صفحه اخبار

آيت‎الله رجبي:
به بهانه تعامل، عزت ايران را مخدوش نكنيد

آيت‎الله محمود رجبي عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا، با تأكيد بر اين‎كه بر اساس آموزه‎هاي ديني فرهنگ اسلام با فرهنگ غرب قابل جمع نيست، اظهار داشت: مبناي فرهنگ غربي‎ها الحاد و سكولاريسم است اما در فرهنگ اسلامي معتقد به خدا و نقش آفريني دين هستيم.

استاد درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين‎كه تجربه قبل و بعد از انقلاب نشان داده كه فرهنگ سكولار غربي همواره در صدد ضربه زدن به انقلاب و اسلام بوده است، ابراز داشت: غرب تنها به فكر منافع خود بوده و مي‎خواهد ثروت كشور را چپاول كند؛ بنابراين مذاكره با دشمن به معناي تسليم و برده آن‎ها شدن است.

قائم مقام مؤسسه امام خميني(ره) خاطرنشان كرد: گويا عده‎اي دچار آلزايمر شده‎اند و تجربه‎هاي گذشته را فراموش كرده‎اند كه آمريكا با ايران و انقلاب چه كرده است، برخي عقل خود را به كار نمي‎گيرند و منطق و تعاليم ديني را قبول ندارند.

وي اضافه كرد: با هيچ منطقي نمي‎توان ادعا كرد كه مي‎توانيم با دشمنان خود مذاكره كنيم، افرادي كه دم از مذاكره با دشمن مي‎زنند دچار مشكل در مباني ديني و عقلي هستند اما اگر مي‎دانند و اصرار بر چنين مسائل دارند مزدور بيگانه هستند، نمي‎شود كسي دلسوز مملكت خود باشد و بگويد با دشمني كه همواره به كشور ضربه زده مذاكره كنيم.

آيت‎الله رجبي با بيان اين‎كه تنها هدف دشمن نابودي انقلاب و از بين بردن عزت و اقتدار كشور است، گفت: برخي دنبال هواهاي نفساني و منافع شخصي خود هستند و مي‎گويند ولو اين‎كه مردم له شوند بايد به سراغ تعامل با غرب برويم.

وي افزود: انسان عاقلي كه از تجربه گذشته استفاده مي‎كند و منطق دين را قبول دارد سخن از مذاكره با آمريكا و دشمنان به ميان نمي‎آورد چرا كه دشمن همواره در صدد ضربه زدن به ما است.

مشاور سياسي نخست‎وزير پاكستان:
انقلاب ايران سرنوشت منطقه را تغيير داد؛ بصيرت «آيت الله خامنه اي» ستودني است

«نديم افضل چن» مشاور سياسي نخست وزير پاكستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري فارس در اسلام‎آباد گفت: انقلاب اسلامي ايران بزرگ‎ترين جنبش قرن بود كه سرنوشت منطقه را تغيير داد.

وي افزود: ترويج وحدت بين مسلمانان و اصلاح ساختار اجتماعي مردم همچنين جلوگيري از قوم گرايي و افراط از مهم‎ترين آموزه‎هاي انقلاب اسلامي ايران است كه براي پاكستان الگو مي‎باشد.

چن تأكيد كرد: انقلاب به رهبري امام خميني(ره) يك حركت مردمي بود كه علت دوام آن نيز همين موضوع است.

وي افزود: انقلاب ايران به ما آموخت كه اگر مردم با يكديگر متحد باشند و به‎صورت يكپارچه از يك رهبر مردمي حمايت كنند نظام‎هاي سنتي و پادشاهي نمي‎توانند در برابر آن‎ها مقاومت كنند.

مشاور سياسي نخست وزير پاكستان اظهار داشت: دولت حزب مردم پاكستان نيز با حمايت مردم و مقاومت در برابر نظام‎هاي سنتي توانست به پيروزي برسد كه اين حركت مشابه انقلاب در ايران بود.

وي افزود: رهبري و نظام ايران در دستان افراد با صلاحيت قرار دارد و هيچ تزلزلي در آرمان‎هاي بنيانگذار انقلاب به وجود نيامده است.

چن تأكيد كرد: بصيرت خاص و ستودني «آيت‎الله خامنه‎اي» سبب شده ايران مسير پر فراز و نشيب خود را به سلامت طي كند و اين روند ادامه خواهد داشت.

مدير مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران:
پهلوي به كشورهاي كوچك منطقه هم باج مي داد

به گزارش تسنيم، موسي حقاني مورخ و مدير مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران پيش از خطبه‎هاي نمازجمعه تهران طي سخناني گفت: امام خميني(ره) معتقد بود رژيم پهلوي استقلال ايران را فروخته است.بايد تقيه را كنار گذاشت و افشاگري كرد و اين اقدام منجر به براندازي نظام پهلوي شد.

عضو هيئت علمي دانشگاه افزود: برخي متاسفانه با گذشت 40 سال از انقلاب اسلامي قدر نعمت استقلال‎طلبي را نمي‎دانند و برخي مي‎گويند زمان اين موضوع گذشته است و پيشرفت مهم‎تر از استقلال‎طلبي است و بايد با نظام جهاني همراهي كنيم!

حقاني درباره استقلال‎طلبي در حوزه سياسي، تصريح كرد: در دوران قاجار كه دوران نفوذ بود غربي‎ها تا مرز نابودي ايران پيش رفتند و نمي‎خواستند ايران پيشرفت كند ايران در آن زمان اسير بين روسيه و انگليس بود.

وي اضافه كرد: در دوران رضاخان به كوچك‎ترين كشورهاي منطقه باج داده مي‎شد، نمونه اين موضوع واگذاري اروند رود به عراق و آرارات به آتاترك بود و تقريبا حاكميت ايران در اروند رود از بين رفت؛ البته وضعيت پهلوي دوم بدتر بود چون كوچك‎ترين اختياري در مورد ساخت و ساز ساده و كوچك را نداشت.

اين مورخ برجسته كشور با بيان اين‎كه با انقلاب اسلامي و استقلال‎طلبي، غربي‎ها دستشان از منافع نامشروع در ايران كوتاه شد، تصريح كرد: ملت ايران با استقلالي كه به دست آورد نقشه ترسيم خاورميانه جديد كه نقشه 70 ساله استكبار بود را برهم زد.

يك روزنامه حامي دولت:
خود دولت، مقصر نابساماني اقتصادي است

روزنامه جهان صنعت با اشاره به ركود تورمي نوشت: مركز پژوهش‎هاي مجلس در گزارش اخير پيش‎بيني كرده رشد اقتصادي سال آينده در خوش‎بينانه‎ترين حالت منفي 5/4 درصد و در بدبينانه‎ترين حالت منفي 5/5 درصد باشد. اتاق بازرگاني تهران نيز در تازه‎ترين بررسي‎هاي خود با تحليلي مشابه بر پيش‎بيني رشد منفي اقتصادي در سال آينده صحه گذاشت. بر اساس ارزيابي‎هاي صورت گرفته، متغيرهاي موجود در حوزه توليد ناخالص داخلي همچنان فاصله‎اش را با روند رشد سال 1390 ادامه مي‎دهد و احتمالا شاخص‎هاي توليد در هر سه حوزه اصلي منفي‎باقي مي‎ماند.

به نظر مي‎رسد خطاي راهبردي دولت در بروز شرايط وخيم اقتصادي، در اتخاذ سياست‎هايي بوده كه چشم‎انداز مثبت اقتصادي را مخدوش كرده و ناتواني در عبور از دوره‎هاي صعب‎العبور اقتصادي را ناممكن ساخته است.

اما چرا دولت تمايلي به تغيير رفتار سياست‎گذاري‎اش از خود نشان مي‎دهد؟ به نظر مي‎رسد آن چه در طول سال‎هاي اخير به بروز بحران‎هاي خودساخته دامن زده، وجود سياست‎هاي مبتني بر رانت و زد و بندهاي سياسي و رانتي است كه امروز در شرايط وخيم اقتصاد خودنمايي مي‎كند.

برخورداري از درآمدهاي سرشار نفتي كه به بروز رانت‎هاي وسيع در بدنه سياست‎گذاري دولت انجاميده، اكنون و به دنبال تحريم‎ها و ناتواني در صادرات نفت، دولت را در يك بن‎بست وسيع اقتصادي قرار داده و سياست‎گذار را در تله سياست‎هايش گرفتار كرده است.

سردار سلامي:
اگر اروپا توطئه كند به يك جهش استراتژيك روي مي آوريم

سردار حسين سلامي جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با حضور در برنامه گفت‎وگوي ويژه خبري شبكه دو سيماگفت: توسعه توانمندي موشكي براي كشور ما به‎عنوان يك نيروي محوري بازدارنده و دفاعي يك راهبرد توقف ناپذير و مهارناپذير است و اين قدرت فقط تابع اراده ملت بزرگ ايران و تابع سياست‎هاي اساسي است كه توسط رهبري معظم انقلاب تبيين مي‎شود.

سلامي خاطرنشان كرد: امروز خوشبختانه در توسعه قدرت موشكي با هيچ مانع فناورانه‎اي مواجه نيستيم و در دقت افزايي موشك‎ها و رساندن دقت آن‎ها به صد، در موضوع سوخت و پيشرفت، سر جنگي و قدرت تخريب و رادارگريزي هيچگونه مانع فناورانه‎اي نداريم و كاملا در همه جنبه‎هاي فناوري موشكي به يك استعداد خوداتكا رسيده‎ايم و هر روز قابليت فني و كيفيت آن‎ها بيش‎تر مي‎شود.

وي تصريح كرد: اين قابليت‎هاي تاكتيكي را براساس ملاحظات استراتژيك توسعه مي‎دهيم. اگر برد موشك‎هايمان را بر يك عدد خاصي محدود مي‎كنيم به‎دليل راهبردهاي ما است.

جانشين فرمانده سپاه گفت: اين راهبرد ثابت نيست و كساني كه امروز صحبت‎هاي ما را مي‎شنوند به اين واقعيت برسند كه براي افزايش برد و دقت موشك‎ها در بردهاي بلند و قدرت تخريب و نيروي پيشران قوي هيچ گونه محدوديت فني نداريم. راهبرد دفاعي ما مي‎تواند به اقتضاي شرايط و بر اساس تغيير رفتار بازيگران، تغيير كند. وي افزود: امروز اگر اروپايي‎ها يا ديگران بخواهند بر اساس يك توطئه، خلع سلاح موشكي جمهوري اسلامي ايران را دنبال كنند، مجبور مي‎شويم به يك جهش استراتژيك روي آوريم. مي‎توانيم همه فاكتورها و عواملي كه اين قدرت را در جغرافيا و فضاي فناوري توسعه مي‎دهد، تغيير دهيم.

سلامي تاكيد كرد: به همه توصيه مي‎كنيم در موضوع قدرت موشكي دفاعي جمهوري اسلامي ايران، هيچ كس با ما مذاكره‎اي، توصيه‎اي و درخواستي نداشته باشند و اجازه دهند با طبيعت سياست دفاعي خود اين قدرت را گسترش دهيم و ما را وادار به تغيير در معادلات بازدارندگي نكنند.

پناهيان:
براي روحاني واقعا متاسف هستم / او اصلا انقلاب را درك نكرده است

حجت الاسلام عليرضا پناهيان، استاد حوزه و دانشگاه در هفدهمين اردوي آموزشي - تشكيلاتي اتحاديه انجمن‎هاي اسلامي دانشجويان مستقل در مشهد مقدس گفت: مردم سالاري ديني فقط به معناي آمدن مردم پاي صندوق‎هاي راي نيست؛ بلكه به معناي حضور جدي مردم در اداره جامعه است.

وي با بيان اين‎كه انقلابي كسي است كه راهي نزديك‎تر و پرسودتر را براي رسيدن به هدف‎هاي خود انتخاب مي‎كند، افزود: در تشكيلات انسان از آفت‎ها فاصله مي‎گيرد. تشكيلات محل رشد معنوي است؛ همان طور كه جبهه محل رشد معنوي بود، بايد در انجمن كار كنيد و خصلت‎هاي كليدي انجمن را وارد اقتصاد كنيد و به كار ببريد.

به گزارش جهان نيوز، اين استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اين‎كه صبر در گفت وگو، حق طلبي را جلا مي‎دهد، گفت: براي جوان مستعد ننگ است كه كارمند و استخدام شود، بايد گروهي جمع شويد و براي معيشت خود كار آفريني كنيد، با اين كار رانت خواري‎هايي كه در اين حوزه انجام مي‎شود و فساد‎هاي اقتصادي ادامه پيدا نمي‎كند.

پناهيان با تاكيد بر اين‎كه نبايد غرور حق طلبي انسان را فرا بگيرد، بيان كرد: انقلاب معنايي جز واقع‎بيني و ديدن همه منافع ندارد و اسلام نيز ما را به واقع بيني و واقع خواهي وادار مي‎كند.

وي افزود: من براي رئيس جمهور به‎خاطر اين حرف عوامانه كه گفتند انقلابي گري هم يك سال دو سال، احساسات انقلابي يك مدتي و بعد از آن عقلانيت، متاسف و متاثر هستم. او اصلا انقلاب را درك نكرده است. احساسات انقلاب برآمده از واقع بيني، دقت و منفعت جامعه است. آيا اگر كسي سر منافع خودش حساس شد بايد به او گفت كه يكي دو سال سر منافعت حساس شو و بعد بردگي كن و نوكر باش؟! واقعا برداشت يك كسي در حد رئيس جمهور از انقلابي گري اين است؟!

وزير خارجه پيشين عراق:
اظهارات ترامپ درباره حضور نظامي آمريكا در عراق مايه شرمساري است

هوشيار زيباري، وزير خارجه اسبق عراق، با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ درباره حضور نظاميان آمريكايي در خاك عراق گفت: اظهارات رئيس جمهور آمريكا درباره حضور نيروهاي آمريكايي در عراق براي زير نظر داشتن ايران براي دولت بغداد شرم آور و مايه خجالت است.

به گزارش خبرگزاري فارس، وي در ادامه تاكيد كرد كه چنين اظهاراتي انتخابهاي سختي پيش روي عراق قرار خواهد داد.

ترامپ روز يك شنبه در مصاحبه با شبكه «سي‎بي‎اس»، با بيان اين‎كه قصد ندارد نيروهاي نظامي آمريكا را از عراق خارج كند، گفته: «ما براي ساخت اين پايگاه [در عراق] هزينه هنگفتي كرده‎ايم. مي‎خواهيم آن را حفظ كنيم. يكي از دلايلي كه مي‎خواهم نگهش دارم، اين است كه مي‎خواهم كمي حواسمان به ايران هم باشد، چون ايران يك مشكل واقعي است.»

او در پاسخ به اين سوال كه آيا اين به آن معني است كه آمريكا قصد حمله به ايران را دارد، گفت: «نه. دليلش اين است كه مي‎خواهم بتوانيم ايران را تحت نظر داشته باشيم. تنها چيزي كه مي‎خواهم، اين است كه بتوانيم [ايران را] تحت نظر داشته باشيم. ما در عراق يك پايگاه نظامي باورنكردني و گران ساخته‎ايم. اين پايگاه كاملا براي اين‎كه بخش‎هاي مختلف آن خاورميانه پر از دردسر را زير نظر داشته باشيم، مناسب است. اين چيزي است كه خيلي‎ها درك نمي‎كنند. مي‎خواهيم تحت نظر داشته باشيم و كاملا رصد كنيم كه اگر دردسري درست شد، اگر كسي خواست سلاح اتمي يا چيزهاي ديگر توليد كند، ما قبل از اين‎كه اين كار را كنند، متوجه شويم.»

آقاي روحاني! حرف هاي خودتان را فراموش كرديد؟!

حسن روحاني در مراسم تجديد بيعت هيئت دولت با آرمان‎هاي امام خميني‎(ره) در حرم مطهر، در بخشي از صحبت‎هايش عامل اصلي مشكلات اقتصادي كشور را تحريم‎هاي آمريكا دانست و گفت: «مشكلات ما عمدتاً به فشار آمريكا و اذنابش بر مي‎گردد، نبايد به‎جاي محكوم كردن آمريكا كسي دولت خدمت‎گزار يا نظام بزرگ اسلامي را سرزنش كند.»

با اين حال، روحاني در ششم خرداد سال 92 و در آستانه انتخابات رياست جمهوري بر خلاف اظهارات امروزش گفته بود: «ريشه همه مشكلات به مديريت و كارآمدي دولت بازمي‎گردد.»

به گزارش رجانيوز، اگرچه اكنون روحاني و وزرايش براي سرپوش گذاشتن بر ناكارآمدي و بي‎تدبيري دولت، عوامل خارجي را ريشه عمده مشكلات مي‎دانند، اما اظهارات روحاني در روزهاي منتهي به انتخابات رياست جمهوري يازدهم، نقض‎كننده نظرات كنوني وي و كابينه‎اش است؛ چنان‎كه هفت خرداد سال 92، روحاني در برنامه ديدگاه شبكه يك سيما، ناكارآمدي دولت(دولت قبل از خود) را عامل اصلي مشكلات دانسته بود: «مشكل كجاست؟ عدم مشورت، بي‎ثباتي در مديريت و خودشيفتگي مشكل دولت گذشته بود؛ مردم مديريت كارآمد، ثبات، آرامش، قدرت آينده‎نگري را مي‎خواهند. دولت تدبير و اميد قادر است مشكلات را حل و فصل كند.»

روحاني البته در 21 آذر امسال درباره رابطه تحريم‎ها و اقتصاد كشور گفته بود: «اكنون در مقطع تحريم هستيم و در مقطع تحريم به‎طور طبيعي مردم با مشكلاتي مواجه هستند؛ يك نوع جنگ اقتصادي و رواني است و نمي‎توانيم بگوييم شرايط عادي است.» اكنون كه نه دولت قبلي وجود دارد تا روحاني تقصيرات را حواله‎اش كند و نه مشكلات عمده كشور حل شده است، رئيس‎جمهور و برخي از وزرايش، فشار‎هاي آمريكا را عامل حل نشدن مسائل اقتصادي مردم مي‎دانند. البته نبايد منكر اين شد كه تحريم‎هاي آمريكا بر اقتصاد كشور اثر دارد، اما در مقايسه با بي‎عملي دولت، اين عوامل خارجي ناچيز هستند.

رئيس‎بنياد شهيد و امور ايثارگران:
رهنمود رهبر انقلاب در مورد حفظ هويت و شكل طبيعي گلزارهاي شهدا اجرايي مي شود

به گزارش «ايثار» حجت‎الاسلام سيد محمدعلي شهيدي گفت: رهنمود رهبر معظم انقلاب اسلامي مبني بر جلوگيري از يكسان‎سازي و همچنين خارج كردن گلزار شهدا از وضعيت طبيعي به بهانه زيباسازي بايد هر چه سريع‎تر اجرايي شود و معاونين و مديران كل بنياد در ستاد و سراسر كشور بايد در كارگروه ساماندهي گلزار شهدا در استان‎ها بر اجراي آن نظارت كنند.

شهيدي با بيان اين‎كه در همه طرح‎هاي ساماندهي و بهسازي گلزار مطهر شهدا علاوه‎بر رضايت والدين، همسر و فرزندان شهدا حفظ هويت، شكل و بافت طبيعي مزار شهدا بايد مدنظر قرار گيرد، افزود: آثار به‎جاي مانده از شهدا و ايثارگران عزيز ميراث جاويداني هستند كه بايد از آن‎ها محافظت كرد و استفاده از آن‎ها در گلزار مطهر شهدا در دستور كار قرار گيرد.

گفتني است، رهبر معظم انقلاب روز چهارشنبه گذشته پس از زيارت مزار شهداي بهشت زهرا(س) فرمودند: «يكي از كارهاي بدي كه بعضي از مديران گلزارهاي شهدا انجام مي‎دهند، اين كار غلط يكسان‎سازي قبور شهدا است. اين[جا] خوب است؛ همين درست است، بيايند صاحبان اين شهدا، پدرانشان، مادرانشان، فرزندانشان، همسرانشان، علامتي داشته باشند، عكسي داشته باشند، اين خوب است. اين شكل، شكل طبيعي است. هيچ لزومي ندارد كه ما اين [علامت‎ها] را صاف كنيم، به خيال اين‎كه مي‎خواهيم زيباسازي كنيم. زيبايي هر جايي و هر چيزي به حَسَب خودش است؛ زيبايي انسان، زيبايي باغ، زيبايي قبرستان، زيبايي هر چيزي را بايد به حَسَب خودش محاسبه كنيم.»

راغفر:
رفتارهاي ارزي دولت در يك سال اخير تورم زا بوده است

به گزارش ايلنا، حسين راغفر با انتقاد از كاركرد تخصيص منابع ارزي گفت: برخي از مسؤولين دولتي ادعاي بسيار متناقض دارند، ابتدا گفتند ارز كافي داريم و همه را تضمين مي‎كنيم سپس گفتند يك دلار ارز كاغذي نداشتيم حتي افزايش قيمت ارز در يك دوره خاص به‎دليل نبود همين ارز بوده است در حالي كه در همين دوره بر اساس گزارش‎ها 20 ميليارد دلار به بازار تزريق مي‎كنند و آن نيز در قالب واردات خودرو و موبايل از كشور خارج مي‎شود.

استاد دانشگاه الزهرا افزود: در صورت اتخاذ چنين سياست‎هايي قطعا تورم تشديد مي‎شود و توليدكنندگان نابود مي‎شوند اين كارشناس اقتصادي كه سابقا حامي دولت بود، ادامه داد: كساني كه غارت و چپاول مي‎كنند حتما ما را «هو» خواهند كرد يا گوش خود را مي‎گيرند تا نشنوند و اين گروه در دولت هم نفوذ دارند؛ بنابراين هيچ انتظاري از دولت نداريم و بنده به صراحت اعلام مي‎كنم كه درخواست داريم رهبري خود دخالت كند. دولتي كه در شرايط كنوني ۲۰ ميليارد دلار اختصاص مي‎دهد و حاضر نيست نام كساني كه فساد كرده‎اند را اعلام كند به شدت در مقابل اين سهميه‎بندي مقاومت خواهد كرد. بايد توجه داشت كساني كه اين منابع ارزي ارزشمند را تخصيص دادند و از كشور خارج شدند، چه كساني هستند؟ بانك مركزي، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‎هاي ديگر مانند گمرك كه از مريخ نيامده‎اند.

وي خاطرنشان كرد: افزايش نرخ ارز از 4200 تومان به 8 هزار تومان موجب افزايش نرخ ارز در بازار نيما و به دنبال آن در بازار آزاد خواهد شد، دوباره تحليل خواهند كرد كه چون نرخ ارز افزايش يافته و كسري داريم دوباره نرخ ارز را افزايش دهيم كه اين تحليل بسيار خطرناكي است و آن را همسو با سياست‎هاي نئوليبرالي مي‎دانيم.

سخنگوي وزارت خارجه در دولت اصلاحات:
نبايد به اروپايي ها دل بست

حميدرضا آصفي در گفت‎وگو با روزنامه فرهيختگان درباره رفتار كج‎دار و مريز اروپايي‎ها گفت: من از ابتدا، از همان چند ماه پيش اين پيش‎بيني را داشتم كه SPV يك سازوكار موثر و كارآمد نخواهد بود، حتي اگر طراحي و عملياتي شود. معتقدم مشخص نيست چه فاصله و چه مدت‎زماني از روز راه‎اندازي تا فعال و اجرايي شدن آن طول خواهد كشيد. علاوه‎بر اين، موضوعي را كه وزير خارجه آلمان بيان كرد هم بايد مدنظر بگيريم، چراكه قدري زواياي پنهان SPV را مشخص و روشن كرد.

وي همين يكي‎دو روز پيش اظهار كرد سازوكار اروپا شامل صادرات كالاهايي كه مورد تحريم آمريكاست، نمي‎شود؛ يعني اگر SPV فعال هم بشود، تنها براي صادرات دارو و غذا مورد استفاده قرار مي‎گيرد. اين اظهارنظر دقيقا به معناي تنزل كارآمدي SPV سطح تاثير آن است كه حتي مي‎تواند تا بي‎اثر شدن كامل نيز پيش برود، لذا اگر ميدان را به مثابه يك پازل درنظر بگيريم و مجموعه اقدامات و اظهارات اروپايي‎ها را در كنار هم قرار دهيم، هم اختلاف‎نظر ميان اروپايي‎ها را مشاهده مي‎كنيم، هم اختلاف‎نظر آن‎ها با آمريكا و هم تفاوت اقدام آن‎ها با انتظارات ايران.

سخنگوي وزارت خارجه در دولت اصلاحات افزود: اروپايي‎ها همچنان نگران مواخذه آمريكا پس از راه‎اندازي SPV هستند، چون نمي‎خواهند در اين فقره هزينه‎اي بدهند، لذا با اما و اگر فرآيند را طولاني‎تر مي‎كنند و معلوم هم نيست اگر روزي به مرحله اجرا برسند، به چه ميزان بتوانند بر روابط اقتصادي و تجاري ايران موثر باشند.

آصفي تصريح كرد: چون اروپايي‎ها قرار بود خيلي كارهاي ديگر بكنند و نكردند. معتقدم اين شرايط درس بزرگي است كه مي‎گويد «نبايد به اروپا دل بست».

رئيس مركز تجارت جهاني ايران:
80 درصد مشكلات كشور ناشي از سياست هاي اشتباه دولت است

به گزارش خبرگزاري تسنيم، محمدرضا سبزعليپور با انتقاد از بي‎توجهي حسن روحاني به وعده‎هاي انتخاباتي‎اش اظهار داشت: پس از اين‎كه دولت يازدهم رسماً كار خود را آغاز كرد متأسفانه اخلاق و رفتار رئيس‎جمهور هم به يكباره عوض شد و بدبختانه مُنكر وعده‎هاي خود گرديد و با همين فرمان و عملكرد غلط، با منتقدين سياسي و اقتصادي درگير شد!

وي افزود: در نهايت چهار سال دولت يازدهم فقط با حرف و حرف و حرف به اتمام رسيد و روزگار مردم در اين چهار سال نه تنها بهتر نشد بلكه بدتر و بدتر شد!

رئيس مركز تجارت جهاني ايران ادامه داد: آقاي روحاني براي به دست گرفتن سكانِ دولتِ دوازدهم، مجدداً كانديداي رياست‎جمهوري شدند و متأسفانه اين بار هم با توسل به سخنان خلاف واقع و شعارهاي تند سياسي و اقتصادي باز هم با احساسات مردم بازي كردند.

به گفته وي، حداكثر20 درصد مشكلات حال حاضر كشورمان بخصوص مشكلات اقتصادي مربوط به تحريم‎ها و فشارهاي دولت آمريكا مي‎باشد و صد البته كه بيش از 80 درصد مشكلات ما نشأت گرفته از عدم تعهد و سوء‎مديريت دولتمران و اغلب حاصل سياست‎هاي غلط دولت است.

 اخبار ويژه

آقاي لاريجاني! به شهري غير از «قم» فكر كن!

با اعتراض مردم انقلابي كرج و امام جمعه اين شهر، علي لاريجاني سخنراني خود در مراسم 22 بهمن امسال را لغو كرده است. در اين باره جهان نيوز نوشت:
نام علي لاريجاني در چند سال اخير با كليدواژه‎هاي همچون برجام، اف‎اي‎تي‎اف، پالرمو، سي‎اف‎تي و اينك اينس تكس، و جريانات سياسي همانند اصلاح‎طلبان و اعتداليون گره خورده است. اين موضوعات كافي است كه مردم ارزشي و انقلابي در سرتاسر كشور چندان تمايلي براي سخنراني علي لاريجاني در روز مهمي همچون 22 بهمن نداشته باشند؛ به اين معنا كه اين دست از مردم انتظار دارند در چنين روزهاي افرادي سخن از انقلاب و دستاوردهايش بگويند كه در كارنامه‎اش چنين موضوعاتي ديده نشود.
احتمالا سرنوشت علي لاريجاني بعد از اين براي بعضي از موثرين سرشناس در برجام نيز اتفاق خواهد افتاد و البته بخش زيادي از اين مساله نيز طبيعي است. برجام شرايط معيشتي و حتي عزت مردم در برابر بيگانگان را چنان تحت تاثير قرار داده است كه انتظار استقبال كردن مردم از امثال علي لاريجاني‎ها، خوش خيالي است.

چك را من كشيده ام، الباقي اش با ديگران!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: در گزارش ديوان محاسبات آمده است كه دولت در سال گذشته فقط به ۳۸ درصد از احكام قانوني بودجه عمل كرده است و بقيه موارد را يا اصلا عمل نكرده و يا ناقص عمل كرده است‎!
گفتم: وقتي دولت به لايحه بودجه عمل نمي‎كند چرا اين لايحه را براي تصويب به مجلس مي‎برد؟!
گفت: حتما مي‎خواهد قانون را رعايت كرده باشد كه لايحه بودجه را به مجلس مي‎برد!
گفتم: مرد حسابي‎! رعايت قانون در عمل كردن به آن است و نه نوشتن و تصويب كردن و بعد، پشت گوش انداختن‎!
گفت: خب، همين اندازه هم غنيمت است، چون نصف مسير قانوني را كه ارائه لايحه به مجلس است، طي كرده‎اند‎!
گفتم: به شخصي گفتند فلان مبلغ به فلان خيريه كمك كن!
و او يك چك به همان مبلغ كشيد و داد. وقتي چك را به بانك بردند متوجه شدند كه امضا ندارد. به طرف اعتراض كردند كه چرا امضا نكرده اي؟ گفت؛ توقع زياد نداشته باشيد، نصف كار را كه كشيدن چك بود من انجام داده‎ام بقيه را هم يكي ديگر انجام بدهد!

اين روزنامه همچنين نوشت:
گفت: اين اينستكس(INSTEX) كه اروپا به‎عنوان كانال تجاري براي ايران پخت‎و‎پز كرده است كه تامين‎كننده همان باج‎خواهي ترامپ است!
گفتم: اختيار داريد! چند مرحله بدتر از آن است. خريد دارو و مواد غذايي را مجاز دانسته‎اند كه تحريم نبوده و در عوض ارز حاصل از فروش نفتمان را بايد به بانك‎هاي اروپايي منتقل كنيم، خريد همان مواد غذايي و دارو هم بايد از كشورهاي اروپايي باشد! و تازه تاكيد كرده‎اند كه ايران بايد كنوانسيون‎هاي ذلت‎بار نظير FATF و CFT و پالرمو را هم بپذيرد و درباره توان موشكي و حضور خود در منطقه هم مذاكره كند!
گفت: يعني بعضي‎ها متوجه اين طرح ذلت‎بار نشده‎اند كه مي‎گويند اينستكس با تاخير اعلام شده ولي ما از آن استقبال مي‎كنيم!
گفتم: يارو به دوستش مي‎گفت، امروز حسابي حال اين بقال گرانفروش را گرفتم! پرسيدند؛ چطوري؟ گفت؛ داشت برايم نخود لوبيا مي‎كشيد، ساعتم را توي كفه سنگ ترازو ‎انداختم و اصلا متوجه نشد! پرسيدند؛ بعدا ساعتت را برداشتي؟ گفت؛ نه! اگر برمي‎داشتم كه متوجه مي‎شد!

مشاور خاتمي: دير شده نمي توانيم حساب خود را از دولت جدا كنيم

به گزارش جهان نيوز، محمدرضا تاجيك به روزنامه فرهيختگان گفت: متاسفانه برخي دوستان ما به‎طور فزاينده‎اي زلف لطيف جريان اصلاح‎طلبي را به زلف زمخت به‎اصطلاح ماكروفيزيك قدرت و ماكروپالوتيك گره زده‎اند. بنابراين اين اتفاق افتاد كه اصلاح‎طلبي تا زماني حيات و بالندگي دارد و شكوفاست كه درون ماكروفيزيك قدرت و Macro Politic جايي داشته باشد و بر سر سفره قدرت جاي رفيعي براي او درنظر گرفته باشند. هرچه اين جايگاه وسيع‎تر باشد، يعني حياتش هم بيش‎تر است و هرچه اين فضايي كه در قدرت برايش ايجاد مي‎كنند بيش‎تر باشد، طبيعتا اصلاح‎طلبي هم زنده‎تر، بالنده‎تر و شكوفاتر است. به نظر من اين يك تحليل غلط بود.
وقتي از اين منظر تحليل مي‎شود بايد به هر حشيشي توسل جست تا ما اين حيات و حضور را در ساحت ماكروفيزيك قدرت داشته باشيم. حالا اگر مي‎توانيم دخيل را به خود ببنديم و با پاي خود وارد اين عرصه بشويم، با پاي خود وارد مي‎شويم، در غيراين صورت با پاي ديگري وارد مي‎شويم. باز در عرصه سياست اشكالي ندارد اما اگر با پاي فرد ديگري آمدي و وارد اين فضا شدي، متوجه باش اين پا ممكن است در مسير خودش گام بگذارد و از آن مسيري كه تو فكر مي‎كني، فراتر برود و آن چيزي را كه تو بر اين پا سوار كردي، با خود بكشاند. همچنين هزينه‎هايي متوجه آن بدني كه بر اين پا نهادي و آن ذهني هم كه بر اين پا نهادي، مي‎شود و نمي‎توان از اين مساله مصون بود.
وي مي‎افزايد: اين جاست كه بعضي ائتلاف را تبديل به اتحاد كردند. يعني ائتلاف مي‎تواند در هر شرايط سياسي صورت بگيرد كه ما در يك شرايطي با يك قواعدي با شما وارد يك نوع ائتلافي مي‎شويم اما بالاخره نزديكي ما با شما يك نزديكي انتقادي است، ما با حفظ فاصله‎مان جاهايي كه لازم باشد، به شما نزديك مي‎شويم، ما تمام حيثيت و سرمايه اجتماعي و انساني خود را در سبد شما نمي‎گذاريم. ما همه تخم‎مرغ‎ها را در سبد شما نمي‎گذاريم. به تعبير دوستان، ما چك سفيد بدون امضا نمي‎دهيم كه بعضي دوستان اين كار را كردند و تماميت جريان اصلاح‎طلبي و حيثيتش را در يك فضايي قرار دادند. حالا متوجه شدند آن راه كه اين دوست مي‎رود، هرچه باشد به گلستان ختم نمي‎شود و كج‎راهه مي‎رود. حالا مي‎خواهند فضا و فاصله انتقادي را جدا كنند. به نظرم يك مقدار دير شده و در افكار عمومي جامعه آن چيزي كه اين دولت مي‎كند، خيلي با جريان اصلاح‎طلبي تفكيك نمي‎شود، لذا هزينه‎هايش بار اين جريان هم مي‎شود و اين كاري است كه اين دوستان ما انجام دادند.