صفحه آخر

حضرت آيت‎الله مصباح يزدي:
در عالم اسلام نظيري براي مقام معظم رهبري سراغ ندارم

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در «گردهمايي سه دهه بصيرت و مقاومت رهبري» با اشاره به آغاز چله دوم انقلاب اسلامي اظهار داشت: انقلاب اسلامي پديده‎اي بي‎نظير در كشور ما بلكه در تاريخ كشورهاي اسلامي و چيزي شبيه به معجزه بود. رهبري فرمودند جريانات انقلاب، هر روزش معجزه بود.

علامه مصباح يزدي با بيان اين‎كه متأسفانه، بعد از چهل سال از پيروزي انقلاب اسلامي هنوز آن‎گونه كه بايد حق مسأله رهبري جامعه اسلامي ادا نشده است، گفت: اجمالا همه مي‎دانيم كه علي‎رغم تلاش‎هاي پيامبر اكرم‎صلي‎الله‎عليه‎واله كه از همان روز اول دعوت علني مردم به اسلام، علي عليه‎السلام را به‎عنوان جانشين معرفي كردند و تا روزهاي آخر عمر نيز بر آن تأكيد داشتند، امت اسلامي به انحراف كشيده شد و هنوز جنازه ايشان دفن نشده بود كه عده‎اي جمع شدند تا خودشان براي رهبري جامعه اسلامي، تصميم بگيرند؛ گويا هيچ توصيه‎اي در اين باره از پيامبر نرسيده بود! بسياري از مردم نيز از روي ناآگاهي و بي‎بصيرتي توصيه پيامبر را ناديده گرفتند. تنها چند نفر بودند كه متوجه اهميت اين موضوع بوده و خواستند در مقابل اين عمل بايستند و مقاومت كنند، اما تلاش‎شان به جايي نرسيد.

ايشان با اشاره به اين‎كه در طول 1400 سال، اين مساله مورد ابهام و غفلت قرار گرفته بود، افزود: در دوره پهلوي اول، آثار دين در كشور محو مي‎شد و مدارس علميه خالي از طلبه شده و به‎عنوان انبار كالاهاي بازاري‎ها به شمار مي‎رفت؛ حتي لباس روحانيت ممنوع شده و حجاب را از سر زنان بر مي‎داشتند. از طرفي با حيله‎هاي شيطاني حقايق دين را تضعيف و تحريف كرده و حتي روحانيون را متهم كرده و در نظر مردم سبك مي‎كردند. به قدري در اين زمينه تبليغ شده بود كه در آن دوره حتي متدينان نيز نگاهي ترحّم‎آميز به روحاني داشتند! از دين نيز فقط، مقداري آداب فردي باقي مانده بود؛ يعني فقط نماز و روزه براي مردم مانده بود و عزاداري سيدالشهدا(ع) كه نمي‎شد آن را از مردم جدا كنند، كه البته همان عزاداري نيز به‎صورت مخفيانه صورت مي‎گرفت.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: اين وضع چندان طول نكشيد و با واقع شدن جنگ جهاني دوم و اشغال ايران توسط روس‎ها و انگليس و آمريكا، پهلوي اول تبعيد شد. آن‎ها فقط پسر پهلوي را به‎عنوان سنبلي نگه داشتند تا ظاهرا حكومت كند، اما واقع اين بود كه وي در حكومت نقشي نداشت و حكومت دست بيگانگان به خصوص انگليسي‎ها بود. هم‎چنين براي طبيعي جلوه‎دادن اوضاع سعي كردند كه نوعي آزادي را شكلي در جامعه ترويج كنند و با ترويج اعلاميه حقوق بشر و آزادي در جهان، وضع اندكي بهتر شد؛ البته يكي از اهداف آن‎ها نيز تخريب و تحريف و شبهه‎افكني در دين، به بهانه آزادي بود.

ايشان ضمن نقل برخي از مصاديق تاريخي گفت: برخي روحانيون دلسوز از همين فرصت بسيار ناچيز و محدود براي بازگشايي حوزه‎ها بهره بردند. عنايت امام زمان(عج) و فداكاري رهروان واقعي ايشان سبب شد تا زمينه براي رشد حوزه صورت بگيرد، اما همچنان ميراث دوران پهلوي، در جامعه باقي مانده بود؛ چرا كه بسياري از متدينان سالخورده شده يا فوت كرده بودند، بسياري از جوان‎ها نيز در وضع غربت اسلام رشد كرده بودند كه زمينه‎اي براي فراگيري حقايق دين نداشتند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به آيه‎اي از قرآن اظهار داشت: اراده الهي بر اين تعلق گرفته بود كه كساني كه به استضعاف كشيده شده بودند، رشد كنند و كساني تربيت شوند كه حاضر باشند همه زندگي‎شان را فداي دين كنند. در اين بين تلاش‎هاي علماي با تقوا و باتدبير زمينه را براي احياي دين را فراهم كرد، اما هنوز وضع، نامناسب بود؛ يكي از مسائلي كه به شدت ترويج مي‎شد و تا حد زيادي تأثيرگذار هم بود، تبليغ جدايي دين از امور اجتماعي بود؛ اين تبليغات در درون دانشگاه كه محل تربيت نخبگان بود و حتي حوزه‎ها نيز رسوخ كرده بود و لذا «برچسب سياسي بودن» براي روحانيون و متدينان، اتهام به شمار مي‎رفت.

آيت‎الله مصباح يزدي افزود: امام حدود 55 سال پيش، حركتي را آغاز كرد. او يك روحاني بود كه ظاهرا از نظر اسباب ظاهري و قدرت و ثروت، از همه اقرانش عقب‎تر بود و زندگي روزانه‎اش به سختي اداره مي‎شد؛ نه ثروتي داشت و نه حزبي؛ حتي در درون حوزه نيز غريب بود، اما احساس وظيفه كرد كه اسلام واقعي را به جامعه معرفي كند و حاضر شد تا آخرين نفس پاي آن بايستد. اما حتي در حوزه‎ها نيز عده‎اي با ايشان مخالف بودند.

ايشان با اشاره به اين‎كه حضرت امام(ره) 15 سال امتحانات الهي را با سربلندي پشت سر گذاشت، افزود: سنت الهي اين است كه كساني كه مي‎خواهند در اين دنيا به مقامي برسند، بايد مورد امتحان قرار گيرند؛ براي مثال حضرت ابراهيم‎علي‎نبيناوآله‎وعليه‎السلام به امتحانات متعددي مبتلا شد كه آخرين آن‎ها ذبح فرزندش بود و پس از اين امتحانات به مقام امامت رسيد. امام(ره) نيز 15 سال امتحان داد؛ از هنگامي‎كه نيمه شب ايشان را دستگير كرده و اصلا امام(ره) نمي‎دانست ايشان را به كجا مي‎برند تا زماني كه اسماعيل(حاج آقا مصطفي) خود را از دست داد. حاج آقا مصطفي حاصل عمر امام و به تعبير ايشان مجتهدي فهيم و شجاع بود، اما امام از اين امتحان نيز سربلند بيرون آمده و صبورانه، فقدان فرزندش را لطف خفيه الهي دانست كه به پيروزي انقلاب اسلامي منجر مي‎شود.

استاد حوزه علميه قم ادامه داد: وقتي امام(ره) از پاريس به ايران آمد، استقبال از او، به حادثه عظيم تاريخي تبديل شد؛ طولي نكشيد كه روزنامه‎هاي مستقل آن روز نوشتند كه شخصيت سال جهان امام خميني(ره) است. او آمد و امامت امت را بر عهده گرفت.

ايشان با اشاره به اين‎كه اين رويه، سنت الهي است، ادامه داد: شايد بسياري از افراد، حتي به ذهنشان هم خطور نمي‎كردند كه روزي، انقلاب شود و اسلام حاكم شود. پس از پيروزي انقلاب نيز دنيا عليه ايران بود و حتي در 8 سال دفاع مقدس، از فروش سيم خاردار به ما خودداري كردند؛ اما امروز كار به جايي رسيده است كه از سلاح‎هاي ايراني مي‎ترسند و اعتراف مي‎كنند كه 7 ميليارد دلار در خاورميانه خرج كرده‎اند ولي هيچ فايده‎اي نداشته و دائم شكست خورده‎اند. اين مسايل حجت را بر ما تمام مي‎كند كه نگاهمان فقط به اسباب ظاهري نباشد.

عضو جامعه مدرسين با اشاره به شرايط حضور امام(ره) و رهبري ايشان در كشور گفت: بعد از انقلاب، شرايطي رقم خورد كه همگان، حتي مخالفان ايشان نيز رهبري ايشان را پذيرفته بودند و لذا در انتخابات بيش از نود درصد مردم به چيزي رأي دادند كه خواست امام(ره) بود؛ در حالي كه گروه‎هاي ديگري نيز فعال بودند.

ايشان با اشاره به اين‎كه برخي منتظر بودند كه امام(ره) از دنيا برود و زمينه را تغيير دهند، گفت: حتي نزديكان و دلسوزان دغدغه آينده انقلاب پس از امام را داشتند، ولي باز هم خداوند بر مردم مستضعف منت گذاشته و امامي براي آن‎ها قرار داد؛ كسي كه وقتي به قم رفت، آيت‎الله حائري به قدري ايشان را دوست داشت، كه گويا براي ايشان درس خصوصي مي‎گفت و ناگفته پيدا بود كه ايشان در تحصيل، بسيار موفق خواهد بود؛ اما امتحاني براي ايشان پيش آمد و از اين امتحان نيز سربلند بيرون آمد. پدر ايشان بيمار شد و ايشان به‎خاطر پدر به مشهد برگشت.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به برخي ويژگي‎هاي مقام معظم رهبري گفت: بعد از وفات امام(ره) در مجلس خبرگان ايشان تقريبا به اتفاق آراء به رهبري برگزيده شد، اما ايشان هرگز از اين مساله خوشحال نشد، بلكه تلاش كرد تا اين بار مسؤوليت بر شانه ايشان نيايد، اما وقتي تكليف بر ايشان محرز شد، پا در اين راه گذاشت و خدا بار ديگر به ما نشان داد اگر كسي خودش را به خدا سپرد و فقط براي خدا گام برداشت، او را ياري مي‎كند.

ايشان با اشاره به ويژگي‎هاي مقام معظم رهبري اظهار داشت: بر اساس آن‎چه از ايشان سراغ دارم، زندگي ايشان نمونه است؛ وا... العلي العظيم در عالم اسلام نظيري براي مقام معظم رهبري سراغ ندارم. علم، تقوا، فراست، دورانديشي، تدبير، حلم، سماحت، صبر، شجاعت در ايشان جمع شده است در حالي‎كه اگر يكي از آن‎ها در هر فردي باشد، او را در عالم ممتاز مي‎كند. اگر بيش از اين بگويم، متهم به اغراق گويي مي‎شوم، اما اگر مي‎شد كه آن چه از ايشان مي‎دانم را بگويم، متوجه مي‎شديد كه اين سخنان، اغراق نيست.

آيت‎الله مصباح يزدي با اشاره به اين‎كه اين سنت خداست كه هر كس براي خدا كار كند، به اندازه ظرفيتش از نصرت الهي بهره‎مند خواهد شد، اظهار داشت: بايد سعي كنيم از صبح كه از خواب برمي‎خيزيم به دنبال شناخت و انجام وظايفه باشيم، به دنبال اين باشيم كه در قبال دوست و دشمن و جامعه، خدا از ما چه مي‎خواهد.

ايشان با اشاره به اين‎كه حتي دشمنان نيز ناچار به عظمت چنين رهبري اعتراف مي‎كنند، اظهار داشت: يكي ازشخصيت‎هاي مهم جهان گفته بود كه تا ايران چنين رهبري دارد، شكست نخواهد خورد؛ البته او نيز دوست ما نيست و به دنبال منافع خودش است، اما نمي‎تواند در مقابل اين عظمت سكوت كند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به ويژگي‎هاي مردم كشور اظهار داشت: البته خداوند نيز هر نعمتي را به هر كسي نمي‎دهد؛ لياقت مردم سبب شده تا چنين رهبري نصيب‎شان شود؛ هم‎چنان كه اگر مردمي، لياقت نداشته باشند، حتي در زمان حضور ائمه‎عليهم‎السلام نيز افراد ديگري بر آن‎ها مسلط مي‎شوند.

ايشان با اشاره به اين‎كه ابتدا بايد وظايف خود را بشناسيم و سپس ديگران را دعوت كنيم، افزود: بايد روح همه اين دعوت‎ها خدا باشد و ببينيم خداوند از ما چه مي‎خواهد. با هم همكاري كنيم و كار گروهي و تشكيلاتي انجام دهيم، اما بر اساس موازين اسلامي. اگر ما چنين باشيم بهتر مي‎فهميم كه چرا رهبري فرمودند من به آينده خوش‎بينم. ايشان از طرفي به وعده خداوند اطمينان دارد كه فرمود «ولينصرن ا... من ينصره» و «ليظهره علي الدين كله ولو كره المشركون» و از طرف ديگر بصيرتي خداوند به ايشان داده است و مي‎تواند آينده را به خوبي ترسيم كند.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق عليه السلام:
چون امام زمان(عج) قيام كند به عدالت حكومت كند، و در زمان او ستم ريشه كن، و راه‎ها امن مى گردد...
منتخب الاثر، ص 308

 راه امام

بايد استقامت كرد

فرهنگ فاسد غرب و شرق اقتضا مى‎كند كه با وسائل عظيمى كه در دست دارند در تمام ساعات روز به دروغ‎پردازى و تهمت و افتراء بر فرهنگ الهى اسلام بتازند، و در هر فرصتى قوانين الهى جمهورى اسلامى و اصل اسلام را بكوبند و وابستگان به آن را مرتجع كهنه پرست فاقد شعور سياسى بخوانند، و قوانين اسلام را كافى براى اين زمان ندانند. به بهانه آنكه قوانينى كه هزار و چهارصد سال بر آن گذشته قدرت اداره امور را ندارد، كه دنيا نوآوردهايى دارد كه در آن اعصار نبوده و بعض اشخاص مدعى اسلام نيز اين مطلب را تكرار كرده و مى‎كنند. در اين محيط بايد به حسب فرهنگ الهى اسلامى، در مقابل اين توطئه‎هاى دامنه‎دار استقامت كرد.
صحيفه امام، ج20، ص441

 در پرتو خورشيد

پس بقيه چي؟!

زماني كه ضريح مطهر حضرت امام رضا عليه السلام در حال تعويض بود، در خدمت مقام معظم رهبري به پابوسي امام هشتم مشرف شديم. مقام معظم رهبري براي زيارت در كنار مرقد آن امام همام عليه السلام، مشغول راز و نياز بودند. چون ضريح را برداشته بودند، حضور در كنار قبر، رنگ و بوي ديگري داشت.
بعد از پايان راز و نياز حضرت آيت‎الله خامنه اي، آقاي واعظ طبسي به ايشان عرض كرد آقازاده‎ها هم بيايند نزديك‎تر تا از نزديك امام عليه السلام را زيارت كنند. معظم له فرمودند: پس بقيه چي؟!
اين دقت را همواره حضرت آقا دارند. ايشان امتياز ويژه و خاصي را براي فرزندانشان قايل نيستند. در آن روز هم فرمودند: اگر بقيه افراد مي‎توانند از نزديك قبر امام هشتم عليه السلام را زيارت كنند، فرزندان من هم بيايند.
حجت الاسلام حقاني