صفحه فرهنگي-اجتماعي

مدير گروه مستند روايت فتح:
«آويني» كار در عرصه فرهنگ و هنر را به مثابه جهاد في سبيل الله مي دانست

مدير گروه مستند روايت فتح در آستانه بيست و ششمين سالروز شهادت سيدمرتضي آويني به بيان برخي خصوصيات و ويژگي‎هاي وي پرداخت.

به گزارش مشرق؛ بختياري گفت: مرتضي آويني هيچ‎گاه به دنبال مطرح كردن نام خود نبود و به همين سبب است كه اكنون و پس از گذشت بيش از دو دهه از عروج آن هنرمند برجسته نام و ياد وي در همه جا مانا و جاويد است.

بختياري با ذكر خاطره‎اي از ديدار اعضاي روايت فتح با مقام معظم رهبري افزود: اوايل فعاليت روايت فتح اعضاي گروه با حضرت آقا ديداري داشتند كه مرتضي تأكيد بيش‎تري مي‎كرد نامي از وي برده نشود و كار در عرصه فرهنگ و هنر را به مثابه جهاد في‎سبيل‎ا... مي‎دانست.

وي درخصوص روحيات فردي شهيد آويني گفت: مرتضي انساني بسيار عارف و دانا بود كه به امور دنيوي كم‎ترين تعلق خاطر را داشت و سبك بار از جمع ياران و علاقمندان به خويش دنياي خاكي را بدرود گفت.

بختياري ادامه داد: شهيد آويني جزو آن دسته از آدم‎ها بود كه به قول معروف به دل مي‎نشست و دوست داشتني بود.

وي افزود: با اين وجود باز هم با اين جذابيت برخي تاب تحمل وي را نداشتند و اين انسان بزرگ توسط بسياري از خودي‎ها و غيرخودي‎ها طرد شد. جالب است كه در اين ميان چهره‎هاي شاخص روشنفكرنما و برخي چهره‎هاي متدين و انقلابي به وي مي‎تاختند و وجود او را بر نمي‎تابيدند.

بختياري افزود: البته بسياري از اين دوستان بعداً و پس از شهادت آويني پشيمان شدند و مراتب اعتذار را به جا آوردند كه همين موضوع يعني غلبه تفكر مرتضي بر جامعه نخبه و روشنفكر نما.

آويني روز بيستم فروردين ۱۳۷۲ در منطقه فكه در حال بررسي لوكيشن فيلم مستند شهري در آسمان، به همراه محمدسعيد يزدان‎پرست با مين برخورد كرد و بر اثر اصابت تركش مين باقي‎مانده از جنگ ايران و عراق، شهيد شد.

عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس:
ممنوعيت قانوني در زمينه ازدواج، تجربه ناموفقي است

ازدواج، پايه اساسي كانون خانواده است. بسياري از افراد جامعه پس از رسيدن به سن بلوغ با احساس نياز ازدواج مي‎كنند. سن بلوغ با توجه به شرايط اجتماعي و جغرافيايي متفاوت است با اين وجود، نمي‎توان سن خاصي براي ازدواج همه افراد تعيين كرد؛ چراكه ازدواج موضوعي خصوصي محسوب مي‎شود و افراد در سنين متفاوتي توانايي تشكيل خانواده و استقلال از والدين را به دست مي‎آورند. بنابراين، دولت‎ها نمي‎توانند سن مشخصي براي ازدواج افراد در نظر بگيرند و اساساً تعيين سن ازدواج از طريق قانون‎گذاري به صلاح جامعه نيست.

در همين راستا، مدتي است كه موضوع محدوديت سن ازدواج از سوي فراكسيون زنان مجلس و برخي از فعالان مدني در ايران پيگيري مي‎شود. اين در حالي است كه طرح افزايش حداقل سن ازدواج پس از تصويب فوريت در صحن علني مجلس براي رسيدگي كارشناسي به كميسيون حقوقي و قضايي مجلس فرستاده شد. در اين بين، كميسيون پس از برگزاري جلسات كارشناسي درباره افزايش حداقل سن ازدواج با طرح فراكسيون زنان مخالفت كرد. پس از رد كارشناسانه طرح، رسانه‎هاي خارجي نظير بي‎بي‎سي فارسي، صداي امريكا و... به اين موضوع واكنش نشان دادند.

در همين زمينه، محمدعلي پورمختار، عضوكميسيون حقوقي و قضايي مجلس در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس با بيان اين‎كه رسانه‎هاي خارجي هيچ گاه دلسوز ما نبوده و نيستند، گفت: چيزي كه از رسانه‎هاي خارجي سراغ داريم، دشمني با ملت عزيز ايران است و هر نكته‎اي كه آن‎ها به‎دنبالش هستند ما بايد برعكس آن را انجام دهيم.

وي افزود: در حوزۀ مسائل اجتماعي نظير ازدواج نيز، رمز موفقيت ما مخالفت با تبليغات و شانتاژهاي رسانه‎هاي خارجي است؛ زيرا آن‎ها به دنبال اين هستند كه نسل كشور را از نظر فرهنگي و اجتماعي از بين ببرند و جمعيت كشور را كاهش دهند. بنابراين در اين مسأله نيز آن‎ها از راه‎هاي نرم و پنهان وارد مي‎شوند و حرف‎هايي كه مي‎زنند براي تضعيف اعتقادات مردم به مسائل ديني و ضربۀ هولناك به افكار و عقايد مذهبي مردم است.

عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس با تاكيد بر استراتژي منحرف‎كننده رسانه‎هاي خارجي طي چهل سال گذشته، گفت: اين‎ها دنبال توطئه‎هاي خودشان هستند و ما بايد همان راه خودمان را كه راه اسلام، فقه و فرهنگ مردم ايران است ادامه دهيم.

پورمختار با بيان اين‎كه كاهش و افزايش سن ازدواج ربطي به رسانه‎هاي خارجي ندارد، گفت: مسأله ضروري در اين حوزه، معضل ازدواج دختران زير 13 سال نيست. طبق آمارهاي رسمي ارائه شده در جلسات كميسيون حقوقي و قضايي مجلس در سال 96 در كل 600 هزار ازدواج به ثبت رسيده تنها 4.5 درصد دختران، زير 13 سال ازدواج كرده‎اند. با توجه به آمار تجرد قطعي و ناباروري زنان، قانون‎گذاري در اين مسأله، ضروري نيست.

وي در ادامه ضمن بيان محدوديت‎هاي قانوني موجود در ازدواج دختران زير 13 سال، افزود: هم‎اكنون نيز ازدواج در اين گروه سني، تنها به اذن ولي و مصلحت دادگاه امكان‎پذير است. همچنين اگر در منطقه‎اي تخلفي از قانون صورت مي‎گيرد، جرم اتفاق افتاده و قانون هم براي عاقد مجازات تعيين كرده است. بنابراين وجود تخلف به معناي اشكال¬دار بودن قانون نيست؛ ما بايد با فرهنگ‎سازي جلوي اين نوع رفتارها و تخلفات را بگيريم.

اين عضو كميسيون حقوقي و قضايي با تاكيد بر بي‎فايده بودن قانون‎گذاري براي جلوگيري از ازدواج دختران زير 13 سال، گفت: نمايندگان در كميسيون حقوقي پس از شنيدن اظهارات كارشناسان به اين نتيجه رسيدند كه ازدواج دختران زير13 سال بعد از ممنوعيت نيز امكان وقوع دارد و قانون‎گذاري در اين زمينه تنها با محروميت بيش‎تر اين دختران و ثبت نشدن اين ازدواج‎ها همراه خواهد بود.

پور مختار با اشاره به تجربه ناموفق ممنوعيت قانوني در زمينه ازدواج، گفت: در مسأله سن ازدواج، عرف و عادت اجتماعي به قانون غلبه دارد و قانون را متروك مي‎كند كما اين‎كه پيش از اين نيز از اين قبيل قوانين در كشور تصويب كرده‎ايم كه نتيجه مثبتي را نشان نمي‎دهد. بنابراين محدوديت سني براي ازدواج يعني تكرار تجربه‎اي شكست خورده است.

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

و هنگامى كه پروردگارت به فرشتگان گفت: من بر آنم كه در زمين جانشينى قرار دهم. فرشتگان گفتند: آيا كسى را در زمين قرار مى‎دهى كه در آن فساد كند و خون‎ها بريزد؟ در حالى كه ما با حمد و ستايش تو، ترا تنزيه و تقديس مى‎كنيم. خداوند فرمود: همانا من چيزى مى‎دانم كه شما نمى‎دانيد.(بقره/30)
نكته‎ها
در آيه قبل خوانديم كه خداوند، همه مواهب زمين را براى انسان آفريده است. در اين آيه و آيات بعد، مسأله خلافت انسان در زمين مطرح مى‎شود كه نگرانى فرشتگان از فسادهاى بشر و توضيح و توجيه خداوند و سجده آنان در برابر نخستين انسان را به دنبال دارد.
فرشتگان، يا از طريق اخبار الهى ويا مشاهده انسان‎هاى قبل از حضرت آدم عليه السلام در عوالم ديگر يا در همين عالم ويا به‎خاطر پيش‎بينى صحيحى كه از انسان خاكى ومادّى وتزاحم‎هاى طبيعى آن‎ها داشتند، خونريزى وفساد انسان راپيش‎بينى مى‎كردند.
پيام‎ها
1- خداوند ابتدا اسباب زندگى را براى انسان فراهم كرد، سپس او را آفريد.
2- آفرينش ملائكه، قبل از آدم بوده است؛ زيرا خداوند آفريدن انسان را با آنان در ميان گذاشت.
3- انتصاب خليفه و جانشين و حاكم الهى، تنها به دست خداست.
4- انسان، جانشين دائمى خداوند در زمين است.
5- انسان مى‎تواند اشرف مخلوقات و لايق مقام خليفةاللهى باشد.
6- ملائكه، فساد و خونريزى را كار دائمى انسان مى‎دانستند.
7- حاكم و خليفه الهى بايد عادل باشد، نه فاسد و فاسق. خليفه نبايد «يفسد فى الارض» باشد.
8- طرح لياقتِ خود، اگر بر اساس حسادت نباشد، مانعى ندارد.
9- عبادت و تسبيح در فضاى آرام، تنها ملاك و معيار لياقت نيست.

 پرتوي از حكمت

سليقه معنوي ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي

مرحوم ميرزا عبدالله شالچي تبريزي تعريف مي‎كند:... مرحوم استادم حاج ميرزا جواد آقاي ملكي تبريزي كه هم مجتهد در فقه بود و رساله عمليه داشت و هم در معارف اسلامي صاحب نظر، دستوراتي مي‎دادند كه انسان در خوردن، خوابيدن، نشستن، صحبت و عمل كردن چگونه رفتار كند. يكي از دستورات ايشان اين بود كه: انسان نبايد معصيت كند.
خوش سليقگي را ببينيد آقا! اين عالمي است كه خوش سليقه است و پيروانش را به راه راست هدايت مي‎كند. اولين دستوري كه مي‎دهد اين است كه انسان نبايد معصيت كند. مي‎فرمود: انسان در خوردن نبايد به قدري نخورد كه ضعف پيدا كند و نه به قدري بخورد كه كسل شود و از اطاعت باز بماند.
ايشان به شب خيزي خيلي اهميت مي‎داد.
منبع: طبيب دل ها

 بوستان حكايت

به بزرگترت بگو بيايد

شهيد آيت‎الله مهدي شاه آبادي نقل مي‎كنند: وقتي كه رضا خان دستور داد منبر را از مسجد آيت‎الله محمدعلي شاه آبادي بردارند تا مانع سخنراني ايشان شوند، ايشان دست از سخنراني برنداشتند و به‎طور ايستاده سخنراني مي‎كردند. مأمورين شهرباني هم مرتبا" به مسجد مي‎آمدند و مطالب منبر ايشان را مي‎نوشتند و گزارش مي‎كردند. يك بار كه رئيس كلانتري به مسجد آمده بود، چون مي‎خواست با كفش وارد مسجد شود، ايشان با صداي بلند فرمودند:
فاخلع نعليك !
آن چنان به مأمورين پرخاش نمودند كه آن‎ها ترسيدند و از مسجد بيرون رفتند.
وقتي كه آيت‎الله شاه آبادي از مسجد خارج شدند، مأمورين هم به دنبال ايشان رفتند و از ايشان مي‎خواستند كه متعهد شوند كه ديگر به منبر نروند، ولي ايشان با همان لهجه اصفهاني خود به مأمورين مي‎فرمودند: « برو به بزرگ ترت بگو بياد.»
بالاخره وقتي كه اصرار مأمورين زيادتر شد، ايشان ناگهان دستشان را به طرف مأمورين آوردند و فرياد زدند: « بگيريد مرا، مي‎گويم مرا بگيريد»
مأمورين، آن چنان از اين عمل و ابهت ايشان، وحشت در دلشان افتاد كه چند قدم عقب رفتند و بدون آن‎كه هيچ گونه عكس العملي از خود نشان بدهند، مراجعت كردند.
منبع: عارف كامل