صفحه اول

در گام دوم انقلاب؛ نفسي تازه به دستگاه قضائي

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حكمي آيت‎الله رئيسي را به رياست قوه قضائيه منصوب كردند.

رهبر انقلاب اسلامي در اين حكم با تأكيد بر لزوم تحول در قوه قضائيه و آغاز پرقدرت دوران جديدي كه زيبنده گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و كارآمدي حجت الاسلام و المسلمين رئيسي در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولاني ايشان در قوه قضائيه و آشنايي كامل با همه زواياي آن، به‎عنوان دلايل اين انتخاب ياد، و در ادامه هشت توصيه مهم خطاب به رئيس جديد قوه قضائيه بيان كردند.

متن حكم رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسم ا... الرحمن الرحيم

جناب مستطاب حجة الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد ابراهيم رئيسي دامت بركاته

آغاز دهه پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشكيل دادگستري مبتني بر فقه و حقوق اسلامي، ايجاب مي‎كند كه با تكيه بر تجربه‎ها و دستاوردها و رهنمودهاي انباشته در اين نصاب زماني، تحوّلي متناسب با نيازها و پيشرفت‎ها و تنگناها در قوه قضائيه صورت گيرد و دستگاه عدالت با نَفَسي تازه و انگيزه‎اي مضاعف و نظم و تدبيري حكمت‎آميز، دوران جديدي را كه زيبنده گام دوم انقلاب است، با قدرت و جديت آغاز كند.

اين جانب براي تحقق اين مقصود حياتي، جنابعالي را برگزيده‎ام كه داراي سوابق طولاني در سطوح مختلف قوه قضائيه و آشنا با همه زواياي آن مي‎باشيد و از طرفي در كنار فقاهت از تحصيلات حقوقي و دانش و تجربه در اين عرصه مهم برخورداريد، و سلامت و امانت و كارآمدي خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‎ايد.

سند تحول قضائي پيشنهادي جنابعالي را ملاحظه كردم. بر اساس مشورت‎ها و نظرات كارشناسي، آن را مفيد و كارساز مي‎دانم. با اين حال چند نكته را مؤكداً به جنابعالي سفارش مي‎كنم.

نخست آن‎كه براي همه فصول اين سند و بندهاي ذيل آن ها، زمان تعيين كنيد و خود و همكارانتان را بر پايبندي به سرآمد برنامه الزام نمائيد. در زمان بندي‎ها نه عجله و نه مماطله نبايد راه داده شود.

دوم آن‎كه در همه فصول تحول، مردمي بودن و انقلابي بودن و ضد فساد بودن را رعايت كنيد.

سوم آن‎كه عنصر نيروي انساني صالح را در رأس عوامل تحول و پيشرفت قوه بدانيد. سلامت قضات و پاكي دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اوّل براي همه توفيقات شما است. در ريشه‎كني فساد از درون قوه كه مايه مباهات شما و سرافرازي اكثريت قضات دادگاه‎ها و دادسراها است، هيچ ترديد و درنگ نكنيد.

چهارم آن‎كه گسترش عدل و احياء حقوق عامه و آزادي‎هاي مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را كه در شمار هدف‎هاي قوه قضائيه در قانون اساسي است در رأس برنامه‎ها قرار دهيد. اين موجب اعتماد مردم و دلگرمي آنان به قوه قضائيه در حوادث و منازعات خواهد شد.

پنجم آن‎كه در برخورد قضائي ملاحظه اين و آن را نكنيد.

ششم آن‎كه از جوانان صالح و انقلابي و فاضل در مسؤوليت‎هاي قوه استفاده كنيد.

هفتم آن‎كه قاضي و دادگاه را عزيز بداريد. احساس عزت و شرافت در قاضي، سدّ محكمي در برابر انگيزه‎ها و عوامل نفوذ و انحراف است.

هشتم آن‎كه همكاري با قواي مجريه و مقننه و هم‎افزايي با آنان را كه سفارش هميشگي اين‎جانب است در نظر داشته باشيد. آنان نيز موظف به همراهي و همكاري با شمايند.

در پايان لازم مي‎دانم از آيت‎الله آملي به خاطر تلاش‎هاي ارزشمندشان تشكر و قدرداني كنم و براي توفيق كامل جنابعالي و همكارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبي بلند كنم و توجهات و دعاي حضرت بقية ا... ارواحنا فداه را مسألت نمايم.

والسلام عليكم و رحمة الله

سيد علي خامنه‎اي

۱۶ اسفند ۱۳۹۷

رهبر انقلاب در مراسم اعطاي نشان ذوالفقار به سرلشكر سليماني:
ان شاءالله خداي متعال عاقبت ايشان را شهادت قرار بدهد

سردار قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران، از سوي فرمانده معظم كل قوا به دريافت نشان ذوالفقار مفتخر شد. متن بيانات رهبر انقلاب در مراسم اعطاي نشان عالي ذوالفقار به فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران به شرح ذيل است:

بسم ا... الرّحمن الرّحيم

مجاهدت‎هاي در راه خدا با اين چيزها قابل مقابله و قابل جبران نيست. خداي متعال مي‎فرمايد: «إِنَّ ا... اشْتَرَي مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنفُسَهُمْ وَ أَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ يقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ ا... فَيقْتُلُونَ وَ يقْتَلُونَ»(۱) آن چه در برابر مجاهدت در راه خدا وجود دارد و خداي متعال در مقابل تقديم كردن و روي دست گرفتن جان و مال در راه خدا قرار داده، بهشت است، رضاي خدا است. آن چيزهايي كه در دست و بال ما است -چه تشكّر زباني‎مان، چه تشكّر عملي‎مان، چه نشانمان، چه درجه‎اي كه مي‎دهيم- چيزهايي است كه بر حسب محاسبات مادّي دنيايي قابل ذكر است امّا بر حسب محاسبات معنوي و الهي قابل ذكر نيست. الحمدلله همه شماها اين مجاهدت‎ها را كرديد، تلاش كرديد. الحمدلله خداي متعال به اين برادر بسيار عزيزمان -آقاي سليماني -(۲) هم توفيق داده. ايشان بارها، بارها، بارها جان خودشان را در معرض تهاجم دشمن قرار داده‎اند، در راه خدا، براي خدا و مخلصاً لِلّه؛ و مجاهدت كرده‎اند. ان‎شاءا... خداي متعال به ايشان اجر بدهد و تفضّل كند و زندگي ايشان را با سعادت، و عاقبت ايشان را با شهادت قرار بدهد، البتّه نه حالا. هنوز سال‎ها جمهوري اسلامي با ايشان كار دارد. امّا بالاخره آخرش ان‎شاءا... شهادت باشد. ان‎شاءا... مباركتان باشد.

پي نوشت ها

۱) سوره توبه، بخشي از آيه ۱۱۱: «درحقيقت، خدا از مؤمنان، جان و مالشان را به [بهاي] اين‎كه بهشت براي آنان باشد، خريده است؛ همان كساني كه در راه خدا مي‎جنگند و مي‎كُشند و كشته مي‎شوند. …»

۲) سردار سرلشكر پاسدار قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي

نشان عالي ذوالفقار به چه كساني داده مي شود؟

خبر اهداي يك نشان عالي نظامي به سردار سرلشكر قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، اين سوال را مطرح كرد كه جايگاه اين نشان چيست؟ به چه كساني داده مي‎شود و تاكنون به كدام يك از فرماندهان اهدا شده است؟

«نشان ذوالفقار» عالي‎ترين نشان در نيروهاي مسلح است كه طبق «آيين نامه اهداي نشان‎هاي نظامي جمهوري اسلامي ايران»، به «فرماندهان عاليرتبه و روساي ستادهاي عاليرتبه در نيروهاي مسلح» اهدا مي‎شود «كه تدابير آن‎ها در طرح ريزي و هدايت عمليات‎هاي رزمي موجب حصول نتايج مطلوب شده باشد.»

سردار قاسم سليماني اولين فرمانده در جمهوري اسلامي ايران است كه به دريافت اين نشان مفتخر شده و طبق آن چه در پيام تبريك سرلشكر جعفري فرمانده كل سپاه نيز آمده، اين نشان به پاس سال‎ها فرماندهي وي در حوزه جبهه مقاومت اهدا شده است.

در پيام سردار جعفري آمده: «بي شك اين رخداد فرخنده(اهداي نشان ذوالفقار) كه محصول نقش آفريني‎هاي سترگ، راهبردي، سرنوشت‎ساز و مخلصانه آن برادر عزيز و نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب در حمايت از جبهه مقاومت اسلامي و مقابله هوشمندانه و ظفرمند با اشقياي تكفيري و تروريسم آمريكايي-صهيونيستي و صيانت از امنيت مثال زدني ملت و ميهن اسلامي است، موجب مباهات و افتخار آحاد پاسداران انقلاب و منشأ خير و بركت در عرصه رسالت و ماموريت‎هاي خطير محوله در آينده روشن پيش رو خواهد بود.»

گفتني است سردار قاسم سليماني پيش از اين ۳ نشان عالي «فتح» نيز دريافت كرده بود كه به عملكرد او در سال‎ها فرماندهي لشكر ۴۱ ثارا... در دفاع مقدس برمي‎گردد.

سرلشكر قاسم سليماني بيش از ۱۳ سال است كه فرماندهي نيروي قدس سپاه پاسداران را برعهده دارد و بخصوص در سال‎هاي اخير، نقش مهم و تاثيرگذاري در جبهه مقاومت(به ويژه سال‎هاي اخير در سوريه و عراق) ايفا كرده است.

 سرمقاله

چند نكته درباره انتصاب رياست جديد قوه قضاييه

 دكتر قاسم روان‌بخش

درباره انتصاب آيت‎الله رئيسي به رياست قوه قضاييه نكاتي چند حايز اهميت است:
1. در ميان روساي قوه قضاييه ايشان تنها شخصيتي است كه آشنايي كامل با دستگاه قضا دارد؛ زيرا از همان ابتدا در دستگاه قضا وارد شده و به تدريج به مراحل عالي دادستاني كل، معاونت قوه قضاييه، رياست دادگاه ويژه روحانيت و رياست قوه قضاييه رسيده است. از اين رو اميد آن مي‎رود كه به سرعت بتواند تحول سازنده‎اي در دستگاه قضا رقم بزند و دغدغه‎هاي مقام ولايت را جامه عمل بپوشاند.
2. عملكرد آيت‎الله رئيسي در جايگاه توليت آستان قدس نشان مي‎دهد كه داراي فكري نو در مديريت است و مي‎تواند تحول آفرين باشد. يكي از محورهاي مهم فعاليت ايشان در آستان قدس تلاش در جهت رفع نياز زوار به‎ويژه زائران نيازمند بوده است. ساخت شهرك زوار و اعزام قريب به يك ميليون زائر اولي به مشهد، فعال كردن بخش‎هاي تعطيل شده اقتصادي در مجموعه‎هاي آستان قدس، فعاليت‎هاي فرهنگي و آموزشي در حرم مطهر و طرح خادم ياران در سراسر كشور همه و همه نشان از ابتكار در مديريت دارد. اميدواريم مدير جديد بتواند از اين ابتكارات استفاده كرده، گام‎هاي بلندتري در جهت پيشبرد اهداف عالي آستان قدس بردارد و خداي ناكرده موجب توقف اين طرح‎ها نشود. ابتكارات آيت‎الله رئيسي در آستان قدس نشان مي‎دهد كه ايشان مي‎تواند تحول چشمگيري در قوه قضاييه ايجاد كند.
3. يكي از اقدامات مهمي كه در حكم مقام معظم رهبري به ايشان نيز آمده، ضرورت خشكاندن ريشه فساد در دستگاه قضايي است؛ بايد ايشان تمام همت خويش براي مبارزه با اين اژدهاي هفت سر فساد در داخل قوه قضاييه به كار گيرد. بي‎ترديد تا ريشه فساد در دستگاه قضايي زده نشود نمي‎توان با فساد در ساير دستگاه‎ها به صورت كامل مبارزه كرد.
4. يكي از اقدامات جريان اصلاحات و اعتدال بالابردن سطح توقع مردم نسبت به دستگاه قضا مي‎باشد. آن‎ها چنين وانمود مي‎كنند كه قرار است در فرصتي اندك تحولات مهمي در قوه قضاييه اتفاق بيفتد. برخي مانند علي مطهري كه تا برادردامادشان رياست قوه را به عهده داشت، تقاضايي از وي نمي‎كرد؛ اكنون در همين روزهاي اوليه رياست آيت‎الله رئيسي و قبل از معارفه رسمي براي ايشان نامه نگاري مي‎كند و مطالبات خود را مطرح مي‎سازد! طبيعي است وقتي مطالبات مردم نسبت به دستگاه قضايي بالا برده شود، هر چه آيت‎الله رئيسي زحمت بكشد و تحول ايجاد كند باز هم در چشم مردم اندك به حساب مي‎آيد.
5. يكي ديگر از اقدامات جريان وابسته به غرب اين است كه در همين ابتداي رياست ايشان، به اقدامات ايذايي مانند اهانت به مقدسات و ارزش‎ها دست بزنند تا اگر دستگاه قضا با آن‎ها برخورد نكند اين گونه القا كنند كه دستگاه قضا تفاوتي نكرده است ولي چنان چه با اين گونه افراد برخورد در خور و مناسب صورت گيرد چنين مطرح كنند كه مديريت ايشان همان مديريت ديواركشي ميان مردان و زنان و از نوع تفكر طالباني است! در واقع مي‎خواهند براي حرف‎هاي بي‎سند حسن روحاني در مناظرات انتخاباتي سندي فراهم كنند. از اين رو ملاحظه مي‎كنيم يكي از خانم‎هاي سلبريتي عكس به چوب زدن روسري را در خيابان انقلاب در صفحه خودش قرار مي‎دهد و خانم فائزه هاشمي بدترين اهانت‎ها را به جمهوري اسلامي روا مي‎دارد و در مصاحبه با يورونيوز مي‎گويد «تفكر جمهوري اسلامي نسبت به زنان تفكر داعشي است»! وي وقاحت را تا آن‎جا بالا مي‎برد كه حكومت شاهنشاهي و طاغوت را در موضوع حقوق زنان به مراتب از جمهوري اسلامي بالاتر و برتر معرفي مي‎كند!
6. اميدواريم آقاي رئيسي با تدبير و عقلانيتي كه در ايشان سراغ داريم ابتدا اژدهاي هفت سر را در داخل قوه قضاييه قلع و قمع كند و سپس به سراغ فساد در دستگاه‎هاي دولتي برود و در اين مبارزه بدون ملاحظه اين و آن، روح اميد را در جامعه تقويت نمايد.