صفحه آخر

آيت‎الله علامه مصباح يزدي:
شناخت هدف خلقت، مسير صحيح زندگي را به انسان نشان مي هد

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني‎(ره) در جمع تعدادي از طلاب و دانشجويان خواهر قم و تهران با اشاره به سنت الهي در وجود اختلافات بين افراد از نظر جنسيت، استعدادها، گرايش‎ها و نظاير آن گفت: انسان‎ها نيازهاي مختلفي دارند؛ شايد هيچ كس در عالم نبوده است كه همه خواسته‎هايش ارضا شده باشد؛ اما يك‎سري نيازهاي طبيعي هست كه همه احساس كرده و به دنبال تأمين آن هستند.

آيت‎الله مصباح نياز‎هاي انساني و ارزشي(و به عبارت بهتر نيازهاي الهي) را نيز يك دسته از نيازهاي انسان برشمرد و افزود: كساني كه براي برطرف كردن اين نياز اقدام مي‎كنند، زياد نيستند؛ درصد كمي از مردم به فكر تلاش براي برقراري عدالت، جلوگيري از ظلم و نظاير آن هستند؛ هر چند بسياري از مردم، ظلم را دوست ندارند و چه‎بسا به عدالت نيز علاقمند باشند. در بين هفت ميليارد انساني كه روي زمين زندگي مي‎كنند، تعداد كمي از آن‎ها، به دنبال اين خواسته‎ها و نيازهاي ارزشي هستند كه تنها به دنبال ارضاي خواسته‎هاي حيواني و شهواني نيستند، بلكه به دنبال ارزش‎هاي والاتري نيز هستند؛ البته در بين اين افراد مراتبي وجود دارد؛ برخي حاضرند همه چيزشان را فداي اين ارزش‎ها كنند و برخي ديگر كم تر.

ايشان ادامه داد: مصيبت‎ها و گرفتاري‎هاي بسياري در اين عالم وجود دارد. اين عالم با وجود اين اختلافات و مشكلات، تحت تدبير خداوند آفريده شده است؛ اما سؤال اساسي و مهم اين است كه چرا خداوند متعال بايد اين عالم را اين‎گونه بيافريند؟ چرا گاهي زن و بچه بي‎گناه در حال خواب، با وقوع زلزله‎اي كشته مي‎شوند و يا آسيب مي‎بينند؟ چرا گاهي عده‎اي كه مؤمن و متدين هستند، بايد در سختي‎ها و مشكلات زندگي كنند و در مقابل برخي كفار و كساني كه به دين اهميت نمي‎دهند، بايد بدون دغدغه، زندگي راحتي داشته باشند؟ چرا ما در عالمي با اين وضع خلق شديم؟ اين‎ها سؤالاتي است كه در ذهن بسياري از افراد وجود دارد، اما گاهي به دنبال پاسخ آن نمي‎روند.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه فهميدن پاسخ صحيح به اين سؤالات در نوع نگاه انسان نسبت به اين دنيا و رفتار وي، تأثيرگذار است و جهت حركت و فعاليت انسان را مشخص مي‎كند، ادامه داد: اجمالا اين كه، طبق فرمايش قرآن كريم، خداوند مرگ و زندگي را به‎خاطر امتحان و آزمايش آفريده است؛ به عبارت بهتر تمام عمر ما مانند يك جلسه امتحان است؛ جلسه امتحاني كه مدت آن نسبت به عمر بي‎نهايت آخرت، شبيه صفر است. اين عالم با اين همه اسباب، زمينه امتحان بشر است و البته همه اين اسباب به قدري در هم تنيده است، كه قابل انفكاك از يكديگر نيستند و مثلا انتخاب شخصي به‎عنوان مسؤول در يك كشور بر سرنوشت افراد ديگري دركشورهاي مختلف، تأثيرگذار است.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با بيان اين‎كه خداوند متعال براي يافتن راه صحيح در آزمايش‎هاي الهي دو ابزار عمومي عقل و وحي را قرار داده است، افزود: هر كسي هر راهي را انتخاب مي‎كند، بايد براي كار خود دليلي داشته باشد و البته مي‎تواند با تكيه بر اين دو ابزار، دليل مناسبي داشته باشد.

ايشان با اشاره به اين‎كه لزوما امتحان الهي و تحولات عالم توأم با شادي‎ها و خوشي‎ها نيست، گفت: گاهي حتي عزيزترين افراد، در كربلا به شهادت مي‎رسند و اهل‎بيت رسول الله‎صلي‎الله‎عليه‎وآله به اسارت مي‎روند و تازيانه مي‎خورند. گاهي هم ملكي به سليمان داده مي‎شود كه به هيچ كسي داده نشد؛ اما نقطه اشتراك هر دو اين است كه همراه با امتحان الهي است.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اختيار انسان گفت: خداوند موجودي آفريده است كه خودش سرنوشت خود را تعيين كند؛ انسان مختار مي‎تواند از هر فاسدي، فاسدتر و يا از ملائكه بالاتر برود و به نزديك بي‎نهايت برسد. اين صعود يا تنزل، تنها در همين جلسه امتحان(دنيا) صورت مي‎گيرد؛ جلسه‎اي كه حتي اگر صدها سال هم طول بكشد در مقايسه با زمان بي‎نهايت پس از مرگ، چيزي شبيه صفر است؛ يعني نسبت آن حتي كم‎تر از يك چشم بر هم زدن در عمر انسان است.

ايشان افزود: توجه داشته باشيم كه خداوند نسبت به همه بلاها، مشكلات، خونريزي‎ها و سختي‎ها، آگاه است و چنين نيست كه اين امور ناخواسته اتفاق افتاده باشد و يا وقتي خدا اين مشكلات، ظلم‎ها و مصائب را مي‎بيند، از كارش پشيمان شود. خدا همين الآن نيز مي‎تواند جهان را زير و رو كند، اما همين جهان با اين ويژگي‎ها را مي‎خواهد؛ خواست الهي بر اين است كه انسان در تلاطم زندگي، مسير حركت خودش را انتخاب كند.

آيت‎الله مصباح با اشاره به آيه‎اي از قرآن اظهار داشت: چنين نيست كه خداوند به كمك من و شما، نيازمند باشد؛ خداوند مي‎خواهد شما رشد و صعود كنيد، البته با اختيار خودتان. لذا خداوند چارچوبي را انتخاب كرده است كه شما در انتخاب آن چارچوب، اختياري نداشتيد؛ اين‎كه پدر و مادرتان چه‎كساني باشند و در چه زماني به دنيا بياييد و نظاير آن؛ اما در اين چارچوب، در موارد متعددي قدرت انتخاب داريد و اين همان امتحان شماست.

ايشان با اشاره به وظيفه طلاب اظهار داشت: يكي از وظايف قشر طلبه و روحاني اين است كه علاوه بر اين‎كه خودش بايد نيازهاي انساني و الهي را بفهمد و به دستورات الهي عمل كند، بايد ديگران را نيز آگاه كند؛ بلكه اين وظيفه به كشور خودمان محدود نمي‎شود، بلكه بايد تا جايي كه امكان دارد، آن را نشر داد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: جا دارد با خودمان بينديشيم در رابطه با هدفي كه به‎خاطر آن، خلق شده ايم، چه مقدار فكر كرده و چه كاري انجام داده‎ايم؟ چند دقيقه از روزمان را صرف اين هدف كرده‎ايم؟ متأسفانه گاهي آن قدر توجه ما به امور مادي جلب شده است كه فرصتي براي تفكر در اين مسائل براي‎مان نمي‎ماند.

اين استاد اخلاق حوزه علميه بيا بيان اين‎كه بنا بگذاريم در مورد هدف خلقت خودمان و وظيفه‎مان بيش‎تر بينديشيم و آن را به نتيجه عملي برسانيم، اظهار داشت: يكي از نتايج عملي اين تفكر، اين است كه به دنبال اين باشيم تا قرآن را بهتر بفهميم؛ چرا كه قرآن است كه مسير را مشخص كرده است و مي‎تواند به ما بفهماند كدام مسير بهتر است؛ بعد از قرآن نيز از كلمات و سيره اهل‎بيت‎عليهم‎السلام و در اين عصر، از فرامين امام خميني‎(ره) و جانشين شايسته‎شان استفاده كنيم و خود را مطيع آن‎ها بدانيم. مبادا انسان، به قدري توجهش به نيازهاي مادي جلب شود كه طبق فرمايش قرآن، حتي از چارپايان نيز پست‎تر شود!

آيت‎الله مصباح يزدي در پايان خطاب به طلاب خواهر گفت: توفيقي را كه خداوند بين ميلياردها انسان به شما داده است، قدر بدانيد و ابتدا خودتان راه را بشناسيد و در اين مسير قدم برداريد و سپس ديگران را نيز در اين مسير ياري دهيد.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق(ع):
(شهر قم) از اين جهت قم ناميده شد كه اهل آن در اطراف قائم آل محمد گرد مي‎آيند و در ركاب او قيام مي‎كنند.
سفينه البحار، ج7، ص356

 راه امام

محرومين به ما منت دارند

محرومين به ما منت دارند كه ما را از اين قيدي كه ابرقدرت‎ها به دست و پاي ما بسته بودند نجات دادند. آن‎ها بر كشور ما منت دارند كه اسلام عزيز را در اين كشور حاكم كردند. ما و شما براي آن‎ها كاري نمي‎كنيم. آن‎ها ما را رساندند به آن‎جايي كه بتوانيم درمقابل همه قدرت‎ها بايستيم و سرافراز باشيم كه ما نه در طرف شرق هستيم و نه در طرف غرب هستيم و نه احتياجي به وابستگي آن‎ها داريم. ما يك ملت مستقل هستيم. يك كشور مستقل آزاد سرافراز هستيم كه تمام ريشه‎هاي فساد را كنده‎ايم. يا ان‎شاءالله اگر يك ريشه‎هاي پوسيده‎اي هم مانده است مي‎كنيم و اين به بركت همين محرومان است.
صحيفه امام، ج 17، ص 425

 در پرتو خورشيد

خدا نعمت را در حق حضرت آقا تمام كرده است

من منزل ايشان رفته‎ام. خود ايشان، خانواده و اولاد ايشان همگي ساده زندگي مي‎كنند. من در قوه قضائيه كه بودم هفته‎اي سه روز تدريس داشتم و يك دوره كامل اصول گفتم. ايشان به پسرش آقا مسعود گفته بود برو و در اين كلاس شركت كن. همه فرزندان ايشان اهل فضل هستند. آقا مسعود را كه خودم مي‎شناسم و آدم ملا و باسوادي است. دكتراي فلسفه‎اش را هم گرفته و طلبه بسيار خوبي است و كفايه و مكاسب را تدريس مي‎كند.
كلا بچه‎هاي فاضلي هستند. آقا مصطفي و آقا مجتبي در قم هستند. خداوند همه توفيقات را به ايشان عنايت كرده است. اولاد صالح و مؤمن و دور از مسائل اقتصادي و همه هم متدين با بينش‎هاي خوب. خانم ايشان هم با خانم بنده مراوده زيادي دارند. ايشان بار اولي كه در سال 1370 خانم ايشان را در مشهد ديد، گفت ايشان زمين تا آسمان با بقيه فرق دارد و جور ديگري است. خدا واقعاً نعمت را به حضرت آقا تمام كرده است.
مرحوم حضرت آيت‎الله هاشمي شاهرودي