صفحه آخر

حضرت آيت‎الله مصباح يزدي:
راز مخالفت ابرقدرت ها با انقلاب اسلامي، دين اسلام و شعار «نه شرقي، نه غربي» است

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با سردار نقدي و جمعي از اعضاي جنبش مردمي چهل سالگي انقلاب اسلامي، با اشاره به نعمت عظيم انقلاب اسلامي و عزتمندي و پيشرفت‎هايي كه به بركت آن حاصل شده است، افزود: به فرموده مقام معظم رهبري، اين انقلاب، هر روزش، با معجزه همراه بوده است.

آيت‎الله مصباح يزدي با يادآوري اين‎كه پيروزي انقلاب اسلامي براي بسياري قابل پيش‎بيني نبود و با اين پيروزي چيزي شبيه معجزه اتفاق افتاد، ادامه داد: مشكلات متعددي در مسايل داخل و خارجي كشور وجود داشته و دارد؛ اما اين انقلاب در سايه لطف خداوند و عنايت امام عصر(عج) به چهل سالگي خود رسيده و روز به روز بالنده‎تر و كامل‎تر مي‎شود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به سخنان حضرت امام(ره) درباره انقلاب اسلامي، گفت: تنها انقلابي كه تقريباً همه دنيا مخالف آن بودند، انقلاب اسلامي بود. مؤيد سخن امام راحل(ره)، مواضع كشورهاي مختلف در 8 سال دفاع مقدس بود كه كشورهاي بسياري به كمك صدام آمده و پيشرفته‎ترين سلاح‎ها را در اختيار وي مي‎گذاشتند؛ در حالي‎كه ما حتي از خريد سيم خاردار هم محروم بوديم.

اسلام و شعار «نه شرقي نه غربي»، راز مخالفت ابرقدرت‎ها با ايران؛

ايشان افزود: راز مخالفت ابرقدرت‎ها با انقلاب اسلامي عنصر اصلي اين انقلاب است كه در هيچ انقلاب ديگري وجود نداشته، و آن عنصر اسلام است. همه انقلاب‎هاي دنيا، براي اغراض مادي و دنيوي بود؛ اما انقلاب اسلامي، براي برقرار شدن احكام اسلام بود و حاكم شدن اسلام قطعاً به نفع هيچ يك از نظام‎هاي سلطه‎گر شرق و غرب عالم نخواهد بود.

آيت‎الله مصباح يزدي با تأكيد بر لزوم بررسي نقاط قوت انقلاب و پيشرفت‎هاي حاصل از آن، ادامه داد: اما لازم است به نقاط ضعف نيز توجه شود تا بتوان آن‎ها را جبران، و از تكرار آن‎ها جلوگيري شود.

ايشان با طرح اين سؤال كه تا چه اندازه مي‎توان به آينده انقلاب و پيشرفت آن اميدوار بود، به تبيين پاسخ اين سؤال پرداخت و گفت: بعد از پيروزي انقلاب، دشمنان مقاطع زماني چندماهه و چندساله را براي پايان يافتن اين انقلاب پيش‎بيني كرده بودند، اما همه پيش‎بيني‎هايشان اشتباه از آب درآمد.

اين فيلسوف و متفكر اسلامي با اشاره به نظريات برخي جامعه‎شناسان اظهار داشت: برخي از جامعه‎شناسان معتقدند كه انقلاب نيز يكي از پديده‎هاي دنياست كه روزي به دنيا آمده و كم‎كم رشد مي‎كند و به مرور هم از بين مي‎رود. بر اساس اين نظريه، حيات انقلاب اسلامي نيز تدريجاً به پايان خواهد رسيد. اما ما بر اساس آيات قرآن كريم معتقديم اين امر كليت ندارد؛ زيرا خداوند متعال وعده داده است كه اسلام عالم‎گير خواهد شد و همه دنيا تحت پوشش اسلام قرار خواهد گرفت.

تحقق وعده الهي، در سايه عمل به شرايط؛

استاد اخلاق حوزه علميه قم در ادامه تأكيد كرد: البته بايد توجه داشته باشيم كه تحقق وعده‎هاي خدا، شروطي نيز دارد؛ ايمان، عمل صالح و صبر و استقامت از جمله اين شروط هستند كه با رعايت آن‎ها، وعده الهي نيز محقق مي‎شود؛ بقاء اين انقلاب هم در گرو رعايت همين شروط است، و بدون آن‎ها ضمانتي براي بقاء انقلاب وجود ندارد. هم‎چنان كه زماني مسلمانان تا اندلس نيز پيشروي كرده و آن‎جا را فتح كردند، اما بعد از مدتي به خاطر غفلت ايشان از شروط لازم، مسيحيان اندلس را پس گرفتند و اين امر تا جايي ادامه يافت كه در برخي مقاطع مسلمانان تبديل به نوكرهايي براي كشورهاي سلطه‎گر شدند، به گونه‎اي كه ليست نمايندگان مجلس شوراي ملي ايران توسط سفير آمريكا تعيين مي‎شد.

ايشان با اشاره به اين‎كه خداوند با اين انقلاب، آن ذلت را به عزت تبديل كرد، افزود: حال بايد ببينيم اين عزت تا كي ادامه پيدا مي‎كند و مناسب است كه در اين زمينه نيز حركت علمي شايسته، سنجيده و مستدلي صورت بگيرد.

توجه به آفات، مهم‎تر از دل‎خوش‎كردن به موفقيت‎ها؛

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با تذكر اين نكته كه هميشه بايد بشارت و انذار در كنار هم باشد، افزود: علاوه بر توجه به نعمت‎ها و دلگرم و اميدوار بودن از وجود آن‎ها، لازم است خطرات، آفات و آسيب‎ها هم مورد توجه قرار بگيرد. اهميت اين مسأله به حدي است كه در قرآن كريم، انذارها بيش از بشارت‎هاست؛ اين امر يعني توجه به خطرات، مهم‎تر است و نبايد فقط به زمينه‎هاي مثبت دل خوش كرد.

ايشان با يادآوري برخي فرمايشات امام راحل(ره) كه بنيان‎گذار اين انقلاب بود، ويژگي و وجه امتياز اين انقلاب نسبت به ساير انقلاب‎هاي دنيا را دين اسلام عنوان كرد، و خاطر نشان كرد: اهميت و ارزش انقلاب ما به خاطر اين است كه اين انقلاب براي احياي ارزش‎هاي الهي محقق شد؛ حال اگر اين امر هدف در آن ضعيف شود و شروطي مثل ايمان، عمل صالح، صبر و استقامت كمرنگ شود، ديگر ضمانتي براي بقاء انقلاب وجود نخواهد داشت.

آيت‎الله مصباح يزدي با تأكيد بر اين‎كه مسائل فرهنگي و ديني جامعه اهميت بيش‎تري نسبت به مسائل مادي دارد، گفت: اگر زماني برسد كه اهداف اصلي انقلاب را به فراموش سپرده شده و فقط به مسايل اقتصادي و رفاه و معيشت كه در انقلاب‎هاي ماركسيستي نيز مطرح بوده، مشغول شديم، از خط اصلي انقلاب انحراف پيدا كرده‎ايم.

ايشان با اشاره به وظايف هر دولتي از جمله دولت اسلامي نسبت به تأمين معيشت مردم، اظهار داشت: دولت نبايد از رسيدگي به وظايف خود در اين زمينه غافل شود؛ اما بايد توجه داشته باشيم كه آن‎چه سبب عزت و اقتدار ملت ما شد و هدف اصلي اين انقلاب نيز بود، دين است و اگر دين در جامعه ضعيف شد، آن عزت هم از بين مي‎رود.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با تأكيد بر اين‎كه هيچ دليل مستحكمي بر نظريه جامعه‎شناسان مبني بر مرگ انقلاب‎ها وجود ندارد، افزود: بر اساس آيات قرآن كريم تنها تئوري بدون استثنا اين است كه «لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزيدَنَّكُمْ وَ إِنْ كَفَرْتُمْ اِنَّ عَذابي لَشَديدٌ». اگر قدردان نعمت‎هاي الهي باشيم، قطعاً اين نعمت‎ها روز به روز بيش‎تر مي‎شود؛ اما اگر كفران نعمت كرديم، بايد نگران عذاب الهي باشيم. بنابراين تا زماني كه به اين شروط عمل كنيم، انقلاب نيز با عزت و مستحكم باقي خواهد ماند، و هر زمان عمل به شروط كمرنگ شد، ضمانت بقاء انقلاب هم كمرنگ مي‎شود.

فرهنگ، يعني باورها و ارزش‎ها؛

ايشان فرهنگ را عامل تمايز انسان از حيوان و اساس فرهنگ را باورها و ارزش‎ها دانست، و خاطر نشان كرد: حقيقت فرهنگ، در يك كلمه، دين است؛ اعتقاد به توحيد و اين‎كه اين عالم خدايي دارد كه عالم را تدبير مي‎كند و مسايلي از اين قبيل كه لازمه پذيرش وجود خداست، مربوط به بخش اول فرهنگ، يعني باورها است؛ بخش ديگر فرهنگ نيز رفتار بر اساس سنت‎هاي الهي و خدمت به خلق خدا در جهت رضاي الهي است كه جزء ارزش‎ها است؛ اگر اين دو عامل در جامعه ما رو به ضعف نهاد، بايد نگران شويم.

آيت‎الله مصباح يزدي ادامه داد: اگر ديديم ديگر افرادي مانند حسين فهميده تربيت نمي‎شوند، اگر خيابان‎هاي شهرهاي ما رنگ و بوي كشورهاي بي‎دين را به خود گرفت، اگر ديديم بر خلاف گذشته كه رباخواري كاري زشت و ناپسند بود، در بازار مسلمانان و بانك‎هاي كشور، روز به روز رباخواري بيش‎تر مي‎شود، اين‎ها نشانه اين است كه فرهنگ ما در حال افول است و بايد به فكر چاره باشيم.

ايشان با اشاره به اين‎كه مسؤول رسيدگي به فرهنگ جامعه، روحانيت و مسؤولان فرهنگي هستند، اظهار داشت: بايد با شناسايي عوامل ضعف فرهنگي، آن‎ها را از ميان برداشت و در جهت تقويت فرهنگ، برنامه‎ريزي و حركت كرد؛ اگر چنين كرديم، وعده افزايش نعمت‎ها و بقاء انقلاب نيز شامل حالمان مي‎شود؛ اما اگر پست، مقام، درآمد و منافع شخصي و حزبي‎مان، ترجيح يافت، شامل وعيد عذاب الهي مي‎شويم.

استاد اخلاق حوزه علميه در ادامه گفت: همه ما بايد از خدا بخواهيم، كمك‎مان كند تا اشتباهاتمان را بفهميم و گمان نكنيم هر چه انجام مي‎دهيم، صحيح است؛ مسؤولان نيز بايد احتمال بدهند كه در برخي برنامه‎ريزي‎ها و امضا كردن برخي قراردادها اشتباه كرده‎اند؛ با چنين احتمالي ممكن است كه در صدد جبران خطاهاي خود برآيند. اما اگر مسؤولان كشور به سادگي از كنار ارزش‎ها گذشتند و گفتند كه دين ربطي به ما ندارد و كار ما فقط رسيدگي به امور دنياي مردم است، اين تكرار كلام ماركسيست‎ها است و نشانه آن است كه در حال دور شدن از هدف انقلاب هستيم؛ در اين صورت تفاوت انقلاب ما با انقلاب‎هاي ماركسيستي چيست؟!

ايشان افزود: گاهي برخي از نهادها چنين وانمود مي‎كنند كه هدف اصلي انقلاب، فقط رفع فقر و محروميتي بوده كه رژيم گذشته براي مردم ايجاد كرده بود، و مي‎گويند: ما انقلاب كرديم كه رژيم پهلوي را بيرون كنيم و خودمان به جاي آن‎ها بنشينيم! اگر چنين است، پس تفاوت انقلاب اسلامي با انقلاب‎هاي ديگر در چيست؟ مگر انقلاب ما از انقلاب پيامبر‎صلي‎الله‎عليه‎وآله سرچشمه نگرفت؟ مگر مسلمانان سه سال در شعب ابي‎طالب زجر نكشيدند تا انقلابشان را به ثمر برسانند؟ سرانجام نيز همين صبر و مقاومت سبب شد تا خداوند آن‎ها را پيروز كند.

تجلي دورانديشي امام راحل(ره) در شعار نه «شرقي، نه غربي»؛

آيت‎الله مصباح يزدي با استناد به سخنان حضرت اميرعليه‎السلام در نهج‎البلاغه اظهار داشت: زماني كه خداوند ديد مسلمانان در انجام وظيفه‎شان پايدار هستند، رحمت و نصرت خود را بر آن‎ها نازل كرد و اسلام پيروز شد. ما هم بايد راهي را برويم كه پيامبر اكرم صلوات‎الله عليه رفت و همان برنامه‎اي را اجرا كنيم كه او براي ما بيان كرده است؛ نه برنامه‎اي كه لنين وماركس يا ليبرال‎هاي غربي گفتند. بر همين اساس بود كه امام راحل(ره) با دورانديشي «شعار نه شرقي، نه غربي» را سر داد.

ايشان با اشاره به پيروزي مسلمانان در جنگ بدر، گفت: وقتي مسلمانان حاضر در جنگ بدر در نهايت ضعف، به وظيفه خود عمل كردند، خداوند فراتر از اسباب عادي با نزول هزار ملائكه آن‎ها را ياري و نصرت بخشيد؛ خدا، همان خداست و هنوز هم به وعده‎اش عمل مي‎كند. ما چنين دين، عقيده و نظريه‎اي داريم؛ اگر اين دين را باور داريم و بر اساس آن عمل كرديم، به پيروزي نهايي نيز خواهيم رسيد. اما اگر در پي اين باشيم كه به هر چه هوي و هوسمان تمايل دارد، برسيم و با راحت‎طلبي نتيجه بگيريم، خداوند نيز ما را به حال خود رها خواهد كرد؛ همان‎گونه كه قوم بني‎اسرائيل كه بر همه اقوام برتري يافته بودند، را چهل سال در بيابان‎ها رها كرد.

آيت‎الله مصباح يزدي در پايان افزود: اگر ما نيز فقط به دنبال راحت‎طلبي، تنبلي و سير كردن شكم باشيم، نمي‎توانيم ادعا كنيم كه انقلاب‎مان، اسلامي است. نشانه اسلامي بودن انقلاب ما چيست؟ آيا وضعيت داخلي كشور و اوضاع حاكم بر شهرها و بازار، و نيز روابط خارجي و نحوه رفتارمان با دشمنان اسلامي بودن اين كشور را تأييد مي‎كند؟ نظام ما در صورتي اسلامي است و اسلامي باقي خواهد ماند كه تقوا، عمل صالح، استقامت و در يك كلمه عمل به وظيفه بر جامعه ما حاكم باشد و هيچ‎گاه اين اصول را فراموش نكنيم.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق(ع):
هنگامي كه امام قائم، حضرت مهدي(عج) قيام كند، بانگ يكتاپرستي و رسالت پيامبر عزيز اسلا‎م در سراسر جهان طنين افكند.
بحارالا‎نوار، ج 52، ص 272

 راه امام

مبادا از حرف هاي خارجي ها بترسيم

من حالا هيچ نگراني ندارم چون اكثر افراد را مي‎شناسم و مي‎دانم كه اكثراً متعهد و متدين هستند. بلكه نگراني من از اين است كه نكند سستي كنيم و در پياده كردن اسلام دقت لازم را نكنيم بعدا اشكال پيش بيايد. نكند مثل مشروطه شود كه آقايان تلاش كردند و مشروطه را بنا گذاشتند. آن وقت چند نفر از سياسيون مستبد، مشروطه خواه شدند و حكومت را گرفتند و هر دوره مجلس را بدتر از دوره قبل تشكيل دادند. امروز من هيچ ترسي ندارم. ولي ترسم از آن است كه مبادا ما مسائل را به‎صورتي محكم تحويل دسته بعد ندهيم. ترسم از آن است كه مبادا از حرف‎هاي خارجي‎ها بترسيم و درپياده كردن احكام خدا، سستي كنيم... بايد هيچ سستي نكنيم و از اين ترس نداشته باشيم فلان راديو يا دولت خارجي چه مي‎گويد، راديوها بايد به ما فحش بدهند.
صحيفه امام، ج 18، ص 242

 در پرتو خورشيد

توجيه نكنيد، تدبير كنيد!

در بازديد از عسلويه وقتي آقا به مشعل‎هايي رسيدند كه شعله‎هاي بسيار بلندي داشت، اشاره كردند كه چرا اين شعله‎ها اين‎قدر بلند است؟ يكي از دوستان توضيح داد كه اين به لحاظ فني است. گفتند من دو سؤال دارم؛ اول اين‎كه آيا اين شعله‎ها گاز است و ارزش اقتصادي دارد؟ گفتيم بله. آقا گفتند: دوم اين‎كه آيا محيط زيست را آلوده مي‎كند؟ گفتيم بله. گفتند پس بايد تدبير كنيد. توجيه نكنيد، تدبير كنيد.
موسي سوري
مديرعامل اسبق شركت نفت و گاز پارس