صفحه بين الملل

سردار حاجي‎زاده:
نفوذ به سيستم پهپادهاي آمريكايي پاسخي به پررويي آن ها بود

سردار حاجي زاده فرمانده نيروي هوافضاي سپاه طي سخناني در جشنواره سلمان فارسي اظهار داشت: جنگ‎هايي كه تا كنون رخ داده، ملت‎ها در آن آسيب‎هاي زيادي متحمل شده‎اند و هزينه‎هاي زيادي هم براي كاهش اين آسيب‎ها اختصاص داده شده است.

به گزارش جهان نيوز، وي افزود: در كشور خودمان براي اولين بار براي نگهداري مهمات از تونل‎هاي زير زميني در سال 63 استفاده شد و تا به امروز هم براي نگهداري و ساخت موشك از اين روش استفاده مي‎شود و تا جايي كه من اطلاع دارم در تمام نيروهاي مسلح اين روند طي مي‎شود.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه ادامه داد: با گذشت زمان شرايط تغيير كرده است. بايد بپذيريم كه تهديدات ادامه دارد و بايد بدانيم همه تهديدات هم نظامي نيست. شايد بتوان گفت تهديدات غير نظامي امروز چند برابر تهديدات نظامي است.

وي تصريح كرد: امروز آسيب‎هايي كه كشور و ملت ما مي‎بيند عمدتا در بخش غيرنظامي و عدم اجراي پدافند غيرعامل است. يكي از زمينه‎هاي دشمني در حوزه اقتصاد است كه در اين حوزه با جلوگيري از فروش نفت و مبادلات ارزي كار خود را شروع كرده‎اند. تجربه نشان داده است كه دشمن در هر زمينه‎اي بتواند ما را تهديد مي‎كند و بخشي از اين كار توسط عوامل خارجي و بخشي هم توسط عوامل داخلي انجام مي‎شود.

سردار حاجي زاده عنوان كرد: يكي از ابزارهاي دشمن، عمليات رواني و رسانه‎اي است و اين‎ها ابزارهايي براي دشمني با ملت ما است.

وي با اشاره به تهديدات زيست محيطي گفت: وقتي روند بارش‎ها در 10 تا 15 سال گذشته را ارزيابي مي‎كنيم مي‎بينيم كه بارش در كشورهاي پيراموني ما افزايش داشته و در كشور ما كاهش داشته است لذا نبايد با اين موضوع ساده برخورد كرد. آيا مسؤولان امر نبايد با حساسيت با اين موضوع برخورد كنند؟

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه گفت: همين اتفاقي كه در سال‎هاي اخير در خليج فارس و درياي عمان اتفاق افتاد، موجب شد بسياري از صيادان ما بيكار شوند و از سوي ديگر، برخي قراردادهاي ضدصنعتي امضا مي‎كنند و اين‎كه كشوري مانند امارات مي‎آيد خوراك ماهيان را از دريا استخراج مي‎كند و در بيابان مي‎ريزد طبيعي نيست.

وي اظهار داشت: امروز عرصه جنگ گسترش پيدا كرده است. همان‎طور كه ما موشك‎هايمان را جايي مي‎بريم كه آسيب نبينند، اقتصاد هم بايد مقاوم باشد. اگر اصل دشمني دشمنان را پذيرفته ايم، بايد خيلي حواس‎مان را جمع كنيم. با اين رشد فضاي سايبري در كشور اگر از آن سوي مرزها مي‎توانند در بخش‎هاي زيرساختي ما عمليات سايبري انجام دهند، ما در بخش‎هاي غير نظامي بسياري از اين تهديدات را جدي نگرفته ايم. لذا بايد در حوزه پدافند غير عامل نگاه‎مان را متحول كنيم.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه گفت: ردهاي سعودي‎ها و اماراتي‎ها در اقتصاد ما پيداست. عربستان در پاكستان پول مي‎دهد و انسان اجير مي‎كند تا صدها عمليات عليه ما انجام دهند كه يكي از آن‎ها موفق مي‎شود و 27 پاسدار ما شهيد شدند.

سردار حاجي زاده خاطرنشان كرد: ما يكسال است كه به دعوت وزارت نيرو در حوزه آب ورود كرده‎ايم و خود آن‎ها هم فهميده‎اند كه در چند سال گذشته اتفاقاتي در حوزه آب افتاده است. الان اعلام كرده‎اند كه به دنبال خرابكاري در حوزه موشكي ما هستند. ما چند سال است كه اين موضوع را فهميده‎ايم ولي صدايش را در نياورده ايم. آن‎ها تلاش مي‎كردند تا در قطعاتي خرابكاري كنند و موشك‎ها روي هوا منفجر شود. اما تا الان هيچ غلطي نتوانستند بكنند. چون ما از قبل پيش بيني كرديم و در اين بخش مقاوم سازي كرديم.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه تاكيد كرد: ما قطعا پيروز و موفقيم و حوزه‎هايي را كه احتمال آسيب پذيري داريم مقاوم مي‎كنيم. حركت رو به قله بايد ادامه پيدا كند. با اين بيانيه رهبر انقلاب اين باقي‎مانده راه را هم طي كنيم و اگر به قله برسيم ديگر كارها راحت مي‎شود و دشمن هم‎نااميد مي‎شود.

سردار اميرعلي حاجي‎زاده همچنين در حاشيه چهارمين جشنواره علمي سلمان فارسي و در جمع خبرنگاران، با اشاره به نفوذ به سيستم پهپادهاي آمريكايي توسط سپاه، گفت: زماني كه آمريكايي‎ها به عراق آمدند گفتند اين جنگ طولاني خواهد شد اما همت سپاه پاسداران با محوريت نيروي قدس موجب شد مدت زمان اين جنگ به ۳ سال كاهش يابد.

وي افزود: اگر ما امروز اين موضوع را بيان مي‎كنيم به اين دليل است كه آمريكايي‎ها يك پررويي به خرج دادند و گفتند در صنايع موشكي ما قطعات معيوب فرستاده‎اند.

سردار حاجي زاده تاكيد كرد: ما اين كار را كرديم تا به آن‎ها بگوييم نه تنها نتوانستيد به اهداف خود برسيد بلكه ما به سيستم‎هاي شما نفوذ هم كرده‎ايم و اين جواب آن پررويي آمريكايي‎ها بود.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه همچنين گفت: بارها اعلام كرديم در هر بخشي كه مشكل و وابستگي وجود دارد آمادگي كمك داريم و همان‎گونه كه موشك تماماً ايراني توليد شده است، مي‎توانيم تصميم بگيريم پلت‎فرم ايراني براي خودرو طراحي كنيم و به فرانسه و كشورهاي ديگر اروپايي وابستگي نداشته باشيم.

وي در پايان تاكيد كرد: اخيراً عزيزان در بخش‎هايي از ساخت پالايشگاه مشكل داشتند و به ما مراجعه كردند و بخش‎هاي تحقيقاتي ما فعال شدند و ما تعهد كرديم آن قطعه پيچيده را براي آن‎ها بسازيم.

وزير خارجه: قبل از برجام بيش‎تر از الان نفت مي‎فروختيم!
آقاي ظريف! هزينه ۵ سال تحميل خسارت به ملت را بپردازيد

مي گفتند او قهرمان ديپلماسي ايران است. قهرمان اخيرا در برابر گذشته خود هم ايستاده است و ابعاد تازه‎تري در خصوص يكي از خسارت آميزترين توافق‎هاي ايران مي‎گويد. او قبلا از اعتماد به آمريكا اعلام پشيماني كرده بوداما در اشتباهي ديگر چشم اميد به اروپا دوخت. حالا هم در حال گلايه از اروپايي هاست و مي‎گويد قبل از برجام هم وضعيت صادرات نفتي ايران بهتر از اين بود!

به گزارش رجانيوز، برجام در حال اجرايي شدن بود و هيچ دستاورد ملموسي را در زندگي مردم نشان نمي‎داد. همين امر باعث شد تا دولتمردان با اين ادعا كه «اگر برجام نبود فروش نفت ايران به صفر مي‎رسيد» به دستاوردسازي براي توافقنامه خود با آمريكايي دست بزنند، هرچند واقعيت‎هاي جاري كذب بودن اين مطلب را نشان مي‎داد. برجامي كه گفته مي‎شد باعث فروش نفت ايران شده بود امروز توسط دولت روحاني اجرا مي‎شود، هرچند طرف مقابل با نقض عهد و خروج از آن لگد محكمي به غرب گرايان زده است.

حالا ظريف در مصاحبه اخير خود يك روزنامه سوئيسي اعتراف كرده است كه قبل از برجام هم از الان كه محدوديت‎هاي شديد هسته‎اي را پذيرفته‎ايم نفت بيش‎تري صادر مي‎كرديم!

روزنامه سوئيسي بازلرتسايتونگ در مصاحبه خود از ظريف درباره اين‎كه آيا صادرات نفت ايران از ۲.۵ بشكه در روز به بيش از يك ميليون بشكه كاهش يافته است و اين‎كه آيا اين مقدار در دراز مدت كافي است پرسيد كه ظريف گفت: «خير! اين‎طور نيست و كم‎تر از مقداري است كه ما قبل از توافق هسته‎اي و زماني كه تحريم‎هاي سازمان ملل متحد وجود داشت، مي‎فروختيم.»

وي در اين مصاحبه حتي از بدعهدي اروپايي‎ها گلايه هم كرد و گفت: «اول اين‎كه اينستكس هنوز اجرايي نشده است دوم اين‎كه ايجاد آن نه ماه به درازا انجاميد و سومين مورد اين است كه بايد پول در آن جريان داشته باشد و تبادل مالي فقط زماني رخ مي‎دهد كه تجارت، مبادله نفت و سرمايه گذاري رخ دهد و اين موضوعي ضروري است.»

ظريف همچنين اعلام كرد كه آمريكا با همه قدرت فشار ايجاد مي‎كند و همه در برابر اين فشارها سر خم مي‎كنند و شركت‎هاي اروپايي ايران را ترك مي‎كنند؛ معافيت‎هاي آمريكا به‎خاطر رعايت حال ايران و توافق هسته‎اي در نظر گرفته نشده، بلكه به‎دليل ارزيابي‎هاي آمريكا از بازار نفت بوده؛ در حال حاضر تمام تجارت‎هاي نفتي ما خارج از اروپا انجام مي‎شود؛ اروپا در حال حاضر هيچ نفتي از ما نمي‎خرد و تحريم‎ها را با احتياط اجرا مي‎كند.

اين اعترافات تلخ درحالي است كه روحاني، نوبخت، عراقچي و ظريف بارها گفته بودند كه دستاورد برجام فروش نفت ايران بوده است.

ظريف حتي تا مرداد ماه 97 ادعا مي‎كرد كه برخي به برجام كم لطفي مي‎كنند. وي در توهمي غيرقابل توصيف زورگويان را در كنار خود مي‎ديد و وعده مي‎داد كه شرايط را بهتر خواهيم كرد چون دنيا در كنار ماست! او مي‎گفت مي‎توانيم از اين‎كه دنيا در كنار ماست استفاده كنيم اما برخي‎ها كفران نعمت كردند، شكر نعمت بايد مي‎كرديد و ان شكرتم لازيدنكم و لان كفرتم ان عذابي لشديد.

اين سطح نازل از سياست ورزي ظريف اما كار را به جايي رسانده كه حالا مجبور است اعتراف كندكه اكنون با وجود برجام و تاييدهاي مكرر آژانس حتي از قبل از توافق هم كم‎تر نفت مي‎فروشيم!

گويا ظريف حالا خود در حال كفران نعمت كردن است و همصدا با دلواپسان و كساني شده كه روحاني آن‎ها را بزدل مي‎ناميد و به جهنم حواله مي‎داد. ظريف در دوران برجام كه هنوز متوجه خدعه غربي‎ها نشده بود و اداي افراد شجاع را در مي‎آورد گفته بود: «مذاكره‎اي كه بعد از هر مذاكره يك تحريم عليه اين ملت بزرگ وضع كند شجاعت نياز ندارد، شهامت هم نياز ندارد. اداي شهامت را در مي‎آورد»

 بين الملل

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام:
عمل به خواسته هاي دشمن «بهانه زايي» است نه «بهانه زدايي»

سعيد جليلي، نماينده رهبرانقلاب در شوراي عالي امنيت ملي، در جمع دانشجويان دانشگاه‎هاي كرمانشاه ويژگي انقلاب اسلامي را نگاه به قله دانست و تصريح كرد: خواندن تاريخ انقلاب براي آن است كه اگر اشتباهي رخ داده و هزينه‎اي داده شده، ديگر آن مسير غلط طي نشود و آن تجربه تكرار نشود.
وي با اشاره به درخواست قبلي خود مبني بر «برجام‎خواني»، گفت: براي مثال برجام سندي است كه مطالعه آن مي‎تواند به حركت در آينده كمك كند. ضرورت اين مطالعه آن جاست كه مدلي از رفتار دشمنان در مواجه با ملت را به خوبي نشان مي‎دهد.
عضو شوراي راهبردي سياست خارجي كشور در ادامه سخنان خود، تصريح كرد: وظيفه مجمع تشخيص مصلحت نظام همان‎گونه كه از اسم آن پيداست، تشخيص مصلحت نظام است. مصلحت يعني در تصميم‎گيري‎ها يا يك منفعت جذب شود و يا يك ضرري دفع شود؛ يكي از موضوعاتي كه درباره پيوستن به لوايح مربوط به FATF مطرح مي‎كردند، آن بود كه ما بايد اين لوايح را بپذيريم تا بهانه‎هاي آمريكا را نه آن‎كه از بين ببريم بلكه نگذاريم بيش‎تر شود! و در عوض، آن نهاد هيچ تضميني نسبت به اقدامات بعدي خود نمي‎دهد.
جليلي با اشاره به سند برجام افزود: طبق بند 26 و 36 برجام، ايران اين حق را دارد كه اگر طرف مقابل از تعهدات خود سرباز زند، او نيز تعهداتش را متوقف كند؛ 9 ماه است كه آمريكايي‎ها از برجام خارج شده‎اند و ما نيز محدوديت‎ها را ادامه داده و از حق خود استفاده نكرديم. اين حسن نيتي بوده كه از اين سو نشان داده شده است اما چرا بهانه‎ها از آن‎ها گرفته نشد؟ آن‎ها در مقابل در بيانيه‎هاي خود چه گفتند؟!
وي ادامه داد: اگر كسي با يك بهانه چيزي از شما خواست و شما به او داديد، اسم اين كار ديگر بهانه‎زدايي نيست، بلكه بهانه‎زايي است. او تشويق مي‎شود و پس از برجام حرف از موشكي مي‎زند.
جليلي با اشاره به تجربه موفق راهبرد تهديد‎زدايي به‎جاي بهانه‎زدايي تصريح كرد: در سال 82 وقتي مي‎گفتند حتي حق داشتن يك سانتريفيوژ هم نداريد، چه شد كه مجددا به ميز مذاكره برگشتند؟ آن‎هايي كه حق غني‎سازي ما را محدود به چند درصد ناچيز مي‎دانستند، چه شد كه پيشنهاد مذاكرات مجدد را مطرح كردند؟ وقتي دانشجويان و دانشمندان انقلابي اين كشور در مرحله اول 3500 سانتريفيوژ را توليد كرده و به سوخت 20 درصد دست يافتند.
جليلي با ادامه توضيحاتش ضمن ابراز خرسندي از افتتاح آخرين فاز ستاره خليج فارس، عنوان كرد: متوسط سن مهندسان اين پالايشگاه حدود 30 سال است. جوانان خلاق و متعهد ايراني توانستند بزرگ‎ترين پالايشگاه ميعانات گازي جهان را در حالي افتتاح كنند كه مديريت ساخت آن توسط جوان متخصصي به نام مهندس دوستي با 37 سال سن بود.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با توصيه جوانان و نخبگان به معطل نماندن براي مدير شدن جهت حل مشكلات گفت: هنگامي كه سخن از نخبه‎گزيني مي‎شود اولين پاسخي كه به اذهان خطور مي‎كند آن است كه دولت بايد براي اين مهم كاري بكند؛ اما نكته جالب توجه آن جاست كه وقتي طهراني مقدم‎ها، شهرياري‎ها و حسن باقري‎ها احساس مسؤوليت كردند و وارد ميدان شدند، كسي براي آن‎ها فرش قرمز پهن نكرد.