صفحه جوان

چگونه درس بخوانيم تا بهتر ياد بگيريم؟

جاي مناسب براي درس خواندن

اگر مي‎خواهيد هنگام درس خواندن خسته نشويد بهتر است يك جاي مناسب در اتاق را كه آرام و آفتابي است انتخاب و بدون استرس شروع به درس خواندن كنيد.

بهترين زمان درس خواندن

بعضي افراد صبح‎ها را براي درس خواندن انتخاب مي‎كنند و گروهي ديگر شب را ترجيح مي‎دهند، فرقي نمي‎كند چه زماني درس مي‎خوانيد؛ هر وقت احساس كرديد كه خسته نيستيد و انرژي داريد درس خواندن را شروع كنيد.

نشستن صحيح براي درس خواندن

خودتان را گول نزنيد. خوابيدن در رختخواب براي درس خواندن بيش‎تر شما را خسته مي‎كند و باعث مي‎شود كه نتوانيد به خوبي درس بخوانيد، بهتر است براي درس خواندن از يك ميز و صندلي راحت استفاده كنيد.

برنامه‎ريزي براي درس خواندن

يك مشكل رايج در افرادي كه سريع از درس خواندن خسته مي‎شوند اين است كه براي درس خواند برنامه‎ريزي نمي‎كنند، قبل از شروع به درس خواندن، براي آن برنامه‎ريزي كنيد تا بتوانيد به طور موثر مطالعه كنيد.

روش‎هاي خلاقانه درس خواندن

يك راه براي لذت بردن از درس خواندن استفاده از روش‎هاي خلاقانه براي مطالعه است. شما مي‎توانيد با تماشاي سي دي‎هاي آموزشي درس بخوانيد.

هوشمندانه درس خواندن

اگر مقاله شما طولاني است و وقت زيادي هم نداريد، بهتر است از نكات مهم آن خلاصه برداري كنيد و به اين ترتيب بدون اين‎كه خسته شويد درس بخوانيد.

استراحت بين درس خواندن

يكي از بهترين روش‎ها براي جلوگيري از خسته شدن هنگام درس خواندن اين است كه پس از هر دو ساعت درس خواندن به مدت 15 دقيقه استراحت كنيد.

مواد غذايي مفيد براي درس خواندن

در ايام امتحانات براي درس خواندن بهتر است كه بيش‎تر از ميوه‎ها، سبزيجات و آجيل‎ها استفاده كنيد و مصرف مواد غذايي فرآوري شده و هله هوله را كاهش دهيد.

داشتن خواب كافي

بيدار بودن در ايام امتحانات يكي از بزرگ‎ترين اشتباه‎هايي است كه دانش آموزان انجام مي‎دهند. خوابيدن به اندازه كافي باعث مي‎شود كه بهتر درس بخوانيد و زود خسته نشويد، علاوه بر اين همه مطالبي كه خوانده‎ايد را بهتر به‎خاطر مي‎سپاريد.

چگونه براي كنكور درس بخوانيم تا بهتر ياد بگيريم؟

زير مطالب مهم خط بكشيد

خط كشيدن زير مطالب مهم يكي از ساده‎ترين روش‎ها براي يادگيري بهتر مي‎باشد. پيشنهاد ما به شما اين است كه يك بار كتاب خود را روزنامه وار بخوانيد و در دور بعدي با دقت بيش‎تر زير مطالب مهم خط بكشيد تا بتوانيد به راحتي آن‎ها را به ياد بياوريد.

يادداشت برداري كنيد

يادداشت برداري يكي از بهترين مهارت‎هاي درس خواندن محسوب مي‎شود، خلاصه نويسي و يادداشت برداري در كلاس درس باعث مي‎شود كه در زمان كم‎تر مطالب مهم‎تر را بخوانيد و راحت‎تر به ياد بياوريد.

از فلش كارت استفاده كنيد

استفاده از فلش كارت‎ها يك روش بسيار موثر براي يادگيري بهتر است. اگر در درس‎هاي تاريخ، فيزيك، رياضي، شيمي و جغرافي از فلش كارت استفاده كنيد مطالب دشوار را راحت‎تر ياد مي‎گيريد.

از خودتان امتحان بگيريد

پس از پايان هر فصل از كتاب يا مقاله مي‎توانيد از خودتان امتحان بگيريد تا به اين ترتيب نقاط ضعف خويش را پيدا كنيد و بر روي آن‎ها بيش‎تر تمركز كنيد.

با تصاوير درس بخوانيد

بيش‎تر دانش آموزان و دانشجويان با تصاوير، بهتر از متن درس را ياد مي‎گيرند و بيش‎تر مي‎توانند مفاهيم را حفظ كنند، اگر شما هم از اين دست افراد هستيد مي‎توانيد كمي خلاقيت به خرج دهيد و مطالب مهم را با نقاشي كشيدن براي خود يادآوري كنيد.

چگونه درس بخوانيم تا بهتر موفق شويم و نمره خوب بگيريم؟

يك درس را حداقل دو بار بخوانيد

اگر مي‎خواهيد در درس خواندن موفق باشيد بهتر است هر كتاب يا مقاله را حداقل دوبار بخوانيد و مرور كنيد.

زمان خاصي را براي درس خواندن انتخاب كنيد

زمان‎هاي خاصي را كه بهتر ياد مي‎گيريد و انرژي بيش‎تري داريد براي درس خواندن انتخاب كنيد.

هر روز مطالعه كنيد

هر روز درس بخوانيد، بگذاريد درس خواندن جزيي از زندگي روزمره شما شود؛ درست مثل خوردن و خوابيدن. اگر هر روز مطالعه كنيد ذهن شما براي درس خواندن آمادگي بيش‎تري خواهد داشت.

اول مطالب سخت‎تر را بخوانيد

يكي از موثرترين روش‎هاي موفق شدن در درس خواندن اين است كه اول مطالب سخت‎تر را بخوانيد و سپس با آرامش و انرژي ذهني بيش‎تر مطالب آسان‎تر را مطالعه كنيد.

قبل از درس خواندن خلاصه نويسي‎ها را بخوانيد

اگر در طول ترم از مطالب مهم يادداشت برداري كنيد قبل از امتحان اين يادداشت را بخوانيد؛ چون ممكن است شامل اطلاعات مهمي براي شما باشند.

از دوستانتان كمك بگيريد

اگر مطلبي را به خوبي درك نمي‎كنيد مي‎توانيد از دوستانتان كمك بگيريد.

چگونه بهتر درس بخوانيم كه فراموش نكنيم و يادمان نرود؟

قبل از درس خواندن پياده روي كنيد

تحقيقات نشان داده كه ورزش مي‎تواند حافظه شما را افزايش دهد، 20 دقيقه قبل از هر بار درس خواندن پياده روي كنيد.

با صداي بلند درس بخوانيد

ممكن است دور از ذهن به نظر برسد اما درس خواندن با صداي بلند باعث مي‎شود كه مطالب را به زودي فراموش نكنيد.

مطالب مهم را براي دوستانتان توضيح دهيد

بهترين روش براي اين‎كه بدانيم درس‎ها را فراموش نكرده‎ايم اين است كه آن را براي دوستانمان توضيح دهيم.

فيلم‎هاي آموزش ببينيد

تماشاي فيلم‎هاي آموزشي علاوه بر اين‎كه سرگرم كننده است يك روش موثر براي يادگيري درس و فراموش نكردن آن مي‎باشد.

بين درس خواندن استراحت كنيد

پس از هر 2 ساعت درس خواندن يك استراحت كوتاه 15 دقيقه‎اي داشته باشيد تا بتوانيد مطالب را بهتر ياد بگيريد و فراموش نكنيد.

شب قبل از امتحان خوب بخوابيد

بيدار ماندن در شب امتحان فقط شما را خسته و كسل مي‎كند، شب امتحان را خوب بخوابيد تا مطالبي كه خوانده‎ايد به خوبي جذب شود و ديگر يادتان نرود.

با دوستانتان درس بخوانيد

درس خواندن در جمع دوستان باعث مي‎شود كه بهتر درس را ياد بگيريد و مطالب مهم را به زودي فراموش نكنيد.

روزي چند ساعت درس بخوانيم؟

شما حدود 16 ساعت در روز بيدار هستيد، اگر دانش آموز باشيد كه 2 تا 4 ساعت در كلاس درس هستيد، 2-3 ساعت در جمع دوستانتان هستيد، 2 ساعت غذا مي‎خوريد و 2 ساعت هم به نظافت خود مي‎رسيد.

شما فقط 5-8 ساعت در روز براي درس خواندن وقت داريد، مي‎توانيد 4 تا 5 ساعت آن را درس بخوانيد و 1-3 ساعت آن را براي يادآوري و كوييز گرفتن از خودتان صرف كنيد.

آخر هفته‎ها يا قبل از كنكور كه وقت آزاد بيش‎تري داريد بايد بيش‎تر از روز‎هاي معمولي درس بخوانيد.

 جوان

امام علي عليه السلام:

برترين ادب آن است كه انسان حدّ خود را پاس دارد و از اندازه خويش پا فراتر ننهد.
شرح غررالحكم، ج 2، ص 447

ولايت و جوانان
نگذاريد دانشگاه جولانگاه حركت هاي سياسي بشود

نگذاريد دانشگاه جولانگاه حركت‎هاي سياسي بشود. اين‎كه ما جوان را به‎عنوان يك موتور محرّك تحوّلات سياسي بپذيريم، حرف من است. من يك‎وقتي اين مطلب را گفتم، بعضي از همين آقاياني كه حالا دَم از دانشگاه مي‎زنند، من را ملامت كردند كه شما اين جوان‎ها را به هَوس انداختيد، به هيجان انداختيد؛ نه، من اعتقاد دارم به اين قضيه؛ نسل جوان در هر جامعه، موتور حركت تحوّلات اجتماعي و تحوّلات سياسي است؛ بخصوص جوان دانشجو؛ طبيعتش اين است. اين حرف ديگري است؛ اين غير از اين است كه ما دانشگاه را محلّ جَوَلان گرايش‎هاي سياسي‎اي كه بعضي‎شان مخالف با اصل نظامند يا مخالف با جهت‎گيري‎هاي نظامند بكنيم. اين را بايد حتماً مراقبت كنيد و جلوي آن را بگيريد. در اين زمينه من اين جمله را هم عرض بكنم؛ يك «مي‎توانيم» اي را ملّت ما گفته؛ نگذاريد اين «مي‎توانيم» تبديل بشود به عكس آن. گفتند ما مي‎توانيم به قلّه‎هاي رفيع علمي برسيم؛ مي‎توانيم مرجع علمي جهان بشويم؛ مي‎توانيم خودمان را از حقارت علمي نجات بدهيم، كه امروز نجات دادند و دشمنان ما، مخالفين ما دارند اعتراف مي‎كنند كه ايران به دانش دست يافته؛ نه فقط در زمينه هسته‎اي، در زمينه‎هاي ديگر هم همين را دارند مي‎گويند و اعتراف مي‎كنند. اين «مي‎توانيم» را كه در روح اين جوان‎هاي ما دارد جَوَلان مي‎كند، نگذاريد از بين برود؛ شما هم بگوييد مي‎توانيم و دنبال كنيد اين مي‎توانيم را. ما مي‎توانيم تمدّن نوين اسلامي را برپا كنيم و دنيايي بسازيم كه سرشار باشد از معنويت و با كمك معنويت و هدايت معنويت راه برود؛ اين كارها را مي‎توانيم انجام بدهيم، كه به توفيق الهي هم [اين كار را] مي‎كنيم.
۱۳۹۲/۰۹/۱۹

حكايت
شكار رفتن بهلول و هارون الرشيد

روزي خليفه هارون الرشيد و جمعي از درباريان به شكار رفته بودند. بهلول با آن‎ها بود. در شكارگاه آهويي نمودار شد. خليفه تيري به سوي آهو انداخت ولي به هدف نخورد.
بهلول گفت: احسنت!
خليفه غضبناك شد و گفت: مرا مسخره مي‎كني؟
بهلول جواب داد: احسنت من براي آهو بود كه خوب فرار نمود.

پند و اندرز
نه بيراهه برويم نه راه كسي را ببنديم

علي(ع) فرمود: «خَالِطُوا النَّاسَ مُخَالَطَةً إِنْ مُتُّمْ مَعَهَا بَكَوْا عَلَيكُمْ وَ إِنْ عِشْتُمْ حَنُّوا إِلَيكُمْ»؛ فرمود طرزي مهربانانه و حكيمانه و رئوفانه و عاقلانه و دوستانه با مردم زندگي كنيد كه اگر مُرديد گريه كنند و اگر زنده هستيد به شما مِهر بورزند، مي‎شود اين‎طور زندگي كرد. اما منافق، انسان در زمان حياتِ او از او متنفّر است، بعد از مرگِ او هم از او متنفّر است. فرمود مي‎شود انسان طوري زندگي كند كه طيب و طاهر باشد. انسان خيرِ ديگران را كه بخواهد خدا همان خير را به آدم مي‎رساند، نه بيراهه برويم نه راه كسي را ببنديم. ما اگر خير كسي را بخواهيم خدا به ما چند برابر مي‎دهد ده برابر مي‎دهد. كارِ خير يك اثر فقهي دارد كه ثواب دارد؛ يعني يا واجب است يا مستحب كه حكم فقهي دارد. اثر كلامي هم دارد كه بهشت است؛ اين‎ها سر جايش محفوظ است. اما آن‎كه در اواخر سوره مباركه «بقره» دارد، فرمود اين كار خيري كه شما انجام مي‎دهيد: «وَمَثَلُ الَّذِينَ ينْفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ الله وَتَثْبِيتَاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ»؛ آن وقت ثواب اخروي‎اش مي‎ماند؛ يعني هر كار خيري كه انسان انجام مي‎دهد، موقعيت خودش را ثابت مي‎كند، در روزگار نمي‎لغزد. اين «تَثْبِيتَاً» كارِ فقهي نيست، كار كلامي نيست، كار اخلاقي است. اخلاق، موعظه نيست، اخلاق، علم دقيقِ جان‎كَندني است كه چه كار كنيم كه نلغزيم؟ اين آيه آن حكم فقهي را جدا دارد، آن حكم كلامي را جدا دارد، ثواب دارد جدا دارد. فرمود اگر درخت آن قدرت را مي‎داشت از ريشه كَنده مي‎شد كنار نهر مي‎رفت، يك سطل آب مي‎گرفت مي‎آورد به پاي ريشه خود مي‎ريخت، اين درخت به چه كسي احسان كرده؟ به خودش احسان كرده، چون اين آب، ريشه او را تثبيت مي‎كند. فرمود هر كار خيري كه انسان انجام مي‎دهد قبل از اين كه اثرش به ديگري برسد، قبل از اين كه جامعه طرْفي ببندد، موقعيت هستي اين شيء، تثبيت مي‎شود؛ اين از غرر آيات ماست. اين‎جا هم وجود مبارك حضرت امير فرمود: ثابت‎قدم باشيد! گرايش مردمي سرمايه است.
آيت‎الله جوادي آملي