صفحه كلبه سبز

9 پيشنهاد روان شناسان براي برخورد با افراد مغرور

افراد مغرور و متكبر فكر مي‎كنند كه هميشه حق با آنهاست، اعتقادات الكي دارند و از گوش دادن به ديگران خودداري مي‎كنند. آن‎ها ممكن است از زبان نابهنگام استفاده كنند، كساني كه در اطرافشان هستند را ناديده مي‎گيرند، مردم را غير قابل تحمل مي‎دانند يا فقط به شدت بي‎ادب عمل مي‎كنند.

آسان نيست به‎طور مداوم در اطراف اين نوع از افراد قرار بگيريد، زيرا آن‎ها مي‎توانند اعتماد به نفس شما را نابود كنند. ممكن است ندانيد كه چه چيزي را بايد بگوييد، چطور براي خودتان مطرح كنيد يا مودبانه نظر خود را بگوييد، شما سزاوار اين هستيد كه صدايتان شنيده شود و با احترام با شما برخورد شود.

به نوشته تبيان اگر هميشه از مسير افرادي كه مغرور هستند عبور مي‎كنيد، نكات موثر براي برخورد با افراد مغرور كه در اين بخش گفته شده است را امتحان كنيد، شما قادر خواهيد بود از استراتژي‎هايي براي رسيدگي به شخصيت متكبر اين نوع افراد در زندگي تان با رفتاري مناسب استفاده كنيد.

نحوه برخورد مناسب با افراد مغرور

1. اعتماد به نفس بالا داشته باشيد

يكي از بهترين راه‎هاي برخورد با يك فرد متكبر، نشان دادن اعتماد به نفس بالاي خودتان است. با يك شخص متكبر با دانستن اين‎كه خودتان قوي، شايسته و مطمئن هستيد، رفتار كنيد؛ زماني كه احساس مي‎كنيد آهنگ صداي شما بيش‎تر است، به احتمال زياد به نظر مي‎رسد كمتر به فرد متكبر اجازه داده مي‎شود تا در مورد شما نظري بدهد اينكار شما را از آسيب پذيري جلوگيري مي‎كند.

فرد متكبر ممكن است نتواند با شما ارتباط برقرار كند و به‎جاي آن چيزهاي بي‎رحمانه را به شما بيان كند، از اين به‎عنوان فرصت استفاده كنيد با اين حال شما مي‎توانيد از اين مواجهه براي فرصتي براي بهبود مهارت گوش دادن، تحمل ديگران، و انعكاس تعامل با ديگران خود را بهبود دهيد.

2. ضعف شما چيست؟ آن را پيدا كنيد

آيا شما به راحتي بي‎حوصله و بي‎طاقت مي‎شويد و يا ديگر به حرف كسي گوش نمي‎دهيد؟ سعي كنيد تا رويكرد منفي خود را تلنگر كنيد و تمرين كنيد تا مخالف آن رفتار كنيد. بدون قضاوت به او گوش دهيد، به دنبال درك آنچه به آن‎ها انگيزه مي‎دهد باشيد و هدفتان را براي بالا بردن تحمل افرادي كه با شما متفاوت هستند، بگذاريد.

در طرف مقابل، افراد متكبر تمايل دارند كه به دنبال افراد ساده باشند، زيرا مي‎توانند به راحتي بر اين نوع از افراد فشار بياورند. اگر مشكلي در اين زمينه داريد، ممكن است بخواهيد ويژگي ادعا كردن و اظهار نظر كردنتان را تقويت كنيد. درمورد اين‎كه چگونه با اين شخص ارتباط برقرار كنيد و در مقابلش بايستيد، تامل كنيد.

3. به ياد داشته باشيد كه افراد متكبر ناامن هستند

در صورتي كه مي‎توانيد، يك راه تلقين در خودتان پيدا كنيد؛ گرچه افراد متكبر تمايل به قلدري دارند و به دنبال تسلط و كنترل هستند، اما اين بازتاب ترس آن‎ها از اين‎كه مورد كنترل قرار بگيرند، است. افرد متكبر به دشواري مي‎پذيرند كه اشتباه مي‎كنند، اعتقادات اشتباه ديگران را به چالش مي‎كشند و نظرات ديگران را ناديده مي‎گيرند.

بسياري از افراد متكبر تجربه زندگي كردن كمتري دارند، به‎دليل ناتواني آن‎ها در باز بودن افكارشان است در حالي كه سخت است كسي همدردي كرد، اما به ياد داشته باشيد كه اينها انسان هستند و بدون توجه به شرايطشان، بايد با احترام برخورد كرد. به سطح و ويژگي آن‎ها نزول نكنيد و فقط به تأثيرات كوتاه مدت و ناامني خودشان اذعان كنيد.

4. اجازه ندهيد كه به فكر و روان شما وارد شوند

اين مي‎تواند بسيار ساده‎تر از انجام دادنش باشد. بعضي از فرض‎ها را بپذيريد كه فرد سعي ندارد نسبت به شما بي‎احترامي كند از اين برخورد چه چيزي را مي‎گيريد؟ آيا در يك داستان عميق وجود دارد كه بايد آن را بدانيد؟ آنچه شما مي‎توانيد براي جلوگيري از همه حرف‎ها و نا اميدي‎ها بكنيد را انجام دهيد و آن نظرات را ناديده بگيريد.

حداقل مي‎توانيد آن را مانند يك داستان خنده دار براي دوستانتان در آينده تعريف كنيد اين به شما كمك خواهد كرد تا از استرس‎هايي كه بر سرتان فشار مي‎آورد، خلاص شويد.

5. به آن‎ها شانسي بدهيد

اين شخص مي‎تواند با وجود اخلاق‎هاي آشكار خودش، جذاب باشد، بنابراين ارزشش را دارد تا به آن‎ها فرصتي داده شود، مخصوصا اگر شخص جديدي است.گاهي اوقات افراد جديد عصبي هستند، بنابراين زمان و فرصتي را به آن‎ها بدهيد تا سعي كنند ماهيت و شخصيت واقعي خودشان را نشان دهند.

به آن‎ها خوب گوش كنيد و فرصت دهيد كه آزادانه صحبت كنند.آيا مي‎توانيد يك موضوعي براي مكالمه پيدا كنيد تا بتوانيد با آن‎ها عميق‎تر وارد صحبت شويد؟ آيا آن‎ها همچنان به سختي و غيرقابل تحمل صحبت مي‎كنند يا با مهرباني و تمام و كمال صحبت مي‎كنند؟ از اين‎جا مي‎توانيد تصميم بگيريد كه اين شخص واقعا چه كسي است و بر اساس آن عمل كنيد.

6. موضوع مكالمه را تغيير دهيد

اگر هيچ چيز درست كار نمي‎كند، راهي براي انتقال به يك موضوع مكالمه جديد پيدا كنيد اين مي‎تواند قدرت را از شخص متكبر بگيرد. افراد مغرور و متكبر بيش‎تر به گفتگويي كه در آن احساس راحتي مي‎كنند، تسلط بيش‎تري دارند.

اگر شما آن را به چيز ديگري تغيير دهيد، چيزي كه آن را مي‎شناسيد و يا مي‎توانيد به راحتي در آن مورد بحث كنيد، مي‎تواند باعث شود تا با آن شخص صحبت‎هاي سازنده‎تري داشته باشيد. اگر آن‎ها سعي مي‎كنند صحبت را به موضوع قبلي بازگردند، بگوييد كه شما قبلا نظرات خود را در آن باره مطرح كرده‎ايد و مي‎خواهيد درباره ديگري بحث كنيد.

7. جلوگيري از اثر متقابل داشتن در صورت امكان

اگر او كسي است كه شما اغلب در نزديكي او هستيد، بسيار دشوار خواهد بود؛ هر كاري كه مي‎توانيد براي كاهش تاثير يك فرد متكبر انجام دهيد را انجام دهيد. بعضي از نكات، شامل لبخند زدن و سر تكان دادن مفيد است، بسيار كم حرف زدن و جلوگيري از انجام اثر متقابل، مي‎باشد.

گاه به گاه «مممم» و «آه» نشان مي‎دهد كه شما به گفتگويتان علاقه مند نيستيد و واقعا درگير صحبت نمي‎باشيد. دلايل براي رفتن و ناديده گرفتن فرد مقابل را در صورت امكان پيدا كنيد. براي حفظ عقلانيت خود، ممكن است بهتر باشد فاصله خود را تا حد ممكن با آن شخص حفظ كنيد.اگر روش متداول و قابل اعتمادي براي برخورد با آن‎ها نداريد، از حضور ناراحت كننده آن‎ها جلوگيري كنيد!

8. راه خودتان را بگيريد و مودبانه مخالفت كنيد

مهم نيست، شما يك كيسه بكس يا آينه نيستيد. شما حق داريد حتي اگر نظرهاي مخالف داريد با احترام بگوييد؛ راه‎هاي مودبانه‎اي براي توضيح دادن به اشخاص را داريد كه با آن‎ها موافق نيستيد. از عبارت «يك نقطه جالب وجود دارد» استفاده كنيد. راه بزرگي را پيش بگيريد و بدانيد كه شما كار خودتان را انجام داده‎ايد و اين بهترين كاري است كه مي‎توانيد انجام دهيد.

9. با آن‎ها صادق باشيد

اگر هيچ چيزي درست كار نمي‎كند و فرد متكبر همچنان به اعصاب خردكني شما ادامه مي‎دهد، با آن‎ها صادق باشيد،شما نيازي به فرياد، سوگند يا استدلال نداريد.مي توانيد با راهي مودب و با اعتماد به نفس به آن‎ها بگوئيد كه فكر مي‎كنيد بسيار متكبر هستند.

اطمينان حاصل كنيد كه راهتان درست است و نمونه‎هاي روشني از اين‎كه آن‎ها به شما آسيب رسانده يا مزاحم شما هستند، را ارائه دهيد. ممكن است در ابتدا ديوانه شوند اما اين مي‎تواند منجر به تغييرات مثبتي در آن‎ها شود اگر وضعيت آن‎ها فرق نكرد و يا فرد به نوعي پاسخي نداد، به سادگي از وضعيت خارج شويد و آن را ترك كنيد متاسفانه، همه چيز را نمي‎توان ثابت كرد.

 كلبه سبز

روش هايي كه جلوي لوس شدن فرزندتان را مي گيرد!

اگر در حال لوس كردن فرزندتان هستيد، خيلي راحت از رفتارهاي آن‎ها متوجه خواهيد شد. آن‎ها در برابر شما و بزرگسالان ديگر رفتار گستاخانه اي خواهند داشت.
كودك لوس، فرزند، نوجواني، خودخواهي، افسردگي،كودكان، كودك باهوش، رختخواب، مسواك زدن، والدين، خانواده ايراني، كودك، تربيت كودك كودكان لوس با اطرافيان خود سلطه جويانه عمل كرده و مي خواهند همه چيز براي آن‎ها باشد. علاوه بر اين، آن‎ها به شما پاسخگو نبوده و دستورات و قوانين تان را زير پا مي گذارند.
بيش‎تر مواقع اگر از خريد يك اسباب بازي جديد يا هر چيز لذت بخش ديگر امتناع كنيد، با گريه، جيغ و داد و همچنين لگد زدن به زمين و در و ديوار مواجه خواهيد شد.
در ضمن، هنگامي كه كودكان لوس پا به دوران نوجواني مي گذارند، به مشكلاتي چون خود خواهي مفرط، عدم توانايي در كنترل رفتار خويش، اضطراب و افسردگي بيش از نوجوانان ديگر مستعد هستند و با بروز چنين رفتارهايي مي توانيد متوجه شويد كه كودك تان را لوس كرده ايد.
متخصصان پرورش كودكان و نوجوانان بر اين باورند كه اگر والدين بيش از حد به فرزندان خود توجه كنند و همه چيز را در اختيار آنان قرار دهند، كار به‎جايي مي رسد كه فرزندان شان ديگر با هيچ چيزي راضي نخواهند شد اما اگر والدين دست از لوس كردن فرزندان خود بردارند، نه تنها كمتر از رفتارهاي كودكان خود نااميد مي شوند، بلكه آن‎ها را براي برخورد مناسب با مسائل زندگي شان آگاه مي كنند.
البته ياد دادن اين‎كه كودكان در آينده چگونه از پس زندگي خود برآيند بسيار سخت است. بنابراين، چاره كار چيست و از كجا بايد شروع كرد؟
در ادامه روش هايي ارائه شده است كه با استفاده از آن‎ها مي توانيد اوضاع را كنترل كنيد.
1. براي خاتمه دادن به لوس كردن كودك تان، تصميم قاطع بگيريد
بايد متعهد شويد كه از لوس كردن فرزندتان دست مي كشيد. حتي اگر اين كار را نصفه و نيمه هم اجرا كنيد، بهتر از هيچ است.
تجربه نشان مي دهد كه هرگاه والدين در انجام ماموريت جديد خود، مصمم باشند، روند بهبود رفتاري در كودكان شان تسريع مي يابد مثلا روي كودك ۱۰ ساله‎اي كه از بدو تولد لوس شده، نيازي نيست ۱۰ سال كار معكوس صورت گيرد تا رفتارش اصلاح شود زيرا، كودكان باهوش بوده و دوست دارند كه در مسير درست قرار بگيرند؛ بنابراين، بهبود رفتار آن‎ها زياد طول نخواهد كشيد.
2. تهديدهاي توخالي را با دستورالعمل هاي شفاف، كوتاه و آرام عوض كنيد
زماني كه والدين مدام كودكان در حال گريه خود را با الفاظي مثل «بس كن! اين ديگه آخرين باره!» تهديد مي كنند، در واقع به آن‎ها ياد مي دهند كه والدين خود را ناديده بگيرند زيرا كودكان مي دانند كه بعد از كلي نق زدن و اهميت ندادن به حرف پدر و مادر، سرانجام به خواسته خويش مي رسند. توصيه روانشناسان به والدين در اينگونه مواقع، گفتن جمله «منظورت از انجام اين كارها چيست؟»به فرزندشان مي باشد. اين جمله موثر بوده و باعث مي شود كه در ادامه، والدين مجبور به داد و فرياد زدن بر سر كودكان خويش، نشوند.
علاوه بر اين، سر مسائل معمول مانند مسواك زدن، خاتمه دادن به بازي رايانه اي و يا رفتن به رختخواب، به هيچ وجه درگير توضيح اضافي و يا چانه زني بي انتها با كودكان خود نشويد زيرا، فرزندان شما به اندازه كافي باهوش هستند كه اهميت بهداشت فردي و يا سر موقع خوابيدن را بفهمند؛ بنابراين، نيازي نيست كه اين موارد را هزاران بار براي آن‎ها يادآوري كنيد.
3. نظم دايمي ايجاد كنيد و عواقب آن را توضيح دهيد
«دوصد گفته چون نيم كردار نيست.» بنابراين، به صحبت كردن غير موثر خاتمه داده و پيامدهاي سفت و سختي را بنا كنيد مثلا اگر كودك شما در مسواك زدن اهمال مي كند، به‎جاي تهديد كردن، خوردن شكر و شيريني هاي مورد علاقه وي را به مدت يك روز ممنوع كنيد يا مثلا اگر اسباب بازي هايش را جمع نمي‎كند، چند روزي آن‎ها را دور از دسترس فرزند خود قرار دهيد. احتمالا كودك تان گريه و زاري خواهد كرد، اما نبايد با او با خشم و غضب برخورد كنيد.
كودكان ما به محدوديت هاي منطقي نياز دارند تا رشد كنند، اما آن‎ها نبايد احساس طردشدگي و درماندگي كنند و تصور نمايند ديگر والدين شان آن‎ها را دوست ندارند.