صفحه اخبار

هشدار تيرماه رهبرانقلاب به دولت:
منتظر اين و آن نباشيد؛ برجام نتوانست مشكل اقتصادي كشور را برطرف كند

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در تير ماه ۱۳۹۷ در ديدار هيئت دولت، با انتقاد از گره‎زدن مشكلات اقتصادي كشور به اموري كه خارج از اختيار كشور خودمان است مانند برجام و بسته اروپايي چنين كاري را خلاف منافع كشور دانستند.

ايشان همچنين ضمن اشاره به دشمني و خباثت اروپا در مقابله با ايران، رفتار اروپا و معطل كردن كشورمان در ارائه بسته اروپايي را پيش‎بيني كرده بودند.

از اين رو، پايگاه اطلاع‎رساني KHAMENEI.IR بخش‎هايي از بيانات رهبر انقلاب را در نماهنگ «معطل اروپا نمانيد» منتشر كرد.

متن بيانات حضرت آيت‎الله خامنه‎اي: «كار را در محدوده مقدورات كشور با جدّيت دنبال بكنيد؛ منتظر اين و آن نباشيد. ما يك روز مشكل اقتصادي كشور را موكول كرديم به برجام، [امّا] برجام نتوانست مشكل اقتصادي كشور ما را برطرف كند و به ما كمك قابل توجّهي بكند؛ و نتيجه اين شد كه مردم نسبت به برجام شرطي شدند، كه وقتي آن بابا(۱) مي‎خواهد از برجام خارج بشود، تا مدّتي كه او مي‎گويد خارج مي‎شوم، ما همين‎طور دچار تلاطم در بازار خواهيم بود؛ ما شرطي شده‎ايم ديگر، مردم را ما شرطي كرده‎ايم. حالا هم «بسته اروپايي»؛ مردم را درباره بسته اروپايي شرطي نكنيد. البتّه اروپايي‎ها مجبورند، ناچارند، چشمشان چهارتا! بايستي بگويند چگونه خواهند توانست از منافع ما دفاع كنند -كه اسمش همان بسته است- امّا اين را جزو موضوعات اصلي كشور قرار ندهيد؛ بسته اروپايي بيايد، نيايد. ما كارهايي در كشور داريم، مقدوراتي در كشور داريم، اين مقدورات بايستي تحقّق پيدا كند؛ دنبال اين مقدورات برويد؛ گره نزنيد بهبود اقتصاد كشور را به چيزي كه از اختيار ما خارج است.

آن‎ها هم البتّه در همين زمينه دارند بدجنسي مي‎كنند -البتّه من نمي‎خواهم درباره اين بسته اروپايي و اروپا و مانند اين‎ها وارد بشوم، وَالّا آن‎جا هم حرف زياد است- و من به آقاي رئيس جمهور هم گفتم كه اين‎ها همان نوامبري را كه از اوّل گفتند، همان را دارند دنبال مي‎كنند -كه تا نوامبر ادامه بدهند- بعد كه همه چيز تثبيت شد و تحريم‎ها جا افتاد، بعد يك چيزكي مثلاً بدهند يا ندهند. دنبال اين هستند و اين، خباثت اين‎ها است. در روزنامه خواندم كه ترامپ گفته كه من مي‎خواستم به ترزا مِي(۲) سفارش كنم راجع به سخت‎گيري نسبت به ايران، [امّا] او به من سفارش كرد درباره سخت‎گيري راجع به ايران! اين‎ها اين [جور] هستند ديگر. آن وقت تلفن مي‎زند به آقاي دكتر روحاني و اظهار ارادت و اخلاص هم به ايشان مي‎كند. اين‎ها را بايستي اين جوري و با اين چشم نگاه كرد؛ اين‎ها بدند، اين‎ها خيلي بدند. بنده يك سينه حرف دارم در زمينه اروپايي‎ها - نه به‎خاطر سياست‎هاي امروزشان - به‎خاطر ذات خبيثي كه حكومت‎هاي اروپايي در طول اين چند قرن از خودشان نشان داده‎اند؛ خيلي حرف گفتني اين‎جا زياد است، نمي‎خواهيم حالا وارد آن مسائل بشويم. به هر حال، اقتصاد كشور را به بسته اروپايي موكول نكنيد. بياييم كارهايي ما داريم در داخل كشور، اين‎ها را بايد انجام بدهيم. آن‎ها هم البتّه بايستي حتماً آن كار [خودشان] را بكنند منتها ما مشكلاتمان را به آن [بسته] موكول نكنيم.

من البتّه مي‎گويم ارتباطات بايد حفظ بشود؛ دوستاني كه با من مرتبط بوده‎اند در اين سال‎هاي متمادي، مي‎دانند كه عقيده من در زمينه ارتباطات ديپلماسي اين است كه ارتباطات بايد روزبه‎روز تقويت بشود و توسعه پيدا كند و فعليت پيدا كند و گسترش پيدا كند؛ عقيده من اين است. عقيده‎ي من كنار رفتن و قطع كردن و مانند اين‎ها نيست؛ جز در يك موارد معدودي مثل آمريكا، در غير اين موارد عقيده‎ام اين نيست؛ رابطه با شرق تقويت بشود، با غرب تقويت بشود؛ هر چه مي‎توانيم تحرّك عملياتي و هدفمند ديپلماسي بايستي افزايش پيدا كند، يعني تحرّك ديپلماسي كشور بايد افزايش پيدا كند؛ تحرّك هدفمند.»

۱) رئيس جمهور آمريكا

۲) نخست‎وزير انگليس

دبير شوراي عالي امنيت ملي:
مجسمه كاغذي ساخته شده از قدرت آمريكا به سادگي از هم فرو مي پاشد

امير دريابان علي شمخاني، نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي و دبيران شورا، در همايش ملي تاريخ شفاهي دفاع مقدس با بيان اين كه، اولين رهبري كه محوريت آمريكا در اداره عالم را به شكست كشاند، امام‎خميني(ره) بود، تصريح كرد: امام خميني در ۲۲ بهمن سال ۵۷ اين باور و اعتقاد را ايجاد كرد كه اداره كشورها و حفظ و حراست از سرمايه‎هاي ملي مثل نفت، بدون آمريكا شدني است و به تدريج اين تفكر را در بين ملت‎هاي دنيا نيز گسترش داد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي در بخش ديگري از سخنانش گفت: دفاع مقدس، پژواك منحصر به فرد و مستمر شكست آمريكا در منطقه و جهان است.

شمخاني با‎اشاره به اين‎كه بزرگ‎ترين سرمايه فرهنگي يك كشور آزادي و استقلال آن است، اظهار داشت: طنين مداوم اين فرهنگ ارزشمند امروز از سوريه، عراق و يمن هم به گوش مي‎رسد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: هر چند آمريكا، غرب و كشورهاي مرتجع منطقه عناصر تروريست و مزدور را به خدمت گرفتند تا ريشه مقاومت اسلامي را بخشكانند اما جوانان مقاومت، ارتش سوريه، حشدالشعبي عراق و انصارا... يمن و مدافعان حرم نشان دادند كه غرب محور عالم نيست و مجسمه كاغذي كه از قدرت آمريكا ساخته شده است به سادگي قابل فروپاشي است.

شمخاني تصريح كرد: امروز جهان به اين واقعيت پي برده است كه در نبرد اراده‎ها، خون بر شمشير پيروز است.

معاون وزارت جهاد كشاورزي:
بازار كشور برخلاف تحريم آمريكا پر از مواد غذايي است

عبدالمهدي بخشنده معاون وزير جهاد كشاورزي در نمايشگاه دستاوردهاي چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي در حوزه كشاورزي اعلام كرد: بخش كشاورزي 83 درصد كالري مورد نياز كشور را تأمين مي‎كند به‎طوري كه فائو سازمان خواربار جهاني ايران را در جايگاه با امنيت غذايي بالا قرار داده است.

وي با تأكيد بر اهميت تأمين امنيت غذايي در كشور گفت: به پشتوانه همين امنيت غذايي بالاي كشور بود كه ديپلمات‎هاي كشور توانستند محكم و استوار مذاكره كنند.

به گزارش خبرگزاري فارس، معاون امور اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي گفت: آمريكا اعلام كرده بود كه كاري مي‎كنيم طي سه ماه قحطي در ايران پيش بيايد و در اين زمينه هم از هيچ كاري فروگذار نكردند اما نتيجه آن شد كه اكنون بازار ما پر از مواد غذايي است.

بخشنده ادامه داد: برنامه‎ريزي وسيع كرديم كه مردم هيچ مشكلي نداشته باشند و نه تنها اين تحريم‎ها كارساز نخواهد شد بلكه با موفقيت از اين پيچ عبور خواهيم كرد.

وي با بيان اين‎كه وزارت جهاد كشاورزي در انجام برنامه‎هاي اقتصاد مقاومتي نتايج خوبي داشته است، گفت: بر اساس ارزيابي‎هاي سازمان برنامه و بودجه وزارت جهاد در بين دستگاه‎ها بهترين مقام را كسب كرده است.

معاون امور اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي ادامه داد: 122 ميليون تن محصول كشاورزي در كشور توليد مي‎شود كه يك جهش بزرگي بوده و علاوه بر آن توانسته‎ايم عملكرد مصرف آب را بهتر كنيم. پيش از اين از هر متر مكعب آب 830 گرم مواد غذايي توليد مي‎كرديم كه اكنون اين رقم به 1020 گرم رسيده است.

بخشنده تأييد كرد: عملكرد ما در برنامه پنجم توسعه نشانگر اين است كه ما اهداف برنامه ششم توسعه را محقق خواهيم كرد. ظرفيت‎هاي خالي در بخش كشاورزي فراوان است و ما بايد تلاش كنيم از اين ظرفيت‎ها استفاده بهينه كنيم.

حضرت آيت‎الله نوري همداني:
بند بند بيانيه «گام دوم» را بازگو و تبيين كنيد

حضرت آيت‎الله نوري همداني از مراجع تقليد قم از بيانيه گام دوم رهبر معظم انقلاب حمايت و تصريح كرد: در اين بيانيه ارزشمند ابعاد و احتياجات آينده اقتصادي، سياسي، علمي، فرهنگي، و مذهبي كشور مورد عنايت قرار گرفته‎است كه هريك از اين مسائل نيازمند ساعت‎ها كار علمي از سوي نخبگان و متخصصان است.

در بيانيه اين مرجع تقليد خاطرنشان شده است: تاكيد و توجه به دستاوردهاي عظيم و بركات اين انقلاب شكوهمند كه اهم آن در هفت محور پياده شده است ويژگي شاخص اين منشور است كه بايد بند بند آن تبيين گردد و براي مردم بازگو شود. توصيه‎هاي ارزشمندي كه در هفت عنوان علمي پژوهشي، معنويت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادي، عزت ملي، مرزبندي با دشمن و سبك زندگي اسلامي عنوان شده است جاي كار فراوان دارد.

در بيانيه حضرت آيت‎الله نوري همداني آمده است: امروز بعد از گذشت چهل سال پيروزي انقلاب و مقاومت مردم ايران در مقابله با همه تحريم‎ها و تهديدها و تجاوزها، ملت عزيز، مقتدرانه راه خود را ادامه مي‎دهد و چشم اين آرزوي دشمنان را براي از بين بردن اين انقلاب كور نموده است. مردم بزرگ ايران با قدرت، تحت رهبري امام راحل و مقام معظم رهبري كه در اين قريب به ۳۰ سال با مديريت عالي، كشور را اداره كرده‎اند، مسير خود را طي كرده تا سرانجام اين انقلاب به ظهور مولايمان حضرت بقيه‎الله الاعظم امام عصر ارواحنا فدا برسد.

در پايان توصيه‎اي به نخبگان علمي در حوزه‎ها و دانشگاه‎ها دارم كه با مطالعه دقيق اين منشور و طرح آن در مجامع و مباحثات علمي در تشريح اين منشور و عملي كردن آن گام بردارند و آحاد ملت ايران خصوصاً جوانان را با نكات ارزشمندي كه ذكر شد آشنا كنند و رسانه ملي و اصحاب جرايد در نشر و شرح آن توسط كارشناسان خبره و اهل فن كوشا باشند كه هر بند اين منشور نيازمند اقدامات عملي است و در دسترس همگان در سطوح مختلف جامعه قرار گيرد.

حضرت آيت‎الله مكارم‎شيرازي:
بيانيه «گام دوم انقلاب» جامع و حساب شده بود

حضرت آيت‎الله ناصر مكارم‎شيرازي در جلسه درس خارج فقه خود با اشاره به بيانيه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبري ابراز كرد: اين بيانيه جامع، پرمعني و حساب‎شده تاكنون مورد استقبال گروه‎هاي زيادي قرار گرفته است اما تقدير و تشكر كافي نيست بلكه بايد كارگروه‎هاي قوي و به‎دوراز مسائل جناحي براي اين محورهاي 7گانه تشكيل شود.

حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي با اشاره به يكي از محورهاي بيانيه كه در ارتباط با منابع انساني و معادن زيرزميني و روي زميني است، گفت: بايد از گروهي كه در اين زمينه تخصص دارند دعوت شود تا اين منابع را بر اساس آمار، نقشه و تصوير شناسايي كرده و طرز صحيح استفاده از آن را نشان دهند.

ايشان درباره حل مسائل اقتصادي نيز تأكيد كرد: همچنين از گروهي از اقتصاددانان دعوت شود كه درباره برنامه‎هاي راهبردي آن بينديشند و كاستي‎ها و ريشه‎هاي آن را روشن كرده و براي آن‎ها شرح جامع و مستدلي بنويسند.

استاد برجسته حوزه علميه قم درباره محور مربوط به مسائل اقتصادي هم گفت: درباره اين محور بايد چالش‎هاي گذشته و تجاربي كه مي‎توان آموخت به‎وسيله گروهي تحليل‎گر تاريخ انقلاب روشن شود.

ايشان خاطرنشان كرد: از گروهي از انديشمندان حوزوي دعوت به‎عمل‎ايد تا درباره اصلاح وضعيت فعلي بينديشند و راه‎حل‎ها را جامع بنويسند و چه‎بهتر كه عهده‎دار اين دعوت‎ها يك گروه قوي و فارغ از مسائل جناحي باشد و با دقت و جديت آن را دنبال كند و سرانجام كتاب جامعي به‎وجود آيد كه مي‎تواند راه‎گشا براي چهل سال آينده و منبعي براي مسؤولان آينده شود و چه‎بهتر كه مسائل مربوط به رسانه‎ها و فضاهاي مجازي و فرصت‎ها و تهديدها به آن اضافه شود.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، اين مرجع تقليد در پايان تأكيد كرد: به‎سهم خود از اين بيانيه تشكر مي‎كنم و بايد در اين زمينه از خداوند متعال كمك بخواهيم چراكه بدون ياري خداوند متعال و عنايات امام عصر(عج) نيل به مقاصد امكان‎پذير نيست.

يك روزنامه حامي دولت:
چالش واقعي دولت، درك نكردن مشكلات اقتصادي است

روزنامه تعادل نوشت: معاون اول رئيس جمهور در مراسم نكوداشت يكي از كارآفرينان كشور، جناب علاءالدين ميرمحمد صادقي اظهار داشت «اقتصاد كشور از نواقص و عيوب ساختاري و مسائلي نظير اتكاء به درآمدهاي نفتي و دولتي بودن رنج مي‎برد و به‎دليل آن‎كه طي سال‎هاي طولاني براي حل چالش‎هاي اساسي كشور اقدامي صورت نگرفته است، امروز با انباشت مشكلات، پيچيدگي‎ها و مسائل بغرنجي در اقتصاد كشور روبه‎رو هستيم».

اين سخنان در حالي بيان مي‎شود كه اين خطرجدي بارها و بارها و حتي از زبان اقتصاد‎دان برجسته مشاور دولت، هشدار داده شده اما كم ترگوش شنوايي يافته و متاسفانه به‎جاي اصلاح، شاهد تداوم و تكرار اين مسير غلط بوده‎ايم. چنان‎كه در همين روزها مثلا در مورد نحوه مواجهه با بحران كمبود گوشت و مرغ شاهديم كه مسؤولان به‎جاي پرداختن به ريشه مشكل از طريق واردات و پرداخت يارانه‎هاي سنگين و تغيير شيوه‎هاي توزيع و اينترنتي كردن آن و بگير و ببند صادر‎كنندگان دام و... قصد حل مساله را دارند.

متاسفانه برخوردهاي خرد و جزيي و پرداختن به معلول‎ها و تجويز و تزريق مسكن‎ها فعلا رويه معمول براي حل مشكلات از سوي دولت شده است. در واقع بعضي از رفتار و اقدامات دولت به‎عنوان قوه مجريه، نشاني از درك عميق مشكلات و اراده‎اي براي تعبيه راهكارهاي اساسي ندارد كه كمبود اختيارات را بتوان توجيهي براي اين ضعف عملكردي لحاظ نمود.

سردار سليماني:
برجام 2 و 3 براي خشكاندن جريان هاي ناب اسلامي است

سردار سرلشكر قاسم سليماني در اجلاسيه پاياني 6500 شهيد استان كرمان گفت: اگر اتكا و تمسك به اسلام نباشد اين پيروزي‎ها به سادگي اتفاق نمي‎افتد و با تمسك به اسلام توانسته‎ايم منافع ايران را تامين كنيم.

وي افزود: در هيچ تصميم‎گيري در نظام در سطوح عالي امكان ندارد تصميمي بخواهد به نقطه اجرا نائل شود اما در صدر آن تصميم، منافع ايران نباشد چون ايران قابل تفكيك از اسلام و اسلام قابل تفكيك از ايران نيست.

سردار سليماني در بخش ديگري از سخنان خود گفت: براي دشمن، برجام سه ضلعي است نه يك ضلعي، اوباما فكر مي‎كرد به مرور زمان به دو ضلع ديگر مي‎رسد اما آدم عجولي كه آمده اصرار دارد به سرعت برسد و تصورش اين بود كه مي‎رسد.

وي تصريح كرد: اين‎كه بر برجام دو در منطقه اصرار مي‎كنند براي اين است كه قدرت اصيل و نابي كه در مقابل اسلام وهابي يهودي شكل گرفته است را بخشكانند و جريان‎هاي اسلامي در برجام دو خشكانده شود؛ البته تلاش آن‎ها به اين‎جا منتهي نخواهد شد و برجام سه هم خواهند داشت چون دشمنان معتقدند كه چشمه بايد خشكانده شود و اين چشمه ايران است.

سردار سليماني در ادامه با بيان اين‎كه يكي از مهم‎ترين شاهكارهاي امام اين بود كه ايران را مهد اسلام و اسلام را پشتوانه ايران قرار داد و اين دو را با هم تلفيق كرد، گفت: دليل مراقبت و حرف‎هايي كه در ابعاد سياسي به وجود مي‎آيد همين است، دعوا بر سر همين عنصر است و برخي خام‎گري كرده و اين را نادانسته تضعيف مي‎كنند.

سي‎ان‎بي‎سي:
اغلب مردم ايران هرگز از منافع برجام بهره مند نشدند

يك روزنامه آمريكايي، نسبت به سرنوشت دولت ميانه‎رو روحاني ابراز نگراني كرد.

در گزارش سي‎ان‎بي‎سي آمده است: حسن روحاني رئيس جمهور ايران اكنون در پي فروپاشي توافق، با انتقادهاي گسترده مواجه شده، شاهد اعتراض فزاينده روحانيون، نيروهاي اصولگرا و نااميدي عمومي است و همه اين‎ها موفقيت او را در رأس دولت ميانه‎رو تهديد مي‎كند.

تحليلگران مي‎گويند روحاني به‎ويژه به‎دليل بحران اقتصادي همراه با كاهش ارزش ريال كه به مردم عادي ايران آسيب رسانده، در دوره دوم رياست جمهوري خود آسيب‎پذيرتر از روساي جمهوري پيشين شده است. اگرچه چنين اتفاقي تنها يك‎مرتبه در تاريخ 40 ساله جمهوري اسلامي رخ داده، اما نارضايتي‎هاي عمومي كه در ايران شنيده مي‎شود، مي‎تواند وقوع مجدد آن را محتمل كند.

قاسم ابهري كه در خيابان‎هاي تهران كلاه و جوراب مي‎فروشد، گفت: «اهميتي نمي‎دهم كه چه كسي در كاخ رياست جمهوري است. يك روحاني، يك سرهنگ يا هر كس ديگري. ما به كسي نياز داريم كه فرصت‎هاي شغلي ايجاد كند و پدال ترمز افزايش قيمت‎ها را با همه توان فشار دهد.»

اين براي روحاني كه توانست در سال 2015 و پس از تنها 2 سال فعاليت به‎عنوان رئيس جمهوري توافق هسته‎اي و همزمان با آن تحسين ايراني‎ها را به‎دست آورد، سقوط شديدي محسوب مي‎شود. طبق مفاد برجام، ايران با محدود كردن غني‎سازي اورانيوم در برابر لغو تحريم‎هاي اقتصادي موافقت كرد. اما عمده ايراني‎ها هرگز از منافع اين توافق بهره‎مند نشدند.

سعيد ليلاز عضو حزب كارگزاران كه قبلا گفته بود چوب خشك بهتر از روحاني مي‎توانست اقتصاد را مديريت كند، به سي‎ان‎بي‎سي گفت: ممكن است ساختار كلي دولت تغيير كند.

يادتونه دنبال صابون بوديد كه صورت منتقدان را بشوييد؟!

كيهان نوشت:

گفت: قرار شد توزيع كالاي ضروري با كوپن صورت بپذيرد.

گفتم: اقدام خوبي است و در اين مقطع كارگشاست، اما قرار بود ميوه برجام سيب و گلابي باشد! و چنان گشايشي ايجاد كند كه مردم نيازي به يارانه نقدي نداشته باشند! و...

گفت: چه عرض كنم؟!

گفتم: ادعا مي‎كردند كه ما هرگز به عقب برنمي‎گرديم! و دنبال صابون بودند كه صورت منتقدان را بشويند!

گفت: يعني همه آن وعده‎هاي پُر آب و تاب و ادعاهاي آن‎چناني را فراموش كرده‎اند؟!

گفتم: طرف به دوستش گفت؛ چرا به فلاني گفته‎اي كه من آدم فراموشكاري هستم؟ دوستش پرسيد؛ به چه كسي گفته‎ام؟ و طرف پرسيد؛ چي را به چه كسي گفته‎اي؟!

×××××××××

اين روزنامه همچنين نوشت:

گفت: بر و بچه‎هاي اطلاعاتي با نفوذ مثال‎زدني به چرخه شبكه‎هاي مجازي ضد‎انقلاب بد‎جوري پته آن‎ها را روي آب ريخته و با پخش مستند تماس‎هاي آنان نشان دادند كه همه آن‎ها كاسه‎ليس‎هاي اسرائيل و آمريكا و انگليس و فرانسه هستند.

گفتم: ايول، دست‎مريزاد، مخصوصا اين كانال آمد‎نيوز را بگو كه چطور در دام عوامل نفوذي ايران افتاده بود و با خيال راحت همه اسرار وابستگي خود به دشمن و كثافت‎كاري‎هاي پشت صحنه خودش را لو مي‎داد.

گفت: طرف در آمد‎نيوز، هرچي عامل نفوذي بهش ديكته مي‎كرد را به‎عنوان خبر سرّي كه از ايران رسيده است! مطرح مي‎كرد! و يك ذره هم احتمال نمي‎داد كه طرف مقابل نفوذي ايران است!

گفتم: يارو احتياج به قضاي حاجت داشت ولي هرچه مي‎گشت جايي پيدا نمي‎كرد، ناگهان چشمش به يك درِ باز افتاد. وارد شد ديد همه جا تاريكه. با خوشحالي نشست و مشغول شد كه ناگهان چندتا نورافكن فضا را روشن كرد و شليك خنده جمعيت به هوا بلند شد! رفته بود روي سن تئاتر!

روزنامه شرق:
دولت روحاني ركورددار برداشت از صندوق توسعه ملي است

روزنامه اصلاح‎طلب شرق از قول غلامحسين حسنتاش كارشناس اقتصادي و نفتي نوشت: در گزارش مركز پژوهش‎هاي مجلس شوراي اسلامي در مورد بخش نفت در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ ميزان بدهي شركت ملي نفت ايران 48/6 ميليارد دلار ذكر شده است. همه اين را نمي‎توان به حساب دولت‎هاي گذشته گذاشت. اگر به جدول صفحه ۳۸ همين گزارش دقت شود، بيش‎ترين بدهي‎ها به صندوق توسعه ملي مربوط به دريافتي‎هاي نفت از اين صندوق در دولت يازدهم است.

وي مي‎افزايد: به نوعي تمام ضوابط و نظام‎نامه صندوق توسعه ملي دور زده شده و اگر نظام‎نامه و ضوابط صندوق رعايت شده بود، طبيعتا بايد اين اعتبارات به‎موقع بازپرداخت مي‎شد. انعكاس اين بدهي‎ها كه لاجرم اتفاق افتاده است، اعتبار بين‎المللي شركت ملي نفت را كاهش مي‎دهد و توان سرمايه‎گذاري و جذب سرمايه اين شركت را تقليل مي‎دهد. البته اين‎ها ممكن است در شرايط تحريم كه توليد نفت خام حدود يك ميليون بشكه كاهش دارد و ظرفيت توليد اضافي وجود دارد، خيلي خودش را نشان ندهد، اما در بلندمدت اثرات منفي خواهد داشت.

حسنتاش مي‎گويد: امروز ستاد وزارت نفت بسيار گسترده‎تر شده و وظايف حكمراني وزارت نفت تبيين شده است. يكي از وظايف حكمراني وزارت نفت كنترل و نظارت بر شركت ملي نفت ايران است درصورتي‎كه اغلب قريب به اتفاق كاركنان وزارت نفت در استخدام شركت نفت و مأمور هستند و نيز وزارت نفت مستأجر شركت نفت است و بودجه‎اش را هم از شركت نفت مي‎گيرد، بنابراين طبعا نمي‎تواند اعمال حاكميت و حكمراني كند، اين يعني وزارت نفت نمي‎خواهد به سمت وظيفه اصلي خود حركت كند و نيز رابطه تفكيك‎شده‎اي بين حكمراني و تصدي‎گري در صنعت نفت وجود ندارد و به نظر من اين يكي از معضلات بزرگ اداره و راهبري صنعت عظيم نفت در كشور است، اما يك نكته كليدي ديگر هم از اين مطلب بيرون مي‎زند و آن بي‎انضباطي مالي در شركت ملي نفت ايران است.

دبير اتحاديه توليد و صادرات نساجي:
واردات رسمي پوشاك، تنها 5 درصد است! 95 درصد ديگر قاچاق است

سعيد جلالي قديري در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس با اشاره به اين‎كه طرح مبارزه با برندهاي محرز پوشاك قاچاق از اول دي ماه 97 آغاز شد، گفت: با تمام اقداماتي كه انجام شده و جديت كه ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا در اين مورد داشته، متاسفانه باز هم عده‎اي به بهانه اين‎كه اجراي اين طرح موجب كمبود كالا(پوشاك) شب عيد مي‎شود در تلاش هستند تا اجراي اين طرح را متوقف كنند.

جلالي قديري با تاكيد بر اين‎كه هيچ نگراني براي تامين پوشاك شب عيد وجود ندارد، گفت: نسبت واردات رسمي پوشاك با حجم 60 ميليون دلار به حجم قاچاق پوشاك به ارزش 2/7 ميليون دلار تنها حدود پنج درصد است، يعني پنج درصد واردات رسمي در مقابل 95 درصد قاچاق است.

وي افزود: اين افراد با ارسال نامه‎اي به ارگان‎هاي مختلف و بيان مسائلي از قبيل ايجاد كمبود در بازار تمام تلاش خود را براي توقف طرح انجام داده‎اند، اما با توجه به رصد بازار و وضعيت توليد ما اطمينان كامل مي‎دهيم كه هيچ‎گونه كمبود براي پوشاك شب عيد وجود ندارد، ضمن اين‎كه توليد‎كنندگان بخش پوشاك در حال حاضر اجناس خود را با تخفيف 30 تا 70 درصدي عرضه مي‎كنند.

دبير اتحاديه توليد و صادرات پوشاك ايران با بيان اين‎كه اين افراد هجمه‎اي ايجاد كرده‎اند كه براي تامين پوشاك مورد نياز مردم در شب عيد كمبود وجود دارد، گفت: اين در حالي است كه تمامي انبارهاي توليد‎كنندگان پوشاك مملو از كالاست.

 اخبار ويژه

از حمله به دستگاه هاي امنيتي تا پيام تسليت براي وفات خليفه اول!

رقابت‎هاي انتخاباتي و سياسي ميان احمدي نژادي‎ها و اصلاح‎طلبان براي جذب آراي اهل سنت با روش‎هاي مختلف از ماه‎هاي گذشته ادامه داشته است. البته تاكنون عمده روش جذب آراي اهل سنت توسط اين دو جريان سياسي با حواشي و ابهامات خاصي همراه بوده است. در حالي كه محمود صادقي از نمايندگان اصلاح‎طلب مجلس به زاهدان رفته و عكس دو نفره خود با مولوي عبدالحميد را منتشر كرده، عبدالرضا داوري، از نزديكان گروه بهاري‎ها نيز طي پيامي، سالگرد وفات خليفه اول اهل سنت را تسليت گفته است. محمود صادقي در توييت خود با انتشار عكسي در تمجيد از مولوي عبدالحميد نوشته است: «مولانا عبدالحميد سرمايه اجتماعي بزرگي است» محمود صادقي همچنين در كانال تلگرامي‎اش پيرامون ديدار با امام‎جمعه اهل‎سنت زاهدان نوشته است: «به ديدار شيخ‎الاسلام مولانا عبدالحميد رفتم؛ روحاني فرهيخته‎اي كه وجودش را وقف گسترش معارف اسلامي كرده و صبورانه و بزرگوارانه براي ترقي و تعالي مادي و معنوي و رفع تبعيضات ناروا از مردم رنجديدۀ اين خطه تلاش مي‎كند.»اين نماينده اصلاح‎طلب در ادامه آورده است: «در اين ملاقات كه دومين ديدار من با ايشان بود، او(مولانا عبدالحميد) از پيگيري‎هاي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي رفع محدوديت‎هاي ناروا از خود قدرشناسي كرد و مرا شرمندۀ بزرگواري و بزرگ‎منشي خود نمود. او همچنين از موضعگيري‎اش در اجلاس اخير مجمع علماي مكه براي رفع شبهه‎ها نسبت به شيعيان ايران خبر داد.» نماينده مردم تهران در اين نوشته، به دستگاه‎هاي امنيتي نيز حمله كرده و نوشته است: «اين روحاني روشن‎انديش با بينش عميق ديني و سياسي خود لنگرگاه مطمئني براي مقابله با امواج ويرانگر فرقه‎گرايي و تروريسم در منطقه ما است... بايد با اصلاح رويكردهاي تنگ‎نظرانۀ رايج در نهادهاي اطلاعاتي و امنيتي قدردان اين سرمايه‎هاي ارزشمند اجتماعي بزرگ باشيم.» اما، از سوي ديگر، عبدالرضا داوري از نزديكان احمدي نژاد نيز طي توييتي وفات خليفه اول را به اهل سنت تسليت گفته است.
گفتني است در ماه‎هاي آخر دولت احمدي نژاد، ديدار خصوصي اسفنديار رحيم مشايي با مولوي عبدالحميد، در زاهدان در رسانه‎ها منتشر شد كه كارشناسان سياسي اولين گام براي نزديكي جريان سياسي نزديك به احمدي نژاد به مولوي عبدالحميد و چهره‎هاي همانند او تفسير كردند.

پاداش دو ميلياردي براي انجام يك ترور در اهواز!

جانشين اطلاعات عمليات ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: براي افراد دستگير شده حادثه تروريستي اهواز براي انجام يك ترور در اهواز دو ميليارد تومان پاداش تعيين شده بود.
به گزارش مهر، سرتيپ سيد مجيد مير احمدي افزود: براي ناامن سازي خوزستان، شيراز، مشهد، قم، اصفهان، تهران و ديگر استان‎ها به ازاي هر حادثه تروريستي حمايت كنندگان آن‎ها با ظرفيت‎هاي مالي عظيم آن‎ها را پشتيباني مي‎كنند.
وي در مراسم بزرگداشت شهداي حادثه تروريستي سيستان و بلوچستان، تبيين بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي و تقدير از گروه‎هاي جهادي برتر در مسجد جوادالائمه اهواز ادامه داد: قدرت‎هاي بزرگ با اتكا به دلارهاي برخي كشورهاي عربي از جمله عربستان سعودي و امارات تلاش‎هاي بسيار گسترده‎اي را به خرج دادند تا اهداف خود را در كشور ايران پياده كنند و روزانه جان و خون هزاران انسان بي‎گناه را در سرزمين ما جاري كنند.
جانشين اطلاعات عمليات ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: امروز آن‎ها به مدرن‎ترين سلاح‎ها مجهز شده و خودروها و امكانات اربابان و پشتيبان كنندگان تروريستي محدود يا در يك بستر مشخصي نيست بلكه نامحدود است و به آن‎ها گفتند براي هر عمليات موفق شما را به‎طور كامل پشتيباني مي‎كنيم.
سردار سرتيپ ميراحمدي تصريح كرد: اطلاعات مربوط به مراكز پشتيباني آن‎ها در اختيار ما است.
وي در ادامه گفت: هرچند برخي فشارها خارجي است اما كم كاري‎هاي مسؤولان در اين شرايط سخت اقتصادي قابل توجيه نيست.
سردار ميراحمدي با طرح اين سؤال كه وزير مسكني كه مي‎گويد افتخارم اين بود يك متر مسكن نساخته ام در چنين جنگ اقتصادي به چه درد مردم مي‎خورد، ادامه داد: در اين كارزار مسؤولان بايد همچون فرماندهان شهيد، مدافعان امنيت و مجاهدان در مقابل دشمن بايستند.