صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب اسلامي مطرح كردند؛
انتظار از حوزه علميه قم براي حل ابهام ها و مشكلات ديني

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در ديدار مسؤولان دفتر تبليغات اسلامي، با تجليل از خدمات دفتر تبليغات اسلامي، وجود نوانديشي و روشنفكري ديني در اين دفتر را مغتنم دانستند و گفتند: امروز، دوره انقلاب و روزهاي كار و حركت‎هاي جهشي است و قم به اين‎گونه نگاه‎ها و جهت‎گيري‎هاي نو، بيش از پيش احتياج دارد.

ايشان دفتر تبليغات اسلامي را يك واحد زنده و برخوردار از تأليفات پر شمار برشمردند و افزودند: البته جاي دفتر تبليغات در مجموعه‎هاي اثرگذار كشور خالي است و اين دفتر بايد با شناسايي مجموعه‎هاي مؤثر فرهنگي و پاسخ دادن به سؤال‎هاي ديني آن ها، بر غناي فكري اين مجموعه‎ها بيفزايد.

رهبر انقلاب با اشاره به سؤال‎هاي متنوعِ ديني كه براي دست‎اندركاران فعاليت‎هاي فرهنگي و هنري وجود دارد، خاطرنشان كردند: پاسخگويي به اين سؤال‎ها و ابهام‎ها، وظيفه حوزه و دستگاه‎هايي همچون دفتر تبليغات اسلامي است.

ايشان دفتر تبليغات را به اولويت‎بندي و تمركز بر كارهاي زمين‎مانده در حوزه علميه قم توصيه كردند و در خصوص فعاليت‎هاي تبليغي در فضاي مجازي، افزودند: دستگاه‎هاي مختلفي در فضاي مجازي حضور دارند اما حضور در اين فضا بايد يك حضور جريان‎ساز باشد، ضمن اين‎كه بهترين راه شناسايي و ارتباط با گروه‎هاي مؤثر فرهنگي و يافتن سؤال‎ها و سرنخ‎هاي فكري آنان، استفاده از فضاي مجازي است.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي همچنين تدوين و انتشار كتاب‎هايي با موضوع پاسخ به شبهات فكري جوانان و دانشجويان را لازم دانستند.

«تدوين دانش مددكاري اسلامي»، «شبكه‎سازي و هم‎افزايي با ساير دستگاه‎هاي فعال در امر تبليغ» و «آسيب‎شناسي تبليغ» از ديگر توصيه‎هاي رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار بود.

عضو مجلس خبرگان:
دشمن بر كشور غلبه پيدا كند به منافقان جاده صاف كن خود هم رحم نخواهد كرد

آيت‎الله سيد رحيم توكل نماينده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبري در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا، با اشاره به جريان عاشورا و بي‎وفايي مردم كوفه اظهار داشت: ما مردم ايران به اندازه توان خود براي انقلاب كار كرديم و نخواستيم همانند كوفيان به بدنامي در تاريخ شهره شويم، از همين جهت جان بر كف گذاشته و انقلاب اسلامي را با رهبري امام راحل به ثمر نشانديم.

آيت‎الله توكل با اشاره به داستان جالب و قابل تأملي از ميرزاي شيرازي هنگام فتواي تاريخي حرمت تنباكو ابراز داشت: امروز دشمن قدرت مرجعيت و حوزه‎هاي علميه را به خوبي درك كرده است، از اين رو با حيله و نفوذ قصد دارد ميان مردم و روحانيت جدايي بيافكند.

نماينده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اين‎كه روحانيت بايد به تبعيت از رهبر معظم انقلاب ملاك‎ها و معيارهاي تشخيص حق از باطل را در اختيار مردم قرار دهد، بيان كرد: امروز همه بايد بدانند كه اگر دشمن بر كشورمان غالب شود به هيچكس حتي به منافقاني كه راه براي غلبه دشمن هموار مي‎كنند نيز رحم نخواهد كرد؛ به عبارت ديگر كساني كه راه دشمن را هموار مي‎كنند همانند پلي هستند كه دشمن پس از گذر كردن از روي آن‎ها به تخريب خودشان مي‎پردازد.

استاد درس خارج حوزه علميه قم همچنين به برخي شبهات مطرح شده در زمينه القاي ناكارآمدي حكومت تحت مديريت ولايت فقيه پاسخ داد و تأكيد كرد: نبايد ناكارآمدي برخي مسؤولان را به پاي ولايت فقيه نوشت.

پايگاه اطلاع‎رساني حضرت آيت‎الله مكارم:
دفتر رياست جمهوري به جاي عذرخواهي و اصلاح اشتباه، فرافكني كرده است

به گزارش خبرگزاري«حوزه»، پايگاه اطلاع رساني دفتر حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي با انتشار مطلبي درباره موضع گيري دفتر رياست جمهوري درباره سخنان اين مرجع تقليد، نوشت:

بسمه تعالي

پس از سخنراني مشكل‎دار رياست جمهوري و موضع‎گيري صريح آيت‎الله‎العظمي مكارم شيرازي، متأسفانه دفتر رياست جمهوري به جاي عذر‎خواهي و اصلاح اشتباه، دست به فرافكني زده و اظهارات اشتباه ديگري داشته است. با توجه به سوالات مكرر مخاطبان در مورد سخنان رئيس جمهور، موضع معظم له و بيانيه دفتر رياست جمهوري، علي رغم ميل باطني ناچار به انتشار بخش‎هايي از سخنان رئيس جمهور شديم.

اميدواريم خداوند متعال عاقبت همه را ختم به خير بفرمايد.

گفتني است پس از سخنان اخير حسن روحاني، حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي در درس خارج فقه خود واكنش نشان داد و گفت: اخيرا جناب رئيس جمهور دو جمله درباره مساله حجاب و فضاي مجازي گفتند كه متأسفانه هر دو زننده بوده است... رئيس جمهوري كه قسم خورده است ارزش‎هاي اسلامي را حفظ كند، بايد به قسم خود پايبند باشد؛ ما اگر اين همه شهيد داديم، براي ارزش‎هاي اسلامي بوده است... شما رئيس جمهوري اسلامي هستيد؛ نه رئيس جمهور كشور دموكراتيك سكولار.

اين مرجع تقليد با اشاره به اين‎كه رئيس جمهور بايد اشتباهات خود را اصلاح كند، اظهار داشت: يكي از اصول سياست اين است كه اگر در يك جا مساله بغرنجي پيدا كرديد، به سراغ مسائل حاشيه‎اي برويد؛ اين جزو مسائل سياست است؛ حالا هم كه اين مشكلات اقتصادي وجود دارد، مسؤولان سراغ مباحث حاشيه‎اي مي‎روند؛ سرگرم كردن مردم با اين مسائل كار درستي نيست.

گفتني است حضرت آيت‎الله جعفر سبحاني از مراجع تقليد هم تقليد تأكيد كرد: كساني كه در رأس هستند و درباره مسائلي همچون حجاب و مسائل شرعي سخن مي‎گويند، كمي هم مسائل را براي حوزه علميه باقي بگذارند، عقل كل نيستند كه همه‎چيز را بدانند، سياست و اقتصاد براي شما، ولي مسائل شرعي براي حوزه است.

خطيب نماز جمعه تهران:
نتيجه برجام، گوشتِ ۱۰۰ هزار توماني است

آيت‎الله كاظم صديقي خطيب نمازجمعه تهران، با اشاره به مساله FATF گفت: ما در جنگ اقتصادي هستيم و در جنگ، استتار يكي از مسائلي است كه بايد رعايت كرد. اين مسائل در اتاق فكر كشورهاي غارتگر پيچيده شده و قبول اين نسخه خلاف فرهنگ ما است. ما تابع قرآنيم و ما بايد به آن‎ها برنامه و فرهنگ بدهيم نه اين‎كه آن‎ها هرچه خواستند به ما بدهند. اين‎ها در جنگ اقتصادي مي‎خواهند مصارف ما را رصد كنند كه در كجا درآمد داريم و در دنيا چه كساني با ما مراودات اقتصادي دارند و مي‎خواهند از روي قانون ما را متهم كنند. عاقل سرّ خود را به دشمن نمي‎دهد و ما نبايد از آن‎ها رنگ بپذيريم.

امام جمعه موقت تهران با بيان اين‎كه برجام نتيجه‎اش اين شده كه گوشت امروز حدود 100 هزار تومان است و شخصي به من مي‎گفت خانواده‎اش چندماه است گوشت نخورده‎اند، اظهار داشت: با FATF شرايط تحريم بدتر مي‎شود. مقام معظم رهبري جنگ اقتصادي را بدتر از جنگ تحميلي معرفي كردند و دنيا با ما جنگ اقتصادي مي‎كند.

وي افزود: با توجه به اين‎كه در دو كميسيون تخصصي مجمع FATF رد شده است، اميدوارم رئيس مجمع تشخيص مصلحت و ساير اعضا اقتدار كشور را حفظ كنند.

رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح:
در حفظ منافع خودمان ممكن است رويكرد آفندي داشته باشيم

سرلشكر محمد باقري، رئيس ستاد كل نيرو‎هاي مسلح، در حاشيه هفتمين جلسه هيئت امناي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‎هاي دفاع مقدس در پاسخ به سوالي مبني بر تغيير رويكرد نيرو‎هاي مسلح از پدافندي به آفندي تاكيد كرد: بر اساس آموزه‎هاي اسلام و آرمان‎هاي جمهوري اسلامي، قصد تجاوز و تهاجم و حتي چشم‎داشتي به خاك هيچ كشوري نداريم؛ چون در راهبرد‎هاي كلان كشور ما راهبرد دفاعي به معناي اين است كه از استقلال و تماميت ارضي و منافع ملي كشور و ملت ايران دفاع كنيم، اما اين به معناي آن نيست كه در رويكرد‎هاي سطح عملياتي و تاكتيكي صرفاً دفاعي و منفعلانه عمل كنيم.

رئيس ستاد كل نيرو‎هاي مسلح تصريح كرد: ضمن اين‎كه هيچ چشم‎داشتي به منافع و خاك كشور ديگري نداريم، اما در حفظ منافع خودمان ممكن است رويكرد آفندي داشته باشيم تا اجانب با مشاهده آثار و شواهد آن، فكر تجاوز به منافع كشورمان را از سر بيرون كنند.

وي با تاكيد بر اين‎كه جمهوري اسلامي دست روي دست نخواهد گذاشت تا منافع ملت، امنيت و آرامش كشور به خطر بيافتد، افزود: بر اين اساس، تغييري در ماهيت رزمايش‎هايي كه امسال در تنگه هرمز، خليج فارس، درياي عمان و در زمين و هوا انجام شد، صورت گرفت و اين مسير رو به ارتقاء است تا نيرو‎هاي مسلح آمادگي اين را داشته باشند كه در صورت ضرورت، در تاكتيك‎ها اين تغييرات را اعمال كنيم.

وزير صنعت دولت دهم:
دولت هيچ اتقافي را مديريت نمي كند!

مهدي غضنفري، وزير صنعت دولت دهم در گفت‎وگو با خبرگزاري مهر گفت: علت وضعيت كنوني كه مردم در تامين كالاهاي اساسي مورد نياز خود احساس سختي و رنج دارند، اين است كه دولت تدبير لازم را نداشته و نمي‎تواند صحنه را تحليل كند؛ بلكه دولت منتظر معجزه است و هيچ اتفاقي را مديريت نمي‎كند!

وي ادامه داد: دولت با ارز رانتي، نتوانسته فراواني كالا را رقم بزند. سؤال اين است كه آيا گوشت تنظيم بازاري كه بايد به دست مردم برسد، با كيفيت و قيمت مدنظر دولت عرضه مي‎شود؟ قطعا اين طور نيست؛ متاسفانه صف‎هاي عريض و طويلي براي دريافت كالاهاي يارانه‎اي تشكيل شده است كه چنين صف‎هايي را زمان جنگ هم نداشتيم!

غضنفري گفت: اين يك سيستم كمونيستي است؛ اين فساد آن‎قدر جذابيت دارد كه باندهايي براي آن به حركت دربيايند و ريسك آن را به جان بخرند و افراد پولداري به وجود بيايند. از سوي ديگر، چون طيف گسترده‎اي از واردكننده و توزيع‎كننده وارد عمل شده‎اند، عملا اين فرايند به راحتي قابل كنترل نيست؛ در حالي‎كه وقتي ده نفر توزيع‎كننده و واردكننده وجود دارند، به‎طور قطع بايد پاسخگو باشند و دولت هم بايد بر كار آن‎ها نظارت كند.

واكنش به نامه اخير هشت وزير دولت به رهبر انقلاب:
مي خواهند خرابي هاي خودشان را گردن نظام بيندازند!

آيت‎الله حسيني همداني نماينده ولي فقيه در استان البرز گفت: يكي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي آن است كه هرگز به دشمن اعتماد نكنيم و رمز پيروزي ما در برابر بحران‎ها بعد از توكل به خدا و تبعيت از فرامين امام جامعه همراه با پشتيباني از ولايت‎فقيه بوده است.

خطيب نماز جمعه كرج نامه اخير هشت وزير دولت به رهبر معظّم انقلاب درباره FATF را تلخ و ناراحت‎كننده خواند و بيان داشت: آيا بعد از چهل سال از انقلاب بايد وزير كشور اسلامي كه دين دستور عزتمندي و عزت مداري مي‎دهد نفهمد كه بايد از رهبرش چه بخواهد؟

آيت‎الله حسيني همداني در ادامه افزود: اين اسامي كه نامه نوشته‎اند وزارتخانه‎هاي مهمي هستند، آيا اين افراد بايد از روي ترس و تنبلي و وادادگي سراغ رهبري بروند كه نه يك‎بار بلكه ده‎ها بار چهره پليد دشمنان را در مورد FATF بيان كردند.

وي با اشاره به بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار مسؤولان و محققان ستاد توسعه علوم شناختي گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند كه هيچ‎گاه به برنامه‎ها و توصيه‎هاي غربي‎ها اعتماد نكنيد و بايد به توصيه غربي‎ها با سوءظن نگاه كرد، بعد به رهبري نامه نوشتند، يك عده مي‎خواهند مسير برجام را طي كنند و بافشار آوردن و مصوبه گرفتن كار باطل خودرا پيش ببرند و بعد هم خرابي‎ها را گردن نظام بياندازند!

نماينده رهبر معظم انقلاب در استان البرز با اشاره به اين‎كه بيش از اين بذر نااميدي نپاشيد، متذكر شد: به خدا اعتماد كنيد و به فريب دشمن دل نبنديد، دشمن مي‎خواهد كه ما دست از آرمان‎هاي خود برداريم، ديديد كه امضاي كري هم تضمين نبود، اگر خدا به كمك شما آمد هيچ‎كس بر شما غلبه نمي‎كند.

آيت‎الله حسيني همداني بابيان اين‎كه كنوانسيون پالرمو، C.F.T و F.A.T.F هيچ مشكلي را حل نمي‎كند، متذكر شد: اگر اين لوايح مشكلي را حل نمي‎كند چرا مي‎خواهيد به خاطر غرب اين لوايح را تصويب كنيد، صحنه ديپلماسي كشور را در حد فضاي مجازي و توييتر پايين آورديد.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس:
نجومي بگيران همچنان مشغول كارند!

به گزارش خبرگزاري خانه ملت، سيدناصر موسوي لارگاني با بيان اين‎كه مسؤولان در زمان طرح موضوع حقوق‎هاي نجومي تاكيد كردند كه پرداخت اين حقوق‎ها قانوني است، افزود: براساس گفته مسؤولان طبق قانون شركت‎ها، بانك‎ها و مؤسسات سقف حقوقي را براي مديران عامل خود مشخص كرده‎اند، لذا بر اين موضوع تاكيد داشتند كه پرداخت اين حقوق‎ها قانوني و متعارف است.

وي ادامه داد: زماني كه مقام معظم رهبري رسما ورود كرده و تاكيد فرمودند كه بايد با نجومي بگيران برخورد شود مواضع مسؤولان نيز تغيير كرد.

نماينده مردم فلاورجان در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين‎كه مسولان ابتدا عنوان كردند كه تعداد نجومي بگيران 2 هزار نفر است، اظهار كرد: پس از مدت زماني اين افراد به هزار و 300 نفر و پس از آن بار ديگر به 900 نفر تقليل يافت، اما زماني كه ديوان محاسبات گزارشي درباره نجومي بگيران ارائه داد، تعداد آن‎ها به 330 نفر رسيد و عنوان شد كه به جز 6 نفر كه در زندان به سر مي‎برند مابقي اموال را به بيت‎المال بازگردانده‎اند.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با تاكيد براين كه در حال حاضر نيز هنوز نجومي بگير در كشور وجود دارد، گفت: اين افراد با ترفندهاي مختلف حقوق نجومي دريافت مي‎كنند اما كساني با آن‎ها مقابله و برخورد نمي‎كند.

وي تصريح كرد: سقفي كه مجلس براي حقوق مديران مشخص كرده هفت برابر حداقل دستمزد است كه براين اساس بالاترين پايه و گروه شغلي بايد 12 ميليون تومان دريافتي داشته باشد.

چرخ اقتصاد با FATF قفل مي شود

روزنامه جام جم نوشت: هشت نفر از وزراي دولت در نامه‎اي به رهبر معظم انقلاب درخواست تسريع در روند تصويب لوايح مدنظر گروه ويژه اقدام مالي(FATF) را مطرح كرده‎اند. آن‎طور كه از گوشه و كنار شنيده شده، وزراي دولت معتقدند اگر لوايح اف.اي.تي.اف تصويب نشود، كشور در دور زدن تحريم‎ها و رفع مسائل اقتصادي دچار مشكل خواهد شد. اين در حالي است كه اثرگذاري تحريم‎هاي اخير عليه ايران، ارتباطي به اف.اي.تي.اف ندارد و صرفاً به خاطر فشارهاي آمريكا به بانك‎ها و شركت‎هاي خارجي است. هم‎اكنون موثرترين تحريم‎ها عليه ايران، تحريم صادرات نفت و تحريم ارتباطات بانكي است كه پيروي كشورها و شركت‎هاي خارجي از اين تحريم‎ها صرفاً به خاطر فشارهاي آمريكاست و ارتباطي به اف.اي.تي.اف ندارد.

نگاهي به مشكلات اقتصادي و گراني‎ها در بازارهاي مختلف هم نشان مي‎دهد اين سوءمديريت‎هاست كه عامل التهاب در بازار ارز و هدر رفتن ۱۸ ميليارد دلار ارز ۴۲۰۰ توماني شده است. گراني شديد مسكن هم كه امسال كارگران و مستاجران را دچار مشكل كرد، هيچ ارتباطي به تحريم‎ها و اف.اي.تي.اف نداشته است. چند برابر شدن قيمت موادخوراكي نيز به علت اثرگذاري تحريم‎ها نبوده است، بلكه صرفاً نبود نظارت دولت بر سيستم توزيع، موجب شده ميلياردها دلار ارز ۴۲۰۰ توماني براي واردات كالاهاي اساسي اختصاص يابد اما اين كالاها با نرخ ارز آزاد به دست مردم برسد. دو برابر شدن قيمت خودروهاي داخلي نيز علاوه بر خروج پژو و رنو از ايران بر اثر فشار آمريكا، ناشي از تصميمات متناقض دولت در زمينه ساماندهي بازار، واردات و انتقال ارز بود و هيچ ردي از اف.اي.تي.اف در اين نابساماني‎ها ديده نمي‎شود.

اما به اعتقاد كارشناسان، برآوردن خواسته‎هاي اف.اي.تي.اف منجر به اشراف اطلاعاتي سازماني بر شريان‎هاي مالي و بانكي كشور مي‎شود كه تحت نفوذ سنگين بلوك غرب است و رياست آن در دست معاون وزارت خزانه‎داري آمريكا يعني اتاق عمليات جنگ اقتصادي ضد ايران است. مطمئنا اين اشراف اطلاعاتي در شرايطي كه كشور در شرايط جنگ اقتصادي است بسيار خطرناك بوده و حتي ممكن است به جاي تسهيل مقابله با تحريم ها، دور زدن آن‎ها را دشوارتر سازد.

ژنرال آمريكايي:
قاسم سليماني مورد احترام دوستان و دشمنانش است

فرمانده سابق مركز عمليات ويژه ارتش آمريكا در عراق مي‎گويد بسياري از رهبران نظامي و اطلاعاتي آمريكا آرزو دارند جاي قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس ايران باشند.

ژنرال استنلي مك‎كريستال در فارين پاليسي نوشت: اين روزها او بيش از هر كسي در مركز توجهات است. سليماني از يك فرمانده نظامي ساده به يك رهبر واقعي در آمده به‎طوري كه با تكيه بر آرامش ذاتي خود به منظور تقويت نفوذ بين‎المللي ايران گام بر مي‎دارد. او چه توسط متحدانش و چه دشمنانش مورد احترام است.

مسلما سليماني امروز بازيگري قدرتمند و بدون محدوديت در خاورميانه است. سخنراني‎هاي صريح يكي از ويژگي‎هاي برجسته سردار سليماني است، او استراتژيستي محاسبه‎گر و عملياتي به حساب مي‎آيد، به گونه‎اي روابط پايدار را تقويت كرده تا موقعيت ايران در منطقه تقويت شود. هيچ شخص ديگري در پيوند دادن و توانمند‎سازي متحدان شيعه در سرزمين شام تا اين اندازه موفق نبوده است. حمايت او از بشار اسد، رئيس جمهور سوريه، باعث شد تا داعش و ساير گروه‎هاي شورشي شكست سختي متحمل شوند، در حقيقت ضامن بقاي اسد تنها قاسم سليماني بود. شايد مهم‎تر از همه، تحت رهبري سليماني، نيروي قدس توانايي‎هاي خود را به ميزان قابل توجهي افزايش داده است. عمل‎گرايي شگرف او اين واحد را به يك عامل اصلي در زمينه‎هاي اطلاعاتي، مالي و سياسي فراتر از مرزهاي ايران تبديل كرده است.

با اين حال، غيرممكن است كه موفقيت سليماني را بدون در نظر گرفتن موقعيت او در زمينه‎هاي ژئوپليتيك گسترده‎تر بررسي كرد. او چهره‎اي منحصر به فرد براي ايراني‎ها و محصولي روشن از چشم‎انداز كشور پس از انقلاب 1357 است. مقاومت ايران در برابر دخالت ايالات متحده در خاورميانه، نتيجه مستقيم درگير شدن ايالات متحده در جنگ ايران و عراق است كه طي آن جهان‎بيني سليماني بي‎نظير بود. مهم‎تر از همه، سليماني رهبر جريان ناسيوناليسم حماسي اين روزهاي ايران است.

كريستال همچنين گفته؛ در سال 2007 قصد ترور سليماني در مسير عزيمت به اربيل را داشته اما از شعله‎ور شدن جنگ با ايران و درگير شدن نظاميان آمريكايي با نيروهاي شبه‎نظامي در منطقه ترسيده است.

معاون اسبق بانك مركزي:
دو سوم بودجه كشور هيچ وقت در مجلس بررسي نمي شود

حيدر مستخدمين حسيني در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس با بيان اين‎كه دو سوم بودجه كشور مربوط به بودجه شركت‎هاي دولتي هيچ‎گاه در مجلس مورد بررسي قرار نمي‎گيرد، اظهار داشت: از مجموع بودجه يك ميليون و 712 هزار ميليارد توماني كشور تنها حدود 407 هزار ميليارد تومان تحت عنوان بودجه عمومي مورد كنكاش قرار مي‎گيرد.

وي رشد ارقام بودجه‎اي را ناشي از افزايش نرخ ارز و تأثير آن بر شركت‎هاي دولتي مرتبط با درآمدهاي نفتي دانست و گفت: افزايش ارقام بودجه‎اي به دليل پرش قيمت ارز حدود سه هزار توماني به محدوده هشت هزار تومان جاي انتقاد ندارد، اما آن چه كه در لايحه بودجه ديده شده، معادل رقمي است كه دولت به تناسب دخل و خرج كشور مد نظر داشته است.

به گفته مستخدمين حسيني، انتقادها بر سر نحوه دخل و خرج كشور در حالي است كه حياط خلوت اصلي در لوايح بودجه‎اي كشور به‎طور مشخص مجامع شركت‎هاي دولتي هستند و قبل از ارائه لايحه بودجه مصوبات آن‎ها در اين لايحه افزوده مي‎شود!

معاون اسبق بيمه و بانك وزارت اقتصاد ادامه داد: به لحاظ رفتاري، چون مجلس طي سه ماه قادر به بررسي تمام جزييات لايحه بودجه نيست، تنها هنر آن كنكاش بر سر كمتر از يك سوم اين بودجه يعني حدود 407 هزار ميليارد تومان به‎عنوان بودجه عمومي كشور تا شب عيد است.

 اخبار ويژه

آمريكا براي ارتقاي زرادخانه اتمي خود 500 ميليارد دلار هزينه مي كند!

به گزارش خبرگزاري فارس، در حالي كه دولت آمريكا به‎طور مرتب از روسيه بابت امور موشكي گله كرده و اين كشور را متهم به توسعه تسليحاتي مي‎كند، برآوردهاي جديد «دفتر بودجه كنگره»(CBO) كه هر دو سال يكبار صورت مي‎گيرد، نشان مي‎دهد كه واشنگتن قصد دارد جهت نگهداري و نوين سازي زرادخانه اتمي خود در دهه آينده، حدود 500 ميليارد دلار هزينه كند.
به گزارش وبگاه شبكه خبري «پرس. تي. وي» اين رقم افزايش 23 درصدي را نسبت به سال 2017 نشان مي‎دهد. در آن برهه اين رقم 400 ميليارد دلار تخمين زده شد بود.
بر اين اساس، آمريكا در برنامه بازنگري اتمي خود قصد توسعه موشك‎هاي بالستيك زيردريايي، موشك‎هاي كروز دريايي و افزايش توليد پلوتونيوم براي جنگ افزارهاي اتمي را دارد.
در اين گزارش مشخص شده كه آمريكا قصد دارد 15 ميليارد دلار در زمينه ارتقاي سامانه‎هاي شليك بمب اتمي از جمله هواپيماي تاكتيكي، مديريت كنترل كلاهك‎هاي اتمي ويژه شليك از هواپيما سرمايه گذاري كند.
اين كشور همچنين قصد دارد 77 ميليارد دلار در زمينه تجهيزات مخابراتي مرتبط با مقر فرماندهي اتمي و سامانه‎هاي هشدار سريع مرتبط با امور اتمي سرمايه گذاري كند.
به گزارش پرس. تي. وي، در صورتي كه دولت «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريكا قصد نگهداري بيش‎تر بمب اتمي «B83» را داشته يا در صورت خروج از پيمان منع موشك‎هاي هسته‎اي ميان‎برد با روسيه، سامانه موشك كروز سطح پايه خود را توسعه دهد، اين مبلغ افزايش خواهد يافت.
آمريكا تنها كشور جهان معاصر است كه از بمب اتمي عليه بشريت استفاده كرد. اين كشور در پايان جنگ جهاني دوم، دو عمليات اتمي عليه ژاپن انجام داد و با دو بمب اتمي شهرهاي «هيروشيما» و«ناگازاكي» را بمباران كرد كه در نتيجه آن بيش از صدهزار نفر جان باختند.

مركز پژوهش‎هاي مجلس خبر داد
سود كلان واردكنندگان كالاهاي اساسي از ارز 4200 توماني!

مركز پژوهش‎هاي مجلس شوراي اسلامي در گزارشي با اشاره به ناموفق بودن سياست دولت در تخصيص ارز 4200 توماني به كالاهاي اساسي، از سود كلان واردكنندگان اين كالاها خبر داد.
اين مركز پژوهشي در گزارش خود آورده است: بر اساس اعلام رسمي معاونت بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت در 9 ماهه اول سال 1397، 11 ميليارد دلار ارز 4200 توماني به واردات كالاهاي اساسي اختصاص يافته كه نسبت به دوره مشابه سال قبل پنج درصد رشد داشته است.
براساس اين گزارش، با گذشت بيش از هشت ماه از اين سياست و تصميم سياستگذار براي ادامه آن در سال 1398، اين سؤال مطرح مي‎شود: آيا اختصاص حجم عظيمي از منابع ارزي به اين كالاها، توانسته هدف اصلي از اجراي آن را محقق ساخته(قيمت اين اقلام را ثابت نگه دارد) و از روند رو به رشد تورم به ميزان قابل توجهي بكاهد؟
بازوي پژوهشي مجلس ادامه داده است: ادراك اوليه از عملكرد اقتصادي سال 1397 نشان مي‎دهد از اين سياست، حمايت جدي نصيب مصرف‎كنندگان نشده است، در عوض گروه‎هاي ويژه‎اي كه دسترسي به مجوز و ارز واردات كالاهاي اساسي داشته‎اند، به شدت فربه شدند.
اين مركز پژوهشي در گزارش خود آورده است: بررسي‎ها نشان مي‎دهد كه سياست تخصيص ارز ترجيحي به كالاهاي اساسي در دستيابي به هدف يعني ثبات قيمت اين كالاها در بازار، كارآمد نبوده است. رشد نقطه به نقطه شاخص قيمت كالاهاي اساسي در آذرماه 1397 نسبت به اسفندماه 1396 نشان مي‎دهد كه اقلام موجود در شاخص قيمت مصرف‎كننده در مجموع به‎طور متوسط 42 درصد رشد داشته‎اند كه بالاتر از رشد 39 درصدي شاخص كل قيمت هاست(!)براساس اين گزارش، اجراي اين سياست پيامدهاي منفي به دنبال داشته است. وجود قيمت‎هاي دو يا چندگانه در بازار ارز، زمينه رانت‎جويي و فساد را فراهم مي‎كند و به دليل انحراف منابع تخصيص يافته سود سرشاري را نصيب افرادي مي‎كند كه به ارز با قيمت ترجيحي دسترسي دارند.

پاچه خواري از نوع ضربه مغزي!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: زنجيره‎اي‎ها از كودتاي آمريكا در ونزوئلا بدجوري ذوق‎زده شده‎اند و آب از لب و لوچه‎شان سرازير شده است!
گفتم: اين‎ها كه مي‎گفتند ترامپ اَخ است و اوباما گُل است! چي شد كه دنبال ترامپ ريسه شده‎اند و براي كودتاگران آمريكايي كف و سوت مي‎زنند؟!
گفت: اين قماش از اولش هم پياده‎نظام و كاسه‎ليس آمريكا بوده‎اند. وقتي آمريكا كودتا مي‎كند شرط نوكري را در اين مي‎دانند كه از آن حمايت كنند!
گفتم: ولي امروزه كه آمريكا در همه جاي دنيا به جنايت و قتل‎عام مردم مظلوم و زورگويي و حمايت از ديكتاتورها شناخته مي‎شود. اين جماعت به خاطر حمايتشان از آمريكا خجالت نمي‎كشند؟!
گفت: كاري كه از دستشان بر نمي‎آيد. مجبورند پادويي خود را اين‎طوري نشان بدهند!
گفتم: ايول! يارو به رئيسش كه بيماري قلبي داشت مي‎گفت؛ كاش مغز داشتم، ضربه مغزي مي‎شدم كه قلبم رو به تو هديه كنم!