صفحه جوان

چند گام براي داشتن برنامه ريزي موفق

برنامه‎ريزي نيز مانند هر كاري، اصول و قواعدي دارد كه اگر از آن پيروي نشود، نتيجه مطلوبي در پي نخواهد داشت. براي تعريف يك برنامه دقيق، هفت مرحله وجود دارد كه به كمك آن، همه افراد مي‎توانند برنامه‎ريزي موفقي را تجربه نمايند.

به گزارش گروه وبگردي باشگاه خبرنگاران جوان؛ يكي از مهم‎ترين اصولي كه بايد براي موفقيت به آن توجه كنيم، مديريت زمان است و كارشناسان، برنامه‎ريزي صحيح و عملي را مهم‎ترين عامل در مديريت زمان مي‎دانند. اما چرا برنامه‎ريزي اين قدر مهم تلقي مي‎شود؟ روشن است! يك برنامه منسجم مي‎تواند به شما كمك كند تا امور شخصي و كاريتان را با موفقيت چشمگيري به سرانجام برسانيد.

شايد براي كساني كه اولين بار است مي‎خواهند برنامه‎ريزي داشته باشند، كمي عمل كردن به آن سخت به نظر برسد و حتي شايد تصور كنند كه بدون برنامه مي‎توانند راحت‎تر زندگي كنند. هرگز چنين فكري نكنيد! سختي اين كار به مرور محو شده و تأثيرات چشمگير آن براي شما نمايان خواهد شد. شك نكنيد نداشتن برنامه‎ريزي صحيح، موجب بي‎نظمي و اختلال در مسير زندگي تان خواهد شد و شما را دچار سردرگمي خواهد كرد. برنامه‎ريزي راهي است كه اضطراب روزانه شما را به حداقل رسانده و مي‎تواند شما را به آن‎چه مي‎خواهيد برساند.

افراد كمي هستند كه برنامه‎ريزي موفقي را دنبال مي‎كنند اما دليل آن چيست؟ آيا ديگران فاقد توانايي در برنامه‎ريزي صحيح هستند؟پاسخ منفي است! دليل موفقيت چنين افرادي در برنامه‎ريزي روزانه اين است كه آن‎ها برنامه‎اي واقعي و معقولانه بر اساس قواعد و اصول برنامه‎ريزي تنظيم مي‎كنند. برعكس، افرادي كه در برنامه ريزي ناموفق هستند، عموما برنامه‎اي غيرواقعي تنظيم مي‎كنند كه حتي خودشان هم از پس آن بر نمي‎آيند و همين امر موجب سرخوردگي و نااميدي افراد از برنامه‎ريزي مي‎شود.

آيا شما هم از آن دسته افرادي هستيد كه به دنبال راه مناسب براي برنامه‎ريزي صحيح هستند؟ نگران نباشيد!

۱. از يك برنامه ريز و يا سررسيد استفاده كنيد.

براي برنامه‎ريزي نياز به ابزار پيچيده‎اي نيست. شما مي‎توانيد از يك دفترچه يادداشت ساده تا يك سررسيد و يا دفتر برنامه‎ريز بسته به نيازتان براي ثبت برنامه‎ها استفاده كنيد. درصورت استفاده از سررسيد، سعي كنيد انواعي از آن را انتخاب كنيد كه فضاي خالي كافي را براي نگارش برنامه روزانه شما داشته باشد. بسياري از سررسيدهاي موجود در بازار، جدول‎هايي براي برنامه ريزي ساعتي و يا روزانه را در خود جاي داده‎اند كه استفاده از آن‎ها نيز خالي از لطف نيست. در هر صورت اين شماييد كه مي‎دانيد چه ابزاري نياز شما را رفع مي‎كند.

امروزه به لطف تكنولوژي‎هاي گوناگون، برنامه‎ريزي هم به‎صورت ديجيتالي قابل تنظيم است. انواع تلفن‎هاي همراه و لپ‎تاپ‎ها از تقويم‎هاي ديجيتالي بهره مي‎برند كه مي‎تواند به راحتي با ساير دستگاه‎هاي الكترونيكي همگام‎سازي شده و به شما كمك كنند هرزماني و در هرمكاني به به برنامه خود دسترسي داشته باشيد. همچنين نرم‎افزارهاي زيادي چه در گوشي‎هاي هوشمند و چه در سيستم‎هاي مبتني بر ويندوز، مك و غيره وجود دارند كه مي‎توانند به وسيله يادآورها و زمان سنج‎ها به كمك شما بيايند تا بتوانيد برنامه‎ريزي موفقي را تجربه كنيد.

بهتر است انواعي از تقويم‎هاي كاغذي و يا ديجيتالي را انتخاب كنيد كه فضاي كافي براي يادداشت برداري را در خود جاي داده باشد. وجود چنين فضايي به شما اين امكان را مي‎دهد كه در پايان هركار، چگونگي انجام آن را ذكر كنيد و احساس خودتان را از به پايان رسيدن آن ابراز كنيد. به‎عنوان مثال تجسم كنيد كه امروز به باشگاه رفته‎ايد و برخلاف هميشه كه ۴ كيلومتر مي‎دويديد، بيش‎تر دويده‎ايد و از آن احساس خشنودي داريد. مي‎توانيد حس رضايت خود را در قسمت خالي برنامه بنويسيد چرا كه اين كار به شما انگيزه‎اي مضاعف خواهد داد.

۲. كارهايتان را سازماندهي كنيد.

از رنگ‎ها براي سازماندهي امورتان بهره بگيريد. فرقي نمي‎كند، چه در تقويم الكترونيكي و چه در تقويم كاغذي اين كار امكان‎پذير است. در تقويم‎هاي ديجيتالي مي‎توانيد كارها را با رنگ‎هاي گوناگوني ثبت كنيد. به‎عنوان مثال تصور كنيد مي‎توانيد براي امور مربوط به محل كارتان رنگ قرمز، تكاليف دانشگاه رنگ زرد، و كارهاي منزل رنگ سبز را انتخاب كنيد. در سررسيدهاي كاغذي مي‎توانيد از خودكارهايي با رنگ‎هاي متنوع و يا از ماژيك‎هاي رنگي براي هاي‎لايت كردن برنامه شخصيتان استفاده كنيد.

سازماندهي كارها به وسيله رنگ‎هاي گوناگون مزاياي زيادي دارد. اين متد به شما كمك مي‎كند تا متوجه شويد چه كاري زمان شما را بيش‎تر مي‎گيرد. مثلا ممكن است شما به برنامه روزانه‎تان مراجعه كنيد و ببينيد حجم زيادي از رنگ قرمز(محل كار) و سبز(منزل) وجود دارد و در عوض رنگ زرد(دانشگاه) به ندرت يافت مي‎شود. اين نشانه اين است كه شما وقت بيش‎تري براي تكاليف دانشگاهتان گذاشته‎ايد. علم به اين‎كه تكاليف مربوط به دانشگاهتان با موفقيت رو به اتمام است، به شما انگيزه مي‎دهد تا كارهاي ديگرتان را پيش‎ببريد.

۳. برنامه‎هايتان را اولويت‎بندي كنيد.

اين كه بتوانيد كارهايتان را اولويت بندي كنيد بسيار حائز اهميت است. اين‎كه بدانيد كدام كار بايد زودتر و كدام كار بايد ديرتر انجام شود، مزيت بسيار مهمي در برنامه‎ريزي محسوب مي‎گردد. براي مثال تصور كنيد شما در طول هفته بايد در سه كنفرانس حضور يابيد، سه مقاله را نگارش كنيد و يك آزمون را پشت سر بگذاريد! اين جاست كه اهميت اولويت بندي بيش از پيش مشخص مي‎شود.

با خود فكر كنيد. كدام كار بايد سريع‎تر انجام شود؟ كدام كار زمان‎بر‎تر از بقيه كارهاست؟ از بين كنفرانس، مقاله و آزمون كدام يك در نمره نهايي شما تأثير بيش‎تري خواهد داشت؟

۴. اولويت‎هايتان را علامت‎گذاري كنيد

به محض اين‎كه اولويت‎هايتان را شناختيد، آن‎ها را در برنامه روزانه‎تان مشخص نماييد. مي‎توانيد اين اولويت‎ها را با حروف الفبا و يا اعداد مشخص نماييد. فرض كنيد برنامه شماره 1 بايد فردا و برنامه شماره 2 بايد هفته آينده دنبال شود.

۵. براي هر برنامه‎اي يك زمان مشخص در نظر بگيريد.

پيش‎بيني كنيد هركار چقدر ممكن است از زمان شما بكاهد. در برنامه روزانه تان بايد زمان كافي براي به سرانجام رساندن كارها پيش‎بيني شده باشد. واقع‎بين باشيد و زمان كافي را براي هركاري در نظر بگيريد. در غير اين صورت، ممكن است از برنامه‎تان عقب بمانيد، دچار سردرگمي شويد و حتي به‎طور كلي برنامه‎ريزي را كنار بگذاريد.

ذكر اين نكته لازم است كه شما بايد به موارد تأثيرگذار ديگر نيز در اتلاف وقتتان توجه داشته باشيد. تصور كنيد امروز مي‎خواهيد به كتابخانه برويد و فاصله منزل شما با كتابخانه 30 دقيقه است. اين زمان بايد در برنامه شما لحاظ شود.

۶. زمان اضافه براي برنامه تان در نظر بگيريد.

بيش‎تر افراد فكر مي‎كنند اگر زماني كم‎تر از زمان واقعي براي برنامه هايشان در نظر بگيرند، موفق مي‎شوند كارهايشان را سريع‎تر به سرانجام برسانند. چنين تصوري كاملا غلط و غيرواقعي است. پيشنهاد ما اين است كه براي كارهايتان زماني بيش از زمان پيش‎بيني شده در نظر بگيريد چرا كه هميشه ممكن است امور گوناگوني حتي خارج از برنامه پيش بيايد و موجب اتلاف وقت شما شود. همچنين بايد زماني را جهت استراحت براي بعد از هر كار در نظر داشته باشيد.

پيشنهاد مي‎شود ۲۵درصد بيش‎تر از زمان پيش‎بيني شده توسط خودتان را براي كار‎ها در نظر بگيريد. به‎عنوان مثال اگر براي كاري ۳۰ دقيقه زمان را بيش‎بيني كرده ايد، در برنامه خود آن را ۴۵ دقيقه درج كنيد. اين كار به شما كمك مي‎كند تا از برنامه روزانه‎تان عقب نمانيد.

۷. فضايي را در پايين برنامه‎تان خالي بگذاريد.

در برنامه‎ريزهاي الكترونيكي و يا كاغذي، فضايي خالي زير برنامه‎هاي روزانه‎تان در نظر بگيريد؛ چرا كه ممكن است بخواهيد بعدا كارهايي با اولويت‎هاي پايين‎تر را در آن جاي دهيد. همچنين ممكن است كارهايي در طول هفته براي شما پيش بيايند كه لازم باشد آن را در برنامه هفتگي خود قراردهيد.

 جوان

حديث جوان
امام على عليه السلام:

از همنشينى با فاسقان دورى كن؛ زيرا بدى به بدى مى‎پيوندد.
بحار الأنوار، ج 71، ص 199

ولايت و جوانان
ازدواج جنبه قدسي دارد

ازدواج، يك تقدسي دارد از نظر ادياني كه حالا من مي‎شناسم. من در اين خصوص، تفحص زيادي نكردم. بد هم نيست كه بعضي از دوستانِ آماده به كار در اين زمينه تفحص كنند. غالباً مراسم ازدواج، يك مراسم مذهبي است؛ مسيحي‎ها آن را توي كليسا انجام مي‎دهند، يهودي‎ها آن را در كنائسشان انجام مي‎دهند؛ مسلمان‎ها هم اگرچه در مسجد انجام نمي‎دهند، اما اگر بتوانند، در مشاهد مشرفه، والّا در ايام متبرك ديني و عمدتاً به وسيله رجال دين، اين را انجام مي‎دهند. رجل ديني هم وقتي براي ازدواج نشست، مبالغي دين بيان مي‎كند. بنابراين صبغه، كاملاً صبغه ديني است. ازدواج يك جنبه قدسي دارد؛ اين جنبه قدسي را نبايد از آن گرفت. گرفتن جنبه قدسي به همين كارهاي زشتي است كه متأسفانه در جامعه ما رائج شده. اين مهريه‎هاي سنگين به خيال اين‎كه مي‎تواند پشتوانه حفظ خانواده و حفظ زوجيت باشد، تعيين مي‎شود؛ در حالي كه اين جور نيست. حداكثر اين است كه شوهر از دادن امتناع مي‎كند، مي‎برندش زندان؛ يك سال، دو سال زندان مي‎ماند. در اين اقدام، به زن چيزي نمي‎رسد؛ او بهره‎اي نمي‎برد، جز اين‎كه كانون خانواده‎اش هم متلاشي مي‎شود.
۱۳۹۰/۱۰/۱۴

حكايت
حكايتي خواندني درباره غفلت

حكايت غفلت، حكايت آن سه فيلسوفي است كه در ايستگاه راه آهني منتظر ورود قطار بودند. آن‎ها آن قدر گرم بحث و جدل بودند كه غافل از ورود قطار شدند. لحظه‎اي كه قطار خواست ايستگاه را ترك كند دو نفر از آن‎ها با عجله خود رابه درون قطار رساندند.
نفر سوم اما كه خيلي هم عجله داشت نتوانست سوار شود. از بس كه ناراحت بود گريه مي‎كرد، باربري كه ماجراي ان‎ها را از نزديك مشاهده كرده بود به وي نزديك شد و به او دلداري داد وگفت خدا را شكر كه حداقل دونفر از شما سوار قطار شد.فيلسوف به جا مانده گفت: مشكل همين جاست. آن دو نفر براي بدرقه من آمده بودند، من ماندم و آن‎ها رفتند! حتما آن‎ها هم در قطار دارند مانند من گريه مي‎كنند. بله! قطار زندگي در حركت است؛ چه سوار بشوي يا نشوي آن مي‎رود و غفلت ازآن قابل جبران نيست.

پند و اندرز
انسان بدون بال به مقصد نمي رسد

انسان بدون بال به مقصد نمي‎رسد. فرمود شفيع هر كسي بال اوست؛ منتها اين بال را مشخص كردند. فرمود: «لَا شَفِيعَ أَنْجَحُ مِنَ التَّوْبَة»؛ ما كه معصوم نيستيم لغزش داريم اشتباه علمي داريم اشتباه عملي داريم مي‎لغزيم، يك شفيع مي‎خواهيم يك بال مي‎خواهيم كه وقتي افتاديم با آن بال پرواز كنيم. ائمه فرمودند توبه بال انسان است. اگر كسي لغزيد و بعد توبه كرد، مي‎تواند پرواز كند؛ اما اگر همچنان به لغزش خود ادامه داد يا بي‎تفاوت بود و بالي تهيه نكرد، اين در بين راه مي‎ماند. در اين مسافرت قدرت پرواز ندارد. اگر كسي اين راه‎ها را طي كرد، لغزش‎هاي او زياد بود و نتوانست بال بزند و به مقصد برسد، آن‎گاه ائمه(ع) و شفعاي ديگر، قرآن بهترين شفيع است، اهل بيت بهترين شفيع هستند، تا برسد به بيان نوراني ائمه(ع) كه فرمود: «و آخر من يشفع ارحم الراحمين». آن آخرين بالي كه به انسان مي‎دهند گذشت خداست. آخرين شفيع «ارحم الراحمين» است.
بعضي از كارهاست كه هيچ كس حاضر نيست شفاعت كند. در برابر رحمت بي‎انتهاي الهي هيچ چيزي نيست كه قابل بخشش نباشد. آخرين كسي كه از انسان شفاعت مي‎كند و به انسان بال و پر مي‎دهد كه با آن بال پرواز كند و به مقصد برسد رحمت بي‎انتهاي ذات اقدس الهي است كه فرمود: شفيع جناح طالب است. يك بيان نوراني از حضرت اميرالمؤمنين(ع) است كه در جواب نامه دربار اموي نوشت؛ فرمود: خيلي‎ها مي‎روند شهيد مي‎شوند اما از خاندان ما كسي شربت شهادت مي‎نوشد، عموي من حمزه سيد شهداست. خيلي‎ها مي‎روند جبهه جانباز مي‎شوند؛ اما برادرم وقتي رفت دست را داد، ذات اقدس الهي به او بال فرشتگي داد شده جعفر طيار. او دست در جبهه داد خداي سبحان به او بال داد. در بعضي از نقل‎ها ذيل آيه سوره «فاطر» كه دارد: «جَاعِلِ الْمَلاَئِكَةِ رُسُلاً أُوْلِي أَجْنِحَةٍ مَّثْنَي وَ ثُلاَثَ وَ رُبَاعَ»، آن‎جا دارد كه بعضي از شهدايي كه دستشان را در راه خدا دادند و خدا به آن‎ها بال داد، «يطِيرُ بِهِمَا مَعَ الْمَلَائِكَةِ فِي الْجَنَّة»،هم‎پرواز بهشتي‎ها مي‎شوند. پس اين مقام هست. بنابراين اگر كسي لغزيد مي‎تواند بال تهيه كند و لغزش خودش را جبران كند و به پروازش ادامه بدهد، راه باز است، وسيله باز است و هيچ كسي بين ما و خداي ما نيست كه حاجب باشد. اين توبه بهترين شفيع است، «لَا شَفِيعَ أَنْجَحُ مِنَ التَّوْبَة». مستحضريد كه اين سنني دارد، آدابي دارد، مستحباتي دارد، اما هيچ كدام از اين‎ها ركن نيست. رو به قبله نشستن، با وضو يا غسل بودن، نماز توبه خواندن، سجده كردن، اين‎ها جزء همراهان و آداب و سنن است. توبه همان اراده شكست‎ناپذيري است كه با خدا انسان در بين مي‎گذارد؛ «خدايا بد كردم پشيمان شدم آمدم»! اين مي‎شود توبه. حالا آن تشريفات حساب ديگري دارد، همراهان مستحب است. فرمود: «الشَّفِيعُ جَنَاحُ الطَّالِبِ».
حضرت آيت‎الله جوادي آملي