صفحه آخر

در سخنراني حضرت آيت‎الله مصباح يزدي مطرح شد
پيشرفت جامعه به سمت كمال وابسته به شناخت و خودسازي معلمان و مربيان است

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با حجت‎الاسلام حاج علي اكبري رئيس شوراي سياست‎گذاري ائمه جمعه كشور و هيئت همراه، ضمن تبريك آغاز دهه پنجم نظام اسلامي، اظهار داشت: بايد اين حقيقت را بپذيريم كه نبايد توقع داشت پديده‎اي كه ايجاد مي‎شود، از همان ابتدا كامل باشد. بناي عالم اين نيست؛ مهم‎ترين پديده‎اي كه در عالم خلقت اتفاق افتاد، بعثت پيامبر‎صلي‎الله‎عليه‎وآله و تأسيس امت اسلامي بود، اما همين پديده چگونه بود؟ پيامبر در زادگاه خودش و بين مردمي كه او را به خوبي مي‎شناختند، چقدر مورد آزار و اذيت قرار گرفت؟ حتي سال‎ها در شعب‎ابي‎طالب در سخت‎ترين شرايط زندگي كرد به‎صورتي كه حتي آب و نان ضروري به او و يارانش نمي‎رسيد؛ اما به مرور اسلام از بزرگ‎ترين قدرت‎هاي جهان شد و امپراطوري‎هاي بزرگ را به زانو درآورد.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه سير تكامل پديده‎هاي معنوي نيز تدريجي است، ادامه داد: پيروزي انقلاب اسلامي هم در واقع مانند جوانه زدن يك گياه بود كه به تدريج درخت تنومندي مي‎شود كه در هر آن ثمره و ميوه مي‎دهد. روح همه بركاتي كه نصيب اين جامعه شد به‎خاطر اخلاص امام(ره) بود كه مخلصانه و با روي باز هرگونه مشكلي را به جان خريد و حتي از دست دادن فرزند خود را از الطاف خفيه الهي دانست. نمي‎توان انتظار داد كه همگان مانند امام(ره) باشند، اما اين سخن بدان معنا نيست كه نبايد از ديگران هيچ انتظاري داشت؛ بلكه ديگران نيز بايد در حدظرفيت خود تلاش كنند.

ايشان با اشاره به اين‎كه خداوند با جانشيني مقام معظم رهبري، لطف خود را بر جامعه ما تكميل كرده است، اظهار داشت: شايد حتي در بين دوستان نزديك امام(ره) نيز كسي باور نمي‎كرد كه ايشان چنين ظرفيتي داشته باشد و بتواند به خوبي جاي امام(ره) را پر كند؛ خداوند چنان ايشان را در اين چهل سال ياري داد كه بر تاريخ بشريت مي‎درخشد. كجاي عالم مي‎توان نظير ايشان را پيدا كنيد؟ هنوز مانده است تا بتوانيم پي ببريم كه خداوند چه ويژگي‎هايي به ايشان داده است و بفهميم چقدر سخنانش حكيمانه و سنجيده است. ما كه ائمه معصوم را نديده‎ايم، اما در تاريخ، بعد از معصومين‎عليهم‎السلام، نظير ايشان را نمي‎توان يافت.

استاد حوزه علميه قم با اشاره تكامل تدريجي پديده‎ها، اظهار داشت: امام(ره) فرمود: تنها بويي از اسلام در اين كشور آمده است؛ لذا نبايد توقع داشته باشيم هيچ نقص و كمبودي در كشور نباشد. هرچند كمبودهاي بسياري در كشور وجود دارد؛ اما برخي از كمبودها در برخي نهادها، به‎خاطر اين است كه شرايط رشد فراهم نبوده و بايد سير تدريجي خود را طي مي‎كرده است.

ايشان افزود: خداوند مقدماتي را فراهم كرده است و هركسي بايد ببيند كه خودش چه گامي مي‎تواند در پيشبرد امور و تكامل آن‎ها بردارد. صرف ادامه دادن كارهاي كساني كه از قبل حضور داشتند، فايده چنداني ندارد، بلكه بايد قدم‎هاي بلندتري به سمت قله برداشت تا در مسير تكامل قرار گرفت.

علامه مصباح ادامه داد: از جمله ضعف‎هايي كه ممكن است در تشكيل يك جامعه اسلامي و مردمي به وجود بيايد، اين است كه برخي، اين پديده را اتفاقي بدانند كه صرفا ابعاد سياسي و اقتصادي دارد؛ بگويند رژيمي ساقط شد، و رژيم ديگري جاي آن سر كار آمده و حداكثر وظيفه‎اي كه دارد اين است كه بتواند رفاه بيش‎تري براي مردم فراهم كند و بقيه مسائل، حاشيه‎اي است؛ البته ممكن است اين افراد دشمن دين و مغرض نباشند، اما واقعا بيش از اين متوجه نشوند.

اين استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه برخي حتي به دين، نگاه مادي دارند، افزود: اين افراد تنها فايده دين را كم شدن دزدي‎ها، جرم‎ها و جنايت‎ها و زندگي توأم با آرامش مي‎دانند. اين نگاه، حتي در سطوح عالي هم وجود دارد. در واقع دين هم ابزاري براي زندگي آرام‎تر و بهتر است. اين در حالي است كه امام(ره) حتي عدالت اجتماعي را هدف اصلي نمي‎دانست بلكه آن را نيز وسيله‎اي براي رشد انساني و الهي مردم مي‎دانست.

ايشان افزود: بايد خودمان درست تربيت شويم و دين را درست شناخته و باور كنيم و توجه واقعي‎مان به هدف اصلي باشد تا بتوانيم با ابزارها و شرايط موجود، به طرف آن حركت كنيم و در عين حال موانع، آفت‎ها و توطئه‎هاي دشمنان در اين مسير را نيز بشناسيم.

آيت‎الله مصباح ادامه داد: طبعا كساني كه بخواهند چنين جامعه خداپسندي را به وجود بياورند و زمينه رسيدن به قله توسط امام زمان(روحي فداه) را محقق كنند، بايد ببينند، در هر مرحله، چگونه بايد برنامه‎ريزي و فعاليت كرد تا يك قدم به قله نزديك‎تر شوند. بدون شك در همه اين قسمت‎ها، يعني شرايط دروني و بيروني و مبارزه با آسيب‎ها و دشمنان، كمبودهايي داريم؛ شناخت ما از جامعه اسلامي، ضعيف است و گاهي حتي در بهترين مراكز علمي ما، نوع نگاه و فكري كه امام(ره) داشت، رواج ندارد؛ از طرفي گاهي افراد، عيوب خود را نمي‎شناسند و تنها به لزوم اصلاح عيوب ديگران اشاره و تأكيد مي‎كنند. اين عيب بزرگ و فراگير جامعه ماست؛ در حالي كه اصلاح ديگران، بدون اصلاح خود، ممكن نيست.

ايشان با اشاره به اين‎كه وظيفه انبيا تعليم و تزكيه بوده است، اظهار داشت: با اين بينش مي‎توان انتظار داشت كه از ابزار استفاده صحيحي بشود، ولي اگر اين نبود همه چيز به خطا مي‎رود و ممكن است همه چيز به دشمن واگذار شود. اگر اين بينش در ما قوت گرفت، بهتر مي‎توانيم تجزيه و تحليل كرده و وظيفه خود را در شرايط مختلف بسنجيم؛ براي مثال وقتي مي‎بينيم در شرايط امروز، بايد بيش‎تر به فكر معيشت مردم بود و مقام معظم رهبري نيز دائم بر اين مساله تأكيد مي‎كنند، بايد فهميد كه اين سخن از چه ديدگاهي گفته مي‎شود. آيا اين كار هدف نهايي است يا ابزار فعلي، ضروري و اورژانسي است؟ اگر نگاه، اشتباه باشد، همه توجهات به اقتصاد جلب مي‎شود و وظايف ديگر فراموش مي‎شود. در اين‌صورت مي‎گوييم ناچار بايد با آمريكا هم بسازيم، با اروپا هم چنين رفتاري داشته باشيم، مسائل معنوي را هم فراموش كنيم، زيرا الآن وقت آن نيست! در اين‎صورت دقيقا در همان دامي مي‎افتيم كه شيطان براي ما پهن كرده است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه اگر معلمان و مربيان جامعه، كه وظيفه‎شان تعليم و تزكيه است، خودشان در شناخت و خودسازي ضعف داشته باشند، نمي‎توان توقع پيشرفت جامعه به سمت كمال را داشت، ادامه داد: از اين رو قدم اول اين است كه شناخت و خودسازي را در خودمان و معلمان جامعه تقويت كنيم وگرنه آن مربي جامعه نيز به گونه‎اي سخن خواهد گفت كه معيشت و بودجه خودش كم نشود! بعد هم توجيه خواهد شد كه رهبري فرموده‎اند كه اول بايد به معيشت توجه كرد!

آيت‎الله مصباح افزود: زماني مي‎توانيم قدمي به سمت هدف و قله برداريم كه اين بينش در ما اصلاح شود و واقعا باور كنيم كه اين زندگي دنيا، تنها يك وسيله‎اي است براي هدف اصلي و اگر رهبري هم بر آن تأكيد مي‎كنند – كه البته بجا و لازم است – نه به‎عنوان هدف اصلي بلكه به‎عنوان وسيله است.

ايشان با اشاره به اين‎كه نمي‎توان توقع داشت كه همگان رشد كرده و مانند سلمان فارسي شوند، افزود: تكامل تدريجي است، اما بايد مسير صحيح را مشخص كرد و با برنامه‎ريزي به طرف آن هدف، حركت كرد. اما اگر مسير و خط گم شود و منحرف شويم، هرگز به هدف نمي‎رسيم. چه بسا فردي انقلابي نيز باشد، اما به بهانه خدمت به اسلام به دنبال كسب مقام و شهرت و ثروت بيش‎تري باشد.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه شايد كم‎تر كسي در عالم به اندازه مقام معظم رهبري، دغدغه‎مند باشد و خون دل بخورد، افزود: جد ايشان، اميرالمؤمنين‎عليه‎السلام نيز خون‎دل‎ها خورد. اما چه بايد كرد؟ بايد زمينه را براي شناخت و فهم و درك فراهم كرد؛ بايد با صبر و حوصله و سعه صدر، شناخت، بصيرت و خودسازي مردم را افزايش داد؛ خودمان را هم براي تحمل سختي‎ها آماده كنيم و بدانيم كار و تلاش همراه با صبر و استقامت، پيروزي هم به دنبال مي‎آورد. البته خداوند نيز تنها به ما – و نه به دشمنان – وعده داده است كه اگر براي خداوند كار كرديد، خداوند نيز شما را ياري خواهد كرد؛ اگر يك قدم براي خدا برداشتيد، خداوند ده قدم براي شما بر مي‎دارد.

ايشان ادامه داد: مقام معظم رهبري علي‎رغم همه سختي‎ها و مشكلات، و با وجودي كه همه مشكلات را بهتر از ما مي‎داند، آينده را بهتر از وضع فعلي دانسته و در عين حال جلوي قلدري‎هاي آمريكا، به خوبي موضع مي‎گيرد؛ دليل اين رويكرد اعتماد به وعده الهي است. اگر ما نيز در راه خدا قدم گذاشتيم، مي‎توانيم به وعده الهي تكيه باشيم و با كمال قدرت و استقامت پيش برويم و خم به ابرو نياوريم، وگرنه در همان قدم‎هاي اول با وجود مشكلات، دلسرد و نااميد مي‎شويم.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام باقر(ع):
به تحقيق، حجت خداوند عزوجل بر خلقش تمام نمي‎شود مگر با معرفت امام زنده زمانشان.
(بحارالانوار: 23/30)

 راه امام

بر دولت ها واجب است...

بر دولت‎ها و دست‎اندركاران است چه در نسل حاضر و چه در نسل‎هاى آينده كه از متخصصين خود قدردانى كنند و آنان را با كمك‎هاى مادى و معنوى تشويق به كار نمايند و از ورود كالاهاى مصرف‎ساز و خانه‎برانداز جلوگيرى نمايند و به آنچه دارند بسازند تا خود همه چيز بسازند.
صحيفه امام، ج 21، ص 417

 در پرتو خورشيد

آيت الله خامنه اي به كسي باج نمي دهد!

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي اعتقاد و اعتماد واقعي به مردم و قدرت آن‎ها دارند. مطلقا خلاف‎گويي در ايشان و در كارش و در دستگاهش وجود ندارد. ايشان با صراحت و صداقت بار‎ها تاكيد كرده‎اند كه كار وقتي بر دوش عموم باشد پيش مي‎رود كه نمونه آن نيز جمع‎شدن فتنه ۸۸ بود كه توسط خود مردم انجام شد و اين نكته در پيش‎برد امور حوزه و دانشگاه هم بايد مورد توجه قرار گيرد.
بنده بحمد‎الله از آغاز با آقا رفيق بوده‎ام و در آقاي خامنه‎اي غير خدا نديده‎ام، بايد دعا كنيم به خدا به حق جد ايشان، اين شخصيت را براي ما حفظ كند. آيت‎الله خامنه‎اي مسلمان واقعي است و به هيچ‎كس هم باج نمي‎دهد.
مرحوم آيت‎الله مومن