صفحه اول

رونق توليد و حكمت هاي نهفته

 دكتر قاسم روان‌بخش

تجربه سال‎هاي گذشته نشان داده است كه نامگذاري سال‎ها از سوي امام خامنه‎اي بي‎حكمت نيست بلكه بسيار دقيق و حساب شده انتخاب مي‎شود. سال‎هاي متمادي است كه ايشان سال را به يكي از عناوين اقتصادي نامگذاري مي‎كنند. اگر اين عناوين را كنار يكديگر قرار دهيم متوجه خواهيم شد كه رهبر حكيم كشور به دنبال هدفي حكيمانه است؛ ايشان مي‎خواهد كشور را از وابستگي به شرق و غرب نجات داده، تاثير فشارهاي احتمالي تحريمي دشمن را نيز به شدت كاهش دهد:

سال 73:«وجدان كاري و انضباط اجتماعي» يعني كارها را دقيق و درست انجام دادن به‎طوري كه وجدان هركننده‎اي راضي باشد.

سال 74: با حفظ و زنده نگه داشتن همان شعار سال 73، « انضباط اقتصادي و مالي» رانيز بر آن افزودند؛ زيرا در دولت كارگزاران، كشور با نوعي «بي انضباطي اقتصادي و مالي» مواجه بود. ايشان در باره حكمت نامگذاري فرمودند نام اين ريخت و پاش‎ها را جود و بخشش و كرم و بزرگ منشي نگذاريد؛ اين گونه كارها بي‎انضباطي اقتصادي و مالي است.

سال 75 كه آخرين سال دولت مرحوم هاشمي ودولت كارگزاران بود، سال را به « مبارزه با اسراف و زياده روي و نابودكردن اموال عمومي و اموال شخصي» ناميدند؛ زيرا در سال قبل به رغم شعار انضباط اقتصادي و مالي، اثر قابل توجهي در عملكرد دولت ديده نشد. در همين سال‎ها بود كه آقاي هاشمي اعلام مي‎كرد اختلاس 500ميليون توماني در ساخت سدي كه 3ميليارد تومان هزينه شده است طبيعي است.

سال 76 كه نيمي از آن در دولت آقاي هاشمي بود سال «مقابله با اسراف» ناميده شد؛ زيرا حاكميت اشرافي گرايان جامعه را به سمت و سوي ريخت و پاش و زندگي پر اسرافي كشانده بود.

سال 77 نيز به دنبال همان شعار سه سال قبل، سال«صرفه جويي» ناميد تا آثار و تبعات دولت كارگزاران را از افكار و آداب و رسوم جامعه پاكسازي كنند.

سال 78 يعني اوج قدرت مدعيان اصلاحات، كه علاوه بر مشكلات اقتصادي باقيمانده از دولت هاشمي، كشور گرفتار كساني شده بود كه در صدد تغيير فرهنگ و ارزش‎هاي ديني جامعه بودند و با شعار برخي از مدعيان اصلاحات كه امام(ره) به موزه تاريخ پيوست، مواجه شده بوديم، سال را به نام «امام خميني ره » نامگذاري كردند تا نشان دهند كه انديشه‎هاي امام(ره) از زمان حياتشان زنده‎تر است؛ ايشان از مردم و همه مسوولان خواستند تا راه و منش و سيره و سبك زندگي امام را سر لوحه زندگي خويش قرار دهند.

سال 79 نيز به‎دليل همين ضرورت فرهنگي، و هجمه سنگين عليه اسلام و ارزش‎ها و حتي ولايت اميرالمومنين عليه السلام، سال« اميرالمومنين علي بن ابي طالب» ناميدند تا علاوه بر زندگي فردي ايشان، حكومت اميرالمومنين سرمشق زندگي ملت و مسوولين قرار گيرد.

در سال 80 با توجه به بي‎اعتنايي دولت و مجلس ششم به توليد و پديده بيكاري و مختل شدن زندگي مردم، سال را به «اشتغال مفيد و مولد» نامگذاري كردند.

در سال 81 به‎دليل وقوع عاشورا در آغاز و پايان آن، و مقابله با عمليات مدعيان اصلاحات در تضعيف روحيه حماسي و مقاومت و شهادت طلبي، به « عزت و افتخار حسيني» ناميدند.

سال 82 به‎دليل بي‎توجهي به مردم و توجه دولت و مجلس ششم به تامين مصالح گروه‎هاي خاص و حمايت‎هاي ويژه از ويژه خواران، سال را به «نهضت خدمت رساني به مردم » نام نهادند و در باب حكمت آن فرمودند خدمت رساني به مردم با منافع بعضي گروه‎هاي خاص تضاد پيدا مي‎كند.

سال 83 كه سال پاياني دولت اصلاحات و مجلس ششم و دوره اول رياست دستگاه قضايي آيت‎الله شاهرودي بود را به« پاسخگويي سه قوه به ملت ايران» ناميدند. مسوولان بايد بدانند در پايان كارشان بايد در برابر ملت و خداوند پاسخگو باشند و مردم نيز بايد از آن‎ها مطالبه كنند.

سال 84 سال تغيير دولت و مجلس و پيروزي اصولگرايان بر مدعيان اصلاحات، براي پيشرفت وتعالي كشور به همبستگي ملي نيازمند بود؛ زيرا مدعيان اصلاحات در صدد ضربه زدن به اين جريان پيروز بودند و در ميان اصولگرايان نيز سلائق مختلفي بود كه در كشمكش‎هاي گروهي به ضرر مردم تمام مي‎شد؛ از اين رو، ايشان سال را به «همبستگي ملي ومشاركت عمومي» نامگذاري كردند.

سال 85 نيز بر همان اساس سال «پيامبر اعظم» ناميدند تا زندگي پيامبر(ص) سر مشق همه سياسيوني واقع شود كه مدعي پيروي از پيامبر(ص) هستند.

سال 86 نيز بر همان اساس، به«اتحاد ملي، انسجام اسلامي» ناميده شد.

از سال 87 نشانه‎هايي از برخورد دشمن در جهت مقابله با پيشرفت‎هاي شگرف ملت ايران در عرصه‎هاي مختلف ديده مي‎شد؛ از اين رو، ايشان سال‎هاي پيش رو را با نگاه اقتصادي نامگذاري مي‎كردند. به اين جهت، سال 87 را « نوآوري و شكوفايي» ناميدند تا جهت گيري كشور در عرصه‎هاي علمي و فناوري بيش از پيش شكوفا گردد. در همين سال‎ها بود كه ايران اسلامي رشد 11 برابري علمي را نسبت به جهان تجربه كرد و در رشته‎هاي هوا فضا، هسته اي، نانو، موشكي و..... به قله‎هاي رفيعي دست يافت.

سال 88 به« حركت مردم و مسؤولان به سوي اصلاح الگوي مصرف» ناميدند تا رويكرد باقيمانده از گذشته اصلاح گردد و ملت ايران خيز بلندي در جهت پيشرفت همه جانبه بردارند.

در سال 89، حركت كشور به سمت قله‎هاي رفيع علم و پيشرفت نياز به « همت مضاعف، كار مضاعف » داشت كه به اين نام، نامگذاري شد.

سال 90 كه در شرايط خاص و در فينال مقابله بادشمن قرار گرفته بوديم، ايشان سال را «جهاد اقتصادي» ناميدند تا مردم و دولت با جهاد و تلاش مضاعف اقتصاد كشور را بسازند و از آسيب‎هاي احتمالي آينده حفظ كنند.

سال 91نيز به « توليدملي با حمايت از كار و سرمايه ايراني» اختصاص يافت تا هم توليد رونق پيدا كند و هم دولت و ملت با حمايت از سرمايه ايراني از كالاي ايراني و از كار و كارگر ايراني حمايت كنند. در نتيجه هم بيكاري كاهش پيدا كند و هم سرمايه ملي تقويت شود.

سال 92 كه با انتخابات رياست جمهوري آغاز مي‎شد به سال« حماسه سياسي و حماسه اقتصادي» نام گرفت تا مردم با حضور چشمگير خود به پاي صندوق‎هاي راي حماسه بيافرينند و با انتخاب يك رئيس جمهور جهادي و انقلابي در جهت پيشرفت اقتصاد كشور گام بردارند. ولي متاسفانه در حماسه سياسي هر چند حضور حدا‎كثري داشتند ولي در انتخاب خود فردي را برگزيدند كه اقتصاد كشور را در آستانه متلاشي شدن قرار داد.

سال 93 «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي» نام گرفت تا مسوولان و ملت با عزم جهادي اقتصاد را بسازند و از فرهنگ كشور صيانت كنند. زيرا فرهنگ كشور نيز در معرض تاراج و تهاجم قرار گرفته بود.

سال 94 به سال« دولت و ملت، همدلي و همزباني» نام گرفت، تا دولت سفره خودش را از مردم جدا نكند بلكه مردم را نيز محرم اسرار خويش بداند و به ملت به ويژه جوانان براي پيشرفت و سازندگي كشور ميدان بدهد.

سال 95 سال « اقدام و عمل» ناميده شد؛ زيرا در اين زمينه اقدام و عملي ديده نمي‎شد. مقام معظم رهبري سال را به اين نام، ناميد تا نشان دهند كه به عملكرد مسوولان راضي نيست، شعار كافي است بايد اقدام عملي صورت گيرد.

سال 96 سالي است كه تهديدات دشمن بيش‎تر شده است. آن را سال«اقتصاد مقاومتي؛ توليد و اشتغال»ناميدند تا توجه مسوولان و مردم را به مهم‎ترين راهبرد كشور در برابر فشارهاي اقتصادي جلب كنند ولي متاسفانه دولت مدعي تدبير و اميد باز هم بيدار نشد و تنها در حد لفاظي بسنده كرد.

سال 97 سال «حمايت از كالاي ايراني» اعلام شد و از مردم خواسته شد به جاي كالاي خارجي به خريد كالاي ايراني روي اورند كه خوشبختانه مردم استقبال خوبي از اين شعار داشتند ولي باز هم متاسفانه از سوي دولتمردان حمايت چنداني از كالاي ايراني صورت نگرفت.

از اين رو سال 98 را سال « رونق توليد» ناميدند تا همه مردم به ويژه جوانان در گام دوم انقلاب در جهت رونق توليد بكوشند. با توجه به گرايش شديد مردم به كالاي داخلي و همچنين علاقه كشورهاي همسايه به توليدات ايراني، امروز جنس ايراني در كشور به وفور يافت نمي‎شود و بسياري از كارخانه‎ها و مراكز توليدي پيش فروش مي‎كنند. بي‎ترديد چنان‎چه دولت از توليد داخلي حمايت كند بانك‎ها با وام‎هاي كم بهره به كارگاه‎هاي كوچك و بزرگ وام بدهند ودولت نقدينگي را به توليد منتقل كند بركات زيادي براي كشور خواهد داشت. بيكاري كاهش مي‎يابد و كسب و كار رونق مي‎گيرد و بسياري از مشكلات مردم حل مي‎شود.

به دنبال تروريستي اعلام كردن سپاه توسط امريكا مطرح مي‎شود
تحليلي بر اقدام متقابل و قاطع ايران عليه گستاخي امريكا

  دبير سياسي

درست در شب ميلاد حضرت ابي عبدا... الحسين عليه السلام و روز پاسدار، امريكا يكي ديگر از اقدامات خصمانه‎اش را بر ضد انقلاب اسلامي اعمال كرد و بخشي از نيروي مسلح ايران به نام سپاه پاسدران انقلاب اسلامي را در ليست تروريسم قرار داد! بلافاصله اين اقدام از سوي نتانياهو نخست وزير رژيم اشغالگر قدس و وزير خارجه امريكا پمپئو و مشاور اعظمش جان بولتون و پادشاه بحرين مورد تاييد قرار گرفت. نتانياهو در نامه به ترامپ نوشت خوشبختم كه يكي ديگر از درخواست‎هاي مرا عملياتي كرديد. در اين سوي ماجرا اقدام بسيار جالبي صورت گرفت وزير خارجه ايران طي نامه‎اي از رييس شوراي عالي امنيت ملي يعني رييس جمهور خواست كه بر اساس مصوبه مجلس مبني بر ضرورت اقدام متقابل، ارتش امريكا در منطقه غرب آسيا را در ليست تروريسم قرار دهد. اين اقدام در مدت كوتاهي در حد چند ساعت انجام گرفت و شوراي امنيت ملي طي بيانيه‎اي دولت امريكا را حامي تروريسم و ارتش امريكا در منطقه را ترويست دانست. اقدامي كه جاي تحسين و حمايت ملي دارد.

درباره اقدام امريكا و اقدام متقابل ايران نكاتي را متذكر مي‎شويم:

1. حركت نتانياهو و ترامپ يك حركت بسيار زشت و موجب نفرت بيش‎تر در ميان ملت ايران و ملت‎هاي منطقه خواهد شد. زيرا در شرايطي دست به چنين اقدامي زده است كه سپاه پس از فراغت از اقدام قاطع عليه تروريست‎هاي تكفيري كه موجب محبوبيت بالاي آن در منطقه شد، امروز در شرايط تحريم با همه امكانات به ياري سيل زدگان شتافته و برگ ديگري از افتخار را در پرونده خود ثبت كرده است.

2. اين حركت از سوي ترامپ و نتانياهو، نوعي حركت انفعالي است زيرا از سپاه سيلي محكمي خورده‎اند ولي اين گونه تحركات منفعلانه نمي‎تواند بر عمر اين رژيم جعلي در منطقه بيافزايد انشاالله وعده نابودي اسراييل در كمتر از 25 سال اينده زودتر از موعد محقق خواهد شد.

3. بي ترديد اقدام متقابل ايران روحيه سربازان امريكايي را به شدت مضطرب خواهد كرد چرا كه بايد در هر حال منتظر دريافت ضربه سنگين از سوي سپاه باشند.

4. كشورهاي حامي امريكا در اين تصميم نيز بايد بدانند كه آن‎ها هم از اين اقدام متقابل ايران در امان نخواهند بود.

5. اكنون طرفدران FATF بايد اين درس را بگيرند كه اگر اين لايحه از سوي شوراي نگهبان رد نشده بود موظف بودند كه با سپاه پاسداران برخوردي تروريستي كنند چرا كه از سوي امريكا سازماني تروريستي معرفي شده است. اين همان نكته‎اي است كه دكتر نبويان به آن تصريح مي‎كرد كه پذيرش FATF به معناي تسليم قاسم سليماني به آمريكاست و غرب گرايان ان را منكر مي‎شدند. الان ديگر جاي درنگ نيست عملا اين گونه لوايح در مجمع تشخيص رد مي‎شود.

6. درس مهمي كه غربگرايان بايد بگيرند اين است كه تنها راه، راه مقاومت است. راهي كه 40 سال است ملت ايران با اقتدار آن را پيموده است و باز هم خواهد پيمود. آن‎ها بايد رسما اعلام كنند كه راه مذاكره با شيطان راه اشتباه بود و بايد هزينه‎هاي آن را نيز بپردازند.

7. اقدام اخير امريكا نشان داد كه سپاه پاسداران تا چه اندازه براي كشور و جهان اسلام مفيد و موثر بوده است. اين عصبانيت دشمن، نشان از موثر بودن آن است. به امريكا مي‎گوييم از ما عصباني باش و از اين عصبانيت بمير.

 سرمقاله

تجديد پيمان ملت ايران با آرمانهاي انقلاب
در آغاز دهه پنجم استقرار نظام جمهوري اسلامي

 دكتر محمد ملك زاده

12فروردين؛ روز جمهوري اسلامي، يادآور به ثمر نشستن مبارزات ضد طاغوتي ملت ايران و تحقق شعار استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي است. در اين روز پس از قرن‎ها حاكميت تئوري جدايي دين از سياست، ملت ايران با راي قاطع بيش از 98 درصدي خود، ساختار سياسي - اجتماعي حاكم در ايران را تغيير داد و نظام جمهوري اسلامي را مستقر ساخت. 12 فروردين سال 1358 يادآور تولد نظامي است كه رويكرد غالب جهاني به مساله دين، اخلاق و معنويت را در عرصه اجتماعي متحول ساخت و حكومت اسلامي را بر اساس موازين و آموزه‎هاي ديني به منصه ظهور رسانيد تا با الهام از قوانين و تعاليم نجات بخش اسلام الگوي زندگي جديدي در عرصه اجتماعي و سياسي بشر امروزي ارائه دهد و نيازهاي مادي و معنوي انسان سرخورده از زندگي فاقد دين و معنويت را فراهم نمايد. در نظام جمهوري اسلامي كه از آن به «مردمسالاري ديني» تعبير مي‎شود، «جمهوريت» در نظام حكومتي نشان دهنده نقش مردم در تشكيل و استمرار آن است به‎طوري كه مردم با حضور در صحنه‎هاي مختلف علاوه بر مشاركت در تعيين سرنوشت خويش، خواسته‎هاي خود را از حكومت در چارچوب موازين شرع مطالبه مي‎كنند. اصول "جمهوريت" و "اسلاميت" در نظام جمهوري اسلامي در كنار اصول «آزادي» و «استقلال» از اصول جدايي ناپذير در نظام حكومتي ايران است كه ملت بزرگ ايران براي تثبيت، استمرار و تداوم آن‎ها تاكنون سختي‎هاي فراواني متحمل گرديده و شهيدان زيادي تقديم نموده است. از اين رو ملت ايران حفظ اين اصول را كه دشمنان اين مرز و بوم با طراحي توطئه‎هاي مختلف از جمله جنگ تحميلي، ترور شخيصت‎هاي سياسي و انقلابي، تحريم اقتصادي و... سعي در از بين بردن آن داشته‎اند، بر خود لازم مي‎داند و در آغاز دهه پنجم استقرار اصول «استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي» با تجديد پيمان با آرمانهاي بنيانگذار جمهوري اسلامي امام خميني(ره) و شهيدان عزيز خود بار ديگر بر حفظ اين آرزش‎ها پاي مي‎فشارد و روز «جمهوري اسلامي» را به‎عنوان يكي از ماندگارترين روزهاي تاريخي اين سرزمين گرامي مي‎دارد. اهميت روز «جمهوري اسلامي» به حدي است كه بنيانگذار جمهوري اسلامي حضرت امام خميني(ره) در پيام تبريكي به مناسبت اين روز فرمودند:
من به ملت بزرگ ايران كه در طول تاريخ شاهنشاهي، كه با استكبار خود آنان را خفيف شمردند و بر آنان كردند آن چه كردند، صميمانه تبريك مي‎گويم. خداوند تعالي بر ما منت نهاد و رژيم استكبار را با دست تواناي خود كه قدرت مستضعفين است در هم پيچيد و ملت عظيم ما را ائمه و پيشواي ملت‎هاي مستضعف نمود، و با برقراري جمهوري اسلامي، وراثت حقه را بدانان ارزاني داشت. من در اين روز مبارك، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوري اسلامي ايران را اعلام مي‎كنم. به دنيا اعلام مي‎كنم كه در تاريخ ايران چنين رفراندومي سابقه ندارد، كه سرتاسر مملكت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوق‎ها هجوم آورده و رأي مثبت خود را در آن ريخته و رژيم طاغوتي را براي هميشه در زباله‎دان تاريخ دفن كنند.