صفحه كلبه سبز

مقاله وارده
صله رحم

 اميرحسين نريماني

در اين نوشته قصد داريم درباره تعدادي از فوايد صله رحم و هدف آن مطالبي را ارايه دهيم.

در ابتدا در باره صله رحم و معناي لغوي آن توضيحاتي مي‎دهيم.

صله رحم چيست؟

در اصطلاح صله رحم به معناي محبت و سلوك داشتن با خويشاوندان و نزديكان است. صله در لغت به معناي احسان، دوستي امده و مراد از رحم خويشاوندان و بستگان مي‎باشد.

هدف از صله رحم چيست؟

هدف ارتباط و پيوند عاطفي با خويشاوندان است. واين ارتباط از راه‎هاي گوناگوني امكان پذير است مانند: كمك جاني - كمك مالي - كمك فكري و كمك عاطفي

پس صله رحم فقط به رفت و آمد مختص نمي‎شود گاهي كساني مي‎توانند با مال يا فكر خود كساني را از مشكلات نجات دهند. و اين خودش صله رحم محسوب مي‎شود.

اما فوايد صله رحم با اشاره بر احاديث و روايات:

۱- طول عمر

امام رضا عليه‎السلام فرمودند: چه بسا مردي كه سه سال از عمرش بيش‎تر نمانده ولي صله رحم بجا آورد و خداوند بخاطر اينكارش عمرش را به سي سال افزايش دهدو خداوند آنچه را كه مي‎خواهد انجام مي‎دهد.(1)

۲- افزايش نعمت‎ها ودوري از گرفتاري‎ها

امام علي عليه‎السلام فرمودند: صله رحم نعمت‎ها را برشماسرازير مي‎كند و گرفتاري‎ها را دور مي‎كند.(۲)

۳- برترين جوانمردي

امام علي عليه‎السلام: صله رحم از برترين جوانمردي‎ها است.(۳)

۴- توسعه رزق و روزي و تاخير در اجل

پيامبر صل‎الله عليه و آله فرمودند: هركه تاخير در اجل و زيادي روزي خوشحالش مي‎كند بايد صله رحم كنيد(۴)

و داراي بسياري از خواص ديگر مانند كفاره گناهان است، زكات رفاه و آرامش است، ايجاد خوش اخلاقي، آبادي شهرها و حفظ نعمت‎ها

در رو به روي اين فوايد و امتيازات براي صله رحم كننده مضراتي هم براي قاطع رحم مي‎باشد كه به‎عنوان نمونه مي‎توان بر حديثي از پيامبر اكرم صل‎الله عليه و آله اشاره كرد كه مي‎فرمايند: قاطع رحم داخل بهشت نمي‎شود.

و ديگر مضراتي مانند كوتاه شدن عمر، كاهش بركات، زيادي گرفتاري‎ها

اما اين راهم بايد به ياد داشته باشيم كه صله رحم مارا از حدود و مرز‎هاي الهي خارج نكند و دراين مجالس از گناهان جلوگيري كنيم كه مبادا اين مجالس كه مجالس نوراني مي‎باشد در اثر گناهان به مجالس شيطاني تبديل شود. بلكه با استفاده از اين مجالس بتوانيم معرفت و شناخت بيش‎تري نسبت به خداوند پيدا كنيم.

در صله رحم از تجمل‎گرايي دوري كنيم كه اشخاصي هم كه امكانات كمي هم دارند بتوانند در اين امر سهيم شوند.

خويشاوندان اگر چه منافق، كافر، و بي‎ايمان هم باشند صله رحم با آن‎ها جايز است. و مانع از اين كار نمي‎شود.

صله رحم دور از آثار معنوي ودنيوي‎اش آثار ديگري هم دارد كه خانواده‎ها مي‎توانند در اين مجالس از تجربيات و علوم هم ديگر با خبر شوند و به دانش و تجربيات خود بيافزايند.

گاهي مسافت بعضي از خانواده‎ها با يكديگر بسيار زياد است كه نمي‎توانند به سادگي يكديگر را ملاقات كنند افراد مي‎توانند حتي با يك تماس تلفني صله رحم را انجام دهند.

اميدواريم كه خداوند قوتي عنايت كند كه بتوانيم با صله رحم كه امري مهم و شايسته در دين اسلام و بقيه اديان است استفاده‎هاي دنيوي و معنوي ببريم.

نحوه رفتار با كودكي كه دست بزن دارد

پرخاشگري در كودكان يك مساله و داشتن دست بزن كودك و اقدام به كتك زدن ديگران بحثي ديگر در مشكلات تربيتي كودكان است كه متاسفانه در جامعه پرتنش امروزي اين رفتار به وفور در بين بچه‎ها ديده مي‎شود. اين روزها بچه‎ها هم پرخاشگري و كتك زدن يكديگر را در رفتارهايشان جاي داده‎اند و اين كار مختص بزرگسالان نيست.

پرخاشگري و كتك زدن كودكان ديگر توسط كودكتان علت‎هاي زيادي مانند بروني سازي احساسات، ترس و جلب توجه و... دارد بنابراين ابتدا بايد دلايل اين رفتار در كودكان را بررسي كنيد و سپس به دنبال راه مناسبي براي كاهش اين رفتار در كودك باشيد. اگر بچه شما جزء كودكاني است كه بچه‎هاي ديگر را مي‎زند، لطفاً او را تنبيه نكنيد و راهكارهاي ديگر را امتحان كنيد.

با بچه‎هايي كه دست بزن دارند چه كنيم؟

بعضي از بچه‎ها به‎جاي بازي و تعامل دوستانه با كودكان ديگربا آن‎ها دست به يقه مي‎شوند و كتك كاري راه مي‎اندازند و والدينشان نمي‎دانند در اين موقعيت بايد چه رفتاري با كودكشان داشته باشند، و به تنبيه كردن او مي‎پردازند؛ غافل از اين‎كه اين كار به تقويت رفتارهاي پرخاشگرانه او دامن مي‎زند. در ادامه با شيوه‎هاي مناسب رفتار با كودكاني كه دوستان خود را كتك مي‎زنند، آشنا شويد.

پيشگيري كنيد

قبل از تعامل كودكتان با كودكان ديگر احساس امنيت او را افزايش دهيد و كاري كنيد كه نترسد و هميشه در دسترس او قرار بگيرد. اگر متوجه شديد كودك شما به سمتي كه احتمال كتك زدن وجود دارد، مي رود دخالت كنيد و بين او و كودكي كه مي‎خواهد وي را كتك بزند قرار بگيريد.

آرام باشيد

هنگامي كه كودكتان در حال گريه كردن است، او را متوقف نكنيد؛ زيرا با گريه احساسات كودك بيرون مي‎ريزد و احساس بهتري پيدا مي‎كند. اگر كودكتان بچه‎اي را زده، عصبي نشويد؛ زيرا عصبانيت شما چيزي را حل نمي‎كند پس آرام باشيد، نفس عميق بكشيد و به خودتان بگوييد «او كتك زده چون ترسيده است و من با آرامش و صميميت اين ترس را كم كنم».

آموختن جبران كردن به كودك

قبل از اين‎كه سراغ كودك خود برويد به سمت كودكي كه كتك خورده برويد و او را آرام كنيد، اين فرصت شما را در برخورد با فرزندتان آرام‎تر مي‎كند سپس وقتي آرام شديد به كودكتان با صميميت بگوييد برخورد تو درست نبوده و سپس او را با كودك كتك خورده روبه‎رو كنيد. هنگام مواجهه با كودك كتك خورده بگوييد متاسفيم كه علي يا... تو را كتك زد و يادش رفته بود با تو حرف بزند. آيا با اين عذرخواهي حال تو بهتر مي‎شود؟

سرزنش نكنيد

اگر به سرزنش كودكتان بپردازيد او تصور مي‎كند بچه بدي است و شما او را دوست نداريد و او نمي‎تواند كودك خوبي باشد. بنابراين احساس ترس خواهد كرد و به پرخاشگري روي مي‎آورد؛ پس بايد با كودك همدلي كنيد تا او نيز طرز برخورد با ديگران را از شما بياموزد.

او را از معركه دور كنيد

آرام باشيد و كودك خود را از محل درگيري دور كنيد.

كمك به شناخت احساسات

كودك شما مي‎داند كه كتك زدن كار بدي است اما نمي‎تواند جلوي خود را بگيرد پس بايد شما به او كمك كنيد تا احساساتش را بشناسد و احساس امنيت كافي در وي ايجاد كنيد. مثلا بگوييد: تو از زدن دوست خيلي ناراحتي و من مي‎دانم و خيلي ناراحتم كه آن‎جا نبودم تا به تو كمك كنم اما الان پيش تو هستم.

راهكاري براي بروز احساسات

قبل از اين‎كه كودك تان در تعامل با بچه‎هاي ديگر قرار بگيرد، ترس او را كاهش و احساس امنيتش را افزايش دهيد. اگر كودك شما دارد گريه مي‎كند او را متوقف نكنيد. گريه كردن يعني بيرون ريختن احساسات و اين باعث مي‎شود كه او كم كم احساس بهتري پيدا كند.

به اندازه كافي با او صحبت كنيد، بيش‎تر از اين‎كه حرف بزنيد صميميت و مراقبت تان را به او نشان بدهيد. احساسات او را تحليل نكنيد و فقط موقعيتي را فراهم كنيد كه بتواند احساساتش را با خيال راحت بروز دهد.

بهبود حال كودك با خنده

اگر كودك شما گريه نكرد، نگذاريد كه به ميان بچه‎ها برگردد؛ زيرا ممكن است دوباره دعوا و كتك كاري راه افتد؛ پس در اين مواقع او را به خنده اندازيد؛ زيرا خنده سبب بهبود حال كودك و كم شدن احتمال كتك كاري مي‎شود.

ياد دادن مديريت كردن هيجانات

هنگامي كه خود و كودكتان آرام شديد، از كودك بخواهيد روش‎هاي بهتري براي كنترل احساساتش بيابد. مثلا به كودكتان بگوييد امروز كه دوست خودت را زدي چه اتفاقي بينتان افتاده بود؟ سپس به حرف‎هاي او بدون هيچ گونه قضاوتي گوش دهيد و اگر در جواب به شما گفت كه از دست دوستش ناراحت بوده، درباره عصبانيت او بيش‎تر باهم حرف بزنيد و به كودكتان بگوييد دفعه بعد اگر كسي تو را ناراحت كرد به‎جاي كتك زدن چه كار ديگري مي‎تواني انجام دهي؟

اگر راهي به نظرش نرسيد، شما به او پيشنهادهايي مانند ترك كردن موقعيتي كه در آن عصباني است و يا صحبت كردن با يك دوست ديگر درباره عصبانيت بدهيد و سپس اين روش‎ها را با بازي با عروسك‎هايش با او تمرين كنيد.

خواسته‎اش را اجابت نكنيد

وقتي كودك از اين راه مي‎خواهد به خواسته‎اش دست يابد و از موضع خود كوتاه نمي‎آيد، شما نبايد خواسته‎اش را اجابت كنيد؛ بلكه در صورت اصرار، با مهرباني و قاطعانه به او بگوييد تا وقتي كه اين طور رفتار كني من خواسته تو را انجام نمي‎دهم. سپس به رفتار او توجه كنيد و وقتي رفتار خوبي نشان داد به سمتش برويد و به او توجه و محبت كنيد.

احساس تان را مديريت كنيد

احساسات خود را كنترل كنيد تا بتوانيد بهتر به كودك خود كمك نماييد.

الگوي شايسته باشيد

كودكان اگر ببينند والدين آن‎ها تنبيه بدني را به كار مي‎برند، بيش‎تر تمايل به كتك زدن بچه‎هاي ديگر پيدا مي‎كنند.

 كلبه سبز

ره‌نمايي خوبان
حتي به اندازه يك بچه ده ساله!

امام خميني(ره):
اگر به هريك از ما يك طفل ده ساله‎اي اطلاع دهد كه خانه ات آتش گرفت يا پسرت در آب افتاد و الآن غرق مي‎شود، آيا اگر اشتغال به هر كار مهمي داشته باشيم، دست از آن برداشته در تعقيب اين اخبار هولناك سراسيمه مي‎دويم يا آن‎كه با اطمينان نفس نشسته اعتنا نمي‎كنيم؟ اكنون چه شده است، تمام آيات و اخبار برهان و عيان به قدر خبر يك بچه ده ساله در ما تأثير نكرده. اگر تأثير كرده بود، راحتي را از ما سلب نموده بود. آيا اين كوري باطن و عماي قلب را بايد به چه نحو معالجه كرد؟ آيا راهي براي علاج اين احتجاب و ظلمت هست؟ آيا كسي كه به مقدار خبر يك طفل نابالغ، خبر انبياء و كتب آسماني را نشمرده، بايد او را مؤمن دانست و خواص ايمان را براي او ثابت كرد؟!
شرح حديث جنود عقل و جهل، فصل چهارم، ص286

چراغ خانواده
رحمت خداوند

حجت الاسلام رنجبر:
برخي ميوه فروش‎ها را ديده‎اي، كه ميوه‎هاي ريز و گاه كم آب و لك‎دار خود را جلوي مغازه و در دسترس همه قرار مي‎دهند؛ اما ميوه‎هاي درشت و آب‎دار و سالم را ته مغازه و توي صندوق و ويژه آدم‎هاي خاص نگه‎داري مي‎كنند.
رحمت خداوند هم مثل ميوه‎ها دو گونه است، رحمتي كه عمومي است و در دسترس همه. رحمان و رحيم هر دو يعني خداوندي كه بر خوردار از رحمت است. ولي رحمن به معناي برخورداري از رحمت عام كه نثار عموم مي‎شود و رحيم يعني برخوردار از رحمت خاص كه ويژه انسان‎هاي ويژه(مومنان) است.