صفحه حوزه و دانشگاه

حضرت آيت‎الله جوادي آملي در ديدار شوراي گفتمان علمي انقلاب:
حرف ما تا جهاني و عقلي نباشد در همين منطقه دفن خواهد شد

حضرت آيت‎الله جوادي آملي در ديدار اعضاي شوراي طرح گفتمان علمي انقلاب اسلامي كه در بنياد بين‎المللي علوم وحياني اسراء برگزار شد، گفت: توقعي كه نظام اسلامي و خون‎هاي پاك شهدا از حوزه علميه دارند توقعي جهاني است؛ لذا بايد جهاني فكر كنيد چراكه مكتب ما هم مكتبي جهاني است و راه هم در اين زمينه باز است؛ در اين مسير مطلب و زبان مشترك بين همه انسان‎ها وجود دارد لذا خواه يا ناخواه سخنان شما اثر بخش خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري «حوزه»، ايشان تصريح كرد: واژه‎هايي مانند عدل آن مفاهيمي نيستند كه بتوان گفتمان جهاني را در وهله اول بر مبناي آن‎ها بنا كرد؛ گرچه همه جهان، عدل را دوست دارند و همه مي‎دانند كه عدل يعني هر چيز را در جاي خود قرار دادن، اما بشر در باطن اين مفاهيم با يكديگر اختلاف دارند، آن‎كه سكولار مي‎انديشد جاي افراد و اشياء را خود تعيين مي‎كند و كسي كه الهي مي‎انديشد معتقد است كه جاي افراد و اشياء را خداوند معين مي‎كند، لذا حرف اولِ ما در گفتمان جهاني بايد «توحيد» باشد.

حضرت آيت‎الله جوادي آملي ابراز داشت: بايد حرف جهاني را شناخت و بعد به درستي آن را ارائه كرد و امروز به بركت انقلاب اسلامي فرصت و امكانات براي اين مهم، فراهم است.

ايشان ادامه داد: آلودگي استكبار، استعمار و استثمار را تنها خون شهيد از جامعه پاك مي‎كند و ديگر مطهرات اين قدرت را ندارند كه اين آلودگي‎ها را پاك كنند، ما اين كار را كرده‎ايم و الان در كشور طيب و طاهر زندگي مي‎كنيم؛ چرا كه در روايت داريم «طِبْتُمْ وَ طَابَتِ الْأَرْضُ الَّتِي فِيهَا دُفِنْتُمْ» و خون شهيد در اين سرزمين ريخته شده است. از سوي ديگر قرآن كريم مي‎فرمايد سرزمين طيب و طاهر بايد ميوه طيب و طاهر بدهد، اين جمله به داعيه انشاء بيان شده است؛ يعني بكوشيد از اين سرزميني كه به واسطه خون شهدا پاك و منزه شهده است ثمره پاك به دست بياوريد.

اين استاد برجسته اذعان داشت: اگر فرمود «العلماء ورثة الأنبياء» يعني بكوشيد كه از انبياء ارث ببريد، بر خلاف ارث مادي كه تا مورث نميرد چيزي به وارث نمي‎رسد؛ در اين‎جا تا وارث نميرد ارث نمي‎برد كه فرمود «موتوا قبل ان تموتوا».

حضرت آيت‎الله جوادي آملي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: زبان گفت وگو با جهان بايد زبان عقل باشد، مرحوم كليني در مقدمه كافي مي‎نويسد قطب فرهنگي هر ملتي، عقل آن ملت است و جايگاه عقل را خود قرآن كريم نيز براي ما مشخص و تبيين كرده است. مي‎فرمايد عقل اين قدرت را دارد كه در برابر خداوند قرار بگيرد، خدا با عقل به گفت وگو مي‎نشيند و عقل در مقابل خداوند احتجاج مي‎كند، بيان قرآن اين است كه ما اگر انبياء را نمي‎فرستاديم عقل اعتراض مي‎كرد تو كه از دشواري مسير پيش روي من آگاه بودي چرا براي من راهنما نفرستادي؟! اين جايگاه بلند عقل است و ما بايد جايگاه رفيع عقل را حفظ كنيم.

ايشان تاكيد كرد: حرف ما تا جهاني و عقلي نباشد در همين منطقه دفن خواهد شد، الان شرايط نهادهاي علمي اين‎گونه است كه تا سخني فضاي علمي غرب را تسخير نكند حتي در منطقه خود نيز پذيرفته نخواهد شد و جهان از شما اين انتظار را دارد.

آيت‎الله جوادي آملي افزود: ذات اقدس اله انسان را يك لوح نانوشته خلق نكرده است، بلكه در درون انسان صاحبخانه‎اي است كه علم بايد با اين ميزبان هماهنگ باشد، علوم سكولار مانند مهمانان ناخوانده‎اي هستند كه با صاحبخانه هماهنگ نيستند لذا بشر امروز آرامش ندارد و در درون، دچارغوغا و تشويش است.

اين مرجع تقليد تصريح كرد: بنابراين بايد مديران حوزه در مديريت حوزه‎هاي علميه راه سيد مرتضي را طي كنند؛ او هم وقف را احياء كرد و با وقف مال خود در راه علم، طلبه‎هاي با استعداد را حمايت كرد و هم جلوي نهال فروشي در حوزه را گرفت و نگذاشت كه طلبه‎هاي با استعداد به كاري جز تحقيق و پژوهش مشغول شوند.

حضرت آيت‎الله جوادي آملي با اشاره به فرارسيدن ايام پيروزي انقلاب اسلامي به دستاوردهاي علمي حوزه‎هاي علميه پس از پيروزي انقلاب اسلامي اشاره و بيان كرد: ديني كه گفته «طلب العلم فريضه» خود آن دين هم گفته چه بخوانيد «إنّما العلم ثلاثة: آية محكمة، أو فريضة عادلة، أو سنّة قائمة» قبلاً آيه محكمه، فريضه عادله و سنت قائمه، هر سه را فقه و اصول معنا مي‎كردند اما به بركت انقلاب اسلامي حوزه از تك بعدي بودن درآمده و علوم ديگري همچون، فلسفه، تفسير، كلام، حقوق و اخلاق در حوزه رشد كرد، در واقع خون شهدا ديد علمي حوزه را توسعه داد كه اميدواريم با عنايت الهي نجف ثاني بلكه افزون‎تر از آن باشيد.

 حوزه و دانشگاه

سرلشگر جعفري در جمع اساتيد بسيجي:
بزرگ ترين خسارت، به كار نگرفتن مديران جوان، با انگيزه و مؤمن است

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با حضور در سازمان بسيج اساتيد كشور ضمن ديدار با استادان جوان و بسيجي دانشگاه‎ها، به تبيين«چيستي فتح الفتوح انقلاب و خطر محافظه كاري در نيرو‎هاي انقلاب» پرداخت.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري دانشجو، سرلشگر جعفري در ابتداي سخنانش ضمن بيان خاطراتي از دوران جنگ تحميلي، گفت: پس از حمله رژيم بعثي عراق به ايران، مردم ايران همواره كمك‎كار دولت و ارتش بوده‎اند و پشتيباني مردم در مقطع جنگ بسيار مهم و مؤثر بود. البته قشر‎هاي مختلف مردم، به انحاي مختلف مانند كمك مالي، حضور در پشتيباني جنگ و حضور در خط مقدم جنگ از ارتش و سپاه حمايت مي‎كردند.
فرمانده سپاه پاسداران در پاسخ به اين سؤال كه چه اقشاري از مردم در جنگ حضور فعال و مؤثرتري داشتند، گفت: خط شكني در جنگ برعهده جوانان مؤمن و انقلابي بود.
وي با اشاره به نقش تاريخي حضرت امام در پيروزي انقلاب اسلامي گفت: امام راحل(ره) فرموده بودند تكيه بر امكانات و تجهيزات بدون توكل بر خدا مفسده انگيز است و آن‎چه براي من غرور انگيز است تربيت نيروي جوان، از جان گذشته و مؤمن است كه پيروزي‎ها را در جنگ رقم زده است. رهبر معظم انقلاب نيز چندين بار بر همين فرمايش امام تأكيد فرمودند: و فتح الفتوح ما را در تربيت نيرو‎هاي جوان، مؤمن و انقلاب است.
سرلشگر جعفري با بيان اين‎كه عامل اصلي عبور از بحران‎ها و مشكلات در كشور، نيروي مردمي است كه خط شكني آن برعهده نيرو‎هاي جوان است، گفت: در همه عرصه‎ها نيرو‎هاي جوان توانستند با خلاقيت و ابتكار عمل و انرژي سرشار جواني، بر مشكلات فائق آيند. ازجمله در مسائل امنيتي كشور در زمان جنگ كه مشكلاتي به‎ويژه در مناطق غرب و شمال غرب كشور پديد آمد، جوانان متعهد و انقلابي ما نقش تاريخي ايفا كردند. در قضاياي سال‎هاي ۷۸ و ۸۸ و حتي در دي ماه سال گذشته نيز، اين حضور پرشور جوانان مؤمن و انقلابي بود كه توانست بار ديگر نقشه بدخواهان انقلاب اسلامي را نقش بر آب كند.
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در ادامه با اشاره به توان بالاي دفاعي و بازدارنده جمهوري اسلامي گفت: اين توان و ظرفيت در كشور وجود دارد. حتي به اعتقاد بنده با اعتقاد و ايمان بيش‎تري نسبت به اوايل انقلاب هستند. اما سازماندهي و به‎كارگيري نيرو‎هاي جوان در اين عرصه بسيار با اهميت است. اما تا تفكر برگرفته از اسلام ناب در بدنه مديريت اجرايي كشور حاكم نباشد، اوضاع كشور همين خواهد بود.
وي با اشاره با آمار بالاي جمعيت جوان و پرشور در كشور و عدم استفاده از اين ظرفيت در بدنه مديريتي و تصميم گيري كشور گفت: فرمان آتش به اختيار از سوي رهبري نيز به همين منظور صادر شد تا مديريت كشور به جوانان منتقل شود. اما با كمال تأسف و در حالي كه در هيچ جاي دنيا مرسوم نيست، افرادي در عرصه انتخابات حضور مي‎يابند كه چارچوب اصلي نظام را هم قبول ندارند. از اين رو بعد از مدتي افرادي بر سر كار مي‎آيند كه مديران ناكارآمد و با سنين بالا را انتخاب كرده و كشور را معطل مي‎كنند. در حالي كه بسياري از مديران جوان، با انگيزه و مؤمن در كشور هستند كه به كار گرفته نمي‎شوند و اين بزرگ‎ترين خسارت را به كشور وارد مي‎كند.
سرلشگر جعفري در پاسخ به اين پرسش كه با وضع موجود چه بايد كرد، افزود: بديهي است كه حلّ مشكلات و معضلات اجتماعي كشور به دست نيروهاي جوان، مؤمن و انقلابي است. رهبر معظم انقلاب نيز فرمان آتش به اختيار را براي نيروهاي جوان و مؤمن صادر فرمودند. از اين رو جوانان بايد با روحيه بالا و درك وضعيت موجود كشور، به عرصه بيايند و مشكلات را يكي پس از ديگري حلّ كنند.
وي در ادامه با تأكيد بر اين‎كه تجربه ثابت كرده است كه تهديد نظامي جمهوري اسلامي، همواره نتيجه عكس داده است، گفت: دشمن در عرصه فكري وارد شده و نظام مردمي و اسلامي ما را مورد هدف تهديدات نرم خود قرار داده است. جوانان با انگيزه و دوستدار كشور بايد در پاسخ به اين تهديدهاي نرم، دست به كار شوند و نقش خودشان را پيدا كنند.
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در پايان با اشاره به اين‎كه در جنگ اقتصادي و فرهنگي دشمن، بايد تمركز ما بر حلّ مشكلات مردم باشد، گفت: همان گونه كه استادان بسيجي در نامه نگاري به مسؤولان نظام در مسائل مختلف و ارائه راه حلّ به آن‎ها پيش قدم شدند و به فضل الهي مورد توجه مسؤولان و رهبر معظم انقلاب قرار گرفت، ساير اقشار مردم نيز بايد به‎صورت آتش به اختيار وارد اين عرصه شوند و با اتحاد و همدلي و استفاده از ظرفيت جوانان مستعد و انقلابي، در حلّ مشكلات كشور سهيم باشند.
در پايان اين جلسه تعدادي از اساتيد جوان، دغدغه‎هاي خود را نسبت به مسائل مهم موجود در دانشگاه‎ها و كشور بيان داشتند كه فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به آن‎ها پاسخ گفت.