صفحه حوزه و دانشگاه

پيام تسليت جامعه مدرسين در پي شهادت روحاني همداني؛
طرح هاي نظارتي و كنترلي براي سالم سازي فضاي مجازي قاطعانه تر اجرايي شوند

جامعه مدرسين حوزه علميه قم در پيامي شهادت روحاني مظلوم همداني را تسليت گفت و خواستار برخورد قاطعانه نيروهاي امنيتي و انتظامي با اينگونه تحركات شد.

متن پيام بدين شرح است:

بسم‎الله الرحمن الرحيم

خبر شهادت دردناك و دلخراش روحاني حوزه علميه همدان، حجت الاسلام مصطفي قاسمي«ره» كه مظلومانه در جنايتي آشكار به وقوع پيوست، موجب تأسف و تأثر فراوان گرديد.

از مقامات امنيتي و انتظامي انتظار مي‎رود با توجه به خدمات، روشنگري‎ها و استقامت روحانيت، برخورد قاطعانه و عبرت‎آموز با اين‎گونه تحركات صورت گيرد. اگرچه بنا بر اخبار واصله عامل اين جنايت در زمان كوتاهي به مكافات عمل خويش گرفتارشده و در درگيري با مأموران انتظامي به هلاكت رسيده است اما بايد شديداً با عوامل پشت‎صحنه و پنهان اين‎گونه حوادث برخورد شود.

متأسفانه برخي از اشرار و همفكران اين قاتل همچنان در فضاي مجازي جولان مي‎دهند و فضاي تهديد و رعب ايجاد مي‎كنند. لازم است طرح‎هاي نظارتي و كنترلي براي سالم‎سازي فضاي مجازي قاطعانه‎تر اجرايي شوند تا اخلاق، غيرت ديني، امنيت و آرامش مردم در اين فضاي آشفته و بي‎كنترل به قهقرا و نابودي كشانده نشود.

جامعه مدرسين حوزه علميه قم اين حادثه غم‎انگيز را به خانواده آن مرحوم و حوزه‎هاي علميه استان همدان تسليت عرض نموده و براي آن مرحوم از درگاه ايزد منان رحمت و مغفرت واسعه الهي مسئلت مي‎نمايد و رجاء واثق دارد مردم ولايتمدار و انقلابي همدان با حضور گسترده در تشييع و ديگر مراسم‎هاي گراميداشت اين شهيد عزيز، نام و ياد آن شهيد را به يك مانور باشكوه براي نظام مقدس جمهوري اسلامي تبديل خواهند نمود.

والسلام عليكم و رحمه‎الله و بركاته

محمد يزدي

رئيس شوراي عالي جامعه مدرسين حوزه علميه قم

 حوزه و دانشگاه

حضرت آيت‎الله نوري همداني:
بارها مشكلات مردم را فرياد زديم

به گزارش خبرگزاري رسا، حضرت آيت‎الله حسين نوري همداني از مراجع تقليد در آخرين جلسه درس خارج خود كه در مسجد اعظم قم برگزار شد، يكي از وظايف مهم روحانيت را تبليغ معارف ديني دانست و بر لزوم اهتمام حوزويان به بحث تبليغ به‎ويژه در ايام ماه مبارك رمضان تأكيد كرد.
ايشان افزود: روحانيت بايد احكام و معارف الهي را براي مردم بيان كند، نتيجه تفقه در دين بايد انذار باشد، حضرت زهرا(س) از پدر بزرگوار خود نقل مي‎كنند كه علماي شيعه در روز قيامت به اندازه ميزان علوم و جديت در هدايت جامعه مورد عنايت الهي قرار مي‎گيرند.
اين مرجع تقليد با تأكيد بر اين‎كه حوزويان بايد با سواد بوده و در ارشاد مردم جديت داشته باشند، اظهار داشت: دشمنان سعي دارند كه به جامعه القا كنند كه مشكلات مردم به واسطه حضور روحانيت است، از اين رو حوزويان و طلاب بايد در ميان مردم حضور يابند و حقايق را بيان كنند تا مردم بدانند مشكلات آن‎ها مربوط به روحانيت نيست.
ايشان ادامه داد: مشكلات مردم به مسؤولاني مربوط مي‎شود كه با وجود بارها تذكر روند كار خود را اصلاح نمي‎كنند و براي حل مشكلات معيشتي مردم گام جدي بر نمي‎دارند، در سيل اخير مشاهده كرديم كه روحانيت پيشگام خدمتگزاري به مردم در همه زمينه‎ها بود اما تبليغات سوء دشمن به گونه‎اي ديگر القا مي‎كنند.
حضرت آيت‎الله نوري همداني با تأكيد بر اين‎كه روحانيت همواره در كنار و همراه مردم است، ابراز داشت: سعي روحانيت حل مشكلات مردم است، اگر مراجع و حوزه‎هاي علميه فرياد مي‎زنند كه مسؤولان بايد براي گراني‎ها فكري كنند، پيگير مشكلات مردم هستند اما متأسفانه به خوبي در صداوسيما انعكاس داده نمي‎شود.
ايشان خاطرنشان كرد: بارها به مسؤولان تذكر داديم و فرياد زديم كه مردم در مضيقه معيشتي و اقتصادي هستند و بايد اين مشكلات را حل كنند اما روند خود را ادامه مي‎دهند؛ بايد ميان مردم رفت و دردها و مشكلات را فهميد.
استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم در ادامه با بيان توصيه‎هايي به طلاب خاطرنشان كرد: منابر روحانيت بايد مستند به آيات و روايات باشد، يكي از موضوعاتي كه بايد مورد توجه قرار گيرد بيان احكام و مسائل شرعي است و سخن حوزويان بايد مبتني بر آيات و روايات باشد؛ روحانيت وظيفه دارد كه دستورات ديني و نحوه صحيح انجام آن‎ها را به مردم آموزش دهند.
ايشان اضافه كرد: توجه به مستضعفان و نيازمندان وظيفه ديگر روحانيت است و مردم نبايد تصور كنند كه روحانيت به مستضعفان پشت كرده و پشتيبان سرمايه‎داران و مرفهان است.
حضرت آيت‎الله نوري همداني با تأكيد بر اهتمام طلاب به امور درسي در ايام تعطيل گفت: درست است كه مدتي دروس تعطيل مي‎شود اما طلاب نبايد مسائل علمي، مطالعه و مباحثه خود را رها كنند.
ايشان افزود: بر اساس روايات عالم تراز ديني كسي است كه انسان را از شك به يقين، از تكبر به تواضع، از ريا به اخلاص، از عداوت به خيرخواهي و از رغبت به دنيا به زهد بكشاند، عالم ديني هيچ‎گاه نبايد شيفته دنيا باشد بلكه بايد ساده زيست بوده و همراه مردم باشد.
اين مرجع تقليد تقويت ارتباط روحانيت با جوانان را ضروري ارزيابي كرد و گفت: در روايات توصيه شده كه مبلغان بايد با جوانان ارتباط بيش‎تري داشته باشند؛ چرا كه دل‎هاي جوانان آماده‎تري براي پذيرش حقايق دارند.