صفحه اول

تدبيرهاي حكيمانه رهبري در جلوگيري از وقوع جنگ

 دكتر قاسم روان‌بخش

همه مي‎دانيم كه وقوع جنگ، مي‎تواند زير ساخت‎هاي يك كشور را نابود مي‎كند. تلفات انساني، آثار مخرب رواني و عقب افتادگي اقتصادي و صدها مشكل ديگر همه از تبعات منفي وقوع يك جنگ است. البته مي‎تواند آثار و بركات مثبتي از جمله قوي شدن و ايجاد روحيه تحرك و حماسه و اعتماد به نفس نيز در بر دارد.

سياستمدار حكيم و كارآمد كسي است كه علاوه بر مقاومت در برابر زياده خواهي‎هاي دشمن و پيشبرد كشور به سوي اهداف متعالي و رساندن آن به قله‎هاي پيشرفت، كشور را از رويارويي نظامي و جنگ بر حذر دارد. در 30 سال دوران رهبري امام خامنه‎اي ايران اسلامي، نظام ذره‎اي از اصول و مواضع انقلابي‎اش، عقب نشيني نكرده و با قدرت به سمت قله‎هاي پيشرفت و تعالي، در حركت بوده و بر اساس آموزه‎هاي اسلام وظيفه خود را نجات ملت‎هاي منطقه و ديگر مستضعفان جهان دانسته و در اين راستا تلاش‎هاي مهمي داشته است. به همين دليل در اين مدت، ايران اسلامي به كانون توجه كشورهاي جهان تبديل شده و استكبار جهاني به رهبري امريكا همواره در حال توطئه و تلاش در جهت براندازي آن بوده است، به‎طوري كه تقريبا همه روساي جمهوري امريكا تا كنون با ترجيع بند «همه گزينه‎ها روي ميز است» در ظاهر، مايل به حمله نظامي بوده‎اند. ولي كشور اسلامي ايران در دوره 30 سال زعامت حضرت امام خامنه‎اي به‎صورت معجزه آميزي توانسته است كشور را از افتادن در دام جنگ و رويارويي نظامي در امان بماند.

با بررسي مديريت حكيمانه ايشان در طي اين 30 سال، مي‎توان به علل و دلائل آن پي برد.

1. ايمان و توكل به خدايي كه قدرتش بي‎نهايت و بر همه قدرت‎ها غالب است. ايشان همواره ملت و مسؤولان كشور را به تكيه و توكل به خدا دعوت مي‎كنند و در بحران‎ها و سختي‎ها با اين جمله قرآني كه از زبان حضرت موسي عليه السلام نقل شده مي‎فرمايند «ان معي ربي سيهدين؛ پروردگارم با من است، او مرا به صلاح و نجات هدايت مي‎كند.» بي‎ترديد اين اعتماد به نفس و توكل به خداوند و توسل به عنايت‎هاي امام زمان(عج) و ساير ائمه(ع) راه روشني است كه كشور را از خطرات احتمالي نجات داده و خواهد داد.

2. تقويت بنيه نظامي و افزايش قدرت نيروهاي مسلح با تكيه بر دانش و توان داخلي؛ رشد چشمگير كيفي و كمي صنايع نظامي ارتش و سپاه به‎ويژه در صنايع موشكي و پهبادي و دستيابي به موشك‎هاي دوربرد و نقطه زن و در دسترس قرار گرفتن همه اهداف نظامي و اقتصادي و سياسي تروريست‎هاي سنتكام و رژيم اشغالگر قدس و ساير دست نشانده‎هاي آمريكا، قدرت بازدارندگي را به شدت افزايش داده است. دشمن بر اساس محاسبات نظامي‎اش به خوبي مي‎داند كه تهديد فرماندهي كل قوا امام خامنه‎اي مبني بر اين‎كه «دوران بزن و در رو گذشته است؛ اگر يكي بزنند ده تا خواهند خورد» جدي و واقعي است. امروز مواضع استكبار و نوكرانش به شعاع 2000 كيلومتر زير ديد مستقيم نيروهاي مسلح ايران است. چنان‎چه امريكا بر فرض محال، وارد فاز نظامي شود و بخواهد بخت خود را آزمايش كند خواهد ديد چه جهنمي از آتش بر سر نيروهايش در منطقه فرود خواهد آمد و قلب شيطان بزرگ در حيفا و تل آويو منفجر خواهد شد. در واقع امام خامنه‎اي باعمل به آيه شريفه قرآن «و اعدوا لهم ما استطعتم من قوة و من رباط الخيل ترهبون به عدو ا... و عدوكم» دشمنان خدا و مردم ايران را به ترس و واهمه واداشته است.

3. يكي از سياست‎هاي حضرت امام(ره) كه پس از رحلت ايشان بسيار حساب شده و دقيق دنبال شد، راه اندازي و حمايت از سازمان‎هاي آزاديبخش در منطقه غرب آسيا و در مناطقي دورتر بود. هسته اوليه حزب ا... لبنان با حضور چند طلبه فاضل و انقلابي از جمله شهيد سيد عباس موسوي و سيد حسن نصر ا... در دفتر حضرت امام(ره) به وجود آمد و با برنامه‎ريزي دقيق حضرت امام خامنه‎اي امروز به درخت تنومندي تبديل شده كه «اصلها ثابت و فرعها في السماء» است. علاوه بر حزب ا... لبنان، گروه‎هاي فلسطيني از جمله حماس در داخل فلسطين به بزرگ‎ترين تهديد بر ضد اسراييل تبديل شده‎اند. فلسطيني‎ها با راهپيمايي جمعه بازگشت به فلسطين نيز توانسته‎اند بزرگ‎ترين ضربات روحي و رواني را به رژيم صهيونيستي وارد سازند، تا جايي كه اين رژيم در آستانه فروپاشي از درون قرار گرفته است. مساله فروپاشي به اندازه‎اي جدي است كه امام خامنه‎اي وقوع قطعي آن را در كم‎تر از 25 سال آينده پيش بيني كرده‎اند. بنابر اين نهضت‎هاي آزادي بخش به‎عنوان دست‎هاي پر توان ايران در جهان، توانسته‎اند استكبار را آسيب پذير كرده و ام القراي جهان اسلام را از خطرات در امان بدارند.

4. تشكيل سپاه قدس توانسته است در خارج از كشور بركات بسيار مهم و تحسين برانگيزي در جهت خنثي سازي توطئه‎هاي دشمن داشته باشد. به‎عنوان نمونه يكي از اقدامات امريكايي‎ها كه در اتاق‎هاي فكرشان پخت و پز شده بود درگيري و رويارويي شيعه با سني‎هاي داخل و منطقه بود؛ طرحي كه كيسنيجر مبدع آن بود. ولي حضرت امام(ره) و امام خامنه‎اي با تدبير وحدت شيعه و سني و ايجاد برادري ميان آن‎ها اين توطئه سنگين را خنثي كردند. امريكا با بازسازي طرح كيسنجر و خلق گروه‎هاي تكفيري و تروريستي داعش و جبهة النصره در صدد بر آمد با «جنگ‎هاي نيابتي» به رويارويي نظامي با ايران اسلامي بپردازد. آن‎ها در پي آن بودند با اشغال دو كشور سوريه و عراق و تشكيل به اصطلاح دولت اسلامي عراق و شام، و شكست جبهه مقاومت با پشتيباني سياسي، نظامي امريكا، و حمايت‎هاي مالي سعودي و برخي شيوخ منطقه، جنگي تمام عيار را با جوهر اعتقادي بر ضد جمهوري اسلامي سامان دهند و در اين درگيري علاوه بر وارد كردن ايران به جنگ فرسايشي چندين ساله، آن را به تقابل شيعه و جهان اهل سنت بكشانند. تدبير امام خامنه‎اي در اين مصاف بسيار پيچيده هم بسيار حكيمانه بود؛ برخي بر اين باور بودند كه بايد براي دفع حملات احتمالي داعش بااعزام لشكرها و نيروهاي مسلح به داخل عراق و سوريه جنگي تمام عيار بر ضد آن‎ها راه بيندازيم. عده‎اي نيز معتقد بودند بايد در برابر چنين حادثه‎اي بي‎طرف باشيم زيرا ورود به اين مساله، كشور را وارد جنگي طولاني مدت خواهد كرد. ولي امام خامنه‎اي با استفاده از نيروهاي قدس و سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سليماني راهكاري حكيمانه اتخاذ كرد؛ نه بي‎تفاوت مانديم و نه به گسيل تيپ و لشكرها پرداختيم. سپاه قدس با تحركات سياسي و نظامي در بيرون از مرزها و آموزش ده‎ها هزار جوان عراقي و سوري اعم از شيعه و سني و ارائه مشاوره‎هاي دقيق و حساب شده به آن‎ها و حمايت‎هاي فكري، سياسي و نظامي از نوع خاصش توانست جريان داعش و النصره را ازجهان اهل سنت جدا سازد و با حمايت علماي شيعه و سني و حضور نيروهاي مردمي از شيعه و سني، جريان آمريكايي و دولت خود خوانده داعش را متلاشي و خطر جنگ را از سر ايران بر طرف كند، همچنين مردم عراق و سوريه را از شر آن‎ها آزاد كند و روح زندگي را به آن دو كشور بازگرداند. امروز سعودي‎ها كه تصور مي‎كردند مي‎توانند يمن را سه روزه به‎سان لقمه‎اي چرب ببلعند و به ژاندارم خليج فارس تبديل شوند، پس از گذشت 4 سال در پنجه‎هاي نيروهاي انصار ا... يمن گرفتار آمده‎اند و طولي نخواهد كشيد كه شكست را خواهند پذيرفت. بي‎ترديد اگر حمايت‎هاي سياسي سپاه قدس نبود امروز عربستان بر كل منطقه چيره شده بود.

5. حركت ناو امريكايي به سمت منطقه نمي‎تواند در فاز عمليات نظامي تفسير شود. آن‎ها همان گونه كه خود اعلام كرده‎اند براي دلگرمي مزدورانشان به منطقه مي‎آيند و به عبارتي مي‎خواهند از پيش دستي ايران در عمليات نظامي جلوگيري كنند. آن‎ها خوب مي‎دانند كه در رويارويي نظامي با ايران هر چند بتوانند چند نقطه را بمباران كنند ولي همه معادلات منطقه را به هم خواهد زد. زيرا اگر منطقه وارد فاز نظامي و جنگي شود تمام مراكز حساس اقتصادي و نفتي دوستان امريكا نابود خواهد شد و در اين صورت دنيا دچار بحران سوخت شده و آثار و تبعات جبران ناپذيري بر منطقه و جهان تحميل خواهد كرد. همچنين اسرائيل به نابودي كشيده خواهد شد.

تازه‎ترين توصيه رهبر انقلاب به روزه‎داران؛
فرصت سحرهاي ماه رمضان را از دست ندهيد

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي روز سه‎شنبه(۱۳۹۸/۲/۱۰) در جلسه درس خارج فقه، توصيه‎هايي را براي استفاده از فرصت ماه مبارك رمضان و توجه ويژه به عبادت در سحرهاي اين ماه، بيان كردند.

پايگاه اطلاع‎رساني KHAMENEI.IR متن اين بيانات رهبر انقلاب را به شرح ذيل منتشر كرده است:

دوستان عزيز! ماه رمضان فرصت خيلي خوبي است، فرصت بسيار خوبي است. البتّه فرصت تبليغ است، فرصت تببين است، فرصت اُنس با مردم است، فرصت كمك به فقرا است لكن از همه اين‎ها بالاتر، فرصت تعبّد است، فرصت تقرّب است، فرصت روزه‎اي است كه مي‎گيريد، فرصت نشستن سر سفره رحمت الهي، سر سفره ضيافت الهي است. اين سفره‎ي ضيافتي كه مي‎گويند، اين ضيافت، همين روزه شما است، همين نافله شما است، همين نماز شما است كه به جا مي‎آوريد.

البتّه اعمال ماه رمضان خيلي زياد است؛ شما ملاحظه كنيد در اقبال سيدبن‎طاووس، براي هر شب چقدر اعمال، چقدر نمازهاي مختلف و گوناگون [ذكر مي‎كند] كه ما واقعاً بعضي‎مان قاصريم، بعضي‎مان [هم] جاهل به اهمّيت اين كارها هستيم -كه حالا محلّ [بحث نيست] - لكن يك قدرِ‎متيقّن‎هايي، يك قدرِ‎اقل‎هايي وجود دارد كه اين‎ها را نبايد از دست داد.

سحر ماه رمضان همه پا مي‎شوند؛ نبايد اين سحر را از دست داد؛ سحر فرصت خيلي خوبي است. مكرّر عرض كرده‎ايم كه اگر ماها از سحر استفاده نكنيم، در اين دنياي شلوغ، وقت ديگري نداريم براي خلوت با خودمان، با دلمان، با خداي خودمان؛ واقعاً وقتي باقي نمي‎ماند. ما گرفتاريم؛ در اين ۲۴ ساعت، چند ساعتش كه خوابيم، آن ساعت‎هايي هم كه بيدار هستيم، گرفتاريم؛ هر كسي يك مشغوليتي دارد يا مشغوليت‎هاي مختلفي دارد. آن فراغت‎هايي كه وجود داشت، امروز وجود ندارد - [البتّه] نقص زمانه نيست، طبيعت زمانه است- بالاخره امروز وسايلي هست و زندگي، يك زندگي ماشيني است. امروز پديده‎هايي وجود دارد كه اين پديده‎ها در گذشته وجود نداشته؛ [لذا] گرفتاري زياد است.

 سرمقاله

واكاوي عصبانيت جريان جاهلي از روحانيت مردمي و انقلابي

 دكتر محمد ملك زاده

شهادت طلبه‎اي مظلوم در برابر حوزه علميه همدان كه توسط يك نفر از اراذل، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بعد هم با افتخار در اينستاگرام خبر اين جنايت را اعلام كرد در كنار حمايت جريان جاهلي و اوباش طرفدار قاتل از اين حمله وحشيانه و تروريستي و حوادث مشابه كه به‎ويژه طي دو سال گذشته افزايش يافته است، از حركت خزنده و مرموزي حكايت مي‎كند كه عليه روحانيت مردمي و انقلابي به راه افتاده است. تمسخر رسانه‎هاي ضدانقلاب نسبت به تعدادي طلبه كه فيلم آنان در حال تمرين ابياتي از اشعار كودكانه براي ارتباط تربيتي با خردسالان در شبكه‎هاي مجازي انتشار يافت و يا عصبانيت اين جريان از عمامه به سر نهادن طلابي كه در حال امداد رساني به سيل زدگان هستند و يا ساير نشانه‎هايي كه بر مردمي بودن جريان روحانيت دلالت مي‎كند، همه و همه اين پيام را به مخاطب القاء مي‎كند كه روحانيت از نگاه جريان جاهلي نبايد به‎عنوان يك نماد ديني در خدمت مردم و جامعه باشد! از نگاه اين جريان روحانيت نبايد جرياني مردمي و انقلابي باشد؛ روحانيت نبايد نماد اسلام سياسي باشد؛ روحانيت نبايد پرده‎ها و حجاب‎هاي حائل ميان مردم و رهبران ديني را از ميان بردارد؛ لباس روحانيت به‎عنوان لباس دين نبايد كاركردي فراتر از يك هويت ساده صنفي داشته باشد؛ كه در اين صورت، خواب آشفته جريان جاهلي براي نابودي دين و اعتقادات مذهبي مردمان مسلمان بدون تعبير و تلاش آنان براي ناكارامد نشان دادن اسلام سياسي بيهوده مي‎گردد.
حقد و كينه جريان جاهلي از اجتماعي شدن روحانيت و نزديك شدن ايشان به متن مردم است كه بخش‎هايي از آن در حضور فعالانه روحانيت در سيل اخير در مناطق مختلف كشور نمايان‎تر شد. به شهادت رساندن روحاني مظلوم همداني، پرده آخر همين حقد و دشمني جريان جاهلي را به تصوير كشيد. حال آن‎كه اين جريان چه بخواهد چه نخواهد، روحانيت اصيل و انقلابي در طول تاريخ تشيع به‎ويژه دوره تاريخ معاصر، به تعبير بنيانگذار جمهوري اسلامي در منشور روحانيت، همواره به‎عنوان «حاملان امانت وحى و رسالت كه اركان عظمت و افتخار انقلاب اسلامى را بر دوش تعهد سرخ و خونين خويش حمل نموده‎اند»، شناخته شده‎اند. بي‎گمان شهادت اين طلبه مظلوم، اولين و آخرين شهادت از اين صنف نبوده و نخواهد بود؛ چرا كه به فرموده امام خميني(ره) روحانيت ابايي از به شهادت رسيدن ندارد و «حقاً از روحانيت راستين اسلام و تشيع جز اين انتظارى نمى‎رود كه در دعوت به حق و راه خونين مبارزۀ مردم، خود اولين قرباني‎ها را بدهد و مُهر ختام دفترش شهادت باشد.» از نگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي، مهم‎ترين دليل حقد و كينه جريان جاهلي از روحانيت و علماى متعهد اين بوده كه آنان در طول تاريخ اسلام و تشيع، مهم‎ترين پايگاه محكم اسلام در برابر حملات و انحرافات و كجروي‎ها بوده‎اند. تاريخ بيش از هزار و چهارصدسالۀ اسلام و تشيع گواهي مي‎دهد كه روحانيت اسلام تكيه‎گاه محرومان و مستضعفان بوده است؛ آنان در هر عصرى از اعصار براى دفاع از مقدسات دينى و ميهنى خود مرارت‎ها و تلخي هايى متحمل شده‎اند و همراه با تحمل اسارت‎ها و تبعيدها، زندان‎ها و اذيت و آزارها و زخم زبان‎ها، شهداى گرانقدرى را نيز به پيشگاه مقدس حق تقديم نموده‎اند. بدين ترتيب به شهادت رساندن طلبه مظلوم همداني اقدامي خصمانه و مسبوق به سابقه در برابر هزاران خصومت دشمنان تاريخي اسلام و روحانيت است؛ زيرا به فرموده امام خميني(ره):
علماى اسلام اولين كسانى بوده‎اند كه بر تارك جبين شان خون و شهادت نقش بسته است. كدام انقلاب مردمى ـ اسلامى را سراغ كنيم كه در آن حوزه و روحانيت پيش كسوت شهادت نبوده‎اند و بر بالاى دار نرفته‎اند و اجساد مطهرشان بر سنگفرش هاى حوادث خونين به شهادت نايستاده است؟(پيام تاريخي امام خميني در منشور روحانيت)