صفحه بين الملل

انفعال وزارت خارجه صداي اصلاح‎طلبان هم را درآورد
اروپا «نمي تواند» يا «نمي خواهد» تعهدات خود را انجام دهد؟

آمريكايي كه ديروز لقب مودب و باهوش از دست رئيس جمهور ايران گرفته بود كار را به جايي رساند كه روحاني آن‎ها را شروري ناميد كه بهتر شد از برجام بيرون رفته، حالا با گذشت نه ماه از وعده‎هاي سر خرمن اروپايي ها، غرب گرايان درحال اعلام طلاق عاطفي خود از آن‎ها هم هستند.

به گزارش رجانيوز، سخنگوي وزارت امور خارجه اخيرا با قطعيت تمام اعلام كرد: «جمهوري اسلامي ايران قطعاً مسؤوليت عدم اجراي ساز و كار مالي موسوم به SPV را به عهده اروپا مي‎داند و آن‎ها بايد به‎عنوان مقصر اصلي به عواقب اين تصميم فكر كنند؛ چرا كه ايران تاكنون به تمامي تعهدات برجامي خود عمل كرده ولي نهايتاً صبر ايران حتماً حد و اندازه‎اي دارد لذا زمان اتخاذ تصميم راهبردي اتحاديه اروپا براي انتخاب مسير خود نزديك است.»

9ماه از خروج آمريكا از برجام و وعده اجراي تعهدات برجامي توسط اروپا گذشته است. دولت تدبير كه به اميد اروپا هزينه‎هاي يك طرفه برجام را به ملت ايران تحميل كرده است حالا با صراحت از مقصر بودن اروپا صحبت مي‎كند. هرچند با وجود برخي خط و نشان‎هاي كمرنگ براي اروپا و تهديد مبهم به اين عنوان كه «صبر ايران حد و اندازه‎اي دارد» سعي در وادار كردن اروپا به انجام تعهدات خود دارد اما تاكنون در مسؤولان دولتي بخصوص ظريف هيچ اراده سياسي براي خروج از برجام يا حداقل تعليق تعهدات ايران در برجام ديده نشده است.

خوش بيني افراطي دولتمردان را مي‎توان در اين مصاحبه قاسمي ديد؛ جايي كه او مي‎گويد: «اتحاديه اروپا در ايجاد ساز و كار مالي با حسن نظر ورود كرد و اراده سياسي مثبتي نيز از خود نشان داد اما در طول زمان و طي مذاكرات ماه‎هاي گذشته اين احساس كم كم جدي‎تر مي‎شود كه كشورهاي اروپايي با يك سري ناتواني‎هاي جدي در اجراي SPV مواجهند.»

قاسمي اروپا را مقصر معرفي مي‎كند اما بازهم ناتواني اروپا را به دليل فشارهاي آمريكا مي‎داند: «اتحاديه اروپا و حتي سه كشور اروپايي طرف ايران در برجام نيز در اسارت و گروگان اقتصاد امريكا هستند لذا لازم است كه در جهت استقلال خود و براي ادامه حيات مستقلانه تصميم بگيرند.»

اين استدلال كه اروپا تحت فشار آمريكا قرار مي‎گيرد با واقعيات جهاني و وابستگي اروپا به آمريكا همخواني دارد اما تمام واقعيت نيست و به هيچ عنوان شايسته توجيه تراشي‎هاي وزارت خارجه كشورمان نيست. اروپا مدعي است كه خودش حاضر به انجام تعهدات براي ماندن ايران در برجام است اما نمي‎تواند بخش خصوصي خود را كه با آمريكا وديگر كشورها نيز مي‎خواهد ارتباط تجاري و مالي داشته باشد مجبور به همكاري با ايران كند، چرا كه بخش خصوصي اين كشور نمي‎خواهد در معرض تحريم‎ها قرار بگيرد.

اين فرار از مسؤوليت اروپا درحالي است كه بانك‎ها و شركت‎هاي دولتي اين كشورها بخش خصوصي نيستند كه اروپا بتواند اعلام كند ما نمي‎توانيم آن‎ها را مجبور به رابطه با ايران كنيم! حداقل 100 بانك و شركت دولتي هستند كه مي‎توانند ارتباط با ايران را براي حفظ برجام و انجام تعهدات غرب در قبال ايران برعهده گيرند، فقط كافي است اروپا اراده سياسي چنين كاري را داشته باشد.

بنابراين اين دول اروپايي هستند كه بايد براي همكاري با ايران و حفظ برجام تصميم بگيرند و درمقابل تحريم‎هاي احتمالي آمريكا بر بانك‎ها و شركت‎هاي خود بايستند.

مشكل اما جايي است كه دولتمردان ايران به بهانه اروپا كه علت عدم مراوده با ايران را تهديدها و تحريم‎هاي اروپا مي‎دانند مشروعيت مي‎بخشند. اروپا درحالي از مزاياي اين توافقنامه استفاده مي‎كند كه هزينه‎هاي آن را يكجا مردم ايران مي‎پردازند و حاضر نيست مقداري از اين هزينه را خود بر دوش بكشد. سخنگوي وزارت خارجه در اين خصوص مي‎گويد: «تهديدهاي مكرر بنگاه‎هاي اقتصادي و تجاري اروپايي توسط امريكا عاملي بود كه نهايتاً منجر به تأخير در به نتيجه رسيدن SPV شد.»

يكشنبه 16ديماه97 صادق خرازي در مصاحبه با آرمان به اين نكته اشاره كرد كه اروپا به ماندن ايران در برجام نياز دارد اما حاضر به هزينه دادن براي اين كار نيست: «منافع اروپا در اين است كه با ايران كار كنند و ايراني‎ها را در برجام نگه دارند. آن‎ها معتقد بودند با امتيازهاي هر چند كوچك و اندك بايد سعي كنند ايران را براي ماندن در برجام متقاعد كنند. در همين راستا تلاش‎هايي هم صورت گرفت، اما اين تلاش‎ها به هيچ وجه تامين كننده نظرات ايران نبود.»

اين ديپلمات اصلاح طلب معتقد است ماندن ايران بدون نفع بردن در برجام فايده‎اي ندارد:

«در صورت عدم دستيابي از منافع حاصل از برجام هيچ دليلي وجود ندارد كه ايران براي هميشه و تا ابد در برجام ماندگار شود. چرا؟ براي اين‎كه اروپايي‎ها به‎رغم تلاش‎هاي كمي كه صورت دادند به هيچ نتيجه ملموسي كه در واقع تامين كننده منافع ايران باشد دست نيافته‎اند. در حقيقت اين‎كه مدت‎ها بحث كانال‎هاي مالي را معطوف به مسائل فني كردند و باز هم جمهوري اسلامي به آن‎ها فرصت داد. اما آرام آرام ما به اين نتيجه نزديك مي‎شويم كه اگر اروپا بخواهد اين مشكل تكنيكي و فني را دستمايه و دستاويزي براي كم‎تحركي آن‎ها جهت رسيدن به مسير تجارت و سرمايه‎گذاري در ايران شود، تهران هم دليلي نمي‎بيند كه دست بسته كناري بنشيند و به برجام و به دستاوردهايي كه چيزي نصيب جمهوري اسلامي ايران نكرده است، نگاه كند.»

سفير سابق ايران در فرانسه ادامه روند فعلي را گفتاردرماني اروپايي‎ها معرفي كرده و آن را تامين كننده منافع ملي ايران ندانسته و گفته است: «جمهوري اسلامي ايران به‎طور كامل به تعهدات خود پايبند بوده است و همه نرم‎ها و مقررات بين‎المللي را رعايت كرده و مي‎كند. اما اين دليل نمي‎شود كه ديگر طرف‎هاي اين توافقنامه از آن سوءاستفاده كنند و نگذارند ايران از منافع حاصل از برجام بهره ببرد.»

با همه اين تفاسير سال2018 هم تمام شد و وعده غرب مبني بر ايجاد كانال مالي با ايران تا پايان اين سال ميلادي مانند ديگر وعده‎هاي آبنبات در برابر دُر كه در برجام داده بودند بر دفتر خاطرات اعتماد كنندگان به غرب ثبت گرديد. اما با اين وجود دولت حاضر نيست هيچ اقدام عملي در قابل بدعهدي و خيانت‎هاي غرب انجام دهد.

 بين الملل

تصريح آمريكا به پيروزي ايران در سوريه ترامپ:
صادقانه بگويم ايراني ها در سوريه هركاري مي توانند بكنند

تا حالا تصميم ترامپ براي خارج كردن ناگهاني نيرو‎هاي امريكايي از سوريه باعث غافلگيري اسرائيل و محافل قدرت در امريكا شده بود و الان اظهارات او مبني بر اين‎كه «ايران هر كاري بخواهد در سوريه انجام مي‎دهد» خشم محافل صهيونيستي را برانگيخته و مقامات اسرائيلي، ترامپ را متهم مي‎كنند كه نمي‎داند چه اتفاقي در سوريه رخ مي‎دهد.
به گزارش «جهان نيوز»، رسانه‎هاي امريكايي گزارش دادند چند هفته قبل مشاور امنيت ملي و وزير خارجه امريكا طرحي را درباره سوريه با محوريت ايران تدوين كرده بودند كه ترامپ آن را امضا نمي‎كند. روزنامه واشنگتن‎پست روز جمعه به نقل از مقامات آگاه امريكايي گزارش داد جان بولتون و مايك پمپئو از طرح خود پاييز امسال رونمايي كردند كه محور آن را گسترش حضور امريكا در سوريه براي مقابله با ايران تشكيل مي‎داد.
پمپئو نشانه‎هايي از اين طرح را دو ماه قبل اين‎گونه بيان كرد: «شكست داعش كه زماني محور اصلي راهبرد ما را تشكيل مي‎داد هنوز هم اولويت نخست ما است، اما اكنون دو هدف ديگر به آن اضافه شده‎اند. اين دو هدف عبارتند از: حل‎وفصل مسالمت‎آميز درگيري‎هاي سوريه و خارج كردن ايران و نيرو‎هاي تحت حمايت ايران از اين كشور.»
با اين وجود، مقام‎هاي امريكايي به واشنگتن‎پست گفته‎اند ترامپ هيچ‎گاه موافقت خود را با گسترش حضور اين كشور در سوريه براي مقابله با ايران اعلام نكرد. يك مقام امريكايي گفت: «اين راهبرد با محوريت ايران هيچ‎گاه مورد تأييد رئيس جمهور قرار نگرفت.» روزنامه واشنگتن‎پست نوشت ترامپ با ديدگاه‎هاي مقابله‎جويانه مشاورانش درباره ايران هم‎نظر است، تمركز او اساساً روي توافق هسته‎اي است. واشنگتن‎پست در ادامه خاطر نشان كرده اين تحول نشانه شكست سياست ضدايراني بولتون و پمپئو است.
روز جمعه ترامپ در اظهاراتي پيروزي ايران را در سوريه پذيرفت. رئيس جمهور امريكا گفت: «من نمي‎خواهم امريكا تا ابد در سوريه بماند، سوريه فقط خاك است و مرگ. ايران دارد واقعاً افرادش را از سوريه بيرون مي‎كشد، اما صادقانه بگويم هر كاري كه مي‎خواهند مي‎توانند در سوريه انجام دهند.»
اين اظهارات ترامپ با واكنش خشمگينانه رسانه‎هاي اسرائيلي مواجه شد. «يديعوت آحارونوت» به نقل از يك مقام ارشد اسرائيلي نوشت: «اين ناراحت‎كننده است كه ترامپ علاقه‎اي به گزارش‎هاي اطلاعاتي نمي‎دهد. من شوكه شده‎ام. ترامپ درباره سنگربندي ايران در سوريه و اين‎كه چه اتفاقي در آن‎جا مي‎افتد چيزي نمي‎داند.»
تمكين انگليس به واقعيت اسد
جريان احياي روابط ديپلماتيك با دمشق حالا به اروپا رسيده است. علاوه بر اين‎كه گفته مي‎شود ايتاليا براي بازگشايي سفارت خود در دمشق آماده مي‎شود. مقامات انگليسي طي اظهاراتي اذعان كردند بشار اسد در قدرت مي‎ماند. جرمي هانت، وزير خارجه انگليس، اعلام كرد: «موضع ديرينه انگليس اين است كه ما نمي‎خواهيم صلح نهايي در سوريه با رژيم اسد به دست آيد، اما متأسفانه ما فكر مي‎كنيم كه او براي مدتي در قدرت خواهد بود.» هانت به اسكاي‎نيوز گفت: «لندن همچنان اسد را مانعي در مسير صلح در سوريه مي‎داند و موضع‎گيري انگليس بر اين اساس است كه صلح دائمي با نظام كنوني سوريه تحقق يافتني نيست.»
به‎رغم اين‎كه لندن تلاش دارد همچنان موضع خود را عليه اسد حفظ كند، اما گزارش‎ها حاكي از آن است كه انگليس در حال بازسازي سفارت خود در دمشق است. روزنامه فرامنطقه‎اي رأي‎اليوم به نقل از منابع مطلع نوشت: تجهيزات لازم براي بازسازي و تعمير به ساختمان سفارت انگليس در دمشق منتقل شده تا اين سفارتخانه را براي افتتاح مجدد در آينده نزديك مهيا كند. درخواست‎هاي انگليسي‎ها اخيراً براي گشودن سفارت اين كشور در دمشق افزايش يافته به طوري كه كارولين كاكس، عضو مستقل مجلس اعيان انگليس گفته است، انگليس بايد سفارتش را در دمشق بازگشايي كند؛ زيرا فرصت دسترسي مستقيم به منابع اطلاعات را به آن مي‎دهد. كاكس كه پيش‎تر نايب رئيس مجلس اعيان انگليس بود در گفت‎وگو با خبرگزاري نووستي روسيه گفته بود: توصيه مرا دولت هنوز نپذيرفته، اما به هر حال اگر سفارت‎مان را باز كنيم انگليس مي‎تواند مستقيماً اطلاعات را در سوريه از منابع آن‎ها بگيرد نه از منابع ديگر مثل تركيه.