صفحه اول

سرلشكر سليماني:
رفتن به ميز مذاكره، مصداق «تسليم» است / قطعاً تن به اين ذلت نمي دهيم

به گزارش خبرگزاري فارس، سرلشكر پاسدار قاسم سليماني در همايش سراسري فرماندهان، روسا و مديران ناجا، اظهار داشت: از اين‎كه سردار حسين اشتري فرمانده نيروي انتظامي اين افتخار را به حقير دادند كه در جمع فرماندهان عزيز و خدمتگزار نيروي انتظامي باشم، خداوند را شاكرم.

وي افزود: گرچه برادران ناجا بعضا از نظر اسمي و شكلي به القاب و صفات خوب بسياري مشهور هستند اما حقيقتا سربازان گمنام مي‎باشند، صفت سرباز گمنام؛ صفت مهمي است، چرا كه عمل خالصانه براي خدا و رضايت او انجام مي‎شود.

فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران با دادن صفت سربازان گمنام به فرماندهان و نيروهاي ناجا بيان كرد: شما عزيزان در بسياري از مواقع چونان سرباز گمنام هستيد، البته صفات ارزشمند ديگري در شما نيز وجود دارد و براي بنده حضور در چنين جلسه‎اي توفيق است.

سرلشكر پاسدار سليماني در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين‎كه نيروي انتظامي؛ يك نيروي اثرگذار است، تأكيد كرد: نيروي انتظامي اثرگذاري مهمي در مسائل اجتماعي و عقيدتي دارد و اين‎كه با چه روحيه‎اي با آحاد مردم در ارتباط و تعامل باشد بسيار حائز اهميت است.

فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران ادامه داد: روش و برخورد حكيمانه نيروي انتظامي به رضايتمندي مردم منتج مي‎شود و اين رضايتمندي عمومي و مردمي در مساله مقبوليت نظام اسلامي و جمهوري اسلامي ايران بسيار اثرگذار است.

اين مقام مسؤول با اشاره به مأموريت‎هاي متنوع نيروي انتظامي، خاطر نشان كرد: ماهيت وظيفه ذاتي و قانوني ناجا به گونه‎اي است كه ممكن است هم مورد تهديد و تهمت قرار بگيرد و هم در معرض تمجيد و تجليل باشد.

سرلشكر پاسدار سليماني بيان كرد: مديريت كردن در چنين فضايي كار حساس و مهمي است و در واقع بايد بگويم نيروي انتظامي مسؤوليت سختي دارد و بايد هر لحظه، هر ساعت و هر روز به نيروي انتظامي به‎خاطر اقدامات مهمي كه مي‎كند خسته نباشيد و خدا قوت بگوييم.

فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران با بيان اين‎كه نيروي انتظامي حافظ و پاسدار ارزش‎هاي نظام و انقلاب اسلامي است بر اهميت صيانت از امنيت كشور، تأكيد كرد و گفت: دشمنان در صددند با دو اهرم فشار و تحريم اقتصادي و بر هم زدن امنيت كشور به ما ضربه و لطمه بزنند و در اين راستا از همه ظرفيت‎هايشان بهره مي‎گيرند.

وي با بيان اين‎كه امروز ديگر آمريكا و ايادي‎اش جريان قدرتمند قابل اعتنا در غرب و شرق آسيا ندارد و همه اتكايش به دولت‎هاي نامشروع است، خاطر نشان كرد: آمريكا و همدستانش به جريان‎هاي القايي، انحرافي و... متوسل شده‎اند و بايد بدانند كه امروز ايران اسلامي؛ كشور قدرتمندي است و از نظر نظامي و امنيتي به بلوغ بالايي رسيده است.

سرلشكر پاسدار سليماني تأكيد كرد: دشمن امروز به ميزان تهديدي كه مي‎كند هزينه‎هايش نيز افزايش مي‎يابد.

وي با بيان اين‎كه جمهوري اسلامي ايران حقيقت تبلوريافته و عينيت يافته از دين است، بيان كرد: دشمن مي‎خواهد با فشارهاي اقتصادي ما را به ميز مذاكره بكشاند كه اين مذاكره مصداق تسليم است اما مردم ما هوشيار و هوشمندند و معتقدند كه مذاكره در شرايط كنوني با دشمن، تسليم شدن محض است و قطعا تن به اين ذلت نمي‎دهيم.

فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران با اشاره به راهبرد اقتصاد مقاومتي عنوان كرد: دشمن با گزينه‎هاي اقتصادي در صدد تحميل فشارها به ملت ما است اما امروز همه كارشناسان اقتصادي مي‎گويند بيانيه مقام معظم رهبري(مدظله العالي) در حوزه اقتصاد مقاومتي از ابتداي انقلاب مي‎بايست عملياتي و اجرايي مي‎شد، چرا كه راهكار برون رفت از چنين شرايطي توسل بر اقتصاد مقاومتي است.

سرلشكر پاسدار سليماني تأكيد كرد: اگر با تلاش و همت و توجه محض به منويات فرماندهي معزز كل قوا(مدظله العالي)، دست در دست هم دهيم به‎ويژه در حوزه اقتصادي، قطعا بار ديگر مي‎توانيم دشمن را مأيوس و تسليم كنيم.

وي تأكيد كرد: نعمت وجود با بركت رهبري حكيم و فرزانه را داريم، از طرفي ملت شاداب ما نشان دادند كه در هر شرايطي همدل هستند، ديديم كه در حوادث و بلاياي طبيعي چگونه ملت با يكديگر همدل شدند و در كنار اين اتفاق و با اقدامات جريان‎هاي ديني و انقلابي براي كمك و امدادرساني به مردم آسيب ديده از سيل، علقه مردم به جريان‎هاي ديني و انقلابي چون حوزه علميه، ناجا، ارتش، سپاه بيش‎تر شد و عزت اين نيروها افزون شد.

فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران خاطر نشان كرد: نيروي انتظامي در همه ميدان‎ها و صحنه‎هاي جهادي، نقش ارزنده، مخلصانه و عاشقانه‎اي دارد، عاشقانه را از اين باب مي‎گويم كه در ميدان‎هاي جهادي حضور داوطلبانه و بي‎چشم داشت دارند.

سرلشكر پاسدار سليماني در خاتمه با اشاره به زحمات بي‎دريغ نيروي انتظامي، تأكيد كرد: به‎عنوان يك شهروند بايد بگويم امنيت و احساس امنيت را مديون بي‎خوابي‎هاي شبانه روزي نيروهاي پليس هستيم.

عذرخواهي دعايي از حضرت آيت الله سيستاني

آقاي دعايي در سفر اخيري كه به عراق داشته با حضرت آيت‎الله سيستاني ديداري داشته است؛ وي به‎خاطره‎اي از اين سفر مي‎پردازد: حضرت آيت‎الله العظمي سيستاني با لطف و عنايت خاصي كه نسبت به همه مستقبلين و علاقمندانشان داشتند، تفقدي به من داشتند و فرمودند كه «من تا به حال سعي كرده‎ام مصاحبه‎هاي تو را بخوانم و خوانده‎ام؛ و نكته‎اي در مصاحبه‎هاي شما بوده و من مي‎خواهم توضيح دهم كه ذهن شما روشن شود.»

دعايي مي‎گويد: موضوع از اين قرار بود كه من در گذشته، در رابطه با سفر مرحوم شهيد مطهري به عراق خاطره‎اي را نقل كرده بودم كه ما براي مرحوم شهيد مطهري در بيروني منزل امام جلوسي گذاشته بوديم. نشستي براي ايشان بود كه دوستانشان بيايند و با ايشان ديدار داشته باشند. زمان آن نشست را شبي تعيين كرده بوديم كه امام به بيروني تشريف نمي‎آوردند. معمولاً عصر جمعه امام به بيروني تشريف نمي‎آوردند و معروف بود كه آن شب را مطالعه درسي داشتند. ما از اين فرصت استفاده كرديم و سعي كرديم جلسه‎اي ترتيب دهيم كه آقاي مطهري جلوسي داشته باشند و دوستانشان براي ديدار و ملاقات ايشان بيايند. تصادفاً، امام وقتي مطلع شدند كه آقاي مطهري آن‎جا نشست دارند، به احترام آقاي مطهري و علاقه‎اي كه به ايشان داشتند به بيروني آمدند و از اول تا آخر در آن جلسه نشستند.

من در خاطراتم نقل كرده بودم كه يكي از شاگردان حضرت آيت‎الله سيستاني كه از ياران حضرت امام بود به اطلاع ايشان رسانده بود كه آقاي مطهري در آن‎جا جلوس دارند و ايشان سؤال كرده بودند كه «آيا خود آقاي خميني هم مي‎آيند و مي‎نشينند؟» و آن شاگرد گفته بود «نه، امشب شبي است كه ايشان معمولاً به بيروني تشريف نمي‎آورند.»

آقاي سيستاني هم براي ملاقات با آقاي مطهري آمده بودند و ملاقات خوبي هم بود و رفتند. تلقي دوست ما اين بود كه آقاي سيستاني گمان مي‎كردند كه امام نمي‎آيند و وقتي آمدند ديدند امام هستند فلذا ملاقات با امام به شكلي به ايشان تحميل شد. در صورتي كه آقاي سيستاني هم نسبت به امام و هم نسبت به آقاي مطهري علاقه ويژه‎اي داشتند و از اين فرصتي كه پيش آمده بوده طبيعتاً مي‎توانستند شادمان باشند.

من در مصاحبه‎اي اين داستان را از آن دوست نقل كرده بودم و در واقع روايت آن دوست را بازنشر داده بودم كه انگار به بهانه ملاقات با آقاي مطهري، ملاقات با امام به حضرت آيت‎الله سيستاني تحميل شد وايشان، شايد در برابر يك عمل انجام شده قرار گرفتند.

اما ايشان با بزرگواري بسيار، به من فرمودند كه «آن ملاقات آقاي مطهري را آقاي احمدي شاهرودي به من اطلاع داد؛ به من گفت كه آقاي مطهري آمده‎اند و در بيروني منزل آقاي خميني نشست دارند. وقتي ايشان گفت، من بدون توجه به اين‎كه آقاي خميني هستند يا نيستند به ملاقات ايشان رفتم».

همچنين حضرت آيت‎الله سيستاني تصريح داشتند «من نسبت به آيت‎الله آقاي خميني قدس سره الشريف علاقه ديرينه‎اي داشتم و متوالي و متعدد خدمت ايشان رسيده بودم و با ايشان ملاقات‎ها و مذاكراتي داشتم. حتي مواردي پيش مي‎آمد كه ضرورتي اقتضا مي‎كرد پيامي را بين ايشان و آقاي خويي منتقل كنيم، من اين خدمت را انجام مي‎دادم و اين نقش را ايفا مي‎كردم و از علاقمندان ديرينه ايشان بودم. اين‎كه نقل شده اگر من مي‎دانستم ايشان آن‎جا بوده‎اند نمي‎آمدم، قطعاً واقعيت ندارد و من دلم مي‎خواهد كه اين ذهنيت را شما تصحيح كنيد.» اينك از اين فرصت استفاده مي‎كنم و ضمن پوزش از پيشگاه بزرگوارانه ايشان، نظر قاطع ايشان نسبت به مرحوم امام را بيان مي‎كنم و اميدوار هستم كه خداوند سايه اين عالم بزرگ را كه با دقت و ريزبيني مسائل ريز و درشت جهان اسلام و عراق و ايران را زير نظر دارند، بر سر همه شيعيان و ملت‎هاي مسلمان برقرار و پايدار بدارد.»

 سرمقاله

رونويسي دوباره از يك طرح امريكايي
مذاكرات سري براي واگذاري بقيه دارايي ها!

 دكتر قاسم روان‌بخش

درست يك سال پيش 18 ارديبهشت، مشاور ترامپ در برابر دوربين رسانه‎هاي بين‎المللي بر قرارداد برجام آب دهان انداخت و آن را پاره كرد و فرداي آن نيز ترامپ به‎طور رسمي از برجام خارج شد. در برابر اين اقدام هيچ يك از انديشكده‎هاي امريكايي و اروپايي موضع قابل توجهي نگرفت و مخالفت‎هايي كه از سوي برخي افراد و مجامع صورت گرفت در حد حرف بود. امريكايي‎ها با خروج از برجام ديگر تعهدي در برابر برجام نداشتند و در اين مدت يك سال گذشته هر چه توانستند بر ايران فشار آوردند؛ نفت ايران را به‎طور كامل تحريم كردند و جهان را براي نخريدن نفت زير فشار تهديد تحريم قرار داده‎اند. از اين بالاتر نيروي مسلح رسمي كشورمان يعني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را تحريم و تروريست معرفي كردند. وزير خارجه امريكا اعلام كرد كه بناي حمله نظامي به ايران را ندارند؛ آن‎ها مي‎خواهند كاري كنند كه انقلابيون از قدرت كنار روند و حكومت به‎طور كامل به دست غيرانقلابيون بيفتد. آن‎ها براي گرفتن امتيازات بيش‎تر نيازمند بازگشت ايران به ميز مذاكره هستند. البته معتقدند تا قبل از انتخابات مجلس در سال جاري بايد اين اتفاق بيفتد؛ زيرا چنان‎چه در انتخابات مجلس آينده قدرت به دست انقلابيون بيفتد دولت روحاني نيز به‎طور طبيعي در برابر مجلس انقلابي تسليم مي‎شود. به همين دليل بر اساس سياست درفش و هويج از يك طرف ترامپ بر فشارها مي‎افزايد و از سوي ديگر برخي انديشكده‎هاي امريكايي مانند انديشكده‎اي موسوم به «گروه بين‎المللي بحران»(International Crisis Group براي مذاكره سري و مخفي، چراغ سبزي به ايران نشان مي‎دهند. بر همين اساس به چند نكته بايد توجه كرد:
1. اين انديشكده كه به‎صورت مرتب از زمان شروع مذاكرات هسته‎اي ايران با ۱+۵ در سال ۹۲، درباره مذاكرات و توافق‎هاي ايران و ۶ كشور، گزارش‎هاي تحليلي و راهكاري ارائه مي‎داد، در تاريخ ۱۶ ژانويه ۲۰۱۸ گزارشي با عنوان «ايستاده بر غبار: سومين سال اجراي برجام» منتشر كرد. در صفحه ۲۵ اين گزارش كه مربوط به ۲۶ دي ماه ۹۶ است، مي‎خوانيم كه يكي از مواردي كه بايد از كانال مخفي بين ايران و امريكا انجام بگيرد تلاش براي" آزادي شهروندان آمريكايي بازداشتي در ايران" است. وي در اين گزارش مي‎نويسد«بهترين گزينه براي ايالات متحده اين است كه پيشنهاد مذاكره محرمانه و خصوصي به ايران بدهد كه تمركز آن بر روي آزادي زنداني‎هاي آمريكايي در ايران(نه محدود به اين مساله) باشد. در شرائط كنوني، ايران احتمالا مذاكرات علني را تسليم شدن غير قابل قبول در برابر زورگويي‎هاي امريكا تلقي خواهد كرد. ولي همچنان كه در دولت اوباما اتفاق افتاد ديپلماسي سكوت(همراه با كاهش جنگ لفظي) بخت بيش‎تري براي موفقيت در ابتداي كار دارد.»
متاسفانه باز هم تيم وزارت خارجه دولت روحاني در دام طراحي شده توسط سازمان سيا افتاد و بدون مشاوره با نخبگان و صاحبان فكر و انديشه، در برابر آن تسليم شد. اولين گام اين سناريو،(بنابر اعتراف اخير ظريف) در 6 ماه پيش، طي نامه‎اي به دكتر ظريف، آغاز و از او خواسته مي‎شود كه براي تبادل زندانيان امريكايي اقدام كند. وي اين نامه نگاري‎ها را همانند مذاكرات برجام، از ملت و نمايندگان ملت مخفي نگه داشته بود و چند روز پيش به‎عنوان طرح خودش از آن پرده برداري كرد!
2. در بخش ديگري از اين گزارش انديشكده امريكايي(صفحات ۲۳ و ۲۴) درباره لزوم تصويب كامل برنامه اقدام FATF با اين هدف كه كانال بي‎خاصيت و اصطلاحاً «سركاري» اروپا موسوم به SPV منفعتي هم براي ايران داشته باشد، آمده است: ...
... «اگر ايران مي‎خواهد منافع خود را از spv وديگر ساز وكارهاي بانكي به حداكثر برساند بايد قوانين مهمي از جمله دو لايحه الحاق ايران به كنوانسيون بين‎المللي تامين مالي سازمان‎هاي تروريستي و جنايت‎هاي سازمان يافته فراملي(fatf) را تصويب و اجرا كند.» اين بخش از سناريو نيز توسط دولت و مجلس به شدت پي گيري و به تصويب رسانده شد. هر چند به سدّ شوراي نگهبان برخورد كرد و با اصرار دوباره مجلس به مجمع تشخيص مصلحت فرستاده شد و همچنان در حال بررسي است.
3. علاوه بر موارد فوق توصيه شده است كه «اتحاديه اروپا بايد به رغم مقاومت تندروها در تهران، پي گير گشايش يك دفتر نمايندگي اتحاديه اروپا باشد كه بتواند به اين اتحاديه اين امكان را بدهد كه كارزار تبليغاتي موثرتري در ايران به راه بيندازد.» اين بخش از سناريو نيز در تاريخ مهر 97 مورد استقبال رئيس دفتر رئيس جمهور قرار گرفت؛ هر چند فلاحت پيشه رئيس كميسيون امنيت ملي آن را منوط به بسته پيشنهادي اروپا كرد.در خواست تاسيس دفتر اتحاديه اروپا از سال 93 از سوي اروپايي‎ها پي گيري مي‎شد ولي بنا به دلايلي هر بار به تعويق مي‎افتاد.
4. در بخشي ديگر از اين سناريو آمده است «ايران نبايد مرزهاي برجام را دستكاري كند و به تنش‎هاي منطقه‎اي دامن بزند. يكي از اين اقدامات مي‎تواند اروپا را ترغيب كند تا به كارزار فشار به ايالات متحده بپيوندد و احتمال رويارويي نظامي را تشديد كند.»
متاسفانه در حالي كه برجام نه تنها هيچ دستاوردي براي كشور نداشته بلكه دشمن زياده خواه را بر ضد جمهوري اسلامي گستاخ‎تر كرده است. دولت و مجلس شوراي اسلامي خواسته يا ناخواسته مجري سياست‎هاي انديشكده امريكايي شده، با گذشت يك سال از خروج امريكا از برجام و لگدهاي مكرر امريكايي‎ها و اروپايي‎ها به برجام، به هيچ وجه حاضر نيستند از برجام خارج شوند يا ذره‎اي خطوط آن را جابجا كنند.
5. اشتياق به مذاكره و طرح آن در رسانه‎هاي حامي دولت كه همراه با ذوق‎زدگي خاصي است گذشته از آن‎كه توهين به عزت و سربلندي ملت ايران است، موجب تجرّي و گستاخي بيش‎تر آمريكا و اعمال فشارهاي بيش‎تر بر ايران خواهد شد تا به زعم خودشان ايران را به ميز مذاكره ذلت‎بار بكشانند و بقيه سرمايه اين كشور مانند موشك و حضور منطقه‎اي ايران را از او بگيرند و انقلاب اسلامي را از درون تهي كرده تا بتوانند پوسته آن را با يك تلنگر بشكنند.
6. هر چند از محتواي سفر چند روزه ظريف به امريكا كه عمدتا با انديشكده‎هاي امريكايي بوده خبر دقيقي منتشر نشده است ولي اين احتمال را قوت مي‎بخشد كه همانند گذشته، رايزني‎هايي براي انتخابات سال جاري صورت گرفته باشد. وي در گذشته در ديدار با اعضاي يكي از اين انديشكده‎ها كه فيلم آن نيز موجود است خاطرنشان مي‎كند: چنان‎چه به ما كمك نكنيد ممكن است تندروها[!] در ايران سر كار بيايند! آيا ادعاي شل شدن تحريم نفتي براي چند ماه از سوي امريكايي‎ها به اين مذاكرات ارتباط دارد يا نه؟ بايد منتظر زمان بود تا حقائق برملا شود.