

شبح جنگ را مطرح مي‎كنند تا ترسوها بترسند

رئيس جمهور تاجرمسلك آمريكا چه در مناظرات انتخاباتي و چه بعد از آن بارها از هزينه‎هاي نظامي دولت‎هاي قبل از خود انتقاد كرده است. شايد يكي از مهم‎ترين دلايل راي آوري او را نيز بايد در شعار «اول آمريكا» مشاهده كرد. دستور اخير وي در خروج نيروهاي نظامي آمريكا از سوريه و اعلام اين نكته كه آمريكا 7تريليون دلار در منطقه را صرف جنگ آوري كرده و نتيجه‎اي نداشته هم بايد به اين مساله اضافه كرد.

هرچند گاهي ممكن است دشمن با استفاده از اصل غافلگيري يا ناشي از تحليل اشتباه، جنگي را به يك كشور تحميل كند اما شواهد و قرائن نشان دهنده چنين تصميمي از جانب كاخ سفيد عليه ايران نيست چرا كه آمريكايي‎ها نمي‎دانند در صورت وقوع جنگ از كجا؟ در چه سطحي؟ و تا چه زماني؟ بايد پاسخگوي عملكرد خود باشند؛ بخصوص اين‎كه 40درصد نفت دنيا از مسير خليج فارس صادر مي‎شود و هر گلوله در اين منطقه مي‎تواند اقتصاد غرب را به فروپاشي بكشاند.

رهبر انقلاب در تاريخ ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۷ در ديدار اقشار مختلف مردم كه در سطح بسيار وسيع و عميقي نيز بازتاب رسانه‎اي داشته بخشي از بيانات خود را به همين موضوع اختصاص دادند و فرمودند «جنگ نخواهد شد». در توضيح همين مساله كه چرا اين اتفاق نخواهد افتاد نيز ايشان فرمودند:

«براي خاطر اين‎كه جنگ دو طرف دارد: يك طرف ما هستيم، يك طرف او است؛ ما كه خب جنگ را شروع نمي‎كنيم، ما هيچ جنگي را شروع نكرده‎ايم. افتخار جمهوري اسلامي اين است كه هيچ جنگي را ما شروع نكرده‎ايم؛ جنگ‎هايي داشته‎ايم، منتها شروع‎كننده طرف مقابل بوده. وقتي‎كه طرف مقابل شروع كند، ما البتّه با قدرت وارد ميدان مي‎شويم، امّا ما جنگ را شروع نمي‎كنيم؛ اين‎كه طرف ما. طرف آمريكايي و آمريكايي‎ها هم جنگ را شروع نمي‎كنند، براي اين‎كه گمان مي‎كنم آمريكايي‎ها هم مي‎دانند كه اگر جنگي را اين‎جا شروع كنند، صددرصد به ضررشان تمام خواهد شد. جمهوري اسلامي و ملّت ايران آن مجموعه‎اي هستند كه هركس به آن‎ها تعرّض بكند ممكن است ضربه بزند، امّا ضربه بزرگ‎تر را خودش خواهد خورد؛ كمااين‎كه تا حالا اين‎جوري بوده. آمريكايي‎ها يك بار هم اين‎جا حمله كردند به طبس -يادتان هست- خودشان را نجس كردند، برگشتند رفتند! درست است كه خيلي چيزها را ممكن است نفهمند، امّا به نظرم مي‎آيد اين‎قدر هم چيز نيستند كه اين را نفهمند! جنگ نخواهد شد، مطمئنّا.»

ايشان همچنين دامن زدن به شايعه جنگ را براي ترساندن مسؤولين غرب گرا معرفي كرده و فرمودند: «شبح جنگ را مطرح مي‎كنند تا ترسوها را بترسانند.»

رهبرانقلاب همچنين دشمن را مايوس از جنگ نظامي معرفي كردند و به همين دليل تمركز دشمن را در جنگ اقتصادي معرفي كردند: «امروز آمريكا بر جنگ اقتصادي متمركز است چون از جنگ نظامي مأيوس است» با همين پشتوانه آيت‎الله خامنه‎اي شايعه جنگ و مذاكره با دشمن بدعهد را رد كرده و فرمودند: «جنگ نخواهد شد و مذاكره نخواهيم كرد.»

بنابراين از طرفي بايد مسؤولين نظامي ايران بيدار و با اقتدار دشمن را رصد كنند اما از طرف ديگر بايد به پروژه جنگ رواني دشمن واقف بود كه درصدد است تا با شبح جنگ، مسؤولين اجرايي كشور را بترسانند و مانع تمركز آن‎ها در جنگ واقعي كه جنگ اقتصادي است شوند.

 بين الملل

بررسي رويكرد جديد عربستان در عراق؛
سعودي ها از دريچه بغداد چشم به تحريم تهران دوخته اند؟!

شايد براي بسياري اين سوال مطرح شود كه عربستان سعودي چرا به يكباره سياست خود در قبال عراق را تغيير داد؟ يا اين‎كه هدف عربستان از اعزام هيات‎هاي ديپلماتيك اقتصادي و سياسي به بغداد چيست؟ همچنين آيا عربستان واقعاً سياست خود را در قبال اين كشور تغيير داده يا اين مهم صرفاً تاكتيكي براي تاثير بر روابط عراق و ايران است؟ براي پاسخ به اين سوال‎ها ابتدا بايد به موضع عمومي عربستان سعودي در قبال بروز و ظهور يك دولت دموكراتيك در منطقه را مورد توجه قرار داد.
هراس عربستان از موفقيت الگوي دولت دموكراتيك در عراق
به نوشته مشرق، سعودي‎ها از سال ۲۰۰۳ و پس از سرنگوني رژيم بعث توسط اشغالگران آمريكايي انواع تلاش‎ها را براي به شكست راندن فرايند سياسي در بغداد به كار گرفتند؛ چرا كه از ديدگاه آل سعود، امكان الگو برداري از چنين دولتي از سوي مردم عربستان سعودي بسيار بالاست.
از اين رو عربستان سياست خود را برپايه تخريب ساختار سياسي عراق بنا نهاد. در اين راستا مي‎توان به دامن زدن به اختلافات مذهبي و تقويت گروه‎هاي تكفيري اشاره كرد كه اين هر دو تنها بخشي از ماجرا هستند. در آن دوره اگر از هر عراقي سوال مي‎كرديد كه سوغاتي آل سعود براي شما چيست؟ بي‎درنگ پاسخ مي‎شنيدي: «جليقه‎هاي انفجاري و خودروهاي بمب‎گذاري شده.»
اين سياست تا شكل گيري داعش و تصرف بخش‎هاي مهمي از خاك عراق به اوج خود رسيد. اما فتواي آيت‎الله سيستاني و كمك ايران در شكل گيري بسيج مردمي، شكست داعش را در پي داشت. از اين رو سعودي‎ها كه سوداي برپايي يك امارت تجزيه يافته را برباد رفته مي‎ديدند و همچنين قمار آن‎ها بر روي دولت خودخوانده داعش در موصل نيز ناكام ماند، تلاش كردند تا از راه ديگري وارد عراق شوند.
همه اين مسائل به انتخاب ثامر السبهان به‎عنوان سفير عربستان سعودي در بغداد منجر شد؛ اقدامي كه بعد از بيست و پنج سال قطع روابط، بي‎شك اولين گام در سياست جديد عربستان سعودي در قبال عراق بود. رياض و هم پيمانان آن با جديت تمام تلاش كردند تا دولتي را روي كار بياورند كه همسو با خواست و اراده آن‎ها باشد و از سويي جلوي قدرت نمايي الحشد الشعبي را گرفته و اجازه ندهد اين سازمان بيش از اين در مناسبات عراق و منطقه تاثير گذار باشد.
پروژه نفوذ سعودي در بغداد؛ از ساخت شهر ورزشي تا كمك يك ميليارد دلاري
با اتمام دوره حيدر العبادي و انتخاب عادل عبدالمهدي به‎عنوان نخست وزيرعراق كه به هيچ وجه گزينه مطلوب سعودي‎ها نبود، فاز جديد پروژه نفوذ در ساختار اجتماعي، اقتصادي و سياسي اين كشور آغاز شد. اين مهم، آن‎جا نمود بيش‎تري پيدا مي‎كند كه به نظر مي‎رسد در طراحي آمريكا براي فشار اقتصادي به ايران عربستان اين وظيفه را دارد كه علاوه بر جايگزيني نفت ايران، به واسطه عوامل انگيزشي اقتصادي درصدد جدا كردن بغداد از تهران برآيد.
نگاهي گذرا به رسانه‎هاي همسو با عربستان سعودي بر اين مدعا صحه مي‎گذارد. روزنامه اماراتي البيان در گزارشي با تيتر «روابط عربستان و عراق دست ايران را از اين كشور قطع مي‎كند»، مي‎نويسد: «در راستاي تقويت روابط اصيل عربستان و عراق، حكومت سعودي حمايت و پشتيباني خود از عراق را تقويت كرده و در روز تاريخي انعقاد مجلس همكاري سعودي عراقي در بغداد، كمك‎هايي را به اين كشور مي‎كند كه از جمله آن مي‎توان به ساخت يك شهر ورزشي به‎عنوان هديه ملك سلمان بن عبدالعزيز به ملت عراق و حمايت يك ميليارد دلاري عربستان از عراق و همچنين تاسيس چهار كنسولگري در سه شهر عراق اشاره كرد.»
به ادعاي البيان: «امضاي سيزده توافق و سند همكاري دوجانبه و حمايت از سرمايه گذاري سعودي‎ها در عراق مساله ديگري است كه هضم آن براي ايران دشوار است گو اين‎كه اين كشور به دنبال جدايي عراق از گرايش عربي خود و عمل در چارچوب ولايت فقيه است.»
همين نوشته به خودي خود براي تبيين راهبرد عربستان سعودي در قبال عراق كافي به نظر مي‎رسد. البته نبايد تقسيم كار كشورهاي حوزه حاشيه خليج فارس در قبال عراق را ناديده گرفت. در اين ميان عربستان سعودي نقش پليس خوب را بازي كرده و تلاش دارد چهره‎اي متفاوت از خود نشان دهد.
عربستان پليس خوب، بحرين و امارات پليس بد
اما كشورهايي مانند بحرين و امارات هم گاهي نقش پليس بد را ايفا كرده و تلاش مي‎كنند عراق را تحت فشار قرار دهند. تنش اخير بحرين و عراق نيز در همين راستا قابل تحليل است. تنش در روابط بحرين و عراق كه به تدريج ابعاد منطقه‎اي به خود گرفته، زماني رخ داد كه مقتدي صدر رهبر جريان صدر در عراق كناره‎گيري حاكم بحرين را خواستار شد.
وزارت خارجه بحرين نيز بيانيه مقتدي صدر را «توهين غير قابل قبول به پادشاهي بحرين و نقض قوانين بين‎المللي» دانست پس از آن‎كه خالد بن احمد وزير خارجه بحرين هم در توييتر واكنش نشان داد و مقتدي را «احمق سلطه‎جو» توصيف كرد و از او خواست به‎جاي اشاره به بحرين، انگشت اشاره را به سوي ايران بگيرد؛ موضعي كه به اعتراض شديد دولت عراق و احضار سفير بحرين در بغداد منجر شد. امارات متحده عربي هم نسبت به آن‎چه تهديد امنيت و ثبات بحرين مي‎خواند، ابراز نگراني كرد.
سعودي‎ها در حالي خبر از آمادگي براي كمك به مردم عراق و برخي مناطق شيعه نشين اين كشور مي‎دهند كه هنوز كفن ۳۷ شهيد عربستاني كه عمده آنان را شيعيان تشكيل مي‎دادند خشك نشده است.
انحلال الحشد الشعبي بخشي از پروژه معاهده قرن
در همين رابطه شيخ اكرم الكعبي، دبيركل جنبش نجباء عراق در سخناني با تاكيد بر اين‎كه شكست پروژه داعش، عربستان سعودي را مجبور به تعظيم در برابر قدرت عراق كرد، گفت: «سياستمداران و مردم بايد از عوامل قدرت خود محافظت كند؛ چرا كه طرف مقابل درصدد آن است كه اين عوامل قدرت را از جامعه منفك كند. براي نمونه دشمن از يك طرف خدماتي را عرضه مي‎كند اما از طرف ديگر الحشد الشعبي را مورد هدف قرار مي‎دهد و تلاش مي‎كند كه آن را از مردم جدا كند.»
بايد توجه داشت ائتلاف غربي عربي كه به دنبال به ثمر رساندن معاهده قرن است تلاش دارد با وعده‎هاي اقتصادي دولت‎ها را مجبور به جدايي از جريان‎هاي مقاومت كرده و آن‎ها را بر سر دو راهي مقاومت يا تسليم وادار به تسليم كند. اين مهم به‎ويژه در فلسطين، لبنان، يمن و عراق در حال پيگيري است. از اين رو اظهارات برخي سياستمداران عراقي در خصوص لزوم انحلال الحشد الشعبي و همكاري با آمريكا در راستاي تحريم ايران از اين دايره خارج نيست.
تجربه نشان داده است كه عراق اگرچه به دنبال تنظيم روابط خود با همه همسايگان است اما ارتباط با ايران را به‎صورت گسترده‎تر و عميق‎تر در دستور كار قرار داده است؛ موضوعي كه به ريشه‎هاي ديني و فرهنگي دو كشور مرتبط است و نمود آن را در سفرهاي رئيس جمهور ايران به عراق و سفر نخست وزير عراق به ايران مشاهده كرد.
بدون شك استراتژي جديد عربستان سعودي نيازمند هوشمندي بيش‎تر محافل رسانه‎اي و سياسي عراق است تا اين كشور بار ديگر از سوي سعودي‎ها مورد آسيب قرار نگيرد. دستكش مخملي و دست چدني عربستان براي اغلب مردم و سياستمداران عراقي رو شده است و آل سعود بي‎گمان به اهدافي كه حتي با وجود حمايت از تكفيري‎ها از آن بازماند با فريب‎هاي سياسي و اقتصادي نيز دست پيدا نخواهد كرد.