صفحه اخبار

رهبر انقلاب در پيام نوروزي مطرح كردند
ملت در سال ۹۷ خوش درخشيد

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به‎مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸، سال جديد را سال «رونق توليد» نام‎گذاري كردند. در پيام ايشان آمده است: سال پُرماجرايي را گذرانديم. در اين سالي كه گذشت، ملّت ايران به معني واقعي خوش درخشيد. دشمنان نقشه‎ها كشيده بودند، نقشه‎ها داشتند براي ملّت ايران. صلابت ملّت و بصيرت ملّت و همّت جوانان، نقشه‎هاي دشمنان را خنثي كرد. در مقابلِ تحريم‎هاي شديد و به قول خودشان بي‎سابقه آمريكا و اروپا، ملّت ايران، هم در عرصه سياسي، هم در عرصه اقتصادي يك واكنش محكم و مقتدرانه‎اي از خود نشان داد.

در عرصه سياسي، مظهر اين واكنش راهپيمايي عظيم بيست‎ودوّم بهمن و موضع‎گيري‎هاي مردم در طول ماه‎هاي اين سال بود. مظهر موضع‎گيري تقابل اقتصادي، [عبارت است از] افزايش ابتكارات علمي و فنّي، افزايش چشمگير شركت‎هاي دانش‎بنيان، افزايش توليدات زيربنايي و اساسي داخلي كه از جمله همين چند روز قبل از اين، افتتاح فازهاي متعدّد گاز جنوب كشور و قبل از آن، افتتاح پالايشگاه بزرگ بندرعبّاس و از اين قبيل كارهايي كه انجام گرفته، بود. بنابراين ملّت در مقابل دشمني دشمنان و خباثت دشمنان توانست قدرت خود، هيبت خود، و عظمت خود را نشان بدهد و آبروي ملّت ما و آبروي انقلاب ما و آبروي نظام جمهوري اسلامي ما بحمدا...افزايش پيدا كرد.

در بخش ديگري از پيام مقام معظم رهبري آمده است: مشكل اساسي كشور، همچنان مشكل اقتصادي است؛ بخصوص در اين ماه‎هاي اخير، مشكلات معيشتي مردم زياد شد. بخشي از اين‎ها مربوط است به مديريت‎هاي نارسا در زمينه مسائل اقتصادي كه اينها حتماً بايستي جبران بشود. برنامه‎هايي وجود دارد، تدابيري انديشيده شده كه ان‎شاءا...اين تدابير در طول سال جاري، سالي كه امروز از اين لحظه شروع مي‎شود - سال ۹۸- بايستي به ثمر بنشيند و مردم آثار آن را احساس بكنند. آنچه من عرض مي‎كنم، اين است كه مسأله فوري كشور و مسأله جدّي كشور و اولويت كشور فعلاً مسأله «اقتصاد» است.... امسال مسأله «توليد» مطرح است. مي‎خواهم مسأله توليد را به‎عنوان محور فعّاليت قرار بدهم. مقصود خود از توليد را ان‎شاءالله در سخنراني روز اوّل سال توضيح خواهم داد كه منظور از توليد چيست. توليد اگر چنان‎چه به راه بيفتد، هم مي‎تواند مشكلات معيشتي را حل كند، هم مي‎تواند استغناء كشور از بيگانگان و دشمنان را تأمين كند، هم مي‎تواند مشكل اشتغال را برطرف كند، هم حتّي مي‎تواند مشكل ارزش پول ملّي را تا حدود زيادي برطرف كند. لذاست كه مسأله توليد به نظر من مسأله محوري امسال است؛ لذا من شعار را امسال اين قرار دادم: «رونق توليد». بايد همه تلاش كنند توليد در كشور رونق پيدا كند. از اوّل سال تا آخر سال ان‎شاءالله اين معنا به صورت چشمگيري در كشور محسوس باشد. اگر اين [طور] شد، اميدواريم كه ان‎شاءالله حلّ مشكل اقتصادي راه بيفتد.

واكنش حضرت آيت‎الله نوري همداني به تصميم آمريكا؛
ترامپ چه كاره است كه سپاه را تروريست اعلام كند

به گزارش خبرگزاري رسا، حضرت آيت‎الله نوري همداني از مراجع تقليد در ديدار جمعي از پاسداران استان قزوين به تلاش دشمن براي تروريست اعلام كردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامي واكنش نشان داد و اين تصميم را نشان از سرخوردگي، شكست و كلافگي دشمنان دانست.

ايشان افزود: آمريكا مي‎خواهد سپاه و حزب ا...را تروريست معرفي كند كه نشان دهنده پريشاني ترامپ است، پاسداران مجاهد بوده و مقربان درگاه الهي هستند، خود ترامپ و آمريكا تروريست به معناي واقعي كلمه هستند كه هرجا پا گذاشتند جز تخريب و جنايت چيزي نديديم، ترامپ چه كاره است كه بخواهد سپاه را تروريست اعلام كند؟!

حضرت آيت‎الله نوري همداني با بيان اين‎كه فعاليت پاسداران در جهت عزت و عظمت اسلام و انقلاب است، اظهار داشت: سرداران سپاه هم هشدارهاي لازم را درباره اين تصميم خبيثانه اعلام كردند؛ ايران اسلامي قدرت فراواني دارد كه در صورت تجاوز دشمن پاسخي قاطع خواهد داد.

ايشان با تجليل از ورود جهادي نيروهاي مسلح به ويژه سپاه پاسداران در همه عرصه‎ها براي خدمت به اسلام و انقلاب خاطرنشان كرد: اگر كمك نيروهاي مسلح ايران به ويژه سپاه نبود، عراق و سوريه نمي‎توانستند بر توطئه دشمنان در ايجاد و حمايت داعش پيروز شوند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين‎كه جامعه اسلامي و مسلمانان نمي‎توانند در برابر دشمنان ساكت و بي‎تفاوت باشند، اظهار داشت: وظيفه امت اسلامي جهادكردن در همه زمينه‎ها براي خنثي كردن توطئه‎هاي دشمن است.

ايشان ادامه داد: جهادگران دفاع مقدس توانستند عظمت اسلام و پيشرفت انقلاب اسلامي را تثبيت كنند، پاسداران شغل جهادي را انتخاب كردند تا با روحيه جهادي خود در خدمت اسلام و انقلاب باشند.

رئيس قوه قضائيه تأكيد كرد:
ضرورت برخورد با اهمال و قصور در سيل اخير

آيت‎الله سيد ابراهيم رئيسي در جلسه شوراي قضائي استان گلستان گفت: گرايش و ايستادگي در راه حق براي كار در دستگاه قضائي و خدمت به مردم به‎عنوان سه اصل پيوسته بسيار مهم است.

وي افزود: جلب اعتماد در بين مردم بسيار اهميت دارد و ما به‎عنوان كاركنان دستگاه قضائي نقش بسزايي در اين زمينه داريم.

به گزارش خبرگزاري مهر، رئيس قوه قضائيه ضمن مهم شمردن كار در شهرستان‎هاي كوچك و بزرگ، گفت: گاهي اوقات در اين مراكز كاري انجام مي‎شود كه تبديل به الگوي كشوري خواهد شد.

وي با اشاره به رويكرد دستگاه قضا مبني بر كاهش ورودي پرونده‎ها، اين حجم از پرونده‎ها را زيبنده كشور و نظام ندانست.

آيت‎الله رئيسي ادامه داد: اميدوارم در سال ۹۸ دادستان‎ها و رؤساي كل دادگستري استان‎ها و بخصوص بخش پيشگيري از وقوع جرم در راستاي كاهش ورودي پرونده‎ها جلسات اجرايي و عملياتي خوبي تشكيل داده و جرايم آسيب‎شناسي شود.

رئيس قوه قضائيه كاهش جمعيت كيفري در استان‎ها را از ديگر رويكرد قوه قضائيه برشمرد و تأكيد كرد كه قضات از اختيارات قانوني خود در اين راستا استفاده كنند.

وي تأكيد كرد: قانون به صراحت در خصوص اقدامات پيشگيرانه حوادث توضيحات لازم را ارائه كرده است كه به‎عنوان مثال لايروبي رودخانه‎ها و جداره سازي در سيل يكي از اين موارد است و دستگاه قضائي بايد اهمال و قصور در اين زمينه را پيگيري و از تمام اختيارات قانوني خود استفاده كند.

سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس:
مديران خائن و دوتابعيتي نمي خواهند كشور پيشرفت كند

حجت الاسلام احد آزادي خواه نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي در نطق ميان دستور خود گفت: لازم است در سال جاري به موضوع «رونق توليد» كه مورد نظر رهبر انقلاب است، توجه جدي كنيم.

به گزارش خبرگزاري رسا، سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس اضافه داد: يكي از راه‎هاي ايجاد رونق در توليد، مبارزه جدي با امر قاچاق است. در كشور شاهد هستيم كه ستاد مبارزه با قاچاق اقدامات خوبي را انجام داده، اما همچنان عزم جدي از سوي دولت در اين زمينه ديده نمي‎شود.

عضو فراكسيون روحانيت بيان داشت: توسعه صادرات نيز به امر رونق توليد كمك مي‎كند، اما شاهد بوديم در ۵ سال اخير دولت به جاي افزايش صادرات، به برجام بي‎فرجام پرداخت.

حجت الاسلام آزادي خواه تصريح كرد: اگر تلاشي كه در برجام شكل گرفت معطوف به توسعه روابط با همسايگان شده بود، قطعا امروز نتايج خوبي را كسب كرده بوديم.

وي گفت: بانك‎ها نيز وظيفه دارند در راه توسعه توليد داخلي قدم بردارند.

حجت الاسلام آزادي خواه در واكنش به گستاخي اخير آمريكا در قبال سپاه پاسداران، بيان داشت: ترامپ غلط مي‎كند سپاه پاسدارن را كه در حال خدمت رساني به مردم سيل زده است تروريست بخواند.

نماينده مردم ملاير در پايان تصريح كرد: عده‎اي از مديران خائن نمي‎خواهند كشور پيشرفت كند و در ميان آن‎ها برخي از دو تابعيتي‎ها نيز حضور دارند.

فرمانده كل سپاه پاسداران:
ارتش آمريكا در غرب آسيا آرامش نخواهد داشت

سردار سرلشكر محمدعلي جعفري فرمانده كل سپاه در واكنش به انتشار اخباري مبني بر اقدام احتمالي امريكايي‎ها در قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در فهرست گروه‎هاي تروريستي تأكيد كرد: در صورت چنين حماقتي، ارتش و نيروهاي امنيتي امريكا در منطقه غرب آسيا، ديگر آرامش امروز را نخواهند داشت.

به گزارش گروه سياسي خبرگزاري فارس به نقل از سپاه نيوز، وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين‎كه واكنش سپاه در قبال اين اقدام امريكايي‎ها چه خواهد بود؟ گفت: اگر امريكايي‎ها دست به چنين حماقتي بزنند و امنيت ملي ما را به مخاطره بيندازند، مطابق سياست‎هاي نظام جمهوري اسلامي ايران اقدامات مقابله به مثل را عملياتي و در دستور كار قرار خواهيم داد.

فرمانده كل سپاه تصريح كرد: در چنين شرايطي ديگر ارتش و نيروهاي امنيتي امريكا در منطقه غرب آسيا از آرامش امروز برخوردار نخواهند بود.

رئيس جمهوري اسبق لبنان:
تكفيري ها برنامه هاي اسرائيل را با پول اعراب اجرا مي كنند

«اميل لحود» در گفت‎وگوي اختصاصي با خبرگزاري جمهوري اسلامي در بيروت تصريح كرد: تندروي و تروريسم قبل از سال 2001 نيز وجود داشته و پشت آن اسرائيل ايستاده است.

به گفته وي، رژيم تل‎آويو دستاوردهايي را كه نتوانست با جنگ به دست آورد، مي‎خواهد با فتنه به دست بياورد و به همين‎دليل، تروريسم را در منطقه گسترش داده است.

لحود گفت: اسرائيل اساس همه مشكلات است و(تروريست‎هاي وابسته به) «جبهه النصره» مقابل ديدگان جهانيان در بيمارستان‎هاي اسرائيل درمان مي‎شدند... اين‎ها جهان را مسخره گرفته‎اند، تروريست‎ها ساخته آمريكا و اسرائيل هستند.

وي تاكيد كرد كه تل آويو از تقويت مناسبات ميان ايران و كشورهايي مثل عراق و سوريه، به شدت هراس دارد.

پاپ:
كودكان در يمن، سوريه و افغانستان با سلاح هاي آمريكا و اروپا قتل عام مي شوند

رهبر كاتوليك‎هاي جهان در شهر ميلان و در ميان دانش‎آموزان و معلمان اين شهر ضمن انتقاد از همدستي سران آمريكا در كشتار كودكان بي‎دفاع دنيا تصريح كرد كه كودكان يمن، سوريه و افغانستان با سلاح‎هاي آمريكا كشته مي‎شوند.

«پاپ فرانسيس»گفت: كشورهاي متمول غربي با فروش سلاح به مناطق درگير جنگ، به درگيري‎ها در اين مناطق دامن مي‎زنند... دليل وجود اين همه جنگ در دنيا اين است كه افراد ثروتمند در اروپا و آمريكا سلاح‎هايي مي‎فروشند كه از آن‎ها براي كشتن كودكان و مردم استفاده مي‎شود.

پاپ همچنين در ادامه خاطرنشان كرد: بدون فروش اين سلاح‎ها شاهد وقوع جنگ در كشورهايي نظير افغانستان، يمن و سوريه نبوديم: «كشوري كه سلاح توليد كرده و مي‎فروشد بايد وجدانش بابت مرگ هر كودك و نابودي هر خانواده در عذاب باشد.» وي همچنين با اشاره به ضرورت استقبال از پناهنده‎ها و پذيرفتن آن‎ها در جامعه، نگراني‎هاي دولت ايتاليا درباره پناهنده‎ها و مهاجران را رد كرد. پاپ فرانيس گفت: «مافيا اختراع نيجريه‎اي‎ها نيست. مال ما است. همه ما احتمال مجرم شدن داريم. مهاجرها براي ما ثروت مي‎آورند چون اروپا را مهاجران ساخته‎اند.»

افشاگري يك روزنامه انگليسي؛
تمام مراحل توليد و قاچاق موادمخدر افغانستان زير نظر سازمان سيا صورت مي گيرد

روزنامه انگليسي «ديلي استار» طي گزارشي با اشاره به اسناد موجود تصريح كرد كه سرچشمه توليد و توزيع بسياري از مواد مخدر در كشور آمريكا، سازمان سيا است.

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، «جان پوتاش» نويسنده اين گزارش، افشا كرد كه در دهه 1980، سازمان سيا بعد از قاچاق مواد مخدر از افغانستان به داخل آمريكا، آن را خودش ميان خوانندگان و چهره‎هاي مشهور توزيع مي‎كرده است.

جان پوتاش افزود، در آن زمان بسياري از خوانندگان آمريكايي به‎خاطر اين‎كه ايدئولوژي‎هاي چپ را تبليغ مي‎كرده‎اند، به شدت تحت نظارت سازمان سيا قرار داشته‎اند. «جان استاكول» نيروي سابق سازمان سيا در گفت‎و‎گو با ديلي استار، فاش كرد كه سازمان اطلاعات آمريكا بخش عمده مواد مخدر توليد شده در افغانستان را به بيرون قاچاق مي‎كرده و(اكنون نيز) تجارت هروئين به دست نيروهاي سازمان سيا هدايت مي‎شود.

جان استاكول در ادامه فاش كرد، در دهه 1980 تا اوايل دهه 1990 تمام هروئين مصرفي آمريكا توسط سازمان سيا در افغانستان تهيه و سپس به آمريكا منتقل مي‎شده است.

طي سال‎هاي اخير گزارش‎هاي موثقي درخصوص نقش داشتن آمريكا در توليد و توزيع مواد مخدر در افغانستان، منتشر و حتي گفته شده كه نظاميان انگليسي و آمريكايي، از طريق تابوت‎هاي حامل سربازان كشته شده، به كشورهاي خود مواد مخدر قاچاق مي‎كرده‎اند.

بر اساس آمارهاي منتشر شده، از زمان ورود نيروهاي آمريكايي به افغانستان در سال 2001 تا كنون، ميزان توليد و قاچاق موادمخدر از اين كشور، بيش از ۱۰۰ برابر شده است. سال 2017 توليد موادمخدر در افغانستان به ۴۸۰۰ تن رسيده بود. گزارش ديلي استار هيچ ترديدي باقي نمي‎گذارد كه آمريكا و دستگاه اطلاعاتي سيا اكنون سرگرم توليد مواد مخدر در افغانستان و قاچاق آن به جهان هستند. يكي از كشورهاي هدف سازمان سيا براي توزيع مواد مخدر، كشورمان ايران است.

از اين همه سوپرمن بازي خسته نشديد؟!

به گزارش مشرق، متاسفانه اصلاح‎طلبان اصرار دارند كه به شعور مردم توهين كنند. روزنامه سازندگي - ارگان حزب كارگزاران به دبيركلي كرباسچي - با اشاره به حضور جهانگيري - از اعضاي حزب كارگزاران - در استان‎هاي مختلف در روزهاي گذشته، مدعي شده است كه معاون اول رئيس جمهور يك سوپرمن است و هم در بحران اقتصادي و هم در سيل در كنار مردم است!

اين روزنامه اصلاح‎طلب به كاريكاتوري اشاره كرده است كه جهانگيري را در لباس سوپرمن به تصوير كشيده است. اين كاريكاتور مربوط به روزنامه سازندگي در فروردين سال گذشته است. در سال گذشته و به هنگام اعلام بسته ارزي توسط جهانگيري، روزنامه‎هاي اصلاح‎طلب، تصوير سوپرمن را با تيترهاي «بازگشت اسحاق» و «بازگشت جهانگيري» منتشر كردند و از «حضور مقتدرانه جهانگيري در حل بحران ارزي» خبر دادند!

در فروردين ۹۷ «اسحاق جهانگيري» معاون اول رئيس جمهور از دلار ۴۲۰۰ توماني رونمايي كرد؛ يك تصميم غير كارشناسي كه قيمت دلار را تا ۱۹ هزار تومان افزايش داد و ۱۸ ميليارد دلار از منابع ارزي كشور را در كشاكش جنگ سخت اقتصادي هدر داد.

روزنامه سازندگي با توهين به شعور مردم، يك تصميم اشتباه اقتصادي را اقدام قابل تحسين جازده و جهانگيري را نيز يك سوپرمن معرفي كرده است!

از سوي ديگر، اين روزنامه اصلاح‎طلب، با بزرگنمايي حضور جهانگيري در استان‎هاي سيل‎زده، در پي سرپوش گذاشتن بر عملكرد ضعيف دولت در مواجهه با سيل اخير است. متاسفانه دولت در سيل اخير كارنامه قابل قبولي ارائه نداد.

پس از شكست مذاكره با آمريكا اتفاق افتاد
خيز كره شمالي براي ساخت زير دريايي هسته اي 3000 تني

همزمان با شكست مذاكرات ترامپ و كيم جونگ اون، تصاوير ماهواره‎اي منتشر شده كه نشان مي‎دهد پيونگ يانگ در حال ساخت يك زير دريايي اتمي 3000 تني است.

رئيس جمهور آمريكا و كره شمالي تاكنون 2 بار با هم ديدار داشته‎اند. اما ديدار آخر با شكست كامل مواجه شد و زودتر از پيش‎بيني‎ها به پايان رسيد. علت اين شكست از يك طرف به زياده خواهي‎هاي آمريكا و از سوي ديگر به عدم اعتماد پيونگ يانگ به واشنگتن بر مي‎گردد. برخي از كارشناسان نيز معتقدند رفتارهاي متناقض ترامپ باعث شده تا كره شمالي چندان به وعده‎هاي وي خوشبين نباشد و به همين دليل كره شمالي برخي از اقدامات خود را در زمينه هسته‎اي از سرگرفت. خبرگزاري تسنيم حالا به نقل از منابع خبري خود نوشته، تصاوير ماهواره‎اي حاكي از انتقال تجهيزات مكانيكي در نزديكي يكي از كارخانجات كشتي سازي در كره شمالي است كه كره جنوبي احتمال مي‎دهد اجزاي مورد نياز براي ساخت يك زيردريايي قدرتمند است.

طبق گزارش‎هاي منتشر شده يك كارخانه كشتي سازي در كره شمالي درحال ساخت يكي از بزرگ‎ترين زيردريايي‎هاي خود با قابليت شليك چهار موشك بالستيك است. تصاوير ماهواره‎اي حاكي از فعاليت‎هاي شديد كره شمالي است. روزنامه «چوسان» كره جنوبي نيز تاييد كرده كه كره شمالي درحال ساخت يك زيردريايي سه هزار تني است. برخي گفته‎ها حاكي است اين زيردريايي قابليت شليك موشك‎هاي بالستيكي را دارد كه قابليت رسيدن به خاك آمريكا را دارند.

يك سخنگوي ارشد نظامي كره جنوبي دراين باره گفته، تجهيزات زياد مورد استفاده به نظر مي‎رسد براي ساخت يك زيردريايي سه هزارتني مورد استفاده قرار مي‎گيرد كه كره شمالي اخيرا در يك كارخانه كشتي سازي در سينپو واقع در استان جنوبي هامگيونگ جمع‎آوري كرده است.

مشاور خاتمي:
دولت در مديريت بحران سيل كارنامه قابل توجهي نداشت

عضو شوراي مشورتي رئيس دولت اصلاحات گفت: در شرايطي كه مردم سيل‎زده در وضعيت نامناسبي بودند، روحاني حضور كمرنگي در صحنه داشت و به همين دليل نيز نابساماني‎هاي زيادي بين نهادهاي مختلف وجود داشت.

عبدا... ناصري در گفت وگو با روزنامه آرمان در مورد رفتار حسن روحاني در مواقع بحراني بخصوص سيلاب اخير گفت: رفتار آقاي روحاني در اين زمينه مي‎توانست بسيار موثرتر باشد و نمي‎توان به آن نمره خوبي داد. بدون شك اين رفتار پيامدهاي خوبي براي آقاي روحاني به همراه نخواهد داشت.

وي افزود: در برخي مقاطع كه مسائل روزمره كشور وجود دارد شايد چنين رفتاري با پيامدهاي جدي همراه نشود اما زماني كه برخي استان‎هاي كشور در حالت بحراني قرار گرفته و عواطف مردم كشور تحت تاثير مصيبت‎هاي اين بلاياي طبيعي قرار دارد، پيامد رفتارهايي كه موثر نباشد، شكل جدي‎تري به خود مي‎گيرد.

ناصري تصريح كرد: بنده براي نوع مديريت آقاي رئيس جمهور در بحران اخير نمره خوبي در نظر نمي‎گيرم و معتقدم آقاي روحاني مي‎توانست عملكرد بهتري در اين زمينه داشته باشد.

وي ادامه داد: اين وضعيت در بين نخبگان جامعه نيز وجود دارد و نخبگان هم براي دولت آقاي روحاني در مديريت بحران سيل كارنامه قابل توجهي قائل نيستند.

اظهارات اين عضو شوراي سياستگذاري اصلاح‎طلبان در حالي است كه علي صوفي ديگر عضو شوراي مذكور در روزهاي پاياني سال گذشته و در گفت‎وگو با برنامه دست خط تصريح كرد، محبوبيت روحاني در نظرسنجي‎ها به زير 10 درصد رسيده است.

بخاري اش در زمستان غوغا مي كنه!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: اروپا نقاب تزوير را كنار زد و رسما دبّه درآورد و اعلام كرد كه به برجام پايبند نيست!

گفتم: به آن‎هايي بگو كه بعد از خروج آمريكا از برجام دنبال اروپا راه افتاده بودند و به توصيه‎هاي دلسوزانه و كارشناسانه منتقدان توجهي نكرده و مي‎گفتند برجام را با اروپا ادامه مي‎دهيم!

گفت: مگر از برجام اثري باقي مانده كه آن را با اروپا ادامه بدهند يا ندهند؟!

گفتم: همه امتيازات نقد را كه دادند و تاسيسات هسته‎اي را كه حاصل تلاش شبانه‎روزي دانشمندان كشورمان و خون پاك آنان بود به نابودي كشاندند. حالا ديگر قرار است چه كنند؟!

گفت: حالا دنبال FATF افتاده‎اند! و مي‎گويند اين يكي ديگر لازم و ضروري است!

گفتم: يارو مي‎خواست ماشين بخره به بنگاهي گفت؛ داداش! اين ماشين كه كولرش كار نمي‎كنه! بنگاهي گفت؛ در عوض زمستون كه مي‎شه بخاري‎ش در وزش باد سرد كولاك مي‎كنه!

 اخبار ويژه

بلوف 200 ميليارد دلاري وزارت نفت!

مديران مقصر وزارت نفت به جاي پاسخگويي درباره سوءمديريت خود، مايلند فرافكني كنند و توپ را به زمين منتقدان بيندازند.
به نوشته روزنامه جوان، معاون سابق توسعه شركت ملي نفت در همايشي گفته است فرصت تزريق 200 ميليارد دلار به صنعت نفت از دست رفت. از نظر وي كه از نزديكان وزير نفت است، برجام فرصتي را براي كشور فراهم كرد كه مي‎شد قراردادهايي را به ارزش 200 ميليارد دلار منعقد كرد، اما با خروج آمريكا از اين معاهده بين‎المللي، همه چيز خراب شد.
گرچه منوچهري به اين‎كه چه عاملي موجب بروز چنين وضعيتي شد اشاره نكرده است، اما كيست كه نداند وزير نفت و حلقه اصلي مديران وي، بيش از آن‎كه بخواهند به عملكرد خود پاسخ دهند، توپ را در زمين منتقدان خود شوت مي‎كنند. يكي از نكاتي كه بايد در اين باره دقت كرد، عدد 200 ميليارد دلاري است كه وزارت نفت براي توسعه بالادست و پايين‎دست مطرح كرد، بدون آن‎كه بخواهد توضيح دهد اين رقم چگونه به دست آمده است.
وزارت نفت تمام پروژه‎هاي مهم و غير مهم، استراتژيك و غير استراتژيك، ميادين مشترك يا مستقل را در قالب نيازمندي صنعت نفت برشمرد و اين وعده را داد كه با به ثمر نشستن برجام، در كم‎تر از چهار سال حدود 200 ميليارد دلار جذب صنعت نفت خواهد شد. در همان زمان گفته شد صنعت نفت ايران ظرفيت پذيرش چنين سرمايه‎اي را حتي در ميان‎مدت ندارد، اما از آن‎جا كه اعلام اين رقم، به همراه عددسازي‎هاي ديگري درباره افزايش توليد نفت، بسيار جذاب بود خود مسؤولان وزارت نفت هم در امواج اين توهم به رؤياسازي‎هاي ديگر مشغول شدند.
اوج سرمايه‎گذاري در صنعت نفت طي پنج سال اخير، امضاي يك قرارداد با شركت توتال و هشت قرارداد داخلي به ارزش يك ميليارد دلار با شركت‎هاي ايراني بود و ديگر هيچ. قرارداد توتال كه با يك تشر آمريكا باطل شد و قراردادهاي منعقد شده با شركت‎هاي ايراني هم فعلاً روي كاغذ است.

دستپاچگي مجري ضدانقلاب؛
آنتن نداديم كه ضد اسرائيل حرف بزني!

مجري يكي از شبكه‎هاي تلويزيوني ضد انقلاب از حرف‎هاي ضد اسرائيلي همكارش به خشم آمد و صداي وي را قطع كرد!
«ح.ش» كه در ميان همكارانش به دلقك كاباره‎اي و كلاهبردار مشهور است، وقتي با اعترافات همكارش درباره دروغگويي‎هاي ماموران موساد درباره ايران و نفي شورش و اوباشگري روبه رو شد، دستپاچه، صداي وي را قطع كرد و با قرار گرفتن روبه روي دوربين گفت: حرف‎هاي خانم زماني، نظر تلويزيون ما نيست! ايراد ما اين است كه فيلم‎ها را قبل از پخش نمي‎بينيم. ما آنتن را به خانم زماني فروخته‎ايم كه درباره ازدواج حرف بزند!
«ح.ش» در سال 1360 از ايران خارج شد و مدتي به رستوران داري پرداخت. وي به سركيسه كردن خوانندگان لس آنجلسي اشتهار دارد.
اين مجري مدت‎ها پيش به‎دليل سرقت آثار يك كمپاني موسيقي، به 500 هزار دلار جريمه محكوم شد.

درخواست از FATF براي ارائه تضمين منطقي نيست!

روزنامه ايران ارگان دولت در مطلبي نوشت: «معاون حقوقي رياست جمهوري شرط دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام براي تصويب دو لايحه CFT (الحاق ايران به كنوانسيون بين‎المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم) و پالرمو(الحاق ايران به كنوانسيون بين‎المللي مبارزه با جرايم سازمان يافته فراملي) را به‎طور تلويحي غيرمنطقي خواند. محسن رضايي روز 26 اسفندماه در اظهار نظري گفته بود كه اروپايي‎ها بايد براي تصويب اين دو كنوانسيون به ايران تضمين بدهند. اما لعيا جنيدي با رد منطق مورد اشاره محسن رضايي، به «خبرآنلاين» گفته كه «تضمين‎هاي متعارفي كه ممكن است در ذهن مردم باشد، زياد در اين زمينه معني‎دار نيست. تضمين‎هاي آن‎ها در دل خودشان است. يعني شما همكاري مي‎كنيد به شرط همكاري متقابل. اگر دولت ديگري در موردي كه شما به آن ارجاع داديد اما تعهداتش را انجام نداد و همكاري نكرد، اين‎ها همگي مبتني بر رفتار متقابل است و پس ما هم به تعهداتمان در مقابل آن دولت عمل نخواهيم كرد.»
ادعاي خانم جنيدي يادآور طعنه و تمسخر منتقدان برجام از سوي تيم مذاكره‎كننده هسته‎اي و رسانه‎هاي زنجيره‎اي حامي دولت است. به‎عنوان نمونه 23 روز پس از امضاي برجام و 18 ماه قبل از روي كار آمدن ترامپ، فواد ايزدي از اساتيد دانشگاه در جلسه شوراي روابط خارجي در وزارت خارجه وقتي از ظريف مي‎پرسد در متن برجام هيچ‎گونه ضمانت اجرايي براي رئيس جمهور بعدي آمريكا لحاظ نشده و نفر بعدي پس از اوباما به راحتي مي‎تواند برجام را نقض كند، ظريف با پوزخند پاسخ مي‎دهد كه چنين چيزي اتفاق نخواهد افتاد و طرف مقابل چاره‎اي جز اجراي برجام ندارد.» حاصل چنين نگاه فانتزي و خوش‎باورانه نابودي دستاوردهاي هسته‎اي، بازگشت تحريم‎ها با دستاورد تقريبا هيچ براي اقتصاد كشور و تشديد تورم، ركود و مشكلات معيشتي مردم بود. ظاهرا دولتي‎ها بنا ندارند از تجربه خسارت بار خوشبيني و اعتماد محض به دشمنان ملت درس عبرت بگيرند.