صفحه ادب و هنر

نمكي كه «سلبريتي ها» بر زخم مردم مي زنند

طي ماه‎هاي گذشته به‎ويژه پس از خساراتي كه با جاري شدن سيل در كشور به بار آمد، شاهد تيره شدن ارتباط ميان مردم و سلبريتي‎ها هستيم؛ ارتباطي كه يك سوي آن نظرات انتقادآميز، معترضانه و حتي توهين‎آميز كاربران فضاي مجازي خطاب به سلبريتي‎هاست و سوي ديگر آن واكنش متقابل سلبريتي‎ها كه گاه نامتعارف است و با تصويري كه از آن‎ها در ذهن داريم سر ناسازگاري دارد اما اين دلزدگي عمومي نسبت به سلبريتي‎ها چه زماني آغاز شد، عامل آن چيست و كدام يك از دو طرف را بايد مقصر دانست، سلبريتي‎ها يا مردم؟

به گزارش تسنيم؛ مروري بر مطالب به اشتراك‎گذاشته شده در صفحات مجازي سلبريتي‎ها، سرآغاز دلزدگي عمومي از آنان را زماني نشان مي‎دهد كه سوء مديريت اقتصادي دولت دوازدهم، با ايجاد مشكلات معيشتي، عرصه را بر اقشار مختلف جامعه تنگ كرد و سبب شد انگشت اتهام كاربران فضاي مجازي به سوي سلبريتي‎هايي نشانه رود كه با حمايت گسترده از حسن روحاني، نقشي به‎سزا در انتخابات رياست جمهوري 96 ايفا كردند؛ سلبريتي‎هايي كه حالا موضع‎گيري‎هايشان در برابر اخبار و اتفاقات روز، زير ذره‎بين كاربران قرار گرفته، با دقت نقد شده و در برخي موارد با واكنش صاحبان اين صفحات مجازي همراه مي‎شود.

با نگاهي به صفحات اينستاگرامي سلبريتي‎هاي مشهور بين‎المللي و مقايسه آن با صفحات اينستاگرامي سلبريتي‎هاي وطني، آن چه در وهله نخست جلب توجه مي‎كند، تعداد عجيب و غريب دنبال‎كنندگان يا همان فالورهاي سلبريتي‎هاي ايراني است؛ به‎عنوان مثال در حالي كه صفحات اينستاگرامي ستاره‎هاي هاليوود اسكارداري چون نيكول كيدمن و جوليا رابرتز را حدود 5 ميليون نفر دنبال مي‎كنند صفحات اينستاگرامي بازيگراني چون مهناز افشار و بهنوش بختياري به ترتيب 8.6 و 7.6 ميليون دنبال‎كننده دارند البته بازار داغ خريد و فروش فالور را هم نبايد ناديده گرفت؛ چه آن‎كه ميزان بازديد از فيلم‎هاي منتشر شده در صفحات سلبريتي‎هاي ايراني عموما با تعداد دنبال‎كنندگان صفحه جور نمي‎آيد و با اختلافي فاحش از آن كم‎تر است.

با اين حال، توجه بيش از حد مردم و حتي رسانه‎هاي ايران به سلبريتي‎ها حقيقتي غيرقابل انكار است؛ پديده‎اي كه به جرات مي‎توان آن را سلبريتي‎سالاري ناميد، پديده‎اي كه سبب شده سلبريتي‎هاي ايراني كه حالا صفحات مجازي خود را تريبوني پرمخاطب يافته‎اند، بدون دانش، تخصص و يا حتي مطالعه‎اي مرتبط، به حوزه‎هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي، محيط زيستي و حتي سياسي ورود كرده و افكار عمومي را تحت تاثير قرار دهند. نمونه بارز اين چرخه معيوب را در انتخابات رياست جمهوري سال 96 شاهد بوديم.

ريشه اين سلبريتي‎سالاري را بايد در ضعف آگاهي‎رساني به جامعه دانست و عملكرد ناموفق رسانه‎ها به‎ويژه رسانه ملي در ارتقاي فرهنگ استفاده از فضاي مجازي. در واقع، ناآگاهي جامعه از نحوه استفاده مفيد از فضاي مجازي، امروز كار را به‎جايي رسانده كه بازار شايعه، اخبار زرد و تحليل‎هاي بي‎پايه و اساس در فضاي مجازي داغ شود.

همين مي‎شود كه انتشار يك مطلب نسنجيده در صفحه يك بازيگر به سادگي مي‎تواند به ايجاد شكاف ميان اقشار مختلف جامعه منجر شود؛ شكاف‎هايي كه هر چند ساده ايجاد شده‎اند اما پر كردنشان آن قدرها هم ساده نيست، شكافي كه نمونه آن را ميان خود سلبريتي‎ها و مردم شاهد هستيم؛ بازيگري كه تصويري از حضور يك بازيگر ديگر را در ميان مردم سيل‎زده منتشر كرده و او را صرفا بابت اين حضور مورد ستايش قرار مي‎دهد، به فاصله چند روز، بومياني را كه از پاكسازي گل و لاي با بيل فيلم منتشر كرده‎اند با ادبياتي ناخوشايند به «به رخ كشيدن» متهم مي‎كند و در ادامه با معترضان اين رويكرد وارد كارزاري مي‎شود كه حاصل آن ايجاد شكاف ميان وي و هوادارانش است و در مقياس بزرگ‎تر شكاف ميان سلبريتي‎ها و مردم.

مديرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامي مطرح كرد؛
۷۰درصد آثارحوزه كودك و نوجوان ترجمه است!

مديرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامي در گفت‎وگوي ويژه خبري شبكه دو سيما با محوريت «چالش‎هاي حوزه كتاب و كتاب‎خواني»، با انتقاد از برخي اظهارات ميهمانان برنامه در خصوص اقدامات دولتي درباره وضعيت كتاب‎خواني گفت:دوستان نبايد در نقش روابط عمومي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار بگيرند؛ همچنان‎كه به نمايشگاه كتاب امسال و نيز درخصوص تخصيص يارانه‎ها انتقاداتي وجود دارد.

ميثم نيلي با اين حال افزود: خوشبختانه در نمايشگاه كتاب تهران امسال، بر برخي مشكلات اجرايي مثل ولنگاري در هزينه‎ها كنترل بيش‎تري شكل گرفته و به همفكري با نشر نيز توجه بيش‎تري شده است.

وي درباره تخصيص يارانه‎ها و انتقاد وارد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطرنشان كرد: ما بايد به عددي در تخصيص يارانه‎ها برسيم كه مخاطب را به نمايشگاه راغب كند. هزينه اجرايي نمايشگاه با يارانه‎اي كه براي افراد مختلف تعيين كرده، يك به يك است كه اين تخصيص بايد اصلاح شود و هزينه نمايشگاه را پايين آورد.

نيلي همچنين تاكيد كرد: مخاطبان نمايشگاه متأسفانه به‎دليل مشكلاتي كه بر نشر وارد شده، با مشكل در قيمت و خريد كتاب روبه‎رو مي‎شوند.

وي روند برگزاري نمايشگاه كتاب در وضعيت فعلي را شبيه يك چهارشنبه‎بازار بزرگ خسته‎كننده دانست و افزود:در اوضاع فعلي با عرضه اين همه كتاب، مخاطب براي يافتن كتاب دلخواهش به دردسر مي‎افتد. در حالي كه بايد به سمت هدفمندكردن و نمايشگاهي‎ترشدن نمايشگاه رفت؛ البته با اين ملاك كه فروشگاهي بودنش در پس‎زمينه تقويت گردد.

مديرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامي اذعان كرد: ما تبعات كميت‎گرايي در بازار كتاب را مي‎بينيم؛ به‎طوري كه آمار تعداد ناشران و كتاب‎فروشان و عناوين توليدي واقعي و منطقي نيست. اين كميت‎گرايي به منافعي برمي‎گردد كه در ناشر بودن نهفته است.

نيلي ادامه داد: برخي از ناشران ما در آمارهاي ساختگي گرفتار شده‎اند؛ حتي بعضي از آمارهاي ثبت‎شده در خانه كتاب نيز دقت كافي ندارد؛ همان طور كه ناشران، اعدادي را بدون حساب و كتاب، به‎عنوان تيراژ و چاپ اعلام مي‎كنند كه با واقعيت منطبق نيست.

به گفته اين فعال حوزه بازار نشر، موضوع تورم عناوين كتاب كه مايه ضعف كتاب‎خواني و حيرت مخاطب است، به‎دليل سياست‎هاي نمايشگاه كتاب هم هست كه گاه با ورود مديران بهتر شده؛ اما همچنان بايد اصلاح شود.

نيلي در خصوص وضعيت نشر و كتاب‎هاي حوزه كودك و نوجوان نيز يادآور شد: متاسفانه حدود ۶۴ درصد آثار اين گروه سني در واقع ترجمه است؛ يعني از طرف تفكر غيربومي به نسل ما منتقل مي‎شود. امسال اين ماجرا افزايش هم يافته و به ۷۰ درصد رسيده است كه البته بيش‎تر هم خواهد شد.

وي در اين باره توضيح داد: وقتي نقش مولف تضعيف مي‎شود و به‎جايش جريان ترجمه يا حتي تاليف به سوي كتاب‎سازي تقويت مي‎شود، ذائقه كتاب‎خوان را نيز تضعيف مي‎كنيم. لااقل دولت بر كتب خارجي و ترجمه اين‎ها نظارت كند و عملكردش را جدي‎تر كند.

مديرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامي تاكيد كرد: دقت در مسائل زيرساختي حوزه كتاب و كتاب‎خواني نبايد صرفاً متوجه ايام نمايشگاه بين‎المللي كتاب تهران باشد؛ بلكه در طول سال بايد به حوزه فرهنگ توجه كرد؛ چنان‎كه مساله بسيار مهم كاغذ را نبايد ناديده بگيريم.

 ادب و هنر

براي سومين سال متوالي رئيس جمهور به نمايشگاه كتاب تهران نيامد؛
چرا كتاب براي «روحاني» مهم نيست؟

۶ دوره نمايشگاه كتاب در مدت رياست جمهوري آقاي روحاني برگزار شده و رئيس جمهور فقط در سه دوره آن حضور داشته است، نتيجه اين عدم حضورها يعني آگاهي نداشتن از اتفاقاتي كه در حوزه نشر و كتاب مي‎گذرد كه به‎نفع حوزه نشر نخواهد بود.
به گزارش مشرق، سي‎ودومين نمايشگاه كتاب تهران 4 ارديبهشت آغاز به‎كار كرد تا دوباره در ارديبهشتي ديگر بوي كتاب بيايد و مشتاقان به كتاب براي خريد كتاب‎هاي مورد علاقه‎شان به نمايشگاه بروند. در اين گزارش نمي‎خواهيم از كتاب‎ها بگوييم، بلكه مي‎خواهيم از اهميتي بگوييم كه مسؤولان براي كتاب قائل نيستند. به حرف كه باشد همه عاشق كتاب هستند و برايش تبليغ مي‎كنند، اما به عمل كه مي‎رسد چنين چيزي را نمي‎بينيم. يك نوع ديگر هم وجود دارد، حرف‎هاي برخي مسؤولان اگر درحد همان حرف هم كه باشد براي كتاب مي‎تواند تبليغ خوبي باشد. وقتي مردم ببينند در اوضاع گراني باز هم رئيس جمهورشان براي افتتاح بزرگ‎ترين اتفاق فرهنگي كتاب حاضر مي‎شود، آن‎ها هم اميدوار مي‎شوند؛ اما قضيه اين‎طور هم نيست. در اين گزارش به نمايشگاه‎هاي كتاب تهران پرداختيم كه در دو دوره يازدهم و دوازدهم دولت برگزار شدند.
۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ افتتاح بيست‎وهفتمين نمايشگاه كتاب تهران:
اولين نمايشگاه كتابي كه در دولت حسن روحاني برگزار شد، بيست‎وهفتمين دوره بود. حسن روحاني با حضور در افتتاحيه به بحث مميزي كه به گفته خودش مهم‎ترين چالش حوزه نشر بود، پرداخت و گفت: «جامعه و اعتقادات ما چارچوبي را براي همه نويسندگان پديد مي‎آورد. اين چارچوب منافع و مصلحت ملي، احترام به دين و عقايد مردم، احترام به اسرار كشور و احترام به تماميت ارضي و وحدت ملي است و ملت ما به كساني كه بخواهند در جامعه تفرقه ايجاد كنند، فرصت نخواهد داد.» بحث‎هاي ديگر او به موضوع انتقاد از دولت مربوط مي‎شد و اين‎كه بدون شناسنامه نبايد دولت را نقد كرد.
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ افتتاح بيست‎وهشتمين نمايشگاه كتاب تهران:
رئيس جمهور در دومين حضورش در نمايشگاه كتاب بيش‎تر موضوعات صحبتش كتابي بود و كم‎تر درمورد سياست صحبت كرد: «اين كه گفته مي‎شود نمايشگاه بين‎المللي كتاب تهران در سال گذشته سه ميليون نفر بازديدكننده داشته، جاي خوشبختي دارد اما به همين نسبت بايد كتابفروشي‎هاي ما در سطح شهر تهران، استان‎ها، روستاها و بخش‎ها پررونق باشد. همين‎طور كتاب‎خانه‎هاي عمومي ما نيز بايد مراجعه‎كننده داشته باشند و اگر كتابخانه‎هاي عمومي ما خلوت باشند درواقع ما هنوز در اين جهت مشكل داريم و هنوز آشتي كامل با كتاب تحقق پيدا نكرده است. راهي وجود ندارد مگر آن‎كه كتاب خريدن و كتابخواني وارد سبك زندگي ما شود و تا اين چنين نشده است ما نمي‎توانيم مشكلات را حل كنيم.»
۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ افتتاح بيست‎ونهمين نمايشگاه كتاب تهران:
بيست‎ونهمين نمايشگاه كتاب تهران، آخرين نمايشگاه كتابي بود كه حسن روحاني براي افتتاحيه‎اش آمد؛ نمايشگاهي كه بعد از چند سال، جاي آن تغيير كرد و به شهرآفتاب رفته بود. روحاني در اين مراسم هم سخناني را درباره كتاب بيان كرد و گفت: «امروز ملت‎هاي بزرگ جهان، ملت ايران را با اشعار سعدي، حافظ و ساير شعرا، علما، نويسندگان و فيلسوفان بزرگ ايران مي‎شناسند. هر چقدر به سمت كتاب حركت كرده و آن را ترويج و تقويت كنيم به‎نفع خودمان و نسل‎هاي آينده خواهد بود. احداث مجموعه آبرومند نمايشگاهي در تهران، پاسخ به نيازي مهم براي تعامل و گفت‎وگوي داخلي و خارجي است و از اين‎كه اين نمايشگاه امروز افتتاح شد، بسيار خرسنديم و از شهردار تهران و شوراي شهر تهران و همه مسؤولان و دست‎اندركاران كه اين بناي بسيار بزرگ، بيادماندني و زيبا را براي برگزاري نمايشگاه‎هاي مختلف به وجود آوردند، تشكر مي‎كنيم.»
۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ افتتاح سي‎امين نمايشگاه كتاب تهران:
سي‎امين نمايشگاه كتاب تهران هم در شهرآفتاب برگزار شد، اما رئيس جمهور در اين مراسم حاضر نشد و رئيس مجلس جايگزين رئيس جمهور شد تا اين رويداد فرهنگي را افتتاح كند.
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ افتتاح سي‎ويكمين نمايشگاه كتاب تهران:
مراسم افتتاحيه سي‎ويكمين نمايشگاه بين‎المللي كتاب تهران نيز بعد از بازگشت دوباره از شهرآفتاب به مصلي در سالن چهل‎سراي مصلاي امام خميني(ره) برگزار شد و قرار بود كه حسن روحاني در اين مراسم شركت كند، اما نه او و نه معاون اولش در اين مراسم شركت نكردند و حتي اعلام نشد چرا رئيس جمهور به اين مراسم نيامده است.
۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ افتتاح سي‎ودومين نمايشگاه كتاب تهران:
مراسم افتتاح امسال اما جريانش متفاوت بود، تبليغات براي حضور رئيس جمهور از يك هفته قبل از شروع نمايشگاه آغاز شد كه افتتاحيه با حضور رئيس جمهور از ساعت ۸ صبح در كتابخانه ملي برگزار مي‎شود، درست يك روز مانده به مراسم افتتاحيه، مكان تغيير كرد و به مصلي بازگشت و گفته شد كه اين اتفاق به درخواست رئيس جمهور بوده است كه حتماً مراسم در محل نمايشگاه كتاب برگزار شود. اما چند ساعت بعد دوباره خبر ديگري آمد كه مراسم بدون‎حضور رئيس جمهور برگزار مي‎شود و دليل آن هم به‎خاطر حضور در يك جلسه پيش‎بيني نشده اعلام شد. وزير ارشاد هم در مراسم افتتاحيه با ذكر اين موضوع و ارسال سلام گرم رئيس جمهور به ميهمانان گفت: «يك جلسه پيش‎بيني نشده و مهم باعث شد كه رئيس جمهور نتوانند در اين مراسم شركت كنند.»