صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب در ديدار بشار اسد:
حمايت از سوريه را حمايت از مقاومت مي دانيم و به آن افتخار مي كنيم

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در ديدار آقاي بشار اسد رئيس جمهور سوريه، رمز پيروزي سوريه و به شكست كشاندن آمريكا و مزدوران منطقه‎اي آن را استقامت رئيس جمهور و مردم سوريه و پافشاري آنان بر مقاومت خواندند و با تأكيد بر لزوم مراقبت در مقابل توطئه‎هاي آينده خاطرنشان كردند: جمهوري اسلامي ايران، كمك به دولت و ملت سوريه را كمك به حركت و جريان مقاومت مي‎داند و از صميم قلب به آن افتخار مي‎كند.

ايشان با اشاره به ايستادگي صادقانه جمهوري اسلامي ايران در كنار ملت و دولت سوريه از همان ابتداي بحران، افزودند: سوريه با استقامت و همراهي مردم آن توانست در مقابل يك ائتلاف بزرگ از آمريكا، اروپا و متحدان آن‎ها در منطقه ايستادگي كند و با پيروزي از اين حادثه خارج شود.

رهبر انقلاب اسلامي، پيروزي جريان مقاومت در سوريه را موجب عصبانيت آمريكايي‎ها و تلاش آنان براي طراحي توطئه‎هاي جديد دانستند و با اشاره به نمونه‎اي در اين زمينه گفتند: مساله منطقه حائل كه آمريكايي‎ها در سوريه به دنبال ايجاد آن هستند، از جمله‎ي اين توطئه‎هاي خطرناك است كه بايد با قاطعيت آن را رد كرد و در مقابل آن ايستاد.

ايشان، برنامه آمريكايي‎ها براي حضور مؤثر در مرز عراق و سوريه را نمونه‎اي ديگر از طراحي‎هاي آن‎ها برشمردند و تأكيد كردند: ايران و سوريه عمق راهبردي يكديگر هستند و هويت و قدرت جريان مقاومت وابسته به اين ارتباط مستمر و راهبردي است، بر اين اساس دشمنان نخواهند توانست نقشه‎هاي خود را عملياتي كنند.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي به يك خطاي محاسباتي دشمنان در قضيه سوريه نيز اشاره و خاطرنشان كردند: اشتباه دشمنان اين بود كه سوريه را با برخي كشورهاي عربي اشتباه گرفتند، در حالي‎كه در آن كشورها حركت مردم در جهت مقاومت و در واقع، قيام عليه آمريكا و دست‎نشاندگان آن بود.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين ارتباطات مذهبي و رفت‎وآمد علماي مذهبي ايران و سوريه را نيازمند تقويت و گسترش خواندند و با تأكيد بر لزوم حفظ روحيه ايستادگي و افزايش قدرت دولت و ملت سوريه، خطاب به رئيس جمهور اين كشور گفتند: جنابعالي با ايستادگي كه از خود نشان داديد به قهرمان جهان عرب تبديل شديد و مقاومت در منطقه به‎وسيله شما قدرت و آبروي بيش تري يافت.

ايشان خاطرنشان كردند: جمهوري اسلامي ايران همچون گذشته در كنار ملت سوريه خواهد بود، زيرا اين كار را كمك به جريان و حركت مقاومت مي‎داند و با اعتقادي از صميم قلب، به حمايت از مقاومت افتخار مي‎كند.

امام جمعه مشهد خطاب به مسؤولان:
چه مي كنيد؟! اگر تشخيص نداريد از ديگران كمك بگيريد

آيت‎الله سيداحمد علم الهدي در خطبه‎هاي نماز جمعه مشهد خطاب به مسؤولان گفت: بيش از دو سه ماه است مردم گرفتار گراني در اوليات زندگي و كالاهاي اساسي هستند. گوشت ندارند بخورند و اوليات زندگي اداره نمي‎شود. شما چه مي‎كنيد؟ يك تكان به خود مي‎دهيد بيش‎تر مساله را در گرداب فرو مي‎بريد. آقاي رئيس بانك مركزي مي‎گويد اگر دولت اين كار را نمي‎كرد فلان اتفاق مي‎افتاد؛ ما مي‎خواهيم اين دولت و مديريت، ما را نجات دهد. اگر تشخيص نداريد از ديگران كمك بگيريد.

وي افزود: با حركت جهادي مشكلات حل مي‎شود. مرز مملكت دست كيست كه گوسفند قاچاق مي‎كنند؟ مگر چشم نداريد كه قاچاق مي‎كنند. ستاد مبارزه با قاچاق چه مي‎كند كه آقاي وزير عذر بياورد گوشت ما به اين قضيه مبتلا شده چون قاچاق مي‎كنند؛ آن هم در مملكتي كه سپاهش سه روزه عامل جنايت را پيدا مي‎كند و به دست انتقام مي‎سپارد.

رحيم پور ازغدي:
هيچ دولتي به اندازه دولت فعلي به غرب امتياز نداده است

حسن رحيم‎پور ازغدي، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در همايش بررسي شعارزدگي انقلاب با بيان اين‎كه آقاي خاتمي بزرگ‎ترين شخص در جريان اصلاحات سياسي در يك جلسه خصوصي به بنده گفت كه بهترين نوع حاكميت در دسترس، ليبرال دموكراسي و حكومت سرمايه‎داري است، ولي بايد يك مقدار از فساد آن را كم كنيم گفت: آقاي خاتمي تصريح كرد اين شعار‎ها و آيات و رواياتي كه انقلابيون مي‎گويند به درد انقلاب كردن مي‎خورد و به درد حكومت كردن نمي‎خورد.

به گزارش فارس، وي با بيان اين‎كه اين دولت پيش از روي كار آمدن، تمام مشكلات كشور را متوجه بي‎عرضگي مديران مي‎دانست، تصريح كرد: آقايان با توافق هسته‎اي گفتند همه چيز تمام شد، ولي وعده‎هاي آن‎ها دروغ از آب درآمد از اين رو از آمريكا و تحريم‎ها به‎عنوان همه مشكلات نام بردند و اين بد و دودوزه بازي است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: هيچ دولتي به اندازه دولت فعلي به غرب امتياز نداده به گونه‎اي كه سه چهارم قرارداد‎هايي كه از اول انقلاب تا الان منعقد شده مربوط به دوره روحاني است كه همه با حق تحفظ است اگر چه آن‎ها مي‎گويند حق تحفظ به درد خودتان مي‎خورد.

آن افزايش 300 درصد صادرات، همين مايحتاج عمومي بود!

حسين راغفر، كارشناس اقتصادي و عضو هيئت علمي دانشگاه الزهرا، در مورد ريشه تحولات اخير در حوزه توزيع كالاهاي اساسي به‎ويژه گوشت گفت: شرايط كنوني قطعا نتيجه سياست‎هاي دولت است و اين كمبودها نه به‎خاطر كمبود ارز بلكه به‎دليل سوءمديريت در فرآيند تخصيص ارز به وجود آمده است، متاسفانه ارز كشور به افرادي تخصيص يافته كه فاقد صلاحيت هستند از همين روي ارز تخصيصي در بيش‎تر اوقات تبديل به كالاهاي مورد نظر نشده است. همچنين از اوايل سال بار‎ها تذكر داديم كالاهايي كه با ارز ارزان وارد شده و به‎دليل كاهش قدرت خريد مردم در انبارها بودند با افزايش نرخ ارز به كشورهاي همسايه صادر شدند كه مافياي درون قدرت و بويژه برخي از اعضاي اتاق بازرگاني تهران بخش قابل توجهي از اين كالاها را به اسم صادرات به اين كشورها فروخته‎اند.

وي ادامه داد: حتي رئيس جمهور نيز در يك سخنراني با افتخار صحبت از افزايش ۳۰۰ درصدي صادرات در يك ماه كردند كه همين مايحتاج عمومي مردم مانند گوشت و دام زنده بود كه صادر شد و البته اين روند ادامه هم دارد. متاسفانه حالا تصميم داريم همان كالاها را با ارز گران وارد كنيم و اين امتياز را به كساني بدهيم كه صلاحيت كافي براي واردات گوشت را ندارند و تنها از كارت بازرگاني خود استفاده مي‎كنند. حتي آقاي رئيس جمهور بخشنامه ناقصي را ابلاغ كردند مبني بر اين‎كه كساني كه كارت بازرگاني قديمي داشته باشند، مي‎توانند كالا و گوشت وارد كنند در حالي كه اين افراد همين كارت را در اختيار واسطه‎گران قرار داده‎اند. بنابراين اين فرآيند معيوب از نحوه تخصيص ارز به افراد شروع شده و تا واردات كالاهاي اساسي و گوشت ادامه مي‎يابد.

اين كارشناس اقتصادي گفت: راهكارهاي اصلي بازگشت نرخ ارز به مبالغ پايين و تقويت پول ملي در كنار جلوگيري از واردات كالاهاي غيراساسي و سهميه بندي است، منتها هيچ يك از اين راهكارها با منافع تصميم‎گيران و نورچشمي‎ها همسويي ندارد؛ به همين دليل اقدامي هم صورت نمي‎گيرد.

محمد دهقان، نماينده مجلس و انتقاد وي از قوه قضائيه

به گزارش خبرگزاري فارس، محمد دهقان نائب رئيس فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس در نشستي خبري گفت: سه سال از زمان ابلاغ «قانون رسيدگي به اموال مسؤولان» به قوه قضائيه مي‎گذرد اما قوه قضائيه حتي آيين نامه اجرايي آن را نيز ابلاغ نكرده است.

وي ادامه داد: آقاي آملي لاريجاني به هر دليلي در سه سال گذشته هزينه اجراي «قانون رسيدگي به اموال مسؤولان» را نداد و نتوانست افتخار اجراي اصل ۱۴۲ قانون اساسي را نصيب خود كند؛ اكنون آقاي رئيسي بايد افتخار اجراي اين قانون را نصيب خود كند.

دهقان اظهار داشت: اجراي قانون رسيدگي به اموال مسؤولان كه در سال ۹۴ بعد از هشت سال پيگيري در مجمع تصويب شد مي‎تواند از اين به بعد بستري براي جلوگيري مسؤولان كشور در قواي سه گانه و دستگاه‎هاي حكومتي از رانت خواري و سوءاستفاده باشد.

نائب رئيس فراكسيون نمايندگان ولايي تاكيد كرد: علاوه بر اصل ۱۴۲ قانون اساسي اجراي اصل ۴۹ قانون اساسي مهم‎ترين راهبرد شفافيت و بازگرداندن اموال غيرمشروع است كه اگر اين دو اصل و قوانين مرتبط با آن‎ها درست اجرا شود پالايش در درون نظام سياسي صورت مي‎گيرد و انسان‎هاي پاك در هر گروهي كه باشند از انسان‎هاي ناپاك و مفت خوار و سوءاستفاده‎گر متمايز مي‎شود.

دهقان تأكيد كرد: مردم معتقدند كه اگر قرار است مردم و مسؤولان همه با هم مشكلات را تحمل كنند نبايد بچه‎هاي مسؤولان در خارج از كشور زندگي كنند. مردم قبول نمي‎كنند كه با مشكلات دست و پنجه نرم كنند اما مسؤولان بچه‎هاي خود را خارج از كشور فرستاده و اين نگراني در بين مردم ايجاد شود كه نكند برخي از مسؤولان حتي ثروت‎هاي خودشان را همراه با فرزندان شان به خارج كشور فرستاده باشند.

تجليل رهبر انقلاب از شخصيت جامع مرحوم آيت الله مؤمن

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با صدور پيامي رحلت فقيه پارسا و عالِم رباني آيت‎الله حاج شيخ محمد مؤمن را تسليت گفتند.

در پيام رهبر معظم انقلاب آمده است:

با تأسف فراوان خبر رحلت عالِم رباني و فقيه پارسا و پرهيزگار آيت‎الله آقاي حاج شيخ محمد مؤمن قمي اعلي‎الله مقامه را دريافت كردم. اين ضايعه‎اي براي حوزه علميه است. مقام علمي و پرورش شاگردان برجسته در كنار تقوا و اخلاص اين عالم بزرگوار، و نيز وفاداري و تعهد انقلابي و اجتماعي، شخصيت جامعي از ايشان ساخته بود. سابقه مبارزاتي ايشان به پيش از انقلاب برمي‎گردد و خدمات انقلابي ايشان در تمام دوران چهل ساله مستمراً ادامه داشته است و در دوره‎هاي متعدد و متوالي يكي از اركان مهمّ شوراي محترم نگهبان بوده‎اند. اين‎جانب درگذشت ايشان را به خاندان گرامي و فرزندان مكرّم و ديگر بازماندگان و نيز به حضرات علماي اعلام حوزه مقدس قم و بخصوص شاگردان و دوستان ايشان و به عموم مردم عزيز شهر قم تسليت عرض مي‎كنم و مغفرت و رحمت الهي و علو درجات ايشان را از خداوند متعال مسألت مي‎نمايم.

محمدباقر قاليباف:
مديران بي عرضگي شان را به حساب انقلاب نگذارند

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: مديريتي كه به مردم و جوانان اعتماد نمي‎كند، از باورهاي انقلاب فاصله گرفته و بي‎عرضگي‎شان را به حساب انقلاب مي‎گذارد.

محمد باقر قاليباف در يادواره شهداي مسجد اصفهانك افزود: وقتي ما بخواهيم در مسير انقلاب حركت كنيم با سختي‎هايي مواجهيم اما با وجود همه اين مشكلات خدمات خوبي در حوزه زيرساخت‎ها شكل گرفته با اين همه در كنار اين افتخارات متاسفانه مشكلاتي وجود دارد كه باعث آزردگي خاطر و غصه همه مي‎شود. تلخ‎تر آن زماني است كه بعضي مشكلات در حوزه مسائل معيشتي را به انقلاب و ارزش‎ها نسبت مي‎دهند و يا مي‎گويند اگر ما با آمريكا دشمني نكنيم اين مشكلات را نخواهيم داشت.

وي ادامه داد: بخش قابل توجهي از اين نابساماني‎هاي حوزه معيشتي ريشه در مسير انقلاب و اسلام و حركت در مبارزه با ظلم ندارد. حتي ريشه در تحريم‎ها هم ندارد بلكه ريشه اصلي آن در ناكارآمدي و ضعف مديريت است و نبايد آن‎ها را به گردن آمريكا انداخت.

قاليباف با بيان اين‎كه ما به دنبال دشمن‎تراشي نيستيم، خاطرنشان كرد: اگر فكر كنيم كه دشمناني كه قريب به يك قرن به كشورمان خيانت كرده‎اند، ممكن است بيايند و گره از كار ما باز كنند، سخت در‎اشتباه هستيم.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين‎كه ۸۰ درصد اقتصاد كشور دست دولت است، گفت: در كنار دو عامل باورهاي انقلاب و اعتماد به مردم بايد به جوانان هم ميدان داد تا مشكلات حل شود.

يك نماينده مجلس:
شيشه عمر دولت در گرو برجام و FATF است

احمد عليرضا بيگي در گفت‎وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اظهارات برخي از دولتمردان مبني بر اين‎كه در صورت عدم تصويب لوايح مرتبط با FATF مشكلات اقتصادي كشور بيش‎تر مي‎شود، گفت: دولت از گذشته و زماني كه قرار بود مذاكرات برجام هم انجام شود، رونق كسب و كار مردم و زندگي آنان را در گرو تصويب برجام مي‎دانست و وانمود مي‎كرد كه اگر برجام تصويب شود مشكلات كشور حل مي‎شود اما در غير اين‌صورت مشكلات بيش‎تر مي‎شود كه بايد امروز پاسخگوي آن وعده‎هاي خود باشند چرا كه با برجام، گشايش‎هاي مورد نظر دولت رخ نداد.

وي افزود: علي‎رغم اين‎كه نهادهايي چون سازمان ملل و آژانس بين‎المللي انرژي اتمي گواهي مي‎دهند جمهوري اسلامي تمامي تعهداتش در برجام را به درستي انجام داده است، اما دولت در اين‎جا هم به مردم آدرس غلط مي‎دهد و مي‎گويد اگر برجام شكست خورده و ناكام مانده است، صرفاً به واسطه اين است كه روي موشك‎هاي خود شعارهايي چون مرگ بر آمريكا و اسرائيل را نوشته است!

عضو فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس تصريح كرد: با توجه به اين‎كه برجام نتايج درخوري براي كشور نداشت، دولت ديگر نمي‎تواند مصرانه و با جرأت بيان كند كه تصويب لوايحي چون FATF باعث رونق وضعيت كشور مي‎شود.

وي يادآور شد: دولت شيشه عمرش را در گرو برجام و FATF مي‎داند اما نمي‎تواند مسؤوليت اداره كشور را از خود سلب كند و با فرار رو به جلو ديگر نهادها و افراد را مسؤول مشكلات كشور بداند.

نماينده مردم تبريز در مجلس يادآور شد: معاون اول رئيس جمهور در ابتداي سال ۹۷ قيمت ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام كرد و به اين ترتيب ظرف فروردين تا خرداد امسال، ۲۲ ميليارد دلار از ثروت كشور به تاراج رفت، اين در حالي است كه دولت بايد براي صرف منابع كشور اولويت بندي‎هاي لازم را انجام مي‎داد.

ناكارآمدي دولت از سبد كالا تا صف توزيع گوشت

اخيرا و در پي برخي انتقادات عزت‎ا... ضرغامي از عملكرد اقتصادي دولت، حسام‎الدين آشنا در توئيتي از وي خواسته بود پيشنهاد عملي بدهد.

ضرغامي در اين زمينه نوشت: مي‎گويند واردات گوشت حدود ۴۰ درصد افزايش يافته و قاچاق هم اجمالا كنترل شده است. پس چرا قيمت گوشت كماكان بيش از ۱۰۰ هزار تومان است و مردم احساس كمبود مي‎كنند؟

علتش واضح‎تر از آن است كه به استيضاح آن نياز باشد! توزيع توزيع توزيع!

وي مي‎افزايد: بررسي‎ها نشان مي‎دهد كه مشكل بزرگ امروز عدم توانمندي و برنامه‎ريزي در امر «توزيع» است. ضعف توزيع داشته‎هاي داخل كشور به تحريم مربوط نمي‎شود.

رئيس اسبق صدا و سيما مي‎نويسد: از مرثيه توزيع سبد كالا در سال ۹۲ تا ارز زائران اربعين تا گوشت و پوشك، معلوم شد كه دولت نه مولد خوبي است و نه موزع خوب!

مشاوران محترم كه به دنبال دريافت پيشنهادات اجرايي هستند، تجربيات دولت جنگ و اتوماسيون دولت نهم و دهم را در مورد توزيع جمع‎بندي كنند و به شرف عرض برسانند.

يك روزنامه انگليسي:
در جنگ 40 ساله، ايران پيروز شده است

فايننشال تايمز نوشت: انقلاب اسلامي ايران اخيرا 40 سالگي خود را با برگزاري مراسم راهپيمايي جشن گرفت. اين مراسم، ويتريني از جوشش احساس شور و شعف از عمق وجود ايراني‎ها در كنار احساس مظلوميت بود. حتي «حسن روحاني» رئيس جمهور نسبتا واقع‎بين هم‎اكنون در شرايط پيش آمده و خروج «دونالد ترامپ» از توافق هسته‎اي، رويكرد سياسي خود را رو به جانب تندروها چرخانده و همصدا با همه تندروهاي حاكم؛ از عمق وجود، فريادهاي ضدآمريكايي سر مي‎دهد.

او در سخناني در «ميدان آزادي» تهران به مناسبت مراسم سالگرد پيروزي انقلاب؛ گفت: «قدرت نظامي ايران در طول 40 سال گذشته بخصوص در عرض 5 سال گذشته باعث حيرت كل جهان شده است.»

روحاني در همين سخنراني سوگند ياد كرد قدرت دفاعي كشور را ارتقاء مي‎دهد و گفت؛ «وقتي ايران عزم خود را جزم كرد به مردم عراق، سوريه، لبنان، فلسطين يمن كمك كند، دنيا ديد كه دشمنان نتوانستند مقابل قدرت ملت ايران و حمايت‎هاي ايران پيروز بشوند.»

اين صحبت‎ها ابدا يك لاف‎زني نيست. جمهوري اسلامي هميشه در قبال دشمنانش خوش‎شانس بوده است. دشمنان جمهوري اسلامي هميشه در مقابل او به بيراهه رفته‎اند. تهران هميشه از اين اشتباهات دشمن كمال بهره را برده و راهش را به سمت قدرت منطقه‎اي شدن با عزمي جزم‎تر دنبال كرده است.

جمهوري اسلامي از بدو پيدايش، در راه جامه عمل پوشاندن به آرمان‎هايش و گسترش آن لحظه‎اي از پاي ننشسته است. اكنون محوري قدرتمند تشكيل شده كه از «درياي خزر» آغاز مي‎شود و تا سواحل «مديترانه» امتداد دارد و مجراي انتقال آن نيز از بغداد و دمشق و بيروت مي‎گذرد. تهران در اين كارزار، موفق بوده است. از اين چشم‎انداز، ايران توانسته موازنه قدرت را در منطقه برهم بزند.

يك روزنامه حامي دولت:
دولت، نرخ پنج ساله تورم را شكست

روزنامه همشهري نوشت: ركورد تورم پس از 5سال شكسته شد. نرخ تورم نقطه‎به‎نقطه(شاخص احساس تورم در بين مصرف‎كنندگان) در بهمن‎ماه امسال به 42/3 درصد رسيد كه بالاترين نرخ تورم در 5 سال گذشته است. براساس برآورد مركز آمار ايران، نرخ تورم نقطه‎به‎نقطه در كشور از 7 درصد در فروردين‎ماه امسال با 6 برابر جهش به رقم كم‎سابقه بالاي 42درصد رسيده؛ نكته هشداردهنده اين‎كه سرعت رشد ماهانه ميانگين قيمت سبد كالاها و خدمات مصرفي مردم در بهمن امسال بيش از دي‎ماه بوده كه مي‎تواند زنگ خطري براي سياستگذار پولي باشد.

مركز آمار ايران روايت مي‎كند شاخص ماهانه رشد قيمت‎ها از ابتداي امسال پس از التهابات ارزي رشد داشته و از 1/3 درصد در فروردين به 7/1 درصد در مهر‎ماه امسال رسيد؛ كه تقارن اين پرش ميانگين قيمت كالاها و خدمات مصرفي مردم با ثبت ركورد دلار 19هزار توماني در 4 مهر‎ماه امسال نشان مي‎دهد نبض قيمت‎ها برخلاف تصور مسؤولان با نوسان قيمت دلار تغيير مي‎كند. ثبت سرعت رشد نرخ تورم در دي‎ماه امسال به 2 درصد اين گمانه را تقويت كرد كه آهنگ رشد تورم كندتر شده و انتظار مي‎رفت تا روند نرخ تورم متعادل‎تر شود اما بروز تنش قيمتي در برخي كالاهاي خوراكي و غيرخوراكي در بهمن‎ماه امسال نشان داد كه كندتر شدن آهنگ رشد تورم دست‎كم در ماه‎هاي اخير شكننده بوده است.

تغييرات قيمت كالاها و خدمات مصرفي در 12‎ماه منتهي به بهمن امسال نسبت به مدت مشابه پارسال نشان مي‎دهد نرخ تورم به 23/5 درصد رسيده كه بالاترين نرخ تورم از مردادماه 1393 است و اين احتمال وجود دارد كه با روند شكننده ثبات ارزي و همچنين نرخ رشد نقدينگي و انتظارات تورمي، نرخ تورم در سال آينده باز هم روندي صعودي را تجربه كند.

يك كارشناس انرژي:
حذف كارت سوخت بزرگ ترين اشتباه وزارت نفت بود

محمد رضا محمدخاني در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس با اشاره به اين‎كه حذف كارت سوخت بزرگ‎ترين اشتباه وزير نفت بود، اظهار داشت: در شرايطي زنگنه كارت سوخت را كنار گذاشته بود كه استفاده از آن تبديل به يك فرهنگ شده بود.

وي افزود: كارت سوخت در ادامه‎اش طرح تكميلي هم داشت، قرار بود در گام نخست ميزان مصرف سوخت هر خودرو مشخص شود و در گام‎هاي بعدي بر اساس الگوهاي تدوين شده، ابزارهاي مديريت مصرف به آن اضافه شود كه در دراز مدت بر اساس الگوهاي رفتاري موجود در مصرف سوخت راهكارهاي متناسب با آن در كارت سوخت تعبيه و به اجرا در مي‎آمد كه متاسفانه گام‎هاي بعدي آن با وجود اين‎كه طراحي شده بود، ولي عملياتي نشد.

اين كارشناس انرژي ادامه داد: فقط گام نخست كارت سوخت در كشور اجرا شد، اگر گام‎هاي بعدي آن هم اجرا مي‎شد، شكل كار كاملاً فرق مي‎كرد، براي مثال بخش بعدي آن به اين روش بود كه وقتي ماشيني به جايگاه مي‎رفت، سامانه جايگاه قادر به تشخيص خودرو بود و اگر از كارت غير استفاده مي‎كرد توسط جايگاه مشخص مي‎شد و در آن صورت با كارت جايگاه سوخت تحويل داده مي‎شد و اين به معني اعمال تعرفه‎هاي جريمه‎اي براي مشتركان پرمصرف و نه تنها يك عامل بازدارنده بود، بلكه يك مشوق هم بود.

 اخبار ويژه

استدلال مضحك موافقان براي تصويب پالرمو!

گذر زمان ضعف استدلال‎هاي موافقان پالرمو بيش از پيش نمايان كرده است. اين استدلال‎هاي سست به قدري آشكار شده كه همان اندك موافقان قبلي پالرمو در مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز، نظر خودشان را عوض كرده‎اند.
به گزارش جهان نيوز، اما شكست موافقان در اقناع كردن تصميم‎گيران كار را به هوچي‎گري‎هاي عجيب رسانده‎است.
در همين راستا يكي از نزديكان سابق مرحوم هاشمي‎رفسنجاني، براي اعضاي مجمع استدلال كرده كه يكي از دلايلي كه بايد با لايحه پالرمو موافقت كنند، راي احمدي‎نژاد است.
دبير پايگاه اطلاع‎رساني آيت‎الله‎هاشمي تاكيد كرده كه كافي است اعضاي مجمع تشخيص به راي احمدي نژاد نگاه كنند و بعد ببينند كه حاضر هستند با او هم نظر باشند!
وي طي يادداشتي نوشته است: اين يك پيشنهاد ساده ولي قابل تامل است كه مي‎توان در شرايط حداقلي در تشخيص مصلحت به آن اكتفا كرد، مثلا در همين جلسه آتي و حياتي رسيدگي به لايحه پالرمو فقط كافي است در هنگام راي گيري به راي احمدي‎نژاد نگاه كرد و تصميم گرفت.
اين يادداشت بامزه در ادامه نيز تصريح مي‎كند: سوالي كه امروز و در آستانه راي تاريخي مجمع تشخيص مصلحت نظام به لايحه پالرمو مطرح است آن‎كه چه كساني از اعضاي معزز مجمع حاضرند با وجود سوابق غيرقابل انكار احمدي‎نژاد در نفي مصلحت، همسو با او اعلام راي كنند و عكس خود را براي قضاوت تاريخ و آيندگان به يادگار بگذارند؟

در عوض تحريم ها چند برابر شده است!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: يكي از دولتمردان اعلام كرده كه بعد از توافق هسته‎اي ميزان صادرات نفت كمي بيش از يك ميليون بشكه در روز است.
گفتم: خب، قبل از توافق هسته‎اي چقدر بوده؟!
گفت: ايشان گفته است قبل از توافق 2/5 ميليون بشكه در روز صادر مي‎كرديم.
گفتم: پس آن همه تبليغات و سرو صدا كه بعد از توافق هسته‎اي صدور نفت افزايش يافته است چي بود؟!
گفت: چرا ايراد الكي مي‎گيري؟ اگر چه صدور نفت كاهش پيدا كرده ولي در عوض تحريم‎ها چند برابر شده است!
گفتم: يارو براي خريد ماشين سوار آن شد و يك دوري زد و بعد به بنگاهي گفت؛ آقا اين ماشين كه همه جاش صدا مي‎ده! بنگاهي گفت؛ اختيار داريد، در عوض بوقش اصلا صدا نميده! امتحان كن ببين!
× × × × × × × × × ×
اين روزنامه همچنين نوشت:
گفت: در اسفندماه ۹۵ يكي از مدعيان اصلاحات و از عوامل فتنه آمريكايي ـ اسرائيلي ۸۸ در مصاحبه با روزنامه شرق گفته بود «اگر اين دولت(دولت روحاني) نبود قيمت پرايد به50 ميليون و دلار به 12 هزار تومان مي‎رسيد و قيمت سكه ۳ ميليون تومان مي‎شد».
گفتم: حالا كه در دولت كنوني همه اين اتفاقات فاجعه‎بار و پلشت افتاده است چه مي‎گويد؟!
گفت: اي عوام! مگر وقتي گفتند برجام همه تحريم‎ها را لغو مي‎كند! و گفتند امضاي كري تضمين است! تورم تك رقمي مي‎شود! و... حالا كه برعكس شده به روي خودشان مي‎آورند كه انتظار داري به‎خاطر وعده‎هاي پوچي كه داده‎اند شرمنده باشند‎؟!
گفتم: يارو مي‎گفت صدها بار خودمو به مريضي زده بودم و مدرسه نرفته بودم ولي هنوز اين معما برام حل نشده، اون دكتري كه بعد‎ازظهرش معاينم مي‎كرد و كلي قرص و شربت واسم مي‎نوشت مدركشو از كجا گرفته بود!

نايب رئيس انجمن انبوه‎سازان تهران:
كسري 3/5 ميليون مسكن در كشور نتيجه سياست هاي عباس آخوندي است

ايرج رهبر در جمع خبرنگاران گفت: بايد دولت به بخش توليد مسكن توجه و به اين بخش تسهيلات ارائه كند.
به گزارش فارس، نايب‎رئيس‎انجمن انبوه‎سازان تهران با بيان اين‎كه ساخت ۴۰۰ هزار مسكن در كشور توسط وزارت راه و شهرسازي نشان مي‎دهد كه بايد به مساله سرمايه‎گذاري در كشور توجه شود، گفت: با اين برنامه بايد به بخش خصوصي و بخش توليد جرأت دهيم و بايد نظم و انضباط قانوني و مرتب داشته باشيم.
رهبر در پاسخ به اين سؤال كه پيش‎بيني‎ها از بازار مسكن در سال آينده چگونه است، گفت: سؤال ما اين است كه چرا بايد قيمت مسكن ۹۲ درصد رشد كند، البته ما از ۵ سال پيش اين پيش‎بيني‎ها را مي‎كرديم.
وي ادامه داد: با آمدن دولت يازدهم به روي كار و سياست‎هاي عباس آخوندي وزير سابق راه و شهرسازي كه بخش مسكن را چندان جدي نمي‎گرفت، باعث شد تا توليد مسكن از تقاضا عقب بماند و به نوعي يك انباشت تقاضا ايجاد شود.
نايب‎رئيس‎انجمن انبوه‎سازان تهران اظهار داشت: طبق طرح جامع مسكن بايد سالانه يك ميليون مسكن در كشور ايجاد شود، بنابراين اين انباشت تقاضا كه ناشي از كمبود توليد بود، باعث شد كه 3/5 ميليون مسكن در كشور كسري داشته باشيم.