صفحه جوان

تحليل روانشناسي موفقيت و توصيه هايي براي موفق شدن

راز اول: پول را هدف اصلي خود قرار نمي‎دهند

اگر تصور مي‎كنيد كه هدف اصلي افراد موفق به دست آوردن پول است، در اشتباهيد. اگر فقط به‎خاطر پول كار كنيد، هرگز به‎جايي نخواهيد رسيد. سعي كنيد در كنار هدف اصلي خود، پول را به‎عنوان يك هدف جانبي از كار سخت و مطالعه فراوان در نظر بگيريد. افراد موفق هميشه با در نظر گرفتن وضعيت بازار و كسب‎وكارهاي رو به رشد، ايده‎اي را مطرح و روي آن سرمايه‎گذاري مي‎كنند.

پزشكي كه براي تشخيص راه درمان يك بيمار تلاش مي‎كند، وكيلي كه به هر ترفندي متوسل مي‎شود تا در دادگاه برنده شود و مهندسي كه با وسواس نقشه‎اي طراحي مي‎كند تا يك ساختمان بي‎نظير بسازد، همه به يك هدف فكر مي‎كنند. در مسير موفقيت، هيچ تفاوتي ميان اين مشاغل پُردرآمد و يك شاعر، موسيقي‎دان يا هنرمندي كه يك تابلوي نقاشي را خلق مي‎كند وجود ندارد. افراد موفق، تا جاي ممكن زندگي خود را وقف مال‎اندوزي نمي‎كنند.

راز دوم: از طرد شدن نمي‎ترسند

در هر حوزه‎اي از فعاليت‎هاي اقتصادي، هميشه دو مسير وجود دارد. يكي از اين دو مسير، خطرپذير است و اگر آن را انتخاب كنيد، از ديگران متفاوت خواهيد بود. فرض كنيد در حوزه خاصي، مي‎خواهيد روي يك رويكرد جديد كه از نظر ديگران ريسك زيادي به همراه دارد سرمايه‎گذاري كنيد. بي‎ترديد اين اقدام از سوي بسياري از فعالان آن حوزه، كاري احمقانه خواهد بود. اما اگر به تصميم خود كاملا ايمان داريد، آن را انجام دهيد و از طرد شدن نترسيد. البته چنين رويكردي، مزايا و معايب خاص خود را دارد. با اين حال، مهم اين است كه از اقدام خود و كاري كه روي آن تمركز كرده‎ايد راضي هستيد.

راز سوم: سخت‎تر از هميشه كار مي‎كنند

تعداد افرادي كه حاضرند براي تحقق رؤياهاي خود، هزينه بپردازند و فداكاري كنند انگشت‎شمار است. اگر كسي از ابتدا به شما بگويد كه براي رسيدن به هدف‎تان دقيقا به چقدر زمان و چه مقدار مطالعه نياز داريد، احتمالا هرگز آن كار را شروع نخواهيد كرد. اما يك فرد موفق كه ساعت‎هاي طولاني را صرف پرداختن به كار مورد علاقه‎اش مي‎كند، اين را نه يك موفقيت صرف كه در واقع يك تغيير شگرف در شيوه‎ي زندگي‎اش در نظر مي‎گيرد. به ياد داشته باشيد كه در راه موفقيت، بايد همه چيز حتي اشتباهاتي را كه در طول مسير مرتكب مي‎شويد، بپذيريد و بدانيد زماني كه بر موانع راه غلبه مي‎كنيد، موفقيت براي شما شيرين‎تر خواهد بود.

راز چهارم: شكست را عاملي براي پيشرفت در نظر مي‎گيرند

افراد موفق نه تنها از شكست و اشتباه‎هاي غيرقابل‎اجتناب در طول مسير نمي‎ترسند، بلكه به سوي آن مي‎روند! در حالي‎كه بيش‎تر افراد از شكست و خجالت ناشي از آن و همچنين متحمل شدن هزينه زياد در راه موفقيت مي‎ترسند و سعي مي‎كنند كه از آن جلوگيري كنند، افراد موفق مي‎دانند كه اشتباه‎ها به ما كمك مي‎كنند تا بفهميم كه چه كاري را نبايد انجام بدهيم و در مسير رسيدن به موفقيت به چه تجاربي نياز داريم. افرادي كه هرگز اشتباه نمي‎كنند، براي شكست آمادگي ندارند و بنابراين اگر روزي با آن مواجه شوند لطمه شديدي خواهند ديد؛ و چون تجربه مقابله با شكست را نداشته‎اند، اغلب هرگز بهبود نمي‎يابند. شكست‎هاي كوچك كه در فواصل كوتاهي از هم اتفاق مي‎افتند سبب مي‎شوند تا خود را بيش‎تر بررسي كنيم و در نتيجه فردي عاقل‎تر و محافظه‎كارتر شويم.

راز پنجم: صبور هستند؛ چون موفقيت در راه است

در دنياي امروز، همه مي‎خواهند يك شبه به موفقيت برسند. كافي ا‎ست به رشد روزافزون فضاهاي مجازي و رسانه‎هاي اجتماعي نگاه كنيد. افراد موفق، اغلب يك‎شبه به موفقيت دست نيافته‎اند، بلكه سال‎ها طول كشيده است تا به آن رسيده‎اند. تعجبي ندارد كه بسياري از كودكاني كه در خانواده‎هاي ثروتمند به دنيا آمده‎اند، ستارگان فيلم‎ها و يا برندگان مسابقات شرط‎بندي، در نهايت كارشان به افسردگي، اعتياد به الكل و مواد مخدر مي‎كشد. چون آن‎ها مي‎دانند كه زماني را صرف نكرده و تلاشي نكرده‎اند تا مستحق آن چه از بخت خوب به آن‎ها رسيده است باشند و بنابراين ارزشي برايشان ندارد. اعتماد به نفس اين افراد نيز بسيار پايين است. شادترين افراد كساني هستند كه در طول زمان با تلاش خود به اهداف‎شان مي‎رسند و در اين راه چيزهاي زيادي ياد مي‎گيرند و فراز و نشيب‎هايي را تجربه مي‎كنند كه سبب قوي‎تر شدن آن‎ها مي‎شود.

راز ششم: هنگامي كه به بن‎بست مي‎رسند مسير خود را تغيير مي‎دهند

بسياري از افراد همواره در مسير خود ثابت مي‎مانند و به‎جاي آن‎كه ايده‎هايشان را با تغييراتِ راه وفق بدهند، سعي مي‎كنند از هر گونه تغييري اجتناب كنند و در مسير ثابتي پيش بروند. اما ثروتمندترين، شادترين و بزرگ‎ترين افراد كساني هستند كه جهان را به همان صورتي كه هست پذيرفته‎اند. آن‎ها از تغييراتي كه در مسير پيش مي‎آيد استقبال و از هر فرصتي استفاده مي‎كنند تا شانس تحقق رؤياهايشان را افزايش بدهند. البته درست است كه نبايد به‎طور مداوم تغيير مسير بدهيد يا همه چيز را به‎طور كامل دگرگون كنيد، اما به ياد داشته باشيد كه انعطاف‎پذير بودن، كليد موفقيت است.

راز هفتم: نقاط قوت خود را مي‎شناسند و نقطه ضعف‎هاي خويش را اصلاح مي‎كنند

هر شخص نقاط قوت و ضعفي دارد و اين هيچ ربطي به ميزان استعداد شخص يا اين‎كه تا چه حد سخت كار و مطالعه كرده است ندارد. به ياد داشته باشيد كه هيچ‎كس كامل نيست. افراد خردمند و عاقل مي‎توانند نقاط ضعف خود را به سرعت تشخيص بدهند و براي رفع آن‎ها تلاش كنند يا اين‎كه نقاط ضعف را با نقاط قوت خويش جايگزين كنند. بنابراين نبايد از اين‎كه در برخي از مهارت‎ها ضعف داريد خجالت بكشيد. اتفاقا نقاط ضعف سبب مي‎شوند تا از نقاط قوت خود بيش‎تر و بهتر استفاده كنيد.

 جوان

حديث جوان
پيامبر خدا صلي الله عليه و آله:

هر كه با زنى به‎خاطر مالش ازدواج كند، خداوند او را به مال وى واگذار مى‎كند، و هر كه با او به‎خاطر جمال و زيبايى‎اش ازدواج نمايد، در او چيزى را كه خوشايند او نيست، خواهد ديد، و هر كه با وى به‎خاطر دينش ازدواج كند، خداوند تمامى اين مزايا را براى او جمع مى‎كند.
وسائل الشيعه، ج 14، ص 31

ولايت و جوانان
هدف بزرگ نخبگان

آن چه نگاه به نخبگان را به‎عنوان يك فريضه، به‎عنوان يك واجب غيرقابل اجتناب بر همه مسؤولان لازم مي‎كند، يك هدف بزرگ است. يك هدف بزرگي در اين‎جا وجود دارد؛ با اين هدف حتماً بايستي نگاه به نخبگان يك نگاه جدّي، يك نگاه عملياتي، يك نگاه دلسوزانه و پيگير باشد. آن هدف چيست؟ آن هدف عبارت است از تبديل كشور ايران به كشوري پيشرفته، قدرتمند، شريف -شريف در مقابل لئيم و پليد كه بعضي از كشورها و بعضي از قدرت‎ها هستند- صاحب حرف نو در مسائل بشري و در مسائل بين‎المللي(...) و برافرازنده پرچم تمدّن نوين اسلامي.
۱۳۹۵/۰۷/۲۸

حكايت
او رافردا دوباره بياوريد...

در زمـان پـيـغمبر اكرم(ص)، طفلى بسيار خرما مى خورد.
هر چه اورا نصيحت مى‎كردند كه زياد خوردن خرما ضرر دارد، فايده نداشت.
مادرش تصميم گرفت او را به نزد پيغمبر(ص) بياورد تا او را نـصـيـحت كند.
وقتى او را به حضور پيغمبر آورد، از پيغمبر خواست تا به طفل بفرمايد كه خرما نخورد، اما آن حضرت فرمود: امروز برويد و او رافردا دوباره بياوريد.
روز ديـگر زن به همراه فرزندش خدمت پيغمبر(ص) حاضر شد.
حضرت به كودك فرمود كه خرما نـخورد.
در اين هنگام زن، كه نتوانست كنجكاوى و تعجب خود را مخفى كند، از ايشان سؤال كرد: يارسول اللّه، چرا ديروز به او نفرموديد خرما نخورد؟ حـضـرت فـرمـود: ديـروز وقتى اين كودك را حاضر كرديد، خودم خرما خورده بودم و اگر او را نصيحت مى كردم، تاثيرى نداشت.

پند و اندرز
ما مأمور به صله ارحام هستيم نه صله اصلاب

ما مأمور به صله اصلاب هستيم، يا مأمور به صله ارحام؟ همه ما به هر حال پدري داريم، پدربزرگي داريم، اين از اصلاب آمده است؛ اما از اصلاب آن هنر ساخته نيست كه خانواده را اداره كند، از ارحام ساخته است، آن رحم است، آن ادب است، آن مهرباني است. آن‎ها كه اهل اصول خانواده‎اند وقتي مادر را از دست مي‎دهند، احساس غربت مي‎كنند ولو سنّشان سنّ هفتاد يا هشتاد باشد. اين رحامت و اين هنر را ذات اقدس الهي به زن‎ها داده است. ما مأمور به صله ارحام هستيم نه صله اصلاب. اصلاب آن هنر را ندارد كه در ما رحم و رحامت ايجاد كند. اين مادري مادر است كه مي‎تواند اين كار را بكند؛ لذا فرمود اساس خانواده اين است. لباس يكديگر هستند، چرا يكديگر را برهنه مي‎كنند؟ مي‎دانيد اين طلاق ـ خداي ناكرده ـ اگر در جايي رخنه كند چه مي‎شود؟ وجود مبارك امام(سلام الله عليه) فرمود ـ خداي ناكرده ـ اگر طلاق در جايي رخنه كرد آن خانه‎اي كه با طلاق ويران شده است، اين بافت فرسوده به آساني ساخته نمي‎شود. اين بافت فرسوده شهر نيست كه شهرداري آن را بسازد. اين را بخوانيد روايات باب نكاح را، روايات باب طلاق را، ما غير از ائمه و قرآن، چه پناهگاهي داريم براي تأمين زندگي خود؟! آن‎كه ما را آفريد به زبان قرآن و عترت دارد با ما حرف مي‎زند. اين جوان كه گفت ما رها كرديم آزاد شديم، نمي‎داند كه بر آن پدر و مادر بيچاره چه مي‎گذرد! هر وقت آن مادر اين دخترِ رهاشده را مي‎بيند در رنج و غصّه است. فرمود طلاق بدترين كار است. چرا طلاق هست؟ براي اين‎كه مواظب زبان نيستيم. آن اصالتي كه مربوط به زن‎ها است ما به حرمت نگاه نداشتيم. فرمود آن سرمايه‎اي مي‎تواند خانواده را حفظ بكند مادر است، زن است. صُلب آن قدرت را ندارد كه جامعه و خانواده را نگهداري و نگهباني كند؛ اما رحامت و رحِم چون محور رحم است، آن را خداي سبحان مظهر رحمت قرار داد.
از رحمت آمدند و به رحمت روند باز
من رحمة بدا و إلي ما بدا يعود
ما با اين دوستي و رحمت مي‎توانيم زندگي كنيم. انقلاب ما و نظام ما با همين صورت گرفته است. شما اين جنگ ده ساله را نه هشت ساله، دو سال كه جنگ داخلي بود و هشت سال جنگ خارجي، همه را رحمت و ادب و دوستي و گذشت اداره كرد. آبروي اين كشور را، عظمت اين كشور را، مگر كسي براي ايران حساب قائل مي‎شد؟
حضرت آيت‎الله جوادي آملي