صفحه بين الملل

با الحاق به CFT تحريم ها تعميق مي شود

اردشير نوريان عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در برنامه «تيتر امشب» با موضوع مناظره درباره الحاق جمهوري اسلامي ايران به كنوانسيون بين‎المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم - CFT - گفت: اگر تصور كنيم كه در دنياي خيالي زندگي مي‎كنيم و مي‎توانيم به دور خود حصاري بكشيم اشتباه كرده‎ايم؛ چرا كه دنياي امروز اينگونه نيست و ما بايد با جهان تعامل كنيم و اين تعامل قالب و چارچوب‎هايي دارد كه بخشي از آن‎ها در كنوانسيون مقابله با تأمين مالي تروريسم پيش‎بيني شده است.

به گزارش مشرق، سيد ياسر جبرائيلي كارشناس مسائل سياسي ديگر شركت كننده در اين مناظره در پاسخ اظهار داشت: چند اشتباه رايج در مورد گروه ويژه اقدام مالي - FATF - كه كنوانسيون مقابله با تأمين مالي تروريسم مربوط به آن است وجود دارد؛ اول آن‎كه ما تصور مي‎كنيم اگر به اين كنوانسيون ملحق نشويم مراوده مالي‎مان با دنيا قطع خواهد شد. در حالي كه CFT از سال ۲۰۰۰ اجرايي شده است؛ آيا ما از سال ۲۰۰۰ تاكنون كه عضو اين كنوانسيون نبوديم با دنيا مراوده‎اي نداشته‎ايم؟

وي ادامه داد: نگوييد كه با نپيوستن به CFT خود را ايزوله كرده‎ايم؛ اين شعار يكبار در ماجراي برجام داده شد و گفتند اگر برجام را امضا كنيم كالاها ۲۰ درصد ارزان‎تر مي‎شود!

جبرائيلي در ادامه گفت: از ابتداي انقلاب تا امروز حدود ۴۰ تعهد خارجي از سوي دولت‎هاي جمهوري اسلامي ايران داده شده است كه ۳۲ مورد در دوره دولت‎هاي يازدهم و دوازدهم بوده است؛ آيا در نتيجه اين ۳۲ تعهد، الان مراودات بانكي ما درست شده است؟!

وي تصريح كرد: نه تنها با پيوستن به CFT مراودات بانكي ما درست نمي‎شود بلكه با اجراي دستورات FAFT تحريم‎هاي آمريكا به داخل مرزهاي ايران نيز كشيده مي‎شود.

اين كارشناس مسائل سياسي با اشاره به اين‎كه راه حل مشكلات مالي كشور تن ندادن به سوئيفت است، گفت: علت اين‎كه تحريم سوئيفت مستثني شد اين بود كه به وسيله آن مي‎توانند در نظام مالي كشور نظارت كنند.

وي افزود: بعضي مؤسسات غربي اعلام كردند كه هر چقدر ايران، چين و روسيه، بيش‎تر در نظام مالي جهان ادغام شوند، ضربه‎پذيري‎شان افزايش خواهد يافت.

جبرائيلي با يادآوري سخن محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان در صحن علني مجلس شوراي اسلامي مبني براين كه تضمين نمي‎دهد مشكلات مالي كشور با الحاق به CFT حل شود، گفت: نسل جديد نهادهاي بين‎المللي ديگر متشكل از همه دولت‎ها نيست بلكه ۳۰ الي ۴۰ كشور دور هم جمع مي‎شوند و به ساير كشورها اعلام مي‎كنند كه ما چند كشور تصميماتي مي‎گيريم و سايرين بايد اجرا كنند.

وي خاطرنشان كرد: خيلي متأسف شدم كه بعضي اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام گفتند كه بايد به FAFT بپيونديم در حالي كه اگر مي‎توانستيم به اين گروه بپيونديم خيلي خوب بود ولي ما با پذيرش الزامات FATF باز هم عضو آن نخواهيم شد و حق رأي نخواهيم داشت بلكه فقط تحت دستورات چند دولت ديگر قرار مي‎گيريم.

نوريان در پاسخ اظهار داشت: اگر امروز چين و روسيه با ما مبادله مالي مي‎كنند در نتيجه امضاي برجام است اما آمريكا با فشارهاي خودش بعضي از كشورها را از مراوده مالي با ايران باز مي‎دارد.

وي عنوان داشت: FTAT به كشورها توصيه مي‎كند كه ريسك سرمايه‎گذاري در هر كشور چقدر است و از اين‎رو شركت‎ها در كشوري كه طبق اعلام گروه ويژه اقدام مالي ريسك سرمايه‎گذاري بالايي دارد، سرمايه‎گذاري نمي‎كنند.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: چرا شركت‎هاي اروپايي نمي‎آيند با ما كار كنند؟ آيا اگر قطعنامه‎هاي شوراي امنيت در نتيجه برجام لغو نمي‎شد، چين، روسيه و تركيه با ما مبادله مالي انجام مي‎دادند؟ اگر اين قطعنامه‎ها به قوت خود باقي بود همين كشورها هم نمي‎توانستند با ما مبادله انجام دهند.

وي تصريح كرد: FATF قدرت تحريم ايران را ندارد اما مي‎تواند فضاي داد و ستد را براي ما محدود كند؛ ما منكر آن نيستيم كه امروز مراودات مالي ما به خوبي انجام نمي‎شود چرا كه اروپا به واسطه فشارهاي آمريكا نمي‎تواند با ما به سهولت مراوده كند.

جبرائيلي در پاسخ گفت: اگر اين‎گونه است پس چرا ما در برجام مانده‎ايم؟ شرايط ما امروز و پس از لغو قطعنامه ۲۲۳۱ بهتر است يا شرايط‎مان در سال ۱۳۹۲؟

وي در واكنش به درخواست مجري برنامه كه از وي مي‎خواست صرفاً در موضوع CFT صحبت كند، اظهار داشت: CFT پيوست برجام است.

اين كارشناس مسائل سياسي با اشاره به اين‎كه هدف از برجام رفع موانع فروش نفت و مبادلات ارزي بود، گفت: وقتي ارز ما در سال ۹۲ سه هزار تومان و امروز پس از اجراي برجام ۱۰ هزار تومان است يعني تحريم‎هاي آمريكا هوشمندتر شده است و اين تحريم‎ها با الحاق به كنوانسيون تأمين مالي تروريسم تعميق مي‎شود.

بنابراين گزارش، نوريان در پاسخ تصريح كرد: نوسانات ارزي كشور صرفاً مربوط به برجام نيست چرا كه همزمان با ايران در تركيه هم شاهد نوسانات ارزي بوديم، پس سياست‎گذاري‎ها ما مشكل داشته است.

وي در ادامه با اشاره به ۲۲ مورد ايراد شوراي نگهبان به لايحه الحاق جمهوري اسلامي ايران به كنوانسيون مقابله با تحريم مالي تروريسم خاطرنشان كرد: ۱۱ مورد از اين ايرادات برمبناي ۱۱ مورد ديگر گرفته شده و يك تعدادي از آن‎ها شكلي و تعدادي ديگر محتوايي و مبنايي است.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تأكيد براين كه حق شرط‎هاي مجلس در مصوبه الحاق CFT مي‎تواند جلوي نگراني‎ها را بگيرد، گفت: ما پذيرش مفاد CFT را مقيد به قانون اساسي خود كرده‎ايم؛ چرا كه اين كنوانسيون در حد قوانين عادي ما ولي قانون اساسي در سطحي بالاتر است.

جبرائيلي در واكنش اظهار داشت: آيا حق شرط، ما را در برابر الحاق CFT مصون مي‎كند؟ به دو دليل، خير.

وي در اين باره اظهار داشت: ماده ۱۹ كنوانسيون وين كه به كنوانسيون كنوانسيون‎ها موسوم است تصريح مي‎دارد كه حق شرط در سه حالت غيرمعتبر است و حق شرط‎هايي كه مجلس شوراي اسلامي در مصوبه الحاق به CFT گذاشته مشمول دو بند از اين سه بند است.

اين كارشناس مسائل سياسي گفت: ماده ۶ كنوانسيون مقابله با تأمين مالي تروريسم مي‎گويد كه هر كشور عضو در صورت لزوم، اقداماتي را از جمله در صورت اقتضا از طريق تدوين قانون داخلي اتخاذ خواهد نمود تا اطمينان حاصل كند اعمال كيفري در حيطه شمول اين كنوانسيون، تحت هيچ شرايطي با ملاحظات سياسي، فلسفي، عقيدتي، نژادي، قومي، مذهبي و يا ساير ملاحظات با ماهيت مشابه قابل توجيه نباشد.

وي ادامه داد: من از نمايندگان مجلس و اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام مي‎خواهم كه سايت CFT را مشاهده كنند و ببينند كه آيا ديگران هم براي الحاق به اين كنوانسيون حق شرط گذاشته‎اند؟

جبرائيلي گفت: ناميبيا براي الحاق CFT حق شرط گذاشت اما كشورهاي اتريش، بلژيك، آلمان، نروژ، سوئيس، آمريكا و... هر كدام بيانيه‎هايي صادر كردند و حق شرط ناميبيا را برخلاف ماده ۱۹ معاهده وين نامعتبر خواندند؛ همچنين سوريه، اردن، كويت و مصر هم خواستند كه با حق شرط مبارزه با اشغال خارجي را از مصاديق اعمال تروريستي مستنثي كنند اما مورد پذيرش اعضاي ديگر واقع نشد.

وي افزود: سه رويكرد در برابر حق شرط غيرمعتبر جهت الحاق به كنوانسيون مقابله با تأمين مالي تروريسم وجود دارد؛ اول آن‎كه كشوري كه حق شرط غير معتبر دارد بدون آن‎كه اين حق براي وي پذيرفته شود از بعضي مزاياي CFT برخوردار باشد؛ دوم آن‎كه به هيچ عنوان عضويتش در CFT پذيرفته نشود و سوم عضويت او را مي‎پذيرد ولي حق شرطش را قبول نمي‎كنند و البته بازگشتي هم براي اين كشور وجود ندارد.

اين كارشناس مسائل سياسي گفت: در همه موارد عدم پذيرش حق شرط كشورها در CFT، اعضاي اين كنوانسيون اعلام كردند كه مخالفت‎ها با حق شرط يك كشور مانع از اجراي تعهدات آن نخواهد شد.

وي در ادامه عنوان داشت: بعضي مقامات امور خارجه در نشست مجمع تشخيص مصلحت نظام عنوان كرده‎اند كه ما تعهدات به CFT را مي‎پذيريم اما بعداً اگر به سود ما نبود از آن خارج مي‎شويم در حالي كه ما پس از اتفاقاتي كه در برجام افتاد از اين توافق خارج نشديم و تجربه نشان داده است كه از هيچ معاهده‎اي كه عضو آن شده‎ايم نتوانستيم خارج شويم.

جبرائيلي در بخش ديگري از اظهارات خود گفت: چرا كره شمالي تحريم شد؟ چون عضو ان پي تي شد و بعداً از آن خارج شد و با اين دستاويز كه چون مي‎خواهد به سمت توليد سلاح هسته‎اي برود از ان پي تي خارج شده است مورد تحريم قرار گرفت، در حالي كه هند و پاكستان عضو ان پي تي نشدند و با اين‎كه سلاح هسته‎اي دارند هم تحريم نيستند.

نوريان در پاسخ گفت: ما هفت شرط براي الحاق به CFT گذاشته‎ايم كه مادر اين شرط‎ها اين است در موارد خلاف قانون اساسي تعهدات اين كنوانسيون براي ما لازم‎الرعايه نيست.

وي خاطرنشان كرد: وقتي قيد قانون اساسي را مي‎آوريم و همه تعهدات‎مان را مقيد به آن مي‎كنيم يعني اگر شرط‎هاي ما از سوي CFT پذيرفته نشد ترتيبات خروج از آن را دنبال خواهيم كرد.

اين گزارش حاكي است، جبرائيلي در واكنش پرسيد وقتي شركت‎هاي خارجي بعد از خروج آمريكا از برجام از ايران رفتند آيا وضع ما در FATF تغيير كرده بود؟ كره شمالي عضو CFT شد ولي وضعيتش در FATF تغيير نكرد، وضع ما هم تغيير نخواهد كرد.

اين كارشناس مسائل سياسي تأكيد كرد: از جمله تبعات پيوستن ايران به CFT ايجاد مستمسك حقوقي براي تشكيل پرونده عليه ايران به اتهام حمايت از تروريسم است.

 بين الملل

رهبر معظم انقلاب در ديدار دبيركل جهاد اسلامي فلسطين مطرح كردند؛
بشارت پيروزي هاي بزرگ تر از به زانو درآوردن ۴۸ساعته رژيم صهيونيستي

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار آقاي زياد النَخاله دبيركل جهاد اسلامي فلسطين و هيأت همراه تأكيد كردند: فلسطين با قدرت خواهد ماند و به لطف الهي در آينده نه چندان دور، پيروزي نهايي ملت فلسطين محقق خواهد شد.
حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با اشاره به يك معادله روشن در قضيه فلسطين گفتند: براساس اين معادله اگر مقاومت كنيد پيروز خواهيد بود و اگر مقاومت نكنيد پيروزي نخواهيد داشت اما به فضل الهي، مردم فلسطين در مبارزه با رژيم صهيونيستي تاكنون مقاومت كرده و پيروز بوده‎اند.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: پيروزي مردم فلسطين در سالهاي اخير، به معناي توانايي تشكيل حكومت در تل‎آويو نبوده است كه البته اين موضوع نيز به فضل پروردگار محقق خواهد شد، بلكه پيروزي اصلي اين بوده است كه رژيم صهيونيستي كه ارتش‎هاي عربي نتوانستند آن را شكست دهند، به‎وسيله مردم فلسطين و گروه‎هاي مقاومت به زانو درآمد و به اذن الهي پيروزي‎هاي بزرگ‎تري نيز خواهيد داشت.
حضرت آيت‎الله خامنه‎اي خاطرنشان كردند: رژيم صهيونيستي كه در دو جنگ قبلي با گروه‎هاي مقاومت، در برهه‎اي بعد از ۲۲ روز و در برهه‎اي ديگر بعد از ۸ روز درخواست آتش بس كرد، در آخرين درگيري، بعد از ۴۸ ساعت خواستار آتش بس شد و اين، يعني به زانو درآمدن رژيم غاصب صهيونيستي.
رهبر انقلاب اسلامي، اين اتفاقات را بسيار مهم و از الطاف الهي بر شمردند و تأكيد كردند: علت پيروزي‎هاي مستمر ملت فلسطين در سال‎هاي اخير، ايستادگي و مقاومت بوده است در آينده و تا زماني كه مقاومت وجود داشته باشد، روند افول و زوال رژيم صهيونيستي ادامه خواهد داشت.
حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با اشاره به فشارهاي سنگين جبهه استكبار به جمهوري اسلامي ايران گفتند: اين فشارها هرگز موجب نخواهد شد تا ما از وظيفه الهي، ديني و عقلاني خود در حمايت از فلسطين منصرف شويم.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود با تمجيد از مقاومت و مبارزات جهاد اسلامي فلسطين، شفاي هرچه زودتر آقاي دكتر رمضان عبدالله دبير كل سابق جهاد اسلامي را از خداوند متعال مسألت كردند.
در اين ديدار آقاي زياد النَخاله دبيركل جهاد اسلامي فلسطين نيز ضمن ارائه گزارشي از آخرين تحولات فلسطين اشغالي و توانايي‎ها و آمادگي‎هاي بالاي گروه‎هاي مقاومت گفت: مردم غزه با وجود همه فشارها، در مقابل رژيم صهيونيستي و طرح موسوم به «معامله قرن» ايستاده‎اند كه نمونه بارز آن استمرار تظاهرات هفتگي «جمعه بازگشت» است.
وي همچنين به پيروزي اخير مقاومت اسلامي فلسطين در مقابل رژيم صهيونيستي و درخواست اين رژيم براي آتش بس بعد از ۴۸ ساعت، اشاره كرد و افزود: امروز توانايي‎ها و قدرت مقاومت اسلامي فلسطين بيش از هر زمان ديگر است، به‎گونه‎اي كه اگر جنگي رخ دهد، تل آويو و همه شهرها و شهرك‎هاي رژيم صهيونيستي در تيررس هزاران موشك مقاومت قرار خواهند داشت.