صفحه كلبه سبز

چند رفتار مردانه كه زن ها از آن بيزارند

1. همسراني كه هيچ سوالي در مورد شما نمي‎پرسند چون اصلا اهميتي نمي‎دهند

مردهايي هستند كه از زمين و زمان حرف مي‎زنند و در مورد هر چيز با ربط و بي‎ربطي از شما سوال مي‎كنند و حتي جواب تمام پرسش‎هاي شما را مي‎دهند، درست مثل اين‎كه با آن‎ها مصاحبه مي‎كنيد، اما هيچ سوالي در مورد خودتان نمي‎كنند و به خوبي نشان مي‎دهند كه اصلا اهميتي نمي‎دهند شما چه كسي هستيد و چه ويژگي‎ها و شخصيت و شرايطي داريد.

2. مردهايي كه وسط حرف‎هاي شما به گوشي‎شان نگاه مي‎كنند

ادامه همان بي‎اهميتي كه در بالا گفته شد! شما حرف مي‎زنيد و فكر مي‎كنيد او حواسش كاملا به شماست، اما گرما گرم گفت‎وگوي‎تان، به گوشي‎اش نگاه مي‎كند و نشان مي‎دهد كه اهميتي به حرف‎هاي شما و حضورتان نمي‎دهد.

3. همسراني كه هيچ وقت از ته دل نمي‎خندند

مردهايي كه اصلا نمي‎خندند يا به ندرت مي‎خندند، مثل يك عطسه كوچولو كه ناگهان از دهان‎شان در برود! اين احساس را به شما مي‎دهند كه اصلا اهل تفريح و شوخي نيستند.

4. همسراني كه وقتي با آن‎ها حرف مي‎زنيد، هر جايي را نگاه مي‎كنند غير از شما

اين سناريو حتي خنده دار هم هست! شما با او حرف مي‎زنيد و چشمان او مدام اين طرف و آن طرف مي‎چرخد، انگار كسي را پشت سر شما مي‎پايد يا لنز در چشمش جابه‎جا شده و اذيتش مي‎كند! مشكل چيست؟! آيا نمي‎تواند بيش‎تر از 30 ثانيه به شما نگاه كند؟! از حرف زدن شما خوشش نمي‎آيد يا اصلا حوصله‎تان را ندارد؟!

5. مردهايي كه بي‎وقفه در مورد موضوع بي‎اهميتي حرف مي‎زنند

درست است كه اين مرد عاشق كارش است، در تمرينات بدنسازي‎اش پيشرفت فوق‎العاده‎اي داشته يا با خاطرات دوران دانشجويي‎اش زندگي مي‎كند، اما اگر شما هيچ علاقه‎اي به شنيدن اين حرف‎ها نداريد چرا او بايد بي‎وقفه در موردشان حرف بزند؟ اگر موضوعي كه مطرح مي‎كند مورد علاقه شما باشد خيلي هم عالي است كه درباره‎اش گفت‎وگو كنيد اما اگر عادت كرده كه وقتي پيش شماست هميشه از چيزهايي حرف بزند كه فقط براي خودش جالب هستند، احساس ناخوشايندي در شما ايجاد خواهد كرد.

6. مردهايي كه انگار با دوش گرفتن غريبه‎اند

درست است كه بدن هر كسي، بوي خاص خودش را دارد و هيچ كس هم كامل و بي‎عيب نيست، اما بعضي از مردها انگار با بهداشت فردي غريبه‎اند! حوصله دوش گرفتن و مسواك زدن ندارند و فقط مي‎خواهيد هر چه زودتر از پيش آن‎ها فرار كنيد!

7. مردهايي كه به شما مي‎گويند: تو مثل زن‎هاي ديگر نيستي چون...

هر چيزي كه جاي خالي جمله بالا را پُر كند هميشه دردناك است، چون همه زنها لزوما باهوش، پولدار يا زيبا نيستند. شما به اندازه خودتان خوب و زيبا و باهوش هستيد و هيچ كس حق ندارد شما را با «همه زن‎هاي ديگر» مقايسه كند.

8. مردي كه در جمع، جوري رفتار مي‎كند كه انگار شما اصلا وجود نداريد

اصلا معلوم است شما چرا در اين جمع حضور داريد؟! اين مرد با دوستانش سرگرم است و بود و نبود شما برايش فرقي نمي‎كند.

9. مردهايي كه ظاهرا هنر و توانايي هيچ زني را قبول ندارند

مردي كه در زمينه‎هاي علمي، هنري، ادبي و... فقط و فقط طرفدار مردهاست و در نظر او هيچ زني در اين زمينه‎ها نمي‎تواند خودي نشان بدهد، يك زن ستيز است كه شما نمي‎توانيد از او انتظار داشته باشيد توانمندي يا هنرتان را قدر بداند و به آن بها بدهد/ تبيان

چگونه با بي احترامي بچه ها برخورد كنيم؟

كودكي كه حالا در آستانه نوجواني احساس بزرگ شدن مي‎كند، گاهي با رفتارهايش سعي مي‎كند پدر و مادر را به چالش بكشد و نشان دهد ديگر مطيع نيست. گاهي حتي يادگيري از شبكه همسالان و تعامل با دوستاني كه چارچوب‎هاي رفتاري متفاوتي دارند ممكن است باعث تغيير رفتار فرزندتان و واكنش‎هاي توهين‎آميز او شود. اگر با چنين مشكلي مواجه هستيد:

1. سكوت نكنيد و واكنش نشان دهيد: بي‎ادبي و رفتار توهين آميز، تحقير ديگران و دشنام دادن رفتارهايي نيستند كه با بي‎توجهي، آن‎ها را خاموش كنيد. در مقابل بي‎ادبي فرزندتان، واكنش نشان دهيد. بگوييد رفتارش درست نيست و از احساسي كه باعث بروز چنين رفتاري شده از او سؤال كنيد. مثلاً بپرسيد: چرا اين حرفو زدي؟ منظورت اينه كه عصباني هستي؟ يا بگوييد: فكر كنم از چيزي ناراحتي. بهتره به جاي اين طور حرف زدن كه توهين‎آميز هم هست، علت ناراحتي‎ا‎ت رو بگي. و بعد از آن‎كه علت ناراحتي فرزندتان را شنيديد، روش جايگزين و درست ابراز آن را به فرزندتان ياد بدهيد.

2. احساستان را از نحوه برخورد نوجوان با خودتان بروز دهيد: فرزندتان وقتي بداند كه ديگران نسبت به رفتار بد و توهين‎هايش چه احساسي دارند، به احتمال زياد خودش را اصلاح خواهد كرد. مثلاً بگوييد: «وقتي با من اين‎طوري حرف مي‎زني ناراحت مي‎شم.» يا «اين طور حرف زدن يعني بي‎احترامي و بي‎احترامي هر كسي رو ناراحت مي‎كنه.»

3- قوانين رفتاري وضع كنيد: قوانيني را كه هر كدام از اعضاي خانواده در رفتار و گفتارشان بايد رعايت كنند، دقيق و شفاف مشخص كنيد. مثلاً در خانواده ما استفاده از دشنام و برچسب زدن به ديگران ممنوع است. يا به جاي بد و بيراه گفتن موقع عصبانيت، فقط اجازه داريم از عبارت‎هاي «تو خيلي بي‎ادبي» و «ناراحتم و نمي‎خوام فعلاً باهات حرف بزنم» استفاده كنيم.

4. صبور باشيد و مداومت بورزيد: مهم‎ترين كار در تغيير رفتار اشتباه فرزندتان اين است كه صبور باشيد، وقت كافي بگذاريد و با تكرار رفتارهاي درست، رفتار اشتباه فرزندتان را عوض كنيد. در اين هنگام به خودتان مسلط باشيد و سعي كنيد از كوره در نرويد.

5. خودتان را اصلاح كنيد: در خانه‎اي كه همه با هم بد حرف مي‎زنند، ديگران را مسخره مي‎كنند يا پشت سر و در مقابل ديگران، تندي مي‎كنند، انتظار رفتار مؤدبانه از بچه‎ها داشتن خنده دار است. قبل از هر كاري خودتان اصول ادب را رعايت كنيد و هر جا از دستتان در رفت، عذرخواهي كرده و رفتار درست را جايگزين كنيد./ بيتونه

 كلبه سبز

ره‌نمايي خوبان
قهركردن گناه كبيره است

حجت الاسلام و المسلمين فرحزاد: قهركردن از گناهان كبيره است و تعابير تند و قابل تأملي در روايات اسلامي در مذمت قهر آمده است. برخي از اين تعابير در احاديث و روايات از اين قرار است: «دو مسلمان و مومني كه با هم قهر كنند، مومن و مسلمان واقعي نيستند.»، «آتش جهنم به دو مسلماني كه با هم قهر كنند، نزديك‎تر است». «قهركردن مانند ريختن خون يك مومن است.» و روايت‎هاي ديگر كه همگي نشان دهنده تبعات تكان دهنده قهر هستند. مرحوم دولابي در اين خصوص مي‎گفت: من در خانه‎اي كه اعضاي آن با يكديگر قهر باشند نمي‎توانم بخوابم؛ چرا كه رحمت خدا از آن خانه دور مي‎شود.
بنابراين قهركردن در روايات اسلامي عمل بسيار مذمومي است و مومن بايد در مواجهه با ظلم، در قدم اول از راه صحيح و قانوني و شرعي براي احقاق حقش تلاش كند، اما اگر شرايطي پيش آمد كه مومن از راه صحيح و قانوني و شرعي نتوانست احقاق حق كند، چند راه وجود دارد: يك راه اين است كه آن را به خدا واگذار كند، به‎عنوان مثال در روايات آمده كه يكي از نشانه‎هاي مومن همين است؛ چرا كه هيچ عملي و حقي در پيشگاه خداوند كم نمي‎شود، كه البته صبر زيادي مي‎طلبد و خدا هم در اين راه او را كمك خواهد كرد. راه ديگر اين است كه بدانيم ظالم وسيله امتحان ماست. همه امور دست خداست و در پس اين قضا و قدر تلخ، حكمت‎ها و مصلحت‎هايي وجود دارد؛ بنابراين ظلمي كه در حق ما مي‎شود ما را با شكست دلمان به ياد خدا مي‎اندازد يا گاهي ما را از شرك نجات مي‎دهد و به ما تلنگر مي‎زند كه اميدمان تنها به خدا باشد. بايد باور كنيم كه اگر كسي كار خيري مي‎كند، خيرش به خودش مي‎رسد و اگر كار شري انجام مي‎دهد، شرش به خودش باز مي‎گردد.

چند توصيه سلامتي جالب!
نكات جالب سلامتي كه شايد نمي دانستيد

نكات شناخته شده‎اي براي سلامتي وجود دارد كه منطقي به نظر مي‎رسد مثلاً مرتب ورزش كردن، داشتن خواب متناسب و نوشيدن آب كافي. اما نكاتي هم هستند كه شايد دليل خاص يا منطقي نتوان برايشان پيدا كرد اما جواب مي‎دهند!
1. يك نوشيدني گرم بنوشيد تا خنك شويد!
خيلي از ما در ماه‎هاي گرم تابستان سراغ نوشابه‎هاي سرد مي‎رويم زيرا دوست نداريم وقتي گرممان شده و عطش داريم گرم‎تر و كلافه‎تر هم بشويم. عقيده‎مان نيز اين است كه يك نوشيدني سرد ما را از درون خنك مي‎كند، اما در واقع بدن ما جور ديگري عمل مي‎كند! اگر مي‎خواهيد خنك شويد بايد نوشيدني گرم بنوشيد تا عرق كنيد!
اين مكانيسم دفاعي طبيعي بدن ما در برابر گرماي زياد است، عرقي كه از روي پوستمان بخار مي‎شود، احساس خنكي به ما مي‎دهد.
2. از صابون‎هاي آنتي باكتريال استفاده نكنيد
هيچ شواهد علمي وجود ندارد كه نشان دهد استفاده از صابون‎هاي آنتي باكتريال به سلامتي ما كمك مي‎كند. برخي از انواع باكتري‎ها براي سلامتي ما لازم‎اند و اين صابون‎ها نمي‎توانند بين باكتري‎هاي خوب و بد تفاوتي قائل شوند. درضمن، تمام صابون‎ها مي‎توانند باكتري‎هاي جمع شده در دستانتان را پاكسازي كنند. مطالعات نشان داده‎اند زياد در معرض تريكلوزان قرار گرفتن، خطراتي براي سلامتي دارد مثلاً مقاومت دربرابر باكتري‎ها و اختلالات هورموني. تريكلوزان عنصري اصلي است كه در صابون‎هاي آنتي باكتريال وجود دارد.
3. بلافاصله بعد از خوردن، مسواك نزنيد تا دندان‎هايتان قوي بمانند
هميشه به ما ياد داده‎اند كه فوراً بعد از خوردن غذا مسواك بزنيم تا خرده‎هاي غذا از دندان‎هايمان پاك شده و دندان‎ها سالم بمانند اما فوراً مسواك زدن دندان‎ها آن‎ها را ضعيف مي‎كند. زيرا خوردن غذا، بخصوص غذاهاي اسيدي مانند گوجه فرنگي، پرتقال، قهوه، چاي و نوشابه، ميناي دندان را نرم مي‎كند، و اگر بلافاصله بعد از خوردن اين مواد غذايي مسواك بزنيد، تأثير اسيدي آن‎ها بر دندان بيش‎تر شده و مي‎تواند لايه‎اي از آن را تحليل ببرد و منجر به مشكلاتي چون حساس شدن دندان‎ها، تغيير رنگ آن‎ها و يا ترك خوردنشان شود. دندان‎پزشكان توصيه مي‎كنند بعد از خوردن غذا دست‎كم 30 تا 60 دقيقه صبر كنيد و سپس مسواك بزنيد.