صفحه آخر

آيت‎الله علامه مصباح يزدي:
غفلت از تربيت نيرو سبب شده كه امروز نظام براي انتخاب فردي براي يك پست، در تنگنا قرار بگيرد

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با جمعي از مسؤولان عقيدتي سياسي حفاظت سپاه، با اشاره به اين‎كه در آستانه چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي قرار داريم، اظهار داشت: از سويي بايد در مقابل دشمنان نظام، پيروزي اين انقلاب و موفقيت‎ها و پيشرفت‎هايش را تبيين كرد و نشان داد كه اين پيروزي‎هاي دشمن كوركن به بركت انقلاب به دست آمده است، اما از سوي ديگر لازم است كه اهداف انقلاب دائما يادآوري شود و ببينيم نسبت به تحقق اهدافي كه مردم براي آن جانفشاني كرده‎اند، تا چه حد موفق بوده‎ايم و آسيب‎ها و كمبودهاي آن چه بوده است تا در صدد رفع آن‎ها برآييم. بخش اول را بايد به رخ دشمنان انقلاب بكشيم، اما بخش دوم بايد به خوبي مورد توجه و رصد خودمان قرار بگيرد.

ايشان با اشاره به اين‎كه هرچقدر با دستاوردها و كمبودها بيش‎تر آشنا باشيم، بهتر مي‎توانيم به تقويت انقلاب، كمك كنيم، ادامه داد: انقلابي كه حركت آن به دست مبارك حضرت امام(ره) آغاز شد، دو دليل داشت؛ يكي وجود كمبودهاي عادي جامعه كه نظام دست‎نشانده، وابسته، خودكامه و نوكر اجانب، سبب آن بود و تنها به دستور اربابان خود عمل مي‎كرد؛ برخي سياسيون و حتي علما براي رفع اين كمبودها معتقد بودند كه شاه فقط سلطنت كند و دولت ملي بر سركار آمده و طبق قانون اساسي عمل كند! اين امر شعار ملي گرايان بود.

علامه مصباح با بيان اين‎كه دليل دوم حركت امام(ره) براي ايجاد نهضت اسلامي و انقلاب، كمبودهاي معنوي جامعه بود، ادامه داد: مصدق نيز به نوعي خواهان انقلاب بود و آن را شروع نيز كرد؛ اما سؤال اين است كه فرق امام(ره) و دكتر مصدق در چيست؟ حقيقت اين است كه امام(ره) حتي با ملي‎گراياني كه صادق بوده و واقعا دنبال اصلاح بودند، تفاوت داشتند؛ ملي گرايان تنها به كمبودهاي مادي و اقتصادي توجه مي‎كردند! اما دغدغه امام(ره) بيش‎تر ضعف‎هاي ديني و معنوي جامعه بود؛ از روز اول كه مي‎گفت اسلام در خطر است تا روزهاي آخر كه واژه اسلام و خداوند تبارك و تعالي از دهانش نمي‎افتاد، هميشه دغدغه اسلام را داشت؛ وقتي مي‎خواست اوج دغدغه خود را منتقل كنند، مي‎فرمود: من براي اسلام احساس خطر مي‎كنم!

ايشان با اشاره به اين‎كه انقلاب اسلامي با ساير انقلاب‎ها تفاوت داشت، افزود: امام(ره) براي احياي دين قيام كرد تا در سايه آن، دنياي مردم نيز تأمين شود. براي اين انقلاب، امام(ره) و ياران فداكارش سختي‎هاي زيادي كشيدند، حال كه ما در چهل سالگي انقلاب قرار داريم، بهتر است بررسي كنيم تا چه حد به اهداف انقلاب نزديك شده‎ايم؟ آيا به آن‎چه امام(ره) مي‎خواست رسيده‎ايم يا خير؟ اگر نرسيده ايم، چه ضعف‎هايي داشته‎ايم و چگونه بايد آن‎ها را جبران كنيم؟

آيت‎الله مصباح در بخش ديگري از سخنانش اظهار داشت: بعد از انقلاب، طبيعتا قرار نيست در مدت كوتاهي همه ضعف‎هاي گذشته جبران شود؛ از‎اين‎رو امام(ره) قصد انجام كارهاي اساسي در دو بخش را داشت؛ يكي عوامل فساد را تغيير دهد؛ يعني ساختارها وجود داشته باشند، اما افراد فاسد يا فسادهاي موجود در آن را اصلاح كند؛ ديگر اين‎كه براي سعادت حقيقي و جاوداني مردم زمينه‎سازي كند. طبيعتا نهادهايي براي ساماندهي اين امر وجود نداشت و اساسا تفكر مردم اين بود كه دين به سياست ربطي ندارد و منحصر در امور فردي مانند نماز و روزه است.

ايشان با اشاره به اين‎كه امام(ره) اين مساله را تبيين كرد كه اسلام براي همه شؤون اجتماعي، برنامه دارد، افزود: نهادهاي جديدي بايد تأسيس مي‎شد تا متصدي امور معنوي باشد و وظيفه‎اش اصلاح فكر و باورهاي مردم باشد؛ البته اين نهادها مي‎بايست به صورت رسمي وجود داشته باشد. شايد به صورت غيررسمي قبل از انقلاب نيز وجود داشت و وجود همين‎ها باعث شد تا افرادي تربيت شوند كه آماده فداكاري و دادن جان در راه خدا باشند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: امام(ره) در بين نيروهاي نظامي، سپاه پاسداران را تأسيس كرد؛ در حالي كه تأسيس چنين نهادي در دنيا، بي‎سابقه بود. در واقع وظيفه سپاه نه فقط تأمين امنيت مادي جامعه و مرزهاي كشور، بلكه پاسداري از انقلاب اسلامي است و بايد جلوي خطرهايي كه به اسلاميت نظام وارد مي‎شود را بگيرد. از همان ابتداي تشكيل سپاه نيز در آن نهادي براي تقويت ايدئولوژي اسلام، تشكيل شد. چيزي كه در نيروهاي نظامي ساير كشورهاي دنيا، نه تنها وجود ندارد بلكه به‎عنوان نقطه ضعف به شمار مي‎رود؛ چرا كه از نظر آن‎ها خلاف آزادي عقيده و حقوق بشر است!

ايشان با بيان اين‎كه تمام قدرت‎هاي دنيا علي‎رغم وجود اختلافاتي كه با هم دارند، براي از بين بردن انقلاب اسلامي، هم پيمان شده‎اند، افزود: همه كشورها، در جنگ با ايران به صدام كمك كردند! از چين و شوروي گرفته تا آمريكا و كشورهاي غربي! آن‎ها عاشق صدام نبودند، بلكه دشمن ايران اسلامي بودند و هم سلاح و پول به صدام مي‎دادند و هم در مجامع بين‎المللي از او دفاع مي‎كردند.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه جنگ همه كشورهاي دنيا با نظام نوپاي كشور، سال‎ها طول كشيد و تمام شؤون و افراد جامعه را تحت تأثير قرار خود داد، افزود: آن‎ها مطمئن بودند كه با اين جنگ، حداكثر تا يكي دو سال نظام اسلامي را نابود مي‎كنند؛ اما با اراده الهي، بعد از 8 سال جنگ، ايران سربلند از ميدان بيرون آمد و روزبه‎روز تقويت شد؛ البته هم از نظر نيروهاي انساني و هم از نظر ويراني زيرساخت‎ها و امكانات كشور هزينه‎هاي بسياري داديم.

ايشان ادامه داد: بر اساس عوامل ظاهري، ايران با اين همه خسارت و ويراني، محكوم به نابودي بود؛ دشمنان نيز موذيانه منتظر رحلت امام(ره) بودند تا بتوانند نظام را از بين ببرند اما چيزي شبيه معجزه اتفاق افتاد.

آيت‎الله مصباح با نقل خاطره‎اي اظهار داشت: حتي برخي سياستمداران در همان زمان تحليل مي‎كردند و مي‎گفتند: بعد از امام(ره) چيزي ازشعارهاي امام(ره) باقي نمي‎ماند؛ نهايتا بعد از امام بتوان كاري كرد كه ايران مانند لبنان(در آن زمان) شود. يكي از كساني كه چنين تحليلي داشت، همين امروز يكي از مسؤوليت‎هاي مهم را در كشور بر عهده دارد.

ايشان با اشاره به عنايات الهي و پيشرفت‎هاي كشور افزود: همان كشوري كه نه تنها از خريد سلاح بلكه از خريد سيم خاردار براي دفاع از مردم مستضعف خود محروم بود و در تحريم قرار داشت، به جايي رسيده است كه امروز وقتي آمريكا مي‎خواهد رقيبي براي خود در دنيا و منطقه بيان كند، از ايران نام مي‎برد و مي‎گويد شكست آمريكا، پيروزي ايران است! البته اين عزت، مرهون لطف خداوند است.

آيت‎الله مصباح با بيان اين‎كه علاوه بر تحريم‎هاي خارجي، نفوذي‎هاي داخلي را نيز به جان اين انقلاب انداختند، ادامه داد: بايد ارزيابي دقيقي داشته باشيم و ضعف‎ها، كمبودها و اشتباهات را جبران كنيم؛ مثلا ويراني‎هاي دفاع مقدس و از بين رفتن بسياري از زيرساخت‎هاي كشور، سبب شد كه توجه مسؤولان بيش‎تر به جبران اين خسارت‎ها جلب شود و فرصتي براي تقويت نهادي كه براي دين تأسيس شد، باقي نماند و هدف امام(ره) در اين زمينه به طور كامل، محقق نشد. چون نه بودجه بود و نه نيروي انساني كافي! بايد در طول دو نسل، نيرو براي آن ساخته مي‎شد كه هم فكر صحيح و هم مديريت درست و هم ابزارها و تكنولوژي روز در دسترس باشد.

ايشان افزود: البته برخي جاها نيز اشتباهاتي رخ داد و كم كاري و غفلت صورت گرفت و نيروسازي براي آينده با برنامه دقيق و صحيح صورت نگرفت. اگر هوشيارانه‎تر عمل كرده بوديم، امروز نظام ما براي اين‎كه كسي را براي پستي تعيين كند، اين قدر در تنگنا نبود!

آيت‎الله مصباح اظهار داشت: همين امروز چند نامزد ايده‎آل براي رياست‎جمهوري كشور سراغ داريد؟ چاره‎اي نيست كه بين افراد كسي را مدنظر قرار دهيم كه نسبت به ديگران بهتر باشد، نه اين‎كه كامل و ايده‎آل باشد. اين يعني به فكر ساختن نيروي معتقد متخصص نبوده‎ايم. يكي از عوامل ضعف ما، همين غفلت بوده است و جا دارد تا فرصت هست، اين غفلت را جبران كنيم؛ البته اگر امروز شروع كنيم، 20 سال ديگر نتيجه خواهد داد.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در پايان اظهار داشت: امروز يكي از واجبات نيروهاي فهيم، آگاه و دلسوز انقلاب اين است كه از همين امروز به فكر ساختن نيروهايي براي بيست سال آينده كشور باشند؛ هر چه اين كار ديرتر انجام شود، به همان اندازه در نتيجه، تأخير ايجاد مي‎شود. الگوي اين كار نيز همين نهاد عقيدتي سياسي در سپاه پاسداران است. دين، دشمن‎شناسي، شناخت موقعيت‎هاي اجتماعي، جلوگيري از ورود نفوذي‎ها از جمله اموري است كه اين نهاد، تجربه‎اي حدود چهل سال براي آن دارد كه بايد اين تجربه را با رفع نواقص آن، تكميل و تدوين كرده و در اختيار ديگران قرار دهد.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام على(ع):
اگر «قائم» ما قيام كند... كينه‎ها از سينه‎ها بيرون رود.
منتخب الاثر، ص 473

 راه امام

دنياي غرب گرفتار حادثه است

اگر بخواهيد در اين مقطع تنها گره‎هاى كور اقتصادى سوسياليسم و كمونيسم را با پناه بردن به كانون سرمايه‎دارى غرب حل كنيد، نه تنها دردى از جامعه خويش را دوا نكرده‎ايد، كه ديگران بايد بيايند و اشتباهات شما را جبران كنند؛ چرا كه امروز اگر ماركسيسم در روش‎هاى اقتصادى و اجتماعى به بن‎بست رسيده است، دنياى غرب هم در همين مسائل، البته به شكل ديگر، و نيز در مسائل ديگر گرفتار حادثه است‎.
صحيفه امام، ج‎21، ص221

 در پرتو خورشيد

خاطره اي از حضور ملك عبدا...

بنده يك بار هم در ايشان ترس نسبت به دشمنان را مشاهده نكردم؛ رهبر بايد اين‎گونه باشد؛ ايشان هرگز در مقابل دشمن خم به ابرو نياورده و امروز نيز همين‎طور است؛ گاهي برخي از افراد در كشور مي‎ترسند و مي‎لرزند؛ اما در وجود ايشان چيزي به نام ترس وجود ندارد.
پادشاه عربستان بعد از حضور خدمت مقام معظم رهبري از مكاني كه ايشان در آن حضور داشتند، تعجب كرده و براي او قابل باور نبود كه رهبر ايران در چنين مكاني زندگي مي‎كنند؛ وي هديه بسيار گرانقيمتي براي حضرت آقا آورد؛ اما ايشان تمام هدايا را فروخته و با پول آن منازلي را ساخته و به فقرا دادند.
حجت الاسلام محمد محمدي گلپايگاني