صفحه آخر

علامه مصباح يزدي:
تاريخ ثابت خواهد كرد كه مقام معظم رهبري يكي از مفاخر بشريت در مسند حكومت است

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني علامه مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در گفت‎وگو با جمعي از اعضاي حزب بيداري اسلامي با اشاره به لزوم شناخت نعمت‎هاي الهي و شكر آن‎ها، نعمت عظيم انقلاب اسلامي و برپايي نظام بر اساس دين را آرزوي همه انبيا و اولياي الهي دانست و افزود: هر چند مراتبي از نظام ديني در طول 1400 سال گذشته واقع شده است، اما نسبت به نظام اسلامي كه از چهل سال پيش در كشورمان ايجاد شده است، بسيار متفاوت است؛ در طول تاريخ اسلام، زماني و پديده‎اي را كه بتوان با انقلاب اسلامي ايران مقايسه كرد، سراغ ندارم.

آيت‎الله مصباح يزدي ادامه داد: شايد عده‎اي گمان كنند، اين نظام نيز مانند نظام‎هاي ديگري است كه در اين كشور وجود داشته‎اند، نهايت اين‎كه خدمات بيش‎تري در اين نظام نسبت به دوره پهلوي و قاجار صورت گرفته است. لذا اولين وظيفه اين است كه به‎خوبي براي همگان بخصوص نوجوانان تفاوت اين انقلاب با ساير انقلاب‎ها و كودتاها تبيين شود و فرق اساسي آن نيز بيان شود.

ايشان با اشاره به اين‎كه در تشكيل همه حكومت‎ها و سلسله‎هاي شاهنشاهي، هدف اصلي رسيدن به حكومت و قدرت و امور مادي و دنيوي بوده است، افزود: اما در اين انقلاب، بنيانگذار انقلاب اسلامي، حتي يك روز هم به فكر منفعت شخصي خود يا بستگانش نبود؛ از روز اولي كه حركتش را آغاز كرد، صرفا براي انجام وظيفه الهي عمل كرد و تا آخرين روزهاي عمر نيز دغدغه اصلي‎اش همين بود. در اين راه برايش شكنجه و شهادت و مرگ طبيعي و حتي مرگ فرزند، فرقي نمي‎كرد؛ فقط انجام وظيفه برايش مهم بود و بس.

استاد اخلاق حوزه علميه با اشاره به مشكلات و مصائبي كه براي امام(ره) در اين مسير پيش آمد، اظهار داشت: در بين همه كساني كه ما مي‎شناختيم، فقط آقا مصطفي بود كه مي‎توانست جاي پدر را بگيرد؛ امتيازات بسيار فراواني داشت، از هوش و فراست گرفته تا همت و تقوا، چيزي كم نداشت؛ اما امام(ره) داغ ايشان را ديد و نه تنها تحمل كرد بلكه آن را از الطاف خفيه الهي ناميد.

ايشان با اشاره به اين‎كه چنين شخصي را جز با انبيا و اولياي الهي نمي‎توان مقايسه كرد، افزود: بالاخره امام(ره) بعد از پيروزي انقلاب، قريب به يك دهه، اين كشتي را هدايت كرد؛ اما همه نگران بودند كه بعد از امام(ره) چه خواهد شد؛ دشمنان نيز بي‎صبرانه منتظر چنين روزي بودند كه انتقام خود را بگيرند؛ حقيقت اين بود كه نه تنها بنده كه هيچ يك از دوستان باور نمي‎كرديم كه كسي بتواند نقش رهبري امت را مانند امام(ره) ايفا كند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: ما مقام معظم رهبري را از قبل مي‎شناختيم، اما باور نمي‎كرديم كه ايشان چنين قدرتي داشته باشند، از طرف ديگر افرادي هم بودند كه خود يا طرفدارانشان احساس مي‎كردند بتوانند كشور را مديريت كنند و لذا خوف اختلاف نيز وجود داشت؛ اما خداوند لطف كرد و ظرف چند ساعت – و عليرغم اين‎كه ايشان از پذيرفتن اين پست ابا مي‎كردند – بدون هيچ اختلافي، مساله حل شد و در حال حاضر نيز حدود 30 سال بر اين مسند قرار گرفت و جاي امام(ره) را به خوبي پر كرد.

ايشان اظهار داشت: تاريخ آينده ثابت خواهد كرد كه يكي از مفاخر انسانيت در مسند حكومت، مقام معظم رهبري است. اين‎كه كسي 30 سال پست دشواري را بر عهده داشته باشد و هيچ كجا نتوان اشتباه قطعي از وي نشان داد و حتي معانديني كه دنبال گرفتن يك نقطه ضعف از ايشان هستند، نتوانند چيزي پيدا كنند، چيزي شبيه معجزه است.

آيت‎الله مصباح يزدي افزود: از سخن گفتن و عمل كردن گرفته تا شيوه زندگي و رفتارهاي خانوادگي ايشان، عاري از هرگونه نقطه ضعف است؛ آن هم در روزگاري كه رهبر پيشرفته‎ترين كشورها، فردي است كه ديوانگي او زبانزد است و مايه ننگ مردم آن كشور است؛ و حتي رئيس مجلس نمايندگان آمريكا درباره‎اش مي‎گويد "ترامپ ارزش استيضاح كردن ندارد!"؛ در چنين زماني خداوند چنين رهبري به ما داده است.

استاد اخلاق حوزه علميه قم در تبيين علت اين تفاوت گفت: تفاوت اصلي امام(ره) و مقام معظم رهبري با سران كشورهاي دنيا در اين است كه ايشان به دنبال انجام وظيفه الهي، آن هم خالصانه براي خدا هستند. همين اخلاص هم سبب پيروزي انقلاب اسلامي، عزت و پيشرفت‎هاي كشور شده است؛ اگر در آينده نيز مسؤولان كشور، از اين دست باشند، چنين روحيه‎اي داشته باشند و همكارانشان را از كساني انتخاب كنند كه اين روحيه را داشته باشند، سنت الهي همان سنت يعني پيروزي مردم پابرهنه بي‎اتكا به هيچ قدرتي است.

ايشان ادامه داد: بايد توجه داشته باشيم كه ما امروز ريزه‎خوار سفره پابرهنگان مستضعفي هستيم كه به‎خاطر خدا، امام(ره) را اطاعت كردند؛ اگر همين مساله را براي نسل آينده نيز تبيين كنيم تا همگان به دنبال انجام وظيفه براي خدا باشند، اين پيروزي‎ها تداوم خواهد داشت.

آيت‎الله مصباح يزدي ضمن اشاره به بيانيه گام دوم انقلاب گفت: در انتهاي گام دوم ما زنده نيستيم، اما اين ملت زنده خواهد بود؛ اگر كساني كه در گهواره هستند تا كساني كه نوجوان هستند، امروز درست تربيت شوند و اين مساله برايشان تبيين شود و انگيزه كار براي خدا پيدا كنند، اين انقلاب نيز تا ظهور حضرت حجت(عج) با قوت به راه خود ادامه خواهد داد؛ اما اگر اين ارتباط قطع شد و روحيه‎ها عوض شد، نتيجه مطلوب نيز نخواهد داشت.

ايشان با اشاره به لزوم كار جمعي اظهار داشت: حتي امام(ره) نيز سال‎ها در درس خود شاگرداني تربيت كرد و سپس با كمك ياران مخلص، حركت خود را آغاز كرد. تأكيد امام(ره) و مقام معظم رهبري نيز بر همفكري و هم‎افزايي نيروهاي انقلاب است؛ كار گروهي سبب رشد تصاعدي كار مي‎شود و لذا خداوند هم بر تعاون دستور داده است. حتي در امر به معروف و نهي از منكر دستور داده شده است كه به صورت جمعي باشد تا اثرگذار باشد.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به اين‎كه تا قبل از نهضت امام(ره) نه تنها كار گروهي در متدينان رواج نداشت، بلكه طبق تفسير‎ها و تحليل‎هاي اشتباه، انزوا و عزلت‎گزيني براي افراد متدين، مطلوب تلقي مي‎شد، افزود: امام(ره) بود كه كار گروهي و تكاليف اجتماعي را احيا كرد؛ بنده سراغ ندارم قبل از نهضت امام(ره)، در حوزه‎هاي علميه، درس خارج امر به معروف و نهي از منكر گفته شده باشد؛ در رساله‎ها نيز شرايطي نوشته مي‎شد كه يكي از آن شرايط احتمال تأثير و عدم ضرر براي امر به معروف كننده بود و لذا خيلي‎ها آن را ترك مي‎كردند.

ايشان با اشاره به ويژگي‎هاي ممتاز امام(ره) ادامه داد: بي‎جهت نبود كه امام(ره) شخصيت اول دنيا شد. امتيازاتي در او بود كه زمينه را آماده مي‎كرد و لذا يك نفر سبب اين همه بركت در عالم شد. در ابتدا بايد اجتماعيات اسلام يا به فرمايش امام(ره) بخش اعظم فقه را بشناسيم و باور كنيم كه غير از تكاليف فردي، تكاليف سنگين‎تر و مهم‎تري نيز داريم كه سعادت دنيا و آخرت در گرو انجام آن‎هاست و غفلت از اين بخش دين، سبب مي‎شود تا دين بسيار ناقص و ضعيف باشد.

آيت‎الله مصباح قدم اول را توسعه گفتمان اسلامي انقلابي است دانست و افزود: همان گفتماني كه امام(ره) بذر آن را افشاند و نهالش را غرس كرد و به دست مقام معظم رهبري، رشد كرد و درخت تناور چهل‎ساله شد. بايد بدانيم تا فكر تصحيح نشود، عمل اصلاح نمي‎شود. شايد تا پيش از امام(ره) از كسي نشنيده بوديم كه حفظ نظام از نماز هم واجب‎تر است؛ اما امام(ره) آن را زودتر و بهتر از ديگران فهميد و به ما فهماند؛ لذا اگر ما باور داريم، بايد گفتمان امام(ره) را توسعه بدهيم و نسل آينده را با فكر صحيح رشد دهيم.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به فرصت‎ها و تهديدهاي رسانه‎ها، تكنولوژي، فضاي مجازي و بازي‎هاي رايانه‎اي، افزود: امروز تكنولوژي عليرغم ايجاد فرصت‎ها، به سادگي با ابزاري به اندازه كف دست، فرزندان را از والدين جدا كرده است و فرزندان مشغول اين ابزارها شده‎اند و اتفاقا دشمنان نيز از اين راه‎ها هر آنچه كه بخواهند در ذهن بچه‎هاي ما وارد مي‎كنند؛ برنامه را طوري تنظيم مي‎كنند كه از همان كودكي طوري ساخته شوند كه به اين مسائل، بي‎تفاوت باشند؛ طبيعتا نسلي كه چنين تربيت شود، در آينده در جهت مطلوب، تأثيرگذار نخواهند بود.

استاد اخلاق حوزه‎هاي عليمه ادامه داد: نمي‎توان كودكان را از اين ابزار منع كرد؛ بلكه بايد برنامه‎هاي سازنده صحيح براي سرگرمي آن‎ها فراهم كرد كه شيرين و جذاب و در عين حال آموزنده باشد؛ اين امر نيازمند تربيت نيروهاي هنرمند و متخصص است؛ هر چند قدم‎هايي در اين زمينه برداشته شده، اما تا حد مطلوب فاصله زيادي دارد.

ايشان خاطر نشان كرد: هنوز در دانشگاه‎هاي جمهوري اسلامي، اساتيدي تدريس مي‎كنند كه هم نسبت به ضروري‎ترين مسائل ديني و هم نسبت به نظام شك و ترديد ايجاد مي‎كنند و هم نسبت به روش مبارزه با شاه و استكبار جهاني، ايجاد شبهه مي‎كنند. گاهي به گونه‎اي وانمود مي‎كنند كه امام(ره) اشتباه كرد و با دشمني با شاه و آمريكا، اين همه كشته و ويراني به وجود آورد. بايد با مذاكره، حق را گرفت! آيا چنين تحليل‎هايي براي جواناني كه با سرگرمي‎ها و بازي‎ها مأنوس شده‎اند، جذاب‎تر خواهد بود يا ايستادن در مقابل دشمن، ولو به قيمت شهادت؟! طبيعي است جواني كه با بازي‎ها و سرگرمي‎هاي بي‎هدف رشد كرده، به دنبال سرگرمي بيش‎تر است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه ادامه داد: آيا صحيح است كه ما هم تنها به دنبال ايجاد سرگرمي باشيم، آن هم بدون هدف؛ دليلمان هم از ساخت برنامه‎هاي سرگرم كننده اين باشد كه اگر ما نسازيم، مردم به دنبال سرگرمي‎هاي گمراه كننده خارجي مي‎روند؟! در واقع بين فاسد و افسد، فاسد را انتخاب كرده‎ايم نه اين‎كه خوب را انتخاب كرده باشيم.

آيت‎الله مصباح با اشاره به كمبود نيروي انساني كارآمد در امر تربيت اظهار داشت: متأسفانه با اين‎كه چهل سال بعد از انقلاب، فرصت داشته‎ايم، در زمينه رشد فرهنگ ديني كوتاهي كرده‎ايم. به‎عنوان نمونه از همان اوايل انقلاب، امام(ره) فرمود علوم انساني بايد اسلامي شود؛ چهل سال گذشته است؛ چقدر تا نقطه مطلوب فاصله داريم؟ هر چند در اين زمينه خيلي كار شده است، اما نسبت به مطلوب، خيلي فاصله دارد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خاطر نشان كرد: لذا بايد مشكلات و كمبودهاي خودمان را بشناسيم و راه جبران آن‎ها را ياد بگيريم و در صدد حل آن‎ها برآييم. قرار نيست همه يك جور كار كنيم؛ بلكه بايد افراد را با توجه به استعدادهايشان در زمينه‎هاي مختلف به كار گرفت. متأسفانه در هر زمينه‎اي هم وارد شويم، كمبود داريم و بايد افراد مختلف با استعدادهاي مختلف را در زمينه‎هاي مختلف به كار گرفت.

ايشان در جمع‎بندي سخنانش اظهار داشت: در وهله اول بايد به دنبال فهم صحيح از اسلام و هدف آن باشيم و در وهله بعد، به دنبال شيوه پياده كردن احكام و اهداف اسلام در جامعه باشيم. هرچند براي اين كار بايد نيروهايي تربيت كرد؛ البته نمي‎توان توقع داشت كه نيروهاي كاملا مطلوب و مناسب، وجود داشته باشند؛ بلكه بايد نيروهايي كه نسبتا مطلوب هستند را جمع كرد و كمبودهاي آن‎ها را با عقل جمعي، جبران كرد تا فكر صحيح‎تر و عميق‎تري به وجود بيايد.

آيت‎الله مصباح با اشاره به لزوم كار براي خدا گفت: شرط تأثيرگذاري كارها منوط به الهي بودن انگيزه ماست و اين نياز به خودسازي دارد؛ مبادا به اسم دين و انقلاب، به دنبال اين باشيم كه خودمان به پست و مقامي برسيم.

استاد اخلاق حوزه علميه قم ادامه داد: البته خداوند براي رسيدن به اين مرتبه نيز راهي برايمان قرار داده است و آن توسل به اهل بيت‎عليهم‎السلام و گدايي صادقانه از آنان است؛ اگر دلمان را متوجه آن‎ها كنيم و صادقانه از آن‎ها درخواست كنيم، آن‎ها نيز به ما كمك خواهند كرد و دعاي امام زمان(عج) نيز همراه ما خواهد بود.

 حديث مهدي(عج)

امام علي عليه السلام:

مولودي كه يازدهمين فرد از نسل من و از دودمان من است مهدي خواهد بود كه زمين را از عدل پر خواهد ساخت؛چنان كه از ظلم و جور پر شده باشد.
اثبات الهداه، ج 3

 راه امام

مقدمه اي براي مهماني خدا

اين ادعيه در ماه مبارك رجب و خصوصاً در ماه مبارك شعبان اين‎ها مقدمه و آرايشى است كه انسان به حسب قلب خودش مى‎كند براى اين كه مهيا بشود برود مهمانى؛ مهمانى خدا، مهمانى‎اى كه در آن‎جا سفره‎اى كه پهن كرده است قرآن مجيد است و محلى كه در آن‎جا ضيافت مى‎كند مهمش «ليلهًْ‎القدر» است و ضيافتى كه مى‎كند ضيافت تنزيهى و ضيافت اثباتى و تعليمى [است‎].
صحيفه امام، ج13، ص34

 در پرتو خورشيد

خاطره اي جالب از خدمت به رزمندگان

خاطرم هست همان ماه‎هاي اول جنگ، بنده بيش از200 روحاني را ازدفتر تبليغات قم اعزام كرده و مسوول آن‎ها بودم و بارها حضور رهبري را در صحنه‎هاي مختلف مناطق جنگي شاهد بودم، حتي يك بار يادم هست بعد از عملياتي كه شب انجام شده بود، حضرت آقا صبح زود، كتري به دست گرفته و براي درست كردن صبحانه رزمندگان چايي درست مي‎كردند.
حجت الاسلام حسين علي اكبريان در گفتگو با حوزه نيوز