صفحه كلبه سبز

از سوي متخصص بيهوشي و آرامبخشي مطرح شد؛
نكاتي كه والدين در مورد بيهوشي دندانپزشكي كودكان بايد بدانند

عليرضا هدايتي، متخصص بيهوشي، در گفت‎وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاري فارس، در ارتباط با مشكلات بهداشت دهان و دندان در كودكان اظهارداشت: برخي بيماراني كه دچار پوسيدگي دندان هستند و باوجود درد شديد از مراجعه به پزشك خودداري مي‎كنند، تنها به دليل ترس و احساس تهوع و يا احساس خفگي است كه روند درماني خود را به تعويق مي‎اندازند.

وي افزود:البته همين امر باعث شدت يافتن پوسيدگي و خرابي بيش‎تر دندان‎ها و آسيب جوانه دندان دائمي و افزايش نياز به ارتودنسي مي‎شود، درحالي كه اگر مراكز بيمارستاني آرام بخشي در كشور گسترش يابد تاحد زيادي مي‎توان از تاخير درمان جلوگيري كرد.

اين متخصص بيهوشي و آرام‎بخشي تصريح كرد: بسياري از كودكان در هنگام درمان دندان خود، دچار ترس شده و اجازه كار به پزشك را نمي‎دهند و حتي ديده شده افراد بزرگسال و مسن نيز به دليل اضطراب شديد، روند درمان را نيمه كاره رها كرده و ترجيح مي‎دهند تا ماه‎ها و حتي سال‎ها درد دندان را تحمل كنند ولي در شرايط چند ساعته درمان قرار نگيرند.

هدايتي با بيان اين‎كه آرامبخشي با بيهوشي عمومي تفاوت دارد، افزود: آرامبخشي سطحي و عمقي خوابي است كه به واسطه دارو ايجاد مي‎شود.در اين حالت هوشياري به طور كامل از بين نمي‎رود بنابراين بهترين روش براي كنترل ترس، اضطراب و عدم تحمل دندانپزشكي آرام بخشي است.

وي با اشاره به اين‎كه خدمات دندانپزشكي تحت آرام بخشي براي همه سنين قابل انجام است، گفت: اگر چه در كشورهاي توسعه يافته مراكز بيمارستاني آرامبخشي دندانپزشكي امري شناخته شده به حساب مي‎آيد ولي اين حوزه كمك رسان درماني در ايران همچنان ناشناخته است به طوري‎كه هم اكنون تنها چند بيمارستان يا مركز تخصصي بيمارستاني آرام بخشي در حوزه دندانپزشكي در كشور وجود دارد كه شرايط ويژه‎اي را براي مراقبت و درمان بزرگسالان، كودكان، معلولان، بيماران خاص و هر فردي با شرايط ويژه كه توان همكاري با دندانپزشك ندارد را فراهم كرده است.

اين متخصص بيهوشي و آرام‎بخشي ادامه داد:در واقع در اين مراكز تخصصي، بيماران با آرام بخشي و در خواب كامل زير نظر متخصص آرامبخشي روند درمان معالجه دندان نظير كشيدن دندان، عصب كشي، ايمپلنت و حتي پر كردن را طي مي‎كنند.

هدايتي گفت: در مركز آرام‎بخشي در حالي كه كودك،در آغوش والدين بوده و يا مشغول بازي است توسط متخصص بيهوشي داروي خواب آور دريافت مي‎كند سپس با به خواب رفتن كودك، بيمار بر روي يونيت منتقل شده و توسط متخصص دندانپزشكي اطفال در كوتاه‎ترين زمان، دندان‎هاي آسيب ديده ترميم مي‎شود. در اين بين متخصص بيهوشي و آرام بخشي به صورت پيوسته در حين درمان، وضعيت سلامت و هوشياري كودك را پايش كرده و با اتمام درمان، قبل از بيداري كامل، كودك به نزد والدين منتقل مي‎شود تا زمان بيداري دچار اضطراب نشود.

وي با بيان اين‎كه پوسيدگي دندان و عفونت‎هاي لثه‎اي در افراد كم توان و ناتوان بيش از سايرين است افزود: بيماراني كه دچار معلوليت ذهني و جسمي بوده و يا بيماراني كه نياز به مراقبت‎هاي ويژه در منزل دارند مانند افراد مبتلا به آسم، سكته مغزي، قطع نخاع و فلج اندام‎ها كه به مرور زمان دچار اختلالات دندان مي‎شوند بيش از سايرين به مراكز بيمارستاني آرامبخشي دندانپزشكي نيازمندند، به همين دليل بايد دولت وبخش خصوصي بيش از پيش در گسترش اين مراكز اهتمام داشته باشند.

اين متخصص بيهوشي و آرام بخشي اضافه كرد: البته توجه به مقوله آرامبخشي تنها براي كودكان و افراد كم توان و يا بيمارهاي خاص خلاصه نمي‎شود؛ زيرا بيماران بسياري وجود دارند كه پس از ورود ابزارهاي دندانپزشكي به دهان خود و يا حتي بوي حاصل از تراش دندان دچار حالت تهوع و استفراغ مي‎شوند كه همين امر روند معالجه را در آن‎ها كند و يا نيمه كاره مي‎كند كه البته اين مراكز بيمارستاني مي‎تواند اين چالش را براي آن‎ها تا حد زيادي مرتفع كند.

هدايتي خاطر نشان كرد: بي‎ترديد با حمايت دولت در افزايش مراكز بيمارستاني آرامبخشي در حوزه دندانپزشكي شاهد افزايش آمار مراجعه به دندانپزشك‎ها، توجه بيش‎تر جامعه به بهداشت دهان و دندان و كاهش ترس ناشي از مراجعه خواهيم بود.

وقت گذراندن با خانواده بر موفقيت دانشجويان تأثير دارد

نتايج يك پژوهش نشان داده است، زماني‎كه پدر و مادر براي فرزند خود اختصاص مي‎دهند تأثير بسزايي در موفقيت تحصيلي آن‎ها دارد.

به گزارش ساينس‎ديلي، بر اساس نتايج يك بررسي جديد، زماني‎كه پدر و مادر براي گذراندن با فرزند خود اختصاص مي‎دهند، كليد موفقيت آن‎ها در تحصيلات آكادميك است.

اين مطالعه گروه‎هاي مختلفي همچون دانشجوياني كه پدر و مادر آن‎ها فوت كرده، آن‎هايي كه پدر و مادرشان از يكديگر طلاق گرفته و جدا شده‎اند و در نهايت دانشجوياني كه والدينشان ساعاتي از روز را به آن‎ها اختصاص داده‎اند را تحت بررسي قرار داده است.

اين پژوهش بزرگ با يك رويكرد جديد تأكيد مي‎كند، زماني‎كه پدر و مادر براي فرزند خود اختصاص مي‎دهند تأثير بسزايي در موفقيت تحصيلي آن‎ها دارد.

بروس وينبرگ، يكي از نويسندگان اين مطالعه و استاد اقتصاد در دانشگاه ايالتي اوهايو مي‎گويد: پژوهش‎هاي اخير نشان داده است كه ژنتيك عامل اصلي موفقيت تحصيلي دانش‎آموزان و دانشجويان نيست و به عوامل متعددي بستگي دارد.

اين مطالعه بيش از 22 هزار دانشجو را تحت پرسش و پاسخ قرار داده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت مطرح كرد؛
افزايش ۳۰ درصدي بارداري مادران بالاي ۳۵ سال

عليرضا رئيسي، معاون بهداشت وزارت بهداشت، در گفت‎وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاري فارس اظهار داشت: بحث تحت پوشش قرار دادن داروهاي ناباروري در كشور از جمله مواردي است كه وزارت بهداشت به آن توجه دارد.

وي با بيان اين‎كه بايد مراقبت از زنان باردار را در دوران پرخطر بيش‎تر مورد توجه قرار دهيم گفت: طي سال‎هاي گذشته درصد مادران باردار بالاي ۳۵ سال كمتر از ۱۸ درصد بود و اكنون اين رقم به ۳۰درصد افزايش يافته است و اين موضوع نشان دهنده توجه ويژه به موضوع زايمان ايمن است.

وي درخصوص سياست جمعيتي وزارت بهداشت گفت: سياستي كه در سطح شبكه داريم، آموزش مهارت فرزندآوري و مهارت زندگي براي گروه‎هاي سني مختلف است و از سطح مدارس تا ساير بخش‎ها اين آموزش‎ها در حال ارايه شدن است.

رئيسي با اشاره به گراني داروهاي دندانپزشكي گفت: خوشبختانه توانستيم ۳۲۰۰ مركز دندانپزشكي در سطح يك فعال كنيم و اين خدمات در حال ارايه شدن است.

وي گفت: خدمات دندانپزشكي براي گروه هدف زير ۱۴ سال، مادران باردار و شيرده در سطح روستاها به صورت رايگان است و در شهرهاي بالاي ۲۰هزار نفر نيز با قيمت‎هاي پايين درحال ارايه شدن است و افزايش قيمت ماده بي‎حسي دندانپزشكي در سطح يك اتفاقي رخ نداده و ما توصيه مي‎كنيم مردم براي دريافت خدمات به مراكز ما مراجعه كنند.

 كلبه سبز

سلامت خانواده
قارچ ها مبارزان پيري هستند

محققان پس از آزمايش 13 نوع قارچ دريافتند كه آن‎ها داراي آنتي‎اكسيدان‎هايي هستند كه خواص ضد پيري دارد.
به گزارش خبرنگار گروه علمي و دانشگاهي خبرگزاري فارس، قارچ‎ها مواد بسيار مغذي هستند كه گاهي اوقات ناديده گرفته مي‎شوند.
براساس گزارش «مديكال ديلي»، در اين‎جا با برخي از خواص قارچ‎ها آشنا خواهيد شد.
قارچ‎ها كالري كمي دارند
قارچ‎ها هيچ چربي ندارند و ميزان سديم آن‎ها بسيار كم است. طبق برآوردها؛ يك وعده قارچ سفيد و خام حاوي تنها 20 كالري است، بنابراين قارچ‎ها براي افرادي كه در تلاش براي رسيدن به وزن ايده‎آل خود هستند يك ماده غذايي مهم است.
خاصيت ضدالتهابي
«آنگلا لموند» متخصص تغذيه و سخنگوي آكادمي تغذيه و رژيم غذايي گفت: قارچ‎ها به دليل داشتن آنتي‎اكسيدان‎هاي مانند «ارگوتيونين» و «سلنيوم» قادر به كاهش التهاب در بدن هستند.
وي افزود: زماني كه شما دچار التهابات جزئي مانند جراحات يا هر گونه اختلالات ايمني از جمله مولتيپل اسكلروزيس، روماتيسم مفصلي و سل پوستي شديد، قارچ‎ها مناسب‎ترين غذا براي شما هستند.
افزايش سلامت استخوان
يك وعده قارچ پخته حدود يك سوم ميزان مس توصيه شده روزانه را تامين مي‎كند. مس ماده معدني است كه براي حفظ سلامت استخوان‎ها ضروري است.
بهترين ماده غذايي براي گياه‎خواران مطلق
گفته شده گياه‎خواران با داشتن رژيم غذايي خاص خود برخي مواد معدني مانند آهن، سلنيوم، پتاسيم، مس و فسفر را دريافت نمي‎كنند. بنابراين خبر خوب براي گياهاه‎خواران اين است كه قارچ‎ها منابع خوبي براي مواد مغذي مذكور هستند و آن‎ها با مصرف قارچ مي‎توانند نياز به اين مواد مغذي را در خود تامين كنند.
همچنين قارچ‎ها غني از ويتامين B و اسيد فوليك هستند كه در دوران بارداري بسيار مهم هستند.
مبارزه با پيري
در سال 2017 محققان دانشگاه «پنسيلوانيا» 13 نوع قارچ را مورد بررسي قرار دادند و دريافتند كه آن‎ها داراي دو آنتي‎اكسيدان مهم به نام‎هاي «ارگوتيونين» و «گلوتاتيونذ» هستند كه ممكن است خواص ضد پيري داشته باشند.